Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Produkcja i znakowanie produktów ekologicznych (do 2021 r.)

Produkcja i znakowanie produktów ekologicznych (do 2021 r.)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Ustanawia ramy prawne dla produktów ekologicznych. Określa podstawowe cele i ogólne zasady dla rolnictwa ekologicznego oraz ilustruje zasady dotyczące produkcji, znakowania, kontroli i wymiany z krajami spoza Unii Europejskiej (UE).

Poprzez harmonizację zasad dotyczących produkcji, znakowania i kontroli produktów ekologicznych rozporządzenie:

  • zapewnia uczciwą konkurencję między producentami oraz
  • wzmacnia zaufanie konsumentów do tych produktów.

Rozporządzenie (WE) nr 834/2007 zostało uchylone i zastąpione rozporządzeniem (UE) 2018/848 (zob. streszczenie) z dniem 1 stycznia 2022 r. Jednak pozostanie ono w mocy do 31 grudnia 2026 r., aby umożliwić ocenę wszystkich oczekujących na rozpatrzenie wniosków z państw trzecich.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Ramy regulują:

  • produkty rolne (w tym produkty pochodzące z akwakultury) nieprzetworzone lub przetworzone i przeznaczone do spożycia przez ludzi;
  • pasze dla zwierząt;
  • wegetatywny materiał rozmnożeniowy (np. korzenie i szczepy) i nasiona do celów uprawy;
  • drożdże przeznaczone do spożycia lub używane jako pasza.

Cele i zasady

Celem jest rolnictwo zrównoważone i jakość produkcji, która musi odpowiadać potrzebom konsumentów.

Ogólne zasady dotyczą np. szczegółowych metod produkcji, używania zasobów naturalnych i ścisłego ograniczenia stosowania środków z syntezy chemicznej.

Ponadto rozporządzenie ustanawia szczegółowe zasady dotyczące rolnictwa, przetwarzania żywności ekologicznej i pasz ekologicznych.

Zasady produkcji

Według ogólnych zasad produkcji ekologicznej organizmy zmodyfikowane genetycznie są zakazane we wszelkiej postaci. Zasady dotyczące znakowania pożywienia pozwalają przedsiębiorcom na upewnienie się o przestrzeganiu tego ograniczenia. Zakazane jest także stosowanie promieniowania jonizującego.

Osoby pragnące prowadzić zarówno ekologiczną, jak i nieekologiczną produkcję rolną muszą zapewnić rozdzielenie zwierząt i gruntów przeznaczonych na cele tych dwóch rodzajów rolnictwa.

Ekologiczna produkcja roślinna ma być zgodna z pewnymi zasadami dotyczącymi:

  • obróbki gleby, która musi uwzględniać życie i naturalną żyzność gleby;
  • zapobiegania uszkodzeniom roślin, które ma się opierać na naturalnych metodach, przy czym możliwe jest używanie w tym celu ograniczonej liczby środków ochrony roślin dopuszczonych przez Komisję Europejską (art. 16 rozporządzenia);
  • nasion i wegetatywnego materiału rozmnożeniowego, które muszą być produkowane zgodnie z metodą ekologiczną;
  • środków czystości, które muszą być dozwolone przez Komisję.

Rośliny dziko rosnące zbierane na niektórych obszarach są także klasyfikowane jako produkty ekologiczne, jeśli spełniają pewne warunki dotyczące ich zbierania i pochodzenia (np. obszary ich występowania nie zostały poddane działaniu produktów innych niż dopuszczone do stosowania w okresie co najmniej trzech lat przed zbiorem). Algi morskie mogą z kolei być traktowane jak produkty ekologiczne, jeśli ich strefa produkcji oraz ich sposób zbierania są zgodne z poszczególnymi warunkami.

Ekologiczna produkcja zwierzęca musi być zgodna z pewnymi zasadami dotyczącymi:

  • pochodzenia zwierząt, które muszą się rodzić i być hodowane w gospodarstwach ekologicznych,
  • metod chowu i pielęgnacji zwierząt dotyczących między innymi warunków w pomieszczeniach dla zwierząt,
  • metod reprodukcji zwierząt, głównie naturalnych,
  • pasz, które muszą być ekologiczne,
  • prewencji chorób,
  • czyszczenia i odkażania, wyłącznie za pomocą produktów dozwolonych przez Komisję.

Analogiczne szczegółowe przepisy mają zastosowanie w przypadku zwierząt w akwakulturach.

Komisja zezwala na używanie ograniczonej liczby produktów i substancji w rolnictwie ekologicznym. Produkty te mogą być przeznaczone do pielęgnowania roślin, żywienia zwierząt i czyszczenia instalacji używanych do produkcji zwierzęcej i roślinnej. Komisja może także ustanowić pewne limity i warunki dla zastosowania tych produktów.

Gospodarstwa, które rozpoczną działalność w zakresie produkcji ekologicznej, muszą przejść okres konwersji, tj. okres przejściowy, w którym muszą być przestrzegane zasady produkcji ekologicznej. W rozporządzeniu ustanowiono zasady dotyczące tego okresu konwersji.

Przetworzona pasza ekologiczna musi zawierać surowce ekologiczne i nie może być przetworzona za pomocą rozpuszczalników chemicznych. Przetworzone środki spożywcze muszą zawierać głównie składniki pochodzenia rolnego. Inne składniki mogą być stosowane, jeśli zostały dopuszczone przez Komisję. Drożdże ekologiczne muszą być produkowane z substancji ekologicznych i innych dozwolonych składników.

Komisja może przewidzieć odstępstwa od przepisów dotyczących celów, zasad produkcji i znakowania. Odstępstwa te są ograniczone w czasie i dotyczą pewnych szczególnych przypadków.

Oznakowanie

Oznaczenia, materiały reklamowe lub dokumenty handlowe mogą zawierać oznaczenia takie jak „eko” i „bio” w celu opisania produktu ekologicznego, jego składników lub surowców.

Znakowanie produktu ekologicznego musi być dobrze widoczne na opakowaniu i zawierać informację o organie kontrolnym, który certyfikuje dany produkt.

Od 1 lipca 2010 r. używanie logo UE na ekologicznych produktach spożywczych jest obowiązkowe, podobnie jak informacja o miejscu pochodzenia surowców, z których wyprodukowano produkt. Informacja ta musi być umieszczona w tym samym polu widzenia, co logo UE.

Kontrole

Przestrzeganie przepisów rozporządzenia jest zagwarantowane przez system kontroli funkcjonujący na podstawie rozporządzenia (WE) nr 882/2004 oraz środków ostrożności i środków kontroli ustanowionych przez Komisję. System ten gwarantuje możliwość monitorowania żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 178/2002.

Ocena ryzyka wykroczenia określa rodzaj i częstotliwość kontroli. Są one zarządzane przez władze wyznaczone przez państwa członkowskie UE. Władze te mogą delegować pod pewnymi warunkami zadania kontroli akredytowanym organom, ale są odpowiedzialne za nadzorowanie wykonywanych kontroli i przyznawanie derogacji. Państwa członkowskie muszą regularnie przekazywać Komisji wykaz władz i organów kontrolnych.

Władze muszą także kontrolować działalność każdego przedsiębiorcy biorącego udział w sprzedaży produktu ekologicznego przed jego wprowadzeniem do obrotu.

Po kontroli podmiot otrzymuje świadectwo potwierdzające, że przestrzega przepisów rozporządzenia. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ kontrolny dba, aby na etykietach produktu nie umieszczano żadnego odniesienia do metody produkcji ekologicznej.

Handel z państwami trzecimi

Produkty pochodzące z państw trzecich mogą także być sprzedawane na rynku UE jako produkty ekologiczne, jeśli są zgodne z przepisami rozporządzenia i zostały poddane kontroli. Kontrola może być przeprowadzana przez organ uznany przez UE lub akredytowany organ kontrolny.

Sprzedaż i nadzór statystyczny

Sprzedaż produktu ekologicznego nie może być w żaden sposób ograniczona przez władze państwa członkowskiego innego niż kraj, z którego pochodzi jednostka, która kontrolowała produkt.

Komisja prowadzi działalność nadzoru statystycznego opartą na danych dostarczonych przez państwa członkowskie. Komitet regulacyjny ds. rolnictwa ekologicznego wspomaga Komisję przy kształtowaniu polityki w dziedzinie rolnictwa ekologicznego.

Uchylenie

Rozporządzenie (UE) 2018/848 uchyla i zastępuje rozporządzenie (WE) nr 834/2007 ze skutkiem od 1 stycznia 2022 r., jednak to drugie rozporządzenie pozostanie w mocy do 31 grudnia 2026 r., aby umożliwić ocenę wszystkich oczekujących na rozpatrzenie wniosków z państw trzecich.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 01 stycznia 2009 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz.U. L 189 z 20.7.2007, s. 1–23).

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 834/2007 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 (Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1–92).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli (Dz.U. L 250 z 18.9.2008, s. 1–84).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022

Top
  翻译: