24.6.2014 |
HU |
Az Európai Unió Hivatalos Lapja |
L 183/57 |
A TANÁCS 2014/382/KKBP VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA
(2014. június 23.)
a Közép-afrikai Köztársasággal szembeni korlátozó intézkedésekről szóló 2013/798/KKBP határozat végrehajtásáról
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre és különösen annak 31. cikke (2) bekezdésére,
tekintettel a Közép-afrikai Köztársasággal szembeni korlátozó intézkedésekről szóló, 2013. december 23-i 2013/798/KKBP tanácsi határozatra (1) és különösen annak 2c. cikkére,
mivel:
(1) |
A Tanács 2013. december 23-án elfogadta a 2013/798/KKBP határozatot. |
(2) |
Az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának (ENSZ BT) 2127 (2013) sz. határozata alapján létrehozott szankcióbizottság 2014. május 9-én három személyt vett fel azon személyek és szervezetek jegyzékébe, akikre/amelyekre vonatkoznak a 2134 (2014) sz. ENSZ BT-határozat 30. és 32. pontjában előírt korlátozó intézkedések. |
(3) |
A 2013/798/KKBP határozat mellékletét ezért ennek megfelelően módosítani kell, |
ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:
1. cikk
Az e határozat mellékletében felsorolt személyeket fel kell venni a 2013/798/KKBP határozat mellékletében szereplő jegyzékbe.
2. cikk
Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.
Kelt Luxembourgban, 2014. június 23-án.
a Tanács részéről
az elnök
C. ASHTON
(1) HL L 352., 2013.12.24., 51. o.
MELLÉKLET
Az 1. cikkben említett személyek
1. FRANÇOIS YANGOUVONDA BOZIZÉ
VEZETÉKNÉV: BOZIZÉ
UTÓNÉV: François Yangouvonda.
ÁLNÉV: Bozize Yangouvonda
SZÜLETÉSI IDŐ ÉS HELY: 1946. október 14., Mouila, Gabon
ÚTLEVÉLSZÁM ÉS AZONOSÍTÓ ADATOK: Martine Kofio fia
MEGNEVEZÉS ÉS INDOKLÁS: A Közép-afrikai Köztársaság békéjét, biztonságát vagy stabilitását veszélyeztető tevékenységekben vesz részt vagy ilyen tevékenységet támogat: A 2013. március 24-i államcsíny óta Bozizé pénzügyi és anyagi támogatást nyújtott azoknak a milicistáknak, akik megkísérelték destabilizálni az akkori átmeneti folyamatokat és újra hatalomra juttatni őt. Támogatóival együtt François Bozizé ösztönözte a 2013. december 5-i, Bangui ellen irányuló támadást. Az anti-balaka erők által végrehajtott és 700 áldozatot követelő 2013. december 5-i, Bangui-ban végrehajtott támadás után a közép-afrikai köztársaságbeli helyzet gyors ütemben romlott. Azóta is kísérleteket tesz destabilizáló tevékenységek végrehajtására és az anti-balaka milíciák szövetségre bírására azért, hogy a feszültségek továbbra is fennmaradjanak a Közép-afrikai Köztársaság fővárosában. Bozizé megpróbálta újraszervezni a közép-afrikai fegyveres erők számos olyan elemét, melyek az államcsíny után a vidéki térségekben szóródtak szét. A Bozizéhez hűséges erők részt vettek a Közép-afrikai Köztársaság muszlim lakossága elleni megtorló támadásokban. Bozizé felszólította milíciáját, hogy folytassák az atrocitásokat a jelenlegi rendszer és az iszlamisták ellen.
2. NOURREDINE ADAM
VEZETÉKNÉV: ADAM
UTÓNÉV: Nourredine
ÁLNÉV: Nourredine Adam; Nureldine Adam; Nourreldine Adam; Nourreddine Adam
SZÜLETÉSI IDŐ ÉS HELY: 1970, Ndele, Közép-afrikai Köztársaság
Alternatív születési idő: 1969, 1971
ÚTLEVÉLSZÁM ÉS AZONOSÍTÓ ADATOK:
MEGNEVEZÉS ÉS INDOKLÁS: A Közép-afrikai Köztársaság békéjét, biztonságát vagy stabilitását veszélyeztető tevékenységekben vesz részt vagy ilyen tevékenységet támogat: Noureddine a Séléka egyik legrégebbi vezetője. Bizonyított, hogy a Séléka fegyveres lázadó erői egy csoportjának vezérezredese és elnöke; pontosabban a Central PJCC-é, amely hivatalosan a Hazafias Front a Békéért és az Igazságért csoportként, valamint CPJP-ként rövidítve is ismert. A Hazafias Front a Békéért és az Igazságért „fundamentális” frakciójának korábbi vezéreként az ex-Séléka katonai koordinátora volt a Közép-afrikai Köztársaságban zajló korábbi lázadások alatti offenzívákban a 2012 decemberének eleje és 2013 márciusa közötti időszakban. Noureddine részvétele nélkül a Séléka nem lett volna képes megfosztani tisztségétől François Bozizé-t, a Közép-afrikai Köztársaság volt elnökét. Catherine Samba-Panza 2014. január 20-i ideiglenes elnökké választása óta ő volt az ex-Séléka általi taktikai visszavonulás fő vezére Sibutban, amelynek célja arra irányuló tervének végrehajtsa volt, hogy muszlim erődöt alakítson ki az ország északi részén. Egyértelműen arra ösztönözte erőit, hogy szegüljenek szembe az átmeneti kormány és az afrikai vezetésű közép-afrikai köztársasági nemzetközi támogató misszió (AFISMA) katonai vezetőinek utasításaival. Noureddine aktívan irányítja az ex-Séléka csoportot – az egykori Séléka erőket, amelyeket Djotodia oszlatott fel 2013 szeptemberében –, és műveleteket irányít a keresztény szomszédságok ellen, valamint továbbra is jelentős mértékű támogatást és iránymutatást nyújt a Közép-afrikai Köztársaságban működő ex-Séléka csoportnak.
Részt vesz a nemzetközi emberi jogi normákat vagy a nemzetközi humanitárius jogot megsértő cselekedetek tervezésében, irányításában vagy elkövetésében: Miután 2013. március 24-én a Séléka átvette Bangui irányítását, Nourredine Adam-ot nevezték ki közbiztonsági miniszternek, majd a „Rendkívüli Bizottság a Demokratikus Vívmányok Védelméért” (Comité extraordinaire de défense des acquis démocratiques — CEDAD) – a ma már nem működő közép-afrikai köztársasági hírszerző szolgálat – főigazgatójának. Nourredine Adam saját, személyes politikai rendőrségként használta fel a CEDAD-ot, hogy önkényes elfogatásokat, kínzásokat és törvénytelen kivégzéseket hajtson végre. Nourredine továbbá a Boy Rabéban elkövetett, áldozatokat is követelő művelet mögött álló kulcsszereplők egyike volt. 2013 augusztusában a Séléka erők benyomultak Boy Rabéba, egy közép-afrikai köztársaságbeli szomszédságba, amely François Bozizé támogatói, illetve etnikai csoportja bázisának számított. Fegyverraktárak felkutatásának ürügyén a Séléka katonái a hírek szerint számos civilt meggyilkoltak és fosztogató hadjáratba kezdtek. Amikor a fosztogatások más negyedekbe is átterjedtek, több ezer lakos rohamozta meg a nemzetközi repülőteret – amit a francia katonák jelenléte miatt biztonságos helynek tekintettek – és elfoglalták a kifutópályáját.
A természeti erőforrások illegális kiaknázásán keresztül támogatást nyújt fegyveres csoportoknak vagy bűnszövetkezeteknek: 2013 elején Nourredine Adam fontos szerepet töltött be az ex-Séléka finanszírozási hálózataiban. Szaúd-Arábiába, Katarba és az Egyesült Arab Emírségekbe utazott, hogy pénzt gyűjtsön a korábbi lázadás finanszírozásához. A Csád és a Közép-afrikai Köztársaság között működő csádi gyémántcsempész-hálózatban is közreműködött.
3. LEVY YAKETE
VEZETÉKNÉV: YAKETE
UTÓNÉV: Levy
ÁLNÉV: Levi Yakite; Levy Yakite
SZÜLETÉSI IDŐ ÉS HELY: 1964. augusztus 14., Bangui, Közép-afrikai Köztársaság
Alternatív születési idő: 1965
ÚTLEVÉLSZÁM ÉS AZONOSÍTÓ ADATOK: Pierre Yakété és Joséphine Yamazon fia.
MEGNEVEZÉS ÉS INDOKLÁS: A Közép-afrikai Köztársaság békéjét, biztonságát vagy stabilitását veszélyeztető tevékenységekben vesz részt vagy ilyen tevékenységet támogat: 2013. december 17-én Yakete az újonnan alakult „Ellenállási Népmegmozdulás a Közép-afrikai Köztársaság Reformjáért” elnevezésű anti-balaka lázadócsoport politikai koordinátora lett. Közvetlenül részt vett a lázadócsoport döntéshozatalában, amely részt vett a Közép-afrikai Köztársaság békéjét, stabilitását és biztonságát veszélyeztető tevékenységekben, különösen 2013. december 5-én és azt követően. E csoportot továbbá a 2127, 2134 és 2149 sz. ENSZ BT-határozat kifejezetten e tevékenységek végrehajtásánál emeli ki. Yaketét a Selekához kapcsolódó személyek elfogatásának parancsával, a Bozizé elnököt nem támogató személyek ellen irányuló támadásokkal, illetve olyan fiatal milicisták toborzásával vádolják, akiket arra utasított, hogy a rendszerellenesekkel szemben bárdokkal lépjenek fel. 2013 márciusa után továbbra is François Bozizé követői között maradt, és csatlakozott az „Alakulat a Közép-afrikai Köztársaság Alkotmányos Rendjéhez való Visszatérésért” (Front pour le Retour à l'Ordre Constitutionnel en CentrAfrique — FROCCA) csoporthoz, amelynek célja a tisztségétől megfosztott elnök mindenáron való ismételt hatalomra juttatása volt. 2013 késő nyarán Kamerunba és Beninbe utazott, ahol megkísérelt embereket toborozni a Séléka elleni küzdelemhez. 2013 szeptemberében megpróbálta visszaszerezni az irányítást a Bozizé mellett harcolók által irányított bevetéseken keresztül a Bossangoa-hoz közeli városokban és falvakban. Yaketét továbbá azzal gyanúsítják, hogy bárdok szétosztását támogatta a fiatal munkanélküli keresztények körében, azért, hogy a muszlimok elleni támadásaik eredményesebbek legyenek.