7.6.2014   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 169/27


EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS nr 555/2014/EL,

15. mai 2014,

liidu osalemise kohta mitme liikmesriigi ühiselt algatatud Euroopa metroloogia teadus- ja innovatsiooniprogrammis (EMPIR)

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 185 ja artikli 188 teist lõiku,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust (1),

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (2)

ning arvestades järgmist:

(1)

Komisjon rõhutas oma 3. märtsi 2010. aasta teatises „Euroopa 2020. aastal. Aruka, jätkusuutliku ja kaasava majanduskasvu strateegia” („strateegia „Euroopa 2020” ”) vajadust luua soodsad tingimused investeerimiseks teadmistesse ja innovatsiooni, et saavutada liidus arukas, jätkusuutlik ja kaasav majanduskasv. Seda strateegiat on toetanud nii Euroopa Parlament kui ka nõukogu.

(2)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 1291/2013 (3) loodi teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020” (2014–2020) (raamprogramm „Horisont 2020”). Raamprogramm „Horisont 2020” eesmärk on mõjutada senisest rohkem teadusuuringuid ja innovatsiooni, aidates tugevdada avaliku sektori siseseid partnerlusi, sealhulgas liidu osalemise kaudu mitme liikmesriigi algatatud programmides kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 185.

(3)

Avaliku sektori siseste partnerluste eesmärk peaks olema suurema koostoime arendamine, koordineerimise suurendamine ning rahvusvaheliste, riiklike ja piirkondlike uurimisprogrammide tarbetu dubleerimise vältimine ning nad peaksid täielikult austama raamprogrammi „Horisont 2020” üldpõhimõtteid, eelkõige neid, mis on seotud avatuse ja läbipaistvusega. Samuti peaks olema tagatud avatud juurdepääs teaduspublikatsioonidele.

(4)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsusega nr 912/2009/EÜ (4) otsustas liit osaleda rahaliselt Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsusega nr 1982/2006/EÜ (5) loodud Euroopa Ühenduse teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmenda raamprogrammi (2007–2013) kestuse ajal Euroopa metroloogia teadusprogrammis („EMRP”) samaväärselt osalevate riikidega, kuid summas, mis ei ületa 200 000 000 eurot.

(5)

2012. aasta aprillis esitas komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande Euroopa metroloogia teadusprogrammi (EMRP) vahehindamise kohta. Kõnealuse vahehindamise tegi ekspertide rühm kolme aasta möödumisel programmi algusest. Ekspertide rühma üldine arvamus oli, et EMRP on Euroopa ühine teadusprogramm, mis on hästi juhitud ning juba saavutanud suhteliselt kõrge teadusliku, juhtimis- ja finantsalase integratsiooni taseme. Ekspertide rühm märkis siiski ära vähese tööstusliku kasutamise, vähese avatuse tippteadusele väljaspool metroloogiainstituute ja ebapiisava suutlikkuse suurendamise. Samuti oli ekspertide rühm arvamusel, et EMRP rakendamise teel saaks luua kaasavama Euroopa metroloogia teadusruumi.

(6)

Vastavalt nõukogu otsusele 2013/743/EL (6) võidakse EMRPle anda edasist toetust.

(7)

Euroopa metroloogia teadus- ja innovatsiooniprogramm („EMPIR”), mis on kooskõlas strateegiaga „Euroopa 2020” ja selle juhtalgatustega, eelkõige juhtalgatustega „Innovaatiline liit”, „Euroopa digitaalne tegevuskava”, „Ressursitõhus Euroopa” ja „Üleilmastumise ajastu uus tööstuspoliitika”, on ambitsioonikam ja kaasavam programm, mida kümne aasta (2014–2024) jooksul rakendatakse 28 osalevas riigis. Osana varasema programmi täiustamisest hõlmab EMPIR meetmeid, mis käsitlevad innovatsiooni ja tööstuslikku kasutamist, teadusuuringuid normide määramiseks, standardimiseks ja reguleerimiseks ning suutlikkuse suurendamist.

(8)

Osalevad riigid kavatsevad panustada EMPIRi rakendamisse selle programmiga hõlmatud ajavahemikul, nimelt aastatel 2014–2024. Et võtta arvesse raamprogrammi „Horisont 2020” kestust, tuleks algatada EMPIRiga hõlmatud projektikonkursid hiljemalt 31. detsembriks 2020. Nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel võib projektikonkursse algatada hiljemalt 31. detsembriks 2021.

(9)

EMPIRi raames läbiviidavad tegevused peaksid olema kooskõlas raamprogrammi „Horisont 2020” eesmärkide ning teadusuuringute ja innovatsiooniprioriteetidega ning määruse (EL) nr 1291/2013 artiklis 26 sätestatud üldpõhimõtete ja -tingimustega.

(10)

Raamprogrammi „Horisont 2020” kestuse ajaks tuleks liidu rahalisele osalusele EMPIRis kehtestada ülemmäär. Kõnealuse ülemmäära piires peaks liidu rahaline osalus olema võrdne EMPIRis osalevate riikide osalusega, et saavutada suur finantsvõimendus ning tagada osalevate riikide programmide parem integratsioon.

(11)

Kooskõlas määruse (EL) nr 1291/2013 eesmärkidega peaks EMPIRis osalemise õigus olema igal liikmesriigil ja igal raamprogrammiga „Horisont 2020” assotsieerunud riigil.

(12)

Liidu rahalise osaluse tingimuseks peaks olema osalevate riikide ametlikult võetud kohustus aidata kaasa EMPIRi rakendamisele ning kõnealuste kohustuste täitmisele. Osalevate riikide osalus EMPIRis peaks hõlmama osalust halduskuludes, ülemmääraga 5 % EMPIRi eelarvest. Osalevad riigid peaksid võtma kohustuse suurendada vajaduse korral oma osalust EMPIRis täiendava 50 %-lise rahastamisvõimalusega võetud kohustusest, et oleks tagatud nende suutlikkus rahastada valitud projektides osalevaid riiklikke üksusi, nagu riiklikke metroloogiainstituute ja määratud instituute.

(13)

EMPIRi ühise rakendamise jaoks on vaja rakendusstruktuuri. Osalevad riigid on kokku leppinud EMRP rakendusstruktuuris ja asutasid 2007. aastal EURAMET e.V. („EURAMET”), mis on mittetulundusühendusena Saksa õiguse alusel tegutsev Euroopa piirkondlik metroloogiaorganisatsioon. EURAMETil on ka metroloogia laiema Euroopa ja ülemaailmsel tasandil ühtlustamisega seotud ülesandeid ja kohustusi. EURAMETi liikmesus on avatud kõigile Euroopa riiklikele metroloogiainstituutidele, kes võivad saada EURAMETi liikmeteks ning määratud instituutidele, kes võivad saada EURAMETi assotsieerunud liikmeteks. EURAMETi liikmesuse tingimuseks ei ole riiklike metroloogia teadusprogrammide olemasolu. Arvestades, et EMRP vahehindamise aruande kohaselt on EURAMETi juhtimisstruktuur osutunud tõhusaks ja taganud EMRP rakendamise kõrge kvaliteedi, tuleks EURAMETi kasutada ka EMPIRi rakendamiseks. EURAMET peaks seega olema liidu rahalise osaluse saaja.

(14)

EMPIRi eesmärkide saavutamiseks peaks EURAMET andma rahalist toetust peamiselt EURAMETi tasandil valitud meetmetes osalejatele eraldatava toetusena. Need meetmed tuleks pärast projektikonkursse valida EURAMETi vastutusel. Projektide valimise ning liidu rahalisest osalusest ja EMPIRi projektides osalevate riikide osalusest rahaliste vahendite jaotamise puhul peaks paremusjärjestus olema siduv.

(15)

Liidu rahalist osalust tuleks hallata usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtte ning asjaomaste kaudse eelarve täitmise eeskirjade kohaselt, mis on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL, Euratom) nr 966/2012 (7) ning komisjoni delegeeritud määruses (EL) nr 1268/2012 (8).

(16)

Liidu finantshuvide kaitsmiseks peaks komisjonil olema õigus liidu rahalist osalust vähendada, selle andmine peatada või lõpetada, kui EMPIRi ei rakendata nõuetekohaselt, seda rakendatakse osaliselt või viivitusega või kui osalevad riigid EMPIRi rahalist osalust ei anna või annavad selle osaliselt või viivitusega. Nimetatud õigused tuleks sätestada liidu ja EURAMETi vahel sõlmitavas delegeerimislepingus.

(17)

Lihtsustamise eesmärgil tuleks vähendada kõigi poolte halduskoormust. Vältida tuleks topeltauditeerimist ning ebaproportsionaalset dokumenteerimist ja aruandlust. Auditeerimisel tuleks vajaduse korral võtta arvesse siseriiklike programmide eripära.

(18)

Käesoleva otsuse kohaselt eraldatud liidu vahendite saajate auditeerimine peaks tagama halduskoormuse vähendamise kooskõlas määrusega (EL) nr 1291/2013.

(19)

EMPIRi kaudu rahastatud kaudsetes meetmetes osalemist reguleeritakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 1290/2013 (9). Siiski tuleb EMPIRi tegevuslike erivajaduste tõttu sätestada erandid kõnealusest määrusest kooskõlas selle määruse artikli 1 lõikega 3.

(20)

Osalevate riikide osalus seisneb peamiselt valitud projektides osalevate riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide institutsioonilises rahastamises. Osalevate riikide osalus peaks hõlmama ka rahalist osalust EMPIRi halduskulude katmiseks. Osa liidu osalusest tuleks eraldada muudele üksustele kui valitud projektides osalevad riiklikud metroloogiainstituudid ja määratud instituudid. EMPIRi projektides osalevatele riiklikele metroloogiainstituutidele ja määratud instituutidele antava liidu rahalise osaluse arvutamisel tuleks tagada, et liidu osalus EMPIRis ei ületa osalevate riikide osalust. Arvestades, et riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide institutsionaalne rahastamine osalevate riikide poolt vastab EMPIRi projektide üldkuludele ning et seda ei hüvitata liidu osalusest, tuleks kindlasummalist makset riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide kaudsete abikõlblike kulude rahastamiseks kohandada vastavalt määruses (EL) nr 1290/2013 sätestatud kindlasummalisele maksele. Kindlasummaline makse riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide kaudsete abikõlblike kulude rahastamiseks tuleks kehtestada EMRP projektides osalevate riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide deklareeritavate kõikide selliste kaudsete abikõlblike kulude põhjal, mis ei muutu ja moodustavad EMPIRi projektides osalevate riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide kaudsete kulude usaldusväärse näitaja. Kuna need kaudsed kulud moodustavad kuni 140 % riiklike metroloogiainstituutide ja volitatud instituutide toetuskõlblikest otsestest kuludest, välja arvatud alltöövõtu ja tasuta mitterahaliste panustega seotud kulud, mida ei kasutata toetusesaajate territooriumil, tuleks vähendada kindlasummalist makset riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide kaudsete kulude rahastamiseks 25 %-lt, nagu on sätestatud määruses (EL) nr 1290/2013, 5 %-le. Seega on asjakohane näha ette riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide suhtes kohaldatav erand kõnealuse määruse artiklist 29. EMPIRi projektides osalevaid muid üksusi tuleks rahastada kooskõlas kõnealuse määrusega.

(21)

EMPIRi projektikonkursid tuleks avaldada ka ühtses osalejate portaalis ning muude raamprogrammi „Horisont 2020” komisjoni hallatavate elektrooniliste teavitusvahendite kaudu.

(22)

Rahastamismudeli sobivust seoses liidu ja muude kui liidu vahendite vahelise vastavuse põhimõttega tuleks uuesti hinnata EMPIRi vahehindamise käigus.

(23)

Liidu finantshuve tuleks kogu kulutsükli vältel kaitsta proportsionaalsete meetmete kaudu, mis hõlmavad rikkumiste ennetamist, avastamist ja uurimist, samuti kaotatud, alusetult väljamakstud või valesti kasutatud vahendite tagasinõudmist ning vajaduse korral haldus- ja rahalisi karistusi kooskõlas määrusega (EL, Euratom) nr 966/2012.

(24)

Komisjon peaks tegema vahehindamise, eelkõige EMPIRi kvaliteedi ja tõhususe ning määratud eesmärkide saavutamise kohta, ja lõpphindamise ning esitama nende hindamiste kohta aruande.

(25)

Komisjoni nõudel peaksid EURAMET ja osalevad riigid esitama mis tahes teabe, mida komisjon vajab EMPIRi hindamist käsitlevate aruannete koostamiseks.

(26)

Otsuse eesmärk on liidu osalemine EMPIRis, eelkõige selleks et toetada asjakohaste, integreeritud ja eesmärgipäraste metroloogiliste lahenduste pakkumist integreeritud Euroopa metroloogia teadusuuringute süsteemi ja kriitilise massi loomist ning aktiivset osalemist piirkondlikul, riiklikul, Euroopa ja rahvusvahelisel tasandil, mida liikmesriigid üksi ei saa piisavas ulatuses saavutada. Metroloogiliste nõuete ulatus ja keerukus nõuab investeeringuid, mis ületavad riiklike metroloogiainstituutide ja nende määratud instituutide põhiteadustööks ettenähtud eelarve. Kõrgtasemel metroloogialahenduste alaseks uurimis- ja arendustegevuseks nõutavad eriteadmised on hajutatud üle riigipiiride ning seega ei saa neid koondada ainult riigisisesel tasandil. Kuna käesoleva otsuse eesmärki ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada, küll aga saab seda paremini saavutada liidu tasandil, integreerides riiklikud jõupingutused ühtsesse Euroopa lähenemisviisi, koondades eraldi toimivad riiklikud teadusprogrammid, aidates kavandada ühiseid piiriüleseid teadusuuringuid ja rahastamisstrateegiaid ning saavutades osalejate ja investeeringute kriitilise massi, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev otsus nimetatud eesmärkide saavutamiseks vajalikust kaugemale,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Osalemine Euroopa metroloogia teadus- ja innovatsiooniprogrammis

1.   Liit osaleb käesolevas otsuses sätestatud tingimustel Euroopa metroloogia teadus- ja innovatsiooniprogrammis (EMPIR), mida viivad ühiselt ellu järgmised riigid: Austria, Belgia, Bosnia ja Hertsegoviina, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Horvaatia, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Madalmaad, Norra, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Serbia, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Šveits, Taani, Tšehhi Vabariik, Türgi, Ungari ja Ühendkuningriik („osalevad riigid”) kooskõlas käesolevas otsuses sätestatud tingimustega.

2.   Liikmesriik, keda ei ole loetletud lõikes 1 ja muu riik, kes on assotsieerunud raamprogrammiga „Horisont 2020”, võib EMPIRis osaleda, kui ta vastab käesoleva otsuse artikli 3 lõike 1 punktis c sätestatud tingimusele. Kui riik vastab käesoleva otsuse artikli 3 lõike 1 punktis c sätestatud tingimusele, käsitatakse teda käesoleva otsuse kohaldamisel osaleva riigina.

Artikkel 2

Liidu rahaline osalus

1.   Liidu rahaline osalus EMPIRis on koos Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni assigneeringutega kuni 300 000 000 eurot. Liidu rahaline osalus makstakse kooskõlas määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 artikli 58 lõike 1 punkti c alapunktiga vi ning artiklitega 60 ja 61 liidu üldeelarve assigneeringutest mis on eraldatud otsusega 2013/743/EL kehtestatud raamprogrammi „Horisont 2020” rakendamise eriprogrammi asjakohastele osadele, ning eelkõige II osa („Juhtpositsioon tööstuses”) ja III osa („Ühiskondlikud väljakutsed”) assigneeringutest.

2.   Liidu rahaline osalus on lõikes 1 sätestatud summat ületamata võrdne EMPIRis osalevate riikide osalusega, välja arvatud osalevate riikide osalus halduskuludes, mis ületavad 5 % EMPIRi eelarvest.

3.   Liidu rahalist osalust ei kasutata EMPIRi halduskulude katmiseks.

Artikkel 3

Liidu rahalise osaluse tingimused

1.   Liidu rahalisele osalusele kehtivad järgmised tingimused:

a)

osalevad riigid tõendavad, et nad on EMPIRi rakendanud kooskõlas I ja II lisaga;

b)

osalevad riigid või nende määratud riiklikud metroloogiainstituudid määravad EURAMET e.V. („EURAMET”) vastutavaks struktuuriks EMPIRi rakendamise ning liidu rahalise osaluse vastuvõtmise, jaotamise ja selle üle järelevalve teostamise eest;

c)

iga osalev riik kohustub osalema EMPIRi rahastamises ja tagama täiendavad rahastamisvõimalused 50 % ulatuses võetud kohustusest;

d)

EURAMET tõendab oma suutlikkust EMPIRi rakendada, sealhulgas liidu rahalist osalust vastu võtta, jaotada ja teostada selle üle järelevalvet liidu eelarve kaudse täitmise raames kooskõlas määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 artiklitega 58, 60 ja 61; ja

e)

EMPIRi juhtimismudel loomine kooskõlas III lisaga.

2.   EMPIRi rakendamise ajal kehtivad liidu rahalisele osalusele järgmised tingimused:

a)

EURAMET viib ellu I lisas sätestatud EMPIRi eesmärke ja II lisas sätestatud tegevusi kooskõlas artiklis 5 osutatud osalemise ja levitamise eeskirjadega;

b)

asjakohast ja tõhusat juhtimismudelit järgitakse kooskõlas III lisaga;

c)

EURAMET järgib määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 artikli 60 lõikes 5 sätestatud aruandlusnõudeid; ja

d)

täidetud on käesoleva artikli lõike 1 punktis c osutatud kulukohustused.

Artikkel 4

Osalevate riikide osalus

Osalevate riikide osalus koosneb järgmisest:

a)

EMPIRi projektides osalevate metroloogiainstituutide ja määratud instituutide institutsioonilise rahastamise kaudu jagatavad toetussummad;

b)

rahaline osalus EMPIRi halduskulude katmiseks.

Artikkel 5

Osalemis- ja levitamiseeskirjad

1.   Määruse (EL) nr 1290/2013 tähenduses on EURAMET rahastamisasutus, kes eraldab kaudsetele meetmetele rahalist toetust kooskõlas käesoleva otsuse II lisaga.

2.   Erandina määruse (EL) nr 1290/2013 artikli 29 lõikest 1 määratakse EMPIRi rahastatavates projektides osalevate riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide kaudsed toetuskõlblikud kulud, kohaldades kindlasummalist makset, milleks on 5 % nende otsestest toetuskõlblikest kogukuludest, v.a alltöövõtuga seotud otsesed toetuskõlblikud kulud ja kolmandatele isikutele kasutada antud selliste vahenditega seotud kulud, mida ei kasutata toetusesaaja territooriumil, ning rahaline toetus kolmandatele isikutele.

3.   Artiklis 12 osutatud EMPIRi vahehindamine sisaldab EMPIRi rahastatavates projektides osalevate riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide kaudsete kogukulude ja vastava institutsioonilise rahastamise hindamist.

4.   Selle hindamise alusel ja käesoleva artikli 2 lõike 2 eesmärgil võib EURAMET lõikes 2 sätestatud kindlasummalist makset kohandada.

5.   Kui sellest ei piisa, võib EURAMET erandina määruse (EL) nr 1290/2013 artikli 28 lõikest 3 kohaldada EMPIRi rahastatavates projektides osalevate riiklike metroloogiainstituutide ja määratud instituutide toetuskõlblikele kuludele madalamat hüvitusmäära.

Artikkel 6

EMPIRi rakendamine

1.   EMPIRi rakendatakse iga-aastaste töökavade alusel.

2.   EURAMET annab rahalist toetust peamiselt projektikonkursside tulemusel osalejatele antava toetuse kujul.

EURAMET kutsub enne iga projektikonkursi teemade kindlaksmääramist metroloogia teaduskogukonna ja kasutajate hulka kuuluvaid huvitatud isikuid või organisatsioone üles tegema ettepanekuid võimalike teadusuuringute teemade kohta.

Artikkel 7

Liidu ja EURAMETi vahelised lepingud

1.   Tingimusel, et EURAMETi suhtes kooskõlas määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 artikli 61 lõikega 1 teostatud eelkontroll on positiivne, sõlmivad komisjon (liidu nimel) ja EURAMET delegeerimislepingu ja lepingud rahaliste vahendite iga-aastase ülekandmise kohta.

2.   Lõikes 1 osutatud delegeerimisleping sõlmitakse kooskõlas määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 artikli 58 lõikega 3 ning artiklitega 60 ja 61 ning delegeeritud määruse (EL) nr 1268/2012 artikliga 40. Selles sätestatakse järgmine:

a)

EURAMETi tulemuslikkuse näitajate nõuded, mis on sätestatud otsuse 2013/743/EL II lisas;

b)

EURAMETi poolt järelevalves osalemise nõuded, millele osutatakse otsuse 2013/743/EL III lisas;

c)

EURAMETi toimimisega seotud konkreetsed tulemusnäitajad;

d)

EURAMETile kehtivad nõuded, mis käsitlevad EMPIRi rakendamise kohta halduskulude teabe ja üksikasjalike andmete esitamist;

e)

komisjonile vastavate levitamis- ja aruandluskohustuste täitmise tagamiseks vajalike andmete esitamisega seotud kord;

f)

sätted, mis käsitlevad EMPIRi projektikonkursside avaldamist eelkõige ühtses osalejate portaalis ning muude raamprogrammi „Horisont 2020” komisjoni hallatavate elektrooniliste teavitusvahendite kaudu.

Artikkel 8

Liidu rahalise osaluse lõpetamine, vähendamine või peatamine

Kui EMPIRi ei rakendata või rakendatakse ebapiisavalt, osaliselt või hilinenult, võib komisjon kooskõlas EMPIRi tegeliku rakendamisega liidu rahalise osaluse lõpetada, seda proportsionaalselt vähendada või selle peatada.

Kui osalevad riigid ei osale rahaliselt EMPIRis, osalevad osaliselt või viivitusega, võib komisjon liidu rahalise osaluse lõpetada, seda proportsionaalselt vähendada või selle peatada, võttes arvesse osalevate riikide poolt EMPIRi rakendamiseks eraldatud summat.

Artikkel 9

Järelauditid

1.   EURAMET viib kaudsete meetmetega seotud kulutuste järelauditid ellu kooskõlas määruse (EL) nr 1291/2013 artikliga 29.

2.   Komisjon võib otsustada lõikes 1 osutatud auditeid ise läbi viia. Sellisel juhul teeb ta seda kooskõlas kohaldatavate eeskirjadega, eelkõige määruste (EL, Euratom) nr 966/2012, (EL) nr 1290/2013 ja (EL) nr 1291/2013 sätetega.

Artikkel 10

Liidu finantshuvide kaitse

1.   Komisjon astub vajalikke samme selle tagamiseks, et käesoleva otsuse alusel rahastatavate meetmete rakendamisel kaitstakse liidu finantshuve ennetusmeetmete võtmisega kelmuse/pettuse, korruptsiooni ja mis tahes muu ebaseadusliku tegevuse vastu, tõhusa kontrolliga ja, juhul, kui avastatakse rikkumisi, alusetult väljamakstud summade tagasinõudmisega, ning, kui see on asjakohane, tõhusate, proportsionaalsete ja hoiatavate haldus- ja rahaliste karistustega.

2.   EURAMET annab komisjoni töötajatele ja muudele selleks volitatud isikutele ning samuti kontrollikojale juurdepääsu oma objektidele ja territooriumile ning kogu teabele, sealhulgas elektroonilises vormis teabele, mis on auditite tegemiseks vajalik.

3.   Euroopa Pettustevastane Amet (OLAF) võib ellu viia uuringuid, sealhulgas kohapealseid kontrolle ja inspekteerimisi kooskõlas nõukogu määruses (Euratom, EÜ) nr 2185/96 (10) ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL, Euratom) nr 883/2013 (11) sätestatud nõuete ja menetlustega, et veenduda, kas käesoleva otsuse alusel rahastatud kokkuleppe, otsuse või lepingu puhul on olnud tegemist liidu finantshuve kahjustava kelmuse/pettuse, korruptsiooni või muu ebaseadusliku tegevusega.

4.   Käesoleva otsuse rakendamise tulemuseks olevad lepingud, toetuslepingud ja toetusotsused sisaldavad sätteid, mis selgesõnaliselt annavad komisjonile, EURAMETile, kontrollikojale ja OLAFile volitused kõnealuseid auditeid ja uurimisi oma vastava pädevuse piires läbi viia.

5.   EMPIRi rakendamisel võtavad osalevad riigid seadusandlikke, regulatiivseid, haldus- ja muid meetmeid, mis on vajalikud liidu finantshuvide kaitseks ning eelkõige määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 ja delegeeritud määruse (EL) nr 1268/2012 kohaselt liidule makstavate mis tahes summade täielikuks tagasinõudmiseks.

Artikkel 11

Teabevahetus

1.   Komisjoni taotlusel saadab EURAMET mis tahes teabe, mis on vajalik artiklis 12 osutatud aruannete koostamiseks.

2.   Osalevad riigid esitavad komisjonile EURAMETi kaudu Euroopa Parlamendi, nõukogu või kontrollikoja nõutud mis tahes teabe, mis käsitleb EMPIRi finantsjuhtimist.

3.   Komisjon lisab käesoleva artikli lõikes 2 osutatud teabe artiklis 12 osutatud aruannetesse.

Artikkel 12

Hindamine

1.   Komisjon viib 30. juuniks 2017 sõltumatute ekspertide abiga läbi EMPIRi vahehindamise. Komisjon koostab kõnealuse hindamise kohta aruande, mis sisaldab komisjoni hindamisest tulenevaid järeldusi ja märkusi. Komisjon saadab kõnealuse aruande Euroopa Parlamendile ja nõukogule 31. detsembriks 2017. EMPIRi vahehindamise tulemust võetakse arvesse raamprogrammi „Horisont 2020” vahehindamisel.

2.   Kui liidu osalemine EMPIRis on lõppenud, kuid hiljemalt 31. detsembril 2024, viib komisjon läbi EMPIRi lõpliku hindamise. Komisjon koostab kõnealuse hindamise kohta aruande, mis sisaldab selle hindamise tulemusi. Komisjon edastab kõnealuse aruande Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

Artikkel 13

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel 14

Adressaadid

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 15. mai 2014

Euroopa Parlamendi nimel

president

M. SCHULZ

Nõukogu nimel

eesistuja

D. KOURKOULAS


(1)  10. detsembri 2013. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(2)  Euroopa Parlamendi 15. aprilli 2014. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 6. mai 2014. aasta otsus.

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1291/2013, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020” aastateks 2014–2020 ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1982/2006/EÜ (ELT L 347, 20.12.2013, lk 104).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. septembri 2009. aasta otsus nr 912/2009/EÜ ühenduse osalemise kohta mitme liikmesriigi algatatud Euroopa metroloogia teadus- ja arendusprogrammis (ELT L 257, 30.9.2009, lk 12).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta otsus nr 1982/2006/EÜ, mis käsitleb Euroopa Ühenduse teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmendat raamprogrammi (2007–2013) (ELT L 412, 30.12.2006, lk 1).

(6)  Nõukogu 3. detsembri 2013. aasta otsus 2013/743/EL, millega kehtestatakse teadusuuringute ja innovatsiooni 2014.–2020. aasta raamprogrammi „Horisont 2020” rakendamise eriprogramm ning tunnistatakse kehtetuks otsused 2006/971/EÜ, 2006/972/EÜ, 2006/973/EÜ, 2006/974/EÜ ja 2006/975/EÜ (ELT L 347, 20.12.2013, lk 965).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL, Euratom) nr 966/2012, mis käsitleb Euroopa Liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantseeskirju ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (ELT L 298, 26.10.2012, lk 1).

(8)  Komisjoni 29. oktoobri 2012. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 1268/2012, mis käsitleb Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL, Euratom) nr 966/2012 (mis käsitleb Euroopa Liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantseeskirju) kohaldamise eeskirju (ELT L 362, 31.12.2012, lk 1).

(9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1290/2013, millega kehtestatakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Horisont 2020” aastateks 2014 – 2020 osalemis- ja levitamiseeskirjad ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1906/2006 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 81).

(10)  Nõukogu 11. novembri 1996. aasta määrus (Euratom, EÜ) nr 2185/96, mis käsitleb komisjoni tehtavat kohapealset kontrolli ja inspekteerimist, et kaitsta Euroopa ühenduste finantshuve pettuste ja igasuguse muu eeskirjade eiramiste eest (EÜT L 292, 15.11.1996, lk 2).

(11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. septembri 2013. aasta määrus (EL, Euratom) nr 883/2013, mis käsitleb Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdlusi ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1073/1999 ja nõukogu määrus (Euratom) nr 1074/1999 (ELT L 248, 18.9.2013, lk 1).


I LISA

EMPIRI EESMÄRGID

EMPIRi eesmärgid on järgmised:

a)

asjakohaste, integreeritud ja eesmärgipäraste metroloogialahenduste pakkumine, mis toetavad innovatsiooni ja tööstuse konkurentsivõimet, samuti mõõtmistehnoloogia arendamine selliste ühiskondlike probleemide lahendamiseks nagu tervishoid, keskkonnakaitse ja energeetika, sealhulgas poliitiliste arengute ja rakenduste toetamiseks;

b)

Euroopa integreeritud metroloogia teadusuuringute süsteemi ja kriitilise massi loomine ning aktiivse osaluse edendamine piirkondlikul, riiklikul, Euroopa ja rahvusvahelisel tasandil.


II LISA

EMPIRI KAUDU TOETATAVAD KAUDSED MEETMED

1.

EMPIR võib toetada järgmisi kaudseid meetmeid ühiste teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse valdkonnas:

1.1.

teaduslik-tehniline tegevus, mis toetab metroloogiaalaseid alusteaduslikke uuringuid, mis on aluseks kõigile edasistele arengutele, sealhulgas metroloogia rakendusteaduslikule- ja arendustegevusele ning metroloogiaga seotud teenustele;

1.2.

metroloogiaalased uuringud, mille eesmärk on pakkuda lahendusi ühiskondlikele probleemidele, mille keskmeks on energia, keskkond ja tervis;

1.3.

uuringud, mille eesmärk on uute mõõteinstrumentide väljatöötamine metroloogiliste tehnoloogiate tööstuslikuks kasutuselevõtuks, et stimuleerida uuendusi tööstuses;

1.4.

normide määramisele eelnev ja samaaegne metroloogia teadus- ja arendustegevuse prioriteetsete standardite kehtestamiseks, et võimaldada osalevate riikide metroloogiainstituutide teadmiste kasutamist poliitikate rakendamisel ning kiirendada uuenduslike toodete ja teenuste jõudmist turule;

1.5.

metroloogia suutlikkuse suurendamine erinevatel tehnoloogilistel tasemetel, mille eesmärk on saavutada tasakaalustatud ja integreeritud metroloogia süsteem osalevates riikides ning nende teaduslike ja tehniliste võimekuste väljaarendamise võimaldamine metroloogias.

2.

EMPIR võib toetada täiendavaid meetmeid metroloogiaalase teadustegevuse tulemuste levitamiseks ja kasutamiseks.

EMPIR võib toetada muid meetmeid, mis on suunatud konkreetsetele metroloogiainstituutidele, millel puudub või on väike teaduslik suutlikkus, toetades neid teiste Euroopa Liidu, riiklike või piirkondlike koolitus- ja liikuvusprogrammide, piiriülese koostöö või metroloogia infrastruktuuri investeeringute kaudu.

3.

EMPIR võib toetada selle edendamiseks ja mõju maksimeerimiseks mõeldud võrgustike loomisega seotud tegevusi.

4.

Punktis 1 osutatud kaudseid meetmeid rakendavad riiklikud metroloogiainstituudid ja määratud instituudid vastavalt asjaomaste riiklike ametiasutuste poolt kindlaks määratule. Siiski julgustab ja toetab EMPIR ka teiste üksuste osalemist kõigis EMPIRi algatatud projektikonkurssides. Eeldatakse, et selle lähenemisviisi kohaselt suunatakse neile üksustele ligikaudu 15 % EMPIRi eelarvest.


III LISA

EMPIRI RAKENDAMINE JA JUHTIMINE

I   EURAMETi roll

1.

Kui artiklist 3 ei tulene teisiti, vastutab EMPIRi rakendamise eest EURAMET. Ta haldab liidu poolt EMPIRile antavat rahalist osalust ning vastutab iga-aastase töökava ettevalmistamise ja rakendamise, projektikonkursside ettevalmistamise ja avaldamise, taotluste hindamise ja järjestamise ning muude iga-aastasest töökavast tulenevate tegevuste eest. EURAMET vastutab toetuse haldamise, sh toetuslepingute sõlmimise, liidu rahalise osaluse ja EMPIRis osalejate poolt valitud projektidele eraldatud summade vastuvõtmise, jaotamise ja kasutamise kontrollimise eest.

Liidu rahalise osaluse üle järelevalve teostamine peab hõlmama kõiki kontrollimisi ja auditeerimisi, eel- ja/või järelkontrollimisi, mis on vajalikud komisjoni poolt EURAMETile delegeeritud ülesannete täitmiseks. Nende tegevuste eesmärk on saada põhjendatud kinnitus tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta ning toetuslepingutes deklareeritud kulude toetuskõlblikkuse kohta.

2.

EURAMET võib EMPIRi rakendamisel usaldada osalevatele riikidele teatavaid haldus- ja logistilisi ülesandeid.

II   EMPIRi rakendamisega seotud EURAMETi organisatsiooniline struktuur

1.

Peaassamblee on kõrgeim organ kõigis EURAMETiga seotud küsimustes. EMPIRi komitee haldab EURAMETi poolt kindlaks määratud raamistikus, nii et EURAMET saab tagada, et ellu viidud programm täidab oma eesmärgid.

EMPIRi komitee koosneb osalevate riikide EURAMETi liikmetest. Hääleõigused arvutatakse riiklike kohustuste alusel ruutjuure reegli järgi.

Eelkõige võtab EMPIRi komitee vastu otsuseid teadusuuringute ja innovatsiooni strateegilise tegevuskava, projektikonkursside kavandamise, läbivaatamise hindamismenetluse ja rahastatavate projektide valiku kohta paremusjärjestuse alusel, samuti rahastatud projektide täitmise jälgimise kohta. Komitee võtab vastu iga-aastase töökava pärast selle heakskiitmist komisjonis.

Komisjonil on EMPIRi komitee koosolekutel vaatleja staatus. Siiski peab iga-aastase töökava vastuvõtmisele EMPIRi komitees eelnema selle heakskiitmine komisjonis. EMPIRi komitee kutsub komisjoni oma koosolekutel osalema ja saadab komisjonile asjakohased dokumendid. Komisjon võib osaleda EMPIRi komitee aruteludes.

2.

EMPIRi komitee valib komitee esimehe ja tema asetäitja. EMPIRi komitee esimees on üks kahest EURAMETi aseesimehest. EMPIRi komitee esimees esindab EURAMETit EMPIRiga seotud küsimustes.

3.

Teadusnõukogu koosneb tööstuse, teadus- ja akadeemiliste ringkondade ning rahvusvaheliste sidusrühmade organisatsioonide kõrgetasemelistest ekspertidest. Ta annab sõltumatut strateegilist nõu EMPIRi aastase töökava koostamiseks. Teadusnõukogu liikmed nimetab ametisse EURAMETi peaassamblee.

4.

EMPIRi pangakontosid haldab EURAMETi sekretariaat, kes annab EURAMETile üldist haldustuge.

5.

EURAMETi sekretariaadis luuakse juhtimisüksus, kes vastutab EMPIRi rakendamise ja igapäevase juhtimise eest.


  翻译: