EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2022.6.29.
COM(2022) 325 final
2022/0208(COD)
Javaslat
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE
az 1303/2013/EU rendeletnek és az (EU) 2021/1060 rendeletnek az Orosz Föderáció által elkövetett katonai agresszió következményeinek kezelését célzó további rugalmasság tekintetében történő módosításáról
FAST (a területeknek nyújtott rugalmas támogatás) - CARE
INDOKOLÁS
1.A JAVASLAT HÁTTERE
•A javaslat indokai és céljai
Az Ukrajna elleni orosz agressziós háború számos váratlan kihívás elé állította az Európai Uniót egy olyan időszakban, amikor az Unió és tagállamai éppen a Covid19-világjárvány utáni társadalmi és gazdasági helyreállítással vannak elfoglalva.
Az Oroszország által Ukrajnával szemben február 24-én indított, indokolatlan katonai agresszió nyomán több mint 6,2 millió ukrán állampolgár érkezett az Unióba az orosz agresszió elől menekülve. Az EU gyorsan reagált, és a rendelkezésre álló források mozgósításával támogatta a tagállamokat és a régiókat az érkező emberek fogadásában. Az érkezők növekvő száma miatt azonban egyértelmű, hogy további intézkedésekre van szükség. Az Európai Tanács 2022. májusi rendkívüli ülésén felkérte a Bizottságot, hogy „a jelenlegi többéves pénzügyi kereten belül terjesszen elő új kezdeményezéseket” az ukrajnai háború elől menekülő több millió menekült védelmére irányuló erőfeszítések támogatására.
A Bizottság amellett, hogy támogatást nyújt a tagállamoknak a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek beáramlásával összefüggésben, szorosan figyelemmel kíséri különösen az Oroszország provokáció nélkül indított ukrajnai inváziója által a kohéziós politika végrehajtására gyakorolt folyamatos hatást. Különös figyelmet fordított az infrastrukturális projektekre gyakorolt következményekre, mind a nyersanyagok rendelkezésre állása és költségei, mind a munkaerő rendelkezésre állása tekintetében. Az Európai Parlament, a Tanács és a régiók egyaránt aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy ezek a kérdések milyen hatással lehetnek a 2014–2020-as programok végrehajtásának lezárására és az új, 2021–2027-es programok elindításának biztosítására.
Február 24. óta a Bizottság már számos javaslatot terjesztett elő az európai menekültekre irányuló kohéziós fellépés (CARE) keretében annak biztosítására, hogy a 2014–2020-as kohéziós politika és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap programjai keretében rendelkezésre álló valamennyi finanszírozást gyorsan mozgósítsák a tagállamok és különösen azok keleti régiói előtt álló, elsősorban az orosz agresszió elől menekülőkkel kapcsolatos azonnali kihívások kezelésére.
Ezek a módosítások biztosították az Ukrajna elleni orosz agresszió közvetlen következményeinek kezelésére fordítandó források mozgósításának lehetőségét, ugyanakkor lehetővé tették a tagállamok számára, hogy folytassák erőfeszítéseiket annak érdekében is, hogy gazdaságuk zöld, digitális és reziliens módon lábaljon ki a Covid19-világjárvány okozta válságból.
Az a lehetőség, hogy az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és az Európai Szociális Alap (ESZA) előirányzatait az Oroszország által végrehajtott katonai agresszióból eredő migrációs kihívások kezelésére a másik alap szabályai szerint használják fel, átcsoportosítás nélkül teszi lehetővé a rendelkezésre álló források felhasználását a meglévő szükségletek kielégítésére. Ezenkívül ezek a műveletek az invázió időpontjától kezdve támogathatóak annak érdekében, hogy valamennyi kapcsolódó szükségletet ki lehessen elégíteni. Ezen túlmenően új egységköltséget vezettek be, és egyszerűsítették a résztvevőkre vonatkozó jelentéstétel szabályait annak érdekében, hogy csökkentsék mind a kedvezményezettek, mind a tagállami közigazgatások adminisztratív terheit a migrációs kihívások kezelésével összefüggésben. Végezetül a tagállamok államháztartásaira nehezedő terhek enyhítéséhez való hozzájárulás érdekében ezen intézkedések esetében az akár 100 %-os társfinanszírozás lehetőségét kiterjesztették a 2022. június 30-án végződő számviteli évre is, valamint a REACT-EU forrásokból származó előfinanszírozás jelentős növelése biztosította a tagállamok számára a legsürgetőbb szükségletek fedezéséhez szükséges likviditást.
Az orosz katonai agresszió következményei egyre súlyosabbak és elterjedtebbek, hatása pedig tovább gyűrűzik. Ennek eredményeként a tagállamok az orosz agresszió elől menekülő személyek folyamatos és jelentős beáramlásával szembesülnek. Ugyanakkor egyes tagállamok munkaerőhiánnyal és bizonyos ágazatokban a nyersanyagok szűkösségével néznek szembe. Ez a helyzet a Covid19-világjárvány következményeihez, nevezetesen az értékláncok zavaraihoz társul, amelyek kihívást jelentenek a gazdaság helyreállítására összpontosító állami költségvetések számára, ugyanakkor azzal a kockázattal is járnak, hogy késleltetik a beruházásokat, különösen az infrastrukturális beruházásokat.
Bár a már elfogadott intézkedések jelentős támogatást biztosítottak a tagállamoknak és a régióknak a háború közvetlen hatásainak kezelésében, egyértelmű, hogy a helyzet alakulása további fellépést tesz szükségessé. A fokozott rugalmasság különösen a 2014–2020-as időszak fennmaradó forrásai felhasználásának optimalizálását segíti elő, és lehetővé teszi a késedelmes projektek zökkenőmentesebb átütemezését a 2014–2020-as és a 2021–2027-es programok között.
Következésképpen növelni kell a rugalmasságot az alapokból származó gyorsabb és teljesebb támogatás lehetővé tétele érdekében, hogy enyhítsük a nemzeti költségvetésekre nehezedő terheket és megkönnyítsük a migrációs kihívásokkal, valamint a kulcsfontosságú gazdasági ágazatok piaci zavaraival foglalkozó műveletek végrehajtását.
Az Orosz Föderáció katonai agressziójából eredő migrációs kihívások kezelésére irányuló műveletek esetében e teljesebb támogatás szellemében és kivételes intézkedésként – a rendes körülmények között alkalmazandó szabályok sérelme nélkül – helyénvaló eltérni attól a követelménytől, hogy egy műveletre egy adott tagállamon belül egy helyen kerüljön sor, mivel a háború elől menekülő személyek többször is helyet változtathatnak. Ezen túlmenően, tekintettel az orosz agresszió folytatódására, az (EU) 2022/382 tanácsi végrehajtási határozattal és a 2001/55/EK tanácsi irányelvvel összhangban a nemzeti jog alapján átmeneti védelemben vagy egyéb megfelelő védelemben részesülő személyek alapvető szükségleteinek és támogatásának finanszírozása érdekében valamennyi tagállamban indokolt meghosszabbítani és növelni az újonnan megállapított egységköltséget.
Javasoljuk továbbá, hogy a 2014–2020-as Kohéziós Alapból fennmaradó források az ERFA vagy az ESZA hatálya alá tartozó műveletek támogatására fordíthatók legyenek az ezen alapokra alkalmazandó szabályokkal összhangban. Ez feltételezi az ERFA és az ESZA forrásainak felhasználására vonatkozóan az (EU) 2022/562 európai parlamenti és tanácsi rendelettel bevezetett rugalmasság kiterjesztését a Kohéziós Alapra. Hasonlóképpen, mivel az Oroszország által végrehajtott katonai agresszió következtében kialakult migrációs kihívásokat kezelő műveletekre való jogosultságot 2022. február 24-től állapították meg, lehetővé kell tenni, hogy az ilyen műveletek kiadásait akkor is be lehessen jelenteni, ha azokat fizikailag már befejezték vagy teljes mértékben végrehajtották. Ezeket a lehetőségeket a háború halászati és akvakultúra-ágazatra gyakorolt következményei miatt az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra (ETHA) is ki kell terjeszteni.
Ugyanebben a szellemben és azzal a szándékkal, hogy enyhítsük a változó igényekhez folyamatosan alkalmazkodó tagállamokra nehezedő adminisztratív terheket, lehetővé kell tenni a tematikus célkitűzések közötti átcsoportosításokat egy prioritáson, valamint egy alapon és régiókategórián belül anélkül, hogy a programot módosító bizottsági határozatra lenne szükség. Emellett a Bizottság javasolja a prioritások közötti rugalmasság felső határának emelését az alapokból származó hozzájárulás végső egyenlegének kiszámítása szempontjából. Ezen túlmenően meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító prioritások – ezen belül az Orosz Föderáció katonai agressziójából eredő migrációs kihívások kezelésére irányulók – mindkét programozási időszakban akár 100 %-os társfinanszírozásban részesüljenek annak érdekében, hogy a tagállamok mind most, mind a jövőben segítséget kapjanak a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek szükségleteinek kielégítéséhez.
A projektek programozási időszakok közötti átütemezésére vonatkozó könnyebb feltételek tükrözése érdekében célzott rugalmassági mechanizmusokat is be kell vezetni a 2021–2027-es programozási időszakra.
Annak érdekében, hogy valamennyi tagállam segítséget kapjon a háború hatásainak a 2021–2027-es programok révén való kezelésésben, a „Beruházás a munkahelyteremtésbe és növekedésbe” célkitűzés keretében az ERFA-ból, az ESZA+-ból és a Kohéziós Alapból nyújtott támogatást az előfinanszírozás arányának növelésével gyorsan mozgósítani kell.
Emellett a 2021–2027-es programokban 2024 közepéig be kell vezetni a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító prioritásokra vonatkozó akár 100 %-os társfinanszírozási arányt, amit majd felül kell vizsgálni az alapján, hogy azt hogyan használták fel.
Végezetül csökkenteni kell a 2014–2020-as programok műveleteiből a 2021–2027-es programozási időszakba való átütemezésre vonatkozó felső határt annak érdekében, hogy ezt a lehetőséget több, késedelmes műveletre is kiterjesszék. Ezenkívül a 2021–2027-es programok műveleteinek második szakaszát a 2014–2020-as szabályoknak megfelelően kell támogatni, és az irányító hatóságok számára lehetővé kell tenni, hogy közvetlen támogatást nyújtsanak az ilyen műveletekhez, feltéve, hogy korlátozott számú kulcsfontosságú feltétel teljesül. Ez az átütemezési rugalmasság nem érinti a tematikus koncentrációra vonatkozó követelményeknek és az éghajlat-politikai hozzájárulási céloknak való megfelelésre vonatkozó tagállami kötelezettségeket.
•Összhang a szabályozási terület jelenlegi szakpolitikai rendelkezéseivel
A javaslat összhangban van az európai strukturális és beruházási alapok (esb-alapok) és a kohéziós politika tekintetében létrehozott átfogó jogi kerettel, és az 1303/2013/EU, valamint az (EU) 2021/1060 rendelet célirányos és kivételes módosítására korlátozódik. A javaslat kiegészíti továbbá az 1303/2013/EU rendelet módosítására irányuló, 2022. április 6-i és 2022. április 12-i módosító rendeleteket, valamint minden egyéb olyan intézkedést, amely a jelenlegi, példa nélküli helyzet kezelésére irányul.
•Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival
A javaslat az 1303/2013/EU és az (EU) 2021/1060 rendelet célirányos és rendkívüli módosításaira korlátozódik, és megőrzi az Unió egyéb szakpolitikáival fennálló összhangot.
2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG
•Jogalap
A javaslat az Európai Unió működéséről szóló szerződés 177. cikkén alapul.
•Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)
A javaslat módosítja a meglévő uniós jogszabályokat, és célja, hogy a tagállamok és a régiók számára megkönnyítse a kohéziós politikai források felhasználását és rugalmasabbá tegye azok végrehajtását annak érdekében, hogy mind a 2014–2020-as, mind a 2021–2027-es programokban támogassák az Oroszország által végrehajtott katonai agresszióból eredő migrációs kihívások kezelését célzó intézkedéseket. Az ilyen kihívásokat a tagállamok egyedül nem képesek megfelelően kezelni, és az uniós szinten jobban megvalósítható.
•Arányosság
A javaslat a szükséges mértékre korlátozódik, és annak biztosítására irányul, hogy a kohéziós politika keretében rendelkezésre álló valamennyi forrással támogathatók legyenek az Oroszország által elkövetett katonai agresszióból eredő migrációs kihívások kezelésére irányuló intézkedések. A javasolt rugalmassági intézkedések nem lépik túl az esb-alapok 2014–2020-as programjaiban rendelkezésre álló források teljes körű felhasználásához szükséges mértéket, és lehetővé teszik a műveletek zökkenőmentesebb átütemezését a 2021–2027-es programokba.
•A jogi aktus típusának megválasztása
A meglévő rendeleteket módosító rendelet a megfelelő eszköz arra, hogy megkönnyítse a kohéziós politika és források felhasználását az Oroszország által végrehajtott katonai agresszióból eredő migrációs kihívások kezelésére irányuló intézkedések támogatására, valamint hogy kiterjessze az alacsonyabb összköltségű műveletek átütemezésének lehetőségét, amit e példa nélküli körülmények tesznek szükségessé.
3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI
•A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése/célravezetőségi vizsgálata
•Az érdekelt felekkel folytatott konzultáció
A javaslat a többi intézménnyel és a tagállamokkal folytatott magas szintű megbeszéléseket követően került elfogadásra. Mivel nincs szükség hatásvizsgálatra, nem kell nyilvános konzultációt folytatni.
•Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása
Nem alkalmazandó
•Hatásvizsgálat
Az 1303/2013/EU és az (EU) 2021/1060 rendelethez kapcsolódó javaslat előkészítése céljából készült hatásvizsgálat. Ez a kritikus helyzetre való reagálást szolgáló jelenlegi célzott változtatás nem igényel külön hatásvizsgálatot.
•Célravezető szabályozás és egyszerűsítés
Nem alkalmazandó
•Alapjogok
Nem alkalmazandó
4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK
A javaslat érinti mind a 2014–2020-as, mind a 2021–2027-es időszak kohéziós politikai programjait, és nem módosítja a meglévő költségvetési kötelezettségvállalásokat.
A 2021–2027-es időszakban növeli a „Beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe” célkitűzés keretében 2022-ben és 2023-ban az ERFA-ból, az ESZA+-ból és a Kohéziós Alapból támogatott programok előfinanszírozásának szintjét. Ez a kifizetési előirányzatok 2022-re és 2023-ra történő előreütemezését fogja eredményezni, és a 2021–2027-es időszakban költségvetési szempontból semleges lesz.
A 2023-ra vonatkozó 1,74 milliárd EUR összegű további előfinanszírozás nem szerepelt a költségvetési tervezetben. A Bizottság ezért a felülvizsgált tagállami előrejelzéseket figyelembe véve mérlegelni fogja, hogy javaslatot tegyen-e a további kifizetési igényeknek a 2023. évi költségvetés-tervezetre vonatkozó módosító indítvánnyal történő fedezésére.
A javasolt módosítás nem igényel változtatásokat a többéves pénzügyi keretnek az (EU, Euratom) 2020/2093 tanácsi rendelet I. melléklete szerinti kötelezettségvállalásokra vonatkozó éves felső határaiban, sem pedig valamely programozási időszak teljes kifizetési igényeiben.
A Bizottság gondosan figyelemmel fogja kísérni a javasolt módosítás által a 2022. és 2023. évi kifizetési előirányzatokra gyakorolt hatást, figyelembe véve a költségvetés általános végrehajtását, a tagállamok felülvizsgált előrejelzéseit, valamint az esetlegesen felmerülő igényeket és prioritásokat.
5.EGYÉB ELEMEK
•Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai
Az intézkedések végrehajtását a Bizottság figyelemmel kíséri, és arról az 1303/2013/EU és az (EU) 2021/1060 rendelettel létrehozott általános jelentéstételi mechanizmusok keretében beszámolók készülnek.
•Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)
•A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata
A Bizottság az 1303/2013/EU rendelet és a 2021/1060/EU rendelet módosítását javasolja annak érdekében, hogy:
·az Oroszország által végrehajtott katonai agresszióból eredő migrációs kihívások kezelését célzó műveletek esetében el lehessen térni a művelet tagállamon belüli helyére vonatkozó követelménytől, mivel a háború elől menekülő emberek többször is helyet változtathatnak (az 1303/2013/EU rendelet 70. cikkének módosítása);
·bevezesse a fizikailag már befejezett vagy teljes mértékben végrehajtott műveletek kiadásainak bejelentésének lehetőségét (az 1303/2013/EU rendelet 65. cikkének módosítása);
·a monitoringbizottság által jóváhagyott felülvizsgált pénzügyi táblázatoknak a Bizottság részére történő bejelentésével és a program módosításáról szóló bizottsági határozat nélkül lehetővé tegye akár 100 %-os társfinanszírozási arány alkalmazását egy olyan külön prioritási tengely esetében, amelyet a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációjának előmozdítására hoztak létre, beleértve az Oroszországi Föderáció katonai agressziója következtében felmerülő migrációs kihívások kezelését célzó műveleteket is (az 1303/2013/EU rendelet 120. cikkének új (9) bekezdése);
·további rugalmasságot vezessen be az alapok között, lehetővé téve különösen a 2014–2020-as Kohéziós Alapból származó források felhasználását az Oroszország által végrehajtott katonai agresszióból eredő migrációs kihívások kezelését célzó műveletekre az ERFA és az ESZA hatálya és alapspecifikus szabályai szerint, feltéve, hogy a prioritási tengely költségvetésének legalább 30 %-át olyan kedvezményezetteknek ítélik oda, amelyek helyi hatóságok és helyi közösségekben működő civil társadalmi szervezetek, annak biztosítása érdekében, hogy az ilyen típusú kedvezményezettek megfelelő arányban részesüljenek az ilyen forrásokból, tekintettel a menekültek befogadására és integrálására irányuló intézkedésekben betöltött aktív szerepükre (az 1303/2013/EU rendelet 98. cikke (4) bekezdésének módosítása);
·lehetővé tegye a támogatott személyek és a 18 év alatti gyermekek teljes számára korlátozódó, megalapozott becslések alkalmazását, amennyiben a résztvevőkre vonatkozó adatokat az Orosz Föderáció katonai agressziója következtében a migrációs kihívásokat kezelő műveleteket támogató külön prioritási tengely keretében kell jelenteni (az 1303/2013/EU rendelet 98. cikke (4) bekezdésének módosítása);
·az Oroszországi Föderáció katonai agressziójából eredő migrációs kihívások kezelését célzó intézkedések támogatására a közelmúltban megállapított egységköltséget az érintett személy Unióba érkezésétől számított összesen legfeljebb 26 hétig heti 100 EUR-ra emelje minden olyan teljes vagy részleges hétre, amikor az érintett személy az érintett tagállamban tartózkodik (az 1303/2013/EU rendelet 68c. cikkének módosítása);
·az utolsó számviteli évben az egyes prioritások és régiókategóriák tekintetében 10 %-ról 15 %-ra növelje a végsőegyenleg-kifizetések rugalmasságát (az 1303/2013/EU rendelet 130. cikke (3) bekezdésének módosítása);
·a programokon belül a program módosításáról szóló bizottsági határozat nélkül lehetővé tegye az átcsoportosításokat az ugyanazon prioritáson belüli tematikus célkitűzések között ugyanazon alapon és régiókategórián belül (az 1303/2013/EU rendelet 30. cikkének és 96. cikke (10) bekezdésének módosítása);
·a „Beruházás a munkahelyteremtésbe és növekedésbe” célkitűzés keretében az ERFA-ból, az ESZA+-ból és a Kohéziós Alapból finanszírozott programok előfinanszírozásának arányát növelje 2022-ben, illetve 2023-ban is a programot valamennyi tagállamban jóváhagyó határozat értelmében az alapokból nyújtható teljes támogatás 0,5%-ával (az (EU) 2021/1060 rendelet 90. cikke (2) bekezdésének módosítása);
·lehetővé tegye 2024. június 30-ig akár 100 %-os társfinanszírozási arány alkalmazását a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító műveleteket támogató programon belül meghatározott külön prioritásra. A prioritáson belüli támogatás legalább 30 %-át olyan kedvezményezetteknek kell odaítélni, amelyek helyi hatóságok és helyi közösségekben működő civil társadalmi szervezetek, annak biztosítása érdekében, hogy az ilyen típusú kedvezményezettek megfelelő arányban részesüljenek az ilyen forrásokból, tekintettel a menekültek fogadására és integrálására irányuló intézkedésekben játszott aktív szerepükre. Az ilyen prioritások keretében egy tagállamban programozott teljes összeg nem haladhatja meg az adott tagállamnak az ERFA-ból és az ESZA+-ból együttesen nyújtott eredeti nemzeti allokáció 5 %-át. Az akár 100 %-os társfinanszírozási arányt 2024. június 30-ig felül kell vizsgálni (az (EU) 2021/1060 rendelet 112. cikkének módosítása);
·a 2021–2027-es programok keretében is támogathatóak legyenek a 2014–2020-as programokból támogatásra kiválasztott és 2022. június 29. előtt megkezdett, 1 000 000 EUR-t meghaladó összköltségű műveletek, és lehetőség legyen az irányító hatóság általi közvetlen támogatásra, feltéve, hogy korlátozott számú kulcsfontosságú feltétel teljesül (az (EU) 2021/1060 rendelet új 118a. cikke);
·célzott beavatkozási területekkel egészítse ki a programokat azon átütemezett műveletek tekintetében, amelyek a 2021–2027-es időszakban egyébként nem lennének jogosultak támogatásra (az (EU) 2021/1060 rendelet I. melléklete 1. táblázatának módosítása).
2022/0208 (COD)
Javaslat
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE
az 1303/2013/EU rendeletnek és az (EU) 2021/1060 rendeletnek az Orosz Föderáció által elkövetett katonai agresszió következményeinek kezelését célzó további rugalmasság tekintetében történő módosításáról
FAST (a területeknek nyújtott rugalmas támogatás) - CARE
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 177. cikkére,
tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,
a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,
tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére,
tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére,
rendes jogalkotási eljárás keretében,
mivel:
(1)A tagállamokat és különösen az Európai Unió középső és keleti régióit súlyosan érintik az Orosz Föderáció Ukrajna elleni katonai agressziójának következményei egy olyan időszakban, amikor a tagállamok gazdaságai még a Covid19-világjárvány hatásaiból vannak felépülőben. Az orosz agresszió elől menekülő személyek folyamatos beáramlásával egyidejűleg számos tagállamot érint a munkaerőhiány, az ellátási lánc nehézségei, valamint az árak és az energiaköltségek emelkedése. Ez egyrészt kihívást jelent az állami költségvetések számára, másrészt késlelteti a beruházások végrehajtását. Ezek a tényezők olyan kivételes helyzetet teremtettek, amelyet konkrét, jól célzott intézkedésekkel kell kezelni annak érdekében, hogy ne legyen szükség a többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalásokra és kifizetésekre vonatkozó, az (EU, Euratom) 2020/2093 tanácsi rendelet I. mellékletében meghatározott éves felső határainak módosítására, és ne szenvedjen késedelmet a folyamatban lévő zöld, digitális és reziliens gazdasági helyreállítás.
(2)A nemzeti költségvetésekre nehezedő növekvő terhek enyhítése érdekében az (EU) 2022/562 európai parlamenti és tanácsi rendelet több célzott módosítást hajtott végre az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben annak érdekében, hogy megkönnyítse a tagállamok számára az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA), az Európai Szociális Alapból (ESZA) és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapból (FEAD) származó, a 2014–2020-as többéves pénzügyi keretben fennmaradó előirányzatok felhasználását, valamint a REACT-EU-ból származó forrásoknak az Orosz Föderáció katonai agressziója által okozott migrációs kihívások lehető leghatékonyabb és leggyorsabb kezelése érdekében történő felhasználását.
(3)Emellett az (EU) 2022/613 európai parlamenti és tanácsi rendelet további lehetőségeket biztosított a források gyors mozgósítására a tagállamok által viselt azonnali költségvetési terhek ellensúlyozása érdekében, és egységköltséget állapított meg, hogy megkönnyítse az ideiglenes védelemben részesülő személyek alapvető szükségleteinek és támogatásának finanszírozását.
(4)Mindazonáltal – tekintettel az orosz invázió elhúzódására – a tagállamok számára további rendkívüli intézkedésekről kell gondoskodni annak érdekében, hogy megfelelően tudjanak összpontosítani erre a példa nélküli társadalmi-gazdasági helyzetre való reagálásra, és különösen az Orosz Föderáció katonai agressziója következtében felmerülő migrációs kihívásokat kezelő műveletekre.
(5)Tekintettel arra, hogy az Orosz Föderáció katonai agressziója további terhet ró az állami költségvetésekre, az 1303/2013/EU rendelet 98. cikkének (4) bekezdésében az ERFA és az ESZA felhasználása tekintetében az ilyen műveletek számára biztosított rugalmasságot ki kell terjeszteni a Kohéziós Alapra is, hogy annak forrásait az ERFA vagy az ESZA hatálya alá tartozó műveletek támogatására is fel lehessen használni az ezen alapokra alkalmazandó szabályoknak megfelelően. Emellett az 1303/2013/EU rendelet 98. cikkének (4) bekezdésében meghatározott könnyített nyomonkövetési követelményeket helyénvaló kiterjeszteni az ESZA által támogatott, a migrációs kihívások kezelésére irányuló műveletekre, amennyiben e műveletek programozása egy csak e kihívás kezelésére szolgáló prioritási tengely keretében történik. Emellett be kell vezetni annak lehetőségét, hogy a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító prioritások – ezen belül az orosz agresszió által okozott migrációs kihívások kezelésére irányulók – mindkét programozási időszakban akár 100 %-os társfinanszírozásban részesüljenek annak érdekében, hogy a tagállamok ily módon is segítséget kapjanak a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek támogatásához mind most, mind a jövőben. Hasonlóképpen növelni kell az alapvető szükségletek finanszírozására és a menekültek támogatására szolgáló egységköltség összegét, és meg kell hosszabbítani annak időbeli alkalmazását.
(6)Ezenkívül az Orosz Föderáció katonai agressziója következtében felmerülő migrációs kihívások kezelését célzó műveletek esetében a jogosultsági határidő kezdeteként meghatározott 2022. február 24-i dátum nem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy az alapokból az e kihívások kezelésére szolgáló valamennyi releváns műveletet támogatni lehessen. Ezért helyénvaló kivételesen lehetővé tenni, hogy az ilyen műveletek a kapcsolódó programmódosítás jóváhagyása előtt kiválasztásra kerüljenek, valamint azt, hogy a fizikailag befejezett vagy teljes egészében végrehajtott műveletek kiadásai is támogathatóak legyenek, és ezeket a rugalmassági mechanizmusokat indokolt kiterjeszteni az ETHA által támogatott azon műveletekre is, amelyek az orosz agresszió által a halászati és akvakultúra-ágazatra gyakorolt következményeik kezelésére irányulnak. Továbbá, figyelembe véve a leginkább érintett régiókban rendelkezésre álló finanszírozás korlátozott voltát, lehetővé kell tenni az ilyen műveleteknek az adott tagállami program területi hatályán kívüli támogatását, tekintettel arra, hogy az orosz agresszió elől menekülő és a tagállamokon belül, illetve azok között mozgó személyek helyzete az Unió egészének gazdasági, társadalmi és területi kohéziója szempontjából kihívást jelent. Az ilyen műveleteknek ezért attól függetlenül támogathatónak kell lenniük, hogy azokat egy adott tagállamban hol hajtják végre, mivel azok elhelyezkedése végső soron nem döntő kritérium a közvetlen szükségletek kielégítése során.
(7)Továbbá, tekintettel arra, hogy az Orosz Föderáció katonai agressziója következtében előállt migrációs kihívások kezelése nagy terhet ró a helyi önkormányzatokra és a helyi közösségekben működő civil társadalmi szervezetekre, az 1303/2013/EU rendelet 98. cikke (4) bekezdésének első és második albekezdésével összhangban az ERFA vagy az ESZA hatálya alá tartozó műveletek támogatására felhasznált források legalább 30 %-át az ilyen szervek számára kell elkülöníteni.
(8)A változó igényeknek és az egyes operatív programok pénzügyi előirányzatainak való megfeleléssel kapcsolatosan a tagállamoknál felmerülő adminisztratív terhek csökkentése érdekében olyan általános intézkedést kell hozni, amely megszünteti a 2014–2020-as programozási időszak tekintetében az operatív programok formális módosításának szükségességét, hogy ezáltal lehetővé váljon az ugyanazon alap és régiókategória valamely prioritásán belüli tematikus célkitűzések közötti átcsoportosítás.
(9)Végül annak érdekében, hogy a 2014–2020-as programozási időszak programjainak lezárásával összefüggésben optimalizálni lehessen a 2014–2020-as előirányzatok felhasználását, az alapokból származó hozzájárulás végső egyenlegének kiszámítása céljából meg kell emelni a prioritások közötti rugalmasság felső határát.
(10)A példa nélküli helyzet kezelése érdekében a 2021–2027-es programozási időszak programjait szabályozó jogi keretben is rendelkezni kell bizonyos rugalmassági mechanizmusokról. Szintén a nemzeti költségvetésekre nehezedő terhek enyhítése érdekében növelni kell a „Beruházás a növekedésbe és a munkahelyteremtésbe” célkitűzés alá tartozó programok előfinanszírozási kifizetéseit. Továbbá, tekintettel a lakóhelyelhagyás jelentette kihívásokra és a tagállamoktól megkövetelt integrált válaszintézkedésekre, amennyiben egy tagállam valamely 2021–2027-es kohéziós programja keretében külön prioritást szentel a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító műveletek támogatásának, lehetővé kell tenni, hogy 2024. június 30-ig az adott prioritásra akár 100 %-os társfinanszírozási arány vonatkozzon, feltéve, hogy megfelelő szintű támogatást kapnak a helyi hatóságok és a helyi közösségekben működő civil társadalmi szervezetek, és hogy az egyes tagállamokban az ilyen prioritások keretében programozott teljes összeg nem haladja meg az adott tagállam számára az ERFA-ból és az ESZA+-ból együttesen nyújtott eredeti nemzeti allokáció 5 %-át. Ez nem érinti azt a lehetőséget, hogy a tagállamok az ilyen prioritásokra a szokásos társfinanszírozási arányok mellett további összegeket programozzanak. Figyelembe véve továbbá a 2014–2020-as programozási időszak végét érintő, az orosz katonai agresszió által okozott zavarokat, a világjárványnak a projektvégrehajtásra gyakorolt hosszú távú következményeit és az értékláncok folyamatos zavarait, további rugalmasságot kell biztosítani a támogatások közvetlen odaítélésének és azon műveletek befejezésének lehetővé tétele érdekében is, amelyek végrehajtása a 2014–2020-as jogalkotási kerettel összhangban e jogalkotási javaslat időpontja előtt kezdődött, még akkor is, ha az ilyen műveletek a 2021–2027-es programozási időszakban nem tartoznának a megfelelő alap hatálya alá, kivéve azokat az eseteket, amikor az alapokat az 1303/2013/EU rendelet 98. cikke (4) bekezdésének első vagy második albekezdése alapján használták fel. Annak érdekében, hogy az ilyen műveletek a beavatkozástípusokhoz rendelhetők legyenek, az (EU) 2021/1060 európai parlamenti és tanácsi rendelet I. mellékletét ennek megfelelően ki kell igazítani. Az ilyen műveletek támogatása nem érintheti a tematikus koncentrációra vonatkozó követelményeknek és az éghajlat-politikai hozzájárulási céloknak való megfelelésre vonatkozó tagállami kötelezettségeket.
(11)Mivel a rendelet célját – nevezetesen a tagállamok megsegítését az Orosz Föderáció által Ukrajna ellen elkövetett katonai agresszió elől menekülő személyek kivételesen nagy számban történő érkezése okozta kihívások kezelésében, valamint a Covid19-világjárványból történő reziliens gazdasági helyreállítás érdekében tett további tagállami erőfeszítések támogatását – a javasolt intézkedés terjedelme és hatásai miatt – az Unió szintjén jobban meg lehet valósítani, az Unió intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 5. cikkében rögzített szubszidiaritás elvével összhangban. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e célok eléréséhez szükséges mértéket.
(12)Az 1303/2013/EU és az (EU) 2021/1060 rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.
(13)Tekintettel arra, hogy sürgősen gyors segítséget kell nyújtani az állami költségvetések számára ahhoz, hogy a tagállamok továbbra is képesek legyenek támogatni a gazdasági helyreállítást, indokolt kivételt tenni a nemzeti parlamenteknek az Európai Unióban betöltött szerepéről szóló, az Európai Unióról szóló szerződéshez, az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez és az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződéshez csatolt 1. jegyzőkönyv 4. cikkében előírt, nyolchetes időszak alól.
(14)Tekintettel arra, hogy sürgősen gyors segítséget kell nyújtani az állami költségvetések számára ahhoz, hogy a tagállamok továbbra is képesek legyenek támogatni a gazdasági helyreállítást, és azért, hogy a 2021–2027 közötti programozási időszakra gyorsan programozhatók legyenek a műveletek, e rendeletnek sürgősen, az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon hatályba kell lépnie,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
Az 1303/2013/EU rendelet módosításai
Az 1303/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:
1.A 30. cikk a következő bekezdésekkel egészül ki:
„(6) Az (1) és a (2) bekezdéstől eltérve az ERFA-ból, az ESZA-ból vagy a Kohéziós Alapból támogatott programok esetében a tagállam átcsoportosíthat pénzügyi előirányzatokat az ugyanazon alap ugyanazon prioritásán és ugyanazon program ugyanazon régiókategóriáján belüli különböző tematikus célkitűzések között.
Az ilyen átcsoportosításokat úgy kell tekinteni, hogy azok nem jelentősek, és az ilyen átcsoportosításokhoz nem szükséges a program módosításáról szóló bizottsági határozat. Az átcsoportosításoknak meg kell azonban felelniük minden szabályozási követelménynek, és a monitoringbizottságnak előzetesen jóvá kell hagynia őket. A tagállam a felülvizsgált pénzügyi táblázatokat megküldi a Bizottságnak.
(7) Az (1) és a (2) bekezdéstől eltérve az egyes programokon belül a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító prioritási tengelyek – köztük az Orosz Föderáció katonai agressziója következtében felmerülő migrációs kihívások kezelését célzó műveletek – esetében a 120. cikk (9) bekezdése szerinti, legfeljebb 100 %-os társfinanszírozási arány alkalmazásához nem szükséges a program módosításáról szóló bizottsági határozat. A módosítást a monitoringbizottságnak előzetesen jóvá kell hagynia. A tagállam a felülvizsgált pénzügyi táblázatokat megküldi a Bizottságnak.”;
2.A 65. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:
„(10a) A (6) bekezdés nem alkalmazandó az Orosz Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelését célzó műveletekre.
A (6) bekezdés az ETHA-ból támogatott azon műveletekre sem alkalmazandó, amelyek az ezen agresszió által a halászati és akvakultúra-ágazatra gyakorolt következmények kezelésére irányulnak.
A 125. cikk (3) bekezdésének b) pontjától eltérve az ilyen műveletek a módosított program jóváhagyását megelőzően is kiválaszthatók az ERFA-ból, az ESZA-ból, a Kohéziós Alapból vagy az ETHA-ból nyújtandó támogatásra.”;
3.A 68c. cikk első albekezdésének helyébe a következő szöveg lép:
„Az Orosz Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelését célzó műveletek végrehajtása érdekében a tagállamok a kifizetési kérelmekben bejelentett kiadásokba belefoglalhatnak egy olyan egységköltséget, amely az (EU) 2022/382 tanácsi végrehajtási határozattal és a 2001/55/EK tanácsi irányelvvel összhangban a nemzeti jog alapján átmeneti védelemben vagy egyéb megfelelő védelemben részesülő személyek alapvető szükségleteihez és támogatásához kapcsolódik. Az említett egységköltség összege heti 100 EUR minden olyan teljes vagy részleges hét után, amikor a személy az érintett tagállamban tartózkodik. Az egységköltség a személy Unióba való érkezésének időpontjától kezdődően legfeljebb összesen 26 hétig alkalmazható.”;
4.A 70. cikk (2) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:
„Amennyiben az ERFA-ból, az ESZA-ból vagy a Kohéziós Alapból támogatásban részesülő, az Orosz Föderáció katonai agressziójából eredő migrációs kihívások kezelésére irányuló műveleteket a programterületen kívül, de a tagállamon belül hajtják végre, csak az első albekezdés d) pontja alkalmazandó.”;
5.A 70. cikk (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:
„(4) Az (1), a (2) és a (3) bekezdés nem vonatkozik az európai területi együttműködési cél alá tartozó programokra. A (2) bekezdés utolsó albekezdésének kivételével a (2) és a (3) bekezdés nem vonatkozik az ESZA-ból támogatott műveletekre.”;
6.A 96. cikk (10) bekezdésének első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:
„(10) A 30. cikk (5), (6) és (7) bekezdésének sérelme nélkül a Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén határozatot fogad el az e cikk hatálya alá tartozó operatív program minden elemének jóváhagyásáról – beleértve azok minden későbbi módosítását is –, kivéve a (2) bekezdés első albekezdése b) pontja vi. alpontjának, c) pontja v. alpontjának és e) pontjának hatálya, a (4) és az (5) bekezdés hatálya, a (6) bekezdés a) és c) pontjának hatálya, valamint a (7) bekezdés hatálya alá tartozó elemeket, amelyek tagállami hatáskörben maradnak.”;
7.A 98. cikk (4) bekezdése a következőképpen módosul:
a) a szöveg az első albekezdés után a következő albekezdéssel egészül ki:
„Ezenkívül az ilyen műveletek a Kohéziós Alapból is finanszírozhatók az ERFA-ra vagy az ESZA-ra alkalmazandó szabályok alapján.”;
b) a szöveg a második albekezdés után a következő albekezdéssel egészül ki:
„Amennyiben egy célzott prioritási tengely esetében élnek az első vagy a második albekezdésben meghatározott lehetőséggel, az adott prioritási tengely pénzügyi támogatásának legalább 30 %-át olyan műveletekhez kell rendelni, amelyek kedvezményezettjei helyi hatóságok és helyi közösségekben működő civil társadalmi szervezetek. A tagállamok e feltétel teljesüléséről az 50. cikk (1) bekezdésében és a 111. cikkben előírt záró végrehajtási jelentésben számolnak be. Amennyiben ez a feltétel nem teljesül, a Bizottság arányosan csökkenti az érintett prioritási tengely esetében teljesített visszatérítést annak érdekében, hogy ez a feltétel a program számára kifizetendő végső egyenleg kiszámításakor teljesüljön.”;
c) a harmadik albekezdés helyébe a következő szöveg lép:
„Amennyiben a harmadik albekezdésben említett prioritási tengely szerinti műveletek esetében a résztvevőkre vonatkozó adatokat jelenteni kell, az említett adatoknak megalapozott becsléseken kell alapulniuk, és a támogatott személyek teljes számára és a 18 év alatti gyermekek számára kell korlátozódniuk. Ugyanezeket a jelentéstételi követelményeket kell alkalmazni az ESZA által támogatott azon egyéb prioritási tengelyekre is, amelyek kizárólag az Orosz Föderáció katonai agressziójából eredő migrációs kihívások kezelésére irányuló műveleteket támogatnak.”;
8.A 120. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:
„(9) Az operatív programokon belül létre lehet hozni egy, a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító külön prioritási tengelyt, amely akár 100 %-os társfinanszírozási aránnyal rendelkezhet. Ez a prioritási tengely – beleértve a 98. cikk (4) bekezdésének harmadik albekezdésében említett célzott prioritási tengelyt is – irányulhat teljes egészében az Orosz Föderáció katonai agressziója következtében felmerülő migrációs kihívások kezelését célzó műveletekre.”;
9.A 130. cikk (3) bekezdése első albekezdésének helyébe a következő szöveg lép:
„A (2) bekezdéstől eltérve az utolsó számviteli évben az alapokból vagy az ETHA-ból az egyes prioritásoknak alaponként és régiókategóriánként a végsőegyenleg-kifizetések révén nyújtott hozzájárulás nem haladhatja meg 15 %-nál nagyobb mértékben az alapokból vagy az ETHA-ból az egyes prioritásoknak alaponként és régiókategóriánként az operatív program jóváhagyásáról szóló bizottsági határozatban meghatározott hozzájárulást.”
2. cikk
Az (EU) 2021/1060 rendelet módosításai
Az (EU) 2021/1060 rendelet a következőképpen módosul:
1.
A 90. cikk (2) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:
„2022-ben, közvetlenül e rendelet hatálybalépését követően további 0,5 %-os előfinanszírozást, 2023-ban pedig további 0,5 %-os előfinanszírozást kell kifizetni a „Beruházás a munkahelyteremtésbe és a növekedésbe” célkitűzés keretében az ERFA-ból, az ESZA+-ból vagy a Kohéziós Alapból támogatott programok esetében. Ha egy programot 2022. december 31. után fogadnak el, a 2022-ben esedékes részletet az elfogadás évében kell kifizetni.”;
2.A 90. cikk (5) bekezdésében az első albekezdés helyébe a következő szöveg lép:
„(5) A 2021-re és 2022-re előfinanszírozásként kifizetett összeget – a (2) bekezdés utolsó albekezdésében említett további előfinanszírozás kivételével – minden évben ki kell vezetni a Bizottság számláiról. Minden egyéb, előfinanszírozásként kifizetett összeget a 100. cikknek megfelelően legkésőbb az utolsó számviteli év végéig ki kell vezetni a Bizottság számláiról.”;
3.A 112. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:
„(7) Amennyiben egy programon belül külön prioritást állapítanak meg a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító műveletek támogatására, a 2024. június 30-án végződő számviteli év végéig a kifizetési kérelmekben bejelentett kiadásokra legfeljebb 100 %-os társfinanszírozási arányt kell alkalmazni. Ezen időpontot követően a programban a (3) és a (4) bekezdésben meghatározott maximális társfinanszírozási arányoknak megfelelően meghatározott társfinanszírozási arányt kell alkalmazni.
Az ilyen prioritás keretében egy tagállamban programozott teljes összeg nem haladhatja meg az ERFA-ból és az ESZA+-ból együttesen származó eredeti nemzeti allokáció 5 %-át.
A Bizottság 2024. június 30-ig felülvizsgálja a társfinanszírozási arányt.
Az ilyen külön prioritásra elkülönített pénzügyi előirányzat legalább 30 %-át olyan műveletekre kell fordítani, amelyek kedvezményezettjei helyi hatóságok és helyi közösségekben működő civil társadalmi szervezetek. A tagállamok e feltétel teljesüléséről a 43. cikkben előírt záró teljesítményjelentésben számolnak be. Amennyiben ez a feltétel nem teljesül, a Bizottság arányosan csökkenti az érintett prioritás esetében teljesített visszatérítést annak érdekében, hogy ez a feltétel a program számára kifizetendő végső egyenleg kiszámításakor teljesüljön.”;
4.A szöveg a következő 118a. cikkel egészül ki:
„118a. cikk
Az 1303/2013/EU rendelet alapján 2022. június 29. előtt támogatásra kiválasztott, szakaszos végrehajtás tárgyát képező műveletekre vonatkozó feltételek
(1) A 118. cikk ellenére azon 1 000 000 EUR-t meghaladó összköltségű műveletek, amelyeket az 1303/2013/EU rendelet, illetve az alapspecifikus rendeletek, azaz az 1301/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet, az 1304/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet, az 1300/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet, az 1299/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 2014/508/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján 2022. június 29. előtt választottak ki támogatásra és kezdtek el megvalósítani, a 2021–2027-es programozási időszakban e rendelet és a megfelelő alapspecifikus rendeletek rendelkezései alapján támogatásra jogosultnak tekintendők.
A 73. cikk (1) és (2) bekezdésétől eltérve az irányító hatóság dönthet úgy, hogy e rendelet alapján közvetlenül nyújt támogatást az ilyen műveletekhez, amennyiben teljesülnek a következő feltételek:
a)a művelet pénzügyi szempontból két azonosítható szakasszal rendelkezik, külön-külön auditnyomvonallal;
b)a művelet egy releváns egyedi célkitűzés keretében programozott fellépések keretébe tartozik, és kapcsolódik valamely, az I. mellékletnek megfelelő beavatkozástípushoz;
c)az első szakaszra vonatkozó kifizetési kérelemben szereplő kiadások nem szerepelnek a második szakaszra vonatkozó egyetlen kifizetési kérelemben sem;
d)a tagállam – az 1303/2013/EU rendelet 141. cikkének megfelelően benyújtott záró végrehajtási jelentésben vagy az Európai Tengerügyi és Halászati Alap esetében az utolsó éves végrehajtási jelentésben – kötelezettséget vállal arra, hogy a programozási időszak alatt befejezi és működőképessé teszi a második, utolsó szakaszt.
(2) Ez a cikk nem alkalmazandó az Orosz Föderáció katonai agressziója következtében előállt migrációs kihívások kezelésére irányuló olyan műveletekre, amelyek az 1303/2013/EU rendelet 98. cikke (4) bekezdésének első és második albekezdésében biztosított lehetőség alapján kerülnek támogatásra.”;
5.Az I. mellékletben az 1. táblázat a következő sorokkal egészül ki:
„
BEAVATKOZÁSI TERÜLET
|
Az éghajlatváltozással kapcsolatos célkitűzések támogatási összegeinek kiszámítására vonatkozó együttható
|
A környezetvédelemmel kapcsolatos célkitűzések támogatási összegeinek kiszámítására vonatkozó együttható
|
A 118a. cikk szerint szakaszosan végrehajtandó műveletekhez kapcsolódó egyéb kódok
|
183
|
Háztartási hulladékok kezelése: hulladéklerakóban való elhelyezés
|
0 %
|
100 %
|
184
|
Villamos energia tárolása és átvitele
|
100 %
|
40 %
|
185
|
Földgáz: tárolás, szállítás és elosztás
|
0 %
|
0 %
|
186
|
Repülőterek
|
0 %
|
0 %
|
187
|
Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdasághoz kapcsolódó termelő beruházások nagyvállalatokban
|
40 %
|
0 %
|
”
3. cikk
Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Kelt Brüsszelben, -án/-én.
az Európai Parlament részéről
a Tanács részéről
az elnök
az elnök
PÉNZÜGYI KIMUTATÁS
1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI
1.1.A javaslat/kezdeményezés címe
Javaslat
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE
az 1303/2013/EU rendeletnek és az (EU) 2021/1060 rendeletnek az Orosz Föderáció által elkövetett katonai agresszió következményeinek kezelését célzó további rugalmasság tekintetében történő módosításáról
FAST (a területeknek nyújtott rugalmas támogatás) - CARE
1.2.Az érintett szakpolitikai terület(ek)
05 Regionális fejlesztés és kohézió
07 Az emberekbe, a társadalmi kohézióba és az európai értékekbe való befektetés
1.3.A javaslat/kezdeményezés a következőre irányul:
◻ új intézkedés
◻ kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedés
X jelenlegi intézkedés meghosszabbítása
◻ egy vagy több intézkedés összevonása vagy átalakítása egy másik/új intézkedéssé
1.4.Célkitűzés(ek)
1.4.1.Általános célkitűzés(ek)
1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek)
1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)
Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.
1.4.4.Teljesítménymutatók
Határozza meg az előrehaladás és az eredmények nyomon követésére szolgáló mutatókat.
1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása
1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek) a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével
1.5.2.Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.
1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága
1.5.4.A többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség és egyéb megfelelő eszközökkel való lehetséges szinergiák
1.5.5.A rendelkezésre álló különböző finanszírozási lehetőségek értékelése, ideértve az átcsoportosítási lehetőségeket is
1.6.A javaslat/kezdeményezés időtartama és pénzügyi hatása
X határozott időtartam
–X
A kifizetési előirányzatokra gyakorolt pénzügyi hatás 2022. január 1-jétől 2027. december 31-ig
◻ határozatlan időtartam
–beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig
–azt követően: rendes ütem
1.7.Tervezett irányítási módszer(ek)
◻ Bizottság általi közvetlen irányítás
–◻ a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét
–◻
végrehajtó ügynökségen keresztül
X Megosztott irányítás a tagállamokkal
◻ Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:
–◻ harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek
–◻ nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)
–◻ az EBB és az Európai Beruházási Alap
–◻ a költségvetési rendelet 70. és 71. cikkében említett szervek
–◻ közjogi szervek
–◻ magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak
–◻ valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek
–◻ az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.
–Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.
Megjegyzések
N/A
2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK
2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések
Gyakoriság és feltételek
2.2.Irányítási és kontrollrendszer(ek)
2.2.1.Az irányítási módszer(ek), a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt kontrollstratégia indokolása
2.2.2.A felismert kockázatokkal és a csökkentésükre létrehozott belső kontrollrendszerekkel kapcsolatos információk
2.2.3.A kontroll költséghatékonyságának becslése és indokolása (a „kontroll költségei ÷ a kezelt kapcsolódó források értéke” hányados) és a hibakockázat várható szintjeinek értékelése (kifizetéskor és záráskor)
2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések
Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket, pl. a csalás elleni stratégiából.
A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA
A többéves pénzügyi keret érintett fejezete/fejezetei és a költségvetés érintett kiadási sora/sorai
Jelenlegi költségvetési sorok
A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.
A többéves pénzügyi keret fejezete
|
Költségvetési sor
|
Kiadás
típusa
|
Hozzájárulás
|
|
Szám
|
Diff./Nem diff..
|
EFTA-országoktól
|
tagjelölt országoktól
|
harmadik országoktól
|
a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében
|
2a Gazdasági, társadalmi és területi kohézió
|
05.02.01 Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) – Operatív kiadások
05.03.01 Kohéziós Alap (KA) – Operatív kiadások
07.02.01 Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) megosztott irányítású ág – Operatív kiadások
|
Diff.
|
NEM
|
NEM
|
NEM
|
NEM
|
A javaslat előirányzatokra gyakorolt becsült pénzügyi hatása
Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása
A javasolt módosítás nem von maga után változtatásokat a többéves pénzügyi keretnek az 1311/2013/EU rendelet I. melléklete szerinti kötelezettségvállalásokra és kifizetésekre vonatkozó éves felső összeghatárában, sem pedig a 2021 és 2027 közötti időszak teljes kifizetési igényeiben.
Az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap Plusz és a Kohéziós Alap kötelezettségvállalási előirányzatainak teljes éves bontása változatlan marad.
A javaslat várhatóan a kifizetési előirányzatoknak a 2022-es és 2023-as naptári évre történő előrehozatalát eredményezi, az alábbi becslések szerint.
A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását.
millió EUR (három tizedesjegyig)
A többéves pénzügyi keret fejezete
|
Szám
|
2a
|
Regionális és Várospolitikai Főigazgatóság, valamint a Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
|
|
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
ÖSSZESEN
|
• Operatív előirányzatok
|
|
|
|
|
|
|
|
|
05.02.01 Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) – Operatív kiadások
05.03.01 Kohéziós Alap (KA) – Operatív kiadások
07.02.01 Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) megosztott irányítású ág – Operatív kiadások
|
Kötelezettségvállalási előirányzatok
|
(1a)
|
|
|
|
|
|
|
|
0,000
|
|
Kifizetési előirányzatok
|
(2a)
|
|
1 743 000
|
1 743 000
|
-
|
|
|
–3 486 000
|
0,000
|
Költségvetési sor
|
Kötelezettségvállalási előirányzatok
|
(1b)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kifizetési előirányzatok
|
(2b)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Költségvetési sor
|
|
(3)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ÖSSZES előirányzat
a Regionális és Várospolitikai Főigazgatóság, valamint a Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága számára
|
Kötelezettségvállalási előirányzatok
|
=(1a)+(1b)+(3)
|
|
|
|
|
|
|
|
0,000
|
|
Kifizetési előirányzatok
|
=(2a)+(2b)
+(3)
|
|
1 743 000
|
1 743 000
|
-
|
|
|
–3 486 000
|
0,000
|
•Operatív előirányzatok ÖSSZESEN
|
Kötelezettségvállalási előirányzatok
|
(4)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kifizetési előirányzatok
|
(5)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
•Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok ÖSSZESEN
|
(6)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A többéves pénzügyi keret
2a. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN
A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok
|
Kötelezettségvállalási előirányzatok
|
=(4)+(6)
|
|
|
|
|
|
|
|
0,000
|
|
Kifizetési előirányzatok
|
=(5)+(6)
|
|
1 743 000
|
1 743 000
|
|
|
|
–3 486 000
|
0,000
|
A többéves pénzügyi keret fejezete
|
(7)
|
„Igazgatási kiadások”
|
Ezt a részt az igazgatási jellegű költségvetési adatok táblázatában kell kitölteni, melyet először a
pénzügyi kimutatás mellékletébe
(a belső szabályzat V. melléklete) kell bevezetni; a mellékletet a szolgálatközi konzultációhoz fel kell tölteni a DECIDE rendszerbe.
millió EUR (három tizedesjegyig)
|
|
|
év
N.
|
év
N+1.
|
év
N+2.
|
év
N+3.
|
A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.
|
ÖSSZESEN
|
Főigazgatóság: <…….>
|
• Humánerőforrás
|
|
|
|
|
|
|
|
|
• Egyéb igazgatási költségek
|
|
|
|
|
|
|
|
|
<…> Főigazgatóság ÖSSZESEN
|
Előirányzatok
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN
|
(Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
millió EUR (három tizedesjegyig)
|
|
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
ÖSSZESEN
|
A többéves pénzügyi keret 1–7. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN
|
Kötelezettségvállalási előirányzatok
|
|
|
|
|
|
|
|
0,000
|
|
Kifizetési előirányzatok
|
|
1 743 000
|
1 743 000
|
|
|
|
–3 486 000
|
0,000
|
Operatív előirányzatokból finanszírozott becsült kimenet
A javaslat/kezdeményezés meglévő operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után (nincs változás):
Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)
Tüntesse fel a célkitűzéseket és a kimeneteket
⇩
|
|
|
év
N.
|
év
N+1.
|
év
N+2.
|
év
N+3.
|
A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.
|
ÖSSZESEN
|
|
KIMENETEK
|
|
Típus
|
Átlagos költség
|
Szám
|
Költség
|
Szám
|
Költség
|
Szám
|
Költség
|
Szám
|
Költség
|
Szám
|
Költség
|
Szám
|
Költség
|
Szám
|
Költség
|
Összesített szám
|
Összköltség
|
1. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS…
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- Kimenet
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- Kimenet
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- Kimenet
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. konkrét célkitűzés részösszege
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS …
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- Kimenet
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. konkrét célkitűzés részösszege
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ÖSSZESEN
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása
X
A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását.
◻
A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását vonja maga után:
millió EUR (három tizedesjegyig)
|
év
N.
|
év
N+1.
|
év
N+2.
|
év
N+3.
|
A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.
|
A többéves pénzügyi keret
7. FEJEZETE
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Humánerőforrás
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Egyéb igazgatási kiadások
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉNEK részösszege
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Humánerőforrás
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Egyéb igazgatási jellegű kiadások
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok részösszege
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A humánerőforrással és más igazgatási jellegű kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.
Becsült humánerőforrás-szükségletek
X
A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.
◻
A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:
A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni
–
|
év
N.
|
év
N+1.
|
N+2. év
|
N+3. év
|
A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.
|
•A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)
|
–20 01 02 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)
|
|
|
|
|
|
|
|
–20 01 02 03 (küldöttségek)
|
|
|
|
|
|
|
|
–01 01 01 01 (közvetett kutatás)
|
|
|
|
|
|
|
|
– 01 01 01 11 (közvetlen kutatás)
|
|
|
|
|
|
|
|
–Egyéb költségvetési sor (kérjük megnevezni)
|
|
|
|
|
|
|
|
–• Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve
–
|
–20 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)
|
|
|
|
|
|
|
|
–20 02 03 (AC, AL, END, INT és JPD a küldöttségeknél)
|
|
|
|
|
|
|
|
–XX 01 xx yy zz
–
|
–- a központban
–
|
–
|
|
|
|
|
|
|
–
|
–- a küldöttségeknél
|
–
|
|
|
|
|
|
|
–01 01 01 02 (AC, END, INT – közvetett kutatás)
|
|
|
|
|
|
|
|
– 01 01 01 12 (AC, END, INT – közvetlen kutatás)
|
|
|
|
|
|
|
|
–Egyéb költségvetési sor (kérjük megnevezni)
|
|
|
|
|
|
|
|
–ÖSSZESEN
|
|
|
|
|
|
|
|
XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.
A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.
Az elvégzendő feladatok leírása:
Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak
|
|
Külső munkatársak
|
|
A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség
A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.
A javaslat/kezdeményezés
◻
teljes mértékben finanszírozható a többéves pénzügyi keret érintett fejezetén belüli átcsoportosítás révén.
Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési sorokat és a megfelelő összegeket. Jelentős átprogramozás esetén mellékeljen Excel-táblát.
◻
a többéves pénzügyi keret lekötetlen mozgásterének és/vagy a többéves pénzügyi keretről szóló rendeletben meghatározott különleges eszközök felhasználását teszi szükségessé.
Fejtse ki, mire van szükség, meghatározva az érintett fejezeteket és költségvetési sorokat, a megfelelő összegeket és a felhasználni javasolt eszközöket.
◻
a többéves pénzügyi keret módosítását teszi szükségessé.
Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési sorokat és a megfelelő összegeket.
Harmadik felek részvétele a finanszírozásban
A javaslat/kezdeményezés
X
nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.
◻
előirányoz harmadik felek általi társfinanszírozást az alábbi becslések szerint:
előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)
|
év
N.
|
év
N+1.
|
év
N+2.
|
év
N+3.
|
A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.
|
Összesen
|
Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A bevételre gyakorolt becsült hatás
–X A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.
–◻
A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:
◻
a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást
◻
a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást
kérjük adja meg, hogy a bevétel kiadási sorhoz van-e rendelve◻
millió EUR (három tizedesjegyig)
Bevételi költségvetési sor:
|
Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok
|
A javaslat/kezdeményezés hatása
|
|
|
év
N.
|
év
N+1.
|
év
N+2.
|
év
N+3.
|
A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.
|
… jogcímcsoport
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési sor(oka)t.
Egyéb megjegyzések (pl. a bevételre gyakorolt hatás számítására használt módszer/képlet vagy egyéb más információ).