10.2.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 37/50


NÕUKOGU OTSUS,

25. jaanuar 2010,

millega tunnistatakse kehtetuks otsus 2009/472/EÜ ja milles käsitletakse Mauritaania Islamivabariigiga AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 kohaselt peetud nõupidamise järelmeetmeid

(2010/73/EL)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut ja Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse 23. juunil 2000 Cotonous alla kirjutatud (1) ja 25. juunil 2005 Luxembourgis läbi vaadatud (2) koostöölepingut ühelt poolt Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikide rühma ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahel (edaspidi „AKV-EÜ partnerlusleping”), eriti selle artiklit 96,

võttes arvesse nõukogus kokku tulnud liikmesriikide valitsuste esindajate sisekokkulepet AKV-EÜ partnerluslepingu rakendamiseks võetavate meetmete ja järgitavate menetluste kohta, (3) eriti selle artiklit 3,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Mauritaania Islamivabariik on lahendanud kriisi kõiki osapooli rahuldaval viisil, nagu on määratud kindlaks asjakohastes meetmetes, mis on kehtestatud nõukogu 6. aprilli 2009. aasta otsusega 2009/472/EÜ, millega lõpetatakse muudetud AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 kohane nõupidamine Mauritaania Islamivabariigiga (4).

(2)

Mauritaania Islamivabariik on täielikult taastanud põhiseadusliku korra.

(3)

Riigi stabiilsusele kaasa aitamiseks ja selleks, et vältida edaspidi AKV-EÜ partnerluslepingu artiklis 9 osutatud oluliste lepinguosade rikkumist, tuleks edendada kõiki asjaomaseid ja huvitatud poliitilisi ja sotsiaalseid osapooli kaasavat siseriiklikku dialoogi ning taastada koostöö.

(4)

Seetõttu tuleks tunnistada kehtetuks otsus 2009/472/EÜ ja alustada taas Mauritaania Islamivabariigiga poliitilist dialoogi, et tugevdada demokraatiat, vältida põhiseadusevastaseid valitsusvahetusi, reformida riigiasutusi ja relvajõudude ülesandeid, järgida nii poliitikas kui ka majanduses head valitsemistava, toetada õigusriigi põhimõtete ja inimõiguste järgimist ning taastada riigiasutuste ja võimude tasakaal,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Otsus 2009/472/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 2

AKV-EÜ partnerluslepingu artiklis 8 sätestatud poliitilist dialoogi Mauritaania Islamivabariigiga peetakse käesolevale otsusele lisatud kirjas esitatud vormis.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Otsus kehtib kuni 25. jaanuarini 2012. Vajaduse korral võib otsuse Euroopa Liidu järelevalvemissioonide tulemuste põhjal uuesti läbi vaadata.

Artikkel 4

Käesolev otsus avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 25. jaanuar 2010

Nõukogu nimel

eesistuja

C. ASHTON


(1)  EÜT L 317, 15.12.2000, lk 3.

(2)  ELT L 209, 11.8.2005, lk 27.

(3)  EÜT L 317, 15.12.2000, lk 376.

(4)  ELT L 156, 19.6.2009, lk 26.


LISA

Lugupeetud härra,

Tunneme suurt heameelt, et Mauritaania on taastanud põhiseadusliku korra, viies ellu suure osa Dakari kokkuleppega ette nähtud meetmetest, mis kulmineerusid Teie astumisega riigipea ametisse. Selle tulemusena kinnitame Teile, et Euroopa Liidu ja Mauritaania Islamivabariigi koostöö taastatakse täielikult.

Tõdeme, et Dakari kokkuleppele alla kirjutanud poliitilised jõud on võtnud selle artiklis 4-VII endale kohustuse pidada ja tugevdada kõiki osapooli kaasavat siseriiklikku dialoogi selleks, et kindlustada rahvuslikku leppimist ja demokraatiat. Rahvusvahelise kontaktrühma liikmed märkisid oma viimasel kohtumisel (10. septembril 2009), et nimetatud dialoogi toimumine on soovitav. Julgustavalt mõjub asjaolu, et eri osapooled on juba andnud märku oma valmidusest dialoogis osaleda. Näib selge, et teatavad sügavalt juurdunud probleemid, mida nimetati ka 6. augusti 2008. aasta riigipöörde põhjuste hulgas, ootavad veel lahendust. Dakari kokkuleppes loetletud dialoogiteemade hulgas on demokraatia tugevdamine, põhiseadusevastaste valitsusvahetuste vältimine, riigiasutuste ja relvajõudude ülesannete reformimine, hea valitsemistava järgimine poliitikas ja majanduses, õigusriigi põhimõtete ja inimõiguste järgimise toetamine ning riigiasutuste ja võimude tasakaalu taastamine. Mauritaanias ilmnenud julgeolekuohud rõhutavad vajadust käsitleda nimetatud dialoogis julgeolekuga seotud küsimusi, sealhulgas seost julgeoleku ja arengu vahel.

Kõik Teie riigi stabiilsusega seotud teemad, sealhulgas eespool loetletud teemad, on Euroopa Liidu jaoks väga tähtsad. Kuna kõnealused teemad pakuvad vastastikust huvi ja arvestades Mauritaanias valitsemistava küsimustes Euroopa Liiduga tehtava koostöö ulatust, teeme ettepaneku tugevdada AKV-EÜ partnerluslepingu artiklis 8 sätestatud poliitilist dialoogi Mauritaania ja Euroopa Liidu vahel ning muuta see dialoog korrapäraseks ja struktureerituks. Poliitilise dialoogi pidamise korra ja tingimused peavad vastastikusel kokkuleppel määrama kindlaks Teie valitsus ja Mauritaania Islamivabariigis asuvate Euroopa Liidu diplomaatiliste esinduste juhid.

Üks nimetatud dialoogi eesmärkidest on edendada eespool nimetatud kõiki osapooli kaasavat siseriiklikku dialoogi ning jälgida tähelepanelikult selle tulemusi. Usume, et siseriikliku dialoogi alustamist raskendanud tingimusi saaks muuta ja probleeme lahendada, kui Mauritaania eri osapooled keskenduksid arutelus tulevikule ning väldiksid lähiminevikuga seotud nõudmisi ja erimeelsusi.

Lõpetuseks, Euroopa Liit toetab Mauritaania jõupingutusi 2008. aasta augustis toimunud riigipöördega seotud pikast poliitilisest kriisist, üleilmsest majanduskriisist ning uutest julgeoleku- ja terrorismiohtudest tulenevate sotsiaal-majanduslike ja poliitiliste probleemide lahendamiseks.

Lugupidamisega,

Brüssel, 25. jaanuar 2010

Euroopa Komisjoni nimel

José Manuel BARROSO

Euroopa Liidu Nõukogu nimel

C. ASHTON


  翻译: