2.4.2011 |
LV |
Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis |
C 102/8 |
NOTEIKUMI PAR SMĒĶĒŠANAS AIZLIEGUMU EIROPAS PARLAMENTA TELPĀS
Prezidija lēmums 2011. gada 23. marts
2011/C 102/04
PREZIDIJS,
ņemot vērā Reglamenta 23. panta 2. punktu,
ņemot vērā atzinumu, ko 2011. gada 11. februārī sniegusi Profilakses un darba aizsardzības padomdevēja komiteja,
tā kā:
(1) |
2007. gada 24. oktobra rezolūcijā par Zaļo grāmatu “Virzība uz Eiropu, kas brīva no tabakas dūmiem: politikas iespējas ES līmenī” (1) un 2009. gada 26. novembra rezolūcijā attiecībā uz vidi, kas brīva no tabakas dūmiem (2), Eiropas Parlaments aicināja Prezidiju, ņemot vērā tā pienākumu rādīt priekšzīmi, pieņemt smēķēšanas aizliegumu, kas bez izņēmumiem tūlīt stātos spēkā visās Eiropas Parlamenta darba vietās. |
(2) |
Pamatojoties uz Padomes Lēmumu 2004/513/EK, Eiropas Savienība ir ratificējusi Pasaules Veselības organizācijas Pamatkonvenciju par tabakas kontroli, saskaņā ar kuras 8. panta 1. punktu līgumslēdzējas puses atzīst – ir zinātniski pierādīts, ka tabakas dūmu iedarbība izraisa nāvi, saslimšanu un invaliditāti, un saskaņā ar kuras 8. panta 2. punktu līgumslēdzējām pusēm ir noteikts pienākums pieņemt efektīvus likumdošanas, īstenošanas, administratīvus un/vai citus pasākumus, kas nodrošina aizsardzību no tabakas dūmu iedarbības darbavietu iekštelpās. |
(3) |
Padomes Direktīvas 89/391/EEK 5. pantā noteikts, ka darba devējam ir pienākums nodrošināt darba ņēmēju drošību un veselības aizsardzību visos ar darbu saistītos aspektos. |
(4) |
Ir zinātniski pierādīts, ka pasīvā smēķēšana nopietni apdraud veselību, tādēļ Eiropas Parlamenta pienākums ir aizsargāt deputātus, savus darbiniekus un citas personas, kas uzturas Parlamenta telpās, no novēršama veselības apdraudējuma un pasīvās smēķēšanas izraisītām nepatīkamām sajūtām. |
(5) |
Eiropas Parlamenta kā darba devēja juridisks pienākums ir aizsargāt savus darbiniekus no veselības apdraudējuma darbavietā. |
(6) |
Eiropas Parlamentam kā iestādei ir jāveic visi vajadzīgie pasākumi, ar kuriem tas var nodrošināties pret iespējamām prasībām par kaitējuma atlīdzību. |
(7) |
Ņemot vērā ar pasīvo un aktīvo smēķēšanu saistīto veselības apdraudējumu, vēlams, lai Eiropas Parlaments sniegtu deputātiem, deputātu palīgiem un Parlamenta personālam informāciju, kas palīdzētu labāk izprast ar pasīvo un aktīvo smēķēšanu saistītos riskus, kā arī izstrādātu palīdzības programmas tiem, kuri vēlas atmest smēķēšanu. |
(8) |
Tādēļ Eiropas Parlaments atbalsta mērķi savās telpās nodrošināt no tabakas dūmiem pilnīgi brīvu vidi, par vienīgo izņēmumu nosakot tieši smēķēšanai atvēlētās zonas Parlamenta ēkās. |
(9) |
Jānodrošina smēķēšanas aizlieguma efektīva īstenošana saskaņā ar šiem noteikumiem. Tādēļ papildus šim aizliegumam tiek izstrādāta atbilstoša kārtība, saskaņā ar kuru attiecīgos gadījumos varēs piemērot iedarbīgus, samērīgus un preventīvus sodus, |
IR PIEŅĒMIS ŠĀDU LĒMUMU.
1. pants
1. Smēķēt aizliegts visās Eiropas Parlamenta telpās, tostarp dalībvalstīs esošajos informācijas birojos un sadarbības birojā Vašingtonā, izņemot vienīgi smēķēšanai īpaši atvēlētās zonas, kas uzskaitītas pielikumā.
Kvestori var lemt par pielikuma turpmāku grozīšanu.
2. Smēķēt aizliegts arī dienesta automobiļos un visos citos transportlīdzekļos, ko nodrošina Parlaments.
2. pants
1. Šos noteikumus dara zināmus deputātiem, viņu palīgiem un Parlamenta personālam.
2. Skaidri salasāmas norādes par 1. pantā noteikto smēķēšanas aizliegumu izvieto pie ieejas Eiropas Parlamenta ēkās un visās Parlamenta telpu sabiedriskajās vietās, izņemot smēķēšanai īpaši atvēlētās zonas, kas uzskaitītas pielikumā. Tiek skaidri norādīta smēķēšanai atvēlēto zonu atrašanās vieta, lai deputāti, deputātu palīgi un Parlamenta personāls zinātu, tieši kur ir atļauts smēķēt. Pelnu trauki Parlamenta telpās netiek izvietoti, izņemot smēķēšanai īpaši atvēlētās zonas un zonas pie ieejas Parlamenta ēkās.
3. Politisko grupu vadītāji atgādina deputātiem un attiecīgo grupu darbiniekiem, ka šie noteikumi ir jāievēro.
3. pants
Personāla ģenerāldirektorāts sadarbībā ar Profilakses un darba aizsardzības padomdevēju komiteju izstrādā politiku ar pasīvo un aktīvo smēķēšanu saistīto risku novēršanai, šajā nolūkā īstenojot attiecīgu pasākumu kopumu, lai Parlamenta deputātiem, deputātu palīgiem un Parlamenta personālam sniegtu informāciju, kas palīdzētu labāk izprast ar pasīvo un aktīvo smēķēšanu saistītos riskus, un piedāvā palīdzības programmas tiem, kuri vēlas atmest smēķēšanu.
4. pants
Personai, kas šos noteikumus neievēro, pieprasa nekavējoties pārtraukt smēķēšanu (mutisks atgādinājums). Ģenerālsekretārs ir atbildīgs par to, lai būtu nodrošināta šī noteikuma ievērošana.
5. pants
1. Deputātam, kas arī pēc 4. pantā minētā mutiskā atgādinājuma joprojām neievēro šos noteikumus, kvestoru un Parlamenta priekšsēdētāja vadībā piemēro sodu 6. pantā noteiktajā kārtībā.
2. Ierēdnim, citam personāla loceklim vai reģistrētam deputāta palīgam, kas arī pēc 4. pantā minētā mutiskā atgādinājuma joprojām neievēro šos noteikumus, ģenerālsekretāra vadībā piemēro sodu 7. pantā noteiktajā kārtībā.
3. Vietējam deputāta palīgam, apmeklētājam vai citai Parlamenta telpās esošai personai (piemēram, pakalpojumu sniedzēju un ārējo uzņēmumu personāls), kas arī pēc 4. pantā minētā mutiskā atgādinājuma joprojām neievēro šos noteikumus, ģenerālsekretāra vadībā piemēro sodu 8. pantā noteiktajā kārtībā.
6. pants
1. Ģenerālsekretārs paziņo kvestoriem tā deputāta vārdu un uzvārdu, kurš atsakās ievērot šos noteikumus. Pēc tam kvestori nosūta deputātam oficiālu paziņojumu (rakstisks atgādinājums – “dzeltenā kartiņa”) par to, ka atkārtota šo noteikumu pārkāpuma gadījumā tiks piemērots naudassods.
2. Ja deputāts atkārtoti pārkāpj šos noteikumus, Parlamenta priekšsēdētājs, pamatojoties uz kvestoru iesniegtu priekšlikumu, pieņem lēmumu uzlikt attiecīgajam deputātam naudassodu (“sarkanā kartiņa”). Sodanaudu piemēro vienas komandējuma dienas naudas apmērā. Šo summu ietur no deputātam paredzētās piemaksas par vispārējiem izdevumiem.
3. Deputāts, kuram piemērots sods, 15 darba dienu laikā pēc paziņojuma saņemšanas var iesniegt rakstisku sūdzību Parlamenta priekšsēdētājam. Pārsūdzība aptur lēmuma izpildi. Prezidijs savu pamatoto lēmumu dara zināmu sūdzības iesniedzējam divu mēnešu laikā pēc sūdzības iesniegšanas dienas.
7. pants
1. Ja ierēdnis, cits personāla loceklis vai reģistrēts deputāta palīgs atkārtoti pārkāpj šos noteikumus, ģenerālsekretārs nosūta attiecīgajai personai oficiālu paziņojumu par to, ka tiks piemērots disciplinārsods.
2. Pret ierēdni, citu personāla locekli vai reģistrētu deputāta palīgu, kas joprojām pārkāpj šos noteikumus, ierosina disciplinārlietu saskaņā ar Civildienesta noteikumiem.
3. Persona, kurai uzliek sodu saskaņā ar šo pantu, var iesniegt iecēlējinstitūcijai pārsūdzību saskaņā ar 90. pantu Eiropas Kopienu Civildienesta noteikumos un Eiropas Kopienu pārējo darbinieku nodarbināšanas kārtībā, kas ir pilnībā piemērojami.
8. pants
Vietējo deputāta palīgu, apmeklētāju vai citu Parlamenta ēkā ieradušos personu, kas atkārtoti pārkāpj šos noteikumus, no Parlamenta ēkas nekavējoties izraidīs.
9. pants
Šie noteikumi aizstāj Prezidija 2004. gada 13. jūlija lēmumu, ar ko paredz noteikumus par smēķēšanu Eiropas Parlamenta telpās. Šie noteikumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas Oficiālajā Vēstnesī.
10. pants
Šos noteikumus pārskata pēc tam, kad tie divus gadus ir bijuši spēkā.
(1) P6_TA(2007) 0471.
(2) P7_TA(2009) 0100.
PIELIKUMS
Smēķēšanai īpaši atvēlēto zonu saraksts:
|
Briselē
|
|
Luksemburgā
|
|
Strasbūrā
|