22.5.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 143/116


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre az európai összekapcsolódási eszköz létrehozásáról

(COM(2011) 665 végleges – 2011/0302 (COD))

2012/C 143/23

Előadó: Raymond HENCKS

2011. november 17-én, illetve december 13-án a Tanács és az Európai Parlament úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 172. és 304. cikke alapján kikérik az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre az európai összekapcsolódási eszköz létrehozásáról

COM(2011) 665 final – 2011/0302 (COD).

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Közlekedés, energia, infrastruktúra és információs társadalom” szekció 2012. február 3-án elfogadta véleményét.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2012. február 22–23-án tartott, 478. plenáris ülésén (a február 22-i ülésnapon) 132 szavazattal, 3 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

Ez a vélemény része egy 5 véleményt tartalmazó csomagnak, amelyet az EGSZB az „európai összekapcsolódási eszköz”-ről és az Európai Bizottság által 2011 októberében kiadott iránymutatásokról dolgozott ki. A csomag a következőkből áll: TEN/468 sz. vélemény az európai összekapcsolódási eszközről (előadó: Raymond Hencks), TEN/469 sz. vélemény a távközlési hálózatokra vonatkozó iránymutatásokról (előadó: Antonio Longo), TEN/470 sz. vélemény az energiainfrastruktúrákra vonatkozó iránymutatásokról (előadó: Egbert Biermann), TEN/471 sz. vélemény a közlekedési hálózatokra vonatkozó iránymutatásokról (előadó: Stefan Back) és TEN/472 sz. vélemény a projektkötvény-kezdeményezésről (előadó: Armin Duttine).

1.   Következtetések

1.1

Az EGSZB támogatja az Európai Bizottság tervét, amelynek értelmében a következő, 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó többéves költségvetésből 50 milliárd eurót fordítana az EU közlekedési, energetikai és digitális távközlési hálózatai közötti összeköttetések javítására, továbbá helyesli az infrastruktúra-projektekhez kapcsolódó európai kötvények („EU project bonds”) elvét is, amelyek fellendítő hatásukkal hozzájárulhatnak az 1 000 milliárd euróra becsült befektetési szükségletek fedezéséhez szükséges állami és magántőke sikeres mozgósításához.

1.2

A kulcsinfrastruktúrákba irányuló célzott beruházások hozzájárulnak a kereskedelmi folyamatok élénkítéséhez, a növekedéshez, a versenyképességhez és a munkahelyteremtéshez egy olyan pillanatban, amikor arra Európának alapvető szüksége van.

1.3

Mivel a beruházások állami forrásokból történő, klasszikus finanszírozása egyre nehezebben megvalósítható a mostani válságos időkben, az új típusú pénzügyi eszközök használata – az Európai Beruházási Bankkal szoros együttműködésben és bizonyos fenntartások mellett (ld. a TEN/472 sz. véleményt) – komplementer jellegű és innovatív megoldást kínálhat az EU számára, és segíthet mozgósítani a nyugdíjalapok, biztosítók és más, a hosszú távú projektekbe való befektetésekben érdekelt tőkepiaci szereplők tőkéjét.

1.4

Az EGSZB helyesli az Európai Bizottság szándékát, hogy – saját megfogalmazása szerint – innovatív képleteket találjon a jelentősebb magán-megtakarítások mozgósítása érdekében, azonban véleménye szerint e képleteket úgy kellene kidolgozni, hogy ne csak a nagytőkét célozzák, hanem a kisebb megtakarítások tulajdonosainak is felkeltsék érdeklődését.

1.5

Az adekvát, modern, rugalmas, fenntartható és mindenki (például a mozgássérült személyek) számára hozzáférhető infrastruktúra-hálózatok megvalósulásába irányuló elégséges beruházások fontosságát nem csak pénzügyi szempontból kell hangsúlyozni, hanem egyúttal a társadalmi és területi kohézió, a környezetvédelem és az energiaellátás biztonsága szempontját is figyelembe kell venni.

1.6

Az infrastruktúra-hálózatok összekapcsolására vonatkozó célkitűzések csakis a nemzeti, regionális és helyi köz- és magánfinanszírozás, valamint az uniós források együttes igénybevétele révén valósíthatók meg.

1.7

Következésképpen az Európai Bizottságnak a társfinanszírozandó projektek kiválasztásakor a magas európai hozzáadottértékre való törekvés szempontja mellett figyelembe kell vennie a nemzeti és regionális infrastruktúra-fejlesztési szükségleteket is.

1.8

Az infrastruktúra-beruházások uniós és nemzeti szinten is jelentős biztonsági aspektusokkal bírnak, amelyeket figyelembe kell venni a projektek tervezésekor és a jóváhagyási eljárások kidolgozása során. Ezek valójában előfeltételei annak, hogy az Unión belül továbbra is meglévő „szigetek” integrációja fizikailag megvalósulhasson.

1.9

Az Uniónak tehát az európai strukturális alapokon keresztül továbbra is folyamatosan és arányos módon támogatást kell nyújtania a tagállamoknak a nemzeti hálózataik infrastruktúráihoz való hozzáférés terén jelentkező társadalmi és földrajzi törésvonalak felszámolásához.

1.10

Az EGSZB támogatja a transzeurópai közlekedési, energetikai és digitális infrastruktúra hálózatok összekapcsolását szolgáló projektek központosított irányítására irányuló javaslatot. A három szektor közötti szinergiák kiaknázása, illetve a működési szabályok tökéletesítése – nevezetesen a közös érdekű projektek engedélyeztetési eljárásainak ésszerűsítése és végrehajtási határidejük lerövidítése – költségmegtakarításokat tesz lehetővé, és növeli a projektek hatékonyságát.

1.11

Az EGSZB felhívással fordul a tagállamokhoz, hogy támogassák az Európai Bizottság e téren tett kezdeményezéseit, és hívják fel rájuk a tőkepiacok és egyéb befektetők figyelmét, illetve ösztönözzék az utóbbiak aktív részvételét sikeres végrehajtásukban.

2.   Bevezető

2.1

A 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó, következő többéves pénzügyi keretről szóló javaslatai részeként az Európai Bizottság konkrét intézkedéseket terjesztett elő az integrált európai infrastruktúrák előmozdítása érdekében a közlekedés, az energetika és a digitális kommunikáció területén.

2.2

Az elmúlt évtized során Európa infrastrukturális ráfordításai összességükben csökkentek, holott az ilyen típusú célzott beruházások gazdasági válság idején a gazdaságélénkítési tervek fontos részét képezik, és alapvető fontosságúak Európa gazdasági jövője szempontjából.

2.3

Az említett infrastruktúrák fejlesztésének elősegítése érdekében és az egységes piacra vonatkozó új stratégia növekedési prioritásainak megfelelően az Európai Bizottság egy új integrált eszköz, az „európai összekapcsolódási eszköz” létrehozására tesz javaslatot.

2.4

Magától értetődő – és ezt az EGSZB számos véleményében kihangsúlyozta –, hogy a közutak, vasutak, hajózható vízi utak, légi és multimodális közlekedési útvonalak, elektromos hálózatok, olajvezetékek, gázvezetékek és szélessávú elektronikus távközlési hálózatok legfejlettebb technológiákra épülő, intelligens, fenntartható és tökéletesen összekapcsolt hálózatai létfontosságúak az integrált gazdasági térség számára. Az európai hálózatok összekapcsolását akadályozó hiányzó láncszemek és szűk keresztmetszetek súlyosan hátráltatják a belső piac kiteljesítését, törésvonalakat hoznak létre a régiók között, és függőségbe hozzák Európát a harmadik országokkal szemben, különösen az energiahálózatok területén.

2.5

A kulcsinfrastruktúrákba irányuló célzott beruházások hozzájárulnak a kereskedelmi folyamatok élénkítéséhez, a növekedéshez, a versenyképességhez és a munkahelyteremtéshez egy olyan pillanatban, amikor arra Európának alapvető szüksége van.

2.6

A nagy infrastruktúra-hálózatokhoz kapcsolódó projektekbe irányuló beruházások jellegükből adódóan hosszú távú projektek, és a megvalósításukhoz szükséges jelentős beruházások gazdasági megtérüléséhez komoly kockázatok kapcsolódnak (a költségek alulbecslése, a forgalom szintjének túlbecslése, a pénzügyi konstrukció bonyolultságához kapcsolódó kockázatok), főként a kiépítés fázisában illetve a hálózatok működésének első szakaszában.

2.7

Mivel a nemzeti, helyi illetve európai szintű közfinanszírozási források egymagukban nem tudják biztosítani e projektek finanszírozását, az Európai Bizottság új költségvetési eszköz – az ún. összekapcsolódási mechanizmus – létrehozását javasolja, illetve felülvizsgálta a közlekedésre, az energiahálózatokra és az ikt-kra vonatkozó iránymutatásait az egyéb magán- és állami források bevonása érdekében, javítva az infrastruktúra-projektek hitelességét és csökkentve kockázatos jellegüket a magánberuházók szempontjából.

2.8

Az Európai Bizottság által előterjesztett javaslatokat a következő dokumentumok tartalmazzák:

az európai összekapcsolódási eszköz létrehozásáról szóló rendeletre irányuló javaslat (EGSZB-vélemény: TEN/468);

a transzeurópai közlekedési és energiahálózatok területén történő közösségi pénzügyi támogatás nyújtásának általános szabályairól szóló rendeletre irányuló javaslat (EGSZB-vélemény: TEN/472);

a transzeurópai közlekedési hálózat fejlesztésére vonatkozó uniós iránymutatásokról szóló rendeletre irányuló javaslat; (EGSZB-vélemény: TEN/471);

a transzeurópai energiainfrastruktúrára vonatkozó iránymutatásokról szóló rendeletre irányuló javaslat (EGSZB-vélemény: TEN/470);

a transzeurópai távközlési hálózatokra vonatkozó iránymutatásokról szóló rendeletre irányuló javaslat (EGSZB-vélemény: TEN/469);

3.   Az integrált európai infrastruktúrákról szóló közlemény és az európai összekapcsolódási eszköz létrehozásáról szóló rendeletjavaslat tartalma

3.1

A transzeurópai közlekedési, energetikai és digitális távközlési hálózatokba irányuló beruházások felgyorsítása, illetve a köz- és magánszférából a szükséges források előteremtése érdekében az Európai Bizottság a 2014–2020 közötti időszakra az alábbiakat javasolja:

az európai kapcsolódások kiépítéséhez várhatóan +/- 1 000 milliárd euró összegű beruházást kell megvalósítani, amely a következőképpen oszlik el:

Energia

Elektromos áram

140 milliárd euró

Földgáz

70 milliárd euró

CO2

2,5 milliárd euró

Kőolaj

emlékeztetőül

Közlekedés

(közúti, vasúti, tengeri, hajózható és légi útvonalak)

 

500 milliárd euró

ebből 250 milliárd a központi hálózatra;

a finanszírozási szükségletek különböző közlekedési módok közötti elosztása a kiválasztott projektek függvényében alakul

Szélessávú távközlés

 

270 milliárd euró

az uniós költségvetésből 50 milliárd eurót kell a páneurópai hálózatok összekapcsolására irányuló beruházási projektek rendelkezésére bocsátani, egy 40 milliárd eurós tételben, illetve 10 milliárd euró a Kohéziós Alapban van elkülönítve a közlekedési infrastruktúrára. A forrásokat a következőképpen kell felosztani:

Energia

9,1 milliárd euró

Közlekedés

31,7 milliárd euró

Távközlés/Digitális szolgáltatások

9,2 milliárd euró

az Európai Bizottság által (a tagállamok javaslatai alapján) kiválasztott transzeurópai összekapcsolódási projektek társfinanszírozási aránya a támogatható költségek 20 és 75 %-a között változhat, de kivételes esetekben elérheti akár a költségek 80–100 %-át is,

növelni kell a beruházások vonzerejét a magánszektorból származó források számára, az egyes infrastruktúra projektekhez kapcsolódó európai kötvények bevezetése révén („EU project bonds”), így csökkentve a harmadik beruházók által vállalt kockázatot. Az EU költségvetési keretének egy része ily módon arra kerül felhasználásra, hogy tőkét biztosítson az Európai Beruházási Bank (EBB) részére a támogatott projektek társfinanszírozásával vállalt kockázat egy részének fedezése céljából. Az EU-költségvetés tehát egyfajta garanciát kínál ahhoz, hogy az EBB finanszírozza az érintett projekteket, de az EBB-nek vállalnia kell a kockázat fennmaradó részét,

A kísérleti fázis folyamán (2012-2013), amely 5–10 projekttel indul, az EU által az EBB-nek átutalt – maximum 230 millió euró összegű – források, melyek teljes mértékben a meglévő beruházási projektekhez fel nem használt előirányzatokból származnak, az Európai Bizottság becslései szerint várhatóan igen jelentős egyéb beruházói forrásokat mozgósíthatnak, melyek elérhetik a 4,6 milliárd eurót,

maximalizálni kell a szinergiákat a programok között az energia-, a közlekedési és az ikt-ágazatban, hogy eleget tegyünk egyrészről a következetes stratégia és az Európai Bizottság által alkalmazott világos és harmonizált projekt-kiválasztási kritériumok követelményének, illetve másrészről a nyomon követés és az ellenőrzés igényének, az EU források célzott és hatékony felhasználása érdekében,

a jelenlegi szabályok egyszerűsítéséhez a következő intézkedéseket kell bevezetni: a mutatók hozzáigazítása az Európa 2020 stratégia célkitűzéseihez, az engedélyezési határidők lerövidítése, a három ágazat központosított irányítása, esetleg egy végrehajtó ügynökség létrehozása, közös odaítélési kritériumok és éves munkaprogramok, a mechanizmus koordinációs bizottságának létrehozása, illetve végezetül felhatalmazáson alapuló jogi aktusok kiadására vonatkozó hatáskör biztosítása az Európai Bizottságnak.

4.   Általános megjegyzések

4.1

Az EGSZB helyesli az Európai Bizottság kezdeményezéseit, melyek célja az európai hozzáadott értéket képviselő, stratégiai projektekbe való beruházások ösztönzése és koordinációja, valamint a klasszikus, szubvenciókon alapuló finanszírozás helyett alternatív megoldások felvetése a 2014–2020 közötti időszakra.

4.2

Az EGSZB támogatja a közös, központosított finanszírozási és irányítási mechanizmus és munkaprogramok kialakításának javaslatát a transzeurópai közlekedési, energetikai és digitális infrastruktúra hálózatok összekapcsolását szolgáló projektek esetében; ezekről közvetlenül az Európai Bizottság gondoskodna, szükség esetén egy végrehajtó ügynökség segítségével. A három szektor közötti szinergiák kiaknázása, illetve a működési szabályok tökéletesítése – nevezetesen a közös érdekű projektek engedélyeztetési eljárásainak ésszerűsítése és végrehajtási határidejük lerövidítése – költségmegtakarításokat tesz lehetővé, és növeli a projektek hatékonyságát.

4.3

Az EGSZB támogatja azt a javaslatot, hogy elsőbbséget kell biztosítani a hozzáadott értéket képviselő és európai szempontból szükséges projekteknek, melyek a transzeurópai hálózatokat összekötik a tagállami infrastruktúra-hálózatokkal. Ugyanakkor meg kívánja jegyezni, hogy a társadalmi és területi kohézió jegyében az Uniónak az európai strukturális alapokon keresztül továbbra is folyamatosan és arányos módon forrásokat kell biztosítania a tagállamok számára a nemzeti hálózataikhoz való hozzáférés területén jelentkező társadalmi és földrajzi törésvonalak felszámolásához és az ellátás biztonságának garantálásához.

4.4

Az EGSZB felhívja a figyelmet arra, hogy az adekvát, modern, rugalmas, fenntartható és mindenki (például a mozgássérült személyek) számára elérhető infrastruktúra-hálózatok iránti igényt nem lehet kizárólag pénzügyi szempontok alapján megragadni; ezek a beruházások a társadalmi és területi kohézió, valamint a környezetvédelem és az energiaellátás biztonsága szempontjából is nélkülözhetetlenek, mely szempontokat az Európai Bizottságnak mérlegelnie kell a társfinanszírozandó projektek kiválasztásakor.

4.5

Az infrastruktúra-beruházások uniós és nemzeti szinten is jelentős biztonsági aspektusokkal bírnak, amelyeket figyelembe kell venni a projektek tervezésekor és a jóváhagyási eljárások kidolgozása során. Ezek valójában előfeltételei annak, hogy az Unión belül továbbra is meglévő „szigetek” integrációja fizikailag megvalósulhasson.

4.6

Bármilyen jelentős is az Unió 50 milliárd euró körüli pénzügyi hozzájárulásának összege, ez a forrás az Európai Unió által felmért beruházási szükségleteknek csupán egy kis hányadát fedezi.

4.7

A beruházások nagyobb részét mindenképpen a tagállamoknak és a magánberuházóknak kell biztosítaniuk, az Unió pénzügyi hozzájárulásának csupán olyan „húzótőkeként” kell szolgálnia, amely sikeresen ösztönözheti a tagállamok és a piaci szereplők beruházási hajlandóságát.

4.8

Ugyanakkor a költségvetési problémák és az állam pénzügyi helyzetének rendbe tételéhez kapcsolódó kényszerek a tagállamok többségét arra kényszerítik, hogy a beruházási programok leszűkítésén illetve felfüggesztésén gondolkodjanak, ami elkerülhetetlenül negatív hatással lesz a magánforrásokból származó beruházások volumenére is.

4.9

Csak a nemzeti és helyi köz- és magánfinanszírozás, illetve az uniós források együttes igénybe vétele révén valósíthatók meg az infrastruktúra-hálózatok összekapcsolására vonatkozó célkitűzések.

4.10

Az infrastruktúrákba irányuló beruházásoknak hozzá kell járulniuk az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság és társadalom felé való átmenethez.

4.11

Miután az Európai Bizottság vállalta, hogy integrálja az Európa 2020 stratégia célkitűzéseit az uniós programokba, különös tekintettel az éghajlatváltozás területére, illetve hogy az Unió költségvetésének legalább 20%-át ezekre a célokra fordítja, az EGSZB támogatja az Európai Bizottságnak azt a lépését, hogy az uniós költségvetésből olyan befektetéseket valósítson meg, amelyek multiplikátor hatást kifejtve mozgósítják a magántőkét. A szabályozási kockázatok enyhítése, illetve a hosszú távú befektetési lehetőségeket kereső harmadik beruházók tőkeköltségének csökkentése érdekében, illetve mivel a beruházások állami forrásokból történő, klasszikus finanszírozása egyre nehezebben megvalósítható a mostani válságos időkben, az új típusú pénzügyi eszköz használata – az Európai Beruházási Bankkal szoros együttműködésben és bizonyos fenntartások mellett (ld. a TEN/472 sz. véleményt) – komplementer jellegű és innovatív megoldást kínálhat az EU számára, és segíthet mozgósítani a nyugdíjalapok, biztosítók és más, a hosszú távú projektekbe való befektetésekben érdekelt tőkepiaci szereplők tőkéjét.

4.12

Az EGSZB helyesli az Európai Bizottság szándékát, hogy – saját megfogalmazása szerint – innovatív képleteket találjon a jelentősebb magán-megtakarítások mozgósítása érdekében, azonban véleménye szerint e képleteket úgy kellene kidolgozni, hogy ne csak a nagytőkét célozzák, hanem a kisebb megtakarítások tulajdonosainak is felkeltsék érdeklődését.

4.13

Mivel jelenleg nincs más elképzelhető megoldás, az EGSZB csak sajnálni tudja, hogy egyes tagállamok húzódoznak az infrastruktúra-projektekhez kapcsolódó európai kötvényektől, sőt, ellenkeznek azokkal, és reméli, hogy a kísérleti szakasz, amely az EU jelenlegi költségvetéséből maximum 230 millió eurót fog felhasználni, képes lesz arra ösztönözni a tőkepiacokat, nyugdíjalapokat, biztosítótársaságokat stb., hogy hosszú távon beruházzanak e projektekbe, és meggyőzni őket a tervezett intézkedések megalapozottságáról.

Kelt Brüsszelben, 2012. február 22-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Staffan NILSSON


  翻译: