EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2020.12.14.
COM(2020) 843 final
2018/0136(COD)
A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK
az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján
az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszerről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról
2018/0136 (COD)
A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK
az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján
az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszerről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról
1.Előzmények
A javaslat Európai Parlament, illetve Tanács számára történő megküldésének időpontja
(COM(2018) 324 final – 2018/0136 COD dokumentum):
|
2018. május 2.
|
Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményének időpontja:
|
2018. szeptember 18.
|
Az Európai Parlament álláspontjának időpontja (első olvasat):
|
2019. április 4.
|
A módosított javaslat megküldésének időpontja:
|
tárgytalan
|
A Tanács álláspontja elfogadásának időpontja:
|
2020. december 14.
|
2.A Bizottság javaslatának célja
A javaslat célja az uniós költségvetés védelmét biztosító szabályok megállapítása arra az esetre, ha a tagállamokban jogállamisági hiányosságok válnának általánossá.
Az Európai Uniónak lehetősége kell, hogy legyen arra, hogy az átláthatóság és az arányosság elvének tiszteletben tartása mellett ilyen esetekben megfelelő intézkedéseket fogadjon el.
3.A Tanács álláspontjával kapcsolatos megjegyzések
A Tanács első olvasatban elfogadott álláspontja teljes mértékben tükrözi az Európai Parlament és a Tanács között 2020. november 5-én létrejött politikai megállapodást. Ezt a megállapodást a Bizottság támogatja. A megállapodás főbb elemei a következők:
·„A tagállamokban a jogállamiság tekintetében fennálló, általánossá vált hiányosságok” terminus módosítása „a jogállamiság elveinek megsértése” terminusra: A szöveg kiegészült annak egyértelműsítése céljából, hogy a mechanizmus a rendszerszintű (széles körben jellemző, illetve a hatóságok ismétlődően előforduló gyakorlatának vagy mulasztásának vagy általános intézkedéseinek betudható) jogsértések esetére is alkalmazható. Emellett hangsúlyt kap a szabályoknak az alkalmazandó ágazatspecifikus és pénzügyi szabályokat kiegészítő jellege.
·A mechanizmus prevenciós dimenziója: a szöveg egyértelművé teszi, hogy a hatékony és eredményes pénzgazdálkodást vagy az Unió pénzügyi érdekeit „súlyosan veszélyeztető” jogsértések esetén is lehet intézkedéseket hozni. A „súlyosan” minősítés nem szerepelt a bizottsági javaslatban, de elfogadható, mivel a mechanizmus prevenciós dimenziója megmarad.
·A végső kedvezményezettek fokozott védelme a Bizottság tájékoztatási és iránymutatási kötelezettsége révén. A Bizottság minden tőle telhetőt megtesz annak biztosítása érdekében, hogy az esedékes összegeket az érintett tagállam (a meglévő mechanizmusok alkalmazásával) ténylegesen kifizesse. Ez a javaslattal összhangban fokozza a végső kedvezményezettek és a címzettek védelmét.
·Az intézkedések elfogadására és megszüntetésére vonatkozó eljárás, valamint a Tanácsban alkalmazandó többség megváltoztatása: A mechanizmus hatékonyságának és gyorsaságának biztosítása érdekében egyszerűsödött az eljárás. Megmaradt ugyanakkor az érintett tagállamok meghallgatáshoz való joga. A Tanács minősített többségi szavazással fog határozni (a Bizottság fordított többségi szavazást javasolt). Egy preambulumbekezdés és egy cikk emlékeztet arra, hogy a Bizottság élhet intézményi előjogaival annak biztosítása érdekében, hogy a Tanács eleget tegyen határozathozatali kötelezettségének. A módosítások fenntartják a mechanizmus általános hatékonyságát és megőrzik a Bizottság intézményi autonómiáját.
·„Felfüggesztő eljárás”: Egy preambulumbekezdés kifejti, hogy kivételes esetben az érintett tagállam kérheti az Európai Tanács elnökét, hogy utalja az ügyet az Európai Tanács elé. Amennyiben ez a politikai lépés megtörténik, a Tanács elvben mindaddig nem hoz határozatot, amíg az Európai Tanács meg nem tárgyalta a kérdést. A megbeszélésre legfeljebb három hónapon belül sort kell keríteni. A Bizottság elfogadja ezt a kompromisszumot, mivel az olyan politikai vitát irányoz elő, amely sem hivatalos lépést nem jelent az eljárásban, sem az Európai Tanács bevonását nem vonja magával a költségvetés végrehajtásába, és nem fosztja meg a mechanizmust hatékonyságától sem, mivel nem érinti a Tanács döntéshozatali jogkörét és a Bizottság szerepét.
·„Strukturált párbeszéd” beillesztése: Elfogadható az, hogy a Parlament strukturált párbeszédre kérhesse fel a Bizottságot a Bizottság által tett megállapításokról.
4.Következtetés
A Bizottság támogatja az intézményközi tárgyalások eredményét, és ennek következtében elfogadja a Tanács első olvasatban elfogadott álláspontját.
5.A BIZOTTSÁG NYILATKOZATAI
A Bizottság egy egyoldalú és egy együttes nyilatkozatot tett, amelyek a függelékben találhatóak.
FÜGGELÉK
A Bizottság nyilatkozatai
A Bizottság nyilatkozata a rendelet alkalmazásáról szóló, az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak címzett jelentésről:
„A Bizottság beleegyezik, hogy fontolóra veszi, hogy az e rendelet alkalmazásáról szóló, az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak címzett jelentéshez szükség esetén megfelelő javaslatokat csatoljon.”
Együttes nyilatkozat e rendelet tartalmának a költségvetési rendeletbe történő esetleges beillesztéséről:
„A Bizottság kezdeményezési jogának sérelme nélkül az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság megállapodik abban, hogy fontolóra veszi e rendelet tartalmának beépítését a 2018. július 18-i (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendeletbe (a költségvetési rendelet) annak következő felülvizsgálatakor.”