Javno-privatno partnerstvo za razvoj čišćih zrakoplova

Europska zrakoplovna industrija udružila je snage s Europskom komisijom i istraživačkim organizacijama za smanjenje učinka zrakoplovstva na okoliš u kontekstu javno-privatnog partnerstva (JPP) kojega trenutno provodi Zajedničko poduzeće „Clean Sky 2”.

DOKUMENT

Uredba Vijeća (EU) br. 558/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2”.

SAŽETAK

Cilj Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” je poboljšati učinak zrakoplova na okoliš osiguravajući da su oni čišći, troše manje goriva i manje su bučni te pomoći pri razvoju snažne, konkurentne aeronautičke industrije u Europi.

Uredba (EU) br. 558/2014 obuhvaća razdoblje do 2024. Ova nova faza nastavlja se gdje je završio originalni program. Uključuje tvrtke, sveučilišta, javne laboratorije, inovativne MSP-ove i Europsku komisiju.

Ciljevi Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” su:

povećanje učinkovitosti goriva za zrakoplove i time smanjenje emisija CO2 između 20 i 30 %; i

smanjenje emisije dušikova oksida (NOx) i buke zrakoplova između 20 i 30 % u usporedbi s najsuvremenijim zrakoplovima koji ulaze u upotrebu od 2014.

„Clean Sky 2” obuhvaća:

1.

tri inovativne platforme za demonstraciju zrakoplova (IADP), za velike putničke zrakoplove, regionalne zrakoplove i helikoptere (napredne), razvoj i testiranje demonstratora na punoj razini zrakoplova/vozila;

2.

tri integrirana tehnološka demonstratora (ITD), za konstrukcije zrakoplova, zrakoplovne motore i sustave, korištenjem demonstratora na visokoj razini integriranog sustava;

3.

dvije poprečne aktivnosti (Mali zračni transport, Ekološki dizajn), koje integriraju znanja o različitim ITD-ovima i IADP-ovima za specifične primjene i omogućavaju iskorištavanje sinergije između različitih platformi kroz zajedničke projekte i rezultate;

4.

Evaluator tehnologije (TE), koji nadzire i procjenjuje utjecaj tehnologija razvijenih u IADP-ovima i ITD-ovima na okoliš i društvo.

Upravljanje

Zajedničko poduzeće „Clean Sky 2” je pravna osoba osnovana u tu svrhu sukladno članku 187. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (koji omogućuje javno-privatna partnerstva na razini EU-a u području industrijskog istraživanja). Zajedničko poduzeće definira svoju stratešku agendu istraživanja i financira projekte članova kao i projekte odabrane u pozivima za podnošenje prijedloga objavljenima na mrežnoj stranici Zajedničkog poduzeća„Clean Sky 2” . Općenito, Zajedničko poduzeće primjenjuje pravila za sudjelovanje programa Obzor 2020.

Zajedničkim poduzećem „Clean Sky 2” upravlja izvršni direktor kojega podržava tim iz „Clean Sky-a” . Zajedničko poduzeće ima upravni odbor koji se sastoji od predstavnika industrije, istraživačkih organizacija i Europske komisije. On snosi ukupnu odgovornost za rad Zajedničkog poduzeća. Savjetuju ga znanstveni odbori vezano uz znanstvene prioritete. Također postoji skupina predstavnika država Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” koja predstavlja uključene države, kao i upravljački odbori za ITD-ove i IADP-ove. Odluke se donose u skladu s pravilima glasanja koje je utvrdilo Zajedničko poduzeće.

Članak 209. Financijske uredbe EU-a (Uredba (EU, Euratom) br. 966/2012) uređuje nova blaža pravila za JPP tijela EU-a.

Proračun

Ukupni proračun Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” iznosi 4 milijarde EUR. 1,8 milijarde EUR dolazi iz proračuna programa Obzor 2020. Industrijski partneri pridonose s 2,2 milijarde EUR, od kojih 1 milijarda EUR dolazi iz dodatnih aktivnosti koje nisu uključene u plan rada ZTI-ja, ali koje pomažu pri ostvarenju njegovih ciljeva. Kako bi se u obzir uzelo trajanje programa Obzor 2020., pozivi za podnošenje prijedloga u sklopu Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” moraju biti pokrenuti do 31. prosinca 2020.

40 % proračuna rezervirano je za osnivačke članove Zajedničkog poduzeća „Clean Sky 2” koji vode tehnički program i obvezali su se za sve vrijeme njegova trajanja;

30 % dodjeljuje se glavnim partnerima, odabranima kroz otvorene pozive na početku programa, a koji postaju punopravni članovi Zajedničkog poduzeća;

zadnjih 30 % sredstava dijeli se u godišnjim otvorenim pozivima za potporu specifičnih zadataka.

Zajedničko poduzeće također želi razviti sinergije s Europskim strukturnim i investicijskim fondovima (ESIF).

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list Europske unije

Uredba (EU) br. 558/2014

27.6.2014.

-

SL L 169 od 7.6.2014., str. 77.- 107.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) br. 1291/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o osnivanju Okvirnog programa za istraživanja i inovacije Obzor 2020. (2014. - 2020.) i o stavljanju izvan snage Odluke br. 1982/2006/EZ (Službeni list L 347 od 20.12.2013., str. 104. - 173.).

10.08.2014

  翻译: