EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 14.12.2020.
COM(2020) 843 final
2018/0136(COD)
KOMUNIKACIJA KOMISIJE
EUROPSKOM PARLAMENTU
na temelju članka 294. stavka 6. Ugovora o funkcioniranju Europske unije
o
stajalištu Vijeća u pogledu donošenja Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o općem režimu uvjetovanosti za zaštitu proračuna Unije
2018/0136 (COD)
KOMUNIKACIJA KOMISIJE
EUROPSKOM PARLAMENTU
na temelju članka 294. stavka 6. Ugovora o funkcioniranju Europske unije
o
stajalištu Vijeća u pogledu donošenja Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o općem režimu uvjetovanosti za zaštitu proračuna Unije
1.Kontekst
Datum prosljeđivanja prijedloga Europskom parlamentu i Vijeću
(dokument COM(2018) 324 final – 2018/0136 COD):
|
2. svibnja 2018.
|
Datum mišljenja Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora:
|
18. rujna 2018.
|
Datum stajališta Europskog parlamenta, prvo čitanje:
|
4. travnja 2019.
|
Datum prosljeđivanja izmijenjenog prijedloga:
|
Nije primjenjivo.
|
Datum usvajanja stajališta Vijeća:
|
14. prosinca 2020.
|
2.Cilj prijedloga Komisije
Prijedlogom se žele utvrditi pravila potrebna za zaštitu proračuna Unije u slučaju općih nedostataka u pogledu vladavine prava u državama članicama.
Europska unija trebala bi u takvim slučajevima imati mogućnost donošenja odgovarajućih mjera, uz puno poštovanje načela transparentnosti i proporcionalnosti.
3.Primjedbe na stajalište Vijeća
Stajalište Vijeća kako je doneseno u prvom čitanju u potpunosti odražava politički dogovor postignut 5. studenoga 2020. između Europskog parlamenta i Vijeća. Komisija taj dogovor podržava. Glavne su točke tog dogovora sljedeće:
·Promjena terminologije iz „opći nedostaci u pogledu vladavine prava u državama članicama” u „povreda načelâ vladavine prava”: dodan je tekst kojim se pojašnjava da se mehanizam može upotrebljavati i za suočavanje sa sustavnim povredama (koje su raširene ili su posljedica učestalih praksi ili propusta javnih tijela ili općih mjera). Osim toga, naglašava se komplementarnost s primjenjivim sektorskim i financijskim pravilima.
·Preventivna dimenzija mehanizma: pojašnjeno je da bi se mjere mogle poduzeti i u slučaju povreda za koje „postoji ozbiljan rizik od toga da bi mogle utjecati” na dobro financijsko upravljanje ili financijske interese Unije. Odrednica „ozbiljan” nije upotrijebljena u prijedlogu Komisije, ali je prihvatljiva jer je očuvana preventivna dimenzija mehanizma.
·Jačanje zaštite krajnjih korisnika obvezivanjem Komisije na pružanje informacija i smjernica. Komisija će učiniti sve što je u njezinoj moći kako bi osigurala da predmetna država članica stvarno plati iznose koje duguje (s pomoću postojećih mehanizama). Time se jača zaštita krajnjih korisnika i primatelja u skladu s prijedlogom.
·Postupak za donošenje i ukidanje mjera te promjena primjenjive većine u Vijeću: postupak je pojednostavnjen kako bi se osigurao učinkovit i brz mehanizam te pritom očuvalo pravo predmetnih država članica na saslušanje. Vijeće će odlučivati kvalificiranom većinom (Komisija je predlagala obrnutu kvalificiranu većinu). U jednoj uvodnoj izjavi i članku ističe se da Komisija može iskoristiti svoja institucijska prava kako bi osigurala da Vijeće ispuni svoju obvezu donošenja odluke. Izmjenama se zadržava ukupna učinkovitost mehanizma i čuva institucijska autonomija Komisije.
·„Kočnica za slučaj opasnosti”: u jednoj uvodnoj izjavi objašnjava se da predmetna država članica iznimno može zatražiti od predsjednika Europskog vijeća da predmet uputi Europskom vijeću. U slučaju pokretanja tog političkog koraka Vijeće u načelu ne bi donosilo nikakvu odluku dok o predmetu ne raspravi Europsko vijeće. Ta bi se rasprava trebala održati u roku od najviše tri mjeseca. Komisija prihvaća taj kompromis jer se njime predviđa politička rasprava koja ne podrazumijeva formalni korak u postupku ni sudjelovanje Europskog vijeća u izvršenju proračuna te se njime ne bi trebala ugroziti učinkovitost mehanizma s obzirom na to da ne utječe na ovlast Vijeća za donošenje odluka ni ulogu Komisije.
·Dodavanje „strukturiranog dijaloga”: prihvatljiva je mogućnost da Parlament pozove Komisiju na strukturirani dijalog o svojim nalazima.
4.Zaključak
Komisija podržava rezultate međuinstitucijskih pregovora i stoga može prihvatiti stajalište Vijeća u prvom čitanju.
5.IZJAVE KOMISIJE
Komisija je dala jednu jednostranu i jednu zajedničku izjavu, koje su navedene u dodatku.
DODATAK
Izjave Komisije
Izjava Komisije o izvješću Europskom parlamentu i Vijeću o primjeni Uredbe:
Komisija je suglasna razmotriti mogućnost da izvješće Europskom parlamentu i Vijeću o primjeni ove Uredbe prema potrebi poprati odgovarajućim prijedlozima.
Zajednička izjava o mogućem uključivanju sadržaja ove Uredbe u Financijsku uredbu:
Ne dovodeći u pitanje Komisijino pravo inicijative, Europski parlament, Vijeće i Komisija suglasni su razmotriti uključivanje sadržaja ove Uredbe u Uredbu (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. („Financijska uredba”) pri njezinoj sljedećoj reviziji.