1.6.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 150/1


EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (ES) 2022/850

(2022. gada 30. maijs)

par datorizētu sistēmu datu pārrobežu elektroniskai apmaiņai tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā (e-CODEX sistēma) un ar ko groza Regulu (ES) 2018/1726

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 81. panta 2. punktu un 82. panta 1. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (1),

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (2),

tā kā:

(1)

Vieni no galvenajiem Savienības brīvības, drošības un tiesiskuma telpas mērķiem, kas nostiprināti Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) trešās daļas V sadaļā, ir nodrošināt iedzīvotājiem un uzņēmumiem efektīvu piekļuvi tiesu iestādēm un atvieglot tiesu iestāžu sadarbību starp dalībvalstīm civillietās, tostarp komerclietās, un krimināllietās.

(2)

Piekļūt tiesu sistēmām reizēm ir sarežģīti vairāku iemeslu dēļ, tādu kā formālas un dārgas juridiskās procedūras, ilga procesuālā kavēšanās un augstas tiesu sistēmu izmantošanas izmaksas.

(3)

Tādēļ ir svarīgi izstrādāt atbilstošus kanālus, lai nodrošinātu, ka tieslietu sistēmas var efektīvi sadarboties digitālā veidā. Līdz ar to ir būtiski Savienības līmenī izveidot informācijas tehnoloģiju sistēmu, kas ļauj veikt ātru, tiešu, sadarbspējīgu, ilgtspējīgu, uzticamu un drošu ar lietu saistīto datu pārrobežu elektronisku apmaiņu, vienmēr ievērojot tiesības uz personas datu aizsardzību. Šādai sistēmai būtu jāsekmē tiesu iestāžu pieejamības un pārredzamības uzlabošana, dodot iedzīvotājiem un uzņēmumiem iespēju veikt dokumentu un pierādījumu digitālu apmaiņu ar tiesu vai citām kompetentām iestādēm, ja to paredz valsts vai Savienības tiesību akti. Minētajai sistēmai būtu jāpalielina iedzīvotāju uzticēšanās Savienībai un savstarpēja uzticēšanās starp dalībvalstu tiesu un citām kompetentām iestādēm.

(4)

Būtu jāveicina tiesvedības civillietās un krimināllietās digitalizācija ar mērķi stiprināt tiesiskumu un pamattiesību garantijas Savienībā, jo īpaši sekmējot tiesu iestāžu pieejamību.

(5)

Šī regula attiecas uz datu pārrobežu elektronisku apmaiņu tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā. Tiesu iestāžu sadarbība civillietās un krimināllietās un tiesu vai citu kompetento iestāžu attiecīgās kompetences būtu jāsaprot saskaņā ar Savienības tiesību aktiem un Eiropas Savienības Tiesas judikatūru.

(6)

Iepriekš ar lietu saistītu datu pārrobežu elektroniskai apmaiņai ir izstrādāti rīki, kas nav aizstājuši esošās aizmugursistēmas, kuras izveidotas dalībvalstīs, vai nav prasījuši dārgas modifikācijas tajās. E-tiesiskuma komunikācijas ar tiešsaistes datu apmaiņas starpniecību (e-CODEX) sistēma ir svarīgākais līdz šim izstrādātais šāds rīks.

(7)

e-CODEX sistēma ir rīks, kas īpaši izstrādāts ar mērķi sekmēt datu pārrobežu elektronisku apmaiņu tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā. Saistībā ar pieaugošu tiesvedības digitalizāciju civillietās un krimināllietās e-CODEX sistēmas mērķis ir uzlabot pārrobežu saziņas efektivitāti starp kompetentajām iestādēm un veicināt tiesu iestāžu pieejamību iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Līdz brīdim, kad e-CODEX sistēma tiks nodota Eiropas Savienības Aģentūrai lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (eu-LISA), kas izveidota ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1726 (3), e-CODEX sistēmu pārvaldīs dalībvalstu un organizāciju konsorcijs ar finansējumu no Savienības programmām (“struktūra, kas pārvalda e-CODEX sistēmu”).

(8)

e-CODEX sistēma nodrošina tieslietu nozarei sadarbspējīgs risinājums kompetento valsts iestāžu, piemēram, tiesu iestāžu, vai citu organizāciju IT sistēmu savienošanai. Tādēļ e-CODEX sistēma būtu jāuzskata par vēlamo risinājumu sadarbspējīgam, drošam un decentralizētam sakaru tīklam starp valstu IT sistēmām tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā.

(9)

Šajā regulā datu elektroniska apmaiņa ietver jebkādu saturu, kas ar e-CODEX sistēmas starpniecību ir elektroniski nosūtāms, piemēram, teksta vai skaņas, vizuālu vai audiovizuālu ierakstu, strukturētu vai nestrukturētu datu, datņu vai metadatu veidā.

(10)

Šī regula neparedz e-CODEX sistēmas obligātu izmantošanu. Tajā pašā laikā nekam šajā regulā nevajadzētu liegt dalībvalstīm izstrādāt un uzturēt izmēģinājuma izmantošanas gadījumus.

(11)

e-CODEX sistēma sastāv no diviem programmatūras elementiem: vārtejas ziņojumu apmaiņai ar citām vārtejām; un savienotāja, kas nodrošina vairākas ar ziņojumu apmaiņu starp valstu IT sistēmām saistītas funkcionalitātes. Pašlaik vārteja balstās uz Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta pamatelementu eDelivery, kuru uztur Komisija, savukārt savienotāja pārvaldību īsteno struktūra, kas pārvalda e-CODEX sistēmu. Savienotājs nodrošina tādas funkcijas kā elektronisko parakstu pārbaude, izmantojot drošības bibliotēku, un piegādes apliecinājums. Turklāt struktūra, kas pārvalda e-CODEX sistēmu, ir izstrādājusi datu shēmas digitālajām veidlapām, kas izmantojamas konkrētos civilprocesos un kriminālprocesos, kuros tā ir izmēģinājusi e-CODEX sistēmu.

(12)

Ņemot vērā e-CODEX sistēmas nozīmi pārrobežu apmaiņā tiesu iestāžu sadarbības jomā Savienībā, e-CODEX sistēma būtu jāizveido ar ilgtspējīgu Savienības tiesisko regulējumu, kas paredz noteikumus tās darbībai un pilnveidei. Šādam tiesiskajam regulējumam būtu jānodrošina pamattiesību aizsardzība, kā paredzēts Eiropas Savienības Pamattiesību hartā, it sevišķi to tiesību, kas noteiktas hartas VI sadaļā un jo īpaši 47. pantā par tiesībām uz efektīvu tiesību aizsardzību un taisnīgu tiesu. Tam nekādā veidā nevajadzētu apdraudēt to procesuālo tiesību aizsardzību, kuras ir būtiskas minēto pamattiesību aizsardzībai. Tajā arī būtu skaidri jāizklāsta un jāizstrādā e-CODEX sistēmas sastāvdaļas, lai garantētu tās tehnisko ilgtspēju un drošību. e-CODEX sistēmai būtu jāizveido e-CODEX piekļuves punkta IT sastāvdaļas, kuras sastāv no vārtejas drošai saziņai ar citām identificētām vārtejām un savienotāja ziņojumu apmaiņas atbalstam. e-CODEX sistēmā būtu jāiekļauj arī digitālie procesuālie standarti, lai sekmētu e-CODEX piekļuves punktu izmantošanu juridiskām procedūrām, kuras paredzētas Savienības tiesību aktos, kas pieņemti tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā, un ļautu veikt informācijas apmaiņu starp e-CODEX piekļuves punktiem.

(13)

Ņemot vērā to, ka, lai sasniegtu šīs regulas mērķi – standartizētu un jēgpilnu mijiedarbību starp divām vai vairāk pusēm –, veicinošam faktoram vajadzētu būt semantiskai mijiedarbībai, kas ir viens no sadarspējas līmeņiem, īpaša uzmanība būtu jāpievērš ES e-tiesiskuma pamatleksikai, kas ir resurss atkārtoti izmantojamiem semantiskiem terminiem un definīcijām, kuru izmanto, lai nodrošinātu datu konsekvenci un datu kvalitāti laika gaitā un visos izmantošanas gadījumos.

(14)

Tā kā ir jānodrošina e-CODEX sistēmas un tās pārvaldības ilgtermiņa ilgtspēja, vienlaikus ievērojot tiesu iestāžu neatkarības principu, būtu jāizraugās e-CODEX sistēmas pārvaldībai piemērota struktūra. Būtu jānodrošina tiesu iestāžu neatkarība saistībā ar e-CODEX sistēmas pārvaldību minētajā struktūrā.

(15)

Vispiemērotākā struktūra e-CODEX sistēmas pārvaldībai ir aģentūra, jo tās pārvaldības struktūra ļautu dalībvalstīm iesaistīties e-CODEX sistēmas pārvaldībā, piedaloties aģentūras valdē, programmas vadības valdē un padomdevēju grupā. eu-LISA ir atbilstoša pieredze lielapjoma IT sistēmu pārvaldībā. Tāpēc e-CODEX sistēmas pārvaldība būtu jāuztic eu-LISA. Ir arī jākoriģē pašreizējā eu-LISA pārvaldības struktūra, pielāgojot tās valdes pienākumus un izveidojot e-CODEX padomdevēju grupu. Tāpēc būtu attiecīgi jāgroza Regula (ES) 2018/1726. Būtu arī jāizveido īpaša e-CODEX programmas vadības valde, ņemot vērā dzimumu līdzsvaru. e-CODEX programmas vadības valdei būtu jākonsultē eu-LISA valde attiecībā uz prioritāšu noteikšanu darbībām, tostarp attiecībā uz digitālo procesuālo standartu, jaunu funkciju un jaunu programmatūras versiju izstrādi.

(16)

Saskaņā ar 19. pantu Regulā (ES) 2018/1726 eu-LISA valdes funkcijas cita starpā ir nodrošināt, ka visos eu-LISA lēmumos un darbībās, kas ietekmē lielapjoma IT sistēmas brīvības, drošības un tiesiskuma telpā, ir ievērots tiesu iestāžu neatkarības princips. eu-LISA pārvaldības struktūra un finansēšanas shēma sniedz papildu garantijas, ka minētais princips tiek ievērots. Tāpat ir svarīgi ar e-CODEX padomdevēju grupas un e-CODEX programmas vadības valdes starpniecību e-CODEX sistēmas pārvaldībā iesaistīt juridisko profesiju pārstāvjus, citus ekspertus un attiecīgas ieinteresētās personas. Sīki izstrādātai kārtībai un nosacījumiem attiecībā uz juridisko profesiju pārstāvjus, citu ekspertu un attiecīgu ieinteresēto personu iesaistīšanu būtu jānodrošina viņu efektīva līdzdalība un apspriešanās ar viņiem, proti, nodrošinot, ka tiek pienācīgi ņemtas vērā viņu atsauksmes.

(17)

Ņemot vērā eu-LISA prioritāros uzdevumus izstrādāt un pārvaldīt ieceļošanas/izceļošanas sistēmu (IIS), Eiropas ceļošanas informācijas un atļauju sistēmu (ETIAS), centralizētu sistēmu tādu dalībvalstu identificēšanai, kurām ir informācija par notiesājošiem spriedumiem par trešo valstu valstspiederīgajiem un bezvalstniekiem (ECRIS-TCN), pārskatīto Šengenas informācijas sistēmu (SIS), Vīzu informācijas sistēmu (VIS) un Eurodac, kā arī stratēģisko uzdevumu izveidot satvaru sadarbspējai starp ES informācijas sistēmām, eu-LISA vajadzētu pārņemt atbildību par e-CODEX sistēmu laikposmā no 2023. gada 1. jūlija līdz 2023. gada 31. decembrim.

(18)

e-CODEX korespondentiem vajadzētu būt tiesīgiem lūgt un saņemt šajā regulā paredzēto tehnisko atbalstu, un viņiem būtu jāsniedz atbalsts e-CODEX sistēmas darbībai starp dalībvalstīm. Jautājums par e-CODEX korespondentu skaitu dalībvalstīs un Komisijā būtu jārisina ar pakalpojumu līmeņa prasībām eu-LISA veicamajām darbībām proporcionāli dalībvalstu vai Komisijas autorizēto e-CODEX piekļuves punktu skaitam un to digitālo procesuālo standartu skaitam, kurus tie piemēro.

(19)

e-CODEX sistēmu var izmantot pārrobežu civillietās un krimināllietās. Vajadzētu būt iespējai izmantot e-CODEX sistēmu un e-CODEX sistēmas sastāvdaļas citiem nolūkiem, kas neietilpst tiesu iestāžu sadarbības jomā saskaņā ar valsts vai Savienības tiesību aktiem, ja vien šāda izmantošana netraucē e-CODEX sistēmas izmantošanai. Šo regulu piemēro tikai datu pārrobežu apmaiņai starp pievienotām sistēmām, izmantojot autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, saskaņā ar attiecīgajiem digitālajiem procesuālajiem standartiem.

(20)

eu-LISA vajadzētu būt atbildīgai par e-CODEX sistēmas sastāvdaļām, izņemot vārtejas pārvaldību, jo Komisija pašlaik to nodrošina starpnozaru līmenī eDelivery ietvaros. eu-LISA būtu no struktūras, kas pārvalda e-CODEX sistēmu, jāpārņem pilna atbildība par savienotāja pārvaldību un digitālajiem procesuālajiem standartiem. Ņemot vērā to, ka vārteja un savienotājs ir neatņemamas e-CODEX sistēmas sastāvdaļas, eu-LISA būtu jānodrošina, ka savienotājs ir saderīgs ar jaunāko vārtejas versiju. Šajā nolūkā Komisijai no šīs regulas spēkā stāšanās brīža būtu eu-LISA jāiekļauj sagatavošanās darbā, kas tiek veikts, pirms eu-LISA pārņem atbildību par e-CODEX sistēmu, un attiecīgajā eDelivery pārvaldības struktūrā.

(21)

Lai nodrošinātu vienādus nosacījumus šīs regulas īstenošanai, būtu jāpiešķir īstenošanas pilnvaras Komisijai. Minētās pilnvaras būtu jāizmanto saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 182/2011 (4). Minētajā satvarā pieņemtajos īstenošanas aktos būtu jānosaka: minimālās tehniskās specifikācijas un standarti, tostarp drošībai un integritātes un autentiskuma pārbaudes metodēm, kuriem vajadzētu būt e-CODEX sistēmas sastāvdaļu pamatā; pakalpojumu līmeņa prasības darbībām, kuras veic eu-LISA, un citas nepieciešamās tehniskās specifikācijas minētajām darbībām, tostarp e-CODEX korespondentu skaits autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem proporcionāli autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktu skaitam un to digitālo procesuālo standartu skaitam, kurus tie piemēro; un īpašā kārtība e-CODEX sistēmas nodošanai un pārņemšanai. Ar īstenošanas aktiem vajadzētu spēt arī izveidot digitālos procesuālos standartus, kas sekmētu e-CODEX sistēmas izmantošanu tiesu iestāžu sadarbības procedūrās civillietās un krimināllietās.

(22)

Savienotājam būtu jāspēj tehniski atbalstīt visu veidu elektroniskos zīmogus un elektroniskos parakstus, kā paredzēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 910/2014 (5). Komisijas noteiktajās minimālajās tehniskajās specifikācijās un standartos būtu jāiekļauj drošības darbības standarti attiecībā uz savienotāju. Drošības prasībās, kas attiecas uz savienotāja darbību, būtu jāņem vērā standarti attiecībā uz informācijas drošību un esošie Savienības tiesību akti, piemēram, Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 910/2014, (ES) 2016/679 (6) un (ES) 2018/1725 (7) un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/680 (8).

(23)

Būtu jānosaka eu-LISA konkrētie pienākumi attiecībā uz e-CODEX sistēmas pārvaldību.

(24)

eu-LISA uzdevumos būtu jāiekļauj jaunu funkciju pievienošana e-CODEX sistēmai, ja tas vajadzīgs. Vienai no šādām jaunām funkcijām vajadzētu būt funkcijai savienotājā, kas ļauj izgūt attiecīgus statistikas datus par to tehnisko ziņojumu skaitu, kuri nosūtīti un saņemti ar katra autorizētā e-CODEX piekļuves punkta starpniecību.

(25)

Valsts līmenī dalībvalstīm vajadzētu būt iespējai autorizēt publiskas iestādes vai juridiskas personas, piemēram, privātus uzņēmumus vai organizācijas, kas pārstāv praktizējošus juristus, darbināt e-CODEX piekļuves punktus. Dalībvalstīm būtu jāuztur šādu autorizētu e-CODEX piekļuves punktu saraksts un būtu par tiem jāpaziņo eu-LISA, lai nodrošinātu tiem iespēju savstarpēji mijiedarboties attiecīgo procedūru kontekstā. Struktūrām, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus valsts līmenī, ir jāievēro datu aizsardzības prasības un principi, kas noteikti Regulā (ES) 2016/679. Savienības līmenī Komisijai vajadzētu būt iespējai autorizēt Savienības iestādes, struktūras, birojus un aģentūras darbināt e-CODEX piekļuves punktus. Komisijai būtu jāuztur šādu autorizētu e-CODEX piekļuves punktu saraksts un būtu par tiem jāpaziņo eu-LISA, lai nodrošinātu tiem iespēju savstarpēji mijiedarboties attiecīgo procedūru kontekstā. Struktūrām, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus Savienības līmenī, ir jāievēro datu aizsardzības prasības un principi, kas noteikti Regulā (ES) 2018/1725. Lai arī eu-LISA būtu jānodrošina e-CODEX sistēmas pārvaldība un ņemot vērā e-CODEX sistēmas decentralizēto raksturu, atbildīgām par autorizēto e-CODEX piekļuves punktu izveidošanu un darbināšanu vajadzētu būt tikai tām struktūrām, kas darbina attiecīgos autorizētos e-CODEX piekļuves punktus. Struktūrai, kas darbina autorizētu e-CODEX piekļuves punktu, būtu saskaņā ar piemērojamiem tiesību aktiem jāuzņemas atbildība par jebkādu kaitējumu, kas rodas minētā autorizētā e-CODEX piekļuves punkta darbības rezultātā. Dalībvalstīm un Komisijai būtu jāpārliecinās, ka struktūrām, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, ir nepieciešamais tehniskais aprīkojums un cilvēkresursi, lai garantētu e-CODEX sistēmas pienācīgu un uzticamu darbību. Ja minētajām struktūrām nav nepieciešamā tehniskā aprīkojuma un cilvēkresursu, to autorizētajam e-CODEX piekļuves punktam būtu jāzaudē autorizācija.

(26)

Dalībvalstīm būtu jāuzrauga autorizētie e-CODEX piekļuves punkti, par kuriem tās ir atbildīgas, jo īpaši tad, ja tos darbina struktūras, kas nav publiskas iestādes. Dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka ir spēkā atbilstoši datu drošības pasākumi.

(27)

Dalībvalstīm būtu jāinformē sabiedrība par e-CODEX sistēmu, izmantojot lielapjoma komunikācijas kanālu kopumu, tostarp tīmekļa vietnes un sociālo mediju platformas.

(28)

Lai arī katra dalībvalsts pati nosaka digitālos procesuālos standartus, ko ir tiesīgs piemērot katrs e-CODEX piekļuves punkts, kuru tā ir autorizējusi, katrai dalībvalstij tomēr būtu jānodrošina, ka tās teritorijā piemēro visus digitālos procesuālos standartus, kas pieņemti ar īstenošanas aktiem saskaņā ar šo regulu.

(29)

Būtu jāievieš mehānisms tādu instrumentu ietekmes pārraudzībai, kas ļauj Savienībā veikt datu pārrobežu elektronisku apmaiņu tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā. Tāpēc struktūrām, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, vajadzētu spēt sistemātiski vākt un uzturēt visaptverošus datus par e-CODEX sistēmas izmantošanu. Tam vajadzētu ne tikai atvieglot dalībvalstu darbu attiecīgo datu vākšanā un nodrošināt savstarpēju pārskatatbildību un pārredzamību, bet arī ievērojami atvieglot Komisijai veikt ex post pārraudzību attiecībā uz Savienības tiesību aktiem, kas pieņemti sadarbības civillietās un krimināllietās jomā. Vāktajā informācijā būtu jāietver tikai apkopotie dati, un tiem nevajadzētu būt personas datiem.

(30)

Sniedzot tehnisko atbalstu e-CODEX korespondentiem saistībā ar e-CODEX sistēmu, eu-LISA būtu jādarbojas kā vienotam kontaktpunktam, tostarp attiecībā uz vārteju.

(31)

eu-LISA, pildot savus uzdevumus, būtu jāuztur augsts drošības līmenis. Turpmākajā programmatūras tehniskās izstrādes vai tās modernizācijas gaitā eu-LISA būtu jāīsteno integrētas drošības, kā arī integrētas datu aizsardzības un datu aizsardzības pēc noklusējuma principi atbilstīgi Regulai (ES) 2018/1725. Struktūrai, kas darbina autorizētu e-CODEX piekļuves punktu, vajadzētu būt atbildīgai par to datu drošību un aizsardzību, kuri tiek nosūtīti, izmantojot tās autorizēto e-CODEX piekļuves punktu.

(32)

Izmantojot e-CODEX sistēmu, nebūtu jānosūta klasificēta informācija, kas definēta Padomē sanākušo Eiropas Savienības dalībvalstu nolīguma par tādas klasificētās informācijas aizsardzību, ar kuru apmainās Eiropas Savienības interesēs (9), 2. pantā, ja vien nav izpildīti attiecīgie nosacījumi, kas paredzēti minētajā nolīgumā, citos Savienības tiesību aktos un valsts tiesību aktos.

(33)

Lai eu-LISA varētu pienācīgi sagatavoties e-CODEX sistēmas pārņemšanai, struktūrai, kas pārvalda e-CODEX sistēmu, līdz 2022. gada 31. decembrim būtu jāiesniedz nodošanas dokuments, kurā sīki izklāstīta e-CODEX sistēmas nodošanas kārtība, t. sk. sekmīga nodošanas procesa un minētā procesa sekmīgas pabeigšanas kritēriji atbilstīgi īstenošanas aktiem, kurus Komisija pieņēmusi, ievērojot šo regulu. Nodošanas dokumentā būtu jāietver e-CODEX sistēmas sastāvdaļas, tostarp vārteja, savienotājs un digitālie procesuālie standarti, kā arī attiecīgie atbalsta programmatūras produkti, dokumentācija un citi resursi. Komisijai būtu jāpārrauga nodošanas un pārņemšanas process, lai nodrošinātu tā atbilstību īstenošanas aktiem, kas pieņemti, ievērojot šo regulu, un nodošanas dokumentam. Pārņemšanai būtu jānotiek tikai tad, kad Komisija – pēc apspriešanās ar struktūru, kas pārvalda e-CODEX sistēmu, un eu-LISA – ir paziņojusi par sekmīgu procesa pabeigšanu. Pēc nodošanas dokumenta iesniegšanas un līdz sekmīgai e-CODEX sistēmas nodošanai eu-LISA struktūrai, kas pārvalda e-CODEX sistēmu, nevajadzētu veikt izmaiņas e-CODEX sistēmā vai piegādāt jaunas programmatūras versijas, izņemot nolūkā veikt e-CODEX sistēmas koriģējošo apkopi.

(34)

Nododot e-CODEX sistēmu eu-LISA, būtu arī jānodrošina, ka visas intelektuālā īpašuma tiesības vai lietošanas tiesības, kas saistītas ar e-CODEX sistēmu un attiecīgajiem atbalsta programmatūras produktiem, dokumentāciju un citiem resursiem, tiek nodotas eu-LISA, lai tā varētu pildīt savus pienākumus saskaņā ar šo regulu. Tomēr galvenajām e-CODEX sistēmas programmatūras sastāvdaļām līgumiska nodošana nav nepieciešama, jo minētās programmatūras sastāvdaļas ir atklātais pirmkods un uz to attiecas Eiropas Savienības sabiedriskā licence.

(35)

Lai Komisija varētu regulāri izvērtēt e-CODEX sistēmu, eu-LISA reizi divos gados būtu jāziņo Komisijai par e-CODEX sistēmas tehnisko attīstību un tehnisko darbību. Minētā ziņojuma nolūkos dalībvalstīm būtu jāsniedz eu-LISA attiecīgā informācija par autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem pievienotajām sistēmām to teritorijā, un Komisijai būtu jāsniedz attiecīga informācija par autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem, ko darbina Savienības iestādes, struktūras, biroji un aģentūras.

(36)

e-CODEX padomdevēju grupai būtu jāsniedz eu-LISA nepieciešamās speciālās zināšanas saistībā ar e-CODEX sistēmu, jo īpaši, veicinot pieredzes un paraugprakses apmaiņu. e-CODEX padomdevēju grupai vajadzētu būt iespējai iesaistīties jaunu digitālo procesuālo standartu izstrādē, tostarp to, kas sākti pēc dalībvalstu ierosmes.

(37)

e-CODEX programmas vadības valdes locekļu un viņu aizstājēju amata pilnvaru termiņam vajadzētu būt atjaunojamam. Būtu pienācīgi jāņem vērā dažādu dalībvalstu pārstāvība e-CODEX programmas vadības valdē, kas ir jāveicina, kad vien iespējams, lai nodrošinātu, ka laika gaitā e-CODEX programmas vadības valdē tiek pārstāvētas visas dalībvalstis.

(38)

Pildot savus pienākumus, e-CODEX programmas vadības valdei būtu jānodrošina, ka visi pasākumi, ko eu-LISA veic attiecībā uz e-CODEX sistēmu, vai nu tehniski, piemēram, pasākumi attiecībā uz infrastruktūru, datu pārvaldību un datu nodalīšanu, vai organizatoriski, piemēram, pasākumi attiecībā uz būtisku personālu un citiem cilvēkresursiem, ir saskaņā ar tiesu iestāžu neatkarības principu.

(39)

Lai Eiropas Parlaments un Padome varētu novērtēt e-CODEX sistēmas nodošanas panākumus un to, cik labi e-CODEX sistēma darbojas kopumā, Komisijai būtu regulāri jāsagatavo e-CODEX sistēmas vispārēji izvērtējumi. Pirmais šāds izvērtējums Komisijai būtu jāsagatavo trīs gadus pēc tam, kad eu-LISA ir pārņēmusi atbildību par e-CODEX sistēmu, un pēc tam reizi četros gados.

(40)

eu-LISA būtu jāsniedz pietiekami resursi, lai nodrošinātu, ka tā spēj adekvāti pildīt savus jaunos uzdevumus, kā izklāstīts šajā regulā. Resursi, kas atvēlēti e-CODEX sistēmas darbībai saskaņā ar šo regulu, nebūtu jāizmanto nekādam citam nolūkam.

(41)

Attiecībā uz izmaksām, kas radušās, pildot šajā regulā noteiktos uzdevumus, nekam šajā regulā nebūtu jāliedz dalībvalstīm pieteikties finansējumam no Savienības finansēšanas programmām, kurš nepieciešams e-CODEX sistēmas īstenošanai valsts līmenī.

(42)

Ciktāl to atļauj valsts tiesību akti, nekas šajā regulā neliedz informāciju eu-LISA iesniegt automātiski, jo īpaši šajā regulā paredzētos paziņojumus.

(43)

Šī regula neparedz nekādu īpašu juridisko pamatu personas datu apstrādei. Jebkurai personas datu apstrādei saskaņā ar šo regulu būtu jāatbilst piemērojamajiem datu aizsardzības noteikumiem. Uz personas datu apstrādi, ko veic struktūras, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, kuri saskaņā ar šo regulu izveidoti dalībvalstu teritorijā, attiecas Regula (ES) 2016/679 un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2002/58/EK (10) un (ES) 2016/680.

(44)

Personas datu apstrādei, ko saistībā ar šo regulu veic Savienības iestādes, struktūras, biroji un aģentūras, piemēro Regulu (ES) 2018/1725.

(45)

Starptautiskām organizācijām vai tām pakārtotām struktūrām, kuru darbību reglamentē starptautiskās publiskās tiesības, vai citām attiecīgām vienībām vai struktūrām, kas ir izveidotas ar divu vai vairāk valstu savstarpēju nolīgumu vai pamatojoties uz šādu nolīgumu, vajadzētu būt iespējai kā attiecīgām ieinteresētām personām piedalīties e-CODEX sistēmā pēc tam, kad tās darbības pārvaldība ir uzticēta eu-LISA. Minētajā nolūkā un lai nodrošinātu e-CODEX sistēmas efektīvu, standartizētu un drošu darbību, eu-LISA vajadzētu būt iespējai slēgt darba vienošanās ar minētajām organizācijām, struktūrām un vienībām, ievērojot Regulu (ES) 2018/1726.

(46)

Ņemot vērā to, ka šīs regulas mērķus, proti, izveidot e-CODEX sistēmu Savienības līmenī un sistēmas pārvaldību uzticēt eu-LISA, nevar pietiekami labi sasniegt atsevišķās dalībvalstīs, bet darbības mēroga un iedarbības dēļ to var labāk sasniegt Savienības līmenī, Savienība var pieņemt pasākumus saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību (LES) 5. pantā noteikto subsidiaritātes principu. Saskaņā ar minētajā pantā noteikto proporcionalitātes principu šajā regulā paredz vienīgi tos pasākumus, kas ir vajadzīgi minēto mērķu sasniegšanai.

(47)

Komisijai būtu jāizpēta, vai ir iespējams ļaut trešām valstīm piedalīties e-CODEX sistēmā, un vajadzības gadījumā jāiesniedz tiesību akta priekšlikums, lai atļautu šādu līdzdalību un minētajā nolūkā izstrādātu noteikumus un protokolus.

(48)

Saskaņā ar 1. un 2. pantu Protokolā Nr. 22 par Dānijas nostāju, kas pievienots LES un LESD, Dānija nepiedalās šīs regulas pieņemšanā, un Dānijai šī regula nav saistoša un nav jāpiemēro.

(49)

Saskaņā ar 1. un 2. pantu un 4.a panta 1. punktu Protokolā Nr. 21 par Apvienotās Karalistes un Īrijas nostāju saistībā ar brīvības, drošības un tiesiskuma telpu, kas pievienots LES un LESD, un neskarot minētā protokola 4. pantu, Īrija nepiedalās šīs regulas pieņemšanā, un tai šī regula nav saistoša un nav jāpiemēro.

(50)

eu-LISA mītne tika izveidota Tallinā, Igaunijā. Ņemot vērā e-CODEX sistēmas specifisko raksturu un iezīmes, tika uzskatīts par piemērotu e-CODEX sistēmu izstrādāt un tās darbību pārvaldīt Tallinā, Igaunijā.

(51)

Saskaņā ar Regulas (ES) 2018/1725 42. panta 1. punktu ir notikusi apspriešanās ar Eiropas Datu aizsardzības uzraudzītāju, kas 2021. gada 26. janvārī sniedza atzinumu,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. NODAĻA

VISPĀRĪGI NOTEIKUMI

1. pants

Priekšmets

1.   Ar šo regulu izveido e-CODEX sistēmas tiesisko regulējumu.

2.   Ar šo regulu paredz noteikumus par:

a)

e-CODEX sistēmas definīciju, sastāvu, funkcijām un pārvaldību;

b)

Eiropas Aģentūras lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (eu-LISA) pienākumiem attiecībā uz e-CODEX sistēmu;

c)

Komisijas, dalībvalstu un struktūru, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, pienākumiem;

d)

e-CODEX sistēmas drošības tiesisko regulējumu.

2. pants

Darbības joma

Šo regulu piemēro datu pārrobežu elektroniskai apmaiņai tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā, izmantojot e-CODEX sistēmu, atbilstīgi Savienības tiesību aktiem, kas pieņemti minētajā jomā.

3. pants

Definīcijas

Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

1)

e-CODEX sistēma” (e-tiesiskuma komunikācijas ar tiešsaistes datu apmaiņas starpniecību sistēma) ir decentralizēta un sadarbspējīga sistēma pārrobežu saziņai, kuras mērķis ir sekmēt datu, kuri ietver jebkādu elektroniskā veidā nosūtāmu saturu, ātru, drošu un uzticamu elektronisku apmaiņu tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā;

2)

e-CODEX piekļuves punkts” ir aparatūras infrastruktūrā uzstādītas programmatūras pakotnes, kas spēj drošā un uzticamā veidā nosūtīt informāciju uz citiem e-CODEX piekļuves punktiem un saņemt informāciju no tiem;

3)

“autorizēts e-CODEX piekļuves punkts” ir e-CODEX piekļuves punkts, kuru autorizējusi Komisija vai kāda dalībvalsts un par kuru paziņots eu-LISA saskaņā ar 6. panta 4. punktu vai 8. panta 1. punktu, un kurš piemēro vismaz vienu digitālo procesuālo standartu;

4)

“struktūra, kas darbina autorizētu e-CODEX piekļuves punktu” ir valsts publiska iestāde vai juridiska persona, kas ir autorizēta saskaņā ar valsts tiesību aktiem, vai Savienības iestāde, struktūra, birojs vai aģentūra, kas darbina autorizētu e-CODEX piekļuves punktu;

5)

e-CODEX korespondents” ir fiziska persona, ko izraudzījusi dalībvalsts vai Komisijas un kas var lūgt un saņemt no eu-LISA tehnisko atbalstu, kā minēts 7. panta 1. punkta f) apakšpunktā, saistībā ar visām e-CODEX sistēmas sastāvdaļām saskaņā ar 7. panta 3. punktu;

6)

“pievienota sistēma” ir IT sistēma, kas ir pievienota e-CODEX piekļuves punktam nolūkā veikt datu apmaiņu ar citām šādām IT sistēmām;

7)

“centrālā testēšanas platforma” ir e-CODEX sistēmas sastāvdaļa, ko izmanto tikai testēšanai un kas nodrošina funkciju kopumu, kuru var izmantot struktūras, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, lai pārbaudītu, vai to autorizētie piekļuves punkti darbojas pareizi un vai digitālie procesuālie standarti pievienotajās sistēmās, kas saistītas ar minētajiem autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem, tiek izmantoti pareizi;

8)

“darbības procesu modelis” ir vairāku saistītu, strukturētu darbību vai uzdevumu konceptuālā modeļa grafisks un tekstuāls atveidojums, kā arī attiecīgie datu modeļi un secība, kādā darbības vai uzdevumi veicami, lai panāktu standartizētu un jēgpilnu mijiedarbību starp divām vai vairāk pusēm;

9)

“digitālais procesuālais standarts” ir tādas tehniskās specifikācijas darbības procesu modeļiem un datu shēmām, kas nosaka elektronisko struktūru datiem, kuru apmaiņu veic, izmantojot e-CODEX sistēmu, un kā pamatā ir ES e-tiesiskuma pamatleksika.

4. pants

Nediskriminēšana un pamattiesību ievērošana

Visu to personu pamattiesības un pamatbrīvības, kuras skar datu elektroniska apmaiņa, izmantojot e-CODEX sistēmu, jo īpaši tiesības uz efektīvu tiesu iestāžu pieejamību, tiesības uz taisnīgu tiesu, diskriminācijas aizlieguma princips, tiesības uz personas datu aizsardzību un tiesības uz privātumu, tiek pilnībā ievērotas saskaņā ar Savienības tiesību aktiem.

2. NODAĻA

e-CODEX SISTĒMAS SASTĀVS, FUNKCIJAS UN PIENĀKUMI ATTIECĪBĀ UZ SISTĒMU

5. pants

e-CODEX sistēmas sastāvs

1.    e-CODEX sistēma sastāv no:

a)

e-CODEX piekļuves punkta;

b)

digitāliem procesuāliem standartiem; un

c)

atbalsta programmatūras produktiem, dokumentācijas un citiem resursiem, kas uzskaitīti pielikumā.

2.    e-CODEX piekļuves punkti sastāv no:

a)

vārtejas, ko veido programmatūra, kuras pamatā ir kopīgs protokolu kopums, kas nodrošina drošu informācijas apmaiņu telekomunikāciju tīklā ar citām vārtejām, kuras izmanto to pašu kopīgo protokolu kopumu;

b)

savienotāja, kas ļauj savienot pievienotās sistēmas ar a) apakšpunktā minēto vārteju un sastāv no programmatūras, kuras pamatā ir kopīgs atvērto protokolu kopums, kas ļauj veikt:

i)

ziņojumu strukturēšanu, reģistrēšanu un sasaistīšanu;

ii)

ziņojumu integritātes un autentiskuma pārbaudi;

iii)

laikam piesaistītu pierādījumu izveidi par ziņojumu, kuru apmaiņa veikta, saņemšanu.

6. pants

Komisijas pienākumi

1.   Līdz 2022. gada 31. decembrim Komisija ar īstenošanas aktiem nosaka:

a)

minimālās tehniskās specifikācijas un standartus, tostarp attiecībā uz drošību un integritātes un autentiskuma pārbaudes metodēm, kuri ir 5. pantā minēto e-CODEX sistēmas sastāvdaļu pamatā;

b)

pakalpojumu līmeņa prasības 7. pantā minētajām darbībām, kuras jāveic eu-LISA, un citas šīm darbībām nepieciešamās tehniskās specifikācijas, tostarp e-CODEX korespondentu skaitu;

c)

īpašo kārtību nodošanas un pārņemšanas procesam, kas minēts 10. pantā.

2.   Komisija ar īstenošanas aktiem var pieņemt digitālos procesuālos standartus, ja vien digitālo procesuālo standartu pieņemšana nav paredzēta citos Savienības tiesību aktos tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā.

3.   Šā panta 1. un 2. punktā minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar pārbaudes procedūru, kas minēta 19. panta 2. punktā.

4.   Komisija uztur sarakstu ar autorizētiem e-CODEX piekļuves punktiem, kurus darbina Savienības iestādes, struktūras, biroji un aģentūras, un ar digitālajiem procesuālajiem standartiem, kurus katrs no minētajiem autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem piemēro. Komisija nekavējoties paziņo eu-LISA minēto sarakstu un visas izmaiņas tajā.

5.   Komisija izraugās vairākus e-CODEX korespondentus proporcionāli e-CODEX piekļuves punktu skaitam, kurus tā ir autorizējusi, un digitālo procesuālo standartu skaitam, kurus piemēro minētie autorizētie e-CODEX piekļuves punkti. Attiecībā uz e-CODEX sistēmu, kuru darbina Savienības iestādes, struktūras, biroji un aģentūras, tikai minētie e-CODEX korespondenti ir tiesīgi lūgt un saņemt tehnisko atbalstu, kā minēts 7. panta 1. punkta f) apakšpunktā, saskaņā ar noteikumiem, kas izklāstīti īstenošanas aktos, kurus pieņem, ievērojot šā panta 1. punkta b) apakšpunktu. Komisija paziņo eu-LISA savu izraudzīto e-CODEX korespondentu sarakstu un visas izmaiņas tajā.

7. pants

eu-LISA pienākumi

1.    eu-LISA atbild par 5. pantā minētajām e-CODEX sistēmas sastāvdaļām, izņemot vārteju, un jo īpaši par šādiem uzdevumiem:

a)

programmatūras produktu un citu resursu izstrāde, uzturēšana, kļūdu novēršana tajos un to atjaunināšana, tostarp attiecībā uz drošību, un to izplatīšana struktūrām, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus;

b)

tādas dokumentācijas sagatavošana, uzturēšana un atjaunināšana, kura saistīta ar e-CODEX sistēmas sastāvdaļām, tās atbalsta programmatūras produktiem un citiem resursiem, un minētās dokumentācijas izplatīšana struktūrām, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus;

c)

tādas konfigurācijas datnes izstrāde, uzturēšana un atjaunināšana, kas satur izsmeļošu autorizēto e-CODEX piekļuves punktu sarakstu, tostarp digitālos procesuālos standartus, kurus piemēro katrs no minētajiem autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem, un tās izplatīšana struktūrām, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus;

d)

tehnisku izmaiņu veikšana e-CODEX sistēmā un jaunu funkciju, kas publicētas kā jaunas programmatūras versijas, pievienošana tai, lai reaģētu uz jaunām prasībām, piemēram, uz tām, kas izklāstītas 6. panta 2. punktā minētajos īstenošanas aktos, vai ja to lūgusi e-CODEX padomdevēju grupa;

e)

testēšanas darbību, tostarp savienojamības, atbalstīšana un koordinēšana, iesaistot autorizētos e-CODEX piekļuves punktus;

f)

tehniskā atbalsta sniegšana e-CODEX korespondentiem saistībā ar e-CODEX sistēmu;

g)

digitālo procesuālo standartu izstrāde, ieviešana, uzturēšana un atjaunināšana, un to izplatīšana struktūrām, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus;

h)

saraksta ar tiem autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem, par kuriem tai ir paziņots, un tiem digitālajiem procesuālajiem standartiem, kurus piemēro katrs no minētajiem autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem, publicēšana tās tīmekļa vietnē;

i)

atbildēšana uz Komisijas dienestu lūgumiem sniegt tehniskas konsultācijas un atbalstu saistībā ar 6. panta 2. punktā minēto īstenošanas aktu sagatavošanu;

j)

jaunu digitālo procesuālo standartu nepieciešamības izvērtēšana un to novērtēšana un sagatavošana, tostarp, organizējot un sekmējot seminārus ar e-CODEX korespondentiem;

k)

ES e-tiesiskuma pamatleksikas, kas ir digitālo procesuālo standartu pamatā, izstrāde, uzturēšana un atjaunināšana;

l)

drošības darbības standartu izstrāde un izplatīšana, kā paredzēts 11. pantā;

m)

apmācības nodrošināšana, tostarp visām attiecīgajām ieinteresētajām personām, par e-CODEX sistēmas tehnisko izmantošanu saskaņā ar Regulu (ES) 2018/1726, tostarp tiešsaistes mācību materiālu nodrošināšana.

2.    eu-LISA ir atbildīga par šādiem papildu uzdevumiem:

a)

tās uzdevumu izpildei nepieciešamās aparatūras un programmatūras IT infrastruktūras nodrošināšana, darbība un uzturēšana tās tehniskajos centros;

b)

centrālas testēšanas platformas nodrošināšana, darbība un uzturēšana, vienlaikus nodrošinot pārējās e-CODEX sistēmas integritāti un pieejamību;

c)

sabiedrības informēšana par e-CODEX sistēmu, izmantojot lielapjoma komunikācijas kanālu kopumu, tostarp tīmekļa vietnes vai sociālo mediju platformas;

d)

ar e-CODEX sistēmu un tās veicamajām darbībām saistītas netehniska rakstura informācijas sagatavošana, atjaunināšana un izplatīšana tiešsaistē.

3.   Šā panta 1. punkta f) apakšpunkta nolūkos eu-LISA darba laikā dara resursus pieejamus dežūrrežīmā, lai e-CODEX korespondentiem nodrošinātu vienotu kontaktpunktu tehniskajam atbalstam, tostarp vārtejai.

8. pants

Dalībvalstu pienākumi

1.   Dalībvalstis saskaņā ar piemērojamiem valsts un Savienības tiesību aktiem autorizē e-CODEX piekļuves punktus pievienotajām sistēmām to teritorijā. Dalībvalstis uztur sarakstu ar minētajiem autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem un ar digitālajiem procesuālajiem standartiem, kurus piemēro katrs autorizētais e-CODEX piekļuves punkts. Dalībvalstis nekavējoties paziņo eu-LISA minēto sarakstu un visas izmaiņas tajā. Dalībvalstis uzrauga savus autorizētos e-CODEX piekļuves punktus, nodrošinot, ka pastāvīgi tiek ievēroti nosacījumi, saskaņā ar kuriem tika piešķirta autorizācija. Dalībvalstis nedarbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus trešās valstīs.

2.   Katra dalībvalsts izraugās noteiktu skaitu e-CODEX korespondentu proporcionāli e-CODEX piekļuves punktu skaitam, kurus tā ir autorizējusi, un digitālo procesuālo standartu skaitam, kurus piemēro minētie autorizētie e-CODEX piekļuves punkti. Tikai minētie e-CODEX korespondenti ir tiesīgi lūgt un saņemt tehnisko atbalstu, kā minēts 7. panta 1. punkta f) apakšpunktā, saskaņā ar noteikumiem, kas izklāstīti īstenošanas aktos, kurus pieņem, ievērojot 6. panta 1. punkta b) apakšpunktu. Katra dalībvalsts paziņo eu-LISA savu izraudzīto e-CODEX korespondentu sarakstu un visas izmaiņas tajā.

9. pants

Struktūru, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, pienākumi

1.   Struktūra, kas darbina autorizētu e-CODEX piekļuves punktu, atbild par tā drošu izveidi un tā drošu darbību. Minētais pienākums ietver nepieciešamos pielāgojumus savienotājam, kas minēts 5. panta 2. punkta b) apakšpunktā, lai nodrošinātu tā saderību ar visām pievienotajām sistēmām.

2.   Struktūra, kas darbina autorizētu e-CODEX piekļuves punktu, dalībvalstij, kura ir autorizējusi konkrēto e-CODEX piekļuves punktu, sniedz statistikas datus, kas noteikti 15. panta 1. punktā un attiecīgajos Savienības tiesību aktos, kuri pieņemti tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā.

3.   Atbildību par jebkādu kaitējumu, kurš rodas autorizēta e-CODEX piekļuves punkta un jebkuru pievienoto sistēmu darbības rezultātā, pamatojoties uz piemērojamajiem tiesību aktiem, uzņemas struktūra, kas darbina minēto autorizēto e-CODEX piekļuves punktu.

10. pants

Nodošana un pārņemšana

1.   Struktūra, kas pārvalda e-CODEX sistēmu, līdz 2022. gada 31. decembrim iesniedz eu-LISA kopēju nodošanas dokumentu, kurā sīki izklāstīta e-CODEX sistēmas nodošanas kārtība, tostarp sekmīga nodošanas procesa un minētā procesa sekmīgas pabeigšanas kritēriji, kā arī ar to saistītā dokumentācija, kā noteikts īstenošanas aktos, kas pieņemti, ievērojot 6. panta 1. punkta c) apakšpunktu. Nodošanas dokumentā iekļauj arī noteikumus par intelektuālā īpašuma tiesībām vai lietošanas tiesībām, kas attiecas uz e-CODEX sistēmu un pielikumā uzskaitītajiem atbalsta programmatūras produktiem, dokumentāciju un citiem resursiem, kas ļauj eu-LISA pildīt tās pienākumus saskaņā ar 7. pantu.

2.   Sešu mēnešu laikā pēc 1. punktā minētā nodošanas dokumenta iesniegšanas veic nodošanas un pārņemšanas procesu starp struktūru, kas pārvalda e-CODEX sistēmu, un eu-LISA. Līdz nodošanai struktūra, kas pārvalda e-CODEX sistēmu, saglabā pilnu atbildību par to un nodrošina, ka e-CODEX sistēmā netiek veiktas nekādas izmaiņas un netiek piegādātas jaunas programmatūras versijas, izņemot nolūkā veikt e-CODEX sistēmas koriģējošo apkopi.

3.   Komisija pārrauga nodošanas un pārņemšanas procesu, lai nodrošinātu, ka struktūra, kas pārvalda e-CODEX sistēmu, un eu-LISA pareizi īsteno e-CODEX sistēmas nodošanas procesa sīki izstrādāto kārtību, balstoties uz 1. punktā minētajiem kritērijiem. Komisija līdz 2023. gada 31. jūlijam sniedz Eiropas Parlamentam un Padomei aktuālu informāciju par nodošanas un pārņemšanas procesu.

4.   eu-LISA pārņem atbildību par e-CODEX sistēmu dienā, kad Komisija pasludina nodošanas un pārņemšanas procesu par sekmīgi noslēgtu, laikposmā no 2023. gada 1. jūlija līdz 2023. gada 31. decembrim, pēc apspriešanās ar struktūru, kas pārvalda e-CODEX sistēmu, un eu-LISA.

11. pants

Drošība

1.   Pēc e-CODEX sistēmas sekmīgas pārņemšanas eu-LISA ir atbildīga par augsta līmeņa drošības uzturēšanu tai uzticēto uzdevumu izpildē, tostarp par 7. panta 2. punktā minētās aparatūras un programmatūras IT infrastruktūras drošību. Jo īpaši eu-LISA izstrādā un uztur e-CODEX drošības plānu un nodrošina, ka e-CODEX sistēma tiek darbināta saskaņā ar minēto drošības plānu, ņemot vērā e-CODEX sistēmā apstrādātās informācijas klasifikāciju un eu-LISA informācijas drošības noteikumus. Drošības plānā paredz e-CODEX sistēmas regulāras drošības pārbaudes un revīzijas, tostarp programmatūras drošības novērtējumus, kurās piedalās struktūras, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus.

2.   Pildot savus pienākumus, eu-LISA īsteno integrētas drošības, kā arī integrētas datu aizsardzības un datu aizsardzības pēc noklusējuma principus.

3.   Struktūras, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, vienpersoniski atbild par to drošu izveidi un to drošu darbību, tostarp, caur tiem nosūtīto datu drošību, ņemot vērā tehniskos standartus, kas noteikti īstenošanas aktos, kuri pieņemti, ievērojot 6. panta 1. punkta a) apakšpunktu, un drošības noteikumus un norādījumus, kas minēti šā panta 6. punktā.

4.   Struktūras, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, nekavējoties paziņo par visiem drošības incidentiem eu-LISA un – gadījumos, ja autorizētu e-CODEX piekļuves punktu darbina valsts publiska iestāde vai juridiska persona, kas ir autorizēta saskaņā ar valsts tiesību aktiem, – dalībvalstij, kas uztur sarakstu, kurā minētais autorizētais e-CODEX piekļuves punkts ir iekļauts, vai – ja autorizētu e-CODEX piekļuves punktu darbina Savienības iestāde, struktūra, birojs vai aģentūra – Komisijai.

5.   Ja eu-LISA konstatē jebkādu ievainojamību vai drošības incidentu, vai ja tā saņem paziņojumu par drošības incidentu, kā paredzēts 4. punktā, eu-LISA veic drošības incidenta analīzi un nekavējoties informē struktūras, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, ko šis incidents ir skāris, un e-CODEX padomdevēju grupu.

6.   eu-LISA izstrādā drošības noteikumus un norādījumus attiecībā uz autorizētiem e-CODEX piekļuves punktiem. Struktūras, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, sniedz eu-LISA paziņojumus, kas apliecina to atbilstību autorizētu e-CODEX piekļuves punktu drošības noteikumiem. Minētos paziņojumus atjaunina reizi gadā vai ikreiz, kad citādi ir nepieciešamas izmaiņas.

12. pants

e-CODEX padomdevēju grupa

1.   No 2023. gada 1. janvārae-CODEX padomdevēju grupa, kas izveidota, ievērojot Regulas (ES) 2018/1726 27. panta 1. punkta dc) apakšpunktu, nodrošina eu-LISA nepieciešamās speciālās zināšanas saistībā ar e-CODEX sistēmu, jo īpaši saistībā ar gada darba programmas un gada darbības pārskata sagatavošanu. e-CODEX padomdevēju grupa var izveidot apakšgrupas dažu tās locekļu sastāvā konkrētu jautājumu, tostarp konkrētu digitālo procesuālo standartu, izskatīšanai.

2.    e-CODEX padomdevēju grupa jo īpaši:

a)

seko līdzi e-CODEX sistēmas īstenošanas gaitai dalībvalstīs;

b)

izvērtē jaunu digitālo procesuālo standartu nepieciešamību un tos novērtē un sagatavo;

c)

veicina zināšanu apmaiņu;

d)

pārrauga, vai eu-LISA ievēro pakalpojumu līmeņa prasības, kas izklāstītas īstenošanas aktā, kurš pieņemts, ievērojot 6. panta 1. punkta b) apakšpunktu;

e)

sniedz atzinumu par 16. pantā minētā ziņojuma projektu.

3.   Nodošanas un pārņemšanas procesā, kas minēts 10. pantā, e-CODEX padomdevēju grupa tiekas regulāri, vismaz katru otro mēnesi, līdz nodošanas un pārņemšanas process ir sekmīgi pabeigts, un pēc tam vismaz reizi sešos mēnešos.

4.   e-CODEX padomdevēju grupa pēc katras sanāksmes sniedz ziņojumu e-CODEX programmas vadības valdei. e-CODEX padomdevēju grupa nodrošina tehniskas speciālās zināšanas, lai atbalstītu e-CODEX programmas vadības valdes uzdevumus.

5.   e-CODEX padomdevēju grupa savā darbā iesaista attiecīgās ieinteresētās personas un ekspertus, tostarp tiesu iestāžu darbiniekus, praktizējošus juristus un profesionālās organizācijas, kuras skar e-CODEX sistēma, kuras to izmanto vai kuras tajā piedalās.

13. pants

e-CODEX programmas vadības valde

1.   eu-LISA valde līdz 2023. gada 1. janvārim izveido pastāvīgu e-CODEX programmas vadības valdi.

e-CODEX programmas vadības valde:

a)

konsultē eu-LISA valdi par e-CODEX sistēmas ilgtermiņa ilgtspēju, jo īpaši 10. pantā minētā nodošanas un pārņemšanas procesa laikā, kā arī attiecībā uz prioritāšu noteikšanu darbībām un par citām stratēģiskām saistībām;

b)

nodrošina e-CODEX sistēmas pienācīgu pārvaldību; un

c)

pārrauga tiesu iestāžu neatkarības principa ievērošanu un vajadzības gadījumā aicina veikt preventīvus vai koriģējošus pasākumus.

e-CODEX programmas vadības valdei nav pilnvaru pārstāvēt eu-LISA valdes locekļus.

2.    e-CODEX programmas vadības valdē ir desmit locekļi:

a)

šīs regulas 12. pantā minētās e-CODEX padomdevēju grupas priekšsēdētājs;

b)

astoņi eu-LISA valdes iecelti locekļi; un

c)

viens Komisijas iecelts loceklis.

Katram e-CODEX programmas vadības valdes loceklim ir aizstājējs. eu-LISA valde nodrošina, ka e-CODEX programmas vadības valdes locekļiem un aizstājējiem, kurus tā ieceļ, ir nepieciešamā pieredze, tostarp tieslietu jomā, un speciālās zināšanas saistībā ar viņu uzdevumu izpildi.

3.   e-CODEX programmas vadības valdes locekļu un viņu aizstājēju amata pilnvaru termiņš ir četri gadi, un tas ir atjaunojams.

4.   eu-LISA piedalās e-CODEX programmas vadības valdes darbā. Šajā nolūkā viens eu-LISA pārstāvis piedalās e-CODEX programmas vadības valdes sanāksmēs, lai ziņotu par darbu saistībā ar e-CODEX sistēmu un par jebkādu citu ar to saistītu darbu un darbībām.

5.   e-CODEX programmas vadības valde tiekas vismaz reizi sešos mēnešos vai, ja tas ir nepieciešams, biežāk. e-CODEX programmas vadības valde regulāri un vismaz pēc katras sanāksmes iesniedz eu-LISA valdei rakstiskus ziņojumus par e-CODEX sistēmas statusu un progresu.

6.    e-CODEX programmas vadības valde nosaka savu reglamentu, kurā jo īpaši iekļauj noteikumus par:

a)

priekšsēdētāja un priekšsēdētāja vietnieka izvēli un viņu pilnvaru termiņu;

b)

sanāksmju vietām;

c)

sanāksmju sagatavošanu;

d)

ieinteresēto personu un ekspertu, tostarp tiesu iestāžu darbinieku, praktizējošu juristu un profesionālo organizāciju, kuras skar e-CODEX sistēma, kuras to izmanto vai kuras tajā piedalās, piedalīšanos sanāksmēs;

e)

komunikācijas plāniem, kas nodrošina, ka tie eu-LISA valdes locekļi, kuri nav e-CODEX programmas vadības valdes locekļi, tiek pilnībā informēti par e-CODEX programmas vadības valdes darbu.

7.   Regulas (ES) 2018/1726 21. panta 1. punktu mutatis mutandis piemēro attiecībā uz e-CODEX programmas vadības valdes priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietnieku.

8.   Visi ceļa un uzturēšanās izdevumi, kas rodas e-CODEX programmas vadības valdes locekļiem un to aizstājējiem, ir saprātīgi un samērīgi, un tos sedz eu-LISA saskaņā ar savu reglamentu.

9.   eu-LISA nodrošina e-CODEX programmas vadības valdes sekretariātu.

14. pants

Tiesu iestāžu neatkarība

1.   Pildot savus pienākumus saskaņā ar šo regulu, visas struktūras ievēro tiesu iestāžu neatkarības principu, ņemot vērā varas dalīšanas principu.

2.   Minētajā nolūkā eu-LISA resursus, kas tai piešķirti e-CODEX sistēmas vajadzībām, pilnā apmērā atvēl e-CODEX sistēmas darbībai saskaņā ar šo regulu un nodrošina tiesu iestāžu pārstāvju iesaisti e-CODEX sistēmas pārvaldībā, ievērojot 12. un 13. pantu.

15. pants

Paziņojumi

1.   Līdz katra gada 31. janvārim pēc tam, kad eu-LISA ir sekmīgi pārņēmusi atbildību par e-CODEX sistēmu, dalībvalstis sniedz eu-LISA šādus statistikas datus:

a)

tehnisko ziņojumu skaits, kas nosūtīti un saņemti, izmantojot katru autorizēto e-CODEX piekļuves punktu pievienotajām sistēmām to teritorijā, sagrupējot tos pēc attiecīgā autorizētā e-CODEX piekļuves punkta un digitālā procesuālā standarta, ja vien saskaņā ar kādu citu Savienības tiesību aktu netiek piemērota līdzvērtīga paziņošanas procedūra;

b)

to incidentu skaits un veids, ar kuriem saskārušās struktūras, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus pievienotajām sistēmām to teritorijā, kuri ir ietekmējuši e-CODEX sistēmas drošību, ja vien saskaņā ar kādu citu Savienības tiesību aktu netiek piemērota līdzvērtīga paziņošanas procedūra.

2.   Līdz katra gada 31. janvārim pēc tam, kad eu-LISA ir sekmīgi pārņēmusi atbildību par e-CODEX sistēmu, Komisija sniedz eu-LISA šādus statistikas datus:

a)

tehnisko ziņojumu skaits, kas nosūtīti un saņemti, izmantojot katru autorizēto e-CODEX piekļuves punktu, kuru darbina Savienības iestāde, struktūra, birojs vai aģentūra, sagrupējot tos pēc attiecīgā autorizētā e-CODEX piekļuves punkta un digitālā procesuālā standarta, ja vien saskaņā ar kādu citu Savienības tiesību aktu netiek piemērota līdzvērtīga paziņošanas procedūra;

b)

to incidentu skaits un veids, ar kuriem saskārušās struktūras, kas darbina autorizētus e-CODEX piekļuves punktus, ja minētās struktūras ir Savienības iestādes, struktūras, biroji un aģentūras, un kuri ir ietekmējuši e-CODEX sistēmas drošību, ja vien saskaņā ar kādu citu Savienības tiesību aktu netiek piemērota līdzvērtīga paziņošanas procedūra.

3.   Šā panta 1. un 2. punktā paredzētie paziņojumi apliecina to, vai 6. panta 4. punktā un 8. panta 1. punktā minētie saraksti ar autorizētiem e-CODEX piekļuves punktiem un digitālajiem procesuālajiem standartiem tiek pastāvīgi atjaunināti.

16. pants

Pārraudzība un ziņošana

1.   Divus gadus pēc tam, kad eu-LISA ir pārņēmusi atbildību par e-CODEX sistēmu, un pēc tam ik pēc diviem gadiem eu-LISA iesniedz Komisijai ziņojumu par e-CODEX sistēmas tehnisko darbību un izmantošanu, tostarp par e-CODEX sistēmas drošību.

2.    eu-LISA konsolidē datus, kas saņemti no Komisijas un dalībvalstīm, ievērojot 6. panta 4. punktu, 8. panta 1. punktu un 15. pantu, un šā panta 1. punktā paredzētā ziņojuma ietvaros sniedz šādus rādītājus:

a)

to digitālo procesuālo standartu saraksts un skaits, kuriem pārskata periodā izmantota e-CODEX sistēma;

b)

autorizēto e-CODEX piekļuves punktu skaits katrai dalībvalstij un katram digitālajam procesuālajam standartam;

c)

ar sistēmas starpniecību nosūtīto tehnisko ziņojumu skaits katram digitālajam procesuālajam standartam starp katru no autorizētajiem e-CODEX piekļuves punktiem;

d)

to incidentu skaits un veids, kuri ietekmē e-CODEX sistēmas drošību, un informācija par atbilstību e-CODEX drošības plānam.

3.   Trīs gadus pēc tam, kad eu-LISA ir pārņēmusi atbildību par e-CODEX sistēmu, un pēc tam ik pēc četriem gadiem Komisija sniedz e-CODEX sistēmas vispārēju izvērtējumu. Minētajā vispārējā izvērtējumā ietver šīs regulas piemērošanas novērtējumu un sasniegto rezultātu pārbaudi attiecībā pret izvirzītajiem mērķiem, un tajā var ierosināt iespējamas turpmākas darbības. Sagatavojot izvērtējumus, Komisija pārskata arī e-CODEX programmas vadības valdes lomu un tās turpināšanu objektīvu iemeslu dēļ un, ja nepieciešams, ierosina vajadzīgos uzlabojumus. Komisija vispārējo izvērtējumu nosūta Eiropas Parlamentam un Padomei.

17. pants

Sadarbība ar starptautiskajām organizācijām

1.   eu-LISA var slēgt darba vienošanās ar starptautiskām organizācijām vai to pakārtotām struktūrām, kuru darbību reglamentē starptautiskās publiskās tiesības, vai citām attiecīgām vienībām vai struktūrām, kas izveidotas ar divu vai vairāk valstu savstarpēju nolīgumu vai pamatojoties uz to, lai ļautu tām lūgt un saņemt tehnisko atbalstu, kad tās izmanto e-CODEX sistēmu. Šādas darba vienošanās tiek noslēgtas saskaņā ar Regulas (ES) 2018/1726 43. pantu.

2.   Šā panta 1. punktā minētās darba vienošanās var atļaut uz katru starptautisko organizāciju, struktūru vai vienību izraudzīties vienu fizisku personu, kas darbotos kā korespondents, kurš ir tiesīgs lūgt un saņemt tehnisko atbalstu, kā minēts 7. panta 1. punkta f) apakšpunktā, saskaņā ar noteikumiem, kas izklāstīti īstenošanas aktos, kuri pieņemti, ievērojot 6. panta 1. punkta b) apakšpunktu, ar noteikumu, ka šāds tehniskais atbalsts neskar 20. panta 1. punktā minētās izmaksas.

3. NODAĻA

GROZOŠIE NOTEIKUMI

18. pants

Grozījumi Regulā (ES) 2018/1726

Regulu (ES) 2018/1726 groza šādi:

1)

regulas 1. pantu groza šādi:

a)

pantā iekļauj šādu punktu:

“4.a   Aģentūra ir atbildīga par datorizētās sistēmas datu pārrobežu elektroniskai apmaiņai tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā (“e-CODEX sistēma”) izstrādi un darbības pārvaldību, tostarp tehnisko attīstību.”;

b)

panta 5. punktu aizstāj ar šādu:

“5.   Aģentūrai var uzticēt atbildību par tādu lielapjoma IT sistēmu sagatavošanu, izstrādi vai darbības pārvaldību brīvības, drošības un tiesiskuma telpā, kas nav minētas šā panta 3., 4. un 4.a punktā, tostarp esošo sistēmu, vienīgi tad, ja to paredz attiecīgie Savienības tiesību akti, ar kuriem reglamentē minētās sistēmas, balstoties uz LESD 67.–89. pantu, attiecīgos gadījumos ņemot vērā šīs regulas 14. pantā minētās norises izpētes jomā un šīs regulas 15. pantā minēto izmēģinājuma projektu rezultātus un koncepciju pamatojumus.”;

2)

iekļauj šādu pantu:

“8.b pants

Ar e-CODEX sistēmu saistītie uzdevumi

Attiecībā uz e-CODEX sistēmu aģentūra veic:

a)

uzdevumus, kas tai uzticēti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2022/850 (*1);

b)

uzdevumus, kas saistīti ar mācībām par e-CODEX sistēmas tehnisko izmantojumu, tostarp tiešsaistes mācību materiālu nodrošināšanu.

(*1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/850 (2022. gada 30. maijs) par datorizētu sistēmu pārrobežu elektroniskai datu apmaiņai tiesu iestāžu sadarbības civillietās un krimināllietās jomā (e-CODEX sistēma) un ar ko groza Regulu (ES) 2018/1726 (OV L 150, 31.5.2022., 1.. lpp.).”;"

3)

regulas 14. panta 1. punktu aizstāj ar šādu:

“1.   Aģentūra pārrauga norises izpētes jomā, kuras skar SIS II, VIS, Eurodac, IIS, ETIAS, DubliNet, ECRIS-TCN, e-CODEX sistēmas un citu 1. panta 5. punktā minēto lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldību.”;

4)

regulas 17. panta 3. punktā aiz otrās daļas iekļauj šādu daļu:

“Uzdevumus, kas saistīti ar 1. panta 4.a punktā un 8.b pantā minēto e-CODEX sistēmas izstrādi un darbības pārvaldību, veic Tallinā, Igaunijā.”;

5)

regulas 19. panta 1. punktu groza šādi:

a)

punkta ff) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

“ff)

pieņem ziņojumus par šādu sistēmu tehnisko darbību:

i)

SIS, ievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2018/1861 (*2) 60. panta 7. punktu un Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2018/1862 (*3) 74. panta 8. punktu;

ii)

VIS, ievērojot Regulas (EK) Nr. 767/2008 50. panta 3. punktu un Lēmuma 2008/633/TI 17. panta 3. punktu;

iii)

IIS, ievērojot Regulas (ES) 2017/2226 72. panta 4. punktu;

iv)

ETIAS, ievērojot Regulas (ES) 2018/1240 92. panta 4. punktu;

v)

ECRIS-TCN un ECRIS ieteicamās īstenošanas programmatūru, ievērojot Regulas (ES) 2019/816 36. panta 8. punktu;

vi)

sadarbspējas komponentiem, ievērojot Regulas (ES) 2019/817 78. panta 3. punktu un Regulas (ES) 2019/818 74. panta 3. punktu;

vii)

e-CODEX sistēmu, ievērojot Regulas (ES) 2022/850 16. panta 1. punktu;

(*2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1861 (2018. gada 28. novembris) par Šengenas Informācijas sistēmas (SIS) izveidi, darbību un izmantošanu robežpārbaužu jomā un ar kuru groza Konvenciju, ar ko īsteno Šengenas nolīgumu, un groza un atceļ Regulu (EK) Nr. 1987/2006 (OV L 312, 7.12.2018., 14. lpp.)."

(*3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1862 (2018. gada 28. novembris) par Šengenas Informācijas sistēmas (SIS) izveidi, darbību un izmantošanu policijas sadarbībā un tiesu iestāžu sadarbībā krimināllietās un ar ko groza un atceļ Padomes Lēmumu 2007/533/TI un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1986/2006 un Komisijas Lēmumu 2010/261/ES (OV L 312, 7.12.2018., 56. lpp.).”;"

b)

punkta mm) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

“mm)

nodrošina, ka ik gadu publicē:

i)

to kompetento iestāžu sarakstu, kas ir pilnvarotas veikt SIS iekļauto datu tiešu meklēšanu, ievērojot Regulas (ES) 2018/1861 41. panta 8. punktu un Regulas (ES) 2018/1862 56. panta 7. punktu, kā arī SIS valstu sistēmu biroju (N.SIS) un SIRENE biroju sarakstu, ievērojot attiecīgi Regulas (ES) 2018/1861 7. panta 3. punktu un Regulas (ES) 2018/1862 7. panta 3. punktu;

ii)

kompetento iestāžu sarakstu, ievērojot Regulas (ES) 2017/2226 65. panta 2. punktu;

iii)

kompetento iestāžu sarakstu, ievērojot Regulas (ES) 2018/1240 87. panta 2. punktu;

iv)

centrālo iestāžu sarakstu, ievērojot Regulas (ES) 2019/816 34. panta 2. punktu;

v)

iestāžu sarakstu, ievērojot Regulas (ES) 2019/817 71. panta 1. punktu un Regulas (ES) 2019/818 67. panta 1. punktu;

vi)

autorizēto e-CODEX piekļuves punktu sarakstu, ievērojot Regulas (ES) 2022/850 7. panta 1. punkta h) apakšpunktu;”;

6)

regulas 27. panta 1. punktā iekļauj šādu apakšpunktu:

“dc)

e-CODEX padomdevēju grupa;”.

4. NODAĻA

NOBEIGUMA NOTEIKUMI

19. pants

Komiteju procedūra

1.   Komisijai palīdz komiteja. Minētā komiteja ir komiteja Regulas (ES) Nr. 182/2011 nozīmē.

2.   Ja ir atsauce uz šo punktu, piemēro Regulas (ES) Nr. 182/2011 5. pantu.

20. pants

Izmaksas

1.   Izmaksas, kas rodas, pildot 7. pantā minētos uzdevumus, sedz no Savienības vispārējā budžeta.

2.   Izmaksas par 8. un 9. pantā minētajiem uzdevumiem sedz dalībvalstis vai struktūras, kas darbina autorizētos e-CODEX piekļuves punktus.

21. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama dalībvalstīs saskaņā ar Līgumiem.

Briselē, 2022. gada 30. maijā

Eiropas Parlamenta vārdā –

priekšsēdētāja

R. METSOLA

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

B. LE MAIRE


(1)   OV C 286, 16.7.2021., 82. lpp.

(2)  Eiropas Parlamenta 2022. gada 24. marta nostāja (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēta) un Padomes 2022. gada 12. aprīļa lēmums.

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1726 (2018. gada 14. novembris) par Eiropas Savienības Aģentūru lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (eu-LISA) un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1987/2006 un Padomes Lēmumu 2007/533/TI un atceļ Regulu (ES) Nr. 1077/2011 (OV L 295, 21.11.2018., 99. lpp.).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 182/2011 (2011. gada 16. februāris), ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu (OV L 55, 28.2.2011., 13. lpp.).

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 910/2014 (2014. gada 23. jūlijs) par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem elektronisko darījumu veikšanai iekšējā tirgū un ar ko atceļ Direktīvu 1999/93/EK (OV L 257, 28.8.2014., 73. lpp.).

(6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/679 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) (OV L 119, 4.5.2016., 1. lpp.).

(7)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1725 (2018. gada 23. oktobris) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi Savienības iestādēs, struktūrās, birojos un aģentūrās un par šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 45/2001 un Lēmumu Nr. 1247/2002/EK (OV L 295, 21.11.2018., 39. lpp.).

(8)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/680 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi, ko veic kompetentās iestādes, lai novērstu, izmeklētu, atklātu noziedzīgus nodarījumus vai sauktu pie atbildības par tiem vai izpildītu kriminālsodus, un par šādu datu brīvu apriti, ar ko atceļ Padomes Pamatlēmumu 2008/977/TI (OV L 119, 4.5.2016., 89. lpp.).

(9)   OV C 202, 8.7.2011., 13. lpp.

(10)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2002/58/EK (2002. gada 12. jūlijs) par personas datu apstrādi un privātās dzīves aizsardzību elektronisko komunikāciju nozarē (direktīva par privāto dzīvi un elektronisko komunikāciju) (OV L 201, 31.7.2002., 37. lpp.).


PIELIKUMS

PROGRAMMATŪRAS PRODUKTI, DOKUMENTĀCIJA UN CITI RESURSI, KAS SASKAŅĀ AR 10. PANTU JĀNODOD EU-LISA

1.

Centrālā testēšanas platforma.

2.

Konfigurācijas vadības rīks, kas ir programmatūras produkts, kuru izmanto, lai palīdzētu veikt 7. panta 1. punkta c) apakšpunktā minēto uzdevumu.

3.

Metadata Workbench, kas ir programmatūras produkts, kuru izmanto, lai palīdzētu veikt 7. pantā noteikto uzdevumu daļas.

4.

ES e-tiesiskuma pamatleksika, kas ir resurss atkārtoti izmantojamiem semantiskiem terminiem un definīcijām, kuru izmanto, lai nodrošinātu datu konsekvenci un datu kvalitāti laika gaitā un visos lietošanas gadījumos.

5.

Arhitektūras dokumentācija, kas ir dokumentācija, kuru izmanto, lai attiecīgām ieinteresētajām personām sniegtu tehniskas un informatīvas zināšanas par to standartu izvēli, kuriem jāatbilst citiem e-CODEX sistēmas resursiem.


  翻译: