11.7.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 185/44


NÕUKOGU OTSUS (EL) 2019/1181,

8. juuli 2019,

liikmesriikide tööhõivepoliitika suuniste kohta

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 148 lõiget 2,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust (1),

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust (2),

pärast konsulteerimist Regioonide Komiteega,

võttes arvesse tööhõivekomitee arvamust (3)

ning arvestades järgmist:

(1)

Liikmesriigid ja liit püüavad välja arendada kooskõlastatud tööhõivestrateegiat ja eelkõige strateegiat kvalifitseeritud, koolitatud ja kohanemisvõimelise tööjõu ning samuti majanduse arengule reageerivate tööturgude edendamiseks, pidades silmas Euroopa Liidu lepingu artiklis 3 sätestatud täieliku tööhõive ja sotsiaalse progressi eesmärkide saavutamist.

(2)

Kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepinguga („ELi toimimise leping“) on liit välja töötanud eelarve-, makromajandus- ja struktuuripoliitika koordineerimise vahendid ning neid rakendanud. Nende vahendite hulka kuuluvad nõukogu otsuse (EL) 2018/1215 (4) lisas esitatud liikmesriikide tööhõivepoliitika suunised („tööhõivepoliitika suunised“) ning nõukogu soovituses (EL) 2015/1184 (5) esitatud liikmesriikide ja liidu majanduspoliitika üldsuunised, mis üheskoos moodustavad strateegia „Euroopa 2020“ rakendamise koondsuunised („koondsuunised“). Nende alusel suunatakse poliitika elluviimist liikmesriikides ja liidus, võttes arvesse liikmesriikide vahelist vastastikust sõltuvust. Sellest tulenev liidu ja liikmesriikide kooskõlastatud poliitikasuundade ja reformide kompleks peaks moodustama sobiva majandus- ja sotsiaalpoliitika üldise kompleksi, millega tuleks saavutada positiivne vastastikune mõju.

(3)

Euroopa poolaasta koondab need eri vahendid majandus-, eelarve-, tööhõive- ja sotsiaalpoliitika mitmepoolse jälgimise üldiseks raamistikuks ning püüdleb strateegia „Euroopa 2020“ eesmärkide, sealhulgas nõukogu otsuses 2010/707/EL (6) esitatud tööhõive, hariduse ja vaesuse vähendamise eesmärkide saavutamise poole. Edendades poliitikaeesmärke, milleks on investeeringute hoogustamine, struktuurireformide jätkamine ja vastutustundliku eelarvepoliitika tagamine, on Euroopa poolaasta tegevust alates 2015. aastast jätkuvalt tugevdatud ja ühtlustatud. Eelkõige on tugevdatud selle tööhõive- ja sotsiaalfookust ning elavdatud liikmesriikide, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna esindajatega peetavat dialoogi.

(4)

2017. aasta novembris allkirjastasid Euroopa Parlament, nõukogu ja komisjon institutsioonide ühise teadaande Euroopa sotsiaalõiguste samba kohta, milles on esitatud 20 põhimõtet ja õigust, et toetada hästitoimivaid ja õiglaseid tööturge ning sotsiaalhoolekande süsteeme. Euroopa sotsiaalõiguste sammas kujutab endast raamistikku liikmesriikide tööhõive- ja sotsiaalnäitajate jälgimiseks ning riigi tasandi reformide edendamiseks ning on teenäitajaks liidu uuendatud lähenemisprotsessis.

(5)

Koondsuunised peaksid olema aluseks riigipõhistele soovitustele, mida nõukogu võib liikmesriikidele esitada. Liikmesriigid peaksid tööhõivepoliitika suuniste rakendamisel täiel määral ära kasutama Euroopa Sotsiaalfondi ja muid liidu rahalisi vahendeid. Kuigi koondsuunised on adresseeritud liikmesriikidele ja liidule, tuleks tööhõivepoliitika suuniseid rakendada koostöös kõigi liikmesriigi, piirkondliku ja kohaliku tasandi ametiasutustega, tehes tihedat koostööd parlamentide, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna esindajatega.

(6)

Tööhõivekomitee ja sotsiaalkaitsekomitee peaksid kooskõlas oma vastavate ELi toimimise lepingust lähtuvate volitustega jälgima, kuidas võetakse tööhõivepoliitika suuniseid arvesse asjaomaste poliitikate elluviimisel. Nimetatud komiteed ning teised majandus- ja sotsiaalpoliitika koordineerimises osalevad nõukogu ettevalmistavad organid peaksid tegema omavahel tihedat koostööd. Tuleks jätkata Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni vahelist poliitikadialoogi, eelkõige tööhõivepoliitika suuniste teemal.

(7)

Sotsiaalkaitsekomiteega on konsulteeritud.

(8)

Tööhõivepoliitika suunised peaksid jääma muutusteta kehtima, et tagada keskendumine nende rakendamisele. Tulenevalt tööturu arengu ja sotsiaalse olukorra hindamisest leitakse, et tööhõivepoliitika suuniseid ei ole vaja pärast nende vastuvõtmist 2018. aastal ajakohastada. Tööhõivepoliitika suuniste 2018. aastal vastuvõtmise põhjused on endiselt kehtivad, seetõttu tuleks need suunised kehtima jätta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Otsuse (EL) 2018/1215 lisas esitatud liikmesriikide tööhõivepoliitika suunised jäävad kehtima ka 2019. aastaks ning liikmesriigid võtavad neid arvesse oma tööhõivepoliitikas ja reformikavades.

Artikkel 2

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 8. juuli 2019

Nõukogu nimel

eesistuja

A.-K. PEKONEN


(1)  18. märtsi 2019. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(2)  20. juuni 2019. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(3)  29. aprilli 2019. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(4)  Nõukogu16. juuli 2018. aasta otsus (EL) 2018/1215 liikmesriikide tööhõivepoliitika suuniste kohta (ELT L 224, 5.9.2018, lk 4).

(5)  Nõukogu 14. juuli 2015. aasta soovitus (EL) 2015/1184 liikmesriikide ja Euroopa Liidu majanduspoliitika üldsuuniste kohta (ELT L 192, 18.7.2015, lk 27).

(6)  Nõukogu 21. oktoobri 2010. aasta otsus 2010/707/EL liikmesriikide tööhõivepoliitika suuniste kohta (ELT L 308, 24.11.2010, lk 46).


  翻译: