This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Using IT to improve the quality of life of the elderly
Wykorzystanie technologii informacyjnej dla poprawy jakości życia seniorów
Wykorzystanie technologii informacyjnej dla poprawy jakości życia seniorów
Wykorzystanie technologii informacyjnej dla poprawy jakości życia seniorów
STRESZCZENIE DOKUMENTU:
JAKI JEST CEL DECYZJI?
Decyzja nr 554/2014/UE w sprawie udziału Unii Europejskiej (EU) w programie badawczo-rozwojowym na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia opiera się na osiągnięciach poprzedniego programu ustanowionego w 2008 r. Program finansowany jest z budżetu Komisji Europejskiej przeznaczonego na „program Horyzont 2020” oraz wkładów finansowych siedemnastu państw uczestniczących.
Wszystkie państwa członkowskie lub inne państwa uczestniczące w programie „Horyzont 2020” także mogą ubiegać się o włączenie do niniejszego partnerstwa pod warunkiem wniesienia niezbędnych wkładów finansowych.
Głównym celem programu jest znalezienie innowacyjnych rozwiązań opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych (ICT) sprzyjających aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu w domu, dzięki czemu jakość życia osób starszych powinna się poprawić, a ich samodzielność zwiększyć, działania ta powinny się również przyczynić do poprawy efektywności i skuteczności świadczenia usług opieki zdrowotnej i socjalnej. Oczekuje się również, że te oparte na ICT rozwiązania pomogą osiągnąć unijny cel dwóch dodatkowych zdrowych lat życia do 2020 r.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Cele
Realizacja
Program jest realizowany przez Stowarzyszenie „Nowoczesne technologie w służbie osobom starszym” – międzynarodowe stowarzyszenie niekomercyjne, mające osobowość prawną, utworzone na mocy prawa belgijskiego („stowarzyszenie AALA”). Stowarzyszenie AALA zarządza wkładem finansowym Unii oraz dba o skuteczną realizację programu.
Roczne plany prac
Każdego roku plan prac jest uzgadniany z Komisją Europejską i przez nią zatwierdzany. Plan ten określa tematy zaproszeń do składania wniosków oraz dostępne formy finansowania.
Zaproszenia do składania wniosków
Zaproszenia publikowane są w jednym portalu dla uczestników, tzw. portalu „Finansowanie i możliwości przetargowe”. Biorąc pod uwagę czas trwania programu „Horyzont 2020” zaproszenia do składania wniosków w programie AAL powinny być ogłoszone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2020 r., choć w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 r.
Budżet
Wkład finansowy Unii do programu AAL pokrywający koszty administracyjne i operacyjne wyniesie do 175 mln EUR.
OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?
Decyzja ma zastosowanie od dnia 27 czerwca 2014 r.
GŁÓWNY DOKUMENT
Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 554/2014/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie udziału Unii w programie badawczo-rozwojowym na rzecz pomocy osobom starszym w prowadzeniu aktywnego trybu życia podjętym wspólnie przez kilka państw członkowskich (Dz.U. L 169 z 7.6.2014, s. 14–26)
Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020