Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2005/082/50

C-77/05. sz. ügy: Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága által az Európai Unió Tanácsa ellen 2005. február 17-én benyújtott kereset

HL C 82., 2005.4.2, p. 25–25 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

2.4.2005   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 82/25


Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága által az Európai Unió Tanácsa ellen 2005. február 17-én benyújtott kereset

(C-77/05. sz. ügy)

(2005/C 82/50)

Az eljárás nyelve: angol

Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága, képviseli: Elizabeth O'Neill, kézbesítési cím: Luxemburg, 2005. február 17-én keresetet nyújtott be az Európai Közösségek Bíróságához az Európai Unió Tanácsa ellen.

A felperes keresetében azt kéri, hogy a Bíróság:

1)

semmisítse meg az Európai Unió Tagállamai Külső Határain Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökség felállításáról szóló, 2004. október 26-i 2007/2004/EK tanácsi rendeletet (1);

2)

állapítsa meg az EK 233. cikk alapján, hogy a határ-együttműködési ügynökségről szóló rendelet megsemmisítését követően az e tárgyban hozott új szabályozásig a határ-együttműködési ügynökségről szóló rendelet maradjon hatályban, kivéve az Egyesült Királyságnak a határ-együttműködési ügynökségben való részvételét kizáró rendelkezéseket;

3)

kötelezze az Európai Unió Tanácsát az eljárás költségeinek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek:

Az Európai Unió Tagállamai Külső Határain Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökség (a továbbiakban: határ-együttműködési ügynökségről szóló rendelet) felállításáról szóló, 2004. október 26-i 2007/2004/EK tanácsi rendeletet elfogadásában való részvételt annak ellenére tagadták meg az Egyesült Királyságtól, hogy az a schengeni vívmányoknak az Európai Unió keretébe történő beillesztéséről szóló jegyzőkönyv (a továbbiakban: schengeni jegyzőkönyv) 5. cikkének (1) bekezdése és az Egyesült Királyság és Írország álláspontjáról szóló jegyzőkönyv 3. cikkének (1) bekezdése alapján jelezte részvételi szándékát. A határ-együttműködési ügynökségről szóló rendelet megsemmisítését az Egyesült Királyság azon az alapon kéri, hogy annak elfogadásából való kizárása lényeges eljárási szabály megsértésnek és/vagy a Szerződés – az EK 230. cikk második bekezdése értelmében vett – megsértésének minősül.

Az Egyesült Királyság elsősorban azt kifogásolja, hogy a határ-együttműködési ügynökségről szóló rendelet elfogadásából való kizárásával a Tanács a schengeni jegyzőkönyv 5. és 4. cikke közötti kapcsolat helytelen értelmezése alapján járt el. Az Egyesült Királyság különösen az alábbiakat kifogásolja:

a)

A Tanács értelmezésének – amely szerint a schengeni jegyzőkönyv 5. cikke által biztosított részvételi jog csak azokra az intézkedésekre vonatkozik, amelyek azokon a schengeni vívmányokon alapulnak, amelyekben az Egyesült Királyság a 4. cikk alapján elfogadott tanácsi határozat alapján részt vesz – ellentmond az említett cikkek szerkezete és szövegezése, az 5. cikk szerinti eljárás jellege, valamint az Amszterdami Szerződés záróokmányához csatolt, az 5. cikkről szóló nyilatkozat.

b)

Az Egyesült Királyság és Írország álláspontjáról szóló jegyzőkönyv 7. cikkében foglalt „[a schengeni jegyzőkönyv] sérelme nélkül”-szabály hatékony érvényesüléséhez nem szükséges a schengeni jegyzőkönyv Tanács általi értelmezése. Erre az értelmezésre a schengeni vívmányok egységének megőrzéséhez sincs szükség. Ez – mint a vívmányok megőrzésének eszköze – az Egyesült Királyságra gyakorolt kedvezőtlen hatása miatt valójában teljesen aránytalan lenne.

c)

A schengeni vívmányokon alapuló intézkedéseknek a Tanács gyakorlatában használt tág és meghatározatlan fogalma alapján a schengeni jegyzőkönyv 5. cikke szerinti eljárás – a Tanács értelmezése alapján – a jogbiztonságot és a megerősített együttműködés alapvető elveit sértő módon működne.

Az Egyesült Királyság másodlagosan azt kifogásolja, hogy amennyiben a schengeni jegyzőkönyv 4. és 5. cikke közötti kapcsolat Tanács általi értelmezése helyesnek bizonyulna, akkor ez szükségképpen az 5. cikk értelmében vett, a schengeni vívmányokon alapuló intézkedés fogalmának megszorító értelmezését jelentené, kimondva, hogy az elválaszthatatlanul a vívmányhoz kapcsolódik; a határ-együttműködési ügynökségről szóló rendelet azonban nem tekinthető ilyen intézkedésnek.


(1)  HL L 349., 1. o.


Top
  翻译: