Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AE0636

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Tarybai, Europos Parlamentui, Regionų komitetui ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui dėl Žaliosios knygos dėl teritorinės sanglaudos. Kaip teritorinę įvairovę paversti privalumu

OL C 228, 2009 9 22, p. 123–129 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.9.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 228/123


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Komisijos komunikato Tarybai, Europos Parlamentui, Regionų komitetui ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui dėl Žaliosios knygos dėl teritorinės sanglaudos. Kaip teritorinę įvairovę paversti privalumu

COM(2008) 616 galutinis

2009/C 228/24

Europos Komisija, vadovaudamasi Europos bendrijos steigimo sutarties 262 straipsniu, 2008 m. spalio 6 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

Komisijos komunikato Tarybai, Europos Parlamentui, Regionų komitetui ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui dėl Žaliosios knygos dėl teritorinės sanglaudos. Kaip teritorinę įvairovę paversti privalumu

Ekonominės ir pinigų sąjungos, ekonominės ir socialinės sanglaudos skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto darbo šiuo klausimu organizavimą, 2009 m. kovo 5 d. priėmė savo nuomonę. Pranešėjas Jan OLSSON.

452-oje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2009 kovo 24–25 d. (2009 m. kovo 25 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 88 narių balsavus už ir 11 susilaikius.

1.   Raidos apžvalga

1.1   Europos Sąjunga nuo pat įkūrimo kėlė sau tikslą užtikrinti darnią ekonominės veiklos plėtrą mažinant skirtumus tarp regionų (1).

1.2   Šis uždavinys, kuris pirmaisiais Europos kūrimosi dešimtmečiais buvo šešėlyje, tapo labai svarbus 1988 m., pradėjus įgyvendinti Jacques Delors inicijuotą reforma ir priėmus Suvestinį aktą, kuriame buvo aiškiai apibrėžta ekonominės ir socialinės sanglaudos politika.

1.3   1997 m. pasirašyta Amsterdamo sutartis, kurioje socialinė ir teritorinė sanglauda buvo priskirta prie bendrųjų ekonominius interesus tenkinančių paslaugų, išreiškiančių Europos vertybes (2).

1.3.1   Amsterdamo sutartyje nurodoma, kad „Bendrija siekia mažinti įvairių regionų išsivystymo lygio skirtumus ir labiausiai atsilikusių regionų bei salų, taip pat kaimo vietovių, atsilikimo mastą.“

1.4   Jei bus baigta Lisabonos sutarties ratifikavimo procedūra, Europos Sąjungai iškils naujas tikslas: skatinti ekonominę, socialinę ir teritorinę sanglaudą (3).

1.5   Ypatingas dėmesys bus skiriamas „kaimo vietovėms, pramonės pereinamojo laikotarpio vietovėms bei didelių ir nuolatinių gamtinių arba demografinių trūkumų turinčioms vietovėms, pavyzdžiui, labai retai apgyvendintiems toliausiai į šiaurę esantiems regionams bei salų, pasienio ir kalnuotoms vietovėms.“ (4)

1.6   2007 m. gegužės mėn. neoficialiame už miestų plėtrą ir teritorinę sanglaudą atsakingų ministrų Tarybos susitikime buvo priimta teritorinė darbotvarkė. Šiame dokumente 27 valstybės narės įsipareigojo bendradarbiauti tarpusavyje, taip pat su Komisija ir kitomis Europos Sąjungos institucijomis, kad būtų „skatinamas policentrinis ES teritorijų vystymas ir geriau išnaudojami regionuose turimi ištekliai“ (5).Taip pat buvo patvirtinta darbo programa iki 2011 m.

2.   Bendrosios pastabos

2.1   Komisija 2008 m. spalio 6 d. paskelbė „Žaliąją knygą dėl teritorinės sanglaudos. Kaip teritorinę įvairovę paversti privalumu (6). Šis trumpas dokumentas pradedamas ekonominės ir socialinės sanglaudos pristatymu teritoriniu požiūriu; po to nurodomi Europos teritorinės įvairovės pranašumai ir iššūkiai, kylantys žvelgiant į tris pagrindinius politinius sprendimus, – koncentraciją, teritorijų suartinimą ir bendradarbiavimą, – prie kurių prisideda geografiniai ypatumai, pavyzdžiui, kalnuotumas, salų specifika ir retas apgyvendinimas. Komisija mano, kad norint pasiekti teritorinės sanglaudos tikslą optimaliausia būtų vienu metu gerinti sektorių politikos koordinavimą ir plėtoti partnerystę įvairiais lygmenimis.

2.1.1   Kreipimesi dėl konsultacijos pateikiama penkiolika klausimų, suskirstytų į šešias temas. EESRK atsakys į juos Komisijos nustatyta eilės tvarka. Tačiau Komitetas atkreipia dėmesį į tai, kad prieš klausimus dažnai pateikiama frazė, kurią kartais reikėtų aptarti.

2.1.2   Žalioji knyga suteikia EESRK galimybę, remiantis sutartyse nustatyta savo ypatinga funkcija, sudėtimi ir Komiteto narių kompetencija, patikslinti savo mintis dėl teritorinės sanglaudos.

2.1.3   Kad diskusija būtų naudingesnė, EESRK sieks ne vien tik pritarti kitų Bendrijos institucijų pasiūlymams, bet ir juos papildyti.

2.1.4   Pažymėtina, kad teritorinis Bendrijos veiklos ir sektorių politikos, taip pat ekonominės ir socialinės sanglaudos politikos aspektas buvo nagrinėjamas daugelyje EESRK nuomonių, kurios yra tikrai vertingų idėjų šaltinis.

2.1.5   Todėl teritorinė sanglauda EESRK požiūriu yra bendras tikslas, prie kurio įgyvendinimo, laikydamosi subsidiarumo principo, prisideda visos geografinės sritys, bet kurį veiksmingai pasiekti bus galima tik jei visose srityse darbas bus atliekamas atsakingai, darniai ir bendromis pastangomis.

2.2   EESRK atlieka pagrindinį vaidmenį skatindamas organizuotą pilietinę visuomenę įsitraukti ir dalyvauti Europos projekte, o šiuo atveju – palengvindamas teritorinę sanglaudą skatinančios politikos ir veiksmų įgyvendinimą. Komitetas pabrėžia, kad dalyvaujamoji demokratija, laikoma Sąjungos demokratinio veikimo sudedamąja dalimi (7), yra būtina teritorinės sanglaudos įgyvendinimo sąlyga.

2.2.1   Iš tiesų, kryptingas ekonominių ir socialinių skirtumų, kurie tam tikrose teritorijose dažnai pasireiškia kartu, didėjimas yra politinė rizika, į kurią būtina atsižvelgti. Ji gali sustiprinti piliečių nepasitikėjimą savo valdžia ir konkrečiai – Europos kūrimu.

2.2.2   Ir priešingai, teritorinė sanglauda gali padėti išsaugoti arba didinti socialinį kapitalą. Iš tiesų, santykių tarp vienos grupės ar bendruomenės narių vietos lygmeniu įvairovė, kuri yra dinamikos ir naujovių garantas socialinėje, ekonominėje, politinėje ir kultūros plotmėje, labai priklauso nuo gerų gyvenimo sąlygų ir mainų su kitomis teritorijomis galimybių.

2.3   EESRK teikia pirmenybę taktikai, kuri remiasi piliečiais, jų poreikiais ir lūkesčiais. Žmonių, ypač nepalankioje padėtyje esančių asmenų, gyvenimo sąlygos turi būti pagrindinis diskusijų klausimas ir esminis teritorinės sanglaudos tikslas. Ekonominio vystymosi pagrindu kuriama socialinė pažanga yra ramstis, leidžiantis mažinti tiek tarp piliečių, tiek ir tarp teritorijų esančius skirtumus.

2.4   EESRK nuomone, žmogus ir pilietiškumas turi būti pagrindiniai Bendrijos politikos ir veiksmų objektai, todėl jis primygtinai ragina įgyvendinti Pagrindinių teisių chartiją kaip būtiną teritorinės sanglaudos priemonę.

2.4.1   Komitetas mano, kad teritorinė sanglauda turi remtis nauju susitarimu su piliečiais ir organizuota pilietine visuomene, užtikrinančiu visų dalyvaujamųjų procesų, įskaitant pilietinį dialogą ir ES iniciatyvas, sąveiką.

2.4.2   Todėl jis rekomenduoja taikyti „pradėk nuo mažo“ principą, pagal kurį, atsižvelgiant į smulkiausių teritorinių vienetų piliečių ir ūkio subjektų poreikius, bus galima kurti tinkamą sektorių politiką.

2.5   EESRK yra Europos socialinio modelio, pagrįsto bendromis europinėmis vertybėmis ir tikslais, įskaitant ekonominį vystymąsi ir socialinę pažangą, šalininkas. Socialinė ir ekonominė politika yra tarpusavyje susijusios; jos stiprina viena kitą, ir dažniausiai ši sąveika pasireiškia konkrečioje teritorijoje.

2.5.1   EESRK primena, kad teritorinės sanglaudos sąvoka jau dešimt metų yra įrašyta Europos Sąjungos sutartyje ir susieta su bendrus ekonominius interesus tenkinančiomis paslaugomis. Todėl jis prašo Komisijos kuo skubiau atlikti įstatymų numatytą teisinį ir ekonominį šio straipsnio nuostatų vykdymo per visą laikotarpį nuo Amsterdamo sutarties įsigaliojimo auditą.

2.5.2   EESRK atkreipia dėmesį į tai, kad teritorijos sąvoka nėra vien geografinė; ji turi ir identiteto aspektą. Todėl teritorinė sanglauda siejasi ir su priklausymo, apimančio visus individualaus ir kolektyvinio gyvenimo aspektus, jausmu.

2.5.3   Kai kuriems asmenims teritorija yra teigiamų jausmų ir pasididžiavimo šaltinis, ypač kai kalbama apie jų kaimą, miestą ar regioną, kuris garsus istorine praeitimi, gamtiniu paveldu arba savo kultūrine ar ekonomine raida. Ir priešingai, kai kalbama, pavyzdžiui, apie neturtingus miestų rajonus, ji sukelia neigiamų asociacijų, susijusių su kliūtimis, ekonominio nuosmukio vieta, socialine atskirtimi ir prievarta.

2.5.4   Todėl teritorinės sanglaudos skatinimo veikla turi apimti daugelį aspektų ir krypčių; ji turi lengvinti sąlygas ir palaikyti teigiamus veiksnius taip pat užkirsti kelią neigiamiems veiksniams ar sumažinti jų neigiamą poveikį.

2.6   EESRK mano, kad teritorinės sanglaudos tikslui reikia suteikti konkrečią formą ir padaryti jį veiksmingą, aiškiai nustatant gaires. Iš tiesų, ankstesnė praktika rodo, kad „gairių“ metodas visada būdavo labai veiksmingas, pavyzdžiui, bendrosios rinkos 92 tikslas, ekonominės ir pinigų sąjungos etapai arba derybos dėl narystės su Vidurio ir Rytų Europos šalimis. Todėl Komitetas rekomenduoja, kad pasibaigus konsultacijoms būtų nustatyta darbotvarkė iškartu su pasiūlymais dėl veikimo priemonių ir metodų.

2.6.1   Šiuo klausimu EESRK nori priminti, kad dabartinis Europos biudžetas neleidžia užtikrinti tinkamos ekonominės, socialinės ir teritorinės sanglaudos Europoje (8). Be to, jis apgailestauja, kad procedūrų sudėtingumas ir lėtumas labai apsunkina lėšų gavimą visiems, kam skirtas finansavimas – tiek piliečiams, tiek ir įmonėms.

2.6.2   EESRK teigiamai vertina Žaliąją knygą kaip papildomą žingsnį Europos integracijos kelyje ir pritaria prasidėjusiai diskusijai. Jis pripažįsta, kad šis naujas tikslas gali sukelti materialinių kliūčių ir politinių abejonių. Vis dėlto EESRK apgailestauja, kad šiame dokumente pateikta per mažai informacijos apie jau vykdomus koordinavimo ir bendradarbiavimo veiksmus ir kad jame nėra pakankamai pasiūlymų dėl veikimo krypčių.

3.   Atsakymai į klausimus

3.1   Kokia teritorinės sanglaudos apibrėžtis yra tinkamiausia?

3.1.1

EESRK apgailestauja, kad Komisija Žaliojoje knygoje nepateikė šiuo klausimu jau įvykusių svarstymų rezultatų, nors siūlomas apibrėžtis ji jau pateikė savo sanglaudos ataskaitose.

3.1.2

Jis pritaria Komisijos analizei, pateiktai jos trečiojoje sanglaudos ataskaitoje, kad „politikos požiūriu tikslas būtų pasiekti labiau darni plėtrą, mažinant esamus skirtumus, užkertant kelią teritoriniam atotrūkiui, taip pat užtikrinti erdvinės įtakos turinčios sektorių politikos ir regionų politikos sanglaudą. Be to, siekiama pagerinti teritorinę integraciją ir skatinti bendradarbiavimą tarp regionų“ ir „nepaisant kylančių sunkumų, vienodos galimybės naudotis tam tikromis pagrindinėmis priemonėmis, paslaugomis ir žiniomis – vadinamosiomis visuotinės ekonominės svarbos paslaugomis – kiekvienam asmeniui, kad ir kur jis gyventų, yra pagrindinė teritorinės sanglaudos sąlyga.“

3.1.3

Remdamasis savo ankstesnėmis nuomonėmis, EESRK taip pat mano, kad teritorinė sanglauda turi sudaryti galimybę patvirtinti visos Europos teritorijos viziją (9). Jis mano, kad darnus ir tvarus ES teritorijų vystymasis (10) turi padėti susieti konkurencingumą, ekonominę ir socialinę sanglaudą bei žiniomis pagrįstą ekonominį pajėgumą (11) su solidarumo ir socialinio teisingumo tikslais (12).

3.1.4

EESRK mano, kad piliečiai vertins teritorinę sanglaudą tik tuomet, kai ji įgaus konkrečią reikšmę jiems patiems ir kai jie patys dalyvaus jos rengimo ir įgyvendinimo veikloje. EESRK teikia pirmenybę tai teritorinės sanglaudos apibrėžčiai, kurioje pabrėžiami jos laimėjimai, teikiantys naudos piliečiams ir vietos ekonominių ir visuomeninių procesų dalyviams. Teritorinė sanglauda turi užtikrinti lygias galimybes ir tinkamas gyvenimo sąlygas visiems europiečiams visose jų gyvenamose vietose.

3.2   Europos Sąjunga jau vykdo ekonominės ir socialinės sanglaudos politiką. Kokių naujų sanglaudos aspektų atsirastų dėl teritorinės sanglaudos?

3.2.1

EESRK nuomone, teritorinė sanglauda dar kartą parodo, kad būtina užtikrinti sąveiką tarp ekonominės ir socialinės sanglaudos. Šių dienų kontekste, vienai po kitos kylant krizėms – finansų, ekonomikos, maisto, nekilnojamojo turto, klimato, … – ji parodo, kad vystymosi modelis, kurio mes laikėmės pastaruosius penkiasdešimt metų, yra nepriimtinas.

3.2.2

EESRK mano, kad kuriant tvaresnį visuomenės modelį būtina lygiagrečiai skatinti tris vystymosi aspektus: socialinį, ekonominį ir teritorinį.

3.2.3

Jis primena, kad trečiojoje sanglaudos ataskaitoje Komisija pateikė tris teritorinės sanglaudos politikos dalis, nė vienos iš jų nelaikydama svarbesne už kitas; pirmoji būtų koreguojamoji, skirta „esantiems skirtumams mažinti“, antroji būtų prevencinė, skirta „atskirų sektorių politikos sąveikai gerinti“, ir trečioji – iniciatyvinė, skirta „teritorinei integracijai stiprinti skatinant bendradarbiavimą“.

3.2.4

Šis trinaris EESRK atrodo tinkamas, tačiau Komitetas nori pabrėžti, kad teritorinė sanglauda jokiu būdu negali tapti tik papildomu jau vykdomos ekonominės ir socialinės sanglaudos politikos elementu. Iš esmės, teritorinė strategija turi būti apibrėžta Europos, nacionaliniu, regioniniu ir net vietos lygmeniu ir turėtų apimti visas politikos sritis (13).

3.2.5

Sąjungos struktūrinės politikos (kaip ji apibrėžta Žaliojoje knygoje) atžvilgiu, Komitetas pasisako už labiau kompleksišką fondų naudojimą neapsiribojant vien tik būtinu jų koordinavimu.

3.3   Teritorinės veiklos mastas ir sritis

3.3.1

EESRK stebina tai, kad Komisija daugialygmenį valdymą pateikia tik kaip galimybę, nes Komitetas mano, kad tai yra būtinybė, kurios veiksmingumas įrodytas ir kuri palaipsniui Europos Sąjungoje tampa valdymo principu.

3.3.2

Jis pritaria kompleksiško problemų sprendimo pasiūlymui, tačiau konstatuoja (kaip buvo nurodyta), kad jis turi tapti konkrečiomis priemonėmis, pavyzdžiui, fondų, susijusių su Sąjungos struktūrine politika, integracija. Komitetas apgailestaudamas pabrėžia, kad dabartinė veikla šiuo atžvilgiu labai atsilieka nuo ankstesnių programavimo laikotarpių praktikos. Sugriežtinus atskaitomybės, finansinių operacijų ir audito taisykles, atsirado daug papildomų administracinės kontrolės elementų, todėl procedūros finansavimui gauti tapo dar sudėtingesnės.

3.4   Ar Europos Sąjunga gali skatinti teritorinį bendradarbiavimą? Kaip ji gali tai daryti laikydamasi subsidiarumo principo?

3.4.1

EESRK nuomone, kertinis veiksmingos teritorinės sanglaudos įgyvendinimo akmuo yra, visų pirma, būtinybė nustatyti tinkamas valdymo sistemas, kad po to būtų galima pereiti prie kompleksiško sudėtingų situacijų valdymo atsižvelgiant į:

skirtingų teritorinių lygmenų dalyvavimą ir sprendimų priėmimą,

sprendimų priėmimo centrų, turinčių specifinių bruožų ir savo prioritetinių tikslų, įvairovę.

3.4.2

Metodas „iš apačios į viršų“, kuris remiasi piliečių dalyvavimu, skatina Bendrijos ir nacionalinės politikos integraciją kaip tik todėl, kad organizuotos pilietinės visuomenės organizacijų požiūris į politiką ir veiksmus yra holistinis ir skiriasi nuo valdžios institucijų, atsakingų už sektorių politiką nacionaliniu ir Europos lygmeniu, požiūrio. Šis požiūris visiškai atitinka visas subsidiarumo formas.

3.4.3

EESRK dar kartą pakartoja savo raginimą parengti tikslią darbotvarkę, kurioje būtų detalizuoti tikslai ir veiksmai trumpuoju, vidutiniu ir ilguoju laikotarpiais (14) ir įtraukti institucijų ir dalyvaujančių šalių Europos ir nacionaliniu lygmeniu jau įgyvendinti ar numatomi įgyvendinti įsipareigojimai ir veiksmai.

3.5   Kokių galėtų būti teritorinio politinių priemonių masto skirtumų atsižvelgiant į sprendžiamų problemų pobūdį?

3.5.1

EESRK mano, kad vienas iš konkrečiausių ir prioritetinių teritorinės sanglaudos įgyvendinimo būdų yra užtikrinti, kad visi Europos Sąjungos piliečiai, nepaisant jų gyvenamosios ar darbo vietos, galėtų naudotis VESP ir BITSP  (15). Būtent šios sritys reikalauja stiprios sąveikos tarp politikos ir veiksmingo daugialygmenio valdymo. Šiuo metu padėtis toli gražu nepatenkinama, ypač kalbant apie silpniausias teritorijas ir jų gyventojus arba ekonominės ir socialinės veiklos vykdytojus.

3.5.2

EESRK dar karta ragina Bendrijos lygmeniu „apibrėžti bendras gaires, bendrus standartus, kurie turėtų būti nustatyti visoms visuotinės svarbos paslaugoms (ekonominėms ir neekonominėms), įskaitant ir visuotinės svarbos socialines paslaugas. Visa tai turėtų būti numatyta pagrindų direktyvoje, kuri turėtų būti priimta pagal bendro sprendimo procedūrą ir kurioje galėtų būti nustatyta Bendrijos sistema, pritaikyta prie konkrečių VSSP savybių“ (16).

3.6   Ar vietovėms, kurioms būdingi tam tikri geografiniai ypatumai, reikia specialių politinių priemonių? Jei taip, kokių?

3.6.1

Siekdamas užtikrinti „tikrai lygias galimybes visose teritorijose“ EESRK rekomenduoja patvirtinti specialią politiką, skirtą nuolatinių sunkumų turintiems regionams, įskaitant ir atokiausius regionus, kuri būtų grindžiama nuolatinumo (ilgalaikės priemonės), pozityvios diskriminacijos (lėšų iš biudžeto skyrimas ir tam tikrų teisinių lengvatų numatymas taikant bendruosius principus) ir proporcingumo (priemonių mastas ir jų poveikis kiekvienu konkrečiu atveju) principais, kad būtų tikrai atsižvelgta į skirtingas situacijas (17).

3.6.2

Šiuose regionuose, kuriuose kuriant ir įgyvendinant finansinius projektus būtinai reikalingos papildomos pastangos, Europos Sąjunga neturėtų pasisavinti vietos ir regionų valdžios institucijų ar socialinių ir ekonominių partnerių vaidmens, o apsiriboti tik visokeriopu jų skatinimu bendradarbiauti ir veikti bendru sutarimu.

3.7   Geresnis bendradarbiavimas

3.7.1

EESRK įsitikinęs, kad bendradarbiavimas yra vienas iš Europos socialinio modelio ramsčių ir esminė integracijos priemonė.

3.7.2

Jis mano, kad teritorinis bendradarbiavimas susiduria su kliūtimis, atsirandančiomis dėl įvairių lygių valdžios institucijų nenoro bendradarbiauti ir dalintis praktine patirtimi. ES privalo skatinti bendradarbiavimo kultūrą regionuose lengvindama ir paprastindama jau naudojamų priemonių kaip, pavyzdžiui, partnerystė, procedūras.

3.7.3

EESRK pripažįsta dviejų pirmųjų teritorinio bendradarbiavimo tikslo programų – tarpvalstybinio ir tarptautinio bendradarbiavimo – indėlį. Tačiau jis pabrėžia Komisijos Žaliojoje knygoje pamiršto tarpregioninio bendradarbiavimo svarbą, kadangi tai yra svarbi keitimosi patirtimi ir gerąją praktika tarp negretimų regionų, siekiančių tų pačių tikslų, priemonė.

3.8   Kokį vaidmenį skatinant ir stiprinant teritorinį bendradarbiavimą turėtų atlikti Europos Komisija?

3.8.1

EESRK įsitikinęs, kad teritorinė sanglauda turėtų būti galimybė menkiausiai finansuojamose teritorijose esantiems ūkio subjektams ir asmenims įgyvendinti jų pačių sukurtą vystymosi strategiją, o ne tik būti priklausomiems ir laukti naujų finansinių kompensacijų. Siekiant paskatinti juos tenkinti savo poreikius ir kurti projektus, turi būti sudaryta galimybė naudotis specialiais naujovių ir gerosios patirties mainų tinklais kartu su kitais ūkio subjektais iš teritorijų, susiduriančių su tais pačiais geografiniais, klimatiniais ar demografiniais iššūkiais.

3.8.2

Todėl EESRK ragina Komisiją tarpregioninio bendradarbiavimo programoje INTERREG IV C daugiau dėmesio skirti teritorinėms, socialinėms ir politinėms naujovėms, stiprinti bendradarbiavimą pagal EŽŪKPF 4 kryptį, skirtą programai LEADER, ir imtis visų reikiamų priemonių, kad būtų palengvintas skirtų lėšų įsisavinimas.

3.9   Ar reikalingos naujos teritorinio bendradarbiavimo formos?

3.9.1

EESRK pasisako už tai, kad, baigus struktūrinės politikos vidurio laikotarpio persvarstymą, būtų vėl vykdomos Bendrijos iniciatyvinės programos. Tokių veiksmingų programų, kaip, pavyzdžiui, UURBAN, EQUAL, Interprise ir kt., panaikinimas buvo praradimas tiek teminio teritorinio bendradarbiavimo, tiek ir socialinių naujovių srityje, kadangi jų vaidmens neatliko nei fondų įtraukimas (angl. mainstreaming), nei kitos priemonės.

3.9.2

EESRK pabrėžia, kad įprastas teritorinio bendradarbiavimo formas būtina atitinkamai pritaikyti prie ypatingų greta didžiųjų žemynų esančių regionų, pavyzdžiui, Karibų jūroje ar Indijos vandenyne esančių salų arba regionų, kurie ribojasi su rytinėmis ES sienomis, geografinių sąlygų.

3.10   Ar būtina kurti naujas teisines ir valdymo priemones bendradarbiavimui (taip pat ir regionuose prie išorės sienų) lengvinti?

3.10.1

EESRK ryžtingai palaiko Europos teritorinio bendradarbiavimo grupių (ETBG) kūrimą. Jis pasisako už nacionalinių teisės aktų pritaikymą taip, kad jos galėtų veikti visoje ES. Kadangi jos tik pradedamos kurti, EESRK mano, kad dar anksti kalbėti apie jų naudą ir mąstyti apie dar kitas naujas priemones. Šią veiklą būtų galima įtraukti į pirmiau pateiktą gairių sąrašą.

3.11   Geresnis koordinavimas

3.11.1

EESRK mano, kad teritorinę sanglaudą tobulinti galima remiantis strateginiu teritorijų vystymo požiūriu ir geresniu intervencinių veiksmų derinimu, kadangi jokia politika viena pati negali panaikinti visų teritorijų tarpusavio skirtumų, kuriuos sukėlė sektorių politika ir nevaldomos dabartinio vystymosi modelio tendencijos.

3.12   Kaip galima pagerinti teritorinės ir sektorių politikos koordinavimą?

3.12.1

EESRK pabrėžia, kad visa Europos Sąjungos politika turi skatinti siekti socialinės sanglaudos tikslo, o teritorijose – geriau darnaus ekonomikos vystymosi (18).

3.12.2

Teritorinei sanglaudai reikalingas išankstinis visos sektorių politikos ir skirtingų valdymo lygmenų, pradedant vietos ir baigiant ES, įvertinimas.

3.13   Įkurių kuriamų sektorių politikos sričių poveikį teritorijoms reikėtų atkreipti daugiau dėmesio? Atsižvelgus į tai, kokias priemones būtų galima parengti?

3.13.1

Komitetas, kaip ir Europos Parlamentas, mano, kad, būtinas kompleksiškas požiūris į Bendrijos politiką, t. y., teritorinį aspektą reikia įtraukti į transporto, aplinkosaugos, žemės ūkio, energetikos, konkurencijos ir mokslinių tyrimų politikos sritis.

3.13.2

Jis rekomenduoja svarstant bendrosios žemės ūkio politikos ateities klausimus būtinai atsižvelgti į teritorinę sanglaudą, kadangi jos ekonominiai, aplinkos ir kraštovaizdžio aspektai daro didžiulį poveikį visai Europos teritorijai.

3.13.3

Europos Sąjungos teisė, politika ir programos turėtų būti analizuojamos per jų įtakos teritorinei sanglaudai prizmę. Komisijai tenka ypatinga atsakomybė atliekant šį poveikio vertinimą, kuriame turėtų aktyviai dalyvauti visos suinteresuotos ir susijusios šalys. Reikėtų nustatyti tinkamiausius tyrimo ir vertinimo kriterijus (19).

3.14   Kaip būtų galima geriau suderinti teritorinės politikos kryptis?

3.14.1

EESRK rekomenduoja aktyviau derinti šias kryptis ir siūlo Ministrų Tarybai taikyti teritorinei sanglaudai atvirąjį koordinavimo metodą (20), t. y. remtis konkrečiomis gairėmis, po to atlikti patikrą ir partnerių atliekamą patikrą, keistis gerąja patirtimi ir rodikliais bei užtikrinti visų suinteresuotų šalių dalyvavimą. Jis siūlo daugialygmenį valdymą ir koordinavimą tarp sektorių pripažinti šio metodo, kai jis bus įgyvendinamas, gairėmis.

3.14.2

Atvirojo koordinavimo metodo įgyvendinimą būtų galima įrašyti į pirmiau pasiūlytą gairių sąrašą.

3.15   Kaip, stengiantis gerinti teritorinę sanglaudą, pasiekti, kad Bendrijos politikos ir nacionalinės politikos kryptys papildytų viena kitą?

3.15.1

EESRK pabrėžia valstybių narių pažangą, padarytą neoficialiuose už miestų plėtrą ir teritorinę sanglaudą atsakingų ministrų susitikimuose Leipcige, Azorų salose ir Marselyje. Komitetas ragina, laikantis Teritorinės darbotvarkės įsipareigojimų, pradėti savanorišką nacionalinės politikos koordinavimą ir sektorių politikos integravimą ir skatinti regionų ir vietos valdžios institucijas imtis šių veiksmų. Jis primena, kad bet kuriai, net ir neturinčiai didelių pranašumų, Europos teritorijai būtina taikyti koordinuotą taktiką, kad būtų išsaugotas jos kultūrinis ir gamtinis paveldas.

3.16   Naujos teritorinės partnerystės

3.16.1

EESRK mano, kad būtina teritorinės sanglaudos sąlyga yra kuo gausesnis suinteresuotų dalyvių skaičius rengiant ir įgyvendinant visas politikos kryptis.

3.16.2

Vienas iš pagrindinių teritorinio valdymo ramsčių turi būti socialinis dialogas. Siekdamas aktyvesnio socialinių partnerių dalyvavimo, EESRK rekomenduoja Komisijai pritarti teritoriniam socialiniam dialogui ir skatinti jį.

3.16.3

EESRK teigiamai vertina atsakingų ministrų poziciją, kurie pirmojoje veiksmų programoje (21) pabrėžė esą „įsitikinę, kad daugialygmenis valdymas yra pagrindinė priemonė užtikrinant suderintą teritorijų planavimą ES“ ir nutarė „susitikti su suinteresuotais subjektais bei vietos ir regionų valdžios atstovais ir aptarti Teritorinėje darbotvarkėje įtvirtintų prioritetų įgyvendinimą“.

3.17   Ar siekiant teritorinės sanglaudos reikia į politikos formavimą įtraukti naujų dalyvių, pavyzdžiui, socialinės ekonomikos atstovų, vietos suinteresuotų subjektų, savanorių organizacijų ar NVO?

3.17.1

Teritoriniai vystymosi paktai yra įdomus metodas, kadangi sąlygų ir konkrečių iššūkių įvairovė reikalauja skirtingų priemonių ir kompetencijos, taip pat visų šalių, ypač socialinių partnerių, socialinės ekonomikos ir NVO, veikiančių socialinėje, aplinkos, vietos vystymosi, vyrų ir moterų lygybės, taip pat mokymosi visą gyvenimą srityse, dalyvavimo.

3.17.2

Kadangi dėl finansų ir ekonomikos krizės šiuo metu daug kur vyksta įmonių restruktūrizavimas, labai svarbu tose teritorijose kuo skubiau įdiegti tokio pobūdžio paktus.

3.17.3

EESRK pritaria Regionų komiteto iškeltai minčiai, kad partnerystė tarp vietos bei regionų valdžios institucijų ir socialinės ekonomikos organizacijų gali būti svarbi veiksmingo kaimų, miestų, regionų ir kitų teritorinių vienetų socialinio ekonominio vystymosi ir teritorinės sanglaudos skatinimo priemonė. Į šią partnerystę būtina įtraukti ir visus susijusius naujuosius pilietinės visuomenės dalyvius.

3.17.4

EESRK atkreipia dėmesį į socialinės ekonomikos, kurios srityje dirba 10 proc. Europos įmonių, svarbą. Jis primygtinai pabrėžia, kad ji atlieka reikšmingą vaidmenį tiek sanglaudos, tiek ir tvaraus vystymosi procesuose, kurdama naujas darbo vietas teritorijose, skatindama kaimo vietovių vystymąsi, kurdama socialines vertybes ir dalyvaudama sektorių ir teritorijų restruktūrizavimo veikloje (22).

3.18   Kaip galima pasiekti pageidaujamą dalyvavimo lygį?

3.18.1

EESRK mano, kad tinkamai struktūruotos konsultacijos gali sukurti naudingą partnerystę su nevyriausybiniais ir socialiniais partneriais visose teritorinės sanglaudos grandyse (apibrėžimas, eiga ir įvertinimas) (23).

3.18.2

Geram daugialygmeniam valdymui taip pat reikalinga partnerystė su pilietinės visuomenės organizacijomis, atstovaujančiomis regionų ir vietos lygmeniui. Savo veiksmais šios organizacijos galėtų prisidėti prie pilietinės visuomenės dalyvavimo modelio vystymo nustatant politikos, kuri stiprina teritorinę sanglaudą, koncepciją ir ją įgyvendinant (24).

3.18.3

Todėl regionų ir vietos organizuotai pilietinei visuomenei reikėtų sudaryti galimybę atsakingai ir skaidriai dalyvauti apibrėžiant ir įgyvendinant teritorinės sanglaudos politiką ir veiksmus (25).

3.19   Teritorinės sanglaudos supratimo gerinimas

3.19.1

Siekdamas pagerinti piliečių supratimą apie teritorinę sanglaudą, EESRK pabrėžia būtinybę rengti nuolatines diskusijas visais lygmenimis patikslinant būsimus teritorinės sanglaudos iššūkius ir pasirinktas strategijas. Šių diskusijų tikslas turėtų būti naujas sutarimas teritorinės sanglaudos srityje, pagrįstas bendrais visų suinteresuotų šalių, ypač pilietinės visuomenės organizacijų, įsipareigojimais.

3.20   Kokie kiekybiniai ir (arba) kokybiniai rodikliai turėtų būti nustatyti Bendrijos lygmeniu teritorinės sanglaudos ypatumams ir tendencijoms stebėti?

3.20.1

EESRK mano, kad būtina nustatyti naujus „gerovės“ kriterijus, kurie nebūtų griežtai susieti su BVP/BNP, o rodytų gyvenimo kokybės pažangą teritoriniu lygmeniu (26).

3.20.2

Komitetas laiko, kad reikia skubiai nustatyti naujus vertinimo kriterijus, kuriais remiantis būtų galima parengti naują Europos Sąjungos sanglaudos žemėlapį ir nustatyti, kuriems Bendrijos regionams skirti paramą, kadangi remiantis vieninteliu kriterijumi – BNP vienam gyventojui – neretai atsiranda diskriminacija įgyvendinant struktūrinę politiką. Žmogiškųjų išteklių kvalifikacijos lygis, nevienodos pajamos, infrastruktūros trūkumai, įskaitant galimybės pasinaudoti visuotinės svarbos paslaugomis ir socialine apsauga, stoką, atsilikimas lyginant su Europos ekonomika, demografinė struktūra ir t. t. yra svarbūs veiksniai, į kuriuos būtina atsižvelgti (27). Eurostatas, EPSON ir jų atstovai valstybėse narėse turėtų stengtis sukaupti vientisą išsamesnių ir tikslesnių statistikos duomenų bazę. Šie vertinimo kriterijai ir statistinė bazė taps pagrindu, kuriuo remiantis bus nustatomi pirmiau pasiūlyto atvirojo koordinavimo metodo rodikliai.

3.20.3

Taip pat reikia atsižvelgti į pačių regionų parengtus metodus, jų sukurtą gerąją patirtį ir skleisti jos pavyzdžius (28).

Briuselis, 2009 m. kovo 25 d.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

Mario SEPI


(1)  Romos sutarties preambulė.

(2)  Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 14 straipsnis.

(3)  Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 3.3 straipsnis.

(4)  Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 174 straipsnis.

(5)  Konkurencingesnės ir tvaresnės Europos su įvairiais regionais link, Europos Sąjungos teritorinė darbotvarkė, neoficialus už miestų plėtrą ir teritorinę sanglaudą atsakingų Ministrų Tarybos susitikimas, Leipcigas, 2007 m. gegužės 25 d.

(6)  COM(2008) 616 galutinis

(7)  Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 11 straipsnis.

(8)  EESRK nuomonė dėl Ketvirtosios ekonominės ir socialinės sanglaudos ataskaitos, OL C 120 2008 5 16, p. 73, 2 dalies 1 punktas.

(9)  EESRK nuomonė dėl Teritorinės darbotvarkės, OL C 168, 2007 7 20, p. 16.

(10)  EESRK nuomonė dėl BŽŪP Antrojo ramsčio kaimo vietovių plėtros politikos pokyčių perspektyvos (tolesni veiksmai Zalcburgo konferencijos atžvilgiu), OL C 302, 2004 12 7, p. 53, 2 dalies 4 punktas.

(11)  EESRK nuomonė dėl Pramonės kaitos ir ekonominės, socialinės ir teritorinės sanglaudos, OL C 302, 2004 12 7, p. 41, 1dalies 3 punktas.

(12)  EESRK nuomonė dėl Europos erdvės plėtros perspektyvos (EEPP), OL C 407, 1998 12 28, 2 dalies 5 punktas.

(13)  EESRK nuomonė Teritorinė darbotvarkė, OL C 168, 2007 7 20, p. 16.

(14)  EESRK nuomonė dėl Komisijos komunikato Tarybai ir Europos Parlamentui dėl Teminės miesto aplinkos strategijos, OL C 318, 2006 12 23, p. 86, 2 dalies 3 punkto 7 pastraipa.

(15)  Atitinkamai: Visuotinės ekonominės svarbos paslaugos ir Bendrus interesus tenkinančios socialinės paslaugos.

(16)  EESRK nuomonė dėl Ketvirtosios ekonominės ir socialinės sanglaudos ataskaitos, OL C 120 2008 5 16, p. 73, 3 dalies 4 punktas.

(17)  EESRK nuomonė Kaip geriau integruoti regionus, turinčius nuolatinių gamtinių ir struktūrinių kliūčių, OL C 221, 2005 9 8, p. 141.

(18)  EESRK nuomonė dėl Teritorinės darbotvarkės, OL C 168,.2007 7 20, p. 16, 7 dalies.2 skyrius.

(19)  EESRK nuomonė Už naują Europos socialinės veiklos programą, OL C 27, 2009 2 3, p. 99.

(20)  EESRK nuomonė dėl Teritorinės darbotvarkės, OL C 168, 2007 7 20, p. 16.

(21)  Pirmoji Europos Sąjungos teritorinės sanglaudos įgyvendinimo veiksmų programa, 2007 m. lapkričio 23 d.

(22)  Žr. Europos Parlamento ataskaita dėl socialinės ekonomikos (Pranešėja Patrizia Toya, 200/2250(INI) ir Europos Sąjungos socialinė ekonomika (EESRK, 2007 m.)

(23)  EESRK nuomonė dėl Partnerystės įgyvendinant struktūrinius fondus, OL C 10, 2004 1 14, p. 2; EESRK nuomonė Valdymas ir partnerystė nacionaliniu ir regioniniu lygmenimis ir regioninės politikos projektų pagrindas OL C …, 1 dalies 9 ir 10 punktai. (ECO/228).

(24)  EESRK nuomonė „Valdymas ir partnerystė nacionaliniu ir regioniniu lygmenimis ir regioninės politikos projektų pagrindas“, OL C …, 1 dalies 2 punktas (ECO/228).

(25)  Tokio aktyvaus dalyvavimo pavyzdys yra Teritorinės socialinės atsakomybės (TSA) koncepcija, kurią nustatė Miestų ir regionų už socialinę ekonomiką tinklas (REVES).

(26)  EESRK nuomonė Už naują Europos socialinės veiklos programą, OL C 27, 2009 2 3, p. 99., 7 dalies 11 skyriaus 1 punktas

(27)  EESRK nuomonė dėl Struktūrinės politikos poveikio ir padarinių Europos Sąjungos sanglaudai, OL C 93, 2007 4 27, p. 6, 1 dalies 3 punktas.

(28)  Pavyzdžiui, Teritorinės socialinės atsakomybės (TSA) koncepcija, kurią nustatė Miestų ir regionų už socialinę ekonomiką tinklas (REVES).


Top
  翻译: