EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2018.2.14.
COM(2018) 98 final
A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE
Az Európai Unió új, korszerű többéves pénzügyi kerete a 2020 utáni prioritások megvalósításának hatékony szolgálatában
Az Európai Bizottság hozzájárulása a vezetők 2018. február 23-i informális üléséhez
27 TAGÚ UNIÓNK KÖLTSÉGVETÉSE
„A költségvetés elkészítése nem könyvelési feladat. A költségvetés prioritásainkat és céljainkat is tükrözi. Először tehát vitassuk meg, hogy milyen Európát szeretnénk.”
Jean-Claude Juncker
az Európai Bizottság elnöke
2018. január 8.
1. Az egységesebb, erősebb és demokratikusabb Unió költségvetése
Az Unió hétévente dönt pénzügyeinek jövőjéről. A vezetőknek ekkor kell pénzügyi kötelezettséget vállalniuk az általuk célul kitűzött Unióért. Ez mindig fontos pillanat, azonban kétszeresen is fontos egy olyan időszakban, amikor Európában alapvető vita zajlik arról, hogy milyen irányba kell fejlődnie az Uniónak az elkövetkező években. Most lehetőségünk nyílik rá, hogy döntsünk arról, milyen Európát akarunk, valamint a költségvetésről, amely segít nekünk ennek megvalósításában.
A vezetők február 23-i informális ülése ezért egyaránt időszerű és létfontosságú. Az első lépés annak meghatározása, hogy mit akar Európa közösen elérni, és megállapodásra kell jutni a prioritásokról. Második lépésként pedig biztosítani kell az Unió részére a cselekvéshez szükséges eszközöket. E két elem elválaszthatatlan egymástól: a prioritásokkal és a jövő Uniójának tevékenységi területeivel kapcsolatos döntéseink meghatározzák majd, hogy milyen költségvetésre van szükségünk. Az uniós költségvetés a politikai céljaink eléréséhez szükséges eszköz.
A Bizottság által 2017. március 1-jén Európa jövőjéről közzétett fehér könyv több lehetséges forgatókönyvet is felvázolt Európa jövőjére vonatkozóan. Az Európai Unió pénzügyeinek jövőjéről szóló 2017. június 28-i vitaanyag áttekintette, hogy az egyes forgatókönyvek mit jelenthetnek az uniós költségvetés tekintetében. Az egységes piacra korlátozódó Unió nem igényel nagy finanszírozási programokat. Ha Európa úgy dönt, hogy még többet szeretne közösen megvalósítani, akkor e nagyobb ambíciókhoz biztosítani kell a szükséges erőforrásokat. Bármelyik utat is választjuk, egy dolog nem változik: a jövő 27 tagú Uniójának olyan stabil és a jövő kihívásainak is megfelelni képes költségvetéssel kell rendelkeznie, amely lehetővé teszi a kitűzött prioritások hatékony megvalósítását.
A jelenlegi pénzügyi keretről a hosszú ideje a legsúlyosabb gazdasági és pénzügyi válság által támasztott nehézségek közepette állapodtak meg. A megállapodáskor számos tagállamban nagy nyomás nehezedett az államháztartásra. Az Unió és a tagállamok összehangolt erőfeszítéseinek köszönhetően mára a körülmények megváltoztak. A gazdasági fellendülés erősödésével a hangsúly a jelen és a jövő kihívásaira helyeződött át.
A vezetők 2016. szeptember 16-án Pozsonyban, majd a 2017. március 25-i Római Nyilatkozatban pozitív jövőképet vázoltak fel a 27 tagú Európa számára. Az európai polgárok most e jövőkép megvalósítását várják az Uniótól. A következő többéves pénzügyi keret kulcsfontosságú momentuma annak, hogy törekvéseinkhez a szükséges eszközöket is biztosítsuk.
Az Egyesült Királyságnak az Unióból való kilépésével az uniós szakpolitikák és programok egyik jelentős finanszírozóját veszítjük el. Emiatt alaposan meg kell vizsgálnunk, hogy mely területeken lehet megtakarításokat elérni, illetve hogyan lehet a prioritásokat hatékonyabban megvalósítani. Ez elemi fontosságú minden költségvetési javaslat kidolgozása során, és a Bizottság teljes mértékben elkötelezett aziránt, hogy a lehetséges pontokon korszerűsítsen és egyszerűsítsen. Mindazonáltal nyitottságra is szükség lesz azon források vizsgálatakor, amelyek révén az új prioritások kézzelfogható eredményekké alakíthatók.
A Bizottság szándékai szerint legkésőbb 2018 májusának elején előterjeszti a következő többéves pénzügyi keretre vonatkozó javaslatait, amelyek a tagállamokkal, az Európai Parlamenttel és a szélesebb nyilvánossággal folytatott intenzív egyeztetéseken alapulnak. Ezek a javaslatok méltányosak és kiegyensúlyozottak lesznek, középpontjukban pedig egyértelműen a hatékony megvalósítás fog állni. Ezt követően pedig a tagállamok és az Európai Parlament feladata lesz, hogy döntsenek a jövőbeli költségvetésről, és azzal együtt valójában a célul kitűzött Európáról is.
A 2021 és 2027 közötti időszakra szóló, új többéves pénzügyi keretről való megállapodás kulcsfontosságú momentum lesz az uniós vezetők számára ahhoz, hogy ismételten elkötelezzék magukat a pozitív jövőkép és végső soron Európa iránt. Ez fontos próbája lesz Uniónk egységének és cselekvőképességünknek e változó világban. A vezetők számára most adott a lehetőség, hogy az egységesebb, erősebb és demokratikusabb Uniót – és az annak megvalósításához szükséges költségvetést válasszák.
2. Az uniós költségvetés: az európai hozzáadott érték egyik motorja
Az uniós költségvetés egyedülálló a maga nemében: a nagyrészt közszolgáltatásokat és szociális biztonsági rendszereket finanszírozó nemzeti költségvetésekkel ellentétben az uniós költségvetés elsősorban beruházási költségvetés. A hét évre szóló többéves pénzügyi keret biztosítja a beruházásokhoz szükséges hosszabb távú tervezési horizontot és stabilitást. Az uniós költségvetésnek mindig egyensúlyban kell lennie.
Az EU költségvetése hozzájárul az Unió közös politikáinak végrehajtásához, valamint az Európában vagy a világ más részén jelentkező kihívások széles körének kezeléséhez. Az uniós költségvetés a tagállamok közkiadásainak csupán egy kis részét, a 28 jelenlegi tagállam összesített bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) mintegy 1 %-át, az uniós közkiadásoknak pedig csupán mintegy 2 %-át teszi ki. Ez azt jelenti, hogy az Unió által biztosított hatalmas előnyöket a polgárok napi egy csésze kávé áránál is kisebb összegért élvezhetik.
Az uniós költségvetés mérete a bruttó nemzeti jövedelem százalékában
A kötelezettségvállalások felső határa az EU-28 bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) %-ában
*a 2014–2020 közötti időszakra vonatkozóan becsült kötelezettségvállalások, az Egyesült Királyságra jutó kiadások nélkül, az EU-27 bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) %-ában
Az uniós költségvetés összetétele idővel változott. A mezőgazdaság és a kohéziós kiadások részaránya csökkent, bár az összkiadásoknak még mindig körülbelül 70 %-át jelenti. A beruházások tekintetében a hangsúly egyre inkább a közvetlenül európai szinten irányított programokra, valamint olyan területekre helyeződik, mint például a kutatás és innováció, a transzeurópai közlekedési és energiahálózatok, a fiatalok mobilitását célzó programok és Európa külső tevékenysége.
A gazdasági és pénzügyi válság idején sok tagállam nemzeti költségvetése komoly nyomás alá került. Ebben az időszakban az uniós költségvetés a stabil, növekedésösztönző beruházási támogatások egyik fő forrásává vált, különösen az európai strukturális és beruházási alapoknak köszönhetően. Az Európai Stratégiai Beruházási Alap azóta Európa-szerte kiemelkedő szerepet tölt be a magánberuházások mozgósításában. A közelmúlt fejleményeként az uniós költségvetés támogatja a menekültválságra, valamint a szervezett bűnözés és a terrorizmus okozta veszélyre adott európai választ is. Ez a végletekig próbára tette a költségvetés rugalmasságát.
Mindezen területeken az erőforrások európai szinten történő összevonása olyan eredményeket hozhat, amelyek nemzeti szintű kiadásokkal nem elérhetők. Ebben áll az uniós költségvetés hozzáadott értéke: az uniós költségvetés útján felhasznált forrásoknak arányosan több hasznot kell hozniuk a polgáraink számára, mint a nemzeti szinten elköltött forrásoknak. Sok területen a nemzeti, regionális vagy helyi szintű finanszírozás a helyes megközelítés. Más területeken azonban az előttünk álló kihívások határokon átívelő jellegéből az következik, hogy a páneurópai programok eredményesebbek és hatékonyabbak is. A megfelelő területekre összpontosítva még viszonylag szerény uniós költségvetéssel is jelentős hatást lehet elérni a gyakorlatban, és egyúttal tehermentesíteni lehet a nemzeti költségvetéseket.
A jól kialakított uniós költségvetési programok előnyeit minden európai érzékelheti. A kohéziós politika a legkevésbé fejlett régiók gazdasági konvergenciájának fokozásával erősíti az egységes piacot, és Unió-szerte bővíti a vállalkozások, a munkavállalók és a fogyasztók lehetőségeit. Az uniós finanszírozású kutatási programok tudományos áttörései mindannyiunk életminőségét javítják. Az Erasmus+ és a hasonló mobilitási programok munkaerőpiaci készségekhez juttatják a fiatalokat, előmozdítják a kulturális megértést, és erősítik Uniónk társadalmi szövetét.
Következésképpen az uniós költségvetés vitája során a „nettó egyenlegekre” való összpontosítás általános gyakorlata félrevezető. A nettó egyenlegek számítgatása miatt az emberek egy része úgy véli, hogy az uniós költségvetést létrehozó tárgyalássorozat egy zéró összegű játék a nettó befizetők és a nettó kedvezményezettek között. Ez elvonja a figyelmet az uniós költségvetés lényegéről. Egy adott tagállamnak nyújtott források a piaci lehetőségek bővítése vagy az infrastruktúra javítása révén valójában sok más tagállamot is gazdagítanak. Becslések szerint például a nem kohéziós országokban a többletnövekedés negyede a kohéziós országokból származó megnövekedett árbevételből és a kohéziós országokkal folytatott kereskedelem bővüléséből származó közvetett előnyöknek tudható be. Mindez a 2007–2013 közötti kohéziós programoknak köszönhető. E hatásokat felerősíti az uniós költségvetés által garantált hitelek és egyéb pénzügyi eszközök tőkeáttételi hatása.
Európa számviteli szempontból
Uniós költségvetés: átlagos éves egyenleg, 2014–2016* (milliárd EUR)
* Átlagos éves operatív költségvetési egyenleg, 2014–2016 (milliárd EUR). A számértékek évről-évre változhatnak.
Az uniós kiadások révén olyan európai közjavak is létrejönnek, amelyek mindenki számára előnyösek. A stabilitás, a béke, a közös értékek, az európai egységes piacon érvényesülő egyenlő versenyfeltételek vagy a legnagyobb globális versenytársakéhoz mérhető tárgyalási képesség nem jelennek meg a nettó egyenlegre koncentráló számításokban. Az egységes piac például jelentős és közvetlen pozitív hatást gyakorol a munkahelyteremtésre és a növekedésre; lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy hatékonyabban működjenek, munkahelyeket teremt, és alacsonyabb árakat biztosít a fogyasztók számára. Az egységes piacnak köszönhetően az emberek szabadon dönthetnek arról, hogy hol éljenek, hol folytassák tanulmányaikat, hol dolgozzanak.
Az egységes piaci integráció előnyei
Jövedelemtöbblet (milliárd EUR, 2014-es referenciaév)
Németország
Franciaország
Egyesült Királyság
Hollandia
Olaszország
Belgium
Spanyolország
Lengyelország
Ausztria
Svédország
Írország
Cseh Köztársaság
Dánia
Magyarország
Luxemburg
Finnország
Románia
Szlovákia
Portugália
Görögország
Szlovénia
Bulgária
Horvátország
Litvánia
Észtország
Lettország
Málta
Ciprus
A Bizottság a következő pénzügyi keretre vonatkozó javaslatait az uniós hozzáadott érték elve mentén fogja kialakítani. A közös politikákra és prioritásokra, valamint az azon területekre való összpontosítás révén, amelyeken az uniós költségvetés olyan közjavakat tud előállítani, amilyeneket nemzeti kiadások révén nem lehet, túlléphetünk végre a „nettó egyenlegről” folytatott vitán. Egy jól kialakított, korszerű uniós költségvetésnek minden tagállam nettó kedvezményezettje.
3. Úton jövőbeli prioritásaink felé
A következő többéves pénzügyi keretnek jobban össze kell hangolnia a rendelkezésre álló forrásokat politikai prioritásainkkal. Arra kell építeni, ami ma jól működik, de a jövőbeli kihívásokra is fel kell készülni. A Római Nyilatkozattal összhangban a költségvetésnek lehetővé kell tennie, hogy Európa biztonságos legyen. Virágzó és fenntartható Európát szeretnénk. Szociális Európát. A globális színtéren erősebb Európát.
Az európai polgárok következetesen azon a véleményen vannak, hogy az Unió egyik legfontosabb prioritása a biztonság
. Mindez egy olyan időszakban, amikor az Európa szomszédságában tapasztalható instabilitás komoly kihívásokat jelent határainkon belül és kívül egyaránt. Az uniós költségvetés alapvető szerepet tölt be a migráció hatékony kezelésében, a terrorizmus elleni küzdelemben és a kiberfenyegetések kezelésében. Kulcsfontosságú szerepet játszik a külső határok ellenőrzésének megerősítésében. A 2020 utáni költségvetésünkkel például eldől, hogy a megerősített és teljes mértékben működőképes Európai Határ- és Parti Őrségre vonatkozó elképzelés megvalósítható-e a gyakorlatban.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Hogyan támogathatja az uniós költségvetés
az EU külső határainak jobb kezelését?
|
A vezetők a belső határok megszüntetésének előfeltételeként a külső határok megerősítését szorgalmazták. Az Európai Bizottság javaslata alapján 2016-ban létrehozták az Európai Határ- és Parti Őrséget. 2020-ra az Európai Határ- és Parti Őrség a helyszínen tevékenykedő munkatársakkal együtt 1 015 fős személyi állománnyal fog rendelkezni, és ezen felül rendelkezésre áll majd legalább 1 500 fő készenléti nemzeti alkalmazott a gyorsreagálású állományban. A tervek szerint 292 millió EUR-s éves költségvetése addigra 335 millió EUR-ra nőne. Az Unió emellett a Belső Biztonsági Alapon keresztül is nyújt támogatást Európa külső határainak a 96 000 nemzeti határőr által végzett nemzeti szintű igazgatásához, valamint a szükséghelyzeti támogatás társfinanszírozásához. Ezek a tevékenységek összesen mintegy 4 milliárd EUR-t tesznek ki a hétéves időszak alatt, ami a teljes uniós költségvetés 0,4 %-ának felel meg.
Az Európai Határ- és Parti Őrség további fejlődése az új pénzügyi keretre vonatkozó döntésektől függ majd. Az ambíciónk mértékétől függően számos forgatókönyv elképzelhető:
A meglévő Európai Határ- és Parti Őrség maximális kihasználása elősegítené az információcserét szolgáló keret (EUROSUR) folyamatos fejlesztését, valamint a tagállamok határigazgatási kapacitásokat fejlesztő beruházásait. Ez a megoldás biztosítaná továbbá, hogy az Európai Határ- és Parti Őrség rendelkezzen a szükséges felszerelésekkel. A hétéves időszak folyamán ehhez mintegy 8 milliárd EUR-s költségvetésre lenne szükség, amely a jelenlegi többéves pénzügyi keret körülbelül 0,8 %-ának felel meg.
A korszerűsített Európai Határ- és Parti Őrség lehetővé tenné a teljes mértékben integrált uniós határigazgatási rendszer támogatását. Ez egy kibővített megbízatásról rendelkező módosított jogi kereten alapulna, amelynek keretében egyesítenék és megerősítenék a kockázatértékelés és a helyzetértékelés meglévő eszközeit; európai határőrökből álló készenléti alakulatokkal legalább 3 000 főnyi uniós alkalmazottal bővítenék az ügynökség operatív kapacitását; pénzügyi támogatást és képzést biztosítanának az érintett tagállamok nemzeti határőrizeti szerveinek bővítéséhez; nagyobb és operatívabb szakértői csoportokat hoznának létre; valamint megerősítenék a saját felszereléseket. Ezzel sokkal erősebb szerepet kapna az uniós szint a visszaküldések tekintetében, az ügynökség számára pedig alacsonyabb beavatkozási küszöbértékeket eredményezne, segítve a külső határok ellenőrzése terén tapasztalt olyan súlyos hiányosságok megelőzését, amelyek válsághoz vezethetnek. Ehhez a forgatókönyvhöza hétéves időszak folyamán mintegy 20–25 milliárd EUR-s költségvetésre lenne szükség, amely a jelenlegi többéves pénzügyi keret körülbelül 1,8–2,3 %-ának felel meg.
A teljes uniós határigazgatási rendszer 100 000 uniós alkalmazottat és jelentős, az amerikai vagy kanadai rendszerhez hasonló uniós szinten összevont eszközállományt jelentene. A határvédelemmel összefüggő összes nemzeti kiadást figyelembe véve ehhez egy hétéves időszak folyamán mintegy 150 milliárd EUR-s költségvetésre lenne szükség, amely a jelenlegi többéves pénzügyi keret mintegy 14 %-ának, vagyis az Unió egy évnyi teljes költségvetésének felel meg. Összehasonlításképpen: az USA Vámügyi és Határvédelmi Ügynökségének éves költségvetése 13,56 milliárd USD összegű, alkalmazottainak száma pedig meghaladja a 62 000 főt. A Kanadai Határszolgálati Ügynökség éves költségvetése mintegy 2 milliárd CAD összegű, és több mint 14 000 alkalmazottal rendelkezik.
|
Uniónknak a védelem területén is jól megtervezett, rugalmas és észszerűsített eszközökre lesz szüksége. Összetett biztonsági kihívásokkal nézünk szembe, amelyeket egyetlen tagállam sem tud egyedül kezelni. Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetével együttműködve Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia érdekeinek, értékeinek és az európai életmódnak a védelméért. Bár az Unió nem helyettesítheti a tagállamok védelmi erőfeszítéseit, a közös biztonsági kihívások kezeléséhez szükséges védelmi képességek fejlesztése terén kiegészítheti és ösztönözheti a tagállamok közötti együttműködést. Ezzel megelőzhetők a párhuzamosságok, és lehetővé válik az adófizetők pénzének hatékonyabb felhasználása.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Hogyan lehet legjobban támogatni
a valódi európai védelmi unió létrehozását?
|
Az Európai Védelmi Alap 2017 júniusában kezdte meg működését, kiépítése fokozatosan zajlik. A védelmi kutatásra szánt kezdeti, 90 millió EUR-s korlátozott költségvetéssel és a 2017–2020 közötti időszakban az ipari fejlesztésre szánt 500 millió EUR-val (összességében ez a jelenlegi pénzügyi keret mintegy 0,05 %-a) az első szakaszban csak korlátozott számú, együttműködésen alapuló kutatás-fejlesztési projektet tud majd támogatni.
Milyen típusú védelmi alapot akarunk a jövőben? A valódi európai védelmi unió jelentős költségvetési forrásokat igényelne.
Tekintettel a védelmi kutatásra fordított nemzeti költségvetések jelenlegi nagyságrendjére – Franciaország és Németország külön-külön is több mint 1 milliárd EUR-t fordít védelmi kutatásra évente – valamint az élvonalbeli védelmi technológiák – többek között a kibervédelem – fejlesztésének magas költségeire, az Alap kutatási keretének becslések szerint az időszak folyamán legalább 3,5 milliárd EUR-ra lenne szüksége ahhoz, hogy érdemi változást hozzon.
Hasonlóképpen, 2021 és 2027 között legalább mintegy 7 milliárd EUR-ra lenne szükség a védelmi ipar fejlesztési költségei egy részének társfinanszírozásához. Ez lehetővé tenné a védelmi képességek fejlesztésére irányuló jelentős, a hét év alatt összesen legalább 35 milliárd EUR összegű beruházás megvalósítását. Ez az összeg a védelmi képességekre fordított nemzeti kiadások 14 %-ának felelne meg, és meghatározó lépés lenne a tagállamok által az Európai Védelmi Ügynökség keretében elfogadott azon cél elérése felé, hogy eszközkiadásaik 35 %-át kutatási együttműködésen alapuló projektekre fordítsák.
Az Európai Védelmi Alap jelentős lendületet adhat az EU stratégiai autonómiájának és az európai védelmi ipar versenyképességének. A Szerződések korlátai miatt azonban az uniós költségvetés nem képes lefedni a biztonság és a védelem területét érintő összes uniós cselekvési területet. A 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó, mintegy 10 milliárd EUR-s külön finanszírozási mechanizmussal az Unió számottevően növelni tudná védelmi vonatkozású műveletek pénzügyi támogatására való képességét. Összehasonlításképpen: a jelenlegi időszakban erre 3,5 milliárd EUR áll rendelkezésre.
|
Két évvel a Párizsi Megállapodás után az Uniónak továbbra is határozottan vezető szerepet kell vállalnia az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a korszerű, tiszta és körforgásos gazdaságra való zökkenőmentes átállás biztosításában. Az éghajlati szempontok érvényesítése terén szerzett tapasztalatokat figyelembe kell venni. Emellett az Uniónak meg kell felelnie az Egyesült Nemzetek fenntartható fejlesztési céljai tekintetében vállalt kötelezettségeinek is. Az uniós költségvetés támogatja Európa egyedülálló szociális piacgazdasági modelljét is. Legyen szó a foglalkoztatásról, a szegénységi rátákról vagy éppen a szociális védelmi rendszerekről, a gazdasági és társadalmi helyzet Európa-szerte eltérő. Az uniós költségvetésnek eredményeket kell produkálnia a vezetők által a göteborgi szociális csúcstalálkozón tett ígéretek nyomán. Ennek jegyében tovább kell fejleszteni az Unió szociális dimenzióját, többek között a szociális jogok európai pillérének teljes körű végrehajtásával, valamint a fiatalok támogatásával és az európai polgárok mobilitásának elősegítésével. Megfelelő forrásokra lesz szükség a foglalkoztatási lehetőségek javításához és a készségekkel kapcsolatos kihívások kezeléséhez, ideértve a digitalizáláshoz kapcsolódó kihívásokat is.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Hogyan lehet legjobban támogatni a fiatalok mobilitását?
|
Harminc év alatt az Erasmus+ program kilenc millió fiatal számára tette lehetővé, hogy egy másik országban tanulmányokat folytasson, képzésben vegyen részt, oktasson vagy önkéntes munkát végezzen, és ezzel jelentősen javította munkaerőpiaci esélyeiket. A jelenlegi Erasmus+ program 2014–2020 közötti időszakra szóló költségvetése 14,7 milliárd EUR (azaz a jelenlegi többéves pénzügyi keret teljes összegének mintegy 1,3 %-a), amely révén a tanulási mobilitási lehetőségek az Európában élő fiataloknak csak kevesebb mint 4 %-a számára válnak elérhetővé.
Határozott egyetértés van arról, hogy fokozni kell a mobilitást és ösztönözni kell a csereprogramokat, többek között a jelentős mértékben megerősített, inkluzív és kibővített Erasmus+ program révén. Az ambíciónk mértékétől függően számos forgatókönyv elképzelhető:
Az Erasmus+ programban részt vevő uniós fiatalok számának megkétszerezése, azaz az európai fiatalok 7,5 %-ára történő növelése (hétéves időszak alatt) 30 milliárd EUR-s költségvetést igényelne a következő többéves pénzügyi keretben.
Ahhoz, hogy minden harmadik fiatal részesedni tudjon az Erasmus+ által kínált külföldi tanulási tapasztalatban a 2021–2027 közötti időszakra mintegy 90 milliárd EUR-s költségvetésre lenne szükség.
|
A digitális, energia- és közlekedési infrastruktúra legkorszerűbb összeköttetései alapvető fontosságúak Európa területi, társadalmi és gazdasági kohéziója szempontjából. Európának fel kell ismernie és meg kell ragadnia az innovációban rejlő lehetőségeket. A technológiai haladás és a digitalizálás megváltoztatja az iparunkat és munkamódszereinket, valamint oktatási és jóléti rendszereinket. Európa lemaradásban van a digitális gazdaság és társadalom felé vezető úton. A digitális beruházások terén mutatkozó hiány nemcsak Európa innovációs és növekedési képességét, hanem az erősödő társadalmi igények kielégítésére való képességét is aláássa. Az internet által kínált lehetőségek biztosítása és a digitális egységes piac megvalósítása ezért az Unió egyik legfontosabb prioritása.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Hogyan lehet legjobban segíteni Európa digitális átalakulását?
|
Az Unió a hétéves időszak alatt mintegy 35 milliárd EUR-val támogatja az európai informatikai infrastruktúrát, a konnektivitást és a digitális készségek fejlesztését. Az Unió ezt a támogatást az Európai Regionális Fejlesztési Alapon (17 milliárd EUR), a kutatási és innovációs keretprogramon (13 milliárd EUR), az Európai Szociális Alapon (2,3 milliárd EUR), az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközön (1 milliárd EUR) és a Kreatív Európa programon (1 milliárd EUR) keresztül nyújtja.
A jelenlegi támogatási szintek csökkentése vagy akár fenntartása veszélyeztetné azt, hogy az Unió versenyképes maradjon az olyan kulcsfontosságú ipari és szolgáltatási ágazatokban, mint az ipari termelés és gépgyártás, a pénzügyi szolgáltatások, az egészségügyi ellátás, a közlekedés, az energiaipar vagy a gépjárműipar. Ha nem ruházunk be eleget a digitális készségek fejlesztésébe, tovább nő a szakértelemhiány, miközben az automatizálás a hagyományos feladatok helyébe lép. Ez alacsonyabb foglalkoztatási és növekedési kilátásokkal, az elvárhatónál alacsonyabb színvonalú közszolgáltatásokkal és a kiberbiztonsági fenyegetésekkel szembeni fokozottabb kiszolgáltatottsággal járna.
A digitális gazdaságba jelenleg befektetett összegeknek a 2021-2027 közötti időszakban mintegy 70 milliárd EUR-ra történő megkétszerezése erőteljes előrelépést jelentene az intelligens növekedés irányába az olyan területeken, mint a magas színvonalú informatikai infrastruktúra, a konnektivitás és a kiberbiztonság. Ez lehetővé tenné új, megbízható és biztonságos e-egészségügyi, e-kormányzati vagy mobilitási szolgáltatások bevezetését, továbbá segítene Európa vezető szerepének biztosításában a szuperszámítógépek, az újgenerációs internet, a mesterséges intelligencia, a robotika és a big data technológia terén. A források növelése erősítené az európai ipar és a vállalkozások versenyképességét a digitalizált gazdaságban, egyúttal jelentősen hozzájárulna az Unió-szerte jelentkező készséghiány megszüntetéséhez.
|
Az uniós költségvetés segíti a kutatókat és a kutatói közösségeket kutatásaik folytatásában és ösztönzi az innovációt. Európának hozzá kell járulnia ahhoz is, hogy a vállalkozások számára megteremtsék a feltételeket. A közepes piaci tőkeértékű vállalatok, valamint az induló szakaszon túli kis- és középvállalkozások fejlesztése továbbra is kihívást jelent. A jobb növekedési feltételek reményében sok vállalkozó hagyja el Európát. A kutatás és az innováció alapvető fontosságú a jövő szempontjából. A kutatás és az innováció jelentik az egyetlen módját annak, hogy egyidejűleg és fenntartható módon kezelni lehessen az alacsony gazdasági növekedést, a visszafogott munkahelyteremtést és az olyan globális kihívásokat, mint az egészségügy és a biztonság, az élelmiszerek és az óceánok, az éghajlatváltozás és az energia.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Hogyan lehet a legjobban előmozdítani a versenyképességet
a kutatás és az innováció révén?
|
Az Európához hasonló fejlett gazdaságok esetében a kutatás és az innováció meghatározó jelentőséggel bír a termelékenység növelése és a versenyképesség fokozása szempontjából. A készülő uniós költségvetésnek ezért lehetővé kell tennie az EU számára, hogy az innováció motorjaiba fektessen be, és ezáltal lehetővé váljon az európai ipar újbóli növekedése és virágzása. Az Unió jelenleg közel 80 milliárd EUR-t fordít a Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogramjára a 2014–2020 közötti időszakban. Milyen kutatási költségvetésre van szüksége az Uniónak a jövőben?
A jelenlegi finanszírozási szintek csökkentése vagy akár fenntartása nem oldaná meg az alulfinanszírozás problémáját. Ez dominóhatást fejtene ki az állami és a magánszektor beruházásaira, és aláásná az Európa 2020 stratégia keretében kitűzött azon cél elérésére irányuló erőfeszítéseket, melynek értelmében a bruttó hazai termék 3 %-át kutatás-fejlesztésre kívánják fordítani. Ezzel csak nőne az Unió lemaradása a világ vezető államaihoz képest. Csökkenne a más uniós politikák számára nyújtott kutatási támogatás.
A keretprogram 50 %-kal, azaz 120 milliárd EUR-ra történő növelésével 2040-ig becslések szerint további 420 000 munkahely jönne létre, és ugyanezen időtávon mintegy 0,33 %-kal nőne a bruttó hazai termék. Ezzel folytatódna az elmúlt időszakok uniós kutatási és innovációs költségvetéseinek növekvő tendenciája, és biztosítaná a magas színvonalú pályázatok elfogadható hányadának finanszírozását. Mindez világszerte növelné az Unió vonzerejét a vezető kutatók szemében, és kezelné az innováció terén mutatkozó hiányosságokat, és fokozná a lehetőségeket. A kibővített keretprogram támogatná az előrehaladást többek között a digitális, az energetikai, az éghajlatváltozással összefüggő és az egészségügyi terület prioritásai tekintetében.
A keretprogram 160 milliárd EUR-ra történő megkétszerezésével 2040-ig becslések szerint további 650 000 munkahely jönne létre, és ugyanezen időtávon mintegy 0,46 %-kal nőne a bruttó hazai termék. Ez lehetővé tenné az EU számára, hogy vezető szerepet töltsön be nagyszabású kezdeményezések tekintetében, előkészítse a megoldások teljes körű piaci bevezetését olyan területeken, mint az akkumulátorok, a fertőző betegségek, az intelligens és tiszta épületek és járművek, a dekarbonizációs technológiák, a körforgásos gazdaság, a műanyaghulladékra és az összekapcsolt/automatizált járművekre vonatkozó megoldások.
|
A gazdaság 2 %-ot meghaladó éves bővülésével immáron magunk mögött tudhatjuk az Unió legsúlyosabb gazdasági és pénzügyi válságát. Az euróövezet 19 tagállamra bővült, az euró pedig a világ második leginkább használt pénzneme. Egy ország kivételével az EU-27 minden tagállama jogilag kötelezett az euróövezethez való csatlakozásra. A pénzügyi piacok visszanyerték a válságot megelőző erejüket és a legújabb eredmények – többek között a bankunió és a tőkepiaci unió létrehozása – lehetőséget adnak számunkra ahhoz, hogy felkészüljünk a jövőbeli kihívásokra.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Hogyan támogathatja az EU költségvetése
a valódi gazdasági és monetáris uniót?
|
2017 decemberében a Bizottság felvázolta arra vonatkozó elképzelését, hogy – jelenleg és a jövőben – miként erősíthető meg az euróövezet és az Unió egésze az EU költségvetésének segítségével. Négy konkrét költségvetési funkció került bemutatásra: a nemzeti szinten megvalósított strukturális reformok támogatása; az euróövezeti csatlakozás felé haladó tagállamok konvergenciájának elősegítése; a bankunió számára nyújtott védőháló biztosítása; valamint egy stabilizációs funkció kialakítása, amely különböző uniós és euróövezeti forrásokat és eszközöket egyesít, és amelynek célja, hogy nagy aszimmetrikus sokkok esetén elősegítse a beruházások szintjének fenntartását. Ezek a funkciók a jelenlegi uniós költségvetés korlátain túlmutató új szemléletmódot igényelnek. A funkciók megvalósítására például az Európai Beruházási Bankkal és a létrehozandó Európai Valutaalappal kialakítandó szinergiák révén kerülhet sor. Mindazonáltal a 2020 utáni költségvetésünknek is meghatározó szerep jut.
A reformok végrehajtását elősegítő eszköznek és a konvergenciatámogató eszköznek alkalmasnak kell lennie arra, hogy hathatós támogatást és ösztönzőket nyújtson a tagállamoknak reformok széles körének megvalósításához. A hétéves időszakra egy legalább 25 milliárd EUR-s költségvetési tétel biztosítaná a kritikus tömeget, és segítene annak elkerülésében, hogy a finanszírozás csak néhány tagállamra koncentrálódjon.
A stabilizációs funkciót fokozatosan, az uniós költségvetés által garantált back-to-back hitelekre, az Európai Valutaalaptól származó hitelekre, egy nemzeti hozzájárulásokon alapuló önkéntes biztosítási mechanizmusra, valamint az európai költségvetésből származó támogatási komponensre támaszkodva kell felépíteni. Az uniós költségvetésből igényelt összegeknek nem feltétlenül kell nagyon magasnak lenniük, ugyanakkor elég jelentősnek kell lenniük ahhoz, hogy például csökkenteni lehessen a kölcsönökhöz kapcsolódó kamatterhet, és ösztönözzék a támogatási program megfelelő végrehajtását.
|
A kohéziós politika az Unió fő beruházási politikája, amelynek célja a régiók és a tagállamok közötti egyenlőtlenségek csökkentése azáltal, hogy Európa-szerte egyenlő esélyeket teremt az emberek számára. A kohéziós politika a munkahelyteremtés, a fenntartható növekedés és az innováció egyik meghatározó motorja Európa sokszínű régióiban. Az európai szemeszterrel, és különösen az országspecifikus ajánlásokkal kialakítandó szorosabb kapcsolat révén biztosított ösztönzőkön keresztül a jövőbeli kohéziós politika megerősítheti gazdaságaink modernizálásának hajtóerejeként betöltött szerepét.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Milyen célokat tűzünk ki a hatékony kohéziós politika számára?
|
A kohéziós politika az Unió gazdaságilag kevésbé fejlett részeivel való szolidaritás konkrét megnyilvánulása, amelynek célja a gazdasági, társadalmi és területi kohézió elősegítése. Az európai strukturális és beruházási alapokból származó támogatások jelenleg valamennyi tagállam részére elérhetők. Érdemes-e fenntartani ezt a rendszert, vagy a politikát a kevésbé fejlett régiókra és/vagy tagállamokra kell korlátozni? Ha a támogathatóság mindenki számára fennmarad, milyen célokat tűzünk ki?
Amennyiben az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatásokra vonatkozó jogosultságot valamennyi tagállam és régió számára fenntartjuk, hatékonyságjavulást a támogatási intenzitás differenciálásával és a támogatás célzottabbá tételével lehetne elérni. Ha a jelenlegi, a többéves pénzügyi keret csaknem 35 %-ának megfelelő mintegy 370 milliárd EUR-s kiadási szintet fenntartjuk, az lehetővé tenné a beruházások valamennyi régióban való fenntartását olyan kiemelt területekre összpontosítva, mint az innováció, az ipari átalakulás, a tiszta energiára való áttérés, az éghajlat-politika és a jobb foglalkoztatási lehetőségek.
Amennyiben a továbbiakban a fejlettebb régiók és az átmeneti régiók nem kapnának támogatást az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és az Európai Szociális Alapból, akkor az a teljes időszakra vetítve megközelítőleg 95 milliárd EUR összegű csökkentést jelentene, amely az említett alapokból származó jelenlegi keretösszegek több mint negyedének felel meg. Ez a jelenlegi többéves pénzügyi keret körülbelül 8,7 %-át kitevő összeg. Ezen forgatókönyv szerint Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, a kontinentális Franciaország, Németország, Írország, Hollandia, Svédország régiói mellett számos olaszországi és spanyolországi régió támogatása megszűnne.
Amennyiben a támogathatóságot még tovább szűkítjük, és az csak a kohéziós országokra korlátozódna, akkor meg kellene szüntetni Franciaország, Olaszország és Spanyolország kevésbé fejlett régióinak támogatását is. Ez a teljes időszakra vetítve megközelítőleg 124 milliárd EUR összegű csökkentést jelentene, amely a mostani keretösszegek mintegy 33 %-ának felel meg. Ez a jelenlegi többéves pénzügyi keret körülbelül 11 %-át kitevő összeg.
A 2. és a 3. forgatókönyv esetében a szubszidiaritás elvével összhangban a nemzeti, regionális és helyi hatóságoknak kellene átvenniük a gazdasági, társadalmi és területi kohézió támogatásának feladatát.
|
|
|
1. forgatókönyv: Az összes európai régió támogatása
Régiókategóriák
|
Kevésbé fejlett: GDP/fő < az EU-27 átlagának 75 %-a
|
|
|
|
Átmeneti: GDP/fő ≥ az EU-27 átlagának 75 %-a és < az EU-27 átlagának 100 %-a
|
|
|
|
Fejlettebb: GDP/fő ≥ az EU-27 átlagának 100 %-a
|
|
|
|
2. forgatókönyv: A kevésbé fejlett régiók és a kohéziós országok támogatása
Potenciálisan támogatható régiók
|
Regionális támogatás
|
|
Kohéziós Alapból származó támogatás
|
|
Egyéb régiók
|
|
3. forgatókönyv: Kizárólag a kohéziós országok támogatása
Potenciálisan támogatható régiók
|
Regionális támogatás
|
|
Kohéziós Alapból származó támogatás
|
|
Egyéb régiók
|
|
|
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Milyen célkitűzésekre van szükség a közös agrárpolitika
hatékonyságának biztosításához?
|
A 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó pénzügyi keret alapján a közös agrárpolitika keretében mintegy 400 milliárd EUR-t fordítanak piaci intézkedésekre, a mezőgazdasági termelők számára nyújtott közvetlen kifizetésekre és vidékfejlesztési programok finanszírozására a fenntartható mezőgazdaság és az életképes vidéki gazdaságok ösztönzése érdekében. A közvetlen kifizetések az említett összeg mintegy 70 %-át jelentik. A jelenlegi időszakban körülbelül 100 milliárd EUR áll a vidékfejlesztési programok rendelkezésére, amelyek a beruházásokat, a képzést és az erőforrás-hatékonyabb mezőgazdasági termelést támogatják. Ezek a programok a tagállamok társfinanszírozásával valósulnak meg. A közös agrárpolitika révén az Unió segítséget nyújt a vidéki területek strukturális problémáinak, például a vonzó foglalkoztatási lehetőségek hiányának vagy a szakképzett munkaerő hiányának kezeléséhez. Ezzel összefüggésben a legfontosabb célok közé tartozik olyan új értékteremtő láncok létrehozása, mint a tiszta energia és a bioenergia, valamint a vidéki területek támogatása abban, hogy környezeti adottságaikat hasznosítani tudják.
Jelenleg is vita folyik a közvetlen kifizetések legjobb hasznosításának módjáról. Az egyik leggyakrabban felvetett javaslat a közvetlen kifizetések visszafogása és a szakpolitikai célkitűzéseknek megfelelő célzottabbá tétele. Jelenleg a mezőgazdasági termelők 20 %-ához kerül a közvetlen kifizetések 80 %-a. Arról is megbeszélések folynak, hogy miként lehetne csökkenteni a mezőgazdasági támogatás terén a tagállamok között jelentkező eltéréseket. A közvetlen kifizetések rendszerének megváltoztatása lehetőséget adna arra, hogy a kifizetések összekapcsolódjanak a tervezett eredményekkel, így például a kevésbé nyereséges vagy hegyvidéki területeken fenntarthatóbb mezőgazdasági termelést lehessen megvalósítani, középpontba kerüljenek a kis és közepes gazdaságok, a fenntartható és erőforrás-hatékony termelési rendszereket fejlesztő beruházásokat valósítsunk meg, és jobban koordináljuk a vidékfejlesztési intézkedéseket.
A szóban forgó időszakban a közös agrárpolitika körülbelül 400 milliárd EUR-t kitevő, a jelenlegi többéves pénzügyi keret hozzávetőleg 37 %-át jelentő kiadási szintjének fenntartásával és célzottabb támogatással lehetővé válna különösen a kis és közepes gazdaságok növekedésének támogatása, ami a vidéki területeken pozitív dominóhatással járna.
A közös agrárpolitikához nyújtott támogatás 30 %-os csökkentése a következő többéves pénzügyi keret időszakában mintegy 120 milliárd EUR-t jelentene, vagy másképp kifejezve a többéves pénzügyi keret hozzávetőleg 11 %-át. Ez a forgatókönyv azt eredményezné, hogy a mezőgazdasági átlagjövedelem számos tagállamban 10 %-ot meghaladó mértékben esne vissza, és egyes ágazatokban esetleg még jelentősebb csökkenés következne be.
A közös agrárpolitikához nyújtott támogatás 15 %-os csökkentése a következő többéves pénzügyi keret időszakában mintegy 60 milliárd EUR-t jelentene, ami a többéves pénzügyi keret körülbelül 5,5 %-át teszi ki. E forgatókönyv alapján a mezőgazdasági átlagjövedelem kisebb mértékben csökkenne, de a döntésektől függően egyes ágazatokban mégis számottevő hatással járna.
Ezeket a forgatókönyveket nem lehet egymástól elkülönítve vizsgálni. A közvetlen kifizetések csökkentését a fennmaradó költségvetés célzottabbá tételének kell kísérnie, például a kis- és közepes gazdaságokra való fokozott összpontosítással és a vidékfejlesztési intézkedések jobb koordinációjával.
|
A modernizált közös agrárpolitikának támogatnia kell a teljes mértékben fenntartható mezőgazdasági ágazatba való átmenetet és a dinamikus vidéki térségek kialakítását. A közös agrárpolitikának biztosítania kell a biztonságos, jó minőségű, megfizethető, tápláló és változatos élelmiszerekhez való hozzáférést. Magasabb szintű környezetvédelmi és éghajlatváltozási törekvések megjelenítésén, valamint a polgárok egészséggel, környezetvédelemmel és éghajlat-politikával kapcsolatos várakozásainak való megfelelésen keresztül a korszerűsített közös agrárpolitikának növelnie kell az uniós hozzáadott értékét. Európának intelligens és reziliens mezőgazdasági ágazatra van szüksége, amely a vidéki térségek erős társadalmi-gazdasági szerkezetén alapul.
Az Uniónak képesnek kell lennie arra is, hogy teljesítse nemzetközi céljait. Az Unió és tagállamai együttesen a legtöbb fejlesztési támogatást nyújtják a világon. Az uniós polgárok a következőket várják el Európától: töltsön be vezető szerepet a világban, és ezzel összefüggésben mozdítsa elő a jó kormányzást, a demokráciát, a jogállamiságot és az emberi jogokat, valamint a fenntartható gazdasági fejlődést; stabilitást és biztonságot jelenítsen meg mindenekelőtt az Unióval közvetlenül szomszédos országokban; érje el a kritikus tömeget ahhoz, hogy kezelni tudja a globális kihívások, például az irreguláris migráció és az erőszakos szélsőségesség kiváltó okait; támogassa a fenntartható fejlődést, a szegénység felszámolását, mozdítsa elő a jobb kormányzást és a jogállamiságot, többek között a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelmet; kezelje az emberek által okozott válságokat és a természeti katasztrófákat egyaránt. Elvárják továbbá, hogy Európa folytasson többoldalú megbeszéléseket az egész világot érintő kérdésekről, folytassa a szabályokon alapuló globális rend előmozdítását, és segítse elő az együttműködést olyan közös érdekű területeken, mint a gazdaság, az energia, a béke és a biztonság, a védelem és az éghajlat-politika.
A déli szomszédos országokban és azokon túl jellemző instabilitást és konfliktusokat a globális gazdasági válság tovább súlyosbította. Ez felerősítette a migrációs nyomást, és emberek soha nem látott tömegei indulnak útnak a régióból. Ezzel a valósággal kell szembenéznünk és kezelnünk kell ezt a kihívást. Meg kell szilárdítanunk intézkedéseink külső dimenzióját annak érdekében, hogy kezelni tudjuk a migrációt és előmozdítsuk a növekedést és a munkahelyteremtést.
Ebben az összefüggésben törekednünk kell intelligens szinergiák kialakítására a nemzetközi pénzügyi intézményekkel és a nemzeti fejlesztési bankokkal a szűkös források leghatékonyabb felhasználása és – ahol lehetséges – a magánberuházások mozgósítása érdekében. Az Unió külső beruházási tervének központi elemét jelentő Európai Fenntartható Fejlődési Alap olyan modell, amelyet a jövőben ki lehetne terjeszteni.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Hogyan érvényesíthetjük a legjobban érdekeinket az Unión kívül?
|
Az Uniónak a jövőben olyan eszközökkel kell rendelkeznie, amelyek lehetővé teszik, hogy megvalósítsa meglévő és új célkitűzéseit és kezelje a kihívásokat. A 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó keretben a külső tevékenységekre elkülönített költségvetés körülbelül 66 milliárd EUR-t tesz ki. Ez a hatályos többéves pénzügyi keret mintegy 6 %-ának felel meg. Emellett az Európai Fejlesztési Alap, amely jelenleg nem tartozik az uniós költségvetéshez, az afrikai, karibi és csendes-óceáni országoknak, valamint a tengerentúli országoknak és területeknek nyújtott fejlesztési támogatás legfőbb eszköze. A 2014–2020 közötti időszakban a 11. Európai Fejlesztési Alap pénzügyi forrásainak teljes összege körülbelül 31 milliárd EUR-t tesz ki.
A jövőben:
A szóban forgó időszakban a külső eszközökre fordított finanszírozás jelenlegi szintjének 100 milliárd EUR fölé való növelése lehetővé tenné az EU számára, hogy megvalósítsa meglévő és új célkitűzéseit, amelyek a legkülönbözőbb területeket érintik a nemzetközi együttműködéstől, a migráció kezelésétől, a beruházásoktól, a jó kormányzástól, az emberi jogoktól és a jogállamiságtól kezdve a fenntartható fejlesztési célok, a humanitárius segítségnyújtás, a válságkezelés és a konfliktusmegelőzés előmozdításáig. Ennek során kiemelt figyelmet kell fordítani az Unió nyugat-balkáni stratégiájának, valamint a szomszédos országokban és Afrikában folytatott stabilizációs erőfeszítéseinek támogatására.
A külső eszközök jelentős egyszerűsítése és észszerűsítése tovább fokozhatja a külső kapcsolatokra előirányzott költségvetés eredményességét és hatékonyságát. Ez magában foglalhatja az Európai Fejlesztési Alap beillesztését a többéves pénzügyi keretbe, amennyiben ez tükröződik a kiadások általános felső határában és fennmaradnak a meglévő rugalmassági intézkedések.
A külkapcsolatokra előirányzott költségvetést az EU és tagállamai arra vonatkozó közös kötelezettségvállalásának fényében kell vizsgálni, hogy 2030-ra a bruttó nemzeti jövedelem 0,7 %-át fordítják hivatalos fejlesztési támogatásra. Ehhez a következő többéves pénzügyi keretben további intézkedésekre lenne szükség, ami – az Egyesült Királyság részvétele nélkül – 40 milliárd EUR-t jelentene a hétéves időszakban, annak feltételezésével, hogy az EU fenntartja a hivatalos fejlesztési támogatásból való jelenlegi 20 %-os részesedését.
|
4. Az uniós költségvetés korszerűsítése
A fent ismertetett prioritások és szakpolitikai alternatívák szemléltetik a jövőbeli uniós költségvetéssel összefüggésben hozandó döntéseket. Ezek a döntések meghatározzák a 27 tagú Unió első többéves pénzügyi keretének méretét és célkitűzéseit. Megállapítják az uniós célkitűzéseket, továbbá azt, hogy az Unió milyen mértékben képes megfelelni a pozsonyi nyilatkozat keretében tett ígéreteknek.
A következő pénzügyi keretnek elég nagynak és jellegében kellően rugalmasnak kell lennie. Megfelelő méretűnek kell lennie ahhoz, hogy kezelni lehessen az új prioritásokat és az Egyesült Királyság Unióból való kilépését. Az Egyesült Királyság kilépésével keletkező finanszírozási rést egyenlő mértékben kell fedezni új forrásokból és a meglévő programokból származó megtakarításokból. Ehhez az uniós költségvetésbeli, a kilépésből eredő arányos megtakarítások és átcsoportosítások felhasználása mellett készen kell állnunk arra, hogy az új prioritások teljesítéséhez további forrásokat vonjunk be.
Az is egyértelmű, hogy az uniós költségvetés hatása nem pusztán a méretétől függ, hanem a szakpolitikai programok kialakításától és végrehajtásától is. A korszerű és hatékony uniós költségvetés legfontosabb elemei az uniós hozzáadott érték, a jobb teljesítmény és az egyszerűsítés. E cél eléréséhez hozzájárul majd a szabályok és eljárások további észszerűsítése. Az uniós kiadási programoknak tükrözniük kell az arra irányuló elkötelezettségünket, hogy minden eurót a lehető leghatékonyabban használjunk fel és az eredmények minél előbb érzékelhetők legyenek a gyakorlatban.
Ehhez arra van szükség, hogy a lehető legnagyobb mértékben kihasználjuk az olyan eszközökben rejlő lehetőségeket, mint a garanciák, a hitelek vagy a pénzügyi eszközök. A megerősített Európai Stratégiai Beruházási Alap például Európa-szerte kiemelkedő szerepet tölt be a magánberuházások mozgósításában. A kutatásra, innovációra és infrastruktúrára fordított közös beruházások révén munkahelyeket tudtunk teremteni és fokoztuk a növekedést, ezzel párhuzamosan pedig kezelni tudtuk a mindennapokban jelentkező globális kihívásokat, az éghajlatváltozástól kezdve a tudományon, a közlekedésen és az energiaügyön át az űrpolitikáig.
Az említett eszközök sikeres alkalmazásához egyértelmű stratégiára és a módszerek észszerűsítésére van szükség. A későbbiekben is nyújtanunk kell vissza nem térítendő támogatást és segélyt olyan projektekhez, amelyek nem termelnek bevételt, ilyen például az Erasmus+ csereprogram vagy a humanitárius segítségnyújtás. Mindazonáltal ott, ahol piaci érdek jelentkezik, a garanciák és a pénzügyi eszközök tőkeáttételi hatással járhatnak.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Hogyan használhatjuk fel a pénzügyi eszközöket úgy,
hogy kevesebből többet érjünk el?
|
Az Európai Unió pénzügyeinek jövőjéről szóló bizottsági vitaanyag kiemelte: a garanciák és a pénzügyi eszközök jelentős szerepet játszhatnak abban, hogy az EU képes legyen „kevesebből többet elérni”. A tervek szerint az Európai Stratégiai Beruházási Alap például több mint 500 milliárd EUR-t fog mozgósítani, ami komoly lendületet ad az európai gazdaságnak. Az uniós piaci alapú eszközök jelenlegi palettája azonban igen tagolt: központi irányítás alá közel 40 pénzügyi eszköz, valamint három költségvetési garancia és garanciaalap tartozik, ezek a hatályos többéves pénzügyi keret körülbelül 4 %-át teszik ki. Csak a kis- és középvállalkozások terén hét központi irányítású és több száz megosztott irányítású pénzügyi eszköz van. Egyértelmű, hogy van lehetőség a racionalizálásra és a hatékonyság fokozására.
A beruházástámogatásra irányuló uniós eszközök hatékonyságát és hatását például javítani lehetne azáltal, ha ezeket az eszközöket egyetlen beruházástámogatási eszközbe vonnánk össze. Ez tovább erősítené az Európai Stratégiai Beruházási Alapot, és az EU egészében kedvező hatást gyakorolna a beruházások volumenére, a gazdasági növekedésre és a foglalkoztatásra.
A pénzügyi eszközök és költségvetési garanciák szélesebb körű alkalmazása több mint megkétszerezheti a következő többéves pénzügyi keretben mozgósított beruházásokat, akár 2 billió EUR összegig.
|
A költségvetési rugalmasság egy másik olyan fontos alapelv, amelynek a következő többéves pénzügyi keret alapjául kell szolgálnia. Ez elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy alkalmazkodjunk az új igényekhez és ezzel párhuzamosan az instabil geopolitikai és belföldi feltételekhez. A meglévő mechanizmusokra alapozva a speciális eszközök továbbra is lényegesek lesznek a migrációval vagy a humanitárius segítségnyújtással kapcsolatban felmerülő kihívások kezeléséhez. Komoly érvek szólnak továbbá amellett, hogy felül kell vizsgálni a meglévő mechanizmusokat annak biztosításához, hogy az előirányzott költségvetési eszközök eredményesen járuljanak hozzá az uniós prioritások megvalósításához. Jelenleg még nem mindig ez a helyzet, mivel a többéves pénzügyi keretben előírt költségvetési kötelezettségvállalások egy részét később törlik. Ennek számos oka lehet, így például a projektek elindításának késedelme, a projektmegvalósítás formai hibái, vagy a költségelszámolásban elkövetett hibák. Következésképpen nem aknázzuk ki teljes mértékben az uniós költségvetési potenciált céljaink eléréséhez és uniós hozzáadott érték teremtéséhez, így elszalasztjuk annak a lehetőségét, hogy közös prioritásainkat támogassuk.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet a visszavont pénzeszközökből?
|
A jelenlegi gyakorlat szerint azokat a pénzeszközöket, amelyeket lekötöttek az uniós költségvetésre, de az uniós programok végrehajtása során végül nem használtak fel, törlik. Ezen eszközök összegével csökkentik a tagállamok által a költségvetési kötelezettségvállalások teljes mértékű végrehajtása esetén fizetendő bruttó nemzeti hozzájárulás éves összegét.
A törlés helyett ezekből az összegekből uniós tartalékot lehetne képezni. Ezt a tartalékot közös prioritások megvalósítására és közös problémák kezelésére lehetne igénybe venni. A jelenlegi becslések szerint e mechanizmus révén egy hétéves időszak alatt hozzávetőleg 21–28 milliárd EUR-t lehetne rendelkezésre bocsátani. 2015-ben például az ilyen összegeket fel lehetett volna használni az Európai Stratégiai Beruházási Alap finanszírozására a pénzügyi válság következtében elmaradó beruházások problémájának kezeléséhez. Ez megoldást jelenthetett volna ahelyett, hogy olyan jelentős programok költségvetését csökkentik, mint a Horizont 2020 vagy az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz. Ugyanígy, a tartalékot 2016-ban a törökországi menekülteket támogató eszköz létrehozásának támogatására is fel lehetett volna használni, amelyhez így igénybe kellett venni az uniós költségvetésben biztosított valamennyi rugalmasságot, valamint a tagállamok külön hozzájárulását. A tartalék lehetővé tette volna, hogy nagyobb forrásokat mozgósítsunk a migrációs válság kezeléséhez.
A mai gyorsan változó világban egyre több a kiszámíthatatlan esemény. Az uniós tartalék lehetővé tenné az ilyen eseményekre való gyorsabb és határozottabb reagálást. Mostantól számítva majdnem tíz évig az új pénzügyi keretet fogjuk végrehajtani. A hosszú távon érvényes szilárd keretek nemcsak előnyt, hanem korlátot is jelentenek. Egy uniós tartalék létrehozása hatékony és rugalmas új eszközt biztosítana az előre nem látható események kezeléséhez, és többek között a biztonság és a migráció területén jelentkező vészhelyzetekre való reagáláshoz.
|
Végezetül, a nyilvános vita során az is felmerült, hogy az uniós költségvetésből származó források kifizetését össze lehetne kapcsolni az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikkében foglalt értékek tiszteletben tartásával, és különösen a jogállamiság adott tagállamban fennálló helyzetével. Egyesek kifejezetten azt javasolták, hogy az uniós jog súlyos megsértésének legyenek következményei, és együtt kell járnia az uniós költségvetésből származó kifizetések felfüggesztésével.
Az Unió jogközösség és értékei létezésének alapját jelentik. Ezek az értékek áthatják teljes jogi és intézményi struktúráját, szakpolitikáit és programjait, következésképpen azok tiszteletben tartását valamennyi uniós szakpolitikával összefüggésben biztosítani kell. Ez az uniós költségvetésre is vonatkozik, mivel az alapvető értékek tiszteletben tartása elengedhetetlen feltétele a helyes és eredményes pénzgazdálkodásnak és a hatékony uniós finanszírozásnak. A jogállamiság tiszteletben tartása nemcsak az európai polgárok és az üzleti kezdeményezések, hanem az innováció és a beruházások szempontjából is fontos. Az európai gazdaság ott virágzik igazán, ahol a jogi és intézményi keretek maradéktalanul összhangban vannak az Unió közös értékeivel.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Meg kell erősítenünk az uniós finanszírozás feltételességét?
|
Az uniós költségvetésben rejlő lehetőségeket csak akkor lehet maradéktalanul kiaknázni, ha a tagállamok gazdasági, szabályozási és közigazgatási környezete megfelelő.
Ezért a jelenlegi hatályos többéves pénzügyi keret alapján a tagállamoknak és a kedvezményezetteknek igazolniuk kell, hogy a pénzgazdálkodásra vonatkozó szabályozási keretük megfelelő, a vonatkozó uniós rendeletek végrehajtása szabályszerű, és létrehozták az uniós finanszírozás sikeres végrehajtásához szükséges közigazgatási és intézményi kapacitást. Emellett a szakpolitikai feltételesség elősegítheti a tagállamok közötti együttműködést azokon a területeken, ahol jelentős méretgazdaságossági előnyök vagy externáliák jelentkeznek. A jelenlegi többéves pénzügyi keretben új rendelkezések is bevezetésre kerültek, hogy elkerülhetők legyenek az olyan helyzetek, amikor a nem megfelelő gazdaság- és fiskális politikák veszélyeztetik az uniós finanszírozás hatékonyságát.
Az új többéves pénzügyi keret kidolgozása jó alkalom annak értékelésére, hogy ezek az elvek szilárd alapot teremtettek-e az eredmények eléréséhez. Ugyancsak most kell mérlegelni azt is, miként erősíthető meg az uniós finanszírozás és az EU alapvető értékeinek tiszteletben tartása közötti kapcsolat.
Az erre szolgáló mechanizmusnak azonban átláthatónak, arányosnak és jogi szempontból támadhatatlannak kell lennie. Bár a pénzügyi feltételesség elvben alkalmazható lenne az uniós költségvetésből finanszírozott valamennyi releváns szakpolitikára, azonban pontosnak és arányosnak kell lennie, továbbá az előírt feltételeknek és a finanszírozási célnak valóban kapcsolódniuk kell egymáshoz. A vita során figyelembe kell venni emellett az alapvető értékek vagy a jogállamiság nemzeti szinten történő esetleges megsértésének az uniós finanszírozás azon egyedi kedvezményezettjeire, például az Erasmus-hallgatókra, a kutatókra vagy civil szervezetekre gyakorolt hatását, akik nem felelősek az ilyen jogsértésekért
.
|
5. Az uniós költségvetés finanszírozása
A 2020 utáni időszakra vonatkozó pénzügyi keretről folytatott vita nem csupán az uniós költségvetés felhasználására, hanem jövőbeli finanszírozásának módjára is ki fog terjedni. A költségvetés bevételi oldala bonyolulttá vált, az uniós költségvetés céljai és finanszírozási módja közötti kapcsolat pedig fokozatosan gyengült.
Az uniós költségvetés finanszírozásának forrásai
A költségvetés bevételi oldalának reformja hozzájárulhat ahhoz, hogy a vita során a célkitűzésekre és azokra a területekre összpontosítsunk, amelyeken az EU valódi hozzáadott értéket teremthet
.
ALTERNATÍVÁK A JÖVŐ PÉNZÜGYI KERETÉHEZ
|
Hogyan járulhatnak hozzá az új saját források
az uniós költségvetéshez?
|
Kibocsátáskereskedelmi rendszer: Az európai kibocsátáskereskedelmi rendszer az Unió éghajlat-politikájának sarokköve. A tagállamok bizonyos számú kibocsátási egységet árverésre bocsátanak, és azokat a vállalkozások az üvegházhatásúgáz-kibocsátásuk ellentételezéséhez megvásárolják. A kibocsátási egységek elárverezéséből származó bevételek egy részét az uniós költségvetés rendelkezésére lehetne bocsátani. A becslések szerint a kibocsátási egységek piaci árától függően a kibocsátáskereskedelmi rendszerből származó bevételekből így a hétéves időszakban 7–105 milliárd EUR összeg kerülhetne az uniós költségvetésbe.
Héaalapú saját források: A hozzáadottérték-adó az Unióban értékesített áruk és szolgáltatások hozzáadott értéke alapján kivetett fogyasztási adó. Az említett adón alapuló saját források összegét jelenleg rendkívül összetett statisztikai számításokkal határozzák meg. A saját források reformja nyomán ezt az összeget egyszerűsített héaalapból lehetne megállapítani. A héaalapú saját forrásokból származó bevételek jelenleg a hétéves időszakra vetítve mintegy 105–140 milliárd EUR-t tesznek ki, és a szükséges szintek függvényében kalibrált lehívási kulcs alapján kiigazíthatók.
Közös konszolidált társaságiadó-alap: A nagy társaságoknak jelentős előnyük származik az egységes piacból. A közös konszolidált társaságiadó-alap az uniós társaságok adóköteles nyereségének kiszámításához használt egységes szabályrendszer. A harmonizált társaságiadó-alapon alapuló – esetlegesen digitális elemet is magában foglaló – hozzájárulás megerősítené az egységes piac előnyei és az Unió finanszírozása közötti kapcsolatot. Minden tagállam fenntarthatná azt a lehetőséget, hogy a keletkező nyereségek rá eső részét a saját nemzeti adókulcsával adóztassa meg. A választott modelltől és az alkalmazott lehívási kulcstól függően a közös konszolidált társaságiadó-alaphoz kapcsolódó adóból hét év alatt 21–140 milliárd EUR közötti bevétel várható, ami nem tartalmazza az adókijátszás visszaszorításához köthető várható bevételeket.
A pénzkibocsátásból származó haszon (seigniorage) a központi bankok és kormányok pénzkibocsátásból származó bevételének kifejezésére szolgál. Mivel az Európai Központi Bank eurókibocsátásból származó monetáris jövedelme közvetlenül kapcsolódik a gazdasági és monetáris unióhoz, ez az összeg esetleges új saját forrásként figyelembe vehető. A nemzeti központi bankok euróövezeti monetáris jövedelemből való részesedéséből származó nettó nyereség bizonyos hányadának megfelelő, az államkincstárba befizetett összeget nemzeti hozzájárulás formájában az uniós költségvetés rendelkezésére lehetne bocsátani. Hasonló logikát alkalmaztak az Európai Központi Bank és a nemzeti központi bankok görög államkötvényekből keletkezett jövedelme tekintetében, amikor az eurócsoport miniszterei 2012-ben megállapodtak arról, hogy az eurórendszer (az Európai Központi Bank és a nemzeti központi bankok) görög államkötvény-állományából szerzett jövedelemnek megfelelő összeget átruházzák Görögországra. Az alkalmazott százalékos aránytól függően a pénzkibocsátásból származó haszonból eredő, a hétéves időszakra becsült bevételek 10,5 milliárd EUR (10 %) és 56 milliárd EUR (50 %) között mozoghatnak.
|
Az új saját források révén még közvetlenebb kapcsolat lenne kialakítható az uniós szakpolitikákkal
, mindenekelőtt a fenntarthatósági célkitűzések, az egységes piac és a gazdasági és monetáris unió támogatása kapcsán. Így például a kibocsátáskereskedelmi rendszerből származó bevételek bizonyos hányadát az EU fenntarthatósági céljainak elérésére lehetne fordítani. A hozzáadottérték-adó alapú saját forrásokat egyszerűsíteni kell, és figyelembe kell venni az egységes európai hozzáadottértékadó-térség létrehozására irányuló, folyamatban lévő reformot. Egy olyan saját forrás bevezetésével, amely az újra napirendre vett közös konszolidált társaságiadó-alapból származó bevételek bizonyos hányadán alapulna, szorosabbá válna az egységes piac előnyei és az uniós költségvetés finanszírozása közötti kapcsolat. Az Európai Központi Bank bankjegykibocsátásból szerzett jövedelmének egy része szintén az uniós költségvetés egyik új bevételi forrása lehet. Folyamatban van további saját források – többek között a Monti-jelentésben említettek – részletesebb vizsgálata is.
Az Egyesült Királyság Unióból való kilépése alkalmat teremt arra, hogy jelentős mértékben egyszerűsítsük a költségvetés bevételi oldalát. Az Egyesült Királyságnak korábban biztosított visszatérítés, valamint az Egyesült Királyságnak nyújtott visszatérítés finanszírozásához hozzájáruló tagállamoknak biztosított engedmények összetettebbé és kevésbé átláthatóvá tették a költségvetés bevételi oldalát. Most indokolttá vált ezeknek a kiigazításoknak a megszüntetése egy méltányos és kiegyensúlyozott költségvetési csomag részeként.
6. A megfelelő ütemezés jelentősége
Az új, korszerű uniós költségvetésre vonatkozó gyors politikai megállapodás nélkülözhetetlen annak bizonyításához, hogy az Unió kész a Pozsonyban és Rómában felvázolt pozitív politikai program megvalósítására.
Emellett egyértelművé tenné, hogy az Egyesült Királyság 2019-es kilépését követően a 27 tagú Unió egységes, tisztában van távlati céljaival és a követendő irányvonallal, és készen áll célkitűzéseinek megvalósítására. A megállapodás nyomán az új programok jó eséllyel megkezdődhetnek a 2021. január 1-jével kezdődő ütemtervnek megfelelően, és biztosított lenne, hogy a politikai célkitűzések minél előbb konkrét eredményekben nyilvánuljanak meg a gyakorlatban.
A mielőbbi megállapodás nemcsak politikai szempontból kívánatos, hanem gyakorlati szükségszerűség is. Az uniós finanszírozásban részt vevő partnereinknek és a finanszírozás kedvezményezettjeinek, valamint a nemzeti és regionális hatóságoknak jogi és pénzügyi garanciákat kell kapniuk. Időre van szükségük az új programok végrehajtásának előkészítéséhez. A hatályos pénzügyi keret elfogadásának késedelme ahhoz vezetett, hogy az új programokat nem lehetett időben megkezdeni, következésképpen későbbre halasztódott a finanszírozási prioritások megvalósítása is.
Az ilyen késedelmek alternatív költsége magas. Az új többéves pénzügyi keretre való zökkenőmentes áttérés létfontosságú lesz a gazdaságélénkítés lendületének fenntartásához, és lehetővé fogja tenni az Unió számára, hogy továbbra is gyorsan és határozottan lépjen fel azokon a területeken, ahol a siker kulcsa a gyors intézkedés.
Ezért biztosítanunk kell, hogy a jelenlegi kerettel összefüggésben tapasztalt problémák ne forduljanak ismét elő.
A következő többéves pénzügyi keretre vonatkozó 2019. évi megállapodás nemcsak a 27 tagú Unió erejének és egységességének egyértelmű jele lenne, hanem azt is igazolná, hogy az Unió eltökélt célkitűzéseinek megvalósításában, és biztosítani tudja a finanszírozás kiszámíthatóságát és folyamatosságát, ami mindenki számára előnyös.
MILYEN PROBLÉMÁKKAL JÁR A KÉSEDELEM?
Az európai strukturális és beruházási alapok 2014–2020-as időszakra vonatkozó programjai jelentős késedelmet szenvedtek. Az ágazati programokra vonatkozó jogszabályokat csak 2013 decemberében véglegesítették, mivel a többéves pénzügyi keretről az év első felében sikerült megállapodni. Ez késleltette a programok gyakorlati végrehajtásához szükséges részletes szabályok elfogadását, valamint a tagállamokkal kötendő partnerségi megállapodásokkal kapcsolatos későbbi tárgyalásokat.
Ennek következtében késve kezdődtek meg a beruházások, valamint a várva várt projektek és reformok támogatása. Emellett a jelenlegi időszak elején jelentős mértékben csökkentek a kötelezettségvállalási előirányzatok.
A kötelezettségvállalási felső határok alakulása 2000 és 2020 között (folyó árakon)
A kötelezettségvállalások felső határa
1,30 %
1,25 %
1,20 %
1,15 %
1,10 %
1,05 %
1,00 %
0,95 %
0,90 %
0,85 %
A késedelmek a polgárok szempontjából is valódi következményekkel járnak.
A menekültügyi, migrációs és biztonsági alapokra vonatkozó jogi aktusokat csak 2014-ben fogadták el. Ez azt jelentette, hogy a hatóságok kijelölésére és a programok elfogadására csak 2015-ben került sor. A késedelmek miatt a tagállamok nem tudták időben elindítani a projekteket. Ez a tagállamok fogadó- és elszállásolási kapacitásában, illetve a határigazgatásban mutatkozott meg. A késedelem következtében a görög közigazgatás számára nehézségeket okozott, hogy uniós finanszírozást vegyen igénybe a 2015-ös válságra való felkészüléshez. Amikor 2015 júniusa és szeptembere között tömegével érkeztek a szigetekre a védelemre szoruló emberek, nem voltak kész menekültszállások, a menekültek fogadásának feltételei rosszak voltak. Ugyanakkor más tagállamok – többek között Svédország és Ausztria – nem részesültek uniós finanszírozásban, hogy segíteni tudják a balkáni útvonalon keresztül érkező személyek befogadását. Ebben a nehéz időszakban az EU-nak sürgősségi segélyt kellett igénybe vennie az említett tagállamok támogatására.
Az előző pénzügyi keret késedelmes elfogadása miatt 2014-ben nem kerülhetett sor több, az Erasmus+ program keretében tervezett nemzetközi intézkedésre. Ez azt jelentette, hogy körülbelül 25 000–30 000, a tagállamaink és partnerországaink között 2014-re tervezett diák- és tanárcserére nem került sor az adott évben. Ha újra ilyen késedelem következik be, annak akár 1 000 000 fiatal látná kárát, akik nem vehetnének részt 2021-ben az Erasmus+ csereprogramban.
Az új kutatási keretprogram végrehajtásának késedelme havonta mintegy 5000 kutatói állás elvesztését eredményezné (ez az uniós kutatói állások körülbelül 3-4%-a), illetve további 7000 állás nem állna rendelkezésre a szélesebb gazdaságban. Ugyanebben az időszakban több mint 200-zal kevesebb tudományos publikáció készülne el és ebből több mint 100 nagy hatású tudományos értekezés lenne.
A kohéziós programok végrehajtásának korai szakaszában a projektek kiválasztásának késedelme azt jelentené, hogy több mint 100 000 projektet nem lehetne időben megkezdeni, olyan területeken, mint a vállalkozások támogatása, az energiahatékonyság, az egészségügyi ellátás, az oktatás és a társadalmi befogadás.
A késedelem számos nagyszabású infrastrukturális projektre is jelentős hatást gyakorolna. Az olyan űrprogramok esetében, mint a Galileo vagy a Kopernikusz, a beruházási ciklusok hosszúak. Ezért a közbeszerzések során nagyon fontos a kiszámíthatóság. 2019-ben több Galileo-műhold tekintetében lezárul a folyamatban levő közbeszerzési eljárás, és ezek a projektek csak az új jogi és költségvetési előírások hatálybalépésével valósíthatók meg teljes körűen.
Az új pénzügyi keret elfogadásának késedelmével kapcsolatos hátrányos hatásokra további példákat is fel lehet sorolni, ilyen például a Rail Baltica projekt is. A tervek szerint 2025–2027 között befejezendő projekt keretében fontos vasúti összeköttetés jönne létre a balti államokkal. A projekt keretében 2021-ben jelentős építési közbeszerzéseket kellene elindítani. Ez elengedhetetlen a projekt megvalósításához, amely a balti államokban öt millió ember számára jelentene nagysebességű vasúti összeköttetést Európa többi részével, ugyanakkor az árufuvarozást is megkönnyíti Finnországtól Németországig, a Benelux államokig és az Adriai-tenger térségéig.
A Brenner-bázisalagút a tervek szerint 2027-re készül el, és a következő többéves pénzügyi keret időszakában kezdődik meg a vasútmérnöki munka. Jelentős projektről van szó, amelynek elkészültével a Brenner-hágón haladó autópálya 2,2 milliós teherautó-forgalmának fele átkerülne a vasútra. Ez a München-Innsbruck és Verona közötti festői völgyekben jelentősen csökkentené a környezetszennyezést.
A tervek szerint a következő többéves pénzügyi keret végéig elkészül a Németország és Dánia közötti Fehmarnbelt-összeköttetés, a Lisszabont és Madridot összekötő Evora-Merida vasútvonal, és a Lyon-Torino bázisalagút, amely összekapcsolja Franciaország és Olaszország nagy sebességű vasúthálózatait.
Az említett projektek esetében nem engedhető meg a tervezés vagy a közbeszerzés késedelme pusztán azért, mert nem kerül sor időben a következő többéves pénzügyi keret elfogadására.
|
KÖVETKEZTETÉS
A 2020 utáni többéves pénzügyi keret a 27 tagú Unió fontos próbája lesz. Amikor a vezetők 2019. május 9-én Nagyszebenben összeülnek, hogy határozzanak az Unió jövőjéről, a 27 tagú Uniónak készen kell állnia a cselekvésre. Ha sikerül eddig az időpontig döntő előrelépést elérni a pénzügyi kerettel összefüggésben, az bizonyítaná, hogy az Unió képes a kitűzött politikai prioritások mentén valamennyi európai polgár számára kézzelfogható eredmények megvalósítására.
Az új, korszerű pénzügyi keret kellő időben történő elfogadása csak az Unió vezetőinek határozott iránymutatásával és az Európai Parlament kezdetektől szoros bevonásával lehetséges. Az Európai Tanács 2018. októberi és 2018. decemberi ülései kulcsfontosságú mérföldkövet fognak jelenteni ebben a folyamatban.
A Bizottság készen áll arra, hogy maradéktalanul betöltse szerepét. Figyelembe vettük az uniós intézmények, a tagállamok, a nemzeti parlamentek és mindazon érdekelt felek képviselőinek véleményét, akik részesei a jövőbeli költségvetésnek. A következő hónapokban is figyelmet fordítunk rájuk. Az e közleményben említett valamennyi alternatíva és adat szemléltető jellegű, célunk a nyílt eszmecsere előmozdítása, vagyis az itt ismertetettek nem jelentik a Bizottság végleges álláspontját. A többéves pénzügyi keretre vonatkozó végleges döntéseket az európai vezetőknek kell meghozniuk az Európai Parlament egyetértésével.
Javaslataink ki fognak terjedni az e közleményben felvázolt elképzelésekre és szilárd alapot fognak képezni az összes tagállam részvételével és az Európai Parlament egyetértésével meghozandó mielőbbi megállapodáshoz. E döntések kiindulópontját az uniós vezetők által közösen elfogadott prioritások fogják jelenteni.
A javaslatok egyértelműen bemutatják, hogy pénzügyi szempontból mit jelentenek ezek a prioritások. A jövőbeli uniós költségvetés hitelességéhez elengedhetetlen ennek a kapcsolatnak a fenntartása. Ha az Unió úgy dönt, kevesebbet tesz, kisebb költségvetés is elegendő lesz.
Ha viszont az Unió úgy dönt, hogy több intézkedésre van szükség, ez pénzügyi következményekkel jár.
Az európai polgárok egy olyan erős Uniót szeretnének, amely képes kezelni a jövőbeli kihívásokat, továbbá egy olyan uniós költségvetést, amely megteremti a mindenki számára fontos eredmények elérésének alapját. Az Unió vezetőinek teljesíteniük kell feladataikat, hogy eleget tegyenek ezeknek az elvárásoknak.
A Bizottság felkéri az Unió vezetőit arra, hogy
-mozdítsák elő az új és modern többéves pénzügyi keret létrehozását, egy olyan Európa szolgálatában, amely védelmet nyújt, eszközöket ad polgárai kezébe és garantálja a biztonságot;
-képviseljék teljes mértékben és eltökélten a 2016. szeptember 16-án Pozsonyban és 2017. március 25-én a Római Nyilatkozatban – meghatározott prioritásokat;
-ismerjék el, hogy e prioritások pénzügyi feltételeinek biztosításához megfelelő méretű költségvetésre van szükség, amely arányos megtakarítások, átcsoportosítások és új források intelligens kombinációján alapul;
-támogassák az uniós költségvetés bevételi oldalának reformját, amely a következő többéves pénzügyi kerethez kapcsolódó kiegyensúlyozott átfogó csomag részét képezi, megszünteti a korrekciókat és szorosabb kapcsolatot hoz létre az Unió konkrét szakpolitikai célkitűzéseivel;
-fejezzék ki elkötelezettségüket az Európai Parlamenttel és az Európai Bizottsággal való szoros együttműködés iránt a többéves pénzügyi keretre vonatkozó konkrét javaslattal összefüggésben, tudomásul véve, hogy a Bizottság legkésőbb 2018. május elejéig előterjeszti javaslatait;
-vállaljanak kötelezettséget arra, hogy a 2019. május 9-én Nagyszebenben tartandó ülésükig döntő előrelépést tesznek abból a célból, hogy a 27 tagú Unió számára a lehető legjobb kiindulási pozíciót biztosítsák.