Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AE5237

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja atzinums par tematu “Ieteikums Padomes ieteikumam par eurozonas ekonomikas politiku” (COM(2020) 746 final)

EESC 2020/05237

OV C 123, 9.4.2021, p. 12–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.4.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 123/12


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja atzinums par tematu “Ieteikums Padomes ieteikumam par eurozonas ekonomikas politiku”

(COM(2020) 746 final)

(2021/C 123/03)

Ziņotāja:

Judith VORBACH

Apspriešanās

Eiropas Komisija, 27.11.2020.

Juridiskais pamats:

Līguma par Eiropas Savienības darbību 304. pants

 

 

Atbildīgā specializēta nodaļa

Ekonomikas un monetārās savienības, ekonomiskās un sociālās kohēzijas specializētā nodaļa

Pieņemts specializētās nodaļas sanāksmē

14.12.2020.

Pieņemts plenārsesijā

27.1.2021.

Plenārsesija Nr.

557

Balsojuma rezultāts

(par/pret/atturas)

234/1/8

1.   Secinājumi un ieteikumi

1.1.

Eiropas Savienībā ir sākusies dziļākā lejupslīde tās vēsturē. Valda nenoteiktība, un ir jārēķinās ar nopietniem riskiem. Pandēmijas krīze, visticamāk, saasinās arī nelīdzsvarotību un nevienlīdzību. Tāpēc EESK atzinīgi vērtē Komisijas ieteikumus. EESK arī iestājas par tādu ekonomikas politikas pieeju, kas atbalsta ekonomikas atveseļošanu, palielina ieguldījumus, turpina integrēt vienoto tirgu, nodrošina taisnīgus darba apstākļus un padziļina EMS. EESK stingri atbalsta Next Generation EU dokumentu kopumu un mudina pēc iespējas ātrāk panākt vajadzīgās vienošanās.

1.2.

Atlabšana būs sekmīga tikai tad, ja vienlaikus notiks mūsu ekonomikas un sabiedrības pārstrukturēšana. Lai stabilizētu pieprasījumu, ir svarīgi atgūt uzticēšanos. Fiskālie noteikumi būtu jāorientē uz tādu ekonomikas pārvaldību, kas vairāk vērsta uz labklājību, tostarp “zelta likumu”, un tiem nevajadzētu stāties spēkā tikmēr, kamēr nav būtiski samazinājies bezdarbs. Būtu rūpīgāk jāizvērtē krīzes ietekme uz nevienlīdzību un sociālekonomisko nedrošību. Jāuzlabo gan uzņēmējdarbības, gan sociālā vide. Lai risinātu ekonomikas, sociālās un vides problēmas, sociālie partneri un pilsoniskā sabiedrība ir ciešāk jāiesaista klimata politikā un nacionālo atveseļošanas un noturības plānu izstrādē, kā arī izlēmīgā nodokļu politikas reformā. Ir jāpabeidz banku savienības un kapitāla tirgu savienības izveide, un vienlaikus par prioritāti jāizvirza finanšu tirgus stabilitāte.

2.   Vispārīga informācija

Komisija iesaka eurozonas dalībvalstīm veikt vairākus pasākumus.

2.1.

Nodrošināt tādu politisko nostāju, ar kuru tiek atbalstīta atveseļošana: fiskālajai politikai vajadzētu būt stimulējošai visu 2021. gadu. Kad apstākļi to ļaus, pakāpeniski izbeigt atbalstu tādā veidā, kas mazina krīzes sociālo ietekmi un ietekmi uz darba tirgu un nodrošina parāda ilgtspēju. Uzlabot publisko finanšu pārvaldību un koncentrēt publiskos izdevumus uz atveseļošanas un noturības vajadzībām.

2.2.

Īstenot reformas, ar kurām stiprina ražīgumu un nodarbinātību, palielināt ieguldījumu apmēru, lai atbalstītu atlabšanu saskaņā ar taisnīgu un iekļaujošu zaļo un digitālo pārkārtošanos. Vēl vairāk integrēt vienoto tirgu. Nodrošināt aktīvu darba tirgus politiku, veicināt taisnīgus darba apstākļus un nodrošināt sociālo partneru iesaisti politikas veidošanā. Pievērsties digitalizācijas izraisītajiem izaicinājumiem nodokļu jomā, apkarot agresīvu nodokļu plānošanu un atbalstīt oglekļa cenu noteikšanu un vides nodokļus.

2.3.

Stiprināt valstu institucionālās sistēmas: turpināt reformas ar mērķi nodrošināt ES līdzekļu izmantošanu, stiprināt valsts pārvaldes efektivitāti un digitalizāciju, samazināt uzņēmumu administratīvo slogu un ieviest efektīvas sistēmas krāpšanas, korupcijas un nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošanai. Pilnveidot maksātnespējas regulējumu, apzināt riska darījumus, kuri nenes ienākumus, un nodrošināt efektīvu kapitāla sadali.

2.4.

Nodrošināt makrofinansiālo stabilitāti: saglabāt kreditēšanas kanālus un pasākumus dzīvotspējīgu uzņēmumu atbalstam. Uzturēt stabilas banku sektora bilances, tostarp turpinot novērst problēmu, kas saistīta ar ieņēmumus nenesošiem aizdevumiem.

2.5.

Panākt progresu EMS padziļināšanā, lai palielinātu noturību. Tas palīdzēs stiprināt euro starptautisko nozīmi un veicināt Eiropas ekonomiskās intereses visā pasaulē.

3.   Vispārīgas piezīmes

3.1.

Ir apstiprinājusies Eiropas Komisijas 2020. gada pavasara drūmā ekonomikas prognoze, ka Eiropas Savienībā 2020. gadā “ir sākusies spēcīgākā ekonomikas recesija tās vēsturē”. Covid-19 krīze ir izraisījusi vairākus pieprasījuma un piedāvājuma satricinājumus, kas nozīmē, ka 2020. gadā ir paredzams IKP samazinājums par 7,8 %. Pasliktinājusies arī situācija darba tirgū, lai gan, pateicoties vērienīgiem politikas pasākumiem, piemēram, saīsināta darba laika shēmām, ekonomikas lejupslīde nav pilnībā atspoguļota bezdarba rādītājos. Tomēr mēs saskaramies ar kopējā nostrādāto stundu skaita samazināšanos un aktivitātes līmeņa pazemināšanos, jo demotivētie darba ņēmēji ir pametuši darba tirgu.

3.2.

Atveseļošanās 2021. gadā varētu būt lēnāka, nekā gaidīts. Valda liela nenoteiktība. EESK uzskata, ka ir svarīgi jau laikus paredzēt virkni nopietnu risku, tostarp atkārtotu lejupslīdi, masveida bezdarbu, bankrotus, finanšu tirgus nestabilitāti, deflāciju un nenoteiktības negatīvo ietekmi uz patēriņu un pašiem ieguldījumiem. Pandēmijas krīze, visticamāk, saasinās arī pašreizējās problēmas, tādas kā, piemēram, zemais ieguldījumu līmenis, atšķirību palielināšanās starp dalībvalstīm un reģioniem, nevienlīdzība sabiedrībā un politiskā spriedze. Turklāt norises 2021. gadā varētu radīt negatīvas sekas ilgtermiņā, kamēr joprojām neatliekams jautājums būs klimata krīzes pārvarēšana.

3.3.

Ņemot to vērā, EESK atzinīgi vērtē Komisijas ieteikumu kopumu. Ieteikumos ir atspoguļoti daudzi apsvērumi, kas izklāstīti EESK atzinuma papildinājumā “Eurozonas ekonomikas politika 2020. gadā” (1). Turklāt atlabšana būs sekmīga tikai tad, ja to papildinās mūsu ekonomikas un sabiedrības pārstrukturēšana nolūkā izveidot integrētāku, demokrātiskāku un sociāli labāk attīstītu Savienību. Ekonomikas politikas veidotāju galvenais uzdevums 2021. gadā būs radīt vidi, kas veicina ilgtspējīgu un iekļaujošu izaugsmi. Tādēļ ir svarīgi atgūt uzticēšanos.

3.4.

EESK stingri atbalsta vērienīgos ES krīzes pārvarēšanas plānus un it īpaši Atveseļošanas un noturības mehānismu. Lai nodrošinātu ātru un efektīvu atlabšanu, ir steidzami vajadzīga solidaritāte. Eiropas uzņēmumiem, darba ņēmējiem un pilsoniskajai sabiedrībai ir vajadzīgi resursi, lai pārvarētu krīzi. Tāpēc nevajadzētu nedz apšaubīt atveseļošanas plānu, nedz arī atlikt tā īstenošanu. Visas vajadzīgās vienošanās būtu jāpanāk pēc iespējas ātrāk.

4.   Īpašas piezīmes

4.1.

EESK atzinīgi vērtē Komisijas ieteikumu nodrošināt tādu politisku nostāju, ar kuru tiek atbalstīta ekonomikas atveseļošana. Pārāk agra atbalsta pasākumu izbeigšana vājinās ES krīzes pārvarēšanas pasākumu ietekmi. Valdībām būtu jāspēj īstenot nepieciešamos pasākumus neatkarīgi no to pašreizējā parāda līmeņa. Labākais veids, kā panākt valsts finanšu ilgtspēju, ir nodrošināt ilgtspējīgu un iekļaujošu izaugsmi. Ražīguma veicināšana varētu paātrināt deficīta samazināšanu turpmākajos gados (2). Lai nepieļautu atgriešanos pie vecajiem fiskālajiem noteikumiem un pārkārtotos uz tādu ekonomikas pārvaldību, kas vērsta uz labklājību (3), EESK mudina pēc iespējas drīzāk atsākt pārvaldības pārskatīšanas procesu. Aktualizētiem fiskālajiem noteikumiem vajadzētu stāties spēkā tikai tad, kad būs ievērojami samazinājies bezdarbs.

4.2.

EESK atzinīgi vērtē Komisijas ieteikumu paaugstināt privāto un publisko ieguldījumu līmeni. Lai īsā laikposmā panāktu atlabšanu, stiprinātu konkurētspēju, saglabātu pasaules ekonomiskās lielvaras pozīciju un nodrošinātu sociālu un ekoloģisku pamatu nākamo paaudžu labklājībai, ir steidzami jāpārkārtojas uz ilgtspējīgiem un zaļiem ieguldījumiem, ieguldījumiem infrastruktūrā un veselības aprūpē un/vai ieguldījumiem, kas vairo ražīgumu. Par ieguldījumu būtu jāuzskata arī ar darba ņēmēju pārkvalifikāciju saistīti izdevumi. EESK norāda uz savu ieteikumu pieņemt “zelta likumu”.

4.3.

Pandēmija vairo nevienlīdzību un sociālo atstumtību. Krīze smagi skar daudzas sievietes, migrantus, cilvēkus ar invaliditāti un jauniešus. Vissmagāk varētu ciest tie, kuri bija neaizsargāti jau pirms krīzes. Tomēr arī daudzi darba ņēmēji, kuriem ir kvalitatīvs darbs, jūtas pakļauti darba apstākļu pasliktināšanās, ienākumu samazināšanās vai bezdarba riskam. EESK aicina visos paredzētajos atveseļošanas pasākumos par prioritāti noteikt nevienlīdzības novēršanu. Rūpīgāk jāanalizē krīzes ietekme gan uz sociālo atstumtību, gan uz augošo sociālekonomisko nedrošību, kas skar lielu daļu iedzīvotāju. No atlabšanas izrietošie ieguvumi jāsadala vienlīdzīgi. Tas ir arī kritiski svarīgi, lai stiprinātu uzticēšanos un stabilizētu pieprasījumu.

4.4.

Par vienu no galvenajām prioritātēm arī turpmāk jāizvirza vienotā tirgus tālāka integrācija. Tajā ietilpst arī Eiropas sociālo tiesību pīlāra principu īstenošana. Uzņēmējdarbības vides un sociālās vides uzlabošanai jāiet kopsolī. EESK atsaucas uz Komisijas darba dokumentu “ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšana”, kurā norādīts, ka “(..) ilgtspējīgas attīstības mērķi liks Eiropas Savienībai koncentrēties uz tādu ilgtspējīgu izaugsmi, kas ir saderīga ar planētas iespējām, uz labklājību, iekļautību un taisnīgumu. Ar to tiek atzīts, ka ekonomikai jākalpo cilvēkiem un planētai”. Dažas no daudzajām iniciatīvām, kuru mērķis ir sociālāka Eiropa, ir priekšlikums direktīvai par pienācīgu minimālo algu un rīcības plāns Eiropas sociālo tiesību pīlāra īstenošanai. EESK ir arī pieņēmusi atzinumu par Eiropas pamatdirektīvu par ienākumu minimumu (4) un atzinumu par Eiropas obligātajiem standartiem bezdarba apdrošināšanas jomā (5).

4.5.

Atzinīgi vērtējami ir arī Komisijas ieteikumi attiecībā uz darba tirgu, tostarp ieteikumi veicināt taisnīgus darba apstākļus, nodrošināt sociālo partneru iesaisti politikas veidošanā un stiprināt sociālo dialogu un darba koplīguma slēgšanas sarunas. EESK aicina noteikt augstākus standartus sociālo partneru un pilsoniskās sabiedrības iesaistīšanai klimata politikā. Strukturālas pārmaiņas, kas vajadzīgas, lai pārietu uz bezoglekļa ekonomiku, varētu atbalstīt ar sociālu dialogu starp attiecīgajiem reģioniem un sociālajiem partneriem, lai saglabātu sociālos aspektus. Izšķiroši svarīgi būs arī nodrošināt pilsoniskās sabiedrības iesaisti Atveseļošanas un noturības instrumentam paredzēto nacionālo plānu izstrādē un īstenošanā, kuras uzraudzība gaidāma arī ar Eiropas pusgada procesu.

4.6.

Ir vajadzīgas efektīvas sistēmas, kā apkarot gan izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, gan agresīvu nodokļu plānošanu, nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un korupciju. EESK aicina izlēmīgi reformēt nodokļu politiku, lai risinātu ekonomikas, sociālās un vides problēmas. Tas nozīmē arī pārvietot nodokļu slogu no darbaspēka uz nodokļu bāzēm, kas darbaspēka piedāvājumam nav tik nelabvēlīga, turklāt jāņem vērā attiecīgā sadales ietekme un jāizvairās no regresīvas ietekmes. EESK aicina steidzami rīkoties arī saistībā ar kvalificēta vairākuma balsošanu, kā tā ieteikusi iepriekšējos atzinumos (6). Būtu jāanalizē iespējas uzlikt minimālo faktisko nodokli uzņēmumu peļņai un tas, kā šādu koncepciju piemērot. Visbeidzot, EESK aicina panākt lielāku progresu saistībā ar jaunu pašu resursu ieviešanu, kā norādīts atveseļošanas plānā.

4.7.

EESK piekrīt Komisijai, ka būtu jāpabeidz banku savienības un kapitāla tirgu savienības izveide, par prioritāti nosakot finanšu tirgus stabilitāti. Banku sektorā dividenžu izmaksas tagad — galvenokārt brīvprātīgi — ir ierobežotas. Būtu jāapsver iespēja šos ierobežojumus saglabāt un atlabšanas periodā šīs izmaksas pilnībā pārtraukt attiecībā uz bankām, kuras izmanto dažāda veida publisko atbalstu. Tas samazinātu finanšu tirgus nestabilitātes risku un varētu arī uzlabot banku gaidāmās peļņas izredzes.

Briselē, 2021. gada 27. janvārī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja

Christa SCHWENG


(1)  OV C 10, 11.1.2021, 79. lpp.

(2)  Beļģijas Valsts banka lēš, ka ar krīzi saistītajam vienreizējam deficītam 2020. gadā piemīt potenciāls radīt vienreizēju ietekmi -4,6 % apmērā no IKP.

(3)  OV C 429, 11.12.2020., 227. lpp.

(4)  OV C 190, 5.6.2019., 1. lpp.

(5)  OV C 97, 24.3.2020, 32. lpp.

(6)  OV C 353, 18.10.2019., 90. lpp., OV C 364, 28.10.2020., 29. lpp


Top
  翻译: