4.3.2014 |
LT |
Europos Sąjungos oficialusis leidinys |
L 62/18 |
KOMISIJOS SPRENDIMAS
2014 m. kovo 3 d.
kuriuo įsteigiamas Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinis komitetas ir panaikinamas Sprendimas 95/320/EB
(2014/113/ES)
EUROPOS KOMISIJA,
atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,
kadangi:
(1) |
Komisijos sprendimu 95/320/EB (1) įsteigtas Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinis komitetas (toliau – Komitetas), siekiant įvertinti cheminių medžiagų poveikį darbuotojų sveikatai darbe. Komiteto veikla tiesiogiai remiama Sąjungos reguliavimo veikla darbuotojų saugos ir sveikatos srityje. Jis renka aukštos kokybės lyginamuosius analitinius duomenis ir užtikrina, kad su darbuotojų sveikatos apsauga ir sauga susiję Komisijos pasiūlymui, sprendimai ir politika būtų grindžiami patikimais moksliniais įrodymais; |
(2) |
Komitetas padeda Komisijai, visų pirma, vertinti naujausius turimus mokslinius duomenis ir siūlyti profesinio poveikio normas (PPN) darbuotojams nuo cheminės rizikos apsaugoti, kurios turi būti nustatytos Sąjungos lygmeniu pagal Tarybos direktyvą 98/24/EB (2) ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/37/EB (3); |
(3) |
Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinio komiteto nariai yra aukštos kvalifikacijos, specializaciją įgiję nepriklausomi ekspertai, atrinkti pagal objektyvius kriterijus. Jie skiriami atsižvelgiant į jų asmeninę kompetenciją ir teikia Komisijai rekomendacijas ir nuomones, būtinas ES darbuotojų apsaugos politikai formuoti. Be šios paramos Komisija negalėtų pasiekti savo socialinės politikos tikslų – apsaugoti darbuotojų sveikatą ir užtikrinti saugą. Todėl šiems nepriklausomiems ekspertams turėtų būti mokamas konkrečioms jiems pavestoms užduotims proporcingas darbo užmokestis, o ne tik kompensuojamos jų išlaidos; |
(4) |
Komiteto veikla veiksmingai prisidedama prie darbo aplinkos gerinimo ir darbuotojų sveikatos apsaugos bei saugos – jis Komisijai teikia cheminių medžiagų poveikio darbuotojų sveikatai darbe mokslinius įrodymus, kurie būtini, kad Komisija galėtų įgyvendinti atitinkamus Sąjungos socialinės politikos tikslus. Todėl jo veikla bus finansuojama pagal atitinkamą biudžeto eilutę, skirtą socialinės politikos ir darbo sąlygų srities iniciatyvoms remti; |
(5) |
taip pat reikia patobulinti Komiteto struktūrą ir darbo tvarką; |
(6) |
Komiteto nariai turėtų būti atrenkami paskelbus kvietimą pareikšti susidomėjimą. Tokia tvarka užtikrins, kad būtų laikomasi lygių galimybių ir skaidrumo principų; |
(7) |
siekiant užtikrinti Komiteto veiklos tęstinumą ir veiksmingumą, Komisijos sprendimu 2009/985/ES (4) paskirti nariai turėtų toliau eiti savo pareigas, kol bus paskirti nauji Komiteto nariai; |
(8) |
mokslinės konsultacijos klausimais, susijusiais su darbuotojų sveikatos apsauga ir sauga, turi būti pagrįstos aukščiausios kokybės, nepriklausomumo, nešališkumo ir skaidrumo etiniais principais, nurodytais Komisijos komunikate „Komisijos atliekamas specialių žinių rinkimas ir naudojimas: principai ir gairės. Žinių tobulinimas siekiant geresnės politikos“ (5), ir turi būti teikiamos laikantis geriausios rizikos vertinimo patirties principų; |
(9) |
kadangi Sprendimą 95/320/EB reikia keisti iš esmės, siekiant aiškumo, tas sprendimas turėtų būti panaikintas ir pakeistas nauju sprendimu, |
PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:
1 straipsnis
Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinis komitetas
Cheminių medžiagų poveikiui darbuotojų sveikatai darbe vertinti įsteigiamas Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinis komitetas (toliau – Komitetas).
2 straipsnis
Uždavinys
1. Komiteto uždavinys yra Komisijai paprašius teikti jai rekomendacijas arba nuomones bet kuriuo klausimu, susijusiu su toksikologiniu chemikalų poveikio darbuotojų sveikatai vertinimu.
2. Komitetas, pasikonsultavęs su 5 straipsnio 3 dalyje nurodytu sekretoriatu, nustato profesinio poveikio normų rengimo metodiką ir nuolat ją peržiūri, kad būtų atsižvelgiama į visus reikšmingus mokslinius veiksnius, susijusius su profesinio poveikio normų nustatymu. Komitetas užtikrina, kad jo metodika būtų pagrįsta naujausia rizikos vertinimo praktika.
3. Komitetas visų pirma teikia profesinio poveikio normų rekomendacijas, pagrįstas moksliniais duomenimis, kaip apibrėžta direktyvose 98/24/EB ir 2004/37/EB, įskaitant (bet neapsiribojant):
— |
svertinį vidurkį per aštuonias valandas, |
— |
trumpalaikes ribines vertes ir (arba) nuokrypio ribines vertes, |
— |
biologines ribines vertes ir (arba) biologines orientacines vertes. |
Prireikus profesinio poveikio normos papildomos pastabomis dėl:
— |
tikėtinos sugerties per odą, |
— |
jautrinimo potencialo, |
— |
kancerogeninių savybių. |
Atitinkamos papildomos pastabos gali būti teikiamos Komiteto metodinio dokumento pakeitimais.
4. Visos profesinio poveikio normų rekomendacijos išsamiai pagrindžiamos ir paaiškinamos informacija apie pagrindinius duomenis, pavojingų padarinių aprašymu, taikytais ekstrapoliacijos metodais ir bet kokiais galimos rizikos žmonių sveikatai duomenimis. Kiekvienos siūlomos profesinio poveikio normos atveju taip pat nurodomas poveikio stebėsenos galimumas.
5. Komisija gali prašyti, kad Komitetas atliktų kitus veiksmus, susijusius su toksikologiniu cheminių medžiagų įvertinimu.
6. Komitetas nustato atvejus, kai trūksta konkrečios mokslinės informacijos, kuri gali būti būtina cheminei rizikai įvertinti, ir atitinkamai informuoja Komisiją.
7. Komitetas nustato einamuosius prioritetinius klausimus, susijusius su chemikalų poveikiu sveikatai, ir atitinkamai informuoja Komisiją.
8. Komisijos prašymu Komitetas organizuoja teminius seminarus, siekdamas peržiūrėti duomenis ir mokslines žinias apie chemines medžiagas ar aptarti klausimus, susijusius su jo taikoma metodika. Šie seminarai organizuojami padedant Komiteto sekretoriatui.
9. Vykdydamas savo užduotis Komitetas pagal 5 straipsnio 5 dalį siekia užtikrinti bendradarbiavimą su kitomis atitinkamomis pagal ES teisę įsteigtomis įstaigomis, įskaitant Sąjungos agentūras, kurios vykdo panašias užduotis, susijusias su bendrojo intereso klausimais.
3 straipsnis
Komiteto narių skyrimas
1. Komitetą sudaro ne daugiau kaip dvidešimt vienas atskiras ekspertas, atrinktas iš tinkamų kandidatų sąrašo, sudaryto Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir Komisijos interneto svetainėje paskelbus kvietimą pareikšti susidomėjimą. Komisijos ekspertų grupių ir kitų panašių subjektų registre (toliau – registras) taip pat pateikiama nuoroda į tinklalapį, kuriame paskelbtas kvietimas.
Komisija skiria narius atsižvelgdama į jų asmeninę kompetenciją.
Nariai atrenkami remiantis patvirtinta jų moksline kompetencija bei patirtimi ir atsižvelgiant į būtinybę užtikrinti:
— |
kad būtų aprėptos visos mokslo sritys, būtinos Komiteto uždaviniui vykdyti, visų pirma chemija, toksikologija, epidemiologija, darbo medicina ir darbo higiena, taip pat užtikrintas bendras gebėjimas nustatyti profesinio poveikio normas, |
— |
Komiteto narių geografinio pasiskirstymo pusiausvyrą. |
2. Informacijos tikslais narių vardai ir pavardės skelbiami registre, taip pat Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Asmens duomenys renkami, tvarkomi ir skelbiami pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 45/2001 (6).
3. Pagal Sprendimą 95/320/EB Sprendimu 2009/985/ES paskirti nariai toliau eina savo pareigas pagal šį sprendimą, kol laikantis 1 ir 2 dalyse nustatytos tvarkos bus paskirti nariai naujai kadencijai.
4 straipsnis
Kadencija
1. Komiteto narių kadencija yra treji metai. Pasibaigus trejų metų laikotarpiui, Komiteto nariai eina savo pareigas tol, kol juos pakeičia nauji nariai arba kol jie paskiriami naujai kadencijai.
2. Jei Komiteto narys atsistatydina prieš pasibaigiant trejų metų laikotarpiui arba nedalyvauja daugiau nei trečdalyje posėdžių, arba dėl bet kokios kitos priežasties nebegali veiksmingai dalyvauti Komiteto svarstymuose, jis gali būti pakeistas likusiam jo kadencijos laikotarpiui. Tokiu atveju Komisija, laikydamasi 3 straipsnyje nustatytos procedūros, skiria naują narį iš anksčiau sudaryto kandidatų sąrašo.
5 straipsnis
Komiteto valdyba ir sekretoriatas
1. Kiekvienos kadencijos pradžioje komitetas paprastąja balsų dauguma iš savo narių išrenka pirmininką ir du pirmininko pavaduotojus. Tie trys nariai sudaro Komiteto valdybą (toliau – valdyba).
2. Valdyba yra atsakinga už Komiteto vidaus darbo tvarkos klausimus ir pirmininkauja posėdžiuose, kad būtų pasiektas mokslinis sutarimas dėl rekomendacijų arba nuomonių, kurios turi būti priimtos.
3. Komisija Komitetui ir jo darbo grupėms teikia sekretoriato paslaugas ir administracinę pagalbą, būtiną, kad Komitetas galėtų veiksmingai dirbti.
4. Sekretoriatas užtikrina, kad Komitetas veiksmingai bendradarbiautų su kitais moksliniais komitetais ir Sąjungos agentūromis.
5. Sekretoriatas rūpinasi, kad kuo anksčiau būtų nustatyti Komiteto rekomendacijų ir nuomonių ir kitų pagal ES teisę įsteigtų įstaigų, įskaitant Sąjungos agentūras, vykdančias panašią užduotį, susijusią su bendrojo intereso klausimais, rekomendacijų ir nuomonių galimi nesutapimo šaltiniai.
6 straipsnis
Darbo grupės
1. Valdybos prašymu ir gavęs Komisijos tarnybų pritarimą Komitetas gali suformuoti darbo grupes iš savo narių.
2. Darbo grupės, atsižvelgdamos į Komiteto apibrėžtus įgaliojimus, turi aptarti su Komiteto darbu susijusius konkrečius klausimus ir pateikti svarstymų rezultatų ataskaitą. Tokios darbo grupės baigia veiklą, kai tik įvykdo joms pavestą užduotį.
7 straipsnis
Plenariniai Komiteto posėdžiai ir darbo grupių posėdžiai
1. Remdamasis standartinėmis Komisijos ekspertų grupių darbo tvarkos taisyklėmis, Komitetas priima savo darbo tvarkos taisykles.
2. Plenariniai Komiteto posėdžiai paprastai vyksta keturis kartus per metus.
3. Komisijos tarnybos sušaukia plenarinius Komiteto posėdžius ir juose dalyvauja, taip pat sušaukia darbo grupių posėdžius.
4. Komiteto ir jo darbo grupių posėdžiai paprastai vyksta Komisijos būstinėje. Tačiau išimtiniais atvejais posėdžiai gali būti rengiami kitose vietose.
8 straipsnis
Procedūros ir metodika
1. Komiteto svarstymai turi būti susiję su prašymu pateikti rekomendaciją dėl konkrečios medžiagos arba medžiagų grupės profesinio poveikio normos arba bet kokią kitą mokslinę nuomonę (toliau – nuomonė), kurių prašo Komisija.
2. Pagal šio straipsnio 1 dalį prašydama Komiteto rekomendacijos arba nuomonės, Komisija gali nustatyti laikotarpį, per kurį jos turi būti pateiktos.
3. Komitetas ir visų pirma valdyba deda visas pastangas, kad rekomendacija arba nuomonė būtų priimta bendru sutarimu. Komiteto svarstymuose nebalsuojama. Jei nėra vieningo susitarimo, Komitetas Komisijai praneša apie įvairias svarstymų metu išsakytas pozicijas.
4. Komitetas padedamas sekretoriato užtikrina, kad jo metodika būtų pagrįsta naujausiais moksliniais standartais ir kad ji būtų naudojama.
5. Nepažeisdama 9 straipsnio 3 dalyje nurodytų konfidencialumo nuostatų, Komisija Komitetui skirtoje savo interneto svetainės dalyje skelbia atnaujintą metodiką, taip pat priimtas Komiteto rekomendacijas ir nuomones.
9 straipsnis
Etikos principai
Komiteto nariai įsipareigoja veikti nepriklausomai nuo bet kokios išorinės įtakos. Jie negali perduoti savo pareigų jokiam kitam asmeniui.
Jie pateikia įsipareigojimų deklaraciją, kurioje įsipareigoja veikti viešojo intereso labui ir deklaruoti, kad esama arba nesama tiesioginių ar netiesioginių interesų, kurie gali būti laikomi trukdančiais jų nepriklausomumui.
Komisijos tarnybos registruoja visus deklaruotus interesus ir priima sprendimą dėl jų reikšmingumo.
Komitetas užtikrina, kad jo rekomendacijose ir nuomonėse būtų aiškiai nurodyti argumentai, kuriais remtasi priimant sprendimus, kaip nurodyta jo metodikoje.
Nepažeisdami Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 339 straipsnio ir šio sprendimo 12 straipsnio, Komiteto nariai neatskleidžia informacijos, kurią gauna dirbdami Komitete, teminiuose seminaruose, darbo grupėse ar vykdydami kitą su šiuo sprendimu susijusią veiklą.
Kiekvienos kadencijos pradžioje Komiteto nariai pasirašo rašytinę konfidencialumo deklaraciją.
10 straipsnis
Stebėtojai ir išorės ekspertai
1. Komisijos tarnybos kviečia EEE ir (arba) ELPA šalis teikti pasiūlymus dėl mokslininkų dalyvavimo posėdžiuose stebėtojų teisėmis.
2. Atitinkamais atvejais Komisijos tarnybos gali kviesti Komiteto darbe ar darbo grupėje ad hoc pagrindu dalyvauti Komitetui nepriklausančius mokslinius ekspertus, turinčius reikiamos kompetencijos kuriuo nors darbotvarkės klausimu.
11 straipsnis
Specialios išmokos
1. Komisijos iniciatyva pakviesti Komiteto nariai ir išorės ekspertai turi teisę gauti ne didesnę kaip 450 eurų specialią išmoką vienam asmeniui per dieną už kiekvieną visą darbo dieną. Visa išmoka apskaičiuojama ir suapvalinama iki didesnės sumos už artimiausią pusę darbo dienos. Mokėjimas atliekamas eurais.
2. Komiteto veikloje dalyvaujančių asmenų patirtas kelionės ir pragyvenimo išlaidas atlygina Komisija pagal galiojančias nuostatas (7). Tos išlaidos atlyginamos neviršijant pagal metinę išteklių skyrimo procedūrą skirtų asignavimų.
3. 11 straipsnio 1 dalis įsigalioja tik nuo tos dienos, kai Komiteto nariai paskiriami naujai kadencijai pagal 3 straipsnyje nustatytą tvarką.
12 straipsnis
Skaidrumas
1. Komisija skelbia visus susijusius dokumentus (pvz., darbotvarkes, protokolus ir dalyvių pateiktą informaciją) – įtraukia juos į registrą arba registre pateikia nuorodą į specialią interneto svetainę.
2. Atskirai įvertinus kiekvieną atvejį turi būti galimos dokumentų skelbimo išimtys, jeigu paviešinus dokumentą būtų pakenkta viešajam arba privačiajam interesui, kaip apibrėžta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1049/2001 (8) 4 straipsnyje.
13 straipsnis
Panaikinimas
1. Sprendimas 95/320/EB yra panaikinamas.
2. Nuorodos į panaikintą sprendimą laikomos nuorodomis į šį sprendimą.
14 straipsnis
Įsigaliojimas
Šis sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Priimta Briuselyje 2014 m. kovo 3 d.
Komisijos vardu
Pirmininkas
José Manuel BARROSO
(1) 1995 m. liepos 12 d. Komisijos sprendimas 95/320/EB dėl Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinio komiteto įsteigimo (OL L 188, 1995 8 9, p. 14).
(2) 1998 m. balandžio 7 d. Tarybos direktyva 98/24/EB dėl darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos nuo rizikos, susijusios su cheminiais veiksniais darbe (keturioliktoji atskira Direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL L 131, 1998 5 5, p. 11).
(3) 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/37/EB dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su kancerogenų arba mutagenų poveikiu darbe (šeštoji atskira Direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL L 158, 2004 4 30, p. 50).
(4) 2009 m. gruodžio 18 d. Komisijos sprendimas 2009/985/ES dėl Cheminių medžiagų profesinio poveikio normų mokslinio komiteto narių skyrimo naujai kadencijai (OL L 338, 2009 12 19, p. 98).
(5) COM(2002) 713 final, 2002 m. gruodžio 11 d.
(6) 2000 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 45/2001 dėl asmenų apsaugos Bendrijos institucijoms ir įstaigoms tvarkant asmens duomenis ir laisvo tokių duomenų judėjimo (OL L 8, 2001 1 12, p. 1).
(7) Komisijos sprendimas C(2007) 5858. Komisijoje nedirbančių asmenų, kurie pakviesti dalyvauti susitikimuose kaip ekspertai, patirtų išlaidų atlyginimo taisyklės.
(8) 2001 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1049/2001 dėl galimybės visuomenei susipažinti su Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos dokumentais (OL L 145, 2001 5 31, p. 43). Tomis išimtimis siekiama užtikrinti, kad nebūtų pakenkta visuomenės saugumui, kariniams reikalams, tarptautiniams santykiams, finansinei, pinigų arba ekonominei politikai, asmens privatumui ir neliečiamybei, komerciniams interesams, teismo procesui ir teisinei pagalbai, patikrinimams, tyrimams, auditams ir institucijų sprendimų priėmimo procesui.