This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Europejską Wspólnotę Węgla i Stali ustanowiono w 1952 r. Razem z Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej (Euratom), które ustanowiono w 1958 r., rozwijała się w wyniku kolejnych reform traktatowych, przekształcając się w Unię Europejską (UE) w 1992 r.
UE jest zarówno projektem politycznym, jak i formą ponadpaństwowej organizacji prawnej.
Projekt polityczny odzwierciedla wolę państw członkowskich UE do tworzenia coraz ściślejszego związku między narodami Europy, w którym decyzje są podejmowane w jak najbardziej otwarty i zbliżony do obywateli sposób (artykuł 1 Traktatu o Unii Europejskiej).
Aby osiągnąć te założenia, UE realizuje następujące cele:
UE opiera się na wspólnych wartościach państw członkowskich, które obejmują poszanowanie godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności oraz praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.
Deklaracja państw członkowskich w sprawie symboli UE określa symbole, które wyrażają poczucie wspólnoty wśród ludzi w UE i ich przywiązanie do Unii:
UE jest formą organizacji prawnej opartą głównie na Traktacie o Unii Europejskiej i Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Państwa członkowskie przyznają UE uprawnienia umożliwiające realizowanie ich wspólnych celów. „Metoda UE” (nazywana też „metodą wspólnotową”) dotyczy większości polityk, za które odpowiada UE, z wyjątkiem następujących obszarów:
UE jest oparta na jednolitych ramach instytucjonalnych (obejmujących Parlament Europejski, Radę Europejską, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejski Bank Centralny i Trybunał Obrachunkowy). Ponadto traktat lizboński nadaje UE osobowość prawną.
ZOBACZ TEŻ: