Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sigurnost nuklearnih postrojenja

Sigurnost nuklearnih postrojenja

Europska unija izdala je direktivu s ciljem osiguravanja sigurnosti nuklearnih postrojenja (nuklearne elektrane, postrojenja za obogaćivanje i postrojenja za preradu itd.). Cilj je zaštititi stanovništvo i radnike od rizika koje predstavljaju takvi objekti.

DOKUMENT

Direktiva Vijeća 2009/71/EURATOM od. 25. lipnja 2009. o uspostavi okvira Zajednice za nuklearnu sigurnost nuklearnih postrojenja.

SAŽETAK

Europska unija izdala je direktivu s ciljem osiguravanja sigurnosti nuklearnih postrojenja (nuklearne elektrane, postrojenja za obogaćivanje i postrojenja za preradu itd.). Cilj je zaštititi stanovništvo i radnike od rizika koje predstavljaju takvi objekti.

KOJI JE CILJ OVE DIREKTIVE?

Direktiva uspostavlja europski okvir radi održavanja i promicanja poboljšanja nuklearne sigurnosti i njezina reguliranja. Postavlja ambiciozan cilj o sigurnosti diljem EU-a kako bi se spriječile nesreće i izbjegao radioaktivni otpad iz nuklearnih postrojenja.

KLJUČNI ASPEKTI

Odgovornosti koje obvezuju države EU-a:

  • donijeti nacionalne okvire u pogledu sigurnosti nuklearnih postrojenja;
  • osnovati nezavisno nacionalno tijelo za sigurnost, odgovorno za nadzor aktivnosti nuklearnih elektrana;
  • provesti početnu procjenu sigurnosti prije izgradnje nuklearnog postrojenja i ponovnu procjenu sigurnosti postrojenja najmanje svakih 10 godina;
  • osigurati radnicima i građanima pristup transparentnim informacijama o nuklearnim postrojenjima, kako tijekom uobičajenog rada tako i u slučaju incidenta ili nesreće;
  • organizirati periodične samoprocjene svojeg nacionalnog okvira i regulatornih tijela svakih 10 godina;
  • zatražiti stručni pregled o posebnim pitanjima sigurnosti koji će svakih 6 godina provesti tijela nuklearne sigurnosti u državama EU-a, a koji će tražiti pomoć od Skupine europskih regulatora u području nuklearne sigurnosti (ENSREG) i koji će se temeljiti na stručnosti Udruženja zapadnoeuropskih nuklearnih regulatora (WENRA); prvi pregled započinje 2017. godine;
  • planirati organizacijsku strukture u sklopu nacionalnog okvira kako bi se pripremili za hitne slučajeve i intervencije na mjestu događanja.

Odgovornosti koje obvezuju druge dionike

Nositelj dozvole prva je osoba odgovorna za nuklearnu sigurnost i niti u kojem slučaju ne može delegirati tu odgovornost. On/ona odgovara za procjenu i neprestano poboljšanje sigurnosti nuklearnih postrojenja.

Direktiva naglašava važnost ljudskog čimbenika u promicanju kulture nuklearne sigurnosti putem obrazovanja i kontinuiranog osposobljavanja osoblja odgovornog za sigurnost postrojenja.

KADA OVA DIREKTIVA STUPA NA SNAGU?

Direktiva 2009/71/Euratom stupila je na snagu 22. srpnja 2009., a Direktiva 2014/87/Euratom 14. kolovoza 2014.

POZADINA

Okvir za osiguravanje nuklearne sigurnosti u sklopu EU-a na snazi je od 2009. godine. Nakon nuklearne nesreće u Fukushimi 2011. godine Komisija je provela sveobuhvatnu kampanju procjene rizika vezanih uz sigurnost nuklearnih postrojenja u cijelom EU-u. Temeljem ovih testova cilj Komisije bio je poboljšati uredbu na snazi.

Dodatne informacije možete pronaći na mrežnim stranicama regulatorne skupine ENSREG i udruženja WENRA.

Također vidi mrežnu stranicu GU Komisije za energetiku, dio Nuklearna sigurnost, kao i priopćenje za tisak Komisije o novoj direktivi EU-a o nuklearnoj sigurnosti i priopćenje za tisak Vijeća o usvajanju ove direktive.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Transponiranje u drugim državama članicama

Službeni list Europske unije

Direktiva 2009/71/Euratom

22.7.2009.

22.7.2011.

SL L 172, 2.7.2009., str. 18. - 22.

Direktiva Vijeća 2014/87/Euratom

14.8.2014.

15.8.2017.

SL L 219, 25.7.2014., str. 42. - 52.

Posljednje ažuriranje 05.01.2015

Top
  翻译: