Infrastruktura luka: jačanje sigurnosne zaštite luka
SAŽETAK DOKUMENTA:
Direktiva 2005/65/EZ o jačanju sigurnosne zaštite luka
ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?
- Glavni cilj ove direktive jest uvođenje mjera za poboljšanje sigurnosti u lukama Europske unije (EU) pri suočavanju s prijetnjama sigurnosnim incidentima. Da bi se to postiglo, cilj je direktive uspostaviti okvir EU-a koji bi jamčio visoku i usporedivu razinu sigurnosti u svim lukama EU-a. Ovaj se okvir sastoji od zajedničkih osnovnih pravila o sigurnosnim mjerama luke, mehanizma provedbe tih pravila i odgovarajućih mehanizama praćenja usklađenosti.
- Ova direktiva dopunjuje Uredbu (EZ) br. 725/2004 o sigurnosnoj zaštiti brodova i luka i mjere koje je Komisija utvrdila u svibnju 2003. (COM(2003) 229 final). Zajedno, oni pružaju potrebni okvir za zaštitu cijelog lanca logistike pomorskog prometa (od broda do luke, sučelja između broda i luke i cijelog područja luke) od rizika nezakonitih napada na državno područje EU-a.
KLJUČNE TOČKE
Područje primjene
Direktiva se odnosi na ljude, infrastrukturu i opremu (uključujući prijevozna sredstva) u lukama i susjednim područjima.
Tijelo za sigurnosnu zaštitu luke i planovi sigurnosne zaštite
- Zemlje EU-a moraju odrediti tijelo za sigurnosnu zaštitu luke za svaku luku. Tijelo za sigurnosnu zaštitu luke može se odrediti za više od jedne luke. To je tijelo odgovorno za utvrđivanje i poduzimanje potrebnih sigurnosnih mjera luke u skladu s procjenama i planovima sigurnosne zaštite luka.
- Zemlje EU-a moraju osigurati razvoj, održavanje i ažuriranje planova sigurnosne zaštite luka s detaljnim opisom mjera poduzetih za unapređenje sigurnosti luka (kao što su uvjeti pristupa lukama ili mjere primjenjive na prtljagu i teret). Zemlje EU-a također moraju pratiti planove sigurnosne zaštite i njihovu provedbu te odrediti kazne za neusklađenost.
Razine sigurnosne zaštite
- Različite razine sigurnosne zaštite postavljaju se ovisno o predviđenom riziku (normalna, povećana ili neposredna prijetnja), odnosno:
- stupanj sigurnosne zaštite 1: stupanj na kojem se cijelo vrijeme mora primjenjivati osnovni skup odgovarajućih mjera sigurnosne zaštite;
- stupanj sigurnosne zaštite 2: stupanj tijekom kojega se moraju primjenjivati odgovarajuće dodatne mjere sigurnosne zaštite tijekom određenog razdoblja, kao posljedica povećane opasnosti od nastupanja događaja koji ugrožava sigurnost;
- stupanj sigurnosne zaštite 3: stupanj tijekom kojega se moraju primjenjivati mjere sigurnosne zaštite u ograničenom vremenskom razdoblju kada je događaj koji ugrožava sigurnost vjerojatan ili neizbježan, iako možda nije moguće utvrditi poseban cilj.
- Zemlje EU-a moraju priopćiti stupanj sigurnosti koji je na snazi za svaku luku i sve promjene razine sigurnosti.
Časnik za sigurnosnu zaštitu luke
Zemlje EU-a moraju odobriti časnika za sigurnosnu zaštitu u svakoj luci.
Gdje je to moguće, svaka luka trebala bi imati različitog časnika za sigurnosnu zaštitu luke. Međutim, ako je potrebno, nekoliko luka mogu dijeliti časnika za sigurnosnu zaštitu.
Ti časnici djeluju kao kontaktna točka za pitanja sigurnosti luke i trebali bi imati dovoljno ovlasti i lokalno znanje da na odgovarajući način osiguraju i koordiniraju uspostavljanje, ažuriranje i praćenje procjena sigurnosti luke i planova sigurnosti luke.
Preispitivanja
Zemlje EU-a moraju osigurati da se procjene sigurnosne zaštite luka i planovi sigurnosne zaštite luka pregledavaju svaki put kad se dogode promjene povezane sa sigurnosnom zaštitom i najmanje svakih pet godina.
OTKADA SE OVA DIREKTIVA PRIMJENJUJE?
Primjenjuje se od 15. prosinca 2005. i trebala je stupiti na snagu u zemljama EU-a do 15. lipnja 2007.
POZADINA
Nakon izbijanja pandemijske bolesti COVID-19 i uvođenja mjera za suočavanje s krizom Europska komisija donijela je akt:
Komunikacija Komisije – Smjernice za zaštitu zdravlja, repatrijaciju i putne aranžmane pomoraca, putnika i drugih osoba na brodovima.
GLAVNI DOKUMENT
Direktiva 2005/65/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 26. listopada 2005. o jačanju sigurnosne zaštite luka (SL L 310, 25.11.2005., str. 28.–39.)
Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2005/65/EZ uključene su u originalni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.
VEZANI DOKUMENTI
Izvješće Komisije Vijeću i Europskom parlamentu – Izvješće o procjeni provedbe Direktive o jačanju sigurnosne zaštite luka (COM(2009)002 final, 20.1.2009.)
Uredba Komisije (EZ) br. 324/2008 od 9. travnja 2008. o utvrđivanju izmijenjenih postupaka za obavljanje pregleda Komisije u području sigurnosne zaštite u pomorstvu (SL L 98, 10.4.2008., str. 5.–10.)
Vidjeti pročišćeni tekst.
Posljednje ažuriranje 04.05.2020