This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32017D0713(01)
Commission Implementing Decision of 12 July 2017 on the publication in the Official Journal of the European Union of the single document referred to in Article 94(1)(d) of Regulation (EU) No 1308/2013 of the European Parliament and of the Council and of the reference to the publication of the product specification for a name in the wine sector (Skalický rubín (PDO))
A Bizottság végrehajtási határozata (2017. július 12.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 94. cikke (1) bekezdésének d) pontjában említett egységes dokumentumnak és egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás közzétételére való hivatkozásnak az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzétételéről (Skalický rubín [OEM])
A Bizottság végrehajtási határozata (2017. július 12.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 94. cikke (1) bekezdésének d) pontjában említett egységes dokumentumnak és egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás közzétételére való hivatkozásnak az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzétételéről (Skalický rubín [OEM])
C/2017/4728
HL C 224., 2017.7.13, p. 9–13
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force
13.7.2017 |
HU |
Az Európai Unió Hivatalos Lapja |
C 224/9 |
A BIZOTTSÁG VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA
(2017. július 12.)
az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 94. cikke (1) bekezdésének d) pontjában említett egységes dokumentumnak és egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás közzétételére való hivatkozásnak az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzétételéről (Skalický rubín [OEM])
(2017/C 224/04)
AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,
tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 97. cikke (3) bekezdésére,
mivel:
(1) |
Szlovákia az 1308/2013/EU rendelet II. része II. címe I. fejezetének 2. szakasza alapján kérelmet nyújtott be a „Skalický rubín” elnevezés oltalma iránt. |
(2) |
A Bizottság az 1308/2013/EU rendelet 97. cikkének (2) bekezdésével összhangban megvizsgálta a kérelmet, és megállapította, hogy a rendelet 93–96. cikkében, 97. cikkének (1) bekezdésében és 100–102. cikkében előírt feltételek teljesülnek. |
(3) |
Annak érdekében, hogy lehetőség nyíljon az 1308/2013/EU rendelet 98. cikke szerint felszólalási nyilatkozatok benyújtására, az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzé kell tenni a rendelet 94. cikke (1) bekezdésének d) pontjában említett egységes dokumentumot, valamint a „Skalický rubín” elnevezés oltalom alá helyezése iránti kérelem vizsgálatára irányuló előzetes nemzeti eljárás keretében használt, a termékleírás közzétételére való hivatkozást, |
A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:
Egyetlen cikk
A „Skalický rubín” elnevezéshez tartozó, az 1308/2013/EU rendelet 94. cikke (1) bekezdésének d) pontjával összhangban elkészített egységes dokumentum és a termékleírás közzétételére való hivatkozás e határozat mellékletében található.
Az 1308/2013/EU rendelet 98. cikkével összhangban e határozat közzététele jogot keletkeztet arra, hogy az e cikk első bekezdésében szereplő elnevezés oltalma ellen kifogást emeljenek e határozatnak az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzététele időpontjától számított két hónapon belül.
Kelt Brüsszelben, 2017. július 12-én.
a Bizottság részéről
Phil HOGAN
a Bizottság tagja
(1) HL L 347., 2013.12.20., 671. o.
MELLÉKLET
EGYSÉGES DOKUMENTUM
„SKALICKÝ RUBÍN”
PDO-SK-01899
A benyújtás időpontja: 2014.12.17.
1. Elnevezés(ek)
Skalický rubín
2. A földrajzi árujelző típusa
OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés
3. A szőlőből készült termékek kategóriái
1. |
Bor |
4. A bor(ok) leírása
Skalický rubín
A „Skalický rubín” vörösbor kizárólag a Frankovka modrá, Svätovavrinecké és Modrý Portugal szőlőfajták friss szemeinek teljes vagy részleges alkoholos erjesztésével készül. A bor csakis a Vintoperk hegy pontosan meghatározott területén érlelt szőlőszemekből készülhet; a bor karakterét a hegy jellegzetes talajösszetétele adja. A bor telt zamatáról, magas tannintartalmáról és a történelmi név alapjául szolgáló színéről ismert.
Érzékszervi jellemzők:
Tisztaság– a bor tiszta, enyhén gyöngyöző, tartalmazhat elkülönült szűrőközeg-szálakat, apró borkő kristályokat, kevés pigmentkicsapódást.
Szín– a bor színe nagyon intenzív rubinvörös; régebbi évjáratok esetében előfordulhat, hogy a szín kevésbé intenzív és barnás árnyalatú.
Aroma– jellegzetes, gyümölcsös, mindig finom tónusú; a palackérett bor aromája szilvára és szilvalekvárra emlékeztet.
Íz– tiszta, testes és harmonikus.
Általános analitikai jellemzők
Maximális teljes alkoholtartalom (térfogatszázalék): |
15 |
Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék): |
9,5 |
Minimális teljes savtartalom: |
3,5 meq/l |
Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter): |
20 |
Maximális teljes kén-dioxid-tartalom (mg/l): |
150 |
5. Borkészítési eljárások
a) Alapvető borászati eljárások
Skalický rubín
Konkrét borászati eljárás Közös rendelkezések:
A bor előállításához felhasznált szőlőszemek 100 %-ának az egységes dokumentum 5. pontjában meghatározott földrajzi területről kell származnia. A feldolgozást a meghatározott területen kell végezni, hogy az alapanyagot és a technikai folyamatot figyelemmel lehessen kísérni. A palackozás a területen kívül is történhet, de csak kész bor esetén, aminek minden további feldolgozása tilos az adott területen lévő üzem elhagyása után.
A bor előállításának módja:
A bor az engedélyezett fajták keveréke, és előállítása két módon lehetséges:
a) |
A bor előállítása az engedélyezett bortípusok házasításával történik; melyek külön kerülnek előállításra, majd a technológiai feldolgozás után kerül sor az adott arány szerinti házasításra. |
b) |
A bor előállítása az engedélyezett fajtájú friss szőlőszemek alkoholos erjesztésével történik. |
A bor előállításához felhasználható szőlőszemek cukortartalma szüretkor legalább 16 ° NM. A szőlőszemek vagy a szőlőmust esetében legfeljebb 24 °NM értékig lehetséges a cukorfok növelése, amire speciális szabályozás (az Európai Parlament és a Tanács 1308/2013/EU rendelete) vonatkozik.
b) Maximális hozamok
Skalický rubín
18 000 kg szőlő hektáronként
Az Akostné víno (minőségi bor) hagyományos kifejezés esetén
17 500 kg szőlő hektáronként
Az Akostné víno s prívlastkom (különleges tulajdonságokkal rendelkező minőségi bor) hagyományos kifejezés esetén
12 000 kg szőlő hektáronként
6. Körülhatárolt terület
A „Skalický rubín” előállításának földrajzi egységét Skalica település közigazgatási területe, valamint a Mokrý Háj, Popudinské Močidľany, Prietržka, Radošovce és Vrádište önkormányzat közigazgatási területe jelenti. A földrajzi egység kiterjedése körülbelül 50 km2.
7. Fontosabb borszőlőfajták
|
Svätovavrinecké |
|
Frankovka modrá |
|
Modrý Portugal |
8. A kapcsolat(ok) leírása
Skalický rubín
A terület a Fehér-Kárpátok lábánál található, ahol a Morva folyó medencéje a földkéreg geológiai deformációját hozta létre. A homokot és agyagot is tartalmazó, főként csernozjom (feketeföld) talaj köves altalaja biztosítja a nedvességet. A területre erősen csapadékos tavasz, viharos nyári időszak és száraz ősz jellemző. Az elmúlt évek során a csapadék átlagos mennyisége 565 mm/év volt. Az átlagos éves napsütéses órák száma (1 857 óra/év) biztosítja a fekete szőlő megfelelő érését.
A terület lakosai ilyen viszonyok között végzik a szőlőtermesztést a IX. század óta, amit a Kopečnica térség régészeti leletei között talált szőlőművelő eszközök is bizonyítanak.
Az október végén szokásos kései szüretet lehetővé tevő hosszú, napsütéses ősznek köszönhetően nagyon jól beérnek a fekete szőlőfajták, amiket ezután a szőlőültetvény mellett vagy közelében található pincékben dolgoznak fel; ezáltal minimálisra csökken a szüretelés és a feldolgozás között eltelő idő, és kiváló minőségű mustok állíthatók elő. A héjon történő erjesztés átlagos időtartamát a pincékben uralkodó klimatikus viszonyok vagy a szabályozott erjesztési technikák határozzák meg. Az ezt követő malolaktikus fermentáció csökkenti a savtartalmat, a borok 12–18 hónapon át tartó érlelése során pedig kialakul a végtermék enyhén gyümölcsös aromája és bársonyos íze.
Jó években a leszüretelt szőlőszemek magas cukortartalma lehetővé teszi a „výber z hrozna” jellemzővel rendelkező, rendszerint magas extrakttartalmú és intenzív illatú borok előállítását. Tilos a bor módosítása barrikhordóban történő érleléssel vagy faforgács hozzáadásával, illetve a ľadové vino (jégbor) vagy slamové víno (szalmabor) készítése.
A szőlőültetvény nehéz agyagos altalaja még száraz őszi időszakban is elegendő nedvességet biztosít a szőlő számára, így a szemek nem lesznek töppedtek. Ezen a területen a szőlőnövények művelése a legalkalmasabb pozíciókban, a legjobb helyeken, illetve eltérő talajösszetételű, lejtésű és fekvésű, kisméretű szőlőültetvényeken történik, ami a házasítás után a végtermék stabilitását eredményezi. A bor tárolása az eredeti föld alatti pincékben történik, ezek saját természetes klímával és jellegzetes atmoszférával rendelkeznek.
A pincék hegyoldalba épített és préselő helyiségen át megközelíthető föld alatti kamrákat jelentenek. Főleg boltíves kialakításúak, és az adott hegyoldal meredekségétől függően 1,5–5 méteres mélységben találhatók. Ez biztosítja a hőmérséklet 8 és 15 °C közötti stabil tartományát, megfelelő mértékű és állandó nedvességtartalom mellett. A földrajzi egységen mintegy 2 000 ilyen pince található. Van közöttük több mint 300 éves is, de a legtöbbjük a 20 században épült. Területük 15 m2 és több száz négyzetméter között változik.
A földrajzi helyzet és a terület határvidékhez közeli elhelyezkedése, valamint a szőlőültetvények és pincék tulajdonosainak anyagi és társadalmi pozíciója alapozta meg a „Skalický rubín” márkabor (značkové víno) kialakulását az 1920-as években.
Az érett szőlőszemek átlagos cukortartalma 19 °NM, ami ha 6 g/l feletti savtartalommal párosul, jó minőségű borok előállítását biztosítja.
Az elnevezés hagyományos jellegét az alábbi tények bizonyítják:
A „Skalický rubín” márkabor 1924-ben született meg – ezt igazolja az 1965-ben megjelent Slovácko VII hirdetés, ahol a Skalica településen folytatott szőlőművelés részben hivatkoznak rá.
A „Skalický rubín” elnevezés 1967. november 22. óta szerepel a genfi székhelyű WIPO eredetmegjelölés lajstromában; 1974-től kezdve szerepelt a Szövetségi Találmányi Hivatal nyilvántartásában, az egykori Csehszlovákia felbomlása óta pedig a Szlovák Ipari Tulajdoni Hivatal nyilvántartásában található.
A jelzést az alábbi kétoldalú megállapodások is védték: az eredetjelzők, az eredetmegjelölések és a mezőgazdasági és ipari termékek eredete egyéb elnevezéseinek oltalmáról szóló, a Csehszlovák Szocialista Köztársaság és az Osztrák Köztársaság között létrejött egyezmény (1981); az eredetjelzők, az eredetmegjelölések és más földrajzi és hasonló elnevezések oltalmáról szóló, a Csehszlovák Szocialista Köztársaság és a Portugál Köztársaság kormánya között létrejött megállapodás (1987).
A jelzés szövege több (a mindenkor hatályos nemzeti jogszabályok alapján) bejegyzett védjegyen is szerepelt.
Az elnevezés hagyományos jellegét az 1974-es egykori címke is bizonyítja.
A borral és a bor elnevezésével kapcsolatos minden fent említett jog a meghatározott földrajzi területről került megszerzésre.
A „Skalický rubín” összetett elnevezés első részét a Skalický földrajzi név, második részét pedig a bor színére utaló rubín (rubinvörös) szó alkotja. A földrajzi név Skalica település nevéből, valamint a Malokarpatská borvidék (Malokarpatská vinohradnícká oblast) részét képező Skalický borvidéki körzet (Skalický vinohradnícky rajón) nevéből származik. A borvidékek borvidéki körzetekre való felosztása történelmi alapokon nyugszik és a vonatkozó nemzeti jogszabályban van rögzítve.
A bor előállítása legalább 16 °NM cukortartalmú szőlőszemekből történik. A cukortartalom a hatályos jogszabályoknak megfelelően módosítható. Annyi szőlőrügyet kell meghagyni, hogy a termés mennyisége legfeljebb 18 t/ha legyen. A bor döntő része – a megtermelt mennyiség csaknem 100 %-a – száraz bor, legfeljebb 2 g/l maradványcukor-tartalommal. Mivel cukortartalmuk növelhető, így alkoholtartalmuk akár15 térfogatszázalék is lehet.
A vályogos, illetve vályogos-agyagos talajok növelik a borok ásványianyag-tartalmát; a cukormentes kivonat átlagértéke akár 19,0 g/l is lehet.
9. További alapvető feltételek
Skalický rubín
Jogi keret:
Nemzeti jogszabályok
A további feltétel típusa:
A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések
A feltétel leírása:
A 313/2009 számú, módosított szőlészeti és borászati törvény.
Az e specifikációban hivatkozott oltalom alatt álló eredetmegjelölés csak az alábbi két változat egyikénél használható:
Skalický rubín
SKALICKÝ RUBÍN
E specifikáció nem határozza meg az alkalmazandó betűméretet vagy betűtípust.
A termékleíráshoz vezető link
http://www.upv.sk/swift_data/source/pdf/specifikacie_op_oz/Skalicky%20rubin.pdf