This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52014DC0158
Európa átlátható és demokratikus jogrendszereibe vetett bizalom
Z összefoglalót archiváltuk és tartalmát a továbbiakban már nem frissítjük, mert az alapjául szolgáló dokumentum már hatályát vesztette vagy nem tükrözi az aktuális helyzetet.
Európa átlátható és demokratikus jogrendszereibe vetett bizalom
Ez a bizottsági közlemény meghatározza a jogállamiság megerősítésére irányuló új uniós keretet azzal a céllal, hogy hatékony és egyenlő védelemben részesítse a jogállamiságot* valamennyi uniós országban.
JOGI AKTUS
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak - A jogállamiság megerősítésére irányuló új uniós keret (COM(2014) 158 final, 2014.3.11.).
ÖSSZEFOGLALÓ
Ez a bizottsági közlemény meghatározza a jogállamiság megerősítésére irányuló új uniós keretet azzal a céllal, hogy hatékony és egyenlő védelemben részesítse a jogállamiságot* valamennyi uniós országban.
MI A KERET CÉLJA?
A keret célja a jogállamiságot érintő rendszerszintű fenyegetések kezelése a 28 uniós ország bármelyikében. Korai előrejelző eszközt hoz létre, amely lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy az érintett országgal párbeszédet folytasson a jogállamiságot érő rendszerszintű fenyegetések fokozódásának megelőzése érdekében.
FŐBB PONTOK
A keret az uniós jogállamiság védelmét szolgáló meglévő eszközök kiegészítésére hivatott. Ezek között szerepelnek az uniós országokkal szemben indított kötelezettségszegési eljárások (amelyek az uniós jog egy adott rendelkezésének megsértésére korlátozódnak), valamint az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 7. cikkében előírt utolsó sorban alkalmazható megelőző és szankcionáló mechanizmusok.
Az új keret működése
A keret célja, hogy lehetővé tegye a Bizottság számára, hogy az érintett országgal együttműködésben megoldást találjon a jogállamiságot érő rendszerszintű fenyegetések megjelenésének megelőzésére. A keret azonos módon alkalmazandó majd minden uniós országra, és azonos előírások szerint lép életbe.
A nemzeti „jogállami biztosítékoknak” főszabály szerint elegendőnek kell lenniük az esetleges problémák kezelésére, ezen biztosítékok az egyes országokban a következőkben találhatók:
— |
politikai, intézmény- és/vagy jogrendszer;
|
— |
alkotmányos szerkezet;
|
— |
hatalmi ágak szétválasztása (például a törvényhozói, végrehajtó és bírói hatalom között);
|
— |
a bíróságok vagy a bírósági felülvizsgálati rendszer (amelynek keretében valamely kereset elfogadhatóságáról hozható bírósági határozat) függetlensége és pártatlansága.
|
A keretet akkor fogják aktiválni, ha a nemzeti „jogállami biztosítékok” nem látszanak alkalmasnak a szóban forgó fenyegetések hatékony kezelésére.
Három szakaszból álló eljárás
Amennyiben a jogállamiságot érintő rendszerszintű fenyegetés veszélye fennáll valamely uniós országban, a Bizottság strukturált párbeszédet kezdeményez a szóban forgó országgal annak érdekében, hogy megoldást találjanak. Az eljárás a következőkből áll:
— |
a Bizottság értékelése: a Bizottság „jogállamiságra vonatkozó véleményt” adhat ki, időt biztosítva a válaszadásra a szóban forgó országnak;
|
— |
a Bizottság ajánlása: a Bizottság „jogállamiságra vonatkozó ajánlást” adhat ki (rámutatva azokra a módokra, amelyek révén az érintett ország gyorsan és praktikusan megoldhatja az adott problémát);
|
— |
a Bizottság ajánlásának nyomon követése: amennyiben az uniós ország reakciója nem kielégítő, a Bizottság fontolóra veszi az EUSZ 7. cikke szerinti mechanizmus alkalmazását, azaz az adott ország uniós szerződések szerinti jogainak - többek között a Tanácson belüli szavazati jogainak - a felfüggesztését.
|
A Bizottság folyamatosan tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot az eljárás valamennyi szakasza során bekövetkező előrehaladásról. Külső tanácsadást is igénybe vehet többek között az Európai Unió Alapjogi Ügynökségétől, vagy külső szakértőket is bevonhat az eljárásba, például európai jogi szakértőket.
HÁTTÉR
Az EU és a jogállamiság
A jogállamiság az EUSZ és az Európai Unió Alapjogi Chartája alkalmazásában az EU alapvető és alkotmányos elveinek egyike. Lehetővé teszi az uniós polgárok és a nemzeti hatóságok számára valamennyi uniós ország jogrendszerébe vetett bizalom fenntartását.
További információk az Európai Bizottságnak a hatékony igazságszolgáltatásról szóló honlapján állnak rendelkezésre.
KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK
Az Európai Unióról szóló szerződés és az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata (2012/C 326/01) (Hivatalos Lap C 326., 2012.10.26., 1-390. o.).
Az Európai Unió Alapjogi Chartája (2012/C 326/02) (Hivatalos Lap C 326., 2012.10.26., 391-407. o.).
Utolsó frissítés: 12.12.2014