Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE0527

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonėdėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria dėl siauros tarpvežės traktorių išmetamų teršalų kiekio ribojimo etapų taikymo iš dalies keičiamos Direktyvos 2000/25/EB nuostatos (COM(2011) 1 galutinis – 2011/0002 (COD))

OL C 132, 2011 5 3, p. 53–54 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.5.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 132/53


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonėdėl pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria dėl siauros tarpvežės traktorių išmetamų teršalų kiekio ribojimo etapų taikymo iš dalies keičiamos Direktyvos 2000/25/EB nuostatos

(COM(2011) 1 galutinis – 2011/0002 (COD))

2011/C 132/09

Pagrindinis pranešėjas Brendan BURNS

Taryba ir Europos Parlamentas, vadovaudamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsniu, 2011 m. vasario 2 d. ir 2011 m. sausio 20 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria dėl siauros tarpvežės traktorių išmetamų teršalų kiekio ribojimo etapų taikymo iš dalies keičiamos Direktyvos 2000/25/EB nuostatos

COM(2011) 1 galutinis – 2011/0002 (COD).

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto biuras 2011 m. sausio 18 d. pavedė Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo skyriui organizuoti darbą šiuo klausimu.

Kadangi darbas skubus, 470-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2011 m. kovo 15–16 d. (2011 m. kovo 16 d. posėdis), pagrindiniu pranešėju paskyrė Brendan Burns ir priėmė šią nuomonę 147 nariams balsavus už ir 7 susilaikius.

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) yra tvirtai įsitikinęs, kad žemės ūkio ir miškų ūkio traktorių išmetamo žalingo anglies monoksido, azoto oksidų, angliavandenilių ir kietųjų dalelių kiekio mažinimas yra būtinas žingsnis siekiant ES oro kokybės tikslų.

1.2

EESRK mano, kad teisės aktas, kuriuo siekiama naudos žmonių sveikatai ir aplinkai, turi būti pagrįstas gerai atliktu techniniu, ekonominiu ir socialiniu įvertinimu.

1.3

EESRK mano, kad nepriklausomi tyrimai ir Komisijos surinkti duomenys rodo, jog būtina numatyti papildomo laiko sukurti tinkamas išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo sistemas ir jas įrengti specialios paskirties traktoriuose, kurie naudojami auginant aukštos kokybės kultūras, ypač vynuogynuose.

1.4

EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui, kad Direktyvos 2000/25/EB 4 straipsnyje nustatyti tipo patvirtinimo ir pirminės eksploatavimo pradžios IIIB ir IV etapais terminai T2, C2 ir T4.1 kategorijų traktoriams turėtų būti atidėti trejiems metams.

1.5

EESRK taip pat mano, kad tyrimai, kuriais remiantis buvo parengtas šis pasiūlymas, nepakankamai aiškiai parodo, jog šių traktorių atveju įmanoma įvykdyti IV etapo reikalavimus.

1.6

EESRK rekomenduoja Europos Komisijai praėjus pakankamai laiko (patartina – 2014 m. pabaigoje), kai technologijos bus pakankamai išvystytos, atlikti kitą IV etapo galimybių tyrimą ir, prireikus, pasiūlyti naujus IV etapo reikalavimų arba grafiko pakeitimus siauros tarpvežės traktoriams.

1.7

EESRK rekomenduoja ateityje keičiant ne kelių mobiliųjų mašinų ir traktorių išmetamų teršalų kiekį reglamentuojančius teisės aktus atlikti bendrą išsamų poveikio įvertinimą, ir pataria teisės akto nepradėti taikyti kitoms įrangos rūšims jo pakankamai neišnagrinėjus ir prireikus, nepersvarsčius.

1.8

Kadangi bet kokie Direktyvos 97/68/EB pakeitimai, susiję su ne kelių mobiliųjų mašinų variklių išmetamais teršalais automatiškai perkeliami į panašią traktorių direktyvą (2000/25/EB), EESRK rekomenduoja, kad Europos Komisija, atlikdama poveikio įvertinimą, atsižvelgtų į traktorių ypatumus apskritai ir siauros tarpvežės traktorių specifiką konkrečiai, nors šiems traktoriams Direktyva 97/68/EB ir netaikoma.

2.   Įžanga

2.1

Direktyva 2000/25/EB taikoma 18kW–560kW slėginio uždegimo varikliams, kurie naudojami žemės ūkio ir miškų ūkio traktoriuose. Šioje direktyvoje nustatytos variklių išmetamų teršalų – anglies monoksido, azoto oksidų, angliavandenilių ir kietųjų dalelių – ribos. Direktyva nustato vis griežtesnes ribas įvairiuose etapuose ir atitinkamus terminus maksimaliam išmetamų dujų ir kietųjų dalelių lygiui. Kiti nustatyti etapai yra IIIB (pradžia – 2011 m. sausio 1 d.) ir IV (pradžia – 2014 m. sausio 1 d.).

2.2

Žemės ūkio ir miškų ūkio traktorių išmetamų teršalų ribos buvo pakeistos 2005 m. Tuo metu ne kelių mobiliųjų mašinų varikliams parengtos nuostatos (Direktyva 97/68/EB, iš dalies pakeista direktyva 2004/26/EB) buvo perkeltos žemės ūkio traktoriams neatlikus jokio tų reikalavimų techninių galimybių įvertinimo. Kita vertus, Direktyvos 4 straipsnio 8 dalyje buvo numatyta galimybių studiją atlikti dar prieš IIIB ir IV etapų reikalavimams tampant privalomais.

2.3

Specialios paskirties traktoriai Europoje gaminami pastaruosius 40 metų siekiant mechanizuoti specifinėse vietovėse žemės ūkio darbus specifinių kultūrų plotuose, pavyzdžiui, vynuogynuose, soduose ir pan., daugiausia Vidurio ir Pietų Europoje. Šie eksploataciniai reikalavimai būdingi tik Europai, todėl šie specializuoti traktoriai kuriami tik šiai rinkai. Tokiai žemdirbystei naudojami žemės ūkio ir miškų ūkio traktoriai pagal traktorių pagrindų Direktyvą 2003/37/EB klasifikuojami kaip T2, C2 ir T4.1 ir paprastai vadinami siauros tarpvežės traktoriais.

2.4

Poslinkiai vyko ne tik mechanizacijos srityje – siekiant geresnio derliaus ir aukštesnės kokybės produkcijos buvo restruktūrizuota ir specializuota žemdirbystė (1). Atliekant šią restruktūrizaciją buvo remiamasi tuo, kad siauros tarpvežės traktoriai yra plačiai prieinami, todėl šiandien kai kurių ES aukščiausios kokybės ir pelningiausių žemės ūkio produktų auginimas yra visiškai priklausomas nuo tokių traktorių.

2.5

Pagal griežtus IIIB ir IV etapų reikalavimus varikliuose reikia sumontuoti išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo sistemas, kurių gabaritai palyginti su pačiu varikliu yra labai dideli, o jų įrengimą labai suvaržo eksploataciniai reikalavimai. Šiuose traktoriuose naudojami tokie patys varikliai kaip ir kitų rūšių traktoriuose. Pagrindinis skirtumas – variklio skyriaus dydis ir nedidelis bendras paties variklio skyriaus paviršiaus plotas.

2.6

Traktorių gamintojai negali sumontuoti variklių su išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo sistemomis ir tuo pat metu tenkinti eksploatacinius traktoriaus dydžio ir manevringumo reikalavimus, į kuriuos pirmiausia atsižvelgiama kuriant šias mašinas.

2.7

Šias išvadas patvirtina įvairūs Komisijos užsakymu atlikti tyrimai, kurie rodo, kad šiems traktoriams reikėtų visiškai netaikyti IIIB ir IV etapų reikalavimų arba jų taikymą atidėti mažiausiai 5 metams.

2.8

Kasmet tokių traktorių parduodama apie 26 tūkst., jie sudaro apie 16 proc. naujų traktorių rinkos ES. Reikia imtis priemonių, nes priešingu atveju į rinką nebegalės patekti šiuolaikiški IIIA etapo reikalavimus atitinkantys traktoriai. Tokiu būdu šie traktoriai nebegalės daryti teigiamo poveikio aplinkai, be to, apie 80 tūkst. žemės ūkio darbuotojų turės dirbti gerokai blogesnėmis darbo saugos sąlygomis, nes senesniuose traktoriuose nėra tiek šiuolaikiškų saugos priemonių. Traktorių gamybos ir atsarginių dalių tiekimo pramonė gali netekti 3 000 darbo vietų, kurios visos šiuo metu yra ES.

3.   Pasiūlymas iš dalies keisti direktyvą

3.1

Pasiūlymu būtų pakeista Direktyva 2000/25/EB trejiems metams atidedant visus IIIB ir IV etapų reikalavimus T2, C2 ir T4.1 kategorijų traktoriams.

4.   Bendrosios pastabos

4.1

EESRK pritaria Komisijos norui laikytis Šeštosios aplinkos veiksmų programos (COM(2001) 31 galutinis) (2), patvirtindamas, kad reikia siekti geresnės oro kokybės mažinant išmetamuosius teršalus jų susidarymo vietoje, o nustatant išmetamųjų teršalų mažinimo dydžius remtis patikima moksline informacija ir ekonominiu vertinimu, taip pat patikimais ir šiuolaikiškais duomenimis ir informacija.

4.2

EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui, kuriuo šie principai pritaikyti IIIB ir IV etapams.

4.3

Kita vertus, EESRK mano, jog kol kas neaišku, ar tikrai bus įmanoma siauros tarpvežės traktoriuose įrengti IV etapo reikalavimus atitinkančius variklius nesumažinant tų traktorių eksploatacinių galimybių. Iš tiesų Komisija mano, kad svarbu laikui bėgant stebėti techninę pažangą tam tikroje pramonės šakoje, kad būtų galima matyti, kaip įgyvendinami IIIB ir IV etapų apribojimai.

4.4

EESRK rekomenduoja, kad atliekant Komisijos siūlomą stebėseną dar prieš IV etapo reikalavimams tampant privalomais turėtų būti paskelbta ataskaita, kurioje turėtų būti parodyta, jog IV etapo reikalavimus įmanoma pritaikyti siauros tarpvežės traktoriams, ir pasiūlyti galimi direktyvos pakeitimai.

4.5

EESRK mano, kad prieš 2005 m. Direktyvos 2000/25/EB pakeitimu IIIB ir IV etapų reikalavimus nustatant ne tik ne kelių mobiliosioms mašinoms, bet ir žemės ūkio ir miškų ūkio traktoriams apskritai ir specializuotiems traktoriams konkrečiai, nebuvo atliktas joks poveikio įvertinimas, todėl dėl šios priežasties prireikė šio paskesnio pakeitimo.

2011 m. kovo 16 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Staffan NILSSON


(1)  Tam Bendrija, įgyvendindama savo bendrąją žemės ūkio politiką, skyrė nemažą Bendrijos ekonominę paramą.

(2)  OL C 154 E, 2001 5 29, p. 218.


Top
  翻译: