1.8.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 250/24


Módosítás iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

(2017/C 250/07)

Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a módosítás iránti kérelem elleni felszólalásra.

AZ OLTALOM ALATT ÁLLÓ EREDETMEGJELÖLÉSEKHEZ/OLTALOM ALATT ÁLLÓ FÖLDRAJZI JELZÉSEKHEZ KAPCSOLÓDÓ TERMÉKLEÍRÁS NEM KISEBB JELENTŐSÉGŰ MÓDOSÍTÁSÁNAK JÓVÁHAGYÁSÁRA IRÁNYULÓ KÉRELEM

Az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének első albekezdése szerinti módosítás jóváhagyására irányuló kérelem

„TERNASCO DE ARAGÓN”

EU-szám: PGI-ES-02149 – 2016.6.29.

OEM ( ) OFJ ( X )

1.   Kérelmező csoportosulás és jogos érdek

A csoportosulás neve

:

Consejo Regulador de la Indicación Geográfica Protegida „Ternasco de Aragón”

Címe

:

Mercazaragoza, Edificio Centrorigen

Ctra. Cogullada s/n

50014 Zaragoza

ESPAÑA

Tel.

:

+34 976470813

E-mail-cím

:

info@ternascodearagon.es

A „Ternasco de Aragón” termelőinek kollektív érdekeit képviselő és a termék védelméért felelős kérelmező csoportosulás a „Ternasco de Aragón” oltalom alatt álló földrajzi jelzés módosítására irányuló kérelem jogosan érdekelt fele.

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Spanyolország

3.   A termékleírás módosításokkal érintett rovata

A termék elnevezése

A termék leírása

Földrajzi terület

A származás igazolása

Az előállítás módja

Kapcsolat

Címkézés

Egyéb (részletezze)

4.   A módosítás típusa

Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti, kisebb jelentőségűnek nem tekinthető módosítása

Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti, kisebb jelentőségűnek nem tekinthető oly módon történő módosítása, amelyre vonatkozóan nem tettek közzé egységes (vagy azzal egyenértékű) dokumentumot

5.   Módosítások

5.1.   A termék leírása

Követelmények (B. bekezdés második pont):

A hatályos termékleírás szövege:

„2.

A »Ternasco de Aragón« terméknek az alábbi feltételeknek kell megfelelnie:

Tetszőleges ivarú (heréletlen hím vagy nőstény) bárányokból származik.

Levágáskor a bárányok életkora 70–90 nap.

A bárányokat istállóban tartva, anyatejjel, illetve kiegészítésképpen »ad libitum« feltárt szalmával és a hatályos jogszabályi előírásokban engedélyezett koncentrátumokkal kell táplálni. A minimális szoptatási idő 50 nap.

Az esetleges elválasztást követően az állatok etetése feltárt szalmával és szabadon használható koncentrátumokkal történik.

Tilos olyan anyagok használata, amelyek megzavarhatják az állat normális növekedési és fejlődési ritmusát.”

A következők szerint módosul:

„2.

»A Ternasco de Aragón« terméknek az alábbi feltételeknek kell megfelelnie:

Tetszőleges ivarú (heréletlen hím vagy nőstény) bárányokból származik.

A bárányokat istállóban tartva, anyatejjel, illetve kiegészítésképpen »ad libitum« feltárt szalmával és a hatályos jogszabályi előírásokban engedélyezett koncentrátumokkal kell táplálni. A minimális szoptatási idő 40 nap.

Az esetleges elválasztást követően az állatok etetése feltárt szalmával és szabadon használható koncentrátumokkal történik.

Tilos olyan anyagok használata, amelyek megzavarhatják az állat normális növekedési és fejlődési ritmusát.”

A termékleírás jelzett változtatásainak indokolása:

Vágási kor:

Javasolt a vágási kor eltörlése, mivel a hasított testek egyedi ellenőrzése biztosítja a termékleírásban meghatározott minőségi paraméterek teljesülését.

A hasított test, a hús és a zsír minőségét sok tényező befolyásolja, ezek száma azonban – az állatok fiatal kora és a hagyományos tenyésztési rendszer következtében – csökkent (Sañudo et al., 2013).

A hasított test minőségét elsősorban faggyúborítottsága, tömege, színe és felépítése alapján határozzák meg. A Ternasco de Aragón hasított testének minősítésénél is ezeket a paramétereket veszik figyelembe.

A hasított testek minősítése e kritériumok alapján számos előnnyel jár, például megkönnyíti a szelektálást és elősegíti a garantált termék homogeneitását.

A Zaragozai Egyetem Állatorvosi Karának egy 2014-ben készült tanulmánya megállapítja, hogy „amennyiben a hasított test a 8,0–12,5 kg tömegtartományba tartozik, a húsnak a termékleírásban szereplő paramétereknek megfelelő minősége független az állat életkorától”.

Rámutat arra, hogy a hús zamatossága, fényessége (L*) és keménysége tekintetében nincs jelentős különbség egy 70 napos korukban levágott állatokból álló tétel és egy másik, 100 napot élt állatokból álló tétel között.

A tanulmány kiegészítéseként az ellenőrző szerv technikusai ellenőrizték a tanulmányhoz használt összes hasított testet, és mindkét tétel esetében megállapították, hogy a 8 kg-ot meghaladó hideg hasított testek megfeleltek a termékleírás izmoltságra és faggyúborítottságra vonatkozó követelményeinek. Végső soron tehát azt, hogy azok megfeleltek volna az oltalom alatt álló földrajzi jelzés által védett hasított testre és húsra vonatkozó összes minőségi követelménynek.

Az OFJ által szokásosan használt termelési rendszerben kiváló izmoltságú, halvány rózsaszínű húsú, optimális szintű faggyúátszövéssel és -borítottsággal rendelkező 8–12,5 kg tömegtartományba tartozó hasított testeket állítanak elő. A hasított test súlya nagyon fontos paraméter, amely az állatok koraérettségi tényezőjével együtt, a faggyúborítottsággal, a színnel és a felépítéssel áll kapcsolatban, így közvetlenül befolyásolja a hasított test minőségét. A Kapcsolat a környezettel F) bekezdés 3., „Termelési rendszerek” c. pontjában szó szerint az áll, hogy „(…) azonban ezeknek a fajtáknak legfontosabb jellemzője a koraérettség, ami a korán jelentkező zsírszövet lerakódásoknak köszönhetően közismerten befolyásolja a bárány minőségét. (…) ez a bizonyítottan nagyobb koraérettség sajátos vonása és egyben megkülönböztető jegye ezeknek a fajtáknak.”

A fentieken kívül világossá kell tenni, hogy az OFJ odaítéléséhez szükséges igazoláshoz a hasított testeket egyenkénti vizsgálatnak kell alávetni. A termékleírásban meghatározott testtömeg-tartományon kívül eső hasított testeket automatikusan el kell utasítani. A 8–12,5 kg tömegű hasított testek esetében megvizsgálják azok általános küllemét és ha az megfelelő, felmérik a faggyúborítottság mértékét. A szóban forgó fajtához tartozó állatok koraérettsége miatt a vágási kort és tömeget a túlzott faggyúborítottság határozza meg, különösen a nőstények esetében. A hímek esetében legtöbbször a tömeg és nem a faggyúborítottság az elsőrendű tényező.

A nem kellően fejlett állatoknál a súlyhatár-tartomány teljesülhet, az életkor-tartomány azonban nem, bár ez a körülmény a hasított test küllemén is észlelhető. Ezek az állatok általában más tényezők miatt nem igazolhatók, ilyenek: a csekély zsírtartalom, a rossz izmoltság, a hús színe (túl vörös vagy sárgás szín), a hús állaga (mivel az érlelés során nem alakult ki a megfelelő pH-érték), a túlméretezett herék a hímek, illetve a túl vastag hasfal a hasított test középvonala magasságában a nőstények esetében.

Annak megállapítására, hogy a hasított test minőségellenőrzése milyen mértékben biztosítja a termék jellemzőit, az OFJ ellenőrző és igazoló szervének műszaki csoportja elemezte a 2015. évi adatokat.

386 állattartó gazdaság (az OFJ-t előállító gazdaságok állományának 45,89 %-a) 4 937 db Mercazaragozában levágott báránya egyedi nyomonkövethetőségének teljes adatállományát feldolgozták.

A 386 állattartó gazdaságból kiválasztottak 33-at, amelyektől elkérték a születési adatokat. A születési időpontokat összevetették a minősítésre és a testtömegre vonatkozó adatokkal.

A 897 bárányból származó hasított test teljes adatállományának elemzésének eredményei: 893 hasított test (99,55 %) megfelelt az állat levágáskori életkor- és hasított testtömeg-tartományának. 2 hasított test (0,22 %) megfelelő tömeggel és jellemzőkkel rendelkezett, de az állat életkora levágáskor meghaladta a 100 napot; és a fennmaradó 2 hasított test (0,22 %) egyenkénti tömege meghaladta a 12,5 kg-ot és 100 naposnál idősebb állatokból származott.

Tehát levonható a következtetés, hogy azok a bárányok, amelyek hasított testének tömege a termékleírásban meghatározott testtömeg-tartományok valamelyikébe tartozik, megfelelnek az OFJ minőségi paramétereinek, függetlenül az állat levágáskori tömegétől.

A módosítás nem igényli a korai faggyúborítottságra összpontosító termelési rendszer változtatását és nem érinti a termék előállítását (levágás, szárítás és tartósítás). Azaz, nem érinti a kapcsolat leírásában meghatározott feltételekkel rendelkező hasított test előállítását: „…Megfelelő szöveti összetétel, nem túl sok csontszövettel, megfelelően kialakult bőr alatti és izomközi zsírszövettel és az izmon belüli zsírszövet kialakulásának jegyeivel”. A vágott test tömegének, izmoltságának, színének és faggyúborítottsága mértékének ellenőrzése által biztosítható a „Ternasco de Aragón” OFJ-vel ellátott vágott testek minősége, tehát a vágási kor mintavétel alapján történő ellenőrzése helyébe a vágott testeknek tömeg és más jellemzők szerinti egyéni osztályozása léphet.

Szoptatási időszak

Javasolt az elválasztás minimum életkorának 40 napra történő csökkentése, mivel a 40 vagy 70 napos korukban elválasztott állatok húsának a termékleírásban meghatározott minőségi paraméterei között említést érdemlő különbségek nem találhatók, mindkét állattípus megfelel a leírásban szereplő minőségi jellemzőknek.

Az Aragóniában őshonos fajtáink szokásos tenyésztési rendszerében a bárányok az anyaállatok következő reproduktív ciklusának kezdetéig anyjukkal maradnak. Az állattenyésztő gazdaságokban a bárányokat továbbra is a kizárólag a szaporulat etetésére szolgáló anyatejjel táplálják, étrendjüket a nap folyamán jó minőségű takarmánnyal egészítik ki. A bárányokat általában tételenként kezelik, amelyekben az állatok között csak néhány napos életkor-különbség lehet, ez megkönnyíti kezelésüket – és általában a gazdálkodást – és biztosítja a paraméterek megfelelő ellenőrzését is. Az így előállított és OFJ-vel ellátott termék semmit nem változik, továbbá az is jellemzi, hogy az anyaállatok összes tejét bárányaik fogyasztják el egészen az elválasztásig.

Pontosan ezt a véleményt fogalmazza meg a Zaragozai Egyetem Állatorvosi Karának a közelmúltban készült tanulmánya a szoptatási időszak hatásáról az OFJ termékleírásában a hús színére, zamatosságára és textúrájára vonatkozóan meghatározott követelményekre. Az ellenőrző szerv szakemberei felülvizsgálták a tanulmányban említett összes vágott testet, és a tanulmány tárgyát képező paraméterek ellenőrzésén felül ott helyben meg tudták állapítani, hogy a 8 kg-nál nagyobb tömegű hasított hideg testek izmoltság, illetve belső és külső faggyúborítottság tekintetében megfeleltek volna az OFJ termékleírásában szabályozott követelményeknek.

A tanulmány a rámutat következőkre: „Az eltérő táplálási időszakokban mért pH-értékek között (P = 0,206) nem volt eltérés: a nem elválasztott állatoknál 5,70 ± 0,11 és a már elválasztottaknál 5,75 ± 0,14 normális értékeket mértek, ezek nem befolyásolták a hús színét, zamatosságát vagy textúráját, amelyeket pedig a rendkívül magas pH-értékek súlyosan érintenének.”

Így tehát, a tanulmány leszögezi a következőket: „A 40 napos korban (a termékleírásban jelenleg meghatározott határidő előtt) történő elválasztás vagy annak meg nem történte esetén nem volt különbség a hús zamatossága, fényessége (L*), piros színe vagy keménysége tekintetében.”

5.2.   A termék leírása

Fajták (B. bekezdés, 1. pont):

A hatályos termékleírás szövege:

„1.

A »Ternasco de Aragón« előállítására alkalmas juhok a következő fajtákból származnak:

»Rasa Aragonesa«

»Ojinegra de Teruel«

»Roya Bilbilitana«.”

A következők szerint módosul:

„1.

A »Ternasco de Aragón« előállítására alkalmas juhok a következő fajtákból származnak:

»Rasa Aragonesa«

»Ojinegra de Teruel«

»Roya Bilbilitana«

»Maellana«

»Ansotana«”

A jelzett változtatások indokai:

A termékleírás jelenleg három különböző fajtát engedélyez: „Rasa Aragonesa”, „Roya Bilbilitana” és „Ojinegra de Teruel”. Kívánatos az Ansotana és a Maellana fajta engedélyezése is, mivel a Ternasco de Aragón első termékleírásának létrejötte után megjelent 1682/1997. sz. királyi rendelet azokat a Catálogo Oficial de Razas de Ganado en España-ban (A spanyol haszonállatok fajtáinak hivatalos katalógusa) független fajtákként már hivatalosan elismerte. A Ternasco de Aragón első termékleírását sajátos jelölés néven az autonóm területen 1989. július 10-én, országosan 1992 októberében, európai szinten pedig 1996. június 21-én ismerték el.

Ezt a két fajtát jelenleg nagyon kis számú, kb. 10 000 anyaállat (juh) képviseli. E két fajtának – amelyeket akkoriban a „Rasa Aragonesa” fajta ökotípusának tekintettek – tenyésztésével foglalkozó számos gazdaságot, amelyek tökéletesen alkalmazkodtak természetes környezetükhöz és megfeleltek a vágott test minőségi paramétereinek, még az 1682/1997 sz. királyi rendelet megjelenése előtt bejegyezték az OFJ-k nyilvántartásába. A fenti királyi rendelet megjelenése következtében a jelzett gazdaságokat törölték a nyilvántartásból. Tenyésztési rendszerük megegyezik a termékleírásában szereplő fajtáknál alkalmazottal. Jelenleg szívesen csatlakoznának az OFJ rendszerhez.

Mindezért, a termékleírásnak a hatályos jogszabályhoz való igazításának kérelme a hagyományosan a „Rasa Aragonesa” fajta ökotípusainak tekintett „Ansotana” és a „Maellena” juhfajták tenyésztőinek újrafelvételére irányul.

5.3.   A származás igazolása (D. bekezdés 2. pont):

A hatályos termékleírás szövege:

„2.

Ellenőrzés és tanúsítás:

A termék eredetét alátámasztó alapvető követelmények:

a)

A hús kizárólag a termelési területen található, a nyilvántartásokba bejegyzett gazdaságokban előállított »Rasa Aragonesa«, »Ojinegra de Teruel« és »Roya Bilbilitana« fajtákból származhat.”

A következők szerint módosul:

„2.

Ellenőrzés és tanúsítás:

A termék eredetét alátámasztó alapvető követelmények:

a)

A hús kizárólag a termelési területen található, a nyilvántartásokba bejegyzett gazdaságokban előállított »Rasa Aragonesa«, »Ojinegra de Teruel«, »Roya Bilbilitana«, »Ansotana« és »Maellana« fajtákból származik.”

A jelzett változtatások indokai:

Ugyanazok, mint az 5.2. pontban foglaltak.

5.4.   Kapcsolat a környezettel (F. bekezdés 3. pont Termelési és feldolgozási rendszerek, a) Termelés)

A hatályos termékleírás szövege:

„a)

Termelés

A jelentős juhtenyésztési alágazat kialakulásához az aragóniai tájak agroklimatikus jellemzői is hozzájárultak, mivel a juh az egyetlen állatfaj, amely alkalmazkodni képes az itteni gyér és évszakonként is változó minőségű legelőkhöz.

Ez a juhtípus, tömegét és vágási korát tekintve olyan különleges jellemzőkkel rendelkezik, amelyek világosan megkülönböztetik a Spanyolországban általában vágásra kerülő egyéb juhtípusoktól.

A továbbiak a szóban forgó földrajzi jelzés oltalma alá tartozó három fajtát mutatják be:

A »Raza aragonesa« juhfajtát főként a három aragóniai tartományban tenyésztik, alapvető élőhelye a síkságok, a fennsíkok és az alacsonyabb hegyek. A fajta megkülönböztető jegyei arányos törzse, karcsú nyaka, redőmentes bőre, a nyakán gyakran előforduló bőrcsengettyűk, hosszú, erős végtagjai és kicsi, kemény patái.

Egész testét egyenletesen fehér gyapjú borítja, kivéve az állat fejét, négy végtagjának alsó részét és esetenként a hasát. A középfinom minősítésű gyapjúszálak hossza 5–10 cm. Egy újszülött bárány tömege kb. 3,5 kg, 0–30 napos korában (a szoptatás ideje alatt) naponta 200 grammot gyarapodik, ami 9,5 kg-os súlynövekedésnek felel meg havonta. 30–90 napos korukban a nőstények naponta 230 grammal gyarapodnak, a hímeknél a gyarapodás napi 250 g körül mozog, így három hónapos korukra tömegük 23–25 kg, ami közel 48 %-os levágáskori hozamot biztosít, ennek megfelelően a »Ternasco de Aragón« vágott testének tömege 10–12 kg.

A »Ternasco de Aragón« előállításához megfelelőnek tartott többi fajta az »Ojinegra de Teruel« és a »Roya Bilbilitana«. Mindkettő kizárólag hústermelésre szánt fajta, legfontosabb jellemzőjük a koraérettség, aminek közismert a bárány húsminőségére gyakorolt hatása, a zsírszövet korán jelentkező lerakódásainak köszönhetően. Ezért a 80–100 napos állatok 10–12 kg-os vágott teste a növendék bárányok vágott testének tökéletes típusát képviseli: fiatal, puha, megfelelő szöveti összetételű, amelyben nem túl sok a csontszövet, a bőr alatti és az izmok közötti zsírszövet megfelelően fejlett, és megkezdődött az izomzat zsírátszövöttsége, ami kiváló aromáját biztosítja.

A »Rasa Aragonesa« fajtájú bárányok hasított testének szöveti felépítése tökéletes: egy 10,74 kg-os hasított test, a hím- és a nőivarú egyedeket egyaránt figyelembe véve, átlagos zsírtartalma eléri a 25 %-ot. Ez a koraérettség jellemző egy másik, sajátosan aragóniai genotípusra, a »Roya Bilbilitana« fajtacsoportra is, amelynek bárányai – 10,6 kg-os hasított testeken mérve és mindkét nemet figyelembe véve – akár a 26,6 %-os átlagos zsírtartalmat is elérhetik. Az »Ojinegra de Teruel« fajta hasított teste zsírszöveteinek százalékos arányai hasonlók a két említett fajtáéihoz.

Ezt a fajtát sajátos, bizonyítottan jelentősebb koraérettsége különbözteti meg más fajtáktól. Így az említett genotípusokból származó »Ternasco de Aragón« minősége eltér és felülmúlja a többi fajtáét.

A juhok szívesen legelnek Aragónia tarlóin és természetes legelőin, amelyeken sokfajta gyógynövény bőséges választéka áll rendelkezésükre (rozmaring, kakukkfű…).

A bárányokat hodályokban tartják, ahol éjjelente anyatejjel táplálkoznak, nappal pedig jó minőségű takarmánykiegészítőt fogyaszthatnak korlátlan mennyiségben.

A koncentrált takarmánykiegészítő »ad libitum« fogyasztása az anyatejjel való táplálkozás mellett lehetővé teszi a fentiekben felsorolt aragóniai fajtákból eredő, jelzett tömegű és korú bárányok (10–12 kg és 80–100 napos) hasított testét meghatározó minőségi jegyek kiteljesedését (szövettani összetétel, a zsírszövet eloszlása, színe és állaga, a hús puhasága, színe és aromája).”

A következők szerint módosul:

„a)

Termelés

A jelentős juhtenyésztési alágazat kialakulásához az aragóniai tájak agroklimatikus jellemzői is hozzájárultak, mivel a juh az egyetlen állatfaj, amely alkalmazkodni képes az itteni gyér és évszakonként is változó minőségű legelőkhöz.

Ezt a juhtípust különleges jellemzői világosan megkülönböztetik a Spanyolországban szokásosan tartott egyéb juhtípusoktól.

A továbbiak bemutatják a szóban forgó földrajzi jelzés oltalma alá tartozó öt fajtát:

A »Raza aragonesa« juhfajtát főként a három aragóniai tartományban tenyésztik, alapvető élőhelye a síkságok, a fennsíkok és az alacsonyabb hegyek. A fajta megkülönböztető jegyei arányos törzse, karcsú nyaka, redőmentes bőre, a nyakán gyakran előforduló bőrcsengettyűk, hosszú végtagjai és kicsi, kemény patái. Egyenletesen fehér gyapja az egész testét beborítja, szabadon hagyva a fejét, négy végtagjának alsó részét és esetenként a hasát, a közepesen sűrű gyapjúszálak hossza 5-10 cm. Egy újszülött bárány tömege kb. 3,5 kg, 0–30 napos korában (a szoptatás ideje alatt) naponta 200 grammal gyarapodik, ami 9,5 kg-os súlynövekedésnek felel meg havonta. 30–90 napos korban a napi súlytöbblet a nőstények esetében 230 g, a hímek esetében 250 g körül mozog, így három hónapos korukra tömegük 23–25 kg lesz, ami levágáskor közel 48 %-os hozamot biztosít, ennek megfelelően a »Ternasco de Aragón« vágott testének tömege 10–12 kg.

A »Ternasco de Aragón« előállításához megfelelőnek ítélt többi fajta az »Ojinegra de Teruel«, a »Roya Bilbilitana«, az »Ansotana« és a »Maellana«. A két első kizárólag hústermelésre szánt fajta, amelyek legfontosabb jellemzője a koraérettség, aminek a bárány húsminőségére gyakorolt hatása közismert a korán jelentkező zsírszövet-lerakódásoknak köszönhetően. Ezért a 80–100 napos állatok 10–12 kg-os vágott teste a növendék bárányok vágott testének tökéletes típusát képviseli: fiatal, puha, megfelelő szöveti összetételű, amelyben nem túl sok a csontszövet, a bőr alatti és az izmok közötti zsírszövet megfelelően fejlett, és megkezdődött az izomzat zsírátszövöttsége, ami kiváló aromáját biztosítja.

A Maellana fajta juhok fehér színű, hosszú lábú, domború vagy ultradomború profilú, mezomorf, közepes tömegű állatok. Nyakuk hosszú. A Maellana fajta legjellemzőbb sajátossága, hogy a közepes sűrűségű gyapjú testük kivételesen csekély felületét borítja. Tenyésztésük első és szinte egyedüli célja a hústermelés. Ezek a bárányok 3,0 és 4,5 kg tömeggel születnek, 30 napos korukban tömegük 9,30–10,30 kg és 90 naposan elérik a 24,0–26,0 kg-ot.

Az Ansotana fajtájú harmonikus alkatú, enyhén homorú profilú, fehér, mezomorf állatok az »Entrefinos de Pirineo« csoport tagjai. Élőhelyük időjárási viszonyai miatt az állatok jellegzetes, közepesen sűrű gyapjának sajátos, a Rasa Aragonesa fajtától eltérő jellemzői vannak, amellyel pedig hagyományosan szoros kapcsolatban álltak. Mindkét nemnél elfogadható az általában jól fejlett, spirál alakú szarvak jelenléte, amelyek gyakoribbak a kosok esetében. Régebben hármas céllal tenyésztett fajtaként tartották nyilván (hús, gyapjú és tej). Manapság főleg hústermelés céljából tenyésztik.

A most »Maellana« és »Ansotana« néven bejegyzett fajtákat ökotípusként hagyományosan még magában foglaló »Rasa Aragonesa« fajta bárányainak tökéletes sejtösszetételű vágott teste a hímek és a nőstények átlagában 25 %-os átlagos zsírtartalommal rendelkezik egy átlagosan 10,74 kg-os vágott test tömegében, pontosan úgy mint az Ansotana és Maellana fajták bárányai esetében, amelyekkel közös etnikumú törzsből származnak. Ez a koraérettség egy másik, sajátosan aragóniai genotípusra, a »Roya Bilbilitana« fajtacsoportra is jellemző, amelynek bárányai 10,6 kg-os hasított testeken mérve, mindkét nemet figyelembe véve, 26,6 % átlagos zsírtartalmat is elérnek. Az »Ojinegra de Teruel« fajta hasított teste zsírszövetének százalékos arányai bizonyítottan megfelelnek a fent említett két fajta eredményeinek. A bizonyítottan nagyobb koraérettség sajátos vonása és egyben megkülönböztető jegye ezeknek a fajtáknak. Így az említett genotípusokból származó »Ternasco de Aragón« bárányhús minősége különbözik a többi fajta húsától.

Ezt a fajtát sajátos, bizonyítottan jelentősebb koraérettsége különbözteti meg más fajtáktól. Így az említett genotípusokból származó »Ternasco de Aragón« minősége eltér és felülmúlja a többi fajtáét.

A juhok szívesen legelnek Aragónia tarlóin és természetes legelőin, amelyeken sokfajta gyógynövény bőséges választéka áll rendelkezésükre (rozmaring, kakukkfű…).

A bárányokat hodályokban tartják, ahol éjjelente anyatejjel táplálkoznak, nappal pedig jó minőségű takarmánykiegészítőt fogyaszthatnak korlátlan mennyiségben.

A koncentrál takarmánykiegészítő »ad libitum« fogyasztása, az anyatejjel való táplálás mellett, lehetővé teszi a fentiekben felsorolt aragóniai fajtákhoz tartozó, jelzett tömegű bárányok hasított testének végleges kialakulását (szövettani összetétel, a zsírszövet eloszlása, színe és állaga, a hús puhasága, színe és aromája).”

A jelzett változtatások indokai:

A két újonnan beillesztett bekezdés annak a két fajtának leírását tartalmazza, amelyek felvételének indokolását az 5.2. pont tartalmazza.

A levágási életkor korlátozásának az 5.1. pontban megindokolt megszüntetése miatt, törlésre kerültek az állatok korára történő utalások a második és az utolsó bekezdésben, a szöveg többi részét érintetlenül hagyva.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

„TERNASCO DE ARAGÓN”

EU-szám: PGI-ES-02149 – 2016.6.29.

OEM ( ) OFJ ( X )

1.   Elnevezés

„Ternasco de Aragón”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Spanyolország

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

1.1. osztály: Friss hús (valamint vágási melléktermék és belsőség)

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A következő fajtákba tartozó bárányok húsa: Rasa Aragonesa, Ojinegra de Teruel, Roya Bilbilitana, Maellana és Ansotana. A „Ternasco de Aragón” tetszőleges ivarú bárányokból származik. A bárányokat istállóban tartva, anyatejjel, illetve kiegészítésképpen „ad libitum” feltárt szalmával és a hatályos jogszabályi előírásokban engedélyezett koncentrátumokkal kell táplálni. A minimális szoptatási idő 40 nap.

A hasított test tömege 8,0–12,5 kg. Az állat profilja egyenes vonalú, enyhén homorú, lekerekített körvonalakkal. Az állat zsírszalonnája tömör és fehér. A háj fehér, és a veséknek legalább a felét, de sohasem a teljes egészét beborítja. Húsa lágy, lédús, finom állagú, halvány rózsaszín színű, az izmok között zsírbeszivárgás kezdeményével.

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell végrehajtani

A bárányhús érzékszervi jellemzői a terméket természetes környezetéhez és előállítási rendszeréhez kötik, ezért az előállítás műveleteit és a bárányok nevelését az előírt földrajzi területen belül kell végezni.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

A címkéken szerepelnie kell az OFJ logójának, amely tartalmazza a „Ternasco de Aragón” feliratot.

A fogyasztásra szánt terméket sorszámozott címkékkel és bélyegzőlenyomatokkal kell ellátni, amelyek felhelyezése a nyilvántartásba bejegyzett vállalkozások székhelyén, a többszöri felhasználás lehetőségének kizárásával történik.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

Az előállítás földrajzi területe a juhtartás tekintetében Aragónia Autonóm Közösség területével egyezik meg.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

5.1.   A földrajzi terület sajátosságai

Aragónia éghajlata kontinentális jegyeket mutató mediterrán: a belső medencében mérsékelt, száraz és szeles, a Pireneusok és az Ibériai-hegység lejtőin felfelé haladva hidegebb és nedvesebb. A medence középső vidékein a középhőmérsékletek 14 °C és 15 °C között változnak, míg az alacsonyabb hegységekben (500 méter felett) néhány fokkal kevesebbet mérnek.

A jelentős juhtenyésztési ágazat kialakulásához az aragóniai tájak agroklimatikus jellemzői is hozzájárultak, mivel a juh az egyetlen állatfaj, amely alkalmazkodni képes az itteni gyér és évszakonként is változó minőségű legelőkhöz.

5.2.   A termék sajátosságai

A „Rasa Aragonesa” fajtájú bárányok hasított testének szövettani felépítése tökéletes: egy 10,74 kg-os hasított test, a hím- és a nőivarú egyedeket egyaránt figyelembe véve, átlagos zsírtartalma eléri a 25 %-ot. Ez a koraérettség egy másik, sajátosan aragóniai genotípusra, a „Roya Bilbilitana” fajtacsoportra is jellemző, amelynek bárányai 10,6 kg-os hasított testeken mérve, mindkét nemet figyelembe véve, 26,6 % átlagos zsírtartalmat is elérnek. Az „Ojinegra de Teruel” fajta esetében kimutatták, hogy hasított teste zsírszöveteinek százalékos arányai bizonyítottan az említett két fajta eredményeihez hasonlók, csakúgy, mint a Maellana és az Ansotana fajták esetében, amelyek korábban a „Rasa Aragonesa” fajta ökotípusai voltak.

A bizonyítottan nagyobb koraérettség sajátos vonása és egyben megkülönböztető jegye ezeknek a fajtáknak. Így az említett genotípusokból származó „Ternasco de Aragón” bárányhús eltér és felülmúlja a többi fajtáét.

A bárányok táplálása és különösen az anyatej hatása lehetővé teszi a fentiekben felsorolt aragóniai fajtákhoz tartozó, jelzett súlyú bárányok hasított testét meghatározó minőségi jegyek kiteljesedését (szövettani összetétel, a zsírszövet elhelyezkedése, a hús puhasága, színe és aromája).

5.3.   A földrajzi terület és a termék minősége vagy jellemzői (OEM esetében) vagy a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője (OFJ esetében) közötti okozati kapcsolat

A „ternasco” megnevezést emberemlékezet óta ismerik és használják Aragónia-szerte azokra a vágásra szánt bárányokra, amelyek a szóban forgó területen a legjellemzőbbek és leggyakoribbak; Aragónián kívül a „ternasco” mind eredetét, mind kiváló minőségét tekintve, hasonlóképpen elismert, ami egyértelműen a felhasznált juhfajtáknak, a legelés során elfogyasztott növényzetnek, valamint a bárányok leölésig elért súlyának köszönhető.

A kiváló minőség, amelyre a „ternasco” szó hallatán asszociálunk, oda vezetett, hogy az aragóniai nyelvhasználatban mind magát a szót, mind annak „ternasca” nőnemű változatát zsenge, fiatal értelemben is használják; bár itt ez a megállapítás első hallásra érdektelennek tűnhet, sem többet, sem kevesebbet nem jelent, mint annak újabb megerősítését, hogy letagadhatatlan e termék kiváló minősége.

E gyér növényzetű térség kontinentális éghajlata (a kevés csapadék, az erős szelek és a nagy hőmérséklet-ingadozások) kedvez az öt őshonos, elsősorban a koraérettségét tekintve egyedi fajta fejlődésének. E fajták egyedei már korán elérik az optimális faggyússági szintet, és a belőlük nyert hús minősége széles körben elismert.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(A rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

www.aragon.es/calidadagroalimentaria/pliegos


(1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.


  翻译: