ühismeede 2008/124/ÜVJP – ELi õigusriigimissioon EULEX Kosovos
Sellega moodustatakse Euroopa Liidu õigusriigimissioon Kosovos ehk nn EULEX Kosovo, et abistada Kosovo institutsioone, õigusorganeid, politseid ja teisi õiguskaitseasutusi nende edusammudes, et saavutada jätkusuutlikkus ja vastutus. Ühismeetmega sätestatakse ka mõned ülesanded selle saavutamiseks.
Oma eesmärgi täitmiseks peab EULEX Kosovo arendama ja tugevdama sõltumatut paljurahvuselist kriminaalõigussüsteemi (sh tolliteenistust), mis on poliitiliselt sõltumatu ja järgib rahvusvaheliselt tunnustatud standardeid. See hõlmab järgmist:
Üleviidud kohtumenetlus
Kõnealuste volituste raames toetab EULEX Kosovo ühte ELi riiki üleviidud menetlust seoses Euroopa Nõukogu 12. detsembri 2010. aasta inimeste ebainimlikku kohtlemist ja ebaseaduslikku kauplemist inimorganitega käsitlenud aruande väidetega. Kohtunikud ja prokurörid on täiesti sõltumatud.
Struktuur
Ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika missiooni EULEX Kosovo peakorter asub Prištinas, bürood kogu Kosovos ja toetusüksus Brüsselis. Tegevust alustati pärast ÜRO Kosovo missiooni volituste üleandmist.
Strateegilisel tasandil juhib ja kontrollib missiooni tsiviiloperatsiooni ülem poliitika- ja julgeolekukomitee poliitilise kontrolli all ja strateegilisel juhtimisel ning liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja üldises alluvuses. Missiooni juht vastutab juhtimise eest kohalikul sõjalisel tasandil.
EULEX Kosovo koosneb peamiselt ELi riikide või institutsioonide lähetatud isikkoosseisust ning need katavad ka lähetamise kulud. Isikkoosseis kuulub tema lähetanud riigi või ELi institutsiooni täieliku vastutuse alla, kuid allub tsiviiloperatsiooni ülema operatiivjuhtimisele, kes konsulteerib vastavalt vajadusele Euroopa Liidu kõrge esindajaga.
Julgeolek
Tsiviiloperatsiooni ülem juhendab missiooni juhti julgeolekumeetmete planeerimisel kooskõlas ELi poliitikaga Euroopa Liidu toimimise lepingu V jaotise kohaselt. Isikkoosseis läbib enne teenistuskohustuste täitmisele asumist kohustusliku julgeolekukoolituse ja saab missiooni toimumiskohas korrapäraselt täiendkoolitust.
Õigused
Vastavalt kõnealuse ühismeetme rakendamise vajadustele on EULEX Kosovol õigus
Rahastamine
Ühismeetmega on sätestatud EULEX Kosovo iga-aastase rahastamise kord. Projektide kindlaksmääramiseks ja rakendamiseks on projektiüksus, mis kooskõlastab vajaduse korral ELi ja kolmandate riikide asjaomaseid projekte ning pakub nõustamist. Samuti võib see poliitika- ja julgeolekukomitee nõusolekul küsida nendelt riikidelt rahalist panust teatavatel juhtudel projektide rakendamiseks.
Teave ja dokumendid
Kooskõlas otsusega 2013/488/EL on kõrge esindaja volitatud avaldama salastatud teavet ÜRO-le, NATO-le/Kosovo rahuvalveüksusele, Frontexile ja käesoleva ühismeetmega seotud kolmandatele osapooltele.
Läbivaatamine
Nõukogu annab vähemalt kuus kuud enne ühismeetme lõppemist hinnangu, kas EULEX Kosovot tuleks pikendada.
Ühismeedet kohaldatakse alates 4. veebruarist 2008. Selle kehtivus lõpeb 14. juunil 2025.
Lisateave:
Nõukogu 4. veebruari 2008. aasta ühismeede 2008/124/ÜVJP Euroopa Liidu õigusriigimissiooni kohta Kosovos*, EULEX KOSOVO (ELT L 42, 16.2.2008, lk 92–98)
Nõukogu ühismeetme 2008/124/ÜVJP hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.
Nõukogu 11. juuni 2020. aasta otsus 2020/792, millega muudetakse ühismeedet 2008/124/ÜVJP Euroopa Liidu õigusriigimissiooni kohta Kosovos* (ELT L 193, 17.6.2020, lk 9–10)
Viimati muudetud: 17.11.2023