Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Antidempingo priemonės

Antidempingo priemonės

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2016/1036 dėl apsaugos nuo importo dempingo kaina iš ES nepriklausančių šalių

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Reglamentu (ES) 2016/1036 nustatomos ES prekybos apsaugos taisyklės, skirtos apsaugoti ES rinką nuo importo dempingo kaina iš ES nepriklausančių šalių.

Jis buvo iš dalies keičiamas tris kartus: Reglamentu (ES) 2017/2321, Reglamentu (ES) 2018/825 ir Deleguotuoju reglamentu (ES) 2020/1173.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Reglamentu (ES) 2016/1036 nustatomos toliau aprašytos taisyklės.

Sąlygos

Produkto importui galima taikyti antidempingo priemones, jei tenkinamos keturios sąlygos:

  • importas turi būti vykdomas dempingo kainomis, t. y. produkto eksporto į ES kaina yra mažesnė nei normalioji vertė*;
  • padaryta materialinė žala* ES pramonei, gaminančiai panašų produktą*;
  • turi būti priežastinis ryšys tarp importo dempingo kaina ir materialinės žalos;
  • antidempingo priemonės* negali prieštarauti ES interesams. Tokios priemonės neturėtų sukelti daugiau žalos jos bendrai ekonomikai nei lengvata pramonei, kenčiančiai nuo importo.

Skundo inicijavimas

  • Atitinkamo produkto ES gamintojai tiesiogiai arba per ES šalies institucijas pateikia Europos Komisijai skundą dėl dempingo. Profesinės sąjungos taip pat gali teikti skundus kartu su ES pramone ir tapti proceso suinteresuotosiomis šalimis. Be to, ypatingomis aplinkybėmis Komisija gali pradėti tyrimą dėl dempingo savo iniciatyva.
  • Skunde turi būti pateikti įrodymai apie dempingą, žalą ir priežastinį ryšį tarp tariamo importo dempingo kaina ir tariamos žalos.
  • Siekiant apsaugoti konfidencialius įmonių duomenis, reikia pateikti dvi skundo versijas – konfidencialią ir nekonfidencialią. Su pirmąja versija gali susipažinti tik tiesiogiai su byla susiję Komisijos darbuotojai. Pradėjus tyrimą, su nekonfidencialia versija gali susipažinti visos suinteresuotosios šalys.
  • Komisija turi ištirti skunde pateiktų įrodymų tikslumą ir atitinkamumą reikalavimams, kad nustatytų, ar pakanka įrodymų pradėti tyrimą. Tai ji turi padaryti per 45 dienas nuo skundo padavimo dienos.

Antidempingo tyrimas

  • Komisijai nusprendus pradėti tyrimą, Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje paskelbiamas pranešimas. Susisiekiama su visais žinomais gamintojais ir visomis kitomis suinteresuotosiomis šalimis, prašant užpildyti klausimynus iki griežtai nustatyto termino.
  • Jei yra daug potencialiai suinteresuotų šalių, Komisija gali nuspręsti atlikti tyrimą remdamasi ūkio subjektų (eksportuojančių gamintojų, ES gamintojų, importuotojų, naudotojų) atranka.
  • Pagal pradinį Reglamentą (ES) 2016/1036 tyrimai gali užtrukti devynis mėnesius, kol Komisija, remdamasi savo preliminariomis išvadomis, galės įvesti laikinąsias priemones.

Išvada dėl dempingo

Jei Komisija, remdamasi savo tyrimu, mano, kad dempingas buvo, taikomos toliau aprašytos priemonės.

  • Atitinkamo produkto importui į ES gali būti taikomos šios antidempingo priemonės:
    • ad valorem muitas – atitinkamo produkto importo vertės procentinė dalis;
    • specifinis muitas – tam tikro prekių kiekio fiksuota vertė, pavyzdžiui, 100 eurų už produkto toną;
    • įsipareigojimas dėl kainų, t. y. eksportuotojo įsipareigojimas laikytis minimalių importo kainų.
  • Komisijos nustatytos laikinosios priemonės taikomos ne ilgiau kaip šešis mėnesius. Po to gali būti nustatytos galutinės priemonės, kurios galioja penkerius metus.
  • Muitus moka ES importuotojai, juos renka atitinkamų ES šalių nacionalinės muitinės.
  • Galiojančios priemonės tam tikromis sąlygomis gali būti peržiūrėtos (tarpinė peržiūra). Ši peržiūra dažniausiai apsiriboja vienu ar keliais pirminių priemonių elementais, pavyzdžiui, dempingo ir (arba) žalos lygiu, gaminio apibrėžtimi, priemonių forma.
  • Po penkerių metų priemonės nustoja galioti, išskyrus atvejus, kai po priemonių galiojimo pabaigos peržiūros nusprendžiama, kad nustojus taikyti priemones dempingas ir materialinė žala greičiausiai tęstųsi arba pasikartotų.
  • Importuotojai gali prašyti visiškai arba iš dalies sugrąžinti sumokėtus muitus, jei jie gali įrodyti, kad dempingo skirtumas*, kurio pagrindu buvo sumokėti muitai, pašalintas arba sumažintas.

Keičiančiu Reglamentu (ES) 2017/2321 nustatoma dempingo apskaičiavimo metodika, kuri turi būti taikoma importui iš Pasaulio prekybos organizacijos valstybių narių, kuriose dėl valstybės įsikišimo atsirado dideli rinkos iškraipymai.

Keičiantis Reglamentas (ES) 2018/825

Be kita ko, šiuo reglamentu:

  • laikinųjų antidempingo priemonių taikymo laikotarpis sutrumpinamas nuo devynių mėnesių nuo inicijavimo iki septynių mėnesių, suteikiant galimybę laikotarpį pratęsti iki aštuonių mėnesių;
  • mažesnėms įmonėms sudaromos palankesnės sąlygos dalyvauti prekybos apsaugos tyrimuose (įskaitant mažųjų ir vidutinių įmonių (MVĮ) prekybos apsaugos pagalbos tarnybą, specialios MVĮ skirtos svetainės sukūrimą ir MVĮ vadovo išleidimą);
  • pakeičiamas vadinamosios mažesnio muito taisyklės taikymas antidempingo atvejais. Anksčiau ES galėjo nustatyti tik tas priemones, kurios buvo žemesnio lygio nei visas dempingo mastas, kai pakako žemesnio lygio („žalos skirtumas“), kad būtų pašalinta ES pramonės patirta žala. Pagal naująsias taisykles antidempingo priemonės gali būti nustatomos visam dempingo lygiui, jei yra įrodymų, kad atitinkamų žaliavų, naudojamų atitinkamam produktui gaminti, eksporto rinka yra labai iškraipyta, ir jei tai atitinka visos ES interesus;
  • nustatomos naujos „nežalingos kainos“ apskaičiavimo taisyklės (kaina, kurią pramonė turėtų nustatyti įprastomis aplinkybėmis). Dabar skaičiuojant gali būti atsižvelgiama į būtinų investicijų, pavyzdžiui, į infrastruktūrą ar mokslinius tyrimus ir plėtrą, sąnaudas, taip pat į būsimas išlaidas, susijusias su socialiniais ir aplinkosaugos standartais, pavyzdžiui, pagal ES prekybos taršos leidimais sistemą. Taikant nežalingą kainą numatomas minimalus 6 % pelnas, kuris įtraukiamas į skaičiavimą. Kiekvienu atveju galimas didesnis pelno skirtumas;
  • nustatomas išankstinis informacijos atskleidimo laikotarpis, per kurį suinteresuotosios šalys gauna informaciją apie laikinųjų priemonių nustatymą prieš tris savaites. Komisija ne vėliau kaip 2020 m. birželio 9 d. turėjo peržiūrėti, ar per trijų savaičių išankstinio informacijos atskleidimo laikotarpį pastebimai padidėjo importas ir ar, jei toks padidėjimas būtų, jis padarė papildomos žalos atitinkamoms ES pramonės šakoms;
  • nustatomas muitų, surinktų per priemonių galiojimo termino peržiūrą, grąžinimas, jei po peržiūros nusprendžiama nutraukti priemonių taikymą.

Deleguotasis reglamentas (ES) 2020/1173

Komisija, atlikdama peržiūrą pagal keičiantį Reglamentą (ES) 2018/825, padarė išvadą, kad apskritai jokia papildoma žala ES pramonei nebuvo padaryta dėl išankstinio informacijos atskleidimo laikotarpio. Todėl ji priėmė deleguotąjį aktą, kuriuo išankstinio informacijos atskleidimo laikotarpis pratęsiamas iki keturių savaičių.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

  • Reglamentas taikomas nuo 2016 m. liepos 20 d. Reglamentu (ES) 2016/1036 kodifikuojamas ir pakeičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1225/2009 bei jo paskesni pakeitimai.
  • Keičiantis Reglamentas (ES) 2017/2321 taikomas nuo 2017 m. gruodžio 20 d.
  • Keičiantis Reglamentas (ES) 2018/825 taikomas nuo 2018 m. birželio 8 d.
  • Deleguotasis reglamentas (ES) 2020/1173 taikomas nuo 2020 m. rugpjūčio 11 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Normalioji vertė – paprastai produkto rinkos kaina eksportuojančioje šalyje. Tačiau jeigu nėra pardavimo, pardavimo apimtis yra labai maža arba pardavimas vidaus rinkoje yra nuostolingas, produkto normalioji vertė apskaičiuojama pagal gamybos sąnaudas eksportuojančioje šalyje, pridedant pagrįstas pardavimo, bendrąsias bei administracines išlaidas ir pelną. Labai iškreiptoje ekonomikoje taikomos specialios taisyklės.
Materialinė žala – didelė žala ES pramonei, pavyzdžiui, rinkos dalies praradimas, sumažintos kainos ir (arba) sumažėjęs pelnas.
Panašus produktas – produktas, kuris yra tapatus atitinkamam importuotam produktui arba labai į jį panašus.
Antidempingo priemonės – priemonės, taikomas importuojamam produktui, kuris parduodamas už mažesnę kainą nei įprasta produkto vertė ir daro materialinę žalą ES gamintojams.
Dempingo skirtumas – normaliosios vertės ir kainos, kurią tas pats eksportuotojas nustato šiam produktui ES rinkoje (eksporto kaina), skirtumas.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2016 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/1036 dėl apsaugos nuo importo dempingo kaina iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių (kodifikuota redakcija) (OL L 176, 2016 6 30, p. 21–54)

Vėlesni Reglamento (ES) 2016/1036 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2016 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/1037 dėl apsaugos nuo subsidijuoto importo iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių (kodifikuota redakcija) (OL L 176, 2016 6 30, p. 55–91)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 16.10.2020

Top
  翻译: