Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wykorzystanie technologii informacyjnej dla poprawy jakości życia seniorów

Wykorzystanie technologii informacyjnej dla poprawy jakości życia seniorów

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja nr 554/2014/UE w sprawie udziału UE w programie badawczo-rozwojowym na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia podjętym wspólnie przez kilka państw członkowskich

JAKI JEST CEL DECYZJI?

Decyzja nr 554/2014/UE w sprawie udziału Unii Europejskiej (EU) w programie badawczo-rozwojowym na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia opiera się na osiągnięciach poprzedniego programu ustanowionego w 2008 r. Program finansowany jest z budżetu Komisji Europejskiej przeznaczonego na „program Horyzont 2020” oraz wkładów finansowych siedemnastu państw uczestniczących.

Wszystkie państwa członkowskie lub inne państwa uczestniczące w programie „Horyzont 2020” także mogą ubiegać się o włączenie do niniejszego partnerstwa pod warunkiem wniesienia niezbędnych wkładów finansowych.

Głównym celem programu jest znalezienie innowacyjnych rozwiązań opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych (ICT) sprzyjających aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu w domu, dzięki czemu jakość życia osób starszych powinna się poprawić, a ich samodzielność zwiększyć, działania ta powinny się również przyczynić do poprawy efektywności i skuteczności świadczenia usług opieki zdrowotnej i socjalnej. Oczekuje się również, że te oparte na ICT rozwiązania pomogą osiągnąć unijny cel dwóch dodatkowych zdrowych lat życia do 2020 r.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Cele

  • Przyspieszenie powstawania i stosowania przystępnych cenowo i innowacyjnych rozwiązań opartych na ICT umożliwiających aktywne i zdrowe starzenie się w domu, w pracy i w społeczeństwie oraz składanie wniosków o opiekę zdrowotną i społeczną.
  • Wspieranie rozwoju rozwiązań z komponentem ICT, które bardziej uzupełniają niż zastępują kontakt z ludźmi, aby osoby starsze nie czuły się odizolowane i pozostawały samodzielne i niezależne.
  • Opracowanie efektywnych pod względem kosztów, dostępnych i energooszczędnych rozwiązań uwzględniających aspekty socjoekonomiczne i związane z płcią.

Realizacja

Program jest realizowany przez Stowarzyszenie „Nowoczesne technologie w służbie osobom starszym” – międzynarodowe stowarzyszenie niekomercyjne, mające osobowość prawną, utworzone na mocy prawa belgijskiego („stowarzyszenie AALA”). Stowarzyszenie AALA zarządza wkładem finansowym Unii oraz dba o skuteczną realizację programu.

Roczne plany prac

Każdego roku plan prac jest uzgadniany z Komisją Europejską i przez nią zatwierdzany. Plan ten określa tematy zaproszeń do składania wniosków oraz dostępne formy finansowania.

Zaproszenia do składania wniosków

Zaproszenia publikowane są w jednym portalu dla uczestników, tzw. portalu „Finansowanie i możliwości przetargowe”. Biorąc pod uwagę czas trwania programu „Horyzont 2020” zaproszenia do składania wniosków w programie AAL powinny być ogłoszone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2020 r., choć w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 r.

Budżet

Wkład finansowy Unii do programu AAL pokrywający koszty administracyjne i operacyjne wyniesie do 175 mln EUR.

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Decyzja ma zastosowanie od dnia 27 czerwca 2014 r.

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 554/2014/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie udziału Unii w programie badawczo-rozwojowym na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia podjętym wspólnie przez kilka państw członkowskich (Dz.U. L 169 z 7.6.2014, s. 14–26)

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020

Top
  翻译: