Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0843

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam, par Padomes nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas par vispārēju nosacītības režīmu Savienības budžeta aizsardzībai pieņemšanu

COM/2020/843 final

Briselē, 14.12.2020

COM(2020) 843 final

2018/0136(COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM,

ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam,

par

Padomes nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas par vispārēju nosacītības režīmu Savienības budžeta aizsardzībai pieņemšanu


2018/0136 (COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM,

ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam,


par

Padomes nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas par vispārēju nosacītības režīmu Savienības budžeta aizsardzībai pieņemšanu

1.Konteksts

Datums, kad priekšlikums nosūtīts Eiropas Parlamentam un Padomei:
(dokuments COM(2018) 324 final – 2018/0136 COD):

2018. gada 2. maijs

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinuma datums:

2018. gada 18. septembris

Eiropas Parlamenta nostājas datums (pirmais lasījums):

2019. gada 4. aprīlis

Grozītā priekšlikuma nosūtīšanas datums:

neattiecas

Padomes nostājas pieņemšanas datums:

2020. gada 14. decembris

2.Komisijas priekšlikuma mērķis

Šā priekšlikuma mērķis ir paredzēt noteikumus, kas nepieciešami Savienības budžeta aizsardzībai vispārēju trūkumu gadījumā saistībā ar tiesiskumu dalībvalstīs.

Šādos gadījumos Eiropas Savienībai vajadzētu būt iespējai pieņemt attiecīgus pasākumus, pilnībā ievērojot pārredzamības un proporcionalitātes principu.

3.Komentāri par Padomes nostāju

Padomes nostāja, kas pieņemta pirmajā lasījumā, pilnībā atspoguļo starp Eiropas Parlamentu un Padomi 2020. gada 5. novembrī panākto politisko vienošanos. Komisija atbalsta šo vienošanos. Turpmāk ir izklāstīti šīs vienošanās galvenie punkti.

·Izmaiņas terminoloģijā, proti, termins “vispārīgi trūkumi saistībā ar tiesiskumu dalībvalstīs” aizstāts ar terminu “tiesiskuma principu pārkāpumi”: ir pievienots formulējums, ar ko tiek precizēts, ka mehānismu var izmantot arī, lai novērstu sistēmiskus pārkāpumus (kas ir plaši izplatīti vai kas radušies publisko iestāžu atkārtotas prakses vai bezdarbības dēļ, vai vispārīgu pasākumu dēļ). Turklāt ir uzsvērta papildināmība ar piemērojamiem nozaru un finanšu noteikumiem.

·Mehānisma preventīvā dimensija: ir precizēts, ka pasākumus varētu veikt arī tādu pārkāpumu gadījumā, kas “nopietni draud ietekmēt” Savienības finanšu pareizu pārvaldību vai Savienības finanšu intereses. Komisijas priekšlikumā nebija iekļauta kvalifikācija “nopietni”, taču tā ir pieņemama, jo ir saglabāta mehānisma preventīvā dimensija.

·Gala labuma guvēju aizsardzības pastiprināšana, nosakot Komisijai pienākumu sniegt informāciju un norādījumus. Komisija darīs visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka attiecīgā dalībvalsts faktiski izmaksā visas maksājamās summas (izmantojot esošos mehānismus). Tādējādi tiek stiprināta gala labuma guvēju un galasaņēmēju aizsardzība saskaņā ar priekšlikumu.

·Pasākumu pieņemšanas un atcelšanas procedūra un izmaiņas attiecībā uz Padomē piemērojamo balsu vairākumu: procedūra tika racionalizēta, lai nodrošinātu efektīvu un ātru mehānismu, vienlaikus saglabājot attiecīgo dalībvalstu tiesības tikt uzklausītām. Padome lēmumu pieņems kvalificēta vairākuma balsošanā (Komisijas ierosinātais apvērstais kvalificētais balsu vairākums). Apsvērumā un pantā ir atgādināts, ka Komisija nolūkā nodrošināt, ka Padome pilda savu pienākumu pieņemt lēmumu, var izmantot savas institucionālās prerogatīvas. Izmaiņas neietekmē mehānisma vispārējo efektivitāti, un to rezultātā ir saglabāta Komisijas institucionālā autonomija.

·“Apturēšanas sistēma”: apsvērumā ir paskaidrots, ka attiecīgā dalībvalsts izņēmuma kārtā var lūgt Eiropadomes priekšsēdētāju nodot šo jautājumu izskatīšanai Eiropadomē. Ja šis politiskais solis tiktu sperts, Padome principā nepieņemtu lēmumu, kamēr Eiropadome nebūtu apspriedusi šo jautājumu. Šai apspriešanai būtu jānotiek ne vēlāk kā trīs mēnešu laikā. Komisija pieņem šo kompromisu, jo tas paredz politiskas diskusijas, kas neietver formālu procedūras posmu vai Eiropadomes iesaisti budžeta izpildē, un, tā kā tas neietekmē Padomes lēmumu pieņemšanas pilnvaras un Komisijas lomu, tam nevajadzētu padarīt mehānismu neefektīvu.

·Noteikuma par “strukturēta dialogu” pievienošana: iespēja Parlamentam aicināt Komisiju uz strukturētu dialogu par tās konstatējumiem ir pieņemama.

4.Secinājums

Komisija atbalsta iestāžu sarunu rezultātus un tāpēc var akceptēt Padomes nostāju pirmajā lasījumā.

5.KOMISIJAS PAZIŅOJUMI

Komisija ir nākusi klajā ar vienu vienpusēju paziņojumu un vienu kopīgu paziņojumu, un tie ir iekļauti pielikumā.



PIELIKUMS

Komisijas paziņojumi

Komisijas paziņojums par Eiropas Parlamentam un Padomei iesniedzamo ziņojumu par regulas piemērošanu:

Komisija piekrīt apsvērt iespēju Eiropas Parlamentam un Padomei iesniedzamajam ziņojumam par šīs regulas piemērošanu vajadzības gadījumā pievienot attiecīgus priekšlikumus.”

Kopīgais paziņojums par šīs regulas satura iespējamu iekļaušanu Finanšu regulā:

“Neskarot Komisijas iniciatīvas tiesības, Eiropas Parlaments, Padome un Komisija vienojas apsvērt šīs regulas satura iekļaušanu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES, Euratom) 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) (“Finanšu regula”) tās nākamās pārskatīšanas laikā.”

Top
  翻译: