1984R3220 — ET — 01.07.1994 — 001.001


Käesolev dokument on vaid dokumenteerimisvahend ja institutsioonid ei vastuta selle sisu eest

►B

NÕUKOGU MÄÄRUS (EMÜ) nr 3220/84,

13. november 1984,

millega määratakse kindlaks ühenduse searümpade liigitusskaala

(EÜT L 301, 20.11.1984, p.1)

Muudetud:

 

 

Euroopa Liidu Teataja

  No

page

date

►M1

NÕUKOGU MÄÄRUS (EMÜ) nr 3530/86, 17. november 1986,

  L 326

8

21.11.1986

►M2

NÕUKOGU MÄÄRUS (EMÜ) nr 3577/90, 4. detsember 1990,

  L 353

23

17.12.1990

►M3

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 3513/93, 14. detsember 1993,

  L 320

5

22.12.1993




▼B

NÕUKOGU MÄÄRUS (EMÜ) nr 3220/84,

13. november 1984,

millega määratakse kindlaks ühenduse searümpade liigitusskaala



EUROOPA ÜHENDUSTE NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Majandusühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 29. oktoobri 1975. aasta määrust (EMÜ) nr 2759/75 ( 1 ) sealihaturu ühise korralduse kohta, viimati muudetud määrusega (EMÜ) nr 2966/80, ( 2 ) eriti selle artiklit 2 ja artikli 4 lõiget 5,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut

ning arvestades, et:

enne iga aasta 1. augustit tuleb kinnitada baashind tapetud sigadele, mille standardkvaliteet on määratletud ühenduse searümpade liigitusskaala alusel;

seepärast on vaja kehtestada üldeeskirjad, mis tagavad searümpade ühtse liigitamise, et eelkõige tagada tootjatele tapamajja toodud sigade massist ja koostisest lähtuv õiglane tasu; sellise liigitamise eesmärgiks on ka turu läbipaistvuse suurendamine searümbakaubanduses;

searümba väärtus määratakse kindlaks eelkõige selle massi ja tailihasisalduse suhte põhjal; võttes tailihasisalduse hindamisel objektiivselt arvesse rümba massi ja seljapeki paksust ning hinnates subjektiivselt lihaste arengut rümba põhiosades, on selle väärtust võimalik täpselt hinnata; lihaste arengu subjektiivne hindamine võib siiski hinnangutes suuri erinevusi põhjustada; seepärast on vaja kogu ühenduses kehtestada põhimõte, millega tailihasisaldus tehakse kindlaks searümba ühe või enama anatoomilise osa otsese objektiivse mõõtmisega, välistamata kaubandusliku väärtuse kindlaksmääramisel siiski muude kriteeriumide võimalikku kasutamist;

kindlustamaks hindamistulemuste võrreldavust on tarvis täpselt määratleda rümba esitusviis, kaal ja tailihasisaldus;

ühenduse seatootmise erinevusi arvestades tuleks searümbad nende tailihasisalduse järgi jagada 5 % vahemike kaupa viide kaubaklassi, liikmesriikidele tuleks sellest hoolimata anda võimalus lisada täiendav klass kõrge tailihasisaldusega rümpade jaoks;

tuleks luua järelevalvesüsteem, et tagada tailihasisalduse hindamismeetodite täpne kohaldamine; peale selle tuleks parandada turu läbipaistvust, nõudes rümpade märgistamist nende tailihasisalduse järgi;

tagamaks searümpade ühtsel alusel liigitamine ning nende võrreldavus standardkvaliteedi kohta kehtiva baashinnaga tuleks ühenduse skaalat kasutada eelkõige määruse (EMÜ) nr 2759/75 artiklis 4 nimetatud searümpade keskmise hinna kindlaksmääramisel;

eespool nimetatud muudatusi silmas pidades tuleks kõik kohaldatavad eeskirjad konsolideerida ning tunnistada kehtetuks nõukogu 29. oktoobri 1975. aasta määrus (EMÜ) nr 2760/75, millega määratakse kindlaks ühenduse searümpade liigitusskaala; ( 3 )

pidades silmas tapamajade struktuuride ja tavade erinevust pole siiski võimalik sätestada uue searümpade liigituskaala üheaegset kasutuselevõttu kogu ühenduses; seetõttu on vaja mõnedele liikmesriikidele anda luba jätkata üleminekuajal määrusega (EMÜ) nr 2760/75 kehtestatud searümpade liigitusmeetodi kohaldamist,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:



Artikkel 1

1.  Käesoleva määrusega kehtestatakse ühenduse searümpade liigitusskaala sigade jaoks, mida pole kasutatud tõuaretuseks.

2.  Lõikes 1 nimetatud skaalat kasutavad kõik tapamajad kõikide rümpade liigitamiseks, et võimaldada tootjatel saada tapamajja toodud sigade kaalul ja koostisel põhinevat õiglast tasu.

Liikmesriigid võivad siiski otsustada mitte teha käesoleva skaala kohaldamist kohustuslikuks:

 tapamajades, milles liikmesriigid määravad tapmiste maksimumarvu, mis ei tohi aasta keskmises arvestuses ületada 200 siga nädalas,

 tapamajades, kus tapetakse vaid nende endi kasvandustes sündinud ja nuumatud sigu ning kus kõik saadud rümbad tükeldatakse.

Sellisel juhul teavitavad liikmesriigid oma otsusest komisjoni, näidates tapmiste maksimumarvu igas tapamajas, mis on ühenduse skaala kohaldamisest vabastatud.

Artikkel 2

▼M3

1.  Käesolevas määruses tähendab searümp tapetud sea tervet või keskjoont mööda jagatud keha, mis on veretustatud ja puhastatud siseelunditest, ilma keele, harjaste, sõrgade, suguorganite, neerurasva, neerude ja vahelihaseta.

Oma territooriumil tapetud sigade puhul võib liikmesriikidel lubada näha ette searümpade eespool nimetatust erinev esitusviis, kui on täidetud üks järgmistest tingimustest:

 kui nende territooriumil kehtiv tavaline kaubandustava erineb esimeses lõigus määratletud standardesitusviisist,

 kui selle tingivad tehnilised nõuded,

 kui searümpadelt on eemaldatud ühtlaselt nahk.

▼B

2.  Käesolevas määruses tähendab rümba mass jahutatud ning lõike 1 esimeses lõigus kirjeldatud viisil esitatud rümba massi.

Rümp kaalutakse esimesel võimalusel pärast tapmist ning mitte hiljem kui 45 minutit pärast sea kõri avamist. Jahutatud rümba mass arvutatakse saadud tulemusele ümberarvestustegurit kohaldades.

Kui mõni tapamaja ei suuda 45-minutilist ajavahemikku enamasti järgida, korrigeeritakse sellele vastavalt teises lõigus viidatud tegurit.

▼M3

3.  Käesolevas määruses tähendab searümba tailihasisaldus:

 punaste vöötlihaste kogumassi, tingimusel et neid saab eraldada noa abil, ja

 rümba massi.

Punaste vöötlihaste kogumass saadakse kas rümba täieliku või osalise dissekteerimise teel või määruse (EMÜ) nr 2759/75 artiklis 24 sätestatud korras vastu võetud tõestatud statistilistel meetoditel põhineva täieliku või osalise dissekteerimise kombinatsiooni abil.

▼B

Tailihasisaldust hinnatakse kinnitatud liigitusmeetoditega. Kinnitada võib vaid selliseid hindamismeetodeid, mis põhinevad searümba ühe või mitme anatoomilise osa füüsilisel mõõtmisel ja on statistiliselt tõestatud. Hindamismeetodite kinnitamisel lähtutakse hinnangu vastavusest lubatud maksimaalsele statistilisele veale.

Artikkel 3

1.  Searümbad liigitatakse kaalumise ajal vastavalt nende hinnangulisele tailihasisaldusele.

▼M3

Oma territooriumil tapetud sigade puhul võib liikmesriikidel lubada määruse (EMÜ) nr 2759/75 artiklis 24 sätestatud korras võimaldada searümpade liigitamist enne kaalumist.

▼B

Rümpade kaubanduslikku väärtust ei määrata siiski kindlaks üksnes hinnangulise tailihasisalduse järgi.

2.  Kohaldatakse järgmist liigitusskaalat:



Tailiha protsent rümba massist

Klass

55 või rohkem

E

50 või rohkem, kuid alla 55

U

45 või rohkem, kuid alla 50

R

40 või rohkem, kuid alla 45

O

alla 40

P

3.  Võttes arvesse oma sealihatootmise iseärasusi võivad liikmesriigid oma territooriumil tapetud sigade osas 60 % ja sellest suurema tailihasisalduse jaoks kasutusele võtta täiendava klassi, tähistades selle tähega S. Kui liikmesriigid seda võimalust kasutavad, teavitavad nad sellest komisjoni.

4.  Käesoleva artikli sätted ei välista liikmesriigi territooriumil tapetud sigade suhtes lisaks kaalule ja tailihasisaldusele täiendavate hindamiskriteeriumide kasutamist.

Artikkel 4

1.  Vahetult pärast liigitamist märgistatakse searümbad vastavalt artiklis 3 sätestatud klassimääratlusele või tailihasisaldusele, tingimusel, et viimane märgistus võimaldab rümbad jaotada artiklis 3 sätestatud sortidesse.

Ilma et see mõjutaks esimese lõigu kohaldamist, võib rümbale märkida rümba kaalu või muud vajalikuks peetavad üksikasjad.

▼M1

2.  Erandina lõikest 1 võivad liikmesriigid sätestada, et rümpasid ei ole vaja märgistada, kui iga rümpa kohta koostatakse protokoll, mis sisaldab vähemalt järgmist teavet:

 identifikatsioon,

 soe mass ja

 hinnanguline tailihasisaldus.

▼B

Protokolli tuleb säilitada neli nädalat ning selle peab koostamise päeval originaaldokumendina tõendama selleks volitatud isik.

Kui aga rümpasid müüakse tervetena teise liikmesriiki, tuleb need märgistada kooskõlas artiklis 3 sätestatud asjakohase klassimääratluse või tailihasisaldust näitava protsendiga.

3.  Ilma et see mõjutaks artikli 2 lõike 1 teise lõigu kohaldamist, ei tohi rümbast enne kaalumist, liigitamist ja märgistamist eemaldada rasv-, lihas- ega muud kudet.

Artikkel 5

1.  Käesoleva määruse üksikasjalikud rakenduseeskirjad, eelkõige artikliga 2 ning:

 eri esitusviiside rümba standardesitusviisiks ümberarvestamise,

 sooja rümba massi jahutatud rümba massiks ümberarvestamise ja

 liigitusmeetodite kinnitamise tingimustega

seonduvad eeskirjad võetakse vastu määruse (EMÜ) nr 2759/75 artiklis 24 sätestatud korras.

2.  Artikli 2 lõikes 1 ja artikli 2 lõike 3 teises lõigus viidatud load antakse määruse (EMÜ) nr 2759/75 artiklis 24 sätestatud korras.

Artikkel 6

Määrus (EMÜ) nr 2760/75 tunnistatakse käesolevaga kehtetuks.

Liikmesriigid võivad käesoleva määrusega kindlaksmääratud skaala asemel jätkata esimeses lõigus viidatud määrusega kehtestatud searümpade liigitusskaala kohaldamist kuni 31. detsembrini 1988.

▼M2

Komisjon sätestab määruse (EMÜ) nr 2759/75 artikliga 24 ettenähtud korras endise Saksa Demokraatliku Vabariigi territooriumil kuni 31. detsembrini 1992 tapetud sigade hinna kehtestamise tingimused.

▼B

Artikkel 7

Käesolev määrus jõustub 1. jaanuaril 1985.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.



( 1 ) EÜT L 282, 1.11.1975, lk 1.

( 2 ) EÜT L 307, 18.11.1980, lk 5.

( 3 ) EÜT L 282, 1.11.1975, lk 10.

  翻译: