Darbas su displėjaus ekrano įrenginiais
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Direktyva 90/270/EEB dėl saugos ir sveikatos apsaugos būtiniausių reikalavimų dirbant su displėjaus ekrano įrenginiais
KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?
Šia direktyva nustatomi saugos ir sveikatos apsaugos būtiniausi reikalavimai dirbant su displėjaus ekrano įrenginiais* Europos Sąjungoje (ES).
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Taikymo sritis
Direktyvoje pateikiamos taisyklės, kuriomis papildomos Direktyvos 89/391/EEB bendrosios taisyklės dėl darbuotojų saugos ir sveikatos (žr. santrauką).
Tačiau ši direktyva netaikoma:
- vairuotojo kabinoms arba transporto priemonių ar mechanizmų valdymo kabinoms;
- transporto priemonėje esančioms kompiuterinėms sistemoms;
- kompiuterinėms sistemoms, kurios iš esmės skirtos viešajam naudojimui;
- nešiojamosioms sistemoms, kurios nėra skirtos ilgai naudotis darbo vietose*;
- kalkuliatoriams, kasos aparatams ir įrenginiams su nedideliu duomenų ar matavimo displėjumi, reikalingu įrenginius naudoti tiesiogiai;
- tradicinio modelio rašomosioms mašinėlėms, kurios vadinamos rašomosiomis mašinėlėmis su langeliu.
Darbdavių pareigos
- Saugodami darbuotojus ir jų sveikatą, darbdaviai privalo:
- ištirti darbuotojams sukurtas darbo vietas darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos požiūriu ir imtis atitinkamų priemonių nustatytai rizikai pašalinti bei suderinti su direktyvos reikalavimais;
- informuoti darbuotojus apie visas priemones, susijusias su jų sauga, sveikata ir darbo vieta, ir atitinkamai apmokyti darbuotojus.
- Darbdaviai taip pat privalo suplanuoti darbuotojų darbą taip, kad kasdieniniame darbe su displėjaus ekrano įrenginiais būtų periodiškai daromos pertraukos arba būtų keičiama veikla.
- Kiekvienas darbuotojas, prieš pradėdamas dirbti arba iš esmės pakeitus darbo vietos išdėstymą, turi būti apmokomas dirbti tokioje darbo vietoje.
Darbuotojų akių ir regos apsauga
- Darbuotojai turi teisę pasitikrinti akis ir regą prieš pradėdami dirbti su displėjaus ekrano įrenginiais, reguliariai po to ir jeigu jie turi regėjimo sutrikimų.
- Prireikus ir jeigu negali būti naudojami įprastiniai koreguojantys prietaisai, darbuotojai turi būti nemokamai aprūpinami specialiais koreguojančiais prietaisais, tinkančiais jų konkrečiam darbui.
Deleguotieji aktai
Siekiant atsižvelgti į technikos pažangą, tarptautinių taisyklių ar specifikacijų pakeitimus bei žinias apie displėjaus ekrano įrenginius, Reglamento (ES) 2019/1243 10a straipsniu Europos Komisija įgaliojama priimti deleguotuosius aktus, kuriais daromi tik techniniai priedo pakeitimai.
Teisės akto peržiūra
Įgyvendindama 2021 m. birželio mėn. paskelbtą 2021–2027 m. darbuotojų sveikatos ir saugos strateginę programą Komisija planuoja peržiūrėti Direktyvą 90/270/EEB, atsižvelgdama į skaitmeninimą nuo tada, kai direktyva buvo priimta pirmą kartą.
NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?
Direktyva 90/270/EEB taikoma nuo 1990 m. birželio 11 d. ES valstybės narės turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 1992 m. gruodžio 31 d.
KONTEKSTAS
Daugiau informacijos žr.:
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Displėjaus ekrano įrenginys – raidinis ir skaitmeninis ar grafinis displėjaus ekranas, nepriklausomai nuo to, kokiu būdu displėjus naudojamas.
Darbo vieta – vieta su displėjaus ekrano įrenginiais, kuri gali būti su klaviatūra ar duomenų įvesties įrenginiu ir (arba) programine įranga, nuo kurios priklauso operatoriaus ir mašinos sąsaja, pasirinktomis pagalbinėmis priemonėmis, išoriniais įrenginiais, tarp jų diskasukis, telefono aparatas, modemas, spausdintuvas, dokumentų laikiklis, darbo kėdė bei darbo stalas ar darbo vietos paviršius, ir tiesioginė darbo aplinka.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
1990 m. gegužės 29 d. Tarybos direktyva 90/270/EEB dėl saugos ir sveikatos apsaugos būtiniausių reikalavimų dirbant su displėjaus ekrano įrenginiais (penktoji atskira Direktyva, kaip numatyta Direktyvos 87/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL L 156, 1990 6 21, p. 14–18).
Vėlesni Direktyvos 90/270/EEB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
SUSIJĘ DOKUMENTAI
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2021–2027 m. ES darbuotojų sveikatos ir saugos strateginė programa. Darbuotojų sauga ir sveikata kintančiame darbo pasaulyje“ (COM(2021) 323 final, 2021 6 28).
1989 m. birželio 12 d. Tarybos direktyva 89/391/EEB dėl priemonių darbuotojų saugai ir sveikatos apsaugai darbe gerinti nustatymo (OL L 183, 1989 6 29, p. 1–8).
Žr. konsoliduotą versiją.
paskutinis atnaujinimas 10.11.2021