13.12.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 338/34


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/2135 RENDELETE

(2016. november 23.)

az 1303/2013/EU rendeletnek egyes, a pénzügyi stabilitás vonatkozásában komoly nehézségekkel küzdő vagy komoly nehézségek által fenyegetett tagállamok pénzügyi irányításával kapcsolatos rendelkezések tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 177. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),

a Régiók Bizottságával folytatott konzultációt követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (2),

mivel:

(1)

Az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 24. cikkének (3) bekezdése értelmében a Bizottságnak mérlegelnie kell az európai strukturális és beruházási alapokból történő időközi kifizetéseknek az egyes prioritási tengelyekre vagy intézkedésekre alkalmazandó társfinanszírozási arányhoz képest 10 százalékponttal való megemelését a 2013. december 21-ét követően kiigazítási program hatálya alatt álló olyan tagállamok esetében, amelyek kérést nyújtottak be az iránt, hogy az említett emelés 2016. június 30-ig vonatkozzon rájuk, valamint értékeléseiről jelentést, illetve szükség esetén jogalkotási javaslatot kell benyújtania az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak 2016. június 30-ig. A Bizottság az említett jelentést 2016. június 27-én benyújtotta az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

(2)

Öt tagállam volt jogosult az 1303/2013/EU rendelet 24. cikke szerinti megemelt kifizetésre, nevezetesen Románia, Írország, Portugália, Ciprus és Görögország. Románia, Írország, Portugália és Ciprus gazdasági kiigazítási programja időközben lezárult. Egyedül Görögország áll továbbra is kiigazítási program hatálya alatt, és részesül 2018 harmadik negyedévéig az ehhez kapcsolódó pénzügyi támogatásban. Mivel azonban Görögországnak pénzügyi stabilitása tekintetében még mindig komoly nehézségekkel kell szembenéznie, az átmeneti költségvetési nehézségekkel küzdő tagállamokra vonatkozó kifizetésemelés alkalmazását meg kell hosszabbítani.

(3)

Ugyanakkor a megemelt kifizetések lehetőségének véget kell érnie az azon naptári évet követő június 30-án, amely során egy kiigazítási program keretében az adott tagállamnak nyújtott pénzügyi támogatás megszűnik.

(4)

Az 1303/2013/EU rendelet 120. cikkének (3) bekezdése előírja, hogy a Bizottságnak felülvizsgálatot kell végeznie az egyes prioritási tengelyek szintjén az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és az Európai Szociális Alap (ESZA) támogatásában részesülő valamennyi ciprusi operatív programra alkalmazható maximum 85 %-os társfinanszírozási arány 2017. június 30. után történő fenntartása igazolásának értékelése céljából, és szükség esetén 2016. június 30. előtt jogalkotási javaslatot kell készítenie.

(5)

Ciprus kiigazítási programja 2016 márciusában véget ért. Ugyanakkor Ciprus gazdasági helyzete továbbra is bizonytalan, amit lassú növekedési rátája, csökkenő beruházásai, magas munkanélküliségi rátája és pénzügyi szektorának ingatagsága is tükröz. A nemzeti költségvetésre nehezedő nyomás enyhítése és az igencsak kívánatos beruházások felgyorsítása érdekében az ERFA és az ESZA által támogatott ciprusi programok esetében a 85 %-os társfinanszírozási arány alkalmazását az operatív program lezárásáig meg kell hosszabbítani.

(6)

Az e rendeletben foglalt intézkedések haladéktalan alkalmazásának lehetővé tétele érdekében e rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon hatályba kell lépnie,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1303/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.

A 24. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„24. cikk

Kifizetések emelése az átmeneti költségvetési nehézségekkel küzdő tagállam esetében

(1)   A tagállam kérésére az időközi kifizetést meg lehet emelni az egyes ERFA-, ESZA- és Kohéziós Alap prioritásokra vagy az egyes EMVA- és ETHA-intézkedésekre alkalmazandó társfinanszírozási arányhoz képest tíz százalékponttal.

Amennyiben 2013. december 21-ét követően egy tagállam megfelel a következő feltételek egyikének, a megemelt arány – amely nem lépheti túl a 100 %-ot – az adott tagállam 2016. június 30-ig tartó időszakra benyújtott kifizetési kérelmeire vonatkozik:

a)

amennyiben az érintett tagállam kölcsönt kap az Uniótól a 407/2010/EU rendelet értelmében;

b)

amennyiben az érintett tagállam azzal a feltétellel kap középtávú pénzügyi támogatást a 332/2002/EK rendelet értelmében, hogy végrehajtotta a makrogazdasági kiigazítási programot;

c)

amennyiben pénzügyi támogatás áll az adott tagállam rendelkezésére feltéve, hogy végrehajtotta a 472/2013/EU rendeletben meghatározott makrogazdasági kiigazítási programot.

Amennyiben egy tagállam 2016. június 30-át követően is eleget tesz a második albekezdésben előírt feltételek valamelyikének, a megemelt társfinanszírozási arány azon naptári évet követő június 30-ig alkalmazandó a kifizetési kérelmeire, amely során a kapcsolódó pénzügyi támogatás véget ér.

Ez a bekezdés nem vonatkozik az ETE-rendelet hatálya alá tartozó programokra.

(2)   Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérve az időközi kifizetések és a végsőegyenleg-kifizetések révén nyújtott uniós támogatás nem haladhatja meg:

a)

a közkiadások összegét; vagy

b)

az ESB-alapokból nyújtott támogatásnak az ERFA, az ESZA és a Kohéziós Alap egyes prioritásai vagy az EMVA és ETHA egyes intézkedései szerinti azon maximális összegét, amelyet a Bizottságnak a programot jóváhagyó határozata meghatározott,

amelyek közül az alacsonyabb összeget kell figyelembe venni.”

2.

A 120. cikk (3) bekezdésének második albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„A 2014. január 1-jétől az operatív program lezárásáig terjedő időszakban valamennyi ciprusi operatív program társfinanszírozási aránya az egyes prioritási tengelyek szintjén nem lehet magasabb 85 %-nál.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Strasbourgban, 2016. november 23-án.

az Európai Parlament részéről

az elnök

M. SCHULZ

a Tanács részéről

az elnök

I. KORČOK


(1)  2016. szeptember 21-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

(2)  Az Európai Parlament 2016. október 25-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé)] és a Tanács 2016. november 14-i határozata.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o.).


  翻译: