Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE0077

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė. Pasiūlymas dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiami Reglamentas (ES) 2016/1036 dėl apsaugos nuo importo dempingo kaina iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių ir Reglamentas (ES) 2016/1037 dėl apsaugos nuo subsidijuoto importo iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių (COM(2016) 721 final)

OL C 209, 2017 6 30, p. 66–70 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.6.2017   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 209/66


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė. Pasiūlymas dėl reglamento, kuriuo iš dalies keičiami Reglamentas (ES) 2016/1036 dėl apsaugos nuo importo dempingo kaina iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių ir Reglamentas (ES) 2016/1037 dėl apsaugos nuo subsidijuoto importo iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių

(COM(2016) 721 final)

(2017/C 209/12)

Pranešėjas

Christian BÄUMLER

Bendrapranešėjis

Andrés BARCELÓ DELGADO

Konsultavimasis

Komisija, 2016 11 24

Teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 304 straipsnis

 

 

Atsakingas skyrius

REX

Priimta skyriuje

2017 3 6

Priimta plenarinėje sesijoje

2017 3 29

Plenarinė sesija Nr.

524

Balsavimo rezultatai

(už/prieš/susilaikė)

194/0/1

1.   Išvados ir pasiūlymai

1.1.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) yra pasiryžęs siekti, kad būtų plėtojama atvira ir sąžininga prekyba, ir pripažįsta, kad ji – ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo variklis.

1.2.

EESRK ragina Europos ir trečiųjų šalių eksportuojantiems gamintojams užtikrinti vienodas veiklos sąlygas ir taikyti veiksmingas prekybos apsaugos priemones.

1.3.

EESRK laikosi nuomonės, kad apskritai Komisijos pasiūlymu sukurta pusiausvyra tarp, viena vertus, klausimo dėl Kinijos rinkos ekonomikos statuso ir, antra vertus, tikslo sukurti veiksmingą dempingo apskaičiavimo metodą.

1.4.

EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui, kad dempingo skirtumą reikėtų skaičiuoti ne pagal standartinę metodiką, bet pagal lyginamuosius standartus, kuriais atsižvelgiama į labai iškraipytas gamybos ir pardavimo sąnaudas. EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad 2016 m. nuomonėje dėl tvarių darbo vietų ir ekonomikos augimo apsaugos plieno pramonėje jis jau ragino, atliekant Kinijos importo antidempingo ir antisubsidijų tyrimus, netaikyti standartinės metodikos, kol šalis neatitinka penkių ES nustatytų rinkos ekonomikos statuso kriterijų.

1.5.

EESRK palankiai vertina Komisijos ketinimą taikyti specialius kriterijus, pagal kuriuos būtų nustatoma, ar padėtis rinkoje labai iškreipta. Komitetas pažymi, kad taip pat reikėtų įvertinti, kaip laikomasi Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) standartų ir daugiašalių aplinkos susitarimų.

1.6.

EESRK ragina Parlamentą ir Tarybą aiškiai pareikšti, kad Komisija kiekvienai šaliai, kurioje yra didelių rinkos iškraipymų, parengs specialią jai skirtą ataskaitą. Tai bus taikoma visoms šalims, kurių atžvilgiu kartu paėmus per ankstesnį penkerių metų laikotarpį buvo pradėta 70 % antidempingo tyrimų.

1.7.

Tačiau EESRK pažymi, kad Komisijos pasiūlymą iš dalies keisti pagrindinį antidempingo reglamentą dar galima tobulinti, kad antidempingo tyrimo procesas būtų veiksmingesnis ir praktiškesnis (galima tobulinti nuostatas dėl siūlomų ataskaitų teisinio statuso, galimybių jas parengti ir jų galiojimo), ypač kalbant apie prievolę įrodyti, kuri neturėtų būti perkeliama Europos pramonės sektoriui.

1.8.

EESRK pabrėžia, kad mažosios ir vidutinės įmonės taip pat turi turėti galimybę pasinaudoti skundų dėl antidempingo ir antisubsidijų procedūra.

1.9.

EESRK palaiko Komisijos pasiūlymą dėl pereinamojo laikotarpio taisyklių ir konsultacijų tvarkos.

1.10.

EESRK ragina Komisiją kiek galima griežčiau užtikrinti, kad naujoji ES antidempingo politika derėtų su PPO antidempingo susitarimu ir taip būtų užtikrintas didesnis teisinis tikrumas.

1.11.

EESRK rekomenduoja, kad vykdant prekybos apsaugos politiką šalių, kuriose yra didelių rinkos iškraipymų, atžvilgiu būtų laikomasi tarptautiniu lygmeniu, ne vien ES, suderintos metodikos. Reikia glaudžiai derinti veiksmus su didžiaisiais prekybos partneriais.

1.12.

EESRK palankiai vertina Komisijos siūlomus antisubsidijų reglamento pakeitimus.

1.13.

EESRK pažymi, kad prekybos apsaugos priemonių procedūrų veiksmingumas taip pat yra susijęs su 2013 m. pasiūlymu modernizuoti prekybos apsaugos priemones, įskaitant mažesnio muito taisyklę. EESRK tvirtina, jog labai svarbu, kad prekybos apsaugos priemonių modernizavimo dokumentų rinkinys taip pat būtų baigtas rengti ir patvirtintas per artimiausius mėnesius ir taip būtų sukurta patikima ir veiksminga prekybos apsaugos sistema, apsaugotos darbo vietos ir ekonomikos augimas.

2.   Bendrosios aplinkybės ir svarbiausios Komisijos dokumento nuostatos

2.1.

Komisija siūlo (1) iš dalies keisti Reglamentą (ES) 2016/1036 dėl apsaugos nuo importo dempingo kaina iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių ir Reglamentą (ES) 2016/1037 dėl apsaugos nuo subsidijuoto importo iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių. Pakeitimai yra susiję su antidempingo apskaičiavimu ir antisubsidijų tyrimo procedūra.

2.2.

Naujajame Komisijos pasiūlyme išdėstyti pagrindinio antidempingo reglamento pakeitimai – panaikinamas skirtumas tarp rinkos ekonomikos valstybių ir ne rinkos ekonomikos valstybių, kurios yra PPO narės. Valstybėms, kurios nėra PPO narės ir yra ne rinkos ekonomikos valstybės, toliau galima taikyti „panašios šalies“ metodiką. Standartinė metodika bus taikoma visoms PPO narėms, išskyrus didelių rinkos iškraipymų atvejus. Tokiu atveju, pagal naujojo 2 straipsnio 6 dalies a punktą normaliąją vertę yra leidžiama apskaičiuoti remiantis neiškraipytas kainas ar lyginamuosius standartus atitinkančiomis gamybos ir pardavimo sąnaudomis.

2.3.

Nors naujajame pasiūlyme dėl reglamento jokia konkreti šalis neišskirta, pasiūlymas glaudžiai susijęs su tuo, kad 2016 m. gruodžio 11 d. baigėsi Kinijos stojimo į Pasaulio prekybos organizaciją protokolo 15 straipsnio a punkto ii papunkčio galiojimas. Yra skirtingų aiškinimų, kokios gali būti šio termino pabaigos pasekmės (2).

2.4.

Pagal standartinę metodiką dempingas turi būti skaičiuojamas lyginant eksporto į ES kainas ir gaminių kainas arba sąnaudas eksportuojančios šalies viduje. Tačiau ne rinkos ekonomikos šalims ES šiuo metu taiko vadinamąją „panašios šalies metodiką“, pagal kurią atliekant skaičiavimus vietoj vidaus kainų imamos kitos „panašios šalies“ kainos ir sąnaudos.

2.5.

Reglamente (ES) 2016/1036 dėl apsaugos nuo importo dempingo minimos PPO šalys, nelaikomos rinkos ekonomikos valstybėmis (3), kurioms turėtų būti taikoma nestandartinė antidempingo metodika.

2.6.

Kadangi Kinijos stojimo į PPO protokolo 15 straipsnio a punkto ii papunkčio galiojimo pabaiga gali būti aiškinama kaip pagrindas ES suteikti Kinijai rinkos ekonomikos statusą, Europos Komisijai tenka numatyti įvairius scenarijus, kaip išsaugoti tvirtas prekybos apsaugos priemones, kartu apsaugoti Europos pramonės sektorių nuo nesąžiningos prekybos praktikos ir laikytis PPO įpareigojimų.

2.7.

2016 m. vyko intensyvios ES institucijų ir suinteresuotųjų subjektų diskusijos. EESRK dalyvavo šiose diskusijose ir savo nuomonėje „Galimas rinkos ekonomikos statuso suteikimo Kinijai (prekybos apsaugos priemonių tikslu) poveikis pagrindiniams pramonės sektoriams (ir darbo vietoms bei augimui)“ (4) tvirtino, kad ES neturėtų atsisakyti priemonių, kuriomis užtikrinama laisva ir sąžininga prekyba su Kinija, kadangi dėl to būtų prarasta neleistinai daug (šimtai tūkstančių) darbo vietų. EESRK tvirtino, kad daugiausia jų būtų prarasta tam tikruose sektoriuose ir regionuose, pavyzdžiui, aliuminio, dviračių, keramikos, elektrodų, geležies lydinių, stiklo, popieriaus, saulės baterijų plokščių, plieno ir padangų, ir kad jie padarinius pajustų skaudžiausiai. Komitetas paragino Europos Komisiją, Europos Parlamentą ir Tarybą skatinti sąžiningą tarptautinę konkurenciją – tai būtų būdas aktyviai ginti šias darbo vietas ir Europos visuomenės vertybes, kartu didinti pajamas bei gerovę Europos Sąjungoje (5). 2016 m. gegužės 12 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl Kinijos rinkos ekonomikos statuso.

2.8.

Komisijos pasiūlymuose pateiktas nebaigtinis kriterijų, pagal kuriuos nustatoma, ar yra didelių rinkos iškraipymų, sąrašas. Šie iškraipymai daugiausia susiję su valstybės intervenciniais veiksmais tam tikrame sektoriuje. Komisijos tarnybos gali skelbti viešas ataskaitas, kuriose būtų apibūdinama konkreti tam tikros šalies ar tam tikro sektoriaus rinkos padėtis. Šios ataskaitos ir duomenys, kuriais remiantis jos būtų rengiamos, taip pat būtų įtraukti į visų su ta šalimi ar sektoriumi susijusių tyrimų dokumentų rinkinius, kad visos suinteresuotosios šalys galėtų pareikšti savo nuomonę ir pastabas.

2.9.

Komisijos pasiūlyme nustatyta ne tik nauja dempingo apskaičiavimo metodika, bet ir pereinamojo laikotarpio tvarka, pagal kurią būtų taikomos esamos prekybos apsaugos priemonės ir vykdomi tyrimai. Komisijos pasiūlyme nurodyta, kad naujoji sistema bus taikoma tik tiems tyrimams, kurie bus pradėti įsigaliojus naujosioms nuostatoms. Naujos metodikos nustatymas nėra pakankamas pagrindas peržiūrėti esamas antidempingo priemones. Prašymai peržiūrėti metodiką gali būti teikiami tik tada, kai inicijuojama atitinkamos priemonės galiojimo pabaigos peržiūra.

2.10.

Komisija taip pat siūlo keisti ES atliekamo trečiųjų šalių Vyriausybių suteiktų subsidijų tyrimo tvarką ir pasiūlyme iš dalies keisti pagrindinį antisubsidijų reglamentą paaiškina, kad apskaičiuojant antisubsidijų priemones galima atsižvelgti į papildomas per antisubsidijų tyrimą arba patikrinimą nustatytas subsidijas.

3.   Bendrosios pastabos

3.1.

EESRK palaiko atvirą ir sąžiningą ES prekybos politiką. ES (veikdama ES valstybių narių vardu, nes bendra prekybos politika yra išimtinės ES kompetencijos dalykas) skatina atvirą prekybą ir pripažįsta prekybos naudą – prekyba yra ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo variklis.

3.2.

EESRK palaiko veiksmingas prekybos apsaugos priemones. Vykdydama savo prekybos politiką ES reikalauja, kad vidaus ir užsienio gamintojai konkuruotų vienodomis veiklos sąlygomis. Todėl ji priešinasi nesąžiningai prekybos praktikai ir savo pačios teisės aktus įgyvendina taikydama prekybos apsaugos priemones, įskaitant antidempingo ir kompensacines priemones.

3.3.

EESRK norėtų pažymėti, kad dauguma Kinijos importui taikomų antidempingo priemonių yra sutelktos tam tikruose sektoriuose – daugiausia jų taikoma plieno pramonės sektoriuje. Šis sektorius vienodai svarbus ir galutinės, ir pradinės grandies rinkai; kadangi šiame sektoriuje yra daugiau kaip 350 000 tiesioginių darbo vietų, o su juo susijusiuose sektoriuose – dar keletas milijonų, šiam sektoriui Europos gamybos pramonėje ir Europos ekonomikoje apskritai tenka itin svarbus vaidmuo.

3.4.

EESRK laikosi nuomonės, kad apskritai Komisijos pasiūlymu sukurta pusiausvyra tarp, viena vertus, klausimo dėl Kinijos rinkos ekonomikos statuso ir, antra vertus, tikslo sukurti veiksmingą šalių atžvilgiu neutralų dempingo apskaičiavimo metodą.

3.5.

EESRK palankiai vertina pagrindinio antisubsidijų reglamento pakeitimus, kuriais aiškiau išdėstyta antisubsidijų tyrimo procedūra.

3.6.

EESRK siūlo reglamentų konstatuojamosiose dalyse aiškiai nurodyti, kad pagrindinio antidempingo reglamento pakeitimais Kinijai rinkos ekonomikos statusas nesuteikiamas.

3.7.

Tačiau EESRK pažymėjo, kad 2016 m. gruodžio 13 d. Kinija paprašė PPO konsultuotis su JAV ir ES dėl fakto, kad jos nesilaiko PPO antidempingo susitarimo, ir kad ES atveju šios konsultacijos apima ir šiuo metu galiojantį pagrindinį antidempingo reglamentą, ir siūlomą iš dalies pakeistą reglamentą, kuris aptariamas šioje nuomonėje. Komitetas primena ankstesnius teisinius ginčus, kurie iliustruoja problemų sudėtingumą. Todėl EESRK kilo susirūpinimas dėl siūlomo antidempingo reglamento pakeitimo teisinio tikrumo ir Komitetas ragina Komisiją tvirtai pagrįsti, kad naujoji sistema dera su PPO antidempingo taisyklėmis.

3.8.

EESRK pažymi, kad nė vienas iš pagrindinių ES prekybos partnerių nekeitė savo antidempingo metodikos, net ir atsižvelgiant į tai, kad baigėsi Kinijos stojimo į PPO protokolo 15 straipsnio a punkto ii papunkčio galiojimo laikotarpis. Tokia strategija susijusi su Pasaulio prekybos organizacijoje Kinijos pradėta procedūra, kurios rezultatų reikia palaukti.

3.9.

EESRK rekomenduoja laikytis tarptautiniu lygiu, ne vien ES, suderinto požiūrio į šį klausimą.

3.10.

Todėl EESRK ragina Komisiją, Parlamentą ir Tarybą atidžiai stebėti naujus pagrindinių prekybos partnerių taikomos prekybos apsaugos politikos pokyčius ir analizuoti jų poveikį prekybos srautų pusiausvyrai.

3.11.

EESRK pažymi, kad Regionų komitetas ragino panaikinti mažesnio muito taisyklę (6). Parlamentas 2014 m. balandžio mėn. rekomendavo mažesnio muito taisyklę taikyti tik dempingo darbo ir aplinkos srityse atvejais. Be to, 2016 m. nuomonėje EESRK paragino nebetaikyti mažesnio muito taisyklės plieno importui.

3.12.

Šiuo atžvilgiu EESRK pažymi, kad prekybos apsaugos priemonių procedūrų veiksmingumas susijęs ir su 2013 m. pasiūlymu dėl prekybos apsaugos priemonių modernizavimo. EESRK nurodo, kad, nors esama artimo ryšio, prekybos apsaugos priemonių modernizavimo dokumentų rinkinys ir naujasis dempingo skirtumo apskaičiavimo metodas apima įvairius, techniniu ir teisiniu požiūriu nesusijusius ES antidempingo politikos ir įgyvendinimo aspektus. EESRK pažymi, jog visapusiškai išnaudojus dempingo skirtumą būtų lengviau siekti tikslo visose PPO valstybėse narėse sukurti rinkos ekonomikos sąlygas, taip pat nurodo, jog labai svarbu, kad prekybos apsaugos modernizavimo dokumentų rinkinys būtų baigtas rengti ir patvirtintas per artimiausius mėnesius ir taip būtų sukurta patikima ir veiksminga prekybos apsaugos sistema, išsaugotos ES darbo vietos ir ekonomikos augimas.

4.   Konkrečios pastabos

4.1.

EESRK pritaria Komisijos pasiūlymui (2 straipsnio 6a punktas) pakeisti skaičiavimo metodiką taip, kad tais atvejais, kai tam tikrose šalyse yra reikšmingų iškraipymų, būtų galima naudoti nestandartinę metodiką, ir mano, kad tokia metodika leistų Komisijai nustatyti ir apskaičiuoti tikrąjį dempingo dydį.

4.2.

2016 m. nuomonėje (7) dėl tvarių darbo vietų ir ekonomikos augimo apsaugos plieno pramonėje EESRK jau ragino atliekant Kinijos importo antidempingo ir antisubsidijų tyrimus netaikyti standartinės metodikos, kol šalis neatitinka penkių ES nustatytų rinkos ekonomikos statuso kriterijų. Tai atitinka 2016 m. gegužės mėn. Europos Parlamento rezoliuciją.

4.3.

EESRK sutinka su Komisijos vertinimu, kad kai kuriose šalyse kainos ir sąnaudos dėl valstybės kišimosi dirbtinai sumažintos, dėl to neatspindi tikrųjų rinkos veiksnių. Vidaus kainos ir sąnaudos reikšmingai iškraipomos valstybės intervenciniais veiksmais. Todėl tokiais atvejais vidaus kainų nereikėtų lyginti su eksporto kainomis.

4.4.

EESRK pažymi, kad dabar naująjį skaičiavimo metodą taikyti reikėtų dėl reikšmingo rinkos iškraipymo – reglamente pateikiamas nebaigtinis tokio iškraipymo pavyzdžių sąrašas. Tačiau Komitetas nurodo, kad būtiniausių darbo ir aplinkosaugos standartų pažeidimas gali prisidėti prie konkurencijos su ES bendrovėmis iškraipymo ir į tai reikėtų atsižvelgti, ypač jeigu tokie pažeidimai atsiranda dėl valstybės reguliavimo sistemos. Be to, reikėtų kruopščiai įvertinti, ar naujasis metodas dera su PPO taisyklėmis.

4.5.

EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad Kinija paprašė sudaryti oficialią komisiją PPO dėl ES taikomos vadinamosios „panašios šalies“ metodikos, ir nurodo, kad ES šiuo metu siekia įdiegti naują metodiką, kuri turėtų atitikti visus tarptautinius susitarimus. EESRK laikosi nuomonės, kad PPO priėmus sprendimą, jog, pasibaigus 15 straipsnio a punkto ii papunkčio galiojimui, Kinijai nebus automatiškai suteiktas rinkos ekonomikos statusas ir kad Kinija turi laikytis kitų Stojimo protokole prisiimtų įsipareigojimų, „panašios šalies“ metodika turėtų būti toliau taikoma.

4.6.

EESRK pažymi, kad pagal siūlomą teisės aktą Komisija gali rengti ir skelbti ataskaitas, kuriose būtų aprašomos konkrečios tam tikros šalies arba sektoriaus rinkos aplinkybės. Šiomis ataskaitomis ir duomenimis, pagal kuriuos jos parengtos, būtų remiamasi atliekant tos šalies arba sektoriaus antidempingo tyrimus, jie būtų vieši. Šių ataskaitų duomenimis ES pramonės sektoriuje taip pat būtų galima naudotis teikiant skundą arba prašant atlikti peržiūrą. Tačiau EESRK nerimauja, kad Europos Komisijos pasiūlyme nenumatyta didinti faktinį darbuotojų, dirbančių su prekybos apsaugos priemonėmis, skaičių. Jis taip pat pažymi, kad neapibrėžtas šių ataskaitų teisinis statusas, taip pat neaišku, kaip ataskaitomis būtų galima pasinaudoti, jeigu suinteresuotoji šalis jas teisiškai užginčytų. Nepaminėta, kokiu periodiškumu ataskaitos būtų atnaujinamos ir kaip jos bus pritaikytos pagal konkrečiam sektoriui iškilusius uždavinius.

4.7.

EESRK taip pat nerimauja dėl to, kad šios ataskaitos nėra privalomos (pasiūlyme pažymėta, kad „Komisijos tarnybos gali skelbti ataskaitą“), ir ragina siūlomame teisės akte aiškiau apibrėžti prievolę įrodyti.

4.8.

EESRK pažymi, kad skundų dėl antidempingo procedūra privalo būti veiksminga, realistiška ir įgyvendinama. Tačiau EESRK negali sutikti su prievolės įrodyti perkėlimu. Prievolė įrodyti, ar vykdytas dempingas, neturėtų būti nustatyta suinteresuotosioms ES įmonėms ir Komisijai. Su tuo susiję duomenų rinkimo reikalavimai turėtų išlikti tvarūs.

4.9.

EESRK pabrėžia, kad mažosios ir vidutinės įmonės taip pat turėtų turėti galimybę naudotis skundų dėl antidempingo procedūra ir kad ypač daug dėmesio reikėtų skirti pastangoms užtikrinti, kad tyrimo ir su juo susijusių duomenų rinkimo reikalavimų vykdymo išlaidos šioms įmonėms nebūtų per didelės.

4.10.

EESRK laikosi nuomonės, kad Komisijos siūlomos pereinamojo laikotarpio nuostatos padeda užtikrinti teisinį aiškumą ir padės laikytis tokios tvarkos.

2017 m. kovo 29 d., Briuselis

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Georges DASSIS


(1)  COM(2016) 721 final.

(2)  Remiantis Europos Komisijos vertinimais, 2012–2016 m. laikotarpiu buvo pradėti 73 nauji antidempingo ir antisubsidijų tyrimai: 42 % jų atlikta dėl Kinijos, 10 % – dėl Indijos, 5 % – dėl Rusijos, 5 % – dėl Indonezijos ir 5 % – dėl Turkijos. 2016 m. dauguma laikinų priemonių buvo pirmiausia pritaikytos Kinijai, o kai kurios – Rusijai, Baltarusijai ir Korėjai.

(3)  2016 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/1036 dėl apsaugos nuo importo dempingo kaina iš Europos Sąjungos narėmis nesančių valstybių (kodifikuota redakcija), OL L 176, 2016 6 30, p. 21.

(4)  OL C 389, 2016 10 21, p. 13.

(5)  OL C 389, 2016 10 21, p. 13.

(6)  OL C 17, 2017 1 18, p. 13.

(7)  OL C 389, 2016 10 21, p. 50.


Top
  翻译: