Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE5475

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų taikymo tam tikroms in vitro diagnostikos medicinos priemonėms ir atidėto reikalavimų taikymo viduje pagamintoms priemonėms iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2017/746 (COM(2021) 627 final – 2021/0323 (COD))

EESC 2021/05475

OL C 152, 2022 4 6, p. 85–88 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2022 4 6   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 152/85


Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų taikymo tam tikroms in vitro diagnostikos medicinos priemonėms ir atidėto reikalavimų taikymo viduje pagamintoms priemonėms iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2017/746

(COM(2021) 627 final – 2021/0323 (COD))

(2022/C 152/14)

Pranešėjas

Christophe LEFÈVRE

Konsultavimasis

Europos Parlamentas, 2021 10 18

Taryba, 2021 10 22

Teisinis pagrindas

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsnis ir 168 straipsnio 4 dalies c punktas

Atsakingas skyrius

Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo skyrius

Priėmimas plenarinėje sesijoje

2021 12 8

Plenarinė sesija Nr.

565

Balsavimo rezultatai

(už / prieš / susilaikė)

206 / 0 / 4

1.   Išvados ir rekomendacijos

1.1.

EESRK, atsižvelgdamas į išimtines aplinkybes, susiklosčiusias dėl SARS-CoV-2 (COVID-19) sukeltos pandemijos, ir į šios pandemijos poveikį įvairioms sritims, kurioms taikomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/746 (1), remia Komisijos pasiūlymą, kuris, jo nuomone, yra tinkama ir būtina priemonė siekiant užtikrinti aukštesnį visuomenės sveikatos ir šio sektoriaus ekonominių interesų apsaugos lygį.

1.2.

EESRK pabrėžia, kad sveikata Europos piliečiams yra svarbus prioritetas, ir pakartoja, kad in vitro diagnostikos medicinos priemonės atlieka itin svarbų vaidmenį ligų prevencijos, diagnostikos ir gydymo srityse (2). Jos yra būtinos mūsų sveikatai ir sergančių ir neįgalių asmenų, kovojančių su liga ar negalia, gyvenimo kokybei ir dar labiau pasaulinės pandemijos sąlygomis.

1.3.

EESRK palankiai vertina Parlamentas ir 2021 m. birželio 15 d. posėdžiavusios Sveikatos ministrų tarybos (EPSCO) išreikštą susirūpinimą dėl itin sunkios padėties, ir ragina Komisiją pateikti skubų pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto siekiant užtikrinti sklandų perėjimą prie naujos reglamentavimo sistemos ir in vitro diagnostikos medicinos priemonių prieinamumą Sąjungos rinkoje.

1.4.

EESRK nuomone, itin svarbu įtikinti piliečius šių testų patikimumu. Taip siekiama gerokai sumažinti klaidingai teigiamų ir taip pat klaidingai neigiamų rezultatų proporciją. Pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 98/79/EB (3) notifikuotosios įstaigos privalo vykdyti tik 8 % visų rinkoje esančių in vitro diagnostikos priemonių priežiūrą, o nagrinėjamame reglamento projekte numatomas 80 % in vitro diagnostikos medicinos priemonių tikslas.

1.5.

Taigi EESRK visiškai palaiko tai, kad in vitro diagnostikos priemonių sertifikavimo pajėgumai būtų sparčiai didinami.

1.6.

Be to, EESRK rekomenduoja teikti specialią medicininę pagalbą esant teigiamiems šių testų rezultatams, ypač tuo atveju, jei šios priemonės bus laisvai prieinamos.

1.7.

EESRK pažymi, kad atidėjus taikymo datą vieneriems metams nebus galima išspręsti problemų, susijusių su Reglamento (ES) 2017/746 įgyvendinimu, ir kad reikia leisti palaipsniui pradėti taikyti naujojo reglamento reikalavimus per ilgesnį laikotarpį, pirmenybę teikiant didelės rizikos in vitro diagnostikos medicinos priemonėms. Šį tikslą galima pasiekti iš dalies pakeičiant Reglamento 110 straipsnį dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų, numatant, kad esamoms didesnės rizikos priemonėms būtų taikomas trumpesnis laikotarpis nei esamoms mažesnės rizikos priemonėms. Be to, dabartinį pereinamąjį laikotarpį, taikomą priemonėms, dėl kurių, remdamosi Direktyva 98/79/EB, notifikuotosios įstaigos yra išdavusios sertifikatus, reikėtų pratęsti vieneriems metams iki 2025 m. gegužės 26 d.

1.8.

Taigi EESRK pritaria šiems Komisijos pasiūlymams:

pratęsti pereinamąjį laikotarpį, taikomą priemonėms, dėl kurių remiantis Direktyva 98/79/EB išduotas sertifikatas,

nustatyti pereinamuosius laikotarpius, pritaikytus priemonėms, kurių atitikties vertinimas prižiūrint notifikuotosioms įstaigoms turi būti atliktas pirmą kartą,

taip pat nustatyti pereinamąjį laikotarpį, taikomą reikalavimams dėl toje pačioje sveikatos įstaigoje pagamintų ir naudojamų priemonių.

2.   Komisijos pasiūlymas

2.1.

Direktyva 98/79/EB dėl in vitro diagnostikos medicinos prietaisų (4) nuo 2022 m. gegužės 26 d. bus pakeista Reglamentu (ES) 2017/746, kuriuo nustatoma nauja šių priemonių (ŽIV, nėštumo arba SARS-CoV-2 tyrimų) (5) reglamentavimo sistema (6).

2.2.

Naujuoju reglamentu siekiama užtikrinti sklandų vidaus rinkos veikimą ir aukštą visuomenės sveikatos, pacientų ir naudotojų apsaugos lygį, atsižvelgiant į didelį šiame sektoriuje veikiančių MVĮ skaičių.

2.3.

Vienas iš pagrindinių pasikeitimų yra susijęs su nepriklausomų atitikties vertinimo įstaigų dalyvavimu. Pagal naująjį reglamentą notifikuotosios įstaigos prižiūrės apie 80 % in vitro diagnostikos medicinos priemonių (šiuo metu – 8 %). Tai reiškia, kad gamintojai turės pateikti paraišką notifikuotajai įstaigai ir gauti vieną arba kelis sertifikatus atlikę maždaug vienerius metus trunkančią procedūrą.

2.4.

Reglamento (ES) 2017/746 110 straipsnyje numatytos pereinamojo laikotarpio nuostatos dėl priemonių, kurioms notifikuotoji įstaiga išdavė sertifikatą pagal Direktyvą 98/79/EB anksčiau nei 2022 m. gegužės 26 d.

2.5.

COVID-19 pandemija parodė, kad reikalinga Sąjungos lygmens in vitro diagnostikos medicinos priemonių reglamentavimo sistema, bet dėl jos taip pat kilo papildomų naujų sunkumų, susijusių su Reglamento (ES) 2017/746 įgyvendinimu.

2.6.

Taigi, valstybių narių kompetentingoms institucijoms, sveikatos priežiūros įstaigoms, notifikuotosioms įstaigoms, gamintojams ir kitiems ekonominės veiklos vykdytojams teko skirti daug papildomų išteklių siekiant padidinti gyvybiškai svarbios medicinos diagnostikos prieinamumą.

2.7.

Kadangi šiuo metu paskirtos šešios notifikuotosios įstaigos yra tik trijose šalyse (Vokietijoje, Prancūzijoje ir Nyderlanduose), kitose valstybėse narėse įkurtos MVĮ atsiduria ypač keblioje padėtyje. Be to, kelionių apribojimai apsunkino ir toliau apsunkina notifikuotųjų įstaigų pastangas tinkamai atlikti atitikties vertinimą.

2.8.

Todėl šiuo pasiūlymu siekiama:

pratęsti dabartinį pereinamąjį laikotarpį, taikomą priemonėms, dėl kurių remiantis Direktyva 98/79/EB išduotas sertifikatas,

nustatyti pereinamuosius laikotarpius, pritaikytus priemonėms, kurių atitikties vertinimas prižiūrint notifikuotosioms įstaigoms pirmą kartą turi būti atliktas pagal Reglamentą (ES) 2017/746,

taip pat nustatyti pereinamąjį laikotarpį, taikomą reikalavimams dėl toje pačioje sveikatos įstaigoje pagamintų ir naudojamų priemonių. Taip sveikatos priežiūros įstaigoms bus suteikta daugiau laiko pasirengti naujų reikalavimų taikymui ir užtikrinti, kad klinikinėse laboratorijose būtų galima toliau vykdyti vidaus tyrimus, kurių svarba, ypač retųjų ligų atveju, dažnai yra labai didelė.

3.   Bendrosios pastabos

3.1.

EESRK pakartoja savo įsitikinimą, kurį jau išreiškė savo nuomonėje dėl dabartinio Reglamento (ES) 2017/746 (7), kad „sveikata yra Europos piliečiams svarbus prioritetas“ ir kad „in vitro diagnostikos medicinos priemonės atlieka itin svarbų vaidmenį ligų prevencijos, diagnostikos ir gydymo srityse“. Jos yra būtinos mūsų sveikatai ir sergančių bei neįgalių asmenų, kuriems reikia kovoti su ligomis ir negalia, gyvenimo kokybei ir dar labiau – pandemijos laikotarpiu.

3.2.

Taigi tokiomis aplinkybėmis EESRK pritarė dabartinės reglamentavimo sistemos pertvarkymui sustiprinant patvirtinimo prieš pateikimą rinkai procedūras ir ypač priežiūrą po pateikimo rinkai. Tai atitinka piliečių raginimus užtikrinti pacientų saugą ir veiksmingumą.

3.3.

EESRK taip pat pabrėžia, kad dėl didelių inovacijų pajėgumų ir aukštos kvalifikacijos darbo vietų šis sektorius yra svarbi Europos ekonomikos dalis. Todėl svarbu ne tik užtikrinti aukščiausią įmanomą sveikatos apsaugos lygį, bet ir atsižvelgti į pramonės, kurioje 80 % gamintojų yra mažosios, vidutinės ir labai mažos-įmonės, interesus.

3.4.

EESRK puikiai supranta, kad dėl COVID-19 krizės susidarė ypatingos aplinkybės, turinčios įtakos įvairioms sritims, kurioms taikomas Reglamentas (ES) 2017/746.

3.5.

Krizė lėmė didelį ir precedento neturintį iššūkį valstybių narių sveikatos sistemoms ir didelę naštą visiems susijusiems suinteresuotiesiems subjektams (sveikatos įstaigoms, sveikatos priežiūros specialistams, pacientams ir ekonominės veiklos vykdytojams).

3.6.

Taigi EESRK pripažįsta, kad visi suinteresuotieji subjektai, kurie yra ypač svarbūs sveikatos sistemų veikimui, negalės užtikrinti tinkamo reglamento įgyvendinimo ir taikymo nuo anksčiau numatytų datų.

3.7.

EESRK palankiai vertina Parlamentas ir 2021 m. birželio 15 d. posėdžiavusios Sveikatos ministrų tarybos (EPSCO) išreikštą susirūpinimą dėl itin sunkios padėties, ir ragina Komisiją pateikti skubų pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto siekiant užtikrinti sklandų perėjimą prie naujos reglamentavimo sistemos ir in vitro diagnostikos medicinos priemonių prieinamumą Sąjungos rinkoje.

3.8.

EESRK nuomone, itin svarbu įtikinti piliečius šių testų patikimumu. Taip siekiama gerokai sumažinti klaidingai teigiamų ir taip pat klaidingai neigiamų rezultatų proporciją. Pagal Direktyvą 98/79/EB notifikuotosios įstaigos privalo vykdyti tik 8 % visų rinkoje esančių in vitro diagnostikos priemonių priežiūrą, o nagrinėjamame reglamento projekte numatomas 80 % in vitro diagnostikos medicinos priemonių tikslas.

3.9.

Taigi EESRK visiškai palaiko tai, kad in vitro diagnostikos priemonių sertifikavimo pajėgumai būtų sparčiai didinami.

3.10.

Be to, EESRK pabrėžia, kad reikia teikti specialią medicininę pagalbą esant teigiamiems šių testų rezultatams, ypač tuo atveju, jei šios priemonės bus laisvai prieinamos.

3.11.

EESRK pažymi, kad atidėjus taikymo datą vieneriems metams nebus galima išspręsti problemų, susijusių su Reglamento (ES) 2017/746 įgyvendinimu, ir kad reikia leisti palaipsniui pradėti taikyti naujojo reglamento reikalavimus per ilgesnį laikotarpį, pirmenybę teikiant didelės rizikos in vitro diagnostikos medicinos priemonėms. Šį tikslą galima pasiekti iš dalies pakeičiant Reglamento 110 straipsnį dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų, numatant, kad esamoms didesnės rizikos priemonėms būtų taikomas trumpesnis laikotarpis nei esamoms mažesnės rizikos priemonėms. Be to, dabartinį pereinamąjį laikotarpį, taikomą priemonėms, dėl kurių, remdamosi Direktyva 98/79/EB, notifikuotosios įstaigos yra išdavusios sertifikatus, reikėtų pratęsti vieneriems metams iki 2025 m. gegužės 26 d.

3.12.

Taigi EESRK pritaria šiems Komisijos pasiūlymams:

pratęsti pereinamąjį laikotarpį, taikomą priemonėms, dėl kurių remiantis Direktyva 98/79/EB išduotas sertifikatas,

nustatyti pereinamuosius laikotarpius, pritaikytus priemonėms, kurių atitikties vertinimas prižiūrint notifikuotosioms įstaigoms turi būti atliktas pirmą kartą,

taip pat nustatyti pereinamąjį laikotarpį, taikomą reikalavimams dėl toje pačioje sveikatos įstaigoje pagamintų ir naudojamų priemonių.

3.13.

EESRK nuomone, šios nuostatos yra pagrįstos siekiant užtikrinti gerą vidaus rinkos veikimą ir aukštą visuomenės sveikatos apsaugos ir pacientų saugos lygį, taip pat teisinį tikrumą ir taip išvengti galimo rinkos sutrikdymo.

3.14.

Galiausiai, EESRK pabrėžia, kaip jau buvo pareiškęs savo nuomonėje dėl Reglamento (ES) 2017/746, kad pilietinė visuomenė turėtų aktyviau dalyvauti kuriant šios srities reglamentavimo sistemą, ir dar kartą siūlo įsteigti patariamąjį komitetą, kurį sudarytų Europos lygmeniu veikiančių teisėtų organizacijų atstovai. Toks komitetas veiktų lygiagrečiai medicinos prietaisų koordinavimo grupei, patariančiai Komisijai ir valstybėms narėms įvairiais medicinos technologijų ir teisės aktų įgyvendinimo klausimais, ir su ja bendradarbiautų.

Briuselis, 2021 m. gruodžio 8 d.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė

Christa SCHWENG


(1)  2017 m. balandžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2017/746 dėl in vitro diagnostikos medicinos priemonių, kuriuo panaikinama Direktyva 98/79/EB ir Komisijos sprendimas 2010/227/ES (OL L 117, 2017 5 5, p. 176).

(2)  EESRK nuomonė (OL C 133, 2013 5 9, p. 52).

(3)  1998 m. spalio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos Direktyva 98/79/EB dėl in vitro diagnostikos medicinos prietaisų (OL L 331, 1998 12 7, p. 1).

(4)  OL L 331, 1998 12 7, p. 1. EEESR nuomonė (OL C 18, 1996 1 22, p. 12).

(5)  Komisijos vertinimu, maždaug 70 % klinikinių sprendimų priimama pasinaudojus in vitro diagnostikos medicinos priemonėmis.

(6)  OL L 117, 2017 5 5, p. 176. EEESR nuomonė (OL C 133, 2013 5 9, p. 52).

(7)  EESRK nuomonė (OL C 133, 2013 5 9, p. 52).


Top
  翻译: