13/Sv. 035 |
HR |
Službeni list Europske unije |
3 |
31976L0756
L 262/1 |
SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE |
27.07.1976. |
DIREKTIVA VIJEĆA
od 27. srpnja 1976.
o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na ugradbu uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju na motorna vozila i njihove prikolice
(76/756/EEZ)
VIJEĆE EUROPSKIH ZAJEDNICA
uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske ekonomske zajednice, a posebno njegov članak 100.,
uzimajući u obzir prijedlog Komisije,
uzimajući u obzir mišljenje Skupštine (1),
uzimajući u obzir mišljenje Gospodarskog i socijalnog odbora (2),
budući da se tehnički zahtjevi koje motorna vozila moraju ispuniti prema nacionalnom zakonodavstvu, između ostalog, odnose na ugradbu uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju;
budući da se ti zahtjevi razlikuju od jedne do druge države članice; budući da je stoga potrebno da sve države članice donesu jednake zahtjeve bilo povrh svojih postojećih pravila ili umjesto njih, posebno kako bi bilo moguće uvesti postupak EEZ homologacije tipa koji je bio predmet Direktive Vijeća 70/156/EEZ od 6. veljače 1970. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na homologaciju tipa motornih vozila i njihovih prikolica (3) za svaki tip vozila;
budući da će zajednički zahtjevi za izradu uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju biti predmet daljnjih posebnih direktiva;
budući da usklađivanje nacionalnih zakonodavstava o motornim vozilima uključuje uzajamno priznavanje provjera koje obavlja svaka država članica na temelju zajedničkih zahtjeva; budući da za učinkovito funkcioniranje tog sustava ti zahtjevi moraju se primjenjivati od istog datuma,
DONIJELO JE OVU DIREKTIVU:
Članak 1.
Za potrebe ove Direktive „vozilo” znači svako motorno vozilo namijenjeno uporabi na cesti, s nadogradnjom ili bez nje na četiri kotača i najvećom konstrukcijskom brzinom većom od 25 km/h te njegova priključna vozila, osim tračnih vozila, traktora i strojeva za poljoprivredu i šumarstvo te komunalnih vozila.
Članak 2.
Nijedna država članica ne smije odbiti dodjelu EEZ homologacije tipa ni nacionalne homologacije tipa vozila zbog razloga koji se odnose na ugradbu uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju, bilo obveznih ili neobveznih, navedenih u točkama od 1.5.7. do 1.5.20. Priloga I. ako su ugrađeni u skladu sa zahtjevima utvrđenim u Prilogu I.
Članak 3.
Nijedna država članica ne smije odbiti niti zabraniti prodaju, registraciju, stavljanje u uporabu ili korištenje vozila zbog razloga koji se odnose na ugradbu svjetlosnih ili svjetlosno-signalnih uređaja, bilo obveznih ili neobveznih, navedenih u točkama 1.5.7. do 1.5.20. Priloga I. ako su ugrađeni u skladu sa zahtjevima utvrđenima u Prilogu I.
Članak 4.
Država članica koja dodjeljuje EEZ homologaciju poduzima potrebne mjere kako bi bila obaviještena o svakoj izmjeni dijelova ili značajki navedenih u točki 1.1. Priloga I. Nadležna tijela te države članice odlučuju treba li na izmijenjenom vozilu obaviti dodatna ispitivanja i sastaviti novi izvještaj. Ako ispitivanja dokažu nesukladnost sa zahtjevima ove Direktive, izmjena se ne odobrava.
Članak 5.
Sve izmjene potrebne radi prilagodbe zahtjeva iz priloga kako bi se uzeo u obzir tehnički napredak donose se prema postupku utvrđenom u članku 13. Direktive 70/156/EEZ.
Članak 6.
1. Države članice donose i objavljuju odredbe potrebne za usklađivanje s ovom Direktivom do 1. srpnja 1977. i o tome odmah obavješćuju Komisiju.
One primjenjuju te odredbe s učinkom od 1. listopada 1977. Međutim, do 1. listopada 1979. države članice ne smiju odbiti EEZ homologaciju ni nacionalnu homologaciju zbog razloga koji se odnose na ugradbu uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju, ako nisu ispunjeni zahtjevi iz točke 4.2.6. Priloga I. Ako su, međutim, uređaji navedeni u točki 4.2.6. ugrađeni, oni ispunjavaju zahtjeve tog odjeljka.
2. Nakon priopćenja o ovoj Direktivi, države članice osiguravaju da je Komisija pravovremeno obaviještena o svim nacrtima zakona i drugih propisa koje namjeravaju donijeti u području obuhvaćenom ovom Direktivom, kako bi Komisija podnijela svoje primjedbe.
Članak 7.
Ova je Direktiva upućena državama članicama.
Sastavljeno u Bruxellesu 27. srpnja 1976.
Za Vijeće
Predsjednik
M. van der STOEL
(1) SL C 55, 13.5.1974., str. 14.
(2) SL C 109, 19.9.1974., str. 22.
(3) SL L 42, 23.2.1970., str. 1.
PRILOG I.
UGRADBA UREĐAJA ZA OSVJETLJAVANJE I SVJETLOSNU SIGNALIZACIJU
1. DEFINICIJE
Za potrebe ove Direktive:
1.1. Tip vozila u odnosu na ugradbu uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju
„Tip vozila u odnosu na ugradbu uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju” znači vozila koja se ne razlikuju po bitnim značajkama kao što su:
1.1.1. dimenzije i vanjski oblik vozila;
1.1.2. broj i položaj uređaja;
sljedeća vozila također se ne smatraju „vozilima različitog tipa”: vozila koja se razlikuju unutar značenja točaka 1.1.1. i 1.1.2., ali ne i u tipu, broju, položaju i geometrijskoj vidljivosti svjetala propisanih za predmetni tip vozila i vozila na koja jesu ili nisu ugrađena neobvezna svjetla.
1.2. Poprečna ravnina
„Poprečna ravnina” znači ravnina okomita na središnju uzdužnu ravninu vozila.
1.3. Neopterećeno vozilo
„Neopterećeno vozilo” znači vozilo u voznome stanju prema definiciji opisnoga dokumenta u točki 2.6. Priloga I. Direktivi 70/156/EEZ.
1.4. Opterećeno vozilo
„Opterećeno vozilo” znači vozilo opterećeno do svoje tehnički dopuštene najveće težine prema podacima proizvođača koji također određuje raspodjelu te težine po osovinama u skladu s postupkom iz Dodatka 1.
1.5. Svjetlo
„Svjetlo” znači uređaj namijenjen za osvjetljavanje ceste (glavno svjetlo) ili za emitiranje svjetlosnog signala. Svjetla za osvjetljavanje stražnje registarske pločice i katadiopteri također se smatraju svjetlima.
1.5.1. Istovrijedna svjetla
„Istovrijedna svjetla” znači svjetla koja imaju istovjetnu funkciju i koja su dopuštena u državi registracije vozila; takva svjetla mogu imati različite značajke od onih ugrađenih na vozilo u vrijeme homologacije ako zadovoljavaju zahtjeve ovog Priloga.
1.5.2. Neovisna svjetla
„Neovisna svjetla” znači svjetla koja imaju odvojene leće, odvojene svjetlosne izvore i odvojena svjetleća tijela.
1.5.3. Udružena svjetla
„Udružena svjetla” znači svjetla koja imaju odvojene leće i odvojene svjetlosne izvore, ali zajedničko svjetleće tijelo.
1.5.4. Spojena svjetla
„Spojena svjetla” znači svjetla koja imaju odvojene leće, ali zajedničke svjetlosne izvore i zajedničko svjetleće tijelo.
1.5.5. Uzajamno povezana svjetla
„Uzajamno povezana svjetla” znači uređaji koji imaju odvojene svjetlosne izvore (ali jedan svjetlosni izvor koji radi pod različitim uvjetima), u cijelosti ili djelomično zajedničke leće i zajedničko svjetlosno tijelo.
1.5.6. Skriveno svjetlo za osvjetljavanje
„Skriveno svjetlo za osvjetljavanje” znači glavno svjetlo koje je moguće djelomično ili u cijelosti sakriti kada nije u uporabi. To je moguće postići pomoću pomičnog pokrivala, premještanjem glavnog svjetla ili na neki drugi prikladan način. Naziv „uvlačno” upotrebljava se u užem smislu za svjetlo koje je moguće uvući unutar nadogradnje.
1.5.7. Glavno dugo svjetlo
„Glavno dugo svjetlo” znači svjetlo koje se upotrebljava za osvjetljavanje ceste na velikoj udaljenosti ispred vozila.
1.5.8. Glavno kratko svjetlo
„Glavno kratko svjetlo” znači svjetlo koje se upotrebljava za osvjetljavanje ceste ispred vozila bez osljepljivanja vozača ili izazivanja neugode kod vozača iz suprotnog smjera i ostalih sudionika u prometu.
1.5.9. Prednje svjetlo za maglu
„Prednje svjetlo za maglu” znači svjetlo koje se upotrebljava za poboljšanje osvjetljenja ceste u slučaju magle, snježnih oborina, kišnih oluja ili oblaka prašine.
1.5.10. Svjetlo za vožnju unatrag
„Svjetlo za vožnju unatrag” znači svjetlo koje se upotrebljava za osvjetljavanje ceste sa stražnje strane vozila i za upozorenje ostalim sudionicima u prometu da vozilo vozi unatrag ili se sprema voziti unatrag.
1.5.11. Pokazivač smjera
„Pokazivač smjera” znači svjetlo koje se upotrebljava kako bi se ostalim sudionicima u prometu pokazalo da vozač namjerava promijeniti smjer udesno ili ulijevo.
1.5.12. Upozoravajući signal opasnosti
„Upozoravajući signal opasnosti” znači uređaj koji omogućuje istodobno emitiranje treptave svjetlosti svih pokazivača smjera na vozilu kao upozorenje da vozilo trenutačno predstavlja posebnu opasnost po ostale sudionike u prometu.
1.5.13. Kočno svjetlo
„Kočno svjetlo” znači svjetlo koje se upotrebljava kako bi se ostalim sudionicima u prometu iza vozila ukazalo na to da vozač upotrebljava radnu kočnicu.
1.5.14. Svjetlo stražnje registarske pločice
„Svjetlo stražnje registarske pločice” znači uređaj koji služi za osvjetljavanje prostora namijenjenog za stražnju registarsku pločicu; takav se uređaj može sastojati od nekoliko optičkih elemenata.
1.5.15. Prednje pozicijsko svjetlo
„Prednje pozicijsko svijetlo” znači svjetlo koje se upotrebljava kao upozorenje na prisutnost vozila i širinu vozila gledano sprijeda.
1.5.16. Stražnje pozicijsko svjetlo
„Stražnje pozicijsko svjetlo” znači svjetlo koje se upotrebljava kao upozorenje na prisutnost i širinu vozila gledano odostraga.
1.5.17. Stražnje svjetlo za maglu
„Stražnje svjetlo za maglu” znači svjetlo koje se upotrebljava za poboljšanje vidljivosti vozila odostraga u gustoj magli.
1.5.18. Parkirno svjetlo
„Parkirno svjetlo” znači svjetlo koje se upotrebljava kao upozorenje na prisutnost zaustavljenog vozila u naseljenom području. U tim okolnostima ono zamjenjuje prednja i stražnja pozicijska svjetla.
1.5.19. Gabaritno svjetlo
„Gabaritno svjetlo” znači svjetla ugrađena na krajnjem vanjskom rubu vozila što je moguće bliže vrhu vozila, koja su namijenjena jasnom prikazivanju ukupne širine vozila. Na određenim motornim i priključnim vozilima predmetno svjetlo upotrebljava se kao dodatak prednjim i stražnjim pozicijskim svjetlima, budući da posebno upozorava na veličinu vozila.
1.5.20. Katadiopter
„Katadiopter” znači uređaj koji se upotrebljava kao upozorenje na prisutnost vozila refleksijom svjetla iz svjetlosnog izvora koji nije povezan s vozilom kada se promatrač nalazi u blizini tog izvora.
Za potrebe ove Direktive, u katadioptere se ne ubrajaju:
— |
retroreflektirajuće registarske pločice, |
— |
retroreflektirajući signali navedeni u Europskom sporazumu o međunarodnom prijevozu opasnih tvari u cestovnom prijevozu, |
— |
ostale pločice i retroreflektirajući signali koji se upotrebljavaju radi ispunjavanja zahtjeva država članica za uporabu kod određenih kategorija vozila ili određenih načina uporabe vozila. |
1.6. Osvjetljavajuća površina svjetla
1.6.1. „Osvjetljavajuća površina uređaja za osvjetljavanje” (točke 1.5.7. do 1.5.10.) znači pravokutna projekcija u poprečnoj ravnini cjelokupnog otvora reflektora. Ako staklo (ili stakla) svjetla pokriva (pokrivaju) samo dio cjelokupnog otvora reflektora, u obzir se uzima samo projekcija tog dijela. U slučaju glavnog kratkog svjetla, osvjetljavajuća površina na strani zasjenjenja ograničena je stvarnom projekcijom crte zasjenjenja na leću. Ako se reflektor i staklo mogu namjestiti, upotrebljava se srednji položaj namještenja.
1.6.2. Osvjetljavajuća površina uređaja za svjetlosnu signalizaciju koji nije katadiopter
„Osvjetljavajuća površina uređaja za svjetlosnu signalizaciju koji nije katadiopter” (točke 1.5.11. do 1.5.19.) znači pravokutna projekcija svjetla na ravninu okomitu na njegovu referentnu os koja dodiruje vanjsku površinu emitiranja svjetla pri čemu je ta projekcija omeđena zaslonima čiji su rubovi smješteni u toj ravnini tako da svaki dopušta samo 98 % ukupne jakosti svjetla u smjeru referentne osi. U svrhu određivanja donjih, gornjih i bočnih rubova osvjetljavajuće površine upotrebljavaju se isključivo zasloni s vodoravnim ili okomitim rubovima.
1.6.3. Osvjetljavajuća površina katadioptera
„Osvjetljavajuća površina katadioptera” (točka 1.5.20.) znači pravokutna projekcija katadioptera u ravnini okomitoj na njezinu referentnu os i ograničenoj ravninama koje dodiruju vanjske rubove optičkog sustava katadioptera i usporedne su s tom osi. U svrhu određivanja donjih, gornjih i bočnih granica uređaja upotrebljavaju se samo okomite i vodoravne ravnine.
1.6.4. Vanjska površina emitiranja svjetlosti
„Vanjska površina emitiranja svjetlosti” uređaja za osvjetljavanje ili katadioptera znači pravokutna projekcija površine emitiranja svjetlosti u ravnini okomitoj na smjer promatranja (vidi crtež u Dodatku 2.).
1.7. Referentna os
„Referentna os” znači karakteristična os svjetla koju određuje proizvođač kao referentni smjer (H = 0°, V = 0°) za kutove vidnog polja kod fotometrijskih mjerenja i za ugradbu svjetla na vozilo.
1.8. Referentno središte
„Referentno središte” znači sjecište referentne osi s vanjskom površinom emitiranja svjetla; referentno središte određuje proizvođač svjetla.
1.9. Kutovi geometrijske vidljivosti
„Kutovi geometrijske vidljivosti” znači kutovi koji određuju područje prostornog kuta u kojemu mora biti vidljiva prividna površina svjetla. Predmetno područje prostornog kuta određeno je odsječcima kugle čije se središte podudara s referentnim središtem svjetla i čiji je ekvator usporedan s tlom. Ti su odsječci određeni u odnosu na referentnu os. Vodoravni kutovi β odgovaraju zemljopisnoj dužini, a okomiti kutovi α zemljopisnoj širini. Unutar kutova geometrijske vidljivosti ne smije biti prepreka širenju svjetla iz bilo kojeg dijela prividne površine emitiranja svjetla promatrano iz beskonačnosti. To se ne primjenjuje na zaslone koji postoje tijekom postupka homologacije ako je potrebna homologacija.
1.10. Krajnji vanjski rub
„Krajnji vanjski rub” na bilo kojoj strani vozila znači ravnina usporedna sa središnjom uzdužnom ravninom vozila i koja dodiruje njegov vanjski rub ne uzimajući u obzir projekciju:
1.10.1. guma u blizini točke dodira s tlom i priključaka za mjerenje tlaka u gumama;
1.10.2. uređaj za sprečavanje proklizavanja kotača koji mogu biti ugrađeni na vozilo:
1.10.3. retrovizora;
1.10.4. bočnih pokazivača smjera, gabaritnih svjetala, prednjih i stražnjih pozicijskih svjetala i parkirnih svjetala;
1.10.5. carinskih plomba postavljenih na vozilo i uređaja za osiguranje i zaštitu tih plomba.
1.11. Ukupna širina
„Ukupna širina” znači udaljenost između dvije poprečne ravnine utvrđene u točki 1.10.
1.12. Pojedinačno svjetlo
„Pojedinačno svjetlo” znači sklop od dva ili više svjetala, istovjetnih ili različitih, koja imaju istovjetnu funkciju i emitiraju svjetlost jednake boje ako uključuje uređaje čija projekcija ukupnih osvjetljavajućih površina svjetlala u danoj poprečnoj ravnini ne zauzima manje od 60 % površine najmanjeg pravokutnika koji opisuje projekcije njihovih osvjetljavajućih površina, pod uvjetom da je takva kombinacija homologirana kao pojedinačno svjetlo kad je zatražena homologacija. Ta mogućnost ne primjenjuje se na glavna duga svjetla, glavna kratka svjetla i prednja svjetla za maglu.
1.13. Dva svjetla ili parni broj svjetala
„Dva svjetla” ili „parni broj svjetala” znači pojedinačna površina emitiranja svjetla u obliku traka ako je ona smještena simetrično u odnosu na središnju uzdužnu ravninu traktora i rasprostire se s obje strane do 400 mm od krajnjega vanjskog ruba traktora i nije kraća od 800 mm. Osvjetljavanje takve površine mora biti omogućeno pomoću ne manje od dva svjetlosna izvora smještena što je bliže moguće njegovim rubovima. Površina emitiranja svjetla može biti sastavljena od određenog broja elemenata postavljenih jedan uz drugi pod uvjetom da projekcije na istu poprečnu ravninu nekoliko pojedinih površina emitiranja svjetla zauzimaju najmanje 60 % površine najmanjeg pravokutnika koji opisuju projekcije tih pojedinačnih površina emitiranja svjetla.
1.14. Udaljenost između dva svjetla
„Udaljenost između dva svjetla” koja su okrenuta u istome smjeru znači udaljenost između dvije okomite projekcije u ravnini okomitoj na odgovarajući smjer obrisa dviju osvjetljavajućih površina koje su definirane prema odredbama u točki 1.6.
1.15. Neobvezno svjetlo
„Neobvezno svjetlo” znači svjetlo čija je ugradnja na vozilo prepuštena odluci proizvođača.
1.16. Radna pokazna svjetiljka
„Radna pokazna svjetiljka” znači pokazna svjetiljka koja pokazuje radi li uređaj kad je uključen ispravno ili ne radi.
1.17. Pokazna svjetiljka zatvorenog strujnog kruga
„Pokazna svjetiljka zatvorenog strujnog kruga” znači svjetiljka koja pokazuje da je uređaj uključen, ali ne pokazuje radi li on ispravno ili ne radi.
2. ZAHTJEV ZA EEZ HOMOLOGACIJU
2.1. Zahtjev za homologaciju u odnosu na ugradbu uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju podnosi proizvođač vozila ili njegov ovlašteni predstavnik.
2.2. Zahtjevu moraju biti priloženi sljedeći dokumenti u tri primjerka i sadržavati sljedeće podatke:
2.2.1. opis vozila u skladu s točkama navedenima u točki 1.1., zajedno s ograničenjima vezanim uz opterećenje, posebno u odnosu na najveće dopušteno zajedničko opterećenje prtljažnog prostora;
2.2.2. popis uređaja koje je proizvođač predvidio za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju. Popis može sadržavati više tipova uređaja za svaku funkciju. Svaki tip mora se odgovarajuće označiti (primjerice oznaka homologacije sastavnog dijela, naziv proizvođača itd.) Popis može uključivati i sljedeće dodatne podatke o svakoj funkciji: „ili istovrijedni uređaji”;
2.2.3. shematski prikaz opreme za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju kao cjeline s prikazom položaja različitih svjetala na vozilu;
2.2.4. shematski crtež(i) svakog pojedinog svjetla s prikazom osvjetljavajućih površina prema definiciji u točki 1.6.
2.3. Nadležnoj tehničkoj službi koja provodi homologacijska ispitivanja potrebno je dostaviti neopterećeno vozilo opremljeno opremom za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju prema opisu u točki 2.2.2. koji predstavlja tip vozila koje treba homologirati.
2.4. Dokumentu o homologaciji prilaže se dokument predviđen u Prilogu II.
3. OPĆI ZAHTJEVI
3.1. Uređaji za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju moraju biti ugrađeni tako da u uobičajenim uvjetima uporabe i usprkos vibracijama kojima mogu biti izloženi zadrže značajke propisane u ovom Prilogu te omoguće vozilu da zadovolji zahtjeve ovog Priloga. Osobito ne smije biti moguće nehotice moći pokvariti namještenost svjetala.
3.2. Svjetla za osvjetljavanje opisana u točkama 1.5.7., 1.5.8. i 1.5.9. moraju biti ugrađena tako da se može lako provesti njihovo ispravno usmjeravanje.
3.3. Za sve uređaje za svjetlosnu signalizaciju, uključujući one ugrađene na bočne plohe, referentna os svjetla kad je ono ugrađeno na vozilo mora biti usporedna s ravninom dodira vozila s cestom; osim toga, ona mora biti okomita na srednju uzdužnu ravninu vozila u slučaju bočnih katadioptera i usporedna s tom ravninom u slučaju svih ostalih uređaja za svjetlosnu signalizaciju. Odstupanje od ± 3° dopušteno je u svakom smjeru. Povrh toga, ako je proizvođač sastavio posebne upute za ugradbu, treba ih se pridržavati.
3.4. Ako ne postoje posebni zahtjevi, visina i usmjerenost svjetala mora se provjeriti s neopterećenim traktorom postavljenim na ravnu vodoravnu površinu.
3.5. Ako ne postoje posebni zahtjevi, svjetla koja čine par moraju:
3.5.1. biti ugrađena na vozilo simetrično u odnosu na uzdužnu srednju ravninu;
3.5.2. biti međusobno simetrična u odnosu na središnju uzdužnu ravninu;
3.5.3. imati istovjetne kolorimetrijske značajke;
3.5.4. imati istovjetne fotometričke značajke.
3.6. Kod vozila s asimetričnim vanjskim oblikom, gornji zahtjevi moraju biti zadovoljeni što je više moguće.
3.7. Svjetla koja imaju različite funkcije mogu biti neovisna ili udružena, spojena ili uzajamno povezana u jedan uređaj pod uvjetom da svako takvo svjetlo zadovoljava zahtjeve koji se na njega odnose.
3.8. Najveća visina od tla mjeri se od najviše točke, a najmanja visina od najniže točke osvjetljavajuće površine.
3.9. Ako posebni zahtjevi ne određuju drukčije, nijedno svjetlo, osim pokazivača smjera i upozoravajućeg signala za opasnost, ne smije emitirati treptavu svjetlost.
3.10. Crvena svjetlost ne smije biti vidljiva sprijeda, a bijela svjetlost, osim od ugrađenog svjetla za vožnju unatrag ili radnih svjetala, odostraga.
Taj je zahtjev ispunjen ako:
3.10.1. za vidljivost crvenog svjetla sprijeda: crveno svjetlo nije izravno vidljivo promatraču koji se kreće u području 1. poprečne ravnine smještene 25 m ispred vozila (vidi Dodatak 3., sliku 1.);
3.10.2. za vidljivost bijelog svjetla straga: bijelo svjetlo nije izravno vidljivo promatraču koji se kreće u području 2. poprečne ravnine smještene 25 m iza vozila (vidi Dodatak 3., slika 2.).
3.10.3. Područja 1. i 2., kako ih vidi promatrač, svako u svojoj ravnini omeđena su:
3.10.3.1. po visini, dvjema vodoravnim ravninama 1 m odnosno 2,2 m iznad tla;
3.10.3.2. po širini, dvjema okomitim ravninama koje prema naprijed odnosno unatrag čine vanjski kut od 15°, a sa središnjom ravninom vozila prolaze kroz točku dodira okomitih ravnina usporednih sa središnjom uzdužnom ravninom vozila i omeđuju njegovu zajedničku širinu.
Ako postoji više dodirnih točaka, krajnja prednja odnosi se na prednju ravninu, a stražnja na stražnju ravninu.
3.11. Električne veze moraju biti takve da je prednja i stražnja pozicijska svjetla, gabaritna svjetla, ako su ugrađena, te svjetlo stražnje registarske pločice moguće uključiti odnosno isključiti samo istodobno.
3.12. Električne veze moraju biti takve da duga i kratka glavna svjetla te prednja i stražnja svjetla za maglu nije moguće uključiti ako nisu uključena svjetla navedena u točki 3.11. Taj se zahtjev, međutim, ne primjenjuje na duga i kratka glavna svjetla, ako se ona upotrebljavaju za davanje upozoravajućih svjetlosnih znakova povremenim uključivanjem kratkih svjetala u kratkim vremenskim razmacima ili povremenim uključivanjem dugih svjetala u kratkim vremenskim razmacima ili naizmjeničnim uključivanjem dugih i kratkih svjetala u kratkim vremenskim razmacima.
3.13. Boje svjetlosti koju emitiraju svjetla ili reflektori su sljedeće:
|
bijela ili selektivno žuta, |
||
|
bijela ili selektivno žuta, |
||
|
bijela ili žuta, |
||
|
bijela, |
||
|
jantarna, |
||
|
jantarna, |
||
|
crvena, |
||
|
bijela, |
||
|
bijela; dopuštena je selektivno žuta ako je prednje pozicijsko svjetlo udruženo s glavnim svjetlom selektivno žute boje, |
||
|
crvena, |
||
|
crvena, |
||
|
sprijeda bijela, straga crvena, jantarna ako je udruženo s bočnim pokazivačima smjera, |
||
|
sprijeda bijela, straga crvena, |
||
|
crvena, |
||
|
crvena, |
||
|
jednaka ulaznoj svjetlosti, |
||
|
jantarna. |
Međutim, do zadovoljenja svih zahtjeva potrebnih za dobivanje EEZ homologacije vozila, izbor boja svjetla koju emitiraju glavna duga svjetla, glavna kratka svjetla i prednja svjetla za maglu prepušten je državama članicama.
3.14. Radne pokazne svjetiljke mogu ispunjavati funkciju pokaznih svjetiljaka zatvorenog strujnog kruga.
3.15. Skrivena svjetla
3.15.1. Skrivena svjetla za osvjetljavanje zabranjena su, osim glavnih dugih svjetala, glavnih kratkih svjetala i prednjih svjetala za maglu koja je dopušteno sakriti kad nisu u uporabi.
3.15.2. Uređaj za osvjetljavanje u položaju uporabe treba zadržati taj položaj kad se pojavi neispravnost navedena u točki 3.15.2.1., sama ili zajedno s neispravnostima opisanima u točki 3.15.2.2.:
3.15.2.1. odsustvo napajanja energijom za pomicanje svjetla:
3.15.2.2. prekid, impedancija ili kratki spoj s masom u strujnom krugu, kvarovi u hidrauličkim ili pneumatskim vodovima, Bowdenovim kabelima, zavojnicama ili ostalim sastavnim dijelovima koji upravljaju ili prenose energiju za pokretanje uređaja za sakrivanje.
3.15.3. U slučaju kvara uređaja za upravljanje treba biti moguće pomaknuti skriveno svjetlo za osvjetljavanje u radni položaj bez uporabe alata.
3.15.4. Uređaje za osvjetljavanje mora biti moguće pomaknuti u radni položaj i uključiti ih jednom napravom za upravljanje ne isključujući time mogućnost njihova pomicanja u položaj za uporabu bez njihova uključivanja. Međutim u slučaju udruženih glavnih dugih svjetala i glavnih kratkih svjetala prethodno naveden uređaj za upravljanje zahtijeva se samo za uključivanje glavnih kratkih svjetala.
3.15.5. Iz vozačkog sjedala ne smije biti moguće svjesno zaustaviti pomicanje uključenih glavnih svjetala prije nego dosegnu položaj za uporabu. Ako tijekom pomicanja glavnih svjetala postoji opasnost zasljepljivanja drugih sudionika u prometu, ona se smiju moći uključiti samo kad dosegnu svoj krajnji položaj.
3.15.6. Pri temperaturama od -30 °C do + 50 °C uređaj za osvjetljavanje mora moći doseći potpuno otvoreni položaj za tri sekunde od aktiviranja uređaja za upravljanje.
4. POJEDINAČNI ZAHTJEVI
4.1. Dugo glavno svjetlo
4.1.1. Ugradba
Obvezna na motornim vozilima.
Zabranjena na priključnim vozilima.
4.1.2. Broj
Dva ili četiri.
4.1.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.1.4. Položaj
4.1.4.1. Po širini:
Vanjski rubovi osvjetljavajuće površine ni u kojem slučaju ne smiju biti bliže krajnjem vanjskom rubu vozila od vanjskih rubova osvjetljavajuće površine glavnih kratkih svjetala.
4.1.4.2. Po visini:
Nema posebnih zahtjeva.
4.1.4.3. Po dužini:
Ispred prednje osovine vozila i ugrađeni tako da emitirana svjetlost vozaču ne stvara neugodu ni neposredno niti posredno putem retrovizora i/ili ostalih površina vozila koje odbijaju svjetlo.
4.1.5. Geometrijska vidljivost
Vidljivost osvjetljavajuće površine, uključujući njezinu vidljivost u područjima koja se ne čine osvijetljenima s obzirom na smjer promatranja, mora biti osigurana unutar divergentnog prostora određenog proizvođenjem crta koje polaze s ruba osvjetljavajuće površine pod kutom ne manjim od 5° u odnosu na referentnu os glavnog svjetla.
4.1.6. Usmjerenost
Prema naprijed.
Osim uređaja potrebnih za održavanje ispravnog namještanja, a kad postoje dva para glavnih dugih svjetala, jedan par koji se sastoji od glavnih svjetala koja imaju funkciju samo dugih svjetala može se okretati u skladu s kutom blokiranja upravljača oko gotovo uspravne osi.
4.1.7. Može biti „udruženo”
s glavnim kratkim svjetlom i drugim prednjim svjetlima.
4.1.8. Ne može biti „spojeno”
ni s jednim drugim svijetlom.
4.1.9. Može biti „uzajamno povezano”
4.1.9.1. s glavnim kratkim svjetlom, osim ako se glavno kratko svjetlo zakreće u skladu s kutom blokiranja upravljača;
4.1.9.2. s prednjim pozicijskim svjetlom;
4.1.9.3. s prednjim svjetlom za maglu;
4.1.9.4. s parkirnim svjetlom.
4.1.10. Električne veze
4.1.10.1. Glavna duga svjetla mogu se uključivati ili istodobno ili u parovima. Pri promjeni iz kratkog u dugo svjetlo mora biti uključen barem jedan par dugih glavnih svjetala. Pri promjeni iz dugog u kratko svjetlo sva duga svjetla moraju se isključiti istodobno.
4.1.10.2. Glavna svjetla mogu ostati uključena istodobno s dugim svjetlima.
4.1.11. Pokazna svjetiljka zatvorenog strujnog kruga
Obvezna.
4.1.12. Ostali zahtjevi
4.1.12.1. Ukupna najveća jakost dugih glavnih svjetala koja se mogu istodobno uključivati ne smije biti veća od 225 000 cd.
4.1.12.2. Ta najveća jakost dobiva se zbrajanjem pojedinih najvećih jakosti izmjerenih u vrijeme homologacije tipa sastavnoga dijela, a koje su prikazane u odgovarajućim certifikatima o homologaciji.
4.2. Glavno kratko svjetlo
4.2.1. Prisutnost
Obvezna na motornim vozilima.
Zabranjena na priključnim vozilima.
4.2.2. Broj
Dva.
4.2.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.2.4. Položaj
4.2.4.1. Po širini:
Rub osvjetljavajuće površine najudaljeniji od središnje uzdužne ravnine vozila ne smije od krajnjeg vanjskog ruba vozila biti udaljen više od 400 mm.
Unutarnji rubovi osvjetljavajuće površine smiju biti udaljeni najviše 600 mm.
4.2.4.2. Po visini:
Iznad tla: najmanje 500 mm i najviše 1 200 mm.
4.2.4.3. Po dužini:
Na prednjoj strani vozila; taj je zahtjev zadovoljen ako emitirana svjetlost vozaču ne stvara neugodu ni neposredno ni posredno putem retrovizora i/ili ostalih površina vozila koje odbijaju svjetlo.
4.2.5. Geometrijska vidljivost
Utvrđena kutovima α i β prema definiciji u točki 1.9.:
α= 15° u smjeru prema gore i prema dolje,
β= 45° u smjeru prema van i 10° prema unutra.
U tom području mora biti vidljiva gotovo cijela površina emitiranja svjetlosti.
Prisutnost pregrada ili drugih elemenata opreme blizu glavnog svjetla ne smije dovesti do sekundarnih učinaka koji bi prouzročili neprilike ostalim sudionicima u prometu.
4.2.6. Usmjerenost
4.2.6.1. Okomiti nagib kratkog svjetlosnog snopa u suprotnom smjeru mjeri se u statičkim uvjetima i pri svim opterećenjima utvrđenim u Dodatku 1. U „neopterećenom vozilu” s jednom osobom na vozačevom sjedištu početni okomiti nagib prema dolje mora iznositi između 1 i 1,5 %. Nakon toga mora ostati od 0,5 do 2,5 % bez ručnog namještanja.
Početni položaj za svaki tip vozila mora izričito odrediti proizvođač te on mora biti naveden na šasiji svakog vozila.
4.2.6.2. Prethodni zahtjev moguće je zadovoljiti uređajem koji djeluje na relativni položaj glavnog svjetla u odnosu na vozilo. Ako taj uređaj otkaže, glavno svjetlo ne smije se vratiti u položaj u manjem nagibu prema dolje od položaja u kojem se nalazilo u vrijeme otkazivanja.
4.2.6.2.1. Uređaj naveden u točki 4.2.6.2. mora biti automatski.
4.2.6.2.2. Usprkos tome dopušteni su i uređaji koji se podešavaju ručno ili neprekidno ili raznim položajima ako imaju položaj zaustavljanja u kojim je svjetla moguće vratiti u osnovni položaj utvrđen u točki 4.2.6.1. putem običnih podesivih vijaka. Ti ručno podesivi uređaji moraju biti dohvatljivi iz vozačevog sjedišta. Neprekidno podesivi uređaji mogu imati referentne oznake koje naznačuju glavne uvjete opterećenja.
Broj položaja kod uređaja podesivih u nekoliko položaja mora biti takav da je osigurana sukladnost počevši od početnog nagiba prema niže između 1 i 1,5 % i vrijednostima od 0,5 do 2,5 % u stanju opterećenja kako je utvrđeno u Dodatku 1. Kod takvih uređaja stanje opterećenja moraju biti jasno označena kod uređaja za upravljanje.
4.2.7. Može biti „udruženo”
s glavnim dugim svjetlom i drugim prednjim svjetlima.
4.2.8. Ne može biti „spojeno”
ni s jednim drugim svjetlom.
4.2.9. Može biti „uzajamno povezano”
4.2.9.1. s glavnim dugim svjetlom, osim oko se ono zakreće u skladu s kutom blokiranja upravljača;
4.2.9.2. s ostalim prednjim svjetlima.
4.2.10. Električne veze
Prekidač za promjenu na kratko svjetlo mora istodobno isključiti sva duga svjetla.
Kratka svjetla mogu ostati uključena istodobno s dugim svjetlima.
4.2.11. Radna svjetiljka zatvorenog strujnog kruga
Neobvezna.
4.2.12. Ostali zahtjevi
Zahtjevi iz točke 3.5.2. ne primjenjuju se na glavna kratka svjetla.
4.3. Prednja svjetla za maglu
4.3.1. Prisutnost
Neobvezna na motornim vozilima.
Zabranjena na priključnim vozilima.
4.3.2. Broj
Dva.
4.3.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.3.4. Položaj
4.3.4.1. Po širini:
Točka osvijetljene površine najudaljenija od središnje uzdužne ravnine vozila ne smije od krajnjeg ruba vozila biti udaljena više od 400 mm.
4.3.4.2. Po visini:
Najmanje 250 mm iznad tla.
Nijedna točka osvjetljavajuće površine ne smije se nalaziti iznad najviše točke osvjetljavajuće površine glavnog kratkog svjetla.
4.3.4.3. Po dužini:
Na prednjoj strani vozila; taj je zahtjev zadovoljen ako emitirana svjetlost vozaču ne stvara neugodu ni neposredno ni posredno putem retrovizora i/ili ostalih površina vozila koje odbijaju svjetlo.
4.3.5. Geometrijska vidljivost
Određena kutovima α i β prema definiciji u točki 1.9.:
α= 5° u smjeru prema gore i prema dolje,
β= 45° u smjeru prema van i 10° prema unutra.
4.3.6. Usmjerenost
Usmjerenost prednjih svjetala za maglu ne smije se mijenjati u skladu s kutom blokiranja upravljača.
Ona moraju biti okrenuta prema naprijed, a da ne prouzroče pretjerano zasljepljenje ili neudobnost vozačima iz suprotnog smjera ili ostalim sudionicima u prometu.
4.3.7. Može biti „udruženo”
s ostalim prednjim svjetlima.
4.3.8. Ne može biti „spojeno”
s ostalim prednjim svjetlima.
4.3.9. Može biti „uzajamno povezano”
4.3.9.1. s glavnim dugim svjetlima koja se ne zakreću u skladu s kutom blokiranja upravljača kad postoje četiri glavna svjetla;
4.3.9.2. s prednjim (bočnim) pozicijskim svjetlima;
4.3.9.3. s parkirnim svjetlom.
4.3.10. Električne veze
Mora biti moguće uključiti ili isključiti svjetlo za maglu neovisno o glavnom dugom svjetlu ili kratkome svjetlu i obrnuto.
4.3.11. Pokazna svjetiljka zatvorenog strujnog kruga
Neobvezna.
4.4. Svjetlo za vožnju unatrag
4.4.1. Prisutnost
Obvezno na motornim vozilima.
4.4.2. Broj
Jedno ili dva.
4.4.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.4.4. Položaj
4.4.4.1. Po širini:
Nema posebnih zahtjeva.
4.4.4.2. Po visini:
Najmanje 250 mm i najviše 1 200 mm iznad tla.
4.4.4.3. Po dužini:
Na stražnjoj strani vozila.
4.4.5. Geometrijska vidljivost
Određena kutovima α i β prema definiciji u točki 1.9.:
α= 15° u smjeru prema gore i 5° prema dolje,
β= 45° u smjeru prema desno i lijevo ako postoji samo jedno svjetlo,
β= 45° u smjeru prema van i 30° prema unutra ako postoje dva svjetla.
4.4.6. Usmjerenost
Prema unatrag.
4.4.7. Može biti „udruženo”
s bilo kojim drugim stražnjim svjetlom.
4.4.8. Ne može biti „spojeno”
ni s jednim drugim svjetlom.
4.4.9. Ne može biti „uzajamno povezano”
ni s jednim drugim svjetlom.
4.4.10. Električne veze
Mora biti moguće uključiti svjetlo samo s uključenim prijenosom za vožnju unatrag i ako je naprava za upravljanje pokretanjem ili isključivanjem motora u takvom položaju da nije moguć rad motora.
Ne smije se moći uključiti ili ostati uključeno, ako nisu zadovoljena oba prethodna uvjeta.
4.4.11. Pokazna svjetiljka
Neobvezna.
4.5. Pokazivač smjera
4.5.1. Prisutnost (vidi Dodatak 4.)
Obvezna. Tipovi pokazivača smjera podijeljeni su u kategorije (1., 2. i 5.) čiji komplet na jednom traktoru predstavlja jedan raspored („A” i „B”).
Raspored „A” primjenjuje se na sva motorna vozila.
Raspored „B” primjenjuje se isključivo na priključna vozila.
4.5.2. Broj
Broj uređaja mora biti takav da može emitirati svjetlosne signale koji odgovaraju jednom od rasporeda iz točke 4.5.3.
4.5.3. Raspored
A: |
dva prednja pokazivača smjera (kategorija 1.), |
dva stražnja pokazivača smjera (kategorija 2.), |
|
dva dodatna bočna pokazivača smjera (kategorija 5.). |
|
B: |
dva stražnja pokazivača smjera (kategorija 2.). |
4.5.4. Položaj
4.5.4.1. Po širini:
Rub osvjetljavajuće površine koji je najviše udaljen od središnje uzdužne ravnine traktora ne smije biti udaljen više od 400 mm od krajnjeg vanjskog ruba traktora.
Razmak između unutarnjih rubova dviju osvjetljavajućih površina ne smije biti manji od 600 mm.
Ako okomiti razmak između stražnjega pokazivača smjera i odgovarajućega stražnjeg pozicijskog svjetla ne prelazi 300 mm, razmak između krajnjeg vanjskog ruba traktora i vanjskog ruba stražnjega pokazivača smjera ne smije prelaziti razmak između krajnjeg vanjskog ruba traktora i vanjskog ruba odgovarajućega stražnjeg pozicijskog svjetla za više od 50 mm.
Za prednje pokazivače smjera osvjetljavajuća površina ne smije biti udaljena manje od 40 mm od osvjetljavajuće površine glavnih kratkih svjetala ili prednjih svjetala za maglu, ako postoje. Manji razmak dopušten je ako je svjetlosna jakost u referentnoj osi pokazivača smjera jednaka iznosu od najmanje 400 cd.
4.5.4.2. Po visini:
Iznad tla: |
najmanje 500 mm za pokazivače smjera kategorije 5.; najmanje 350 mm za pokazivače smjera kategorije 1. i 2.; najviše 1 500 mm za pokazivače smjera svih kategorija. Ako konstrukcija vozila onemogućuje da se zadovolji ta najviša udaljenost od tla, najviša točka osvjetljavajuće površine može biti na visini od 2 300 mm za pokazivače smjera kategorije 5. i na visini od 2 100 mm za pokazivače smjera kategorije 1. i 2. |
4.5.4.3. Po dužini:
Udaljenost između referentnog središta osvjetljavajuće površine bočnog pokazivača smjera (raspored „A”) i poprečne ravnine koja određuje prednju granicu ukupne dužine vozila ne smije biti veća od 1 800 mm. Ako konstrukcija vozila onemogućuje zadovoljavanje najmanjih kutova vidljivosti, ta se udaljenost može povećati do 2 500 mm ako je vozilo opremljeno u skladu sa zahtjevima rasporeda „A”.
4.5.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kutovi: |
vidi Dodatak 4. |
Okomiti kutovi: |
15° iznad vodoravne ravnine i ispod nje. Okomiti kut ispod vodoravne ravnine moguće je kod bočnih pokazivača smjera s rasporedom „A” smanjiti na 5° ako je svjetlo ugrađeno na visini manjoj od 750 mm od tla. |
4.5.6. Usmjerenost
Ako proizvođač odredi posebne zahtjeve za ugradnju, potrebno ih je poštovati.
4.5.7. Može biti „udruženo”
s jednim ili sviše svjetala.
4.5.8. Ne može biti „spojeno”
ni s jednim drugim svjetlom.
4.5.9. Može biti „uzajamno povezano”
samo s parkirnim svjetlom.
4.5.10. Električne veze
Pokazivači smjera moraju se moći uključiti neovisno od ostalih svjetala. Svi pokazivači smjera na jednoj strani vozila moraju se moći uključiti i isključiti pomoću jednog prekidača i moraju emitirati treptavu svjetlost.
4.5.11. Signal ispravnosti rada
Obvezan je za sve pokazivače smjera koji nisu neposredno vidljivi vozaču. Signal može biti optički, zvučni ili oboje.
Ako je optički, signal mora biti treptavo svjetlo i gasiti se ili ostati upaljen bez treptanja ili s uočljivo izmijenjenom učestalošću u slučaju neispravnosti bilo kojeg od pokazivača smjera osim dodatnih bočnih pokazivača smjera. Ako je isključivo zvučni, signal mora biti jasno čujan i pokazivati uočljivu promjenu učestalosti u slučaju neispravnosti.
Ako je motorno vozilo opremljeno za vuču prikolice, mora biti opremljen posebnom radnom pokaznom svjetiljkom za pokazivače smjera prikolice, osim ako pokazna svjetiljka na vučnom vozilu omogućuje otkrivanje neispravnosti bilo kojeg od pokazivača smjera na kombinaciji vozila.
4.5.12. Ostali zahtjevi
Učestalost treptanja svjetlosti mora biti 90 ± 30 puta u minuti. Svjetlost pokazivača smjera mora se upaliti najkasnije za jednu sekundu od trenutka aktiviranja upravljačke naprave za pokazivače smjera, a prvi se put ugasiti najkasnije za jednu i pol sekundu.
Ako je motorno vozilo opremljeno za vuču prikolice, upravljačka naprava za pokazivače smjera na motornom vozilu mora također uključivati pokazivače smjera prikolice.
U slučaju kvara, osim kratkog spoja, jednoga pokazivača smjera, ostali moraju nastaviti s treptanjem, ali učestalost u tim uvjetima može biti različita od propisane.
4.6. Upozoravajući signal za opasnost
4.6.1. |
Prisutnost Obvezna. |
|
4.6.2. |
Broj |
Kako je utvrđeno u odgovarajućim naslovima točke 4.5. |
4.6.3. |
Raspored |
|
4.6.4. |
Položaj |
|
4.6.4.1. |
Po širini |
|
4.6.4.2. |
Po visini |
|
4.6.4.3. |
Po dužini |
|
4.6.5. |
Geometrijska vidljivost |
|
4.6.6. |
Usmjerenost |
|
4.6.7. |
Može/ne može biti „udruženo” |
|
4.6.8. |
Može/ne može biti „spojeno” |
|
4.6.9. |
Može/ne može biti „uzajamno povezano” |
4.6.10. Električne veze
Signal se mora uključivati posebnom upravljačkom napravom koja omogućuje istodobno djelovanje svih pokazivača smjera.
4.6.11. Pokazna svjetiljka zatvorenoga strujnog kruga
Obvezna. Treptavo svjetlo upozorenja koje može djelovati zajedno sa signalom (signalima)/pokaznom svjetiljkom (pokaznim svjetiljkama) propisanima u točki 4.5.11.
4.6.12. Ostali zahtjevi
Kako je propisano u točki 4.5.12. Ako je motorno vozilo opremljeno za vuču priključnog vozila, upravljačka naprava za upozoravajući signal za opasnost mora moći uključivati pokazivače smjera prikolice. Upozoravajući signal za opasnost mora moći funkcionirati čak i u slučaju kad je naprava za uključivanje i isključivanje motora u položaju u kojemu nije moguće uključiti motor.
4.7. Kočna svjetla
4.7.1. Prisutnost
Obvezna.
4.7.2. Broj
Dva.
4.7.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.7.4. Položaj
4.7.4.1. Po širini:
Najmanje 600 mm. Ta se udaljenost može smanjiti na 400 mm ako je ukupna širina vozila manja od 1 300 mm.
4.7.4.2. Po visini:
Iznad tla: najmanje 350 mm, a najviše 1 500 mm odnosno 2 100 mm ako oblik nadogradnje onemogućuje ugradnju svjetla ispod gornje granice od 1 500 mm.
4.7.4.3. Po dužini:
Na stražnjem dijelu vozila.
4.7.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kut: |
45° u smjeru prema van i prema unutra. |
Okomiti kut: |
15° iznad vodoravne ravnine i ispod nje. Kut ispod vodoravne ravnine može iznositi 5° ako se svjetlo nalazi na visini manjoj od 750 mm iznad tla. |
4.7.6. Usmjerenost
Prema stražnjoj strani vozila.
4.7.7. Može biti „udruženo”
s jednim ili više ostalih stražnjih svjetala.
4.7.8. Ne može biti „spojeno”
ni s jednim drugim svjetlom.
4.7.9. Može biti „uzajamno povezano”
sa stražnjim pozicijskim svjetlom ili parkirnim svjetlom.
4.7.10. Električne veze
Mora svijetliti kod uporabe radne kočnice.
4.7.11. Radna pokazna svjetiljka
Neobvezna. Ako je ugrađena, ne smije biti treptavo svjetlo upozorenja koje se uključuje u slučaju neispravnosti kočnih svjetala.
4.7.12. Ostali zahtjevi
Jakost svjetlosti kočnih svjetala mora biti uočljivo veća od one kod stražnjih pozicijskih svjetala.
4.8. Svjetlo stražnje registarske
4.8.1. |
Prisutnost Obvezno. |
|
4.8.2. |
Broj |
Tako da uređaj može osvjetljavati prostor registarskih pločica. |
4.8.3. |
Raspored |
|
4.8.4. |
Položaj |
|
4.8.4.1. |
Po širini |
|
4.8.4.2. |
Po visini |
|
4.8.4.3. |
Po dužini |
|
4.8.5. |
Geometrijska vidljivost |
|
4.8.6. |
Usmjerenost |
|
4.8.7. |
Može biti „udruženo” s jednim ili više stražnjih svjetala. |
|
4.8.8. |
Može biti „spojeno” sa stražnjim pozicijskim svjetlima. |
|
4.8.9. |
Ne može biti „uzajamno povezano” ni s jednim drugim svjetlom. |
|
4.8.10. |
Električne veze Uređaj mora svijetliti samo istodobno sa stražnjim pozicijskim svjetlima. |
|
4.8.11. |
Pokazna svjetiljka zatvorenoga strujnog kruga Neobvezna. Ako je ugrađena, njezinu funkciju mora obavljati pokazna svjetiljka koja se zahtijeva za prednja i stražnja pozicijska svjetla. |
4.9. Prednja pozicijska svjetla
4.9.1. Prisutnost
Obvezna na svim motornim vozilima.
Obvezna na priključnim vozilima širim od 1 600 mm.
Neobvezna na priključnim vozilima koja nisu šira od 1 600 mm.
4.9.2. Broj
Dva.
4.9.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.9.4. Položaj
4.9.4.1. Po širini:
Točka osvjetljavajuće površine koja je najudaljenija od uzdužne središnje ravnine vozila ne može od krajnjega vanjskog ruba vozila biti udaljena više od 400 mm.
Kod priključnog vozila, točka osvijetljene površine najudaljenija od središnje uzdužne ravnine vozila ne smije biti više od 150 mm udaljena od krajnjeg vanjskog ruba vozila.
Razmak između odgovarajućih vanjskih rubova osvjetljavajućih površina ne smije biti manji od 600 mm.
4.9.4.2. Po visini:
Iznad tla: najmanje 350 mm i najviše 1 500 mm odnosno 2 100 mm, ako oblik nadogradnje onemogućuje ugradnju svjetla iznad gornje granice od 1 500 mm.
4.9.4.3. Po dužini:
Na prednjem dijelu vozila.
4.9.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kut za dva prednja pozicijska svjetla:
ili 45° u smjeru prema van i 80° prema unutra,
ili 80° u smjeru prema van i 45° prema unutra.
Okomiti kut:
15° iznad i ispod vodoravne linije. Međutim, okomiti kut ispod vodoravne ravnine moguće je smanjiti na 5° ako je svjetlo na visini do najviše 750 mm od tla.
4.9.6. Usmjerenost
Prema naprijed.
4.9.7. Može biti „udruženo”
s bilo kojim prednjim svjetlom.
4.9.8. Ne može biti „spojeno”
ni s jednim drugim svjetlom.
4.9.9. Može biti „uzajamno povezano”
s bilo kojim prednjim svjetlom.
4.9.10. Električne veze
Nema posebnih zahtjeva.
4.9.11. Radna pokazna svjetiljka
Obvezna. Ona ne smije biti treptava i nije potrebna ako je osvjetljenje ploče s instrumentima moguće uključiti samo istodobno s prednjim pozicijskim svjetlima.
4.10. Stražnja pozicijska svjetla
4.10.1. Prisutnost
Obvezno.
4.10.2. Broj
Dva.
4.10.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.10.4. Položaj
4.10.4.1. Po širini:
Točka osvjetljavajuće površine koja je najudaljenija od uzdužne središnje ravnine vozila ne smije biti udaljena više od 400 mm od krajnjega vanjskog ruba vozila.
Udaljenost između odgovarajućih unutarnjih rubova osvjetljavajućih površina ne smije biti manja od 600 mm. Tu je udaljenost moguće smanjiti na 400 mm kad je ukupna širina vozila manja od 1 300 mm.
4.10.4.2. Po visini:
Iznad tla: najmanje 350 mm i najviše 1 500 odnosno 2 100 mm, ako oblik nadogradnje onemogućuje ugradnju svjetla ispod gornje granice od 1 500 mm.
4.10.4.3. Po dužini:
Na stražnjem dijelu vozila.
4.10.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kut za dva stražnja pozicijska svjetla:
ili 45° u smjeru prema van i 80° prema unutra,
ili 80° u smjeru prema van i 45° prema unutra.
Okomiti kut:
15° iznad i ispod vodoravne linije. Kut ispod vodoravne ravnine moguće je smanjiti na 5° ako je svjetlo na visini do najviše 750 mm od tla.
4.10.6. Usmjerenost
Unatrag.
4.10.7. Može biti „udruženo”
s bilo kojim stražnjim svjetlom.
4.10.8. Može biti „spojeno”
sa svjetlom stražnje registarske pločice.
4.10.9. Može biti „uzajamno povezano”
s kočnim svjetlom, stražnjim svijetlom za maglu ili parkirnim svijetlom.
4.10.10. Električne veze
Nema posebnih zahtjeva.
4.10.11. Radna pokazna svjetiljka
Obvezna.
Kontrola uključenja mora biti spojena s onom prednjih pozicijskih svjetala.
4.11. Stražnja svjetla za maglu
4.11.1. Prisutnost
Obvezna.
4.11.2. Broj
Jedno, drugo je neobvezno.
4.11.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.11.4. Položaj
4.11.4.1. Po širini:
Ako je ugrađeno samo jedno stražnje svjetlo za maglu, ono mora biti ugrađeno u odnosu na središnju uzdužnu ravninu traktora na strani ceste koja je suprotna smjeru prometa koji se odvija prema propisima države u kojoj je vozilo registrirano.
U svim slučajevima razmak između stražnjeg svjetla za maglu i kočnog svjetla mora biti veći od 100 mm.
4.11.4.2. Po visini:
Između 250 i 1 000 mm iznad tla.
4.11.4.3. Po dužini:
Na stražnjem dijelu vozila.
4.11.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kut: |
25° u smjeru prema unutra i prema van. |
Okomiti kut: |
5° iznad i ispod vodoravne ravnine. |
4.11.6. Usmjerenost
Unatrag.
4.11.7. Može biti „udruženo”
s bilo kojim stražnjim svjetlom.
4.11.8. Ne može biti „spojeno”
s ostalim svjetlima.
4.11.9. Može biti „uzajamno povezano”
sa stražnjim pozicijskim ili parkirnim svjetlom.
4.11.10. Električne veze
Moraju biti takve da stražnje svjetlo za maglu može biti uključeno samo ako su uključena glavna kratka svjetla ili prednja svjetla za maglu.
Ako vozilo ima ugrađena prednja svjetla za maglu, mora biti moguće isključiti stražnje svjetlo za maglu neovisno od prednjih svjetala za maglu.
4.11.11. Radna pokazna svjetiljka
Obvezna. Neovisno upozorno svjetlo stalne jakosti.
4.12. Parkirno svjetlo
4.12.1. Prisutnost
na motornim vozilima koja nisu dulja od 6 m i šira od 2 m: neobvezno;
na svim drugim vozilima: zabranjena.
4.12.2. Broj
Ovisno o rasporedu.
4.12.3. Raspored
— |
ili dva prednja i dva stražnja svjetla, |
— |
ili jedno svjetlo sa svake strane. |
4.12.4. Položaj
4.12.4.1. Po širini:
Točka osvjetljavajuće površine koja je najudaljenija od uzdužne središnje ravnine vozila ne smije biti udaljena više od 400 mm od krajnjega vanjskog ruba vozila. Međutim, u slučaju da se radi o paru svjetala, svjetla moraju biti na bočnim stranama vozila.
4.12.4.2. Po visini:
Iznad tla: |
najmanje 350 mm; najviše 1 500 mm odnosno 2 100 mm ako oblik nadogradnje onemogućuje ugradnju svjetla ispod gornje granice od 1 500 mm. |
4.12.4.3. Po dužini:
Nema posebnih zahtjeva.
4.12.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kut: |
45° u smjeru prema van, prema naprijed i prema natrag. |
Okomiti kut: |
15° iznad i ispod vodoravne ravnine. Kut ispod vodoravne ravnine moguće je smanjiti na 5° ako je svjetlo na visini do 750 mm od tla. |
4.12.6. Usmjerenost
Takva da svjetla zadovoljavaju zahtjeve za vidljivost u smjerovima prema naprijed i natrag.
4.12.7. Može biti „udruženo”
s bilo kojim drugim svjetlom.
4.12.8. Ne može biti „spojeno”
ni s jednim drugim svjetlom.
4.12.9. Može biti „uzajamno povezano”
|
s prednjim pozicijskim svjetlima, glavnim kratkim svjetlima, glavnim dugim svjetlima i prednjim svjetlima za maglu, |
||
|
sa stražnjim pozicijskim svjetlima, kočnim svjetlima i stražnjim svjetlima za maglu, |
||
|
4.12.10 Električne veze
Električne veze moraju omogućavati uključivanje parkirnog (parkirnih) svjetla (svjetala) na istoj strani vozila neovisno o ostalim svjetlima.
4.12.11. Radna pokazna svjetiljka
Neobvezna. Ako je ugrađena, ne smije je biti moguće zamijeniti pokaznom svjetiljkom za pozicijska svjetla.
4.12.12. Ostali zahtjevi
Funkcija tog svjetla može se postići istodobnim uključivanjem prednjih i stražnjih pozicijskih svjetala na istoj strani vozila.
4.13. Gabaritno svjetlo
4.13.1. Prisutnost
Obvezna na motornim vozilima širima od 2,10 m.
4.13.2. Broj
Dva vidljiva sprijeda i dva vidljiva odostraga.
4.13.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.13.4. Položaj
4.13.4.1. Po širini:
Što je moguće bliže krajnjem vanjskom rubu vozila.
4.13.4.2. Po visini:
Na najvećoj visini usklađenoj sa zahtjevima u odnosu na položaj s obzirom na širinu i simetriju svjetala.
4.13.4.3. Po dužini:
Nema posebnih zahtjeva.
4.13.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kut: |
80° u smjeru prema van. |
Okomiti kut: |
5° iznad i 20° ispod vodoravne ravnine. |
4.13.6. Usmjerenost
Takva da svjetla zadovoljavaju zahtjeve za vidljivost u smjerovima prema naprijed i natrag.
4.13.7. |
Ne može biti „udruženo” |
s ostalim svjetlima. |
4.13.8. |
Ne može biti „spojeno” |
|
4.13.9. |
Ne može biti „uzajamno povezano” |
4.13.10. Električne veze
Nema posebnih zahtjeva.
4.13.11. Radna pokazna svjetiljka
Neobvezna.
4.13.12. Ostali zahtjevi
Ako su ispunjeni ostali zahtjevi, svjetlo koje je vidljivo sprijeda i svjetlo koje je vidljivo odostraga na istoj strani vozila mogu se spojiti u jedan uređaj.
Položaj gabaritnog svjetla u odnosu na odgovarajuće pozicijsko svjetlo mora biti takav da razmak između projekcija na poprečnu vertikalnu ravninu točaka najbližih osvjetljavajućim površinama ta dva svjetla nije manji od 200 mm.
4.14. Stražnji netrokutni katadiopter
4.14.1. Prisutnost
Obvezan na motornim vozilima.
Zabranjen na priključnim vozilima.
4.14.2. Broj
Dva.
4.14.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.14.4. Položaj
4.14.4.1. Po širini:
Točka osvjetljavajuće površine koja je najudaljenija od uzdužne središnje ravnine vozila ne smije biti udaljena više od 400 mm od krajnjega vanjskog ruba vozila.
Razmak između unutarnjih rubova katadioptera mora biti najmanje 600 mm. Taj se razmak može smanjiti na 400 mm kad je ukupna širina vozila manja od 1 300 mm.
4.14.4.2. Po visini:
Iznad tla: najmanje 350 mm i najviše 900 mm.
4.14.4.3. Po dužini:
Nema posebnih zahtjeva.
4.14.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kut: |
30° u smjerovima prema unutra i prema van. |
Okomiti kut: |
15° iznad i ispod vodoravne linije. Kut ispod vodoravne ravnine moguće je smanjiti na 5° ako je svjetlo na visini do najviše 750 mm od tla. |
4.14.6. Usmjerenost
Unatrag.
4.14.7. Može biti „udruženo”
s bilo kojim drugim svjetlom.
4.14.8. Ostali zahtjevi
Osvjetljavajuća površina katadioptera može imati zajedničke dijelove s bilo kojim drugim stražnjim svjetlom.
4.15. Stražnji trokutni katadiopter
4.15.1. Prisutnost
Obvezan na priključnim vozilima.
Zabranjen na motornim vozilima.
4.15.2. Broj
Dva.
4.15.3. Raspored
Vrh trokutnika mora biti prema gore.
4.15.4. Položaj
4.15.4.1. Po širini:
Točka osvjetljavajuće površine koja je najudaljenija od uzdužne središnje ravnine vozila ne smije biti udaljena više od 400 mm od krajnjeg vanjskog ruba vozila.
Razmak između unutarnjih rubova katadioptera mora biti najmanje 600 mm. Taj se razmak može smanjiti na 400 mm kad je ukupna širina vozila manja od 1 300 mm.
4.15.4.2. Po visini:
Iznad tla: najmanje 350 mm i najviše 900 mm.
4.15.4.3. Po dužini:
Nema posebnih zahtjeva.
4.15.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kut: |
30° u smjerovima prema unutra i prema van. |
Okomiti kut: |
15° iznad i ispod vodoravne linije. Kut ispod vodoravne ravnine moguće je smanjiti na 5° ako je svjetlo na visini do najviše 750 mm od tla. |
4.15.6. Usmjerenost
Unatrag.
4.15.7. Ne može biti „udruženo”
ni s jednim drugim svjetlom.
4.15.8. Ostali zahtjevi
U trokutnik ne smije biti ugrađeno nijedno svjetlo.
4.16. Prednji netrokutni katadiopter
4.16.1. Prisutnost
Obvezan na priključnim vozilima.
4.16.2. Broj
Dva.
4.16.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.16.4. Položaj
4.16.4.1. Po širini:
Točka osvjetljavajuće površine koja je najudaljenija od uzdužne središnje ravnine vozila ne smije biti udaljena više od 400 mm od krajnjega vanjskog ruba vozila.
Kod priključnog vozila od uzdužne srednje ravnine vozila najudaljenija točka osvijetljene površine ne smije biti udaljenja više od 150 mm od vanjskog ruba vozila.
Razmak između unutarnjih rubova katadioptera mora biti najmanje 600 mm. Taj se razmak može smanjiti na 400 mm kad je ukupna širina vozila manja od 1 300 mm.
4.16.4.2. Po visini:
Iznad tla: najmanje 350 mm i najviše 900 mm odnosno 1 500 mm ako oblik nadogradnje onemogućuje ugradnju odbojnika ispod gornje granice od 900 mm.
4.16.4.3. Po dužini:
Nema posebnih zahtjeva.
4.16.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kut: |
30° u smjerovima prema unutra i prema van. |
Okomiti kut: |
15° iznad i ispod vodoravne linije. Kut ispod vodoravne ravnine moguće je smanjiti na 5° ako je svjetlo na visini do najviše 750 mm od tla. |
4.16.6. Usmjerenost
Prema naprijed.
4.16.7. Može biti „udruženo”
s prednjim pozicijskim svjetlom.
4.16.8. Ostali zahtjevi
Osvjetljavajuća površina katadioptera može imati zajedničke dijelove s bilo kojim drugim svjetlom.
4.17. Bočni netrokutni katadiopter
4.17.1. Prisutnost
Obvezan:
— |
na svim motornim vozilima dužim od 6 m osim onih kategorije M1, |
— |
na svim priključnim vozilima. |
Neobvezan:
— |
na motornim vozilima kategorije M1, |
— |
na motornim vozilima koja ne pripadaju kategoriji M1 i nisu duža od 6 m. |
4.17.2. Najmanji broj na svakoj strani
Toliki da su ispunjena pravila o uzdužnom rasporedu.
4.17.3. Raspored
Nema posebnih zahtjeva.
4.17.4. Položaj
4.17.4.1. Po širini:
Nema posebnih zahtjeva.
4.17.4.2. Po visini:
Iznad tla: najmanje 350 mm i najviše 900 mm. Ako ugradnja vozila onemogućuje ispunjavanje zahtjeva u odnosu na najveću visinu, gornje ograničenje može se povećati na 1 500 mm.
4.17.4.3. Po dužini:
Najmanje se jedan katadiopter mora se nalaziti na srednjoj trećini vozila pri čemu krajnji prednji katadiopter ne smije biti više od 3 m udaljen od prednjeg dijela vozila uključujući vučni uređaj kod priključnih vozila.
Udaljenost između susjednih katadioptera ne smije prelaziti 3 m.
Udaljenost između krajnjih stražnjih katadioptera i stražnjeg kraja vozila ne smije prelaziti 1 m.
4.17.5. Geometrijska vidljivost
Vodoravni kut: |
45° u smjerovima prema naprijed i natrag. |
Okomiti kut: |
15° iznad i ispod vodoravne linije. Kut ispod vodoravne ravnine moguće je smanjiti na 5° ako je svjetlo na visini do najviše 750 mm od tla. |
4.17.6. Usmjerenost
Referentna os katadioptera mora biti vodoravna i okomita na središnju uzdužnu ravninu vozila i usmjerena prema van.
4.17.7. Može biti „udružen”
s ostalim svjetlima.
5. SUKLADNOST PROIZVODNJE
5.1. Svako serijski proizvedeno vozilo mora biti sukladno tipu vozila kojem je dodijeljena homologacija u odnosu na ugradbu uređaja za osvjetljavanje i svjetlosnu signalizaciju i njihove značajke utvrđene ovom Direktivom.
(1) Poznat kao „bijeli” ili „bezbojni” katadiopter.
Dodatak 1.
Uvjeti opterećenja osi navedeni u točki 4.2.6.1.
1. U sljedećim ispitivanjima masa putnika računa se uzimajući u obzir masu od 75 kg po osobi.
2. Uvjeti opterećenja za različite tipove vozila:
2.1. Vozila kategorije M1.
2.1.1. Kut svjetlosnog snopa glavnih kratkih svjetala mora biti određen kod sljedećih uvjeta opterećenja:
2.1.1.1. jedna osoba na vozačevom sjedištu;
2.1.1.2. vozač i jedan putnik na prednjem sjedištu najudaljenijem od vozača;
2.1.1.3. vozač, jedan putnik na prednjem sjedištu, najudaljenijem od vozača, zauzeta sva sjedišta koja su ugrađena najviše straga;
2.1.1.4. sva sjedišta zauzeta;
2.1.1.5. sva sjedišta zauzeta, osim toga jednakomjerno raspoređeno opterećenje po prtljažnom prostoru s kojim je postignuto najveće dopušteno opterećenje stražnje osi, odnosno prednje osi ako je prtljažni prostor naprijed. Ako vozilo ima prtljažni prostor i naprijed i straga, dodatni teret mora se odgovarajuće rasporediti među njima, tako da se postigne najveće dopušteno opterećenje obje osi. Međutim, ako je najveća dopuštena zajednička masa vozila postignuta prije najvećeg dopuštenog opterećenja pojedinačne osi, opterećenje prtljažnog (prtljažnih) prostora mora biti ograničeno na vrijednost pri kojoj se postiže najveća dopuštena zajednička masa vozila;
2.1.1.6. vozač, uz opterećenje jednakomjerno raspoređeno po prtljažnom prostoru kako bi se postiglo najveće dopušteno opterećenje odgovarajuće osi.
Međutim, ako je najveća dopuštena zajednička masa vozila postignuta prije najvećeg dopuštenog opterećenja osi, opterećenje prtljažnog (prtljažnih) prostora mora biti ograničeno na vrijednost pri kojoj se postiže najveća dopuštena zajednička masa vozila.
2.1.2. Kod utvrđivanja prethodnog uvjeta opterećenja potrebno je poštovati sva moguća ograničenja koja za opterećenja određuje proizvođač.
2.2. Vozila kategorija M2 i M3.
Kut svjetlosnog snopa glavnih kratkih svjetala utvrđuje se kod sljedećih uvjeta opterećenja:
2.2.1. prazno vozilo;
2.2.2. vozilo, opterećeno tako da je svaka os opterećena do svojeg tehnički dopuštenog opterećenja.
2.3. Vozila kategorije N s prostorom za teret.
2.3.1. Kut svjetlosnog snopa glavnih kratkih svjetala utvrđuje se kod sljedećih uvjeta opterećenja:
2.3.1.1. neopterećeno vozilo;
2.3.1.2. jedna osoba na vozačevom sjedištu i opterećenje raspoređeno tako da je postignuto najveće tehnički dopušteno opterećenje stražnje osi dok je opterećenje prednje osi jednako onom neopterećenog vozila. Postupak je isti kad je prostor za teret na prednjem kraju.
2.4. Vozila kategorije N bez prostora za teret.
2.4.1. Vučna vozila za poluprikolice:
2.4.1.1. neopterećeno vozilo bez opterećenja na spoju;
2.4.1.2. jedna osoba na vozačevom sjedištu, tehnički dopušteno opterećenje na spoju u položaju koji odgovara najvećem opterećenju stražnje osi.
2.4.2. Vučna vozila za prikolice:
2.4.2.1. neopterećeno vozilo;
2.4.2.2. jedna osoba na vozačevom sjedištu i sva ostala sjedišta u putničkoj kabini zauzeta.
Dodatak 2.
Dodatak 3.
Dodatak 4.
KUTOVI GEOMETRIJSKE VIDLJIVOSTI POKAZIVAČA SMJERA
PRILOG II.
OBRAZAC