20.12.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 336/1


EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 1445/2007,

11. detsember 2007,

millega kehtestatakse ostujõu pariteetide alusandmete esitamise ning nende arvutamise ja levitamise ühiseeskirjad

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut ja eriti selle artikli 285 lõiget 1,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust (1),

toimides asutamislepingu artiklis 251 sätestatud korras (2)

ning arvestades järgmist:

(1)

Selleks et otseselt võrrelda liikmesriikide sisemajanduse koguprodukti (edaspidi „SKP”) suurust, vajab ühendus ostujõu pariteete, mis kõrvaldavad hinnataseme erinevused liikmesriikide vahel.

(2)

Ühenduse ostujõu pariteedid on vaja arvutada ühtlustatud metoodika alusel kooskõlas nõukogu 25. juuni 1996. aasta määrusega (EÜ) nr 2223/96 ühenduses kasutatava Euroopa rahvamajanduse ja regionaalse arvepidamise süsteemi kohta, (3) mis sätestab rahvamajanduse arvepidamise raamistiku liikmesriikides.

(3)

Liikmesriike julgustatakse esitama andmeid piirkondlike ostujõu pariteetide jaoks.

(4)

Nõukogu 11. juuli 2006. aasta määruses (EÜ) nr 1083/2006 (millega nähakse ette üldsätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi ja Ühtekuuluvusfondi kohta) (4) on sätestatud, et lähenemiseesmärgi raames võib struktuurifondidest toetada piirkondi, mis vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. mai 2003. aasta määruse (EÜ) nr 1059/2003 (5) tähenduses ühise statistiliste territoriaaljaotuste liigituse 2. tasandile, mille ostujõu pariteetides väljendatud sisemajanduse koguprodukt (SKP) elaniku kohta ühenduse andmete põhjal aastatel 2000–2002 on sama võrdlusperioodi jooksul alla 75 % 25-liikmelise ELi keskmisest SKPst. Piirkondlike ostujõu pariteetide puudumisel kasutatakse riiklikke ostujõu pariteete, et moodustada nimekiri piirkondadest, mis saavad struktuurifondidest abi. Riiklikke ostujõu pariteete saab kasutada ka piirkonnale eraldatavate vahendite suuruse kindlaksmääramisel.

(5)

Määruses (EÜ) nr 1083/2006 on sätestatud, et Ühtekuuluvusfondist abi saamise tingimustele vastavad need liikmesriigid, kelle ostujõu pariteetides väljendatud ja ühenduse aastate 2001–2003 andmete põhjal arvutatud kogurahvatulu (KRT) elaniku kohta on alla 90 % 25-liikmelise ELi keskmisest KRTst ja kellel on olemas programm asutamislepingu artiklis 104 osutatud majandusliku lähenemise tingimuste täitmiseks.

(6)

Määrusega (EMÜ, Euratom, ESTÜ) nr 259/68 (6) (edaspidi „personalieeskirjad”) kehtestatud Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjade XI lisa artiklis 1 märgitakse, et komisjon (Eurostat) peab personalieeskirjade artikli 65 lõikes 1 sätestatud läbivaatamise eesmärgil koostama kord aastas enne oktoobri lõppu aruande Brüsseli elukalliduse muutuse, Brüsseli ja liikmesriikide teatavate kohtade vaheliste ostujõu pariteetide ning liikmesriikide keskvalitsuste avalike teenistujate palkade ostujõu muutuse kohta.

(7)

Komisjon (Eurostat) kogub juba praegu igal aastal liikmesriikidelt vabatahtlikkuse alusel alusandmeid ostujõu pariteetide jaoks. Kõnealusest tegevusest on saanud liikmesriikides kindlakskujunenud tava. Siiski on vaja õiguslikku raamistikku, mis tagaks ostujõu pariteetide jätkusuutliku arendamise, tootmise ja levitamise.

(8)

Esialgsete tulemuste regulaarset esitamist, nagu see on praegu tavaks, tuleks jätkata, et võimalikult viimased andmed oleksid kättesaadavad.

(9)

Käesoleva määruse rakendamiseks vajalikud meetmed tuleks võtta vastu kooskõlas nõukogu 28. juuni 1999. aasta otsusega 1999/468/EÜ, millega kehtestatakse komisjoni rakendusvolituste kasutamise menetlused (7).

(10)

Komisjonile tuleks eelkõige anda volitus kohandada mõisteid, korrigeerida II lisas nimetatud alajaotusi ja määratleda kvaliteedikriteeriumid. Kuna need on üldmeetmed ja nende eesmärk on muuta käesoleva määruse vähemolulisi sätteid või nimetatud määrust täiendada, lisades uusi vähemolulisi sätteid, tuleb need vastu võtta vastavalt otsuse 1999/468/EÜ artiklis 5a sätestatud kontrolliga regulatiivmenetlusele.

(11)

Kuna käesoleva määruse eesmärki, nimelt ostujõu pariteetide alusandmete esitamise ning nende arvutamise ja levitamise ühiseeskirjade loomist, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada ning seetõttu on seda parem saavutada ühenduse tasandil, võib ühendus võtta meetmeid kooskõlas asutamislepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale.

(12)

Statistikaprogrammi komiteega, mis on loodud nõukogu otsusega 89/382/EMÜ, Euratom, (8) on nimetatud otsuse artikli 3 kohaselt konsulteeritud,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Eesmärk

Käesoleva määruse eesmärk on kehtestada ühised eeskirjad ostujõu pariteetide alusandmete esitamise ning nende arvutamise ja levitamise kohta.

Artikkel 2

Reguleerimisala

1.   Alusandmeteks, mida tuleb esitada, on ostujõu pariteetide arvutamiseks ja kvaliteedi tagamiseks vajalikud andmed.

Kõnealuste alusandmete hulka kuuluvad hinnad, SKP kulutuste osakaalud ja muud I lisas nimetatud andmed.

Andmeid kogutakse vähemalt I lisas sätestatud sagedusega. Andmeid kogutakse sagedamini ainult erakorralistel ja põhjendatud asjaoludel.

2.   Ostujõu pariteedid arvutatakse kaupade ja teenuste aasta keskmistest hindadest riigis, kasutades selleks alusandmeid, mis on seotud ühenduses kasutatava Euroopa rahvamajanduse ja regionaalse arvepidamise süsteemi „ESA 95” raames sätestatud liikmesriigi majandusterritooriumiga.

3.   Ostujõu pariteedid arvutatakse kooskõlas II lisas nimetatud alajaotustega, mis vastavad määruses (EÜ) nr 2223/96 kindlaksmääratud SKP asjaomasele liigitusele.

Artikkel 3

Mõisted

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid.

a)

„Ostujõu pariteedid” on territoriaalsed deflaatorid ja valuutakonverterid, millega kõrvaldatakse liikmesriikide hinnataseme erinevuse mõjud, võimaldades seega SKP komponentide mahu võrdlust ja hinnatasemete võrdlust.

b)

„Ostujõu standard” on ühine kunstlik võrdlusrahaühik, mida kasutatakse Euroopa Liidus, et territoriaalsete võrdluste tegemiseks väljendada majanduslike koondnäitajate väärtust nii, et kõrvaldatakse hinnataseme erinevused liikmesriikide vahel.

c)

„Hinnad” on lõpptarbijate makstavad ostuhinnad.

d)

„Kulutuste osakaalud” on kulukomponentide osad jooksevhinna SKPs.

e)

„Alajaotus” on kaubaartiklite kogumi madalaim tasand SKP jaotuses, mille kohta pariteete arvutatakse.

f)

„Kaubaartikkel” on kaup või teenus, mis on hinnavaatluse otstarbel täpselt määratletud.

g)

„Tegelik üür ja kaudne üür” tähendus vastab komisjoni määruses (EÜ) nr 1722/2005 (9) määratletule.

h)

„Hüvitised töötajatele” tähendus vastab nõukogu määruses (EÜ) nr 2223/96 määratletule.

i)

„Ajalised korrigeerimistegurid” on tegurid, mida kasutatakse hinnavaatluse ajal saadud keskmiste hindade korrigeerimiseks aasta keskmisteks hindadeks.

j)

„Territoriaalsed korrigeerimistegurid” on tegurid, mida kasutatakse liikmesriigi majandusterritooriumil asuvast ühest või enamast kohast saadud keskmiste hindade korrigeerimiseks siseriiklikeks keskmisteks hindadeks.

k)

„Esinduslikud kaubaartiklid” on kaubaartiklid, mis kogukulutuste ühe alajaotuse siseselt on, või arvatakse olevat kõige olulisemate siseriiklikel turgudel ostetavate kaubaartiklite seas.

l)

„Esinduslikkuse indikaatorid” — on märgised või muud indikaatorid, mis tähistavad kaubaartikleid, mille liikmesriigid on välja valinud kui esinduslikud.

m)

„Võrdne esinduslikkus” — on ühe alajaotuse kaubaartiklite nimekirja puhul nõutav omadus, mis võimaldab igal liikmesriigil hinnata sellisel arvul esinduslikke tooteid, mis vastab alajaotuse alla käivate toodete ja hinnatasemete heterogeensusele ning kulutustele alajaotuses.

n)

„Transitiivne” on omadus, mille puhul kahe liikmesriigi otsene võrdlus annab sama tulemuse kui võrdlus mõne teise liikmesriigi kaudu.

o)

„Viga” on ebatäpsete alusandmete kasutamine või arvutamiskorra ebakohane kohaldamine.

p)

„Võrdlusaasta” on kalendriaasta, mida konkreetsed aastatulemused kajastavad.

q)

„Fikseeritus” tähendab seda, et kui tulemused on arvutatud esialgu ühe liikmesriikide rühma kohta ja hiljem arvutatakse tulemused suurema liikmesriikide rühma kohta, siis esialgse liikmesriikide rühma omavahelised ostujõu pariteedid jäetakse ikkagi muutmata.

Artikkel 4

Ülesanded ja vastutus

1.   Komisjoni (Eurostati) ülesanded on järgmised:

a)

koordineerida alusandmete kogumist;

b)

arvutada välja ja avaldada ostujõu pariteedid;

c)

tagada ostujõu pariteetide kvaliteet vastavalt artiklile 7;

d)

arendada edasi metoodikat ja see edastada, konsulteerides liikmesriikidega;

e)

tagada, et liikmesriikidel on ostujõu pariteetide tulemuste kohta enne nende avaldamist võimalik esitada märkusi ja et neid märkuseid võetaks vajalikul määral arvesse; ja

f)

koostada I lisa punktis 1.1 osutatud metoodika käsiraamat ja seda levitada.

2.   Liikmesriigid järgivad alusandmeid esitades I lisas esitatud korda.

Kui andmete valideerimine on lõpetatud, kinnitavad liikmesriigid hiljemalt ühe kuu jooksul nende vastutusel olevad uurimistulemused kirjalikult vastavalt I lisa punktile 5.2.

Liikmesriigid kinnitavad andmete kogumise metoodika ja kontrollivad andmete, sealhulgas komisjoni (Eurostati) esitatud alusandmete usaldusväärsust.

Artikkel 5

Alusandmete edastamine

1.   Liikmesriigid edastavad I lisas nimetatud alusandmed komisjonile (Eurostatile) vastavalt andmeedastamist käsitlevatele kehtivatele ühenduse õigusaktidele.

2.   Kõnealused alusandmed edastatakse I lisas esitatud tehnilist vormingut ja tähtaegu järgides.

3.   Kui komisjon (Eurostat) edastab liikmesriikidele alusandmeid, lisab komisjon metoodika kirjelduse, et võimaldada liikmesriikidel kontrollida andmete usaldusväärsust.

Artikkel 6

Statistilised üksused

1.   I lisas nimetatud alusandmed saadakse kas nõukogu määruses (EMÜ) nr 696/93 (10) kindlaks määratud statistilistelt üksustelt või muudest allikatest, mis toodavad I lisa punktis 5.1 esitatud kvaliteedinõuetele vastavaid andmeid. Andmete edastamisel teeb liikmesriik komisjonile teatavaks statistilise üksuse või allika.

2.   Statistilised üksused, kelle poole liikmesriigid pöörduvad andmete saamiseks või andmete kogumisel koostöö tegemiseks, võimaldavad kontrollida tegelikke hindu ning annavad ausat ja täielikku teavet, kui seda nõutakse.

Artikkel 7

Kvaliteedikriteeriumid ja kontroll

1.   Komisjon (Eurostat) ja liikmesriigid seavad sisse aruannetel ja hinnangutel põhineva kvaliteedikontrolli süsteemi vastavalt I lisa punktile 5.3.

2.   Liikmesriigid esitavad komisjonile (Eurostatile) viimase soovil kõik andmed, mis on vajalikud I lisas nimetatud alusandmete kvaliteedi hindamiseks.

Liikmesriigid esitavad komisjonile (Eurostatile) ka üksikasjaliku teabe kasutatud meetodite hilisema muutmise või I lisas määratletud metoodika käsiraamatust kõrvalekaldumiste kohta ja põhjendab neid.

3.   Liikmesriik esitab komisjonile (Eurostatile) kvaliteediaruande tema vastutusel olevate uuringute kohta vastavalt I lisa osas 5 sätestatule.

4.   I lisa punktis 5.3 määratud ühised kriteeriumid, millel kvaliteedikontroll põhineb, ja kvaliteediaruannete vorm kehtestatakse kontrolliga regulatiivmenetlusega vastavalt artikli 11 lõikele 3.

Artikkel 8

Perioodilisus

Komisjon (Eurostat) arvutab ostujõu pariteedid iga kalendriaasta kohta.

Artikkel 9

Levitamine

1.   Komisjon (Eurostat) avaldab lõplikud aastatulemused hiljemalt 36 kuud pärast võrdlusaasta lõppu.

Avaldamise aluseks on andmed, mis on komisjonile (Eurostatile) kättesaadavad vähemalt kolm kuud enne avaldamistähtpäeva.

Käesoleva lõike sisu ei mõjuta komisjoni (Eurostati) õigust avaldada esialgseid tulemusi enne 36 kuu möödumist võrdlusaasta lõpust ning komisjon (Eurostat) teeb need üldsusele kättesaadavaks muu hulgas oma veebilehel.

2.   Komisjoni (Eurostati) poolt iga liikmesriigi kohta avaldatud koondtulemused sisaldavad vähemalt järgmist:

a)

ostujõu pariteedid SKP tasandil,

b)

ostujõu pariteedid kodumajapidamiste tarbimiskulutuste ja tegeliku individuaalse tarbimise kohta,

c)

hinnataseme indeksid võrdluses ühenduse keskmisega, ja

d)

SKP, kodumajapidamiste tarbimiskulutused ja tegelik individuaalne tarbimine ning vastavad näitajad inimese kohta ostujõustandardites.

3.   Kui tulemused arvutatakse suurema riikide rühma kohta, siis liikmesriikide ostujõu pariteedid jäetakse ikkagi muutmata, järgides fikseerituse põhimõtet.

4.   Avaldatud lõplikke ostujõu pariteete üldiselt ei muudeta.

Kui aga vead tekivad I lisa osa 10 reguleerimisalas, avaldatakse parandatud tulemused kooskõlas seal sätestatud menetlusega.

Erakorraliselt võib üldisi parandusi teha, kui ostujõu pariteedi tulemusi mõjutavate muudatuste tõttu ESA 95 aluseks olevates põhimõtetes muutub SKP mahuindeks mõne liikmesriigi puhul enam kui ühe protsendipunkti võrra.

Artikkel 10

Paranduskoefitsiendid

Liikmesriikidelt ei nõuta uuringute läbiviimist, mille eesmärk on üksnes kindlaks määrata paranduskoefitsiendid, mida tuleb kohaldada ühenduse ametnike ja teiste teenistujate töötasude ning pensionide suhtes vastavalt personalieeskirjadele.

Artikkel 11

Komiteemenetlus

1.   Komisjoni abistab statistikaprogrammi komitee.

2.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse otsuse 1999/468/EÜ artikleid 5 ja 7, võttes arvesse nimetatud otsuse artiklis 8 sätestatut.

Tähtajaks otsuse 1999/468/EÜ artikli 5 lõike 6 tähenduses kehtestatakse kolm kuud.

3.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse otsuse 1999/468/EÜ artikli 5a lõikeid 1–4 ja artiklit 7, võttes arvesse nimetatud otsuse artiklis 8 sätestatut.

Artikkel 12

Rakendusmeetmed

1.   Käesoleva määruse rakendamiseks vajalikud meetmed, sealhulgas majandusliku ja tehnilise arengu arvestamise meetmed, võetakse vastu vastavalt lõigetes 2 ja 3 sätestatud menetlusele, kui see ei põhjusta liikmesriikide kulude ebaproportsionaalset suurenemist.

2.   Artikli 11 lõikes 2 osutatud regulatiivmenetlusega võetakse vastu järgmised meetmed, mis on vajalikud käesoleva määruse kohaldamiseks:

a)

miinimumstandardite kogumi määratlemine, et saavutada andmete vajalikku võrreldavust ja esinduslikkust vastavalt I lisa punktides 5.1 ja 5.2 sätestatule;

b)

kasutatava metoodika suhtes täpsete nõuete määratlemine vastavalt I lisas sätestatule; ja

c)

alajaotuste sisu üksikasjaliku kirjelduse koostamine ja korrigeerimine tingimusel, et säilitatakse nende vastavus ESA 95 süsteemile või mõnele muule sellele järgnevale süsteemile.

3.   Artikli 11 lõikes 3 osutatud kontrolliga regulatiivmenetlusega võetakse vastu järgmised meetmed, mis on kavandatud käesoleva määruse vähemoluliste sätete muutmiseks, sealhulgas nende täiendamise teel uute sätetega:

a)

mõistete kohandamine;

b)

alajaotuste nimekirja korrigeerimine (vastavalt II lisas sätestatule); ja

c)

kvaliteedikriteeriumide ja kvaliteediaruannete vormi määratlemine vastavalt artikli 7 lõikele 4.

Artikkel 13

Rahastamine

1.   Liikmesriigid saavad komisjonilt rahalist toetust kuni 70 % kuludest, mis on komisjoni toetuste maksmise korra kohaselt abikõlblikud.

2.   Sellise rahalise toetuse määr kinnitatakse osana Euroopa Liidu eelarvemenetlusest. Eelarvepädevad institutsioonid määravad igal aastal kasutada olevad assigneeringud.

Artikkel 14

Läbivaatamine ja aruandmine

Käesoleva määruse sätted vaadatakse läbi viis aastat pärast selle jõustumist. Need vaadatakse vajaduse korral läbi Euroopa Parlamendile ja nõukogule esitatud komisjoni aruande ning ettepaneku alusel.

Artikkel 15

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Strasbourg, 11. detsember 2007

Euroopa Parlamendi nimel

president

H.-G. PÖTTERING

Nõukogu nimel

eesistuja

M. LOBO ANTUNES


(1)  ELT C 318, 23.12.2006, lk 45.

(2)  Euroopa Parlamendi 26. aprilli 2007. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 13. novembri 2007. aasta otsus.

(3)  EÜT L 310, 30.11.1996, lk 1. Määrust on viimati muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1267/2003 (ELT L 180, 18.7.2003, lk 1).

(4)  ELT L 210, 31.7.2006, lk 25. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 1989/2006 (ELT L 411, 30.12.2006, lk 6).

(5)  ELT L 154, 21.6.2003, lk 1. Määrust on viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 105/2007 (ELT L 39, 10.2.2007, lk 1).

(6)  EÜT L 56, 4.3.1968, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ, Euratom) nr 1895/2006 (ELT L 397, 30.12.2006, lk 6).

(7)  EÜT L 184, 17.7.1999, lk 23. Otsust on muudetud otsusega 2006/512/EÜ (ELT L 200, 22.7.2006, lk 11).

(8)  EÜT L 181, 28.6.1989, lk 47.

(9)  Komisjoni 20. oktoobri 2005. aasta määrus (EÜ) nr 1722/2005 eluasemeteenuste hindamise põhimõtete kohta, nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1287/2003 (rahvamajanduse kogutulu ühtlustamise kohta turuhindades) kohaldamiseks (ELT L 276, 21.10.2005, lk 5).

(10)  Nõukogu 15. märtsi 1993. aasta määrus (EMÜ) nr 696/93 statistiliste üksuste kohta ühenduse tootmissüsteemi vaatlemiseks ja analüüsimiseks (EÜT L 76, 30.3.1993, lk 1). Määrust on viimati muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1882/2003 (ELT L 284, 31.10.2003, lk 1).


I LISA

METOODIKA

1.   METOODIKA KÄSIRAAMAT JA TÖÖPROGRAMM

1.1.   Komisjon (Eurostat) koostab pärast liikmesriikidega konsulteerimist metoodika käsiraamatu, milles kirjeldatakse ostujõu pariteetide arvutamise eri etappides kasutatud meetodeid, sealhulgas puuduvate alusandmete ning puuduvate pariteetide hindamise meetodeid. Kui metoodikas tehakse olulisi muutusi, vaadatakse metoodika käsiraamat üle. Uusi meetodeid võib lisada andmete kvaliteedi parandamiseks, kulude vähendamiseks või andmete esitajate koormuse vähendamiseks.

1.2.   Komisjon (Eurostat) koostab iga aasta 30. novembriks liikmesriikidega konsulteerides aastase tööprogrammi järgmise kalendriaasta jaoks, kus määratakse kindlaks selle aasta kohta nõutavate alusandmete täpsustamise ning esitamise ajakava.

1.3.   Iga-aastases tööprogrammis määratakse kindlaks andmete esitamise vorm, mida liikmesriigid peavad järgima, ning muud ostujõu pariteetide arvutamiseks ja avaldamiseks vajalikud meetmed.

1.4.   Punkti 1.2 kohaselt esitatud alusandmeid võib muuta, kuid võrdlusaastat puudutavad tulemused arvutatakse andmete põhjal, mis on esitatud vastavalt artiklis 9 nimetatud ajakavale. Kui andmed ei ole selleks tähtajaks täielikud või kättesaadavad, peab komisjon (Eurostat) puuduvaid alusandmeid hinnanguliselt koostama.

1.5.   Kui liikmesriik ei esita täielikke alusandmeid, peab ta täpsustama, miks andmed ei ole täielikud, millal täielikud andmed esitatakse või, vajaduse korral, miks täielikke andmeid ei ole võimalik esitada.

2.   ALUSANDMED

2.1.   Alusandmete liigid

Käesoleva määruse kohaldamisel on alusandmed vastavalt artiklitele 2 ja 4 ning uute andmete minimaalne esitamissagedus järgmised:

Alusandmed

Minimaalne sagedus

SKP kulutuste osakaalud (1)

Aasta

Tegelik ja kaudne üür (2)

Aasta

Hüvitised töötajatele

Aasta

Ajalised korrigeerimistegurid

Aasta

Tarbekaupade ja teenuste hinnad ja vastavad esinduslikkuse näitajad

3 aastat (3)

Seadmete hinnad

3 aastat

Ehitusprojektide hinnad

3 aastat

Territoriaalsed korrigeerimistegurid

6 aastat

2.2.   Alusandmete saamise menetlus

Komisjon (Eurostat) määrab pärast liikmesriikide seisukohtade arvessevõtmist need allikad ja alusandmete esitajad, mida kasutatakse iga eespool nimetatud alusandmete liigi puhul. Kui komisjon (Eurostat) saab alusandmeid teistelt andmete esitajatelt ja mitte liikmesriigilt, vabastatakse liikmesriik punktidega 5.1.4–5.1.13 ettenähtud kohustustest.

3.   KESKMISED SISERIIKLIKUD HINNAD

3.1.   Artikli 2 lõikest 2 olenemata võib andmeid koguda vaid ühest või piiratud arvul kohtadest majandusterritooriumil. Selliseid andmeid võib ostujõu pariteedi arvutamiseks kasutada juhul, kui nendele lisatakse asjakohased territoriaalsed korrigeerimistegurid. Kõnealuseid tegureid kasutatakse uuritavatest kohtadest saadud andmete korrigeerimiseks riiklikku keskmist esindavateks andmeteks.

3.2.   Territoriaalsed korrigeerimistegurid esitatakse alajaotuste tasandil. Need ei tohi uuringu vaatlusperioodil olla vanemad kui kuus aastat.

4.   AASTA KESKMISED HINNAD

Artikli 2 lõikest 2 olenemata võib andmete kogumist piirata konkreetse ajavahemikuga. Selliseid andmeid võib ostujõu pariteedi arvutamiseks kasutada juhul, kui nendele lisatakse asjakohased ajalised korrigeerimistegurid. Neid tegureid kasutatakse selle ajavahemiku uuringuandmete korrigeerimiseks aasta keskmisi esindavateks andmeteks.

5.   KVALITEET

5.1.   Alusandmete miinimumstandardid

5.1.1.   Koostada tuleb hindamisele kuuluvate kaubaartiklite loetelu, mis sisaldaks kaubaartikleid, mille omadused tagavad riikidevahelise võrreldavuse.

5.1.2.   Hindamisele kuuluvate kaubaartiklite loetelu koostatakse nii, et kõik liikmesriigid saavad öelda vähemalt ühe esindusliku kaubaartikli, mida saab hinnata vähemalt ühes teises liikmesriigis iga alajaotuse osas.

5.1.3.   Kaubaartiklite loetelu koostatakse selleks, et saavutada võrdse esinduslikkuse kõrgeimat võimalikku taset, nii et miinimumina peab iga riik hindama üht esinduslikku kaubaartiklit iga alajaotuse osas ja seda esinduslikku kaubaartiklit peab hindama vähemalt üks teine riik.

5.1.4.   Iga liikmesriik hindab kaubaartikleid vastavalt loetelus kirjeldatud omadustele.

5.1.5.   Iga liikmesriik hindab piisaval arvul kaubaartikleid iga turul kättesaadava alajaotuse osas, isegi kui neid ei peeta selles alajaotuses esinduslikuks.

5.1.6.   Iga liikmesriik esitab iga alajaotuse kohta vähemalt ühe esindusliku kaubaartikli hinna. Esinduslikud kaubaartiklid märgistatakse esinduslikkuse indikaatoriga.

5.1.7.   Iga liikmesriik kogub piisaval arvul hindasid iga hinnatava kaubaartikli kohta, et tagada kaubaartikli usaldusväärne keskmine hind, mis arvestab selle kaubaartikli turustruktuuri.

5.1.8.   Müügikoha tüübid valitakse nii, et see peegeldaks asjakohaselt siseriiklikke tarbimisharjumusi liikmesriigis vastava kaubaartikli osas.

5.1.9.   Müügikohtade valik teatud kohas kavandatakse nii, et see peegeldaks asjakohaselt selle koha residentide tarbimisharjumusi ning kaubaartiklite kättesaadavust.

5.1.10.   Iga liikmesriik esitab komisjonile (Eurostatile) andmed töötajate hüvitiste kohta uuringuks valitud tegevusaladel, mis on seotud ESA 95-s määratud valitsemissektoriga.

5.1.11.   Iga liikmesriik esitab komisjonile (Eurostatile) ajalised korrigeerimistegurid, mis võimaldavad arvutada ostujõu pariteete konkreetsel ajal kogutud hindade põhjal, mis peegeldavad asjakohaselt aasta keskmist hinnataset.

5.1.12.   Iga liikmesriik esitab komisjonile (Eurostatile) territoriaalsed korrigeerimistegurid, mis võimaldavad arvutada ostujõu pariteete konkreetsetes kohtades kogutud hindade põhjal, mis peegeldavad asjakohaselt siseriiklikku keskmist hinnataset.

5.1.13.   Iga liikmesriik esitab komisjonile (Eurostatile) osakaalud iga II lisas kindlaksmääratud alajaotuse kohta, mis peegeldavad liikmesriikide kulutusharjumusi võrdlusaastal.

5.2.   Hinnauuringu tulemuste valideerimise miinimumstandardid

5.2.1.   Enne andmete edastamist komisjonile (Eurostatile) kontrollib iga liikmesriik andmete usaldusväärsust järgmiste näitajate alusel:

maksimum- ja miinimumhinnad,

keskmine hind ja variatsioonikordaja,

hinnatud kaubaartiklite arv alajaotuse kohta,

hinnatud esinduslike kaubaartiklite arv alajaotuse kohta,

kaubaartikli kohta kogutud hindade arv.

5.2.2.   Komisjon (Eurostat) varustab liikmesriigid elektroonilise töövahendiga, mis sisaldab punkti 5.2.1 kohaldamiseks vajalikke algoritme.

5.2.3.   Enne uuringutulemuste kinnitamist viib komisjon (Eurostat) koostöös liikmesriikidega läbi usaldusväärsuse kontrolli, mis põhineb järgmistel näitajatel:

Iga alajaotuse kohta:

hinnatud kaubaartiklite arv igas riigis;

nende kaubaartiklite arv igas riigis, millele omistati esinduslikkuse indikaator;

hinnataseme indeks;

samu alajaotusi käsitlenud eelmise uuringu tulemused; ja

hinnataseme indeksid ostujõu pariteedi põhjal igas riigis.

Iga kaubaartikli kohta:

kogutud hindade arv igas riigis; ja

variatsioonikordaja järgmiste näitajate osas:

i)

keskmised hinnad omavääringus,

ii)

hinnataseme indeksid ostujõu pariteedi põhjal,

iii)

hinnataseme indeksid ostujõu pariteedi põhjal igas riigis.

5.2.4.   Enne ostujõu pariteedi koondtulemuste lõplikku otsustamist, viib komisjon (Eurostat) läbi usaldusväärsuse kontrolli, mis põhineb järgmistel näitajatel.

SKP ja selle põhiliste koondnäitajate tasandil

SKP kulutuste osakaalude ja rahvastiku hinnangulise suuruse kooskõla avaldatud andmetega;

praegu ja varem arvutatud mahuindeksite võrdlus elaniku kohta;

praegu ja varem arvutatud hinnataseme indeksite võrdlus.

Iga alajaotuse tasandil

praeguses arvutuses ja eelmistes arvutustes kasutatud SKP osakaalude struktuuri võrdlus;

puuduvate andmete hindamine vajaduse korral.

5.3.   Aruandlus ja hinnangud

5.3.1.   Iga liikmesriik säilitab dokumendid, mis annavad täieliku ettekujutuse sellest, kuidas on käesolevat määrust rakendatud. Need dokumendid peavad olema kättesaadavad komisjonile (Eurostatile) ja teistele liikmesriikidele.

5.3.2.   Iga liikmesriik laseb komisjonil (Eurostatil) anda hinnang oma ostujõu pariteedi arvutamise menetlusele vähemalt iga kuue aasta järel. Kord aastas kavandatud ja aasta tööprogrammi lisatud hinnangu andmise käigus kontrollitakse vastavust käesolevale määrusele. Hinnangu põhjal koostab komisjon (Eurostat) aruande ja see tehakse üldsusele kättesaadavaks muu hulgas tema veebilehel.

5.3.3.   Vastavalt artikli 7 lõikele 3 esitab vastutav liikmesriik peatselt pärast tarbijahinna uuringut komisjonile (Eurostatile) aruande, milles kirjeldatakse uuringu teostamise viisi. Komisjon (Eurostat) esitab igale liikmesriigile nende aruannete kokkuvõtte.

6.   TARBIJAHINNA UURIMISMENETLUS

6.1.   Liikmesriigid teostavad hinnauuringuid vastavalt tööprogrammile.

6.2.   Iga uuringu kohta koostab komisjon (Eurostat) uuringuga hõlmatud kaubaartiklite nimekirja, mis põhineb liikmesriikide poolt iga alajaotuse osas tehtud ettepanekutel.

6.3.   Komisjon (Eurostat) tagab, et koos kaubaartiklite nimekirjaga tõlgitakse kõigisse Euroopa Liidu ametlikesse keeltesse ka kõigi uuringu nimekirjas olevate kaubaartiklite omadused.

7.   ARVUTUSKÄIK

7.1.   Kahepoolsete pariteetide arvutamine alajaotuste tasandil

a)

Mitmepoolsete Èltetò-Köves-Szulc-pariteetide (edaspidi „EKS”-pariteetide) arvutamine alajaotuste tasandil põhineb iga osalevate riikide paari kahepoolsete pariteetide maatriksil.

b)

Kahepoolseid pariteete arvutatakse nende aluseks olevate kaubaartiklite kohta kogutud hindade ja neile omistatud esinduslikkuse indikaatorite põhjal.

c)

Iga kaubaartikli keskmine uuringuhind määratakse selle kaubaartikli kohta kogutud hindade lihtsa aritmeetilise keskmisena.

d)

Aasta keskmine hind riigis arvutatakse vajaduse korral keskmise uuringuhinna alusel, rakendades asjakohaseid territoriaalseid ja ajalisi korrigeerimistegureid.

e)

Kaubaartiklite ja osalevate riikide paaride kohta arvutatakse seejärel võimaluse korral korrigeeritud keskmiste hindade suhtarvud koos nende pöördväärtusega.

f)

Kõigi osalevate riikide paaride kohta arvutatakse seejärel võimaluse korral ostujõu pariteedid alajaotuse osas. Iga osalevate riikide paari kohta arvutatakse ostujõu pariteedid järgmiste näitajate kaalutud geomeetrilise keskmisena:

mõlemas riigi esinduslikuks märgitud kaubaartiklite hinna suhtarvude geomeetriline keskmine;

nende kaubaartiklite hinna suhtarvude geomeetriline keskmine, mis on esinduslikud esimese riigi, kuid mitte teise riigi puhul;

nende kaubaartiklite hinna suhtarvude geomeetriline keskmine, mis on esinduslikud teise, kuid mitte esimese riigi puhul,

kasutades sealjuures osakaalusid, mis peegeldavad mõlema riigi poolt hinnatud kõigi kaubaartiklite suhtelist esinduslikkust.

7.2.   Puuduvate kahepoolsete pariteetide hindamine

Kui kahepoolseid ostujõu pariteete ei ole teatava alajaotuse osas võimalik arvutada, arvutatakse puuduvad ostujõu pariteedid võimaluse korral hinnanguliselt, kasutades kolmandate riikide kaudu kaudsete pariteetide geomeetrilise keskmise arvutamise standardmenetlust. Kui kahepoolsete ostujõu pariteetide maatriksist puudub pärast hindamismenetlust alajaotuse osas siiski mõni väärtus, ei ole nende riikide suhtes, mille kahepoolsed ostujõu pariteedid puuduvad, võimalik mitmepoolseid EKS-pariteete arvutada. Neid puuduvaid EKS-pariteete peab hindama komisjon (Eurostat), kasutades võrdluseks sarnaste alajaotuste ostujõu pariteete või teisi asjakohaseid hindamismeetodeid.

7.3.   Kahepoolsete pariteetide arvutamine koondnäitajate tasandil

a)

Kahepoolsete pariteetide arvutamisel rahvamajanduse arvepidamise teatavate koondnäitajate tasandil kasutatakse arvutuse aluseks olevate alajaotuste EKS-pariteete (vt lõige 7.4) ning SKP kulutuste osakaalusid.

b)

Seejärel arvutatakse Laspeyres-tüüpi pariteet valitud koondnäitajate tasandil aluseks olevate alajaotuste pariteetide keskmisena, mida on kaalutud iga osalevate riikide paari osas teise riigi suhteliste osakaaludega (või nominaalväärtustega).

c)

Seejärel arvutatakse Paasche-tüüpi pariteet valitud koondnäitajate tasandil aluseks olevate alajaotuste pariteetide harmoonilise keskmisena, mida on kaalutud iga osalevate riikide paari osas esimese riigi suhteliste osakaaludega (või nominaalväärtustega).

d)

Seejärel arvutatakse Fisher-tüüpi pariteet valitud koondnäitajate tasandil iga osalevate riikide paari kohta määratud Laspeyres-tüüpi ja Paasche-tüüpi pariteetide geomeetrilise keskmisena.

7.4.   Mitmepoolsete transitiivsete ostujõu pariteetide arvutamine

Mitmepoolsete transitiivsete pariteetide arvutamine toimub kas alajaotuste tasandil või mõnel koondnäitajate tasandil, kasutades EKS-menetlust, mis põhineb iga osalevate riikide paari vaheliste Fisher-tüüpi pariteetide täielikul maatriksil järgmiselt:

Image

kus tEKSs on riigi s ja riigi t vaheline EKS-pariteet;

tFs on riigi s ja riigi t vaheline Fisher-tüüpi pariteet;

z on osalevate riikide arv.

8.   EDASTAMINE

8.1.   Komisjon (Eurostat) varustab liikmesriigid mallidega ostujõu pariteetide arvutamiseks vajalike alusandmete elektrooniliseks edastamiseks.

8.2.   Liikmesriigid esitavad komisjonile (Eurostatile) alusandmeid vastavalt nendele mallidele.

9.   AVALDAMINE

Lisaks artikli 9 lõikes 2 sätestatule võib komisjon (Eurostat) pärast liikmesriikidega konsulteerimist avaldada tulemused veelgi detailsemal tasandil.

10.   PARANDUSED

10.1.   Kui liikmesriik avastab vea, esitab ta viivitamatult ja omal algatusel komisjonile (Eurostatile) õiged alusandmed. Lisaks teatab liikmesriik komisjonile (Eurostatile) igast arvutuskäigu ebakohase kohaldamise kahtlusest.

10.2.   Liikmesriigi või komisjoni (Eurostati) tehtud vea avastamisel teavitab komisjon (Eurostat) viivitamatult liikmesriike ja arvutab ostujõu pariteedid ümber ühe kuu jooksul.

10.3.   Kui avastatud viga põhjustab liikmesriigi ostujõu pariteetides väljendatud SKPs inimese kohta vähemalt 0,5 protsendipunkti suuruse muutuse, avaldab komisjon (Eurostat) paranduse võimalikult kiiresti, kui seda viga ei avastatud pärast kolme kuu möödumist tulemuste avaldamisest.

10.4.   Vea korral astub vastutav organ samme selliste juhtude ärahoidmiseks tulevikus.

10.5.   Muudatused, mida tehti SKP kulutuste osakaalude või elanikkonna hinnangulise suuruse osas vähemalt 33 kuud pärast võrdlusaasta lõppu, ei nõua ostujõu pariteedi tulemuste parandamist.


(1)  Need osakaalud vastavad olemasoleva rahvamajanduse arvepidamise koondnäitaja madalamale tasemele. Kui nõutavad üksikasjad ei ole kättesaadavad, võib liikmesriik esitada puuduvate andmete täpseima prognoosi.

(2)  Hinnal põhineva lähenemisviisi asemel võib kasutada metoodika käsiraamatus kirjeldatud eluruumide üldkogumil põhinevat lähenemisviisi juhul, kui tegelik üür puudub või see on statistiliselt mitteusaldusväärne vastavalt määrusele (EÜ) 1722/2005.

(3)  Minimaalne sagedus puudutab konkreetse tooterühma andmete esitamist, mis on seotud uuringute rulluva tsükliga.


II LISA

Alajaotused vastavalt artikli 3 punktis e esitatud määratlusele

PR nr

Kirjeldus

LEIBKONDADE INDIVIDUAALSED TARBIMISKULUTUSED

TOIDUAINED JA MITTEALKOHOOLSED JOOGID

 

Toiduained

 

Leib ja teravili [COICOP 01.1.1]

1

Riis

2

Muu teravili, jahu ja muud teraviljatooted

3

Leib

4

Muud pagaritooted

5

Pasta

 

Liha [COICOP 01.1.2]

6

Veise- ja vasikaliha

7

Sealiha

8

Talle-, lamba- ja kitseliha

9

Linnuliha

10

Muu liha ja söödavad rupskid

11

Delikatessid ja muud lihatooted

 

Kala ja mereannid [COICOP 01.1.3]

12

Toores, jahutatud või külmutatud kala ja mereannid

13

Konserveeritud või töödeldud kala ja mereannid

 

Piim, juust ja munad [COICOP 01.1.4]

14

Värske piim

15

Piimakonservid ja muud piimatooted

16

Juust

17

Munad ja munatooted

 

Õlid ja rasvad [COICOP 01.1.5]

18

Või

19

Margariin

20

Muud toiduõlid ja -rasvad

 

Puuvili [COICOP 01.1.6]

21

Värske või jahutatud puuvili

22

Külmutatud, konserveeritud või töödeldud puuvili ja puuviljatooted

 

Köögivili [COICOP 01.1.7]

23

Värske või jahutatud köögivili, v.a kartul

24

Värsked või jahutatud kartulid

25

Külmutatud, konserveeritud või töödeldud köögivili ja köögiviljatooted

 

Suhkur, keedised, mesi, šokolaad ja kondiitritooted [COICOP 01.1.8]

26

Suhkur

27

Keedised, marmelaad ja mesi

28

Kondiitritooted, šokolaad ja muud kakaotooted

29

Jäätis

 

Mujal nimetamata toiduained [COICOP 01.1.9]

30

Mujal nimetamata toiduained

 

Alkoholita joogid

 

Kohv, tee ja kakao [COICOP 01.2.1]

31

Kohv, tee ja kakao

 

Mineraalvesi, karastusjoogid, puuvilja- ja köögiviljamahlad [COICOP 01.2.2]

32

Mineraalvesi

33

Karastusjoogid ja kontsentraadid

34

Puuvilja- ja köögiviljamahlad

ALKOHOOLSED JOOGID, TUBAKAS JA NARKOOTILISED AINED

 

Alkohoolsed joogid

 

Kanged alkohoolsed joogid [COICOP 02.1.1]

35

Kanged alkohoolsed joogid

 

Vein [COICOP 02.1.2]

36

Vein

 

Õlu [COICOP 02.1.3]

37

Õlu

 

Tubakas

 

Tubakatooted [COICOP 02.2.0]

38

Tubakas

 

Narkootilised ained

 

Narkootilised ained [COICOP 02.3.0]

39

Narkootilised ained

RIIETUS JA JALATSID

 

Riietus

 

Rõivamaterjalid [COICOP 03.1.1]

40

Rõivamaterjalid

 

Rõivad [COICOP 03.1.2]

41

Meesterõivad

42

Naisterõivad

43

Laste ja väikelaste rõivad

 

Muud riideesemed ja rõivamanused [COICOP 03.1.3]

44

Muud riideesemed ja rõivamanused

 

Rõivaste puhastus, parandus ja laenutus [COICOP 03.1.4]

45

Rõivaste puhastus, parandus ja laenutus

 

Jalatsid

 

Kingad ja muud jalatsid [COICOP 03.2.1]

46

Meeste jalatsid

47

Naiste jalatsid

48

Laste ja väikelaste jalatsid

 

Jalatsite parandus ja laenutus [COICOP 03.2.2]

49

Jalatsite parandus ja laenutus

ELUASE, VESI, ELEKTER, GAAS JA MUUD KÜTUSED

 

Tegelikult makstud üüritasud

 

Tegelikult makstud üüritasud [COICOP 04.1.1 and 04.1.2]

50

Tegelikult makstud üüritasud

 

Kaudne eluasemeüür

 

Kaudne elusasemeüür [COICOP 04.2.1 and 04.2.2]

51

Kaudne eluasemeüür

 

Eluruumi korraline hooldus ja remont

 

Materjalid elamu hoolduseks ja remondiks [COICOP 04.3.1]

52

Materjalid elamu hoolduseks ja remondiks

 

Teenused eluruumi hoolduseks ja remondiks [COICOP 04.3.2]

53

Teenused eluruumi hoolduseks ja remondiks

 

Veevarustus ja mitmesugused eluruumiga seotud teenused

 

Veevarustus [COICOP 04.4.1]

54

Veevarustus

 

Mitmesugused eluruumiga seotud teenused [COICOP 04.4.2, 04.4.3 and 04.4.4]

55

Mitmesugused eluruumiga seotud teenused

 

Elekter, gaas ja muud kütused

 

Elekter [COICOP 04.5.1]

56

Elekter

 

Gaas [COICOP 04.5.2]

57

Gaas

 

Vedelkütus [COICOP 04.5.3]

58

Vedelkütus

 

Tahkekütus [COICOP 04.5.4]

59

Tahkekütus

 

Soojusenergia [COICOP 04.5.5]

60

Soojusenergia

SISUSTUS, KODUTARBED JA MAJAPIDAMISE IGAPÄEVANE HOOLDUS

 

Mööbel ja sisustus, vaibad ja muud põrandakatted

 

Mööbel ja sisustus [COICOP 05.1.1]

61

Köögimööbel

62

Magamistoamööbel

63

Elu- ja söögitoamööbel

64

Muu mööbel ja sisustus

 

Vaibad ja muud põrandakatted [COICOP 05.1.2]

65

Vaibad ja muud põrandakatted

 

Mööbli, sisustuse ja põrandakatete parandus [COICOP 05.1.3]

66

Mööbli, sisustuse ja põrandakatete parandus

 

Kodutekstiil

 

Kodutekstiil [COICOP 05.2.0]

67

Kodutekstiil

 

Kodumasinad

 

Suured elektrilised ja mitteelektrilised kodumasinad [COICOP 05.3.1]

68

Suured elektrilised ja mitteelektrilised kodumasinad

 

Väikesed elektrilised kodumasinad [COICOP 05.3.2]

69

Väikesed elektrilised kodumasinad

 

Kodumasinate remont [COICOP 05.3.3]

70

Kodumasinate remont

 

Klaastarvikud, lauanõud ja tarberiistad

 

Klaastooted, lauanõud ja tarberiistad [COICOP 05.4.0]

71

Klaastooted, lauanõud ja tarberiistad

 

Majapidamis- ja aiatööriistad ning -seadmed

 

Suured tööriistad ja seadmed [COICOP 05.5.1]

72

Suured tööriistad ja seadmed

 

Väikesed tööriistad ja mitmesugused tarvikud [COICOP 05.5.2]

73

Väikesed tööriistad ja mitmesugused tarvikud

 

Kaubad ja teenused majapidamise igapäevaseks hoolduseks

 

Majapidamise kulukaubad [COICOP 05.6.1]

74

Majapidamise kulukaubad

 

Kodu- ja majapidamisteenused [COICOP 05.6.2]

75

Koduteenused

76

Majapidamisteenused

TERVISHOID

 

Ravivahendid, meditsiiniseadmed ja -tehnika

 

Farmaatsiatooted [COICOIP 06.1.1]

77

Farmaatsiatooted

 

Muud ravivahendid [COICOP 06.1.2]

78

Muud ravivahendid

 

Terapeudilised seadmed ja varustus [COICOP 06.1.3]

79

Terapeudilised seadmed ja varustus

 

Ambulatoorsed teenused

 

Meditsiiniteenused [COICOP 06.2.1]

80

Meditsiiniteenused

 

Hambaraviteenused [COICOP 06.2.2]

81

Hambaraviteenused

 

Parameedikute teenused [COICOP 06.2.3]

82

Parameedikute teenused

 

Haiglateenused

 

Haiglateenused [COICOP 06.3.0]

83

Haiglateenused

VEONDUS

 

Sõidukite ost

 

Autod [COICOP 07.1.1]

84

Diiselmootoriga autod

85

Bensiinimootoriga autod võimsusega alla 1 200 cm3

86

Bensiinimootoriga autod võimsusega 1 200–1 699 cm3

87

Bensiinimootoriga autod võimsusega 1 700–2 999 cm3

88

Bensiinimootoriga autod võimsusega üle 3 000 cm3

 

Mootorrattad [COICOP 07.1.2]

89

Mootorrattad

 

Jalgrattad [COICOP 07.1.3]

90

Jalgrattad

 

Loomveokid [COICOP 07.1.4]

91

Loomveokid

 

Isiklike veovahendite kasutamine

 

Isiklike veovahendite varuosad ja lisaseadmed[COICOP 07.2.1]

92

Isiklike veovahendite varuosad ja lisaseadmed

 

Isiklike veovahendite kütused ja määrdeained [COICOP 07.2.2]

93

Isiklike veovahendite kütused ja määrdeained

 

Isiklike veovahendite hooldus ja remont [COICOP 07.2.3]

94

Isiklike veovahendite hooldus ja remont

 

Muud isiklike veovahenditega seotud teenused [COICOP 07.2.4]

95

Muud isiklike veovahenditega seotud teenused

 

Veoteenused

 

Reisijate raudteevedu [COICOP 07.3.1]

96

Reisijate raudteevedu

 

Reisijate maanteevedu [COICOP 07.3.2]

97

Reisijate maanteevedu

 

Reisijate õhuvedu [COICOP 07.3.3]

98

Reisijate õhuvedu

 

Reisijate mere- ja siseveevedu [COICOP 07.3.4]

99

Reisijate mere- ja siseveevedu

 

Reisijate kombineeritud vedu [COICOP 07.3.5]

100

Reisijate kombineeritud vedu

 

Muud ostetud veoteenused [COICOP 07.3.6]

101

Muud ostetud veoteenused

 

SIDE

 

Postiteenused

 

Postiteenused [COICOP 08.1.0]

102

Postiteenused

 

Telefoni- ja faksiseadmed

 

Telefoni- ja faksiseadmed [COICOP 08.2.0]

103

Telefoni- ja faksiseadmed

 

Telefoni- ja faksiteenused

 

Telefoni- ja faksiteenused [COICOP 08.3.0]

104

Telefoni- ja faksiteenused

VABA AEG JA KULTUUR

 

Audiovisuaalsed, fotograafia- ja andmetöötlusseadmed

 

Seadmed heli ja pildi vastuvõtmiseks, salvestamiseks ja taasesitamiseks [COICOP 09.1.1]

105

Seadmed heli ja pildi vastuvõtmiseks, salvestamiseks ja taasesitamiseks

 

Foto- ja kinoseadmed ning optikariistad [COICOP 09.1.2]

106

Foto- ja kinoseadmed ning optikariistad

 

Andmetöötlusseadmed [COICOP 09.1.3]

107

Andmetöötlusseadmed

 

Salvestisekandjad [COICOP 09.1.4]

108

Salvestisega salvestisekandjad

109

Salvestiseta salvestisekandjad

 

Audiovisuaalsete, fotograafia- ja andmetöötlusseadmete remont [COICOP 09.1.5]

110

Audiovisuaalsete, fotograafia- ja andmetöötlusseadmete remont

 

Muud suuremad vaba aja ja kultuuriga seotud kestvuskaubad

 

Suuremad kestvuskaubad vaba aja veetmiseks vabas õhus [COICOP 09.2.1]

111

Suuremad kestvuskaubad vaba aja veetmiseks vabas õhus

 

Muusikariistad ja suuremad kestvuskaubad vaba aja veetmiseks siseruumides [COICOP 09.2.2]

112

Muusikariistad ja suuremad kestvuskaubad vaba aja veetmiseks siseruumides

 

Muude suuremate vaba aja ja kultuuriga seotud kestvuskaupade hooldus ja remont [COICOP 09.2.3]

113

Muude suuremate vaba aja ja kultuuriga seotud püsikaupade hooldus ja remont

 

Muud vabaajakaubad ja -tarbed, aiandus ja lemmikloomad

 

Mängud, mänguasjad ja huvialane tegevus [COICOP 09.3.1]

114

Mängud, mänguasjad ja huvialane tegevus

 

Spordi- ja matkavarustus ning vahendid vaba aja veetmiseks vabas õhus [COICOP 09.3.2]

115

Spordi- ja matkavarustus ning vahendid vaba aja veetmiseks vabas õhus

 

Aiandus, taimed ja lilled [COICOP 09.3.3]

116

Aiandus, taimed ja lilled

 

Lemmikloomad ja nendega seotud tooted [COICOP 09.3.4]

117

Lemmikloomad ja nendega seotud tooted

 

Veterinaaria- ja muud lemmikloomadele mõeldud teenused [COICOP 09.3.5]

118

Veterinaaria- ja muud lemmikloomadele mõeldud teenused

 

Vabaaja- ja kultuuriteenused

 

Vabaaja- ja sporditeenused [COICOP 09.4.1]

119

Vabaaja- ja sporditeenused

 

Kultuuriteenused [COICOP 09.4.2]

120

Fototeenused

121

Muud kultuuriteenused

 

Õnnemängud [COICOP 09.4.3]

122

Õnnemängud

 

Ajalehed, raamatud ja kirjatarbed

 

Raamatud [COICOP 09.5.1]

123

Raamatud

 

Ajalehed ja perioodilised väljaanded [COICOP 09.5.2]

124

Ajalehed ja perioodilised väljaanded

 

Mitmesugused trükised, kirja- ja joonistustarbed [COICOP 09.5.3 and 09.5.4]

125

Mitmesugused trükised, kirja- ja joonistustarbed

 

Puhkusepaketid

 

Puhkusepaketid [COICOP 09.6.0]

126

Puhkusepaketid

HARIDUS

 

Eel- ja algharidus

 

Eel- ja algharidus [COICOP 10.1.0]

127

Eel- ja algharidus

 

Keskharidus

 

Keskharidus [COICOP 10.2.0]

128

Keskharidus

 

Teise taseme järgne, kolmanda taseme eelne haridus

 

Teise taseme järgne, kolmanda taseme eelne haridus [COICOP 10.3.0]

129

Teise taseme järgne, kolmanda taseme eelne haridus

 

Kolmanda taseme haridus

 

Kolmanda taseme haridus [COICOP 10.4.0]

130

Kolmanda taseme haridus

 

Haridus, mille taset ei ole võimalik määrata

 

Haridus, mille taset ei ole võimalik määrata [COICOP 10.5.0]

131

Haridus, mille taset ei ole võimalik määrata

RESTORANID JA HOTELLID

 

Toitlustusteenused

 

Restoranid, kohvikud jms [COICOP 11.1.1]

132

Restoraniteenused asutuse tüübist sõltumata

133

Pubid, baarid, kohvikud, teetoad jms

 

Sööklad [COICOP 11.1.2]

134

Sööklad

 

Majutusteenused

 

Majutusteenused [COICOP 11.2.0]

135

Majutusteenused

MITMESUGUSED KAUBAD JA TEENUSED

 

Isiklik hügieen

 

Juuksurisalongid ja ihuhooldusasutused [COICOP 12.1.1]

136

Juuksurisalongid ja ihuhooldusasutused

 

Isiklikuks hügieeniks ja kosmeetikaks mõeldud elektriseadmed [COICOP 12.1.2]

137

Isiklikuks hügieeniks ja kosmeetikaks mõeldud elektriseadmed

 

Muud vahendid, seadmed ja tooted isiklikuks hügieeniks ja kosmeetikaks [COICOP 12.1.3]

138

Muud vahendid, seadmed ja tooted isiklikuks hügieeniks ja kosmeetikaks

 

Prostitutsioon

 

Prostitutsioon [COICOP 12.2.0]

139

Prostitutsioon

 

Mujal nimetamata isiklikud esemed

 

Ehted, kellad ja käekellad [COICOP 12.3.1]

140

Ehted, kellad ja käekellad

 

Muud isiklikud esemed [COICOP 12.3.2]

141

Muud isiklikud esemed

 

Sotsiaalkaitse

 

Sotsiaalkaitse [COICOP 12.4.0]

142

Sotsiaalkaitse

 

Kindlustus

 

Kindlustus [COICOP 12.5.1, 12.5.2, 12.5.3, 12.5.4 ja 12.5.5]

143

Kindlustus

 

Mujal nimetamata finantsteenused

 

Finantsvahendusteenused [COICOP 12.6.1]

144

Finantsvahendusteenused

 

Muud mujal nimetamata finantsteenused [COICOP 12.6.2]

145

Muud mujal nimetamata finantsteenused

 

Muud mujal nimetamata teenused

 

Muud mujal nimetamata teenused [COICOP 12.7.0]

146

Muud mujal nimetamata teenused

VÄLISMAAL ELAVATE RESIDENTIDE KULUTUSTE JA MAJANDUSTERRITOORIUMIL ELAVATE MITTERESIDENTIDE KULUTUSTE SALDO

 

Residentide lõpptarbimiskulutused mujal maailmas

 

Residentide lõpptarbimiskulutused mujal maailmas

147

Residentide lõpptarbimiskulutused mujal maailmas

 

Mitteresidentide lõpptarbimiskulutused majandusterritooriumil

 

Mitteresidentide lõpptarbimiskulutused majandusterritooriumil

148

Mitteresidentide lõpptarbimiskulutused majandusterritooriumil

KODUMAJAPIDAMISI TEENINDAVATE KASUMITAOTLUSETA INSTITUTSIOONIDE INDIVIDUAALSED TARBIMISKULUTUSED

ELUASE

 

Eluase

 

Eluase [COPNI 01.0.0]

149

Eluase

TERVISHOID

 

Tervishoid

 

Tervishoid [COPNI 02.1.1–02.6.0]

150

Tervishoid

VABA AEG JA KULTUUR

 

Vaba aeg ja kultuur

 

Vaba aeg ja kultuur [COPNI 03.1.0 ja 03.2.0]

151

Vaba aeg ja kultuur

HARIDUS

 

Haridus

 

Haridus [COPNI 04.1.0–04.7.0]

152

Haridus

SOTSIAALKAITSE

 

Sotsiaalkaitse

 

Sotsiaalkaitse [COPNI 05.1.0 ja 05.2.0]

153

Sotsiaalkaitse

MUUD TEENUSED

 

Muud teenused

 

Muud teenused [COPNI 06.0.0–09.2.0]

154

Muud teenused

VALITSUSE INDIVIDUAALSED TARBIMISKULUTUSED

ELUASE

 

Eluase

 

Eluase

155

Eluase

TERVISHOID

 

Tervisehüvitised ja tagasimaksed

 

Ravivahendid, meditsiiniseadmed ja -tehnika

156

Farmaatsiatooted

157

Muud ravivahendid

158

Terapeudilised seadmed ja varustus

 

Tervishoiuteenused

159

Ambulatoorsed meditsiiniteenused

160

Ambulatoorsed hambaraviteenused

161

Ambulatoorsed kiirabiteenused

162

Haiglateenused

 

Tervishoiuteenuste tootmine

 

Töötajate hüvitised

163

Arstid

164

Õed ja muud meditsiinitöötajad

165

Muud kui meditsiinitöötajad

 

Vahetarbimine

166

Farmaatsiatooted

167

Muud meditsiinikaubad

168

Terapeudilised seadmed ja varustus

169

Mujal nimetamata vahetarbimine

 

Äritegevuse kogukasum

170

Äritegevuse kogukasum

 

Tootmise netomaksud

171

Tootmise netomaksud

 

Müügitulud

172

Müügitulud

VABA AEG JA KULTUUR

 

Vaba aeg ja kultuur

 

Vaba aeg ja kultuur

173

Vaba aeg ja kultuur

HARIDUS

 

Haridushüvitised ja tagasimaksed

 

Haridushüvitised ja tagasimaksed

174

Haridushüvitised ja tagasimaksed

 

Haridusteenuste tootmine

 

Töötajate hüvitised

175

Eel- ja algharidus

176

Keskharidus

177

Teise taseme järgne, kolmanda taseme eelne haridus

178

Kolmanda taseme haridus

 

Vahetarbimine

179

Vahetarbimine

 

Äritegevuse kogukasum

180

Äritegevuse kogukasum

 

Tootmise netomaksud

181

Tootmise netomaksud

 

Müügitulud

182

Müügitulud

SOTSIAALKAITSE

 

Sotsiaalkaitse

 

Sotsiaalkaitse

183

Sotsiaalkaitse

VALITSUSE KOLLEKTIIVSED TARBIMISKULUTUSED

KOLLEKTIIVSED TEENUSED

 

Kollektiivsed teenused

 

Töötajate hüvitised

184

Töötajate hüvitised (kaitsega seotud kollektiivsed teenused)

185

Töötajate hüvitised (v.a kaitsega seotud kollektiivsed teenused)

 

Vahetarbimine

186

Vahetarbimine (kaitsega seotud kollektiivsed teenused)

187

Vahetarbimine (v.a kaitsega seotud kollektiivsed teenused)

 

Äritegevuse kogukasum

188

Äritegevuse kogukasum

 

Tootmise netomaksud

189

Tootmise netomaksud

 

Müügitulud

190

Müügitulud

KULUD KAPITALI KOGUMAHUTUSELE PÕHIVARASSE

MASINAD JA SEADMED

 

Metalltooted ja -seadmed

 

Tööstuslikult valmistatud metalltooted, v.a masinad ja seadmed [CPA 28.11–28.75]

191

Tööstuslikult valmistatud metalltooted, v.a masinad ja seadmed

 

Üldotstarbelised masinad [CPA 29.11–29.24]

192

Mootorid ja turbiinid, pumbad ja kompressorid

193

Muud üldotstarbelised masinad

 

Eriotstarbelised masinad [CPA 29.31–29.72]

194

Põllu- ja metsatöömasinad

195

Tööpingid

196

Metallurgia-, kaevandus- ja ehitusmasinad

197

Masinad toiduainete, jookide ja tubaka töötlemiseks

198

Masinad tekstiili-, rõiva- ja nahatööstuse tarbeks

199

Muud eriotstarbelised masinad

 

Elektri- ja optikaseadmed [CPA 30.01–33.50]

200

Kontorimasinad

201

Arvutid ja muud andmetöötlusseadmed

202

Elektrimasinad ja -seadmed

203

Raadio-, televisiooni- ja sideseadmed

204

Meditsiinitehnika, täppisinstrumendid ja optikariistad, käekellad ja kellad

 

Muud mujal nimetamata valmiskaubad [CPA 36.11–36.63]

205

Muud mujal nimetamata valmiskaubad

 

Veovahendid

 

Maanteeveovahendid [CPA 34.10–34.30 ja 35.41–35.50]

206

Mootorsõidukid, haagised ja poolhaagised

207

Muud maanteeveokid

 

Muud veovahendid [CPA 35.11–35.30]

208

Laevad, paadid, aurikud, vedurpuksiirid, ujuvplatvormid, naftapuurimisplatvormid

209

Vedurid ja veeremid

210

Lennukid, helikopterid ja muud lennuvahendid

EHITUS

 

Elamud

 

Ühepereelamud ja paarismajad [CPA osa 45]

211

Ühepereelamud ja paarismajad

 

Korterelamud [CPA osa 45]

212

Korterelamud

 

Mitteeluruumid

 

Põllumajandushooned [CPA osa 45]

213

Põllumajandushooned

 

Tööstus- ja laohooned [CPA osa 45]

214

Tööstus- ja laohooned

 

Ärihooned [CPA osa 45]

215

Ärihooned

 

Muud mitteeluruumid [CPA osa 45]

216

Muud mitteeluruumid

 

Rajatised

 

Transpordiinfrastruktuur [CPA osa 45]

217

Transpordiinfrastruktuur

 

Torujuhtmed, side- ja elektriliinid [CPA osa 45]

218

Torujuhtmed, side- ja elektriliinid

 

Muud rajatised [CPA osa 45]

219

Muud rajatised

MUUD TOOTED

 

Muud tooted

 

Põllumajandus-, metsandus-, kalandus- ja akvakultuuritooted [CPA osad 01, 02 ja 05]

220

Põllumajandus-, metsandus-, kalandus- ja akvakultuuritooted

 

Tarkvara [CPA 72.20]

221

Tarkvara

 

Muud mujal nimetamata tooted [CPA n.e.c.]

222

Muud mujal nimetamata tooted

VARUDE JA VARADE MUUTUS MIINUS VÄÄRTESEMETE REALISEERIMINE

VARUDE MUUTUS

 

Varude muutus

 

Varude muutus

223

Varude muutus

VÄÄRTESEMETE OST MIINUS REALISEERIMINE

 

Väärtesemete ost miinus realiseerimine

 

Väärtesemete ost miinus realiseerimine

224

Väärtesemete ost miinus realiseerimine

EKSPORDI JA IMPORDI SALDO

KAUPADE JA TEENUSTE EKSPORT

 

Kaupade eksport

 

Kaupade eksport ELi ja ELi institutsioonidele

225

Kaupade eksport ELi riikidesse

226

Kaupade eksport ELi institutsioonidele

 

Kaupade eksport kolmandatesse riikidesse ja rahvusvahelistele organisatsioonidele

227

Kaupade eksport kolmandatesse riikidesse ja rahvusvahelistele organisatsioonidele

 

Teenuste eksport

 

Teenuste eksport ELi ja ELi institutsioonidele

228

Teenuste eksport ELi riikidesse

229

Teenuste eksport ELi institutsioonidele

 

Teenuste eksport kolmandatesse riikidesse ja rahvusvahelistele organisatsioonidele

230

Teenuste eksport kolmandatesse riikidesse ja rahvusvahelistele organisatsioonidele

KAUPADE JA TEENUSTE IMPORT

 

Kaupade import

 

Kaupade import EList ja ELi institutsioonidelt

231

Kaupade import ELi riikidest

232

Kaupade import ELi institutsioonidelt

 

Kaupade import kolmandatest riikidest ja rahvusvahelistelt organisatsioonidelt

233

Kaupade import kolmandatest riikidest ja rahvusvahelistelt organisatsioonidelt

 

Teenuste import

 

Teenuste import EList ja ELi institutsioonidelt

234

Teenuste import ELi riikidest

235

Teenuste import ELi institutsioonidelt

 

Teenuste import kolmandatest riikidest ja rahvusvahelistelt organisatsioonidelt

236

Teenuste import kolmandatest riikidest ja rahvusvahelistelt organisatsioonidelt


  翻译: