This document is an excerpt from the EUR-Lex website
EU mission in Kosovo – upholding the rule of law
Misija EU-a na Kosovu – podržavanje vladavine prava
Misija EU-a na Kosovu – podržavanje vladavine prava
Zajednička akcija 2008/124/ZVSP – misija EU-a za uspostavu vladavine prava – EULEX Kosovo
Njome se utvrđuje misija Europske unije za uspostavu vladavine prava na Kosovu, poznata i pod nazivom EULEX Kosovo, čija je zadaća pomoći ustanovama, pravosudnim tijelima, policiji i ostalom agencijama za provedbu zakona na Kosovu u njihovu napredovanju prema održivosti i odgovornosti. Njome se ujedno utvrđuju određene zadaće kako bi se to ostvarilo.
Misija EULEX Kosovo osmišljena je kako bi se postigao cilj daljnjeg razvoja i jačanja neovisnog multietničkog lanca kaznenog pravosuđa (uključujući carinsku službu), bez političkih utjecaja i u skladu s međunarodno priznatim standardima. To uključuje:
Premješteni sudski postupci
U okviru svojeg mandata, misijom EULEX Kosovo pružit će se podrška postupcima koji su premješteni u zemlju EU-a i koji proizlaze iz navoda iz izvješća Vijeća Europe pod nazivom Nehumano postupanje prema ljudima i nezakonita trgovina ljudskim organima na Kosovu od 12. prosinca 2010. Suci i državni odvjetnici imat će potpunu neovisnost.
Struktura
Misija EULEX Kosovo, kao misija zajedničke sigurnosne i obrambene politike, ima sjedište u Prištini s uredima diljem Kosova, kao i element potpore u Bruxellesu. Operacije su započele nakon prijenosa ovlasti Misije Ujedinjenih naroda na Kosovu.
Zapovjednik civilne operacije, pod političkim i strateškim vođenjem Političkog i sigurnosnog odbora (PSO) i sveukupne ovlasti Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, na strateškoj razini izvršava zapovjedništvo, a voditelj misije odgovoran je na lokalnoj vojnoj razini.
EULEX Kosovo prvenstveno se sastoji od osoblja koje upućuju zemlje ili institucije EU-a koje snose troškove razmještanja. Upućeno osoblje ostaje pod punim zapovjedništvom dotičnih nacionalnih tijela ili predmetne institucije EU-a, ali pod operativnim nadzorom zapovjednika civilne operacije koji se, prema potrebi, savjetuje s posebnim predstavnikom Europske unije.
Sigurnost
Zapovjednik civilne operacije usmjerava planiranje sigurnosnih mjera voditelja misije u skladu s politikom EU-a na temelju Glave V. Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Osoblje prolazi kroz obvezno sigurnosno osposobljavanje prije preuzimanja dužnosti te redovito ažurira znanje u vojnom okruženju.
Ovlast
Kako je potrebno za provedbu ove zajedničke akcije, misija EULEX Kosovo ovlaštena je:
Financiranje
Zajedničkom akcijom utvrđuju se aranžmani za financiranje misije EULEX Kosovo za svaku godinu. Projektna jedinica utvrđuje i provodi projekte usklađivanjem i pružanjem savjeta za odgovarajuće projekte zemalja EU-a i zemalja koje nisu u EU-u, prema potrebi. Od tih zemalja može zatražiti i financijske doprinose za provedbu projekata u određenim okolnostima, ovisno o sporazumu PSO-a.
Informacije i dokumenti
Visoki predstavnik ovlašten je Ujedinjenim narodima, NATO-u/Kosovskim snagama, Frontexu i ostalim trećima strankama povezanima s ovom Zajedničkom akcijom dostaviti klasificirane podatke u skladu s Odlukom 2013/488/EU.
Preispitivanje
Vijeće procjenjuje, najmanje šest mjeseci prije isteka zajedničke akcije, je li potrebno produljiti trajanje misije EULEX Kosovo.
Primjenjuje se od 4. veljače 2008. Istječe 14. lipnja 2025.
Za više informacija vidjeti:
Zajednička akcija Vijeća 2008/124/ZVSP od 4. veljače 2008. o Misiji Europske unije za uspostavu vladavine prava na Kosovu*, EULEX KOSOVO (SL L 42, 16.2.2008., str. 92.–98.)
Naknadne izmjene i dopune Zajedničke akcije Vijeća 2008/124/ZVSP uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
Odluka Vijeća (ZVSP) 2020/792 od 11. lipnja 2020. kojom se izmjenjuje i dopunjuje Zajednička akcija 2008/124/ZVSP Misije Europske unije za uspostavu vladavine prava na Kosovu* (SL L 193, 17.6.2020., str. 9.–10.)
Posljednje ažuriranje 17.11.2023