Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pénzpiaci alapok

Pénzpiaci alapok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2017/1131 rendelet a pénzpiaci alapokról

MI A RENDELET CÉLJA?

Az egész Európai Unióban (EU) érvényes szabályokat állapít meg annak érdekében, hogy a pénzpiaci alapok (PPA-k)* ellenállóképesebbek legyenek, és jobban ellen tudjanak állni a piaci sokkhatásoknak. Ezt azzal éri el, hogy biztosítja a prudenciális követelményekre, az irányításra és a PPA-k kezelőinek átláthatóságára vonatkozó egységes szabályokat.

FŐBB PONTOK

A jogszabály az EU-ban kezelt és/vagy forgalmazott valamennyi PPA-ra vonatkozik. A PPA-knak három típusa van:

  • változó nettó eszközértékű, főként a piaci ingadozásoktól függően;
  • állampapírokba fektető állandó nettó eszközértékű, amely minden egyes befektetési jegy tekintetében igyekszik egy fix árat fenntartani;
  • alacsony volatilitású nettó eszközértékű, a PPA-k új kategóriája, amely szigorú feltételek és magasabb likviditási követelmények mellett fix árat kínálhat.

Előírja a PPA-k számára, hogy rendelkezzenek elegendő likvid eszközökkel annak érdekében, hogy teljesíteni tudják a hirtelen befektetéskivonásokat.

  • Az alacsony volatilitású nettó eszközértékű és az állandó nettó eszközértékű PPA-knak legalább 10 % egy napon belüli és 30 % egy héten belüli lejáratú (vagyis a kibocsátó által visszafizetendő) eszközzel kell rendelkezniük.
  • A változó nettó eszközértékű PPA-knak legalább7,5 % egy napon belüli és 15 % egy héten belüli lejáratú eszközzel kell rendelkezniük.

A rendelet szabályokat vezet be a portfólió-diverzifikáció és az eszközök értékelése tekintetében. Egy PPA eszközeinek legfeljebb:

  • 5 %-át fektetheti be ugyanazon szervezet által kibocsátott pénzpiaci eszközökbe;
  • 10 %-át ugyanazon hitelintézetnél elhelyezett betétbe;
  • 17,5 %-át egyéb PPA-kba, a körkörös befektetések elkerülése érdekében.

A rendelet megállapít:

  • egy 15 %-os korlátot ugyanazon ügyleti partnerrel kötött fordított repomegállapodások* tekintetében;
  • sajátos korlátokat a fedezett kötvényekre.

Megakadályozza, hogy a PPA-k bármilyen pénzügyi segítséget kapjanak egyéb intézményektől, nevezetesen bankoktól.

Előírja továbbá a PPA alapkezelői számára, hogy:

  • prudens minőségellenőrzési eljárást alkalmazzanak a lehetséges befektetésekre;
  • legyenek tisztában befektetőik tevékenységeivel;
  • az érintett hatóságok számára szolgáltassanak megfelelő felügyeleti információkat.

Az Európai Bizottságnak a jogszabályt 2022. július 21-ig felül kell vizsgálnia.

Végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok

  • Az (EU) 2018/708 végrehajtási rendelet az illetékes hatóságoknak történő jelentéstételkor a pénzpiaci alapok kezelői által használandó űrlapra vonatkozó végrehajtás-technikai standardokat állapítja meg az (EU) 2017/1131 rendelet 37. cikkében előírtak szerint.
  • Az (EU) 2018/990 felhatalmazáson alapuló rendelet az (EU) 2017/1131 rendeletet módosítja és egészíti ki az egyszerű, átlátható és egységesített értékpapírosítás és eszközfedezetű kereskedelmi értékpapírok, a fordított repomegállapodások részeként kapott eszközökre alkalmazandó követelmények és a hitelminőség-értékelés módszertanai tekintetében.
  • Az (EU) 2021/1383 felhatalmazáson alapuló rendelet az (EU) 2018/990 felhatalmazáson alapuló rendeletet módosítja a pénzpiaci alapok által fordított repomegállapodások részeként kapott eszközökre vonatkozó követelmények tekintetében.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2018. július 21. óta hatályos, néhány szabálytól eltekintve, amelyek 2017. július 20. óta hatályosak (11. cikk (4) bekezdés, 15. cikk (7) bekezdés, 22. cikk és 37. cikk bekezdés (4)). Teljes mértékben alkalmazandó az alapokra, amelyeknek 2019. január 21-től meg kell változtatniuk szabályaikat (44. cikk).

HÁTTÉR

  • A pénzpiaci alapokat elsősorban a banki betétek alternatívájaként használják a készpénztöbblet rövid távon történő befektetésére. Lehetővé teszik a befektetők számára, hogy diverzifikálják pénzügyi eszközeiket, miközben azokat rövid időn belül kivonhatják. Az EU-ban az alapok mintegy 1 billió EUR értékű eszközt kezelnek, amelyet a reálgazdaság finanszírozására használnak.
  • Ugyanakkor a piaci zavarok – amint azt a 2007/2008-as pénzügyi válság, illetve a közelmúltban a 2020 márciusi helyzet is megmutatta – befektetői pánikot válthatnak ki. Ha a befektetők nagy csoportjai elkezdik tömegesen kivonni pénzüket, valószínűleg Unió-szerte mások is követik majd őket, ami károsítja a pénzügyi rendszert.
  • Az uniós jogszabály követi az iparosodott országok G20 csoportjának és a Pénzügyi Stabilitási Tanácsnak az árnyékbankrendszerfelügyeletére és szabályozására irányuló hasonló intézkedését.
  • További információk:

KULCSFOGALMAK

Pénzpiaci alapok. Befektetési alap, amely befektetők számára befektetési jegyeket bocsát ki tevékenységeik finanszírozása érdekében.
Fordított repomegállapodás. Olyan megállapodás, amelynél az értékpapírok vásárlója arra szerződik, hogy az értékpapírokat meghatározott napon, kialkudott árfolyamon visszavásárolja.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1131 rendelete (2017. június 14.) a pénzpiaci alapokról (HL L 169., 2017.6.30., 8–45. o.)

Az eredeti szöveg tartalmazza az (EU) 2017/1131 rendelet egymást követő módosításait. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2018/708 végrehajtási rendelete (2018. április 17.) az (EU) 2017/1131 európai parlamenti és tanácsi rendelet 37. cikkében előírt, illetékes hatóságoknak történő jelentéstételkor a pénzpiaci alapok kezelői által használandó űrlapra vonatkozó végrehajtás-technikai standardok megállapításáról (HL L 119., 2018.5.15., 5–28. o.)

utolsó frissítés 16.11.2021

Top
  翻译: