13.10.2004   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 314/8


A TANÁCS HATÁROZATA

(2004. október 4.)

egy szociális védelemmel foglalkozó bizottság létrehozásáról és a 2000/436/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(2004/689/EK)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 144. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére (1),

mivel:

(1)

Az 1999. július 14-i„A szociális védelem korszerűsítésére irányuló összehangolt stratégia” című közleményében a Bizottság javaslatokat tett az együttműködés kiterjesztésére a szociális védelem terén, többek között egy magas szintű tisztviselői csoport létrehozásával.

(2)

2000. február 16-i határozatában az Európai Parlament üdvözölte a Bizottság közleményét és egy ilyen csoport létrehozását.

(3)

1999. december 17-i, a szociális védelem modernizálásában és fejlesztésében történő együttműködés megerősítéséről szóló következtetéseiben (2) a Tanács támogatta a Bizottság azon javaslatát, hogy a magas szintű tisztviselői csoport munkájának eredményeképp kibővített együttműködéshez hozzanak létre egy mechanizmust ezen intézkedés végrehajtására. A Tanács kiemelte, hogy ezen együttműködésnek a szociális védelem minden formájára ki kell terjednie, és szükség esetén segítenie kell a tagállamokat szociális védelmi rendszerüknek a nemzeti prioritásaikkal összhangban történő továbbfejlesztésében és erősítésében. Emlékeztetett arra is, hogy a tagállamok hatáskörébe tartozik a szociális védelem megszervezése és finanszírozása, és jóváhagyta a szociális védelmi rendszerek átfogó, kihívást jelentő modernizálásának négy, a Bizottság által megállapított általános célkitűzését, nevezetesen: lehetővé tenni, hogy a munkáért díjazás járjon és nyújtson biztos jövedelmet; lehetővé tenni a biztonságos nyugdíjakat és a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságát; előmozdítani a társadalmi integrációt; biztosítani a magas színvonalú és fenntartható egészségügyi ellátást; hangsúlyozta továbbá, hogy e négy célkitűzésre irányuló valamennyi tevékenység során általánosan érvényesíteni kell a férfiak és nők egyenlőségének elvét. Végezetül a Tanács elfogadta, hogy valamennyi célkitűzésre egységes finanszírozási szempontok vonatkozzanak.

(4)

A 2000. március 23-i és 24-i lisszaboni Európai Tanács a következtetéseiben elismerte a szociális védelem fontosságát a kezdeményező és dinamikus európai jóléti állam továbbfejlesztésében és korszerűsítésében, és felszólította a Tanácsot, hogy az eddiginél korszerűbb információs hálózatok útján, a tapasztalatok és a helyes gyakorlat cseréje révén, erősítse a tagállamok közötti együttműködést.

(5)

Nizzában, és azt követő ülésein, az Európai Tanács rendszeresen jóváhagyta a szociális védelemmel foglalkozó bizottságnak a szociális védelemmel kapcsolatos közösségi politikáról folyó eszmecsere előmozdítása terén végzett munkáját.

(6)

A 2000. június 29-i 2000/436/EK tanácsi rendelettel (3) létrehozott szociális védelemmel foglalkozó bizottság egyértelműen bebizonyította, hogy tanácsadói testületként mennyire hasznosan támogatja mind a Tanács, mind a Bizottság munkáját, és aktívan hozzájárult a lisszaboni Európai Tanács által létrehívott, az összehangolás nyílt módszere továbbfejlesztéséhez.

(7)

A Nizzai Szerződés 2003. február 1-jei hatálybalépését követően, a szociális védelemmel foglalkozó bizottság kibővített feladatkörrel lép az ugyanazon nevet viselő jelenlegi bizottság helyébe, az eddig az utóbbi által elvégzett munka továbbvitele érdekében. A 2000/436/EK határozatot következésképp hatályon kívül kell helyezni, attól a naptól kezdődő hatállyal, amelyen az új szociális védelemmel foglalkozó bizottság megkezdi működését,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   A tagállamok közötti és a Bizottsággal folytatott szociális védelmi politikai együttműködés előmozdítása érdekében a Szerződéssel teljes összhangban, a közösségi intézmények és szervek hatáskörének tiszteletben tartása mellett, tanácsadói jogkörrel szociális védelemmel foglalkozó bizottság (a továbbiakban: a bizottság) jön létre.

(2)   A bizottság a következő feladatokat látja el:

a)

figyelemmel kíséri a szociális helyzetet és a szociális védelmi politikák alakulását a tagállamokban és a Közösségben;

b)

elősegíti az információk, a tapasztalatok és a helyes gyakorlatok cseréjét a tagállamok között, valamint a tagállamok és a Bizottság között;

c)

a Szerződés 207. cikkének sérelme nélkül a Tanács vagy a Bizottság kérésére vagy saját kezdeményezésére jelentéseket készít, véleményeket dolgoz ki, vagy egyéb feladatokat végez a hatáskörébe tartozó területeken.

(3)   A bizottság, adott esetben, együttműködik szociál- és gazdaságpolitikai kérdésekkel foglalkozó más érintett testületekkel vagy bizottságokkal, mint például a Foglalkoztatási Bizottsággal és a Gazdaságpolitikai Bizottsággal.

(4)   Feladatának ellátásakor a bizottság megfelelő kapcsolatokat létesít a szociális partnerekkel és a szociális civil szervezetekkel, figyelembe véve a szociális védelem területén betöltött szerepüket és feladataikat. Az Európai Parlament szintén tájékoztatást kap a bizottság tevékenységéről.

2. cikk

(1)   A bizottság mindegyik tagállam által kinevezett két-két képviselőből és a Bizottság két képviselőjéből áll. A képviselőket két póttag segítheti.

A tagállamok és a Bizottság minden erőfeszítést megtesznek annak érdekében, hogy biztosítsák a delegációk nemek szerinti összetételének egyensúlyát.

(2)   A bizottság külső szakértők segítségét is igénybe veheti, ha a napirend ezt indokolja.

(3)   A bizottság kapcsolatokat létesít a tagjelölt országok képviselőivel.

3. cikk

(1)   A bizottság a tagállamok képviselői közül elnököt választ, akinek megbízatása két évre szól és nem megújítható.

Az elnök munkáját négy alelnök segíti, akik közül kettőt a bizottság saját tagjai közül választ meg kétéves időtartamra. A harmadik alelnök a Tanács elnökségét betöltő tagállam képviselője, a negyedik a soron következő elnökséget betöltő tagállam képviselője.

(2)   A Bizottság üléseit az elnök hívja össze saját kezdeményezésére vagy a bizottsági tagok legalább felének a kérelmére.

(3)   A Bizottság megállapítja saját eljárási szabályzatát. A költségek megtérítése a hatályos igazgatási szabályok szerint történik.

(4)   A Bizottság biztosítja a bizottság működéséhez szükséges elemzési és szervezési támogatást. A Bizottság saját személyzete közül nevezi ki a bizottság titkárát, aki a bizottság utasításai szerint segíti a bizottságot feladatai ellátásában.

A Bizottság az ülések megtartásával kapcsolatban együttműködik a Tanács Főtitkárságával.

4. cikk

A Bizottság póttagjaira bízhatja egyes konkrét kérdések tanulmányozását, vagy e célra munkacsoportokat hozhat létre. Ilyen esetekben az elnöki posztot vagy egy tag, vagy a bizottság egy póttagja, vagy a Bizottság tisztviselője tölti be, és őt a bizottság nevezi ki.

A munkacsoportok szakértőket kérhetnek fel munkájuk segítésére.

5. cikk

A 2000/436/EK határozat a bizottság első ülésének napjától hatályát veszti. A bizottság első ülésére legkésőbb e határozat elfogadását követő négy hónapon belül kerül sor.

Kelt Luxembourgban, 2004. október 4-én.

a Tanács részéről

az elnök

A. J. DE GEUS


(1)  2004. február 10-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

(2)  HL C 8., 2000.1.12., 7. o.

(3)  HL L 172., 2000.7.12., 26. o.


  翻译: