32003R0091



Dziennik Urzędowy L 014 , 21/01/2003 P. 0001 - 0015


Rozporządzenie (WE) nr 91/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady

z dnia 16 grudnia 2002 r.

w sprawie statystyki transportu kolejowego

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 285,

uwzględniając wniosek Komisji [1],

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego [2],

po konsultacji z Komitetem Regionów,

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu [3],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Koleje stanowią ważną część sieci transportowych Wspólnoty.

(2) Komisja potrzebuje statystyki dotyczącej kolejowego transportu towarów i pasażerów w celu monitorowania i rozwijania wspólnej polityki transportowej oraz elementów polityki dotyczących transportu w regionach i sieciach transeuropejskich.

(3) Statystyka dotycząca bezpieczeństwa kolei jest wymagana przez Komisję w celu przygotowywania i monitorowania działań Wspólnoty w dziedzinie bezpieczeństwa transportu.

(4) Statystyka Wspólnoty dotycząca transportu kolejowego jest również wymagana w celu wypełnienia zadań w zakresie monitorowania przewidzianych w art. 10b dyrektywy Rady 91/440/EWG z dnia 29 lipca 1991 r. w sprawie rozwoju kolei wspólnotowych [4].

(5) Statystyka Wspólnoty dotycząca wszystkich środków transportu powinna być gromadzona zgodnie ze wspólnymi pojęciami i standardami w celu uzyskania możliwie najpełniejszej porównywalności pomiędzy środkami transportu.

(6) Restrukturyzacja przemysłu kolejowego na mocy dyrektywy 91/440/EWG oraz zmiany typu danych wymaganych przez Komisję i innych użytkowników statystyki Wspólnoty dotyczącej transportu kolejowego dezaktualizują postanowienia dyrektywy Rady 80/1177/EWG z dnia 4 grudnia 1980 r. w sprawie sprawozdań statystycznych dotyczących kolejowego transportu rzeczy w ramach statystyki regionalnej [5] dotyczącej zbierania danych statystycznych od określonych organów zarządzających głównymi sieciami kolejowymi.

(7) Współistnienie publicznych i prywatnych przedsiębiorstw kolejowych działających na rynku komercyjnego transportu kolejowego wymaga wyraźnego określenia informacji statystycznych, które powinny być dostarczane przez wszystkie przedsiębiorstwa kolejowe i rozpowszechniane przez Eurostat.

(8) Zgodnie z zasadą pomocniczości ustanowioną w art. 5 Traktatu utworzenie wspólnych norm statystycznych umożliwiających wytwarzanie ujednoliconych danych jest działaniem, które może być w sposób wydajny podjęte tylko na szczeblu Wspólnoty. Normy takie powinny być wdrożone w każdym Państwie Członkowskim i podlegać organom i instytucjom odpowiedzialnym za sporządzanie oficjalnej statystyki.

(9) Rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 z dnia 17 lutego 1997 r. w sprawie statystyk Wspólnoty [6] stanowi podstawą dla postanowień niniejszego rozporządzenia.

(10) Środki konieczne do wykonania niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji [7].

(11) Na mocy o art. 3 decyzji Rady 89/382/EWG, Euratom z dnia 19 czerwca 1989 r. w sprawie ustanowienia Komitetu ds. programów statystycznych Wspólnot Europejskich [8] przeprowadzono konsultację z Komitetem ds. Programu Statystycznego ustanowionym wspomnianą decyzją,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Cel

Celem niniejszego rozporządzenia jest stworzenie wspólnych reguł sporządzania statystyki Wspólnoty dotyczącej transportu kolejowego.

Artykuł 2

Zakres

Niniejsze rozporządzenie obejmuje swym zasięgiem wszystkie koleje we Wspólnocie. Każde Państwo Członkowskie dostarcza dane statystyczne odnoszące się do transportu kolejowego na terytorium tego państwa. W przypadku przedsiębiorstw kolejowych działających w więcej niż jednym Państwie Członkowskim zainteresowane organy krajowe wymagają od przedsiębiorstwa dostarczenia oddzielnych danych dla każdego kraju, w którym prowadzi ono działalność, w celu umożliwienia opracowania krajowej statystyki.

Państwa Członkowskie mogą wyłączyć z zakresu niniejszego rozporządzenia:

a) przedsiębiorstwa kolejowe działające wyłącznie lub głównie w obrębie instalacji przemysłowych i podobnych, w tym portów;

b) przedsiębiorstwa kolejowe świadczące głównie lokalne usługi turystyczne, takie jak zachowane historyczne koleje parowe.

Artykuł 3

Definicje

1. Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

a) "kraj sprawozdawca" oznacza Państwo Członkowskie przekazujące dane od Eurostatu;

b) "organy krajowe" oznaczają krajowe instytucje statystyczne i inne organy odpowiedzialne w każdym Państwie Członkowskim za sporządzanie statystyki Wspólnoty;

c) "przedsiębiorstwo kolejowe" oznacza każde publiczne lub prywatne przedsiębiorstwo świadczące usługi transportu towarów i/lub pasażerów koleją.

2. Definicje wymienione w ust. 1 mogą zostać dostosowane, podobnie jak dodatkowe definicje potrzebne do ujednolicenia statystyki zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 11 ust. 2.

Artykuł 4

Gromadzenie danych

1. Dane statystyczne podlegające obowiązkowi gromadzenia wyszczególniono w załącznikach do niniejszego rozporządzenia. Dotyczą one następujących rodzajów danych:

a) roczna statystyka transportu towarów — sprawozdawczość szczegółowa (załącznik A);

b) roczna statystyka transportu towarów — sprawozdawczość uproszczona (załącznik B);

c) roczna statystyka transportu pasażerów — sprawozdawczość szczegółowa (załącznik C);

d) roczna statystyka transportu pasażerów — sprawozdawczość uproszczona (załącznik D);

e) kwartalna statystyka transportu towarów i pasażerów (załącznik E);

f) regionalna statystyka transportu towarów i pasażerów (załącznik F);

g) statystyka dotycząca ruchu w sieci kolejowej (załącznik G);

h) statystyka wypadków (załącznik H).

2. Załączniki B i D definiują wymogi uproszczonej sprawozdawczości, która może być stosowana przez Państwa Członkowskie jako alternatywa dla zwykłej, szczegółowej sprawozdawczości ustalonej w załącznikach A i C w przypadku przedsiębiorstw, w których ogólny wolumen transportu towarów i pasażerów wynosi mniej niż 500 mln ton-km lub odpowiednio 200 mln pasażerów-km. Progi te mogą być dostosowane zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 11 ust. 2.

3. Państwa Członkowskie dostarczają także listę przedsiębiorstw kolejowych, dla których przygotowuje się statystykę zgodnie z załącznikiem I.

4. Dla potrzeb niniejszego rozporządzenia towary są klasyfikowane zgodnie z załącznikiem J. Niebezpieczne towary są dodatkowo klasyfikowane zgodnie z załącznikiem K.

5. Treść załączników może być dostosowywana zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 11 ust. 2.

Artykuł 5

Źródła danych

1. Państwa Członkowskie wyznaczają organizację publiczną lub prywatną do uczestnictwa w gromadzeniu danych wymaganych na mocy niniejszego rozporządzenia.

2. Niezbędne dane można uzyskać przy pomocy dowolnej kombinacji poniższych źródeł:

a) badania obowiązkowe;

b) dane administracyjne, w tym dane zgromadzone przez organy regulacyjne;

c) procedury estymacji statystycznej;

d) dane dostarczane przez profesjonalne organizacje przemysłu kolejowego;

e) badania doraźne.

3. Organy krajowe podejmują środki zmierzające do koordynacji wykorzystywanych źródeł danych i zagwarantowania jakości danych statystycznych przekazywanych do Eurostatu.

Artykuł 6

Przekazywanie danych statystycznych do Eurostatu

1. Państwa Członkowskie przekażą Eurostatowi dane statystyczne wymienione w art. 4.

2. Zasady przekazywania danych statystycznych określonych w art. 4 są ustalane zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 11 ust. 2.

Artykuł 7

Rozpowszechnianie

1. Statystyka Wspólnoty oparta na danych wyszczególnionych w załącznikach od A do H do niniejszego rozporządzenia jest rozpowszechniana przez Eurostat. W tym kontekście oraz z uwagi na specyfikę europejskiego rynku kolejowego dane uznane za poufne na mocy art. 13 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 322/97 mogą być ujawniane tylko w następujących przypadkach:

a) jeżeli dane są już dostępne publicznie w Państwach Członkowskich;

b) po uzyskaniu uprzedniej wyraźnej zgody na ich ujawnienie od zainteresowanych przedsiębiorstw.

Organy krajowe składają wniosek do tego typu przedsiębiorstw o pozwolenie na ujawnienie potrzebnych danych oraz informują Eurostat o wyniku takiego wniosku, kiedy dane zostaną przekazane do Eurostatu.

2. Informacje zgromadzone w oparciu o załącznik I nie są rozpowszechniane.

Artykuł 8

Jakość statystyki

1. Aby pomóc Państwom Członkowskim w utrzymaniu odpowiedniej jakości statystyki w dziedzinie transportu kolejowego, Eurostat tworzy i publikuje zalecenia metodologiczne. Zalecenia te uwzględniają najlepszą praktykę organów krajowych, przedsiębiorstw kolejowych oraz organizacji zawodowych z branży kolejowej.

2. Jakość danych statystycznych jest oceniana przez Eurostat. W tym celu Państwa Członkowskie dostarczają na żądanie Eurostatu informacje na temat metod zastosowanych do uzyskania danych statystycznych.

Artykuł 9

Sprawozdanie

Po trzyletnim okresie gromadzenia danych Komisja przesyła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie dotyczące doświadczeń zdobytych podczas prac realizowanych w oparciu o niniejsze rozporządzenie wraz z odpowiednimi propozycjami, jeżeli okażą się one potrzebne. Sprawozdanie zawiera wyniki oceny jakości wymienione w art. 8. Ocenia ono wpływ zastosowania do niniejszego rozporządzenia przepisów dotyczących poufności statystyki zawartych w rozporządzeniu (WE) nr 322/97 na jakość statystyki transportu kolejowego. Ocenia również korzyści płynące z dostępności danych statystycznych w tej dziedzinie, koszty uzyskania takich danych i wynikające stąd obciążenie dla przedsiębiorstw.

Artykuł 10

Procedury wykonawcze

Następujące środki wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 11 ust. 2:

a) dostosowanie progów dla sprawozdawczości uproszczonej (art. 4);

b) dostosowanie definicji oraz przyjęcie dodatkowych definicji (art. 3);

c) dostosowanie treści załączników (art. 4);

d) uzgodnienia dotyczące przekazywania danych do Eurostatu (art. 6);

e) zdefiniowanie wytycznych do sprawozdań w zakresie jakości i porównywalności wyników (art. 8 i 9).

Artykuł 11

Procedura

1. Komisja jest wspierana przez Komitet ds. Programu Statystycznego ustanowiony na mocy art. 1 decyzji 89/382/EWG, Euratom.

2. W razie odniesienia do niniejszego ustępu, stosuje się art. 5 i 7 decyzji 1999/468/WE mając na uwadze przepisy art. 8 tej decyzji.

Okres ustanowiony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE wynosi trzy miesiące.

3. Komitet przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

Artykuł 12

Dyrektywa 80/1177/EWG

1. Państwa Członkowskie dostarczają wyniki za rok 2002 zgodnie z dyrektywą 80/1177/EWG.

2. Dyrektywa 80/1177/EWG niniejszym traci moc z dniem 1 stycznia 2003 r.

Artykuł 13

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 grudnia 2002 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego

P. Cox

Przewodniczący

W imieniu Rady

M. Fischer Boel

Przewodniczący

[1] Dz.U. C 180 E z 26.6.2001, str. 94.

[2] Dz.U. C 221 z 30.5.2001, str. 63.

[3] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 4 września 2001 r. (Dz.U. C 72 E z 21.3.2002, str. 58.), wspólne stanowisko Rady z dnia 27 czerwca 2002 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 24 października 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

[4] Dz.U. L 237 z 24.8.1991, str. 25. Dyrektywa zmieniona decyzję 2001/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 75 z 15.3.2001, str. 1).

[5] Dz.U. L 350 z 23.12.1980, str. 23. Dyrektywa zmieniona Aktem Przystąpienia z 1994 r.

[6] Dz.U. L 52 z 22.2.1997, str.1.

[7] Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

[8] Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK A

ROCZNA STATYSTYKA TRANSPORTU TOWARÓW — SPRAWOZDAWCZOŚĆ SZCZEGÓŁOWA

Lista zmiennych i jednostek miary | Transportowane towary w: tonachtonach-kmRuch pociągów towarowych w: pociągach-kmLiczba przewożonych intermodalnych jednostek transportowych w: liczbieTEU (ekwiwalent 20 stóp) (dla kontenerów i typu swap body) |

Okres bazowy | Rok |

Częstotliwość | Corocznie |

Lista tablic z rozbiciem dla każdej tablicy | Tablica A1: transportowane towary, wg rodzaju transportuTablica A2: transportowane towary, wg rodzaju towarów (załącznik J)Tablica A3: transportowane towary (w ruchu międzynarodowym i tranzytowym) według kraju załadunku i rozładunkuTablica A4: transportowane towary, wg kategorii towarów niebezpiecznych (załącznik K)Tablica A5: transportowane towary, wg rodzaju przesyłki (opcjonalnie)Tablica A6: towary transportowane w intermodalnych jednostkach transportowych, wg rodzaju transportu i rodzaju jednostki transportowejTablica A7: liczba przewożonych z ładunkiem intermodalnych jednostek transportowych, wg rodzaju transportu i rodzaju jednostki transportowejTablica A8: liczba pustych przewożonych intermodalnych jednostek transportowych, wg rodzaju jednostki transportowejTablica A9: ruch pociągów towarowych |

Termin przekazywania danych | Pięć miesięcy od końca okresu bazowego |

Pierwszy okres bazowy dla tablic A1, A2 i A3 | 2003 |

Pierwszy okres bazowy dla tablic A4, A5, A6, A7, A8 i A9 | 2004 |

Uwagi | 1.Rodzaj transportu podlega następującemu rozbiciu:krajowymiędzynarodowy — przychodzącymiędzynarodowy — wychodzącytranzyt2.Rodzaj przesyłki podlega następującemu rozbiciu:pełne obciążenie pociągówpełne obciążenie wagonówinne3.Rodzaj jednostki transportowej podlega następującemu rozbiciu:kontenery i typ swap bodynaczepy (niepołączone)pojazdy drogowe (połączone)4.W przypadku tablic A3 Eurostat i Państwa Członkowskie mogą ustalić zasady ułatwiające konsolidację danych pochodzących z przedsięwzięć realizowanych w innych Państwach Członkowskich, aby zagwarantować spójność tych danych.5.W przypadku tablicy A4 Państwa Członkowskie wskazują, czy i jakie kategorie ruchu nie zostały uwzględnione w danych.6.W przypadku tablic A2 do A8, jeżeli niedostępne są kompletne informacje na temat transportu tranzytowego, Państwa Członkowskie przekazują wszystkie dostępne dane. |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK B

ROCZNA STATYSTYKA TRANSPORTU TOWARÓW — SPRAWOZDAWCZOŚĆ UPROSZCZONA

Lista zmiennych i jednostek miary | Transportowane towary w: tonachtonach-kmRuch pociągów towarowych w: pociągach-km |

Okres bazowy | Rok |

Częstotliwość | Corocznie |

Lista tablic z rozbiciem dla każdej tablicy | Tablica B1: transportowane towary, wg rodzaju transportuTablica B2: ruch pociągów towarowych |

Termin przekazywania danych | Pięć miesięcy od końca okresu bazowego |

Pierwszy okres bazowy | 2004 |

Uwagi | 1.Rodzaj transportu podlega następującemu rozbiciu:krajowymiędzynarodowy — przychodzącymiędzynarodowy — wychodzącytranzyt |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK C

ROCZNA STATYSTYKA TRANSPORTU PASAŻERÓW — SPRAWOZDAWCZOŚĆ SZCZEGÓŁOWA

Lista zmiennych i jednostek miary | Transport pasażerów w: liczbie pasażerówpasażerach-kmRuch pociągów pasażerskich: pociągach-km |

Okres bazowy | Rok |

Częstotliwość | Corocznie |

Lista tablic z rozbiciem dla każdej tablicy | Tablica C1: transportowani pasażerowie, wg rodzaju transportu (dane tymczasowe, tylko liczba pasażerów)Tablica C2: pasażerowie w transporcie międzynarodowym, wg kraju rozpoczęcia i kraju zakończenia podróży (dane tymczasowe, tylko liczba pasażerów)Tablica C3: transportowani pasażerowie, wg rodzaju transportu (ostateczne dane skonsolidowane)Tablica C4: pasażerowie w transporcie międzynarodowym, wg kraju rozpoczęcia i kraju zakończenia podróży (ostateczne dane skonsolidowane, tylko liczba pasażerów)Tablica C5: ruch pociągów pasażerskich |

Termin transmisji danych | Osiem miesięcy od końca okresu bazowego (tablice C1, C2, C5) 14 miesięcy od końca okresu bazowego (tablice C3, C4) |

Pierwszy okres bazowy | 2004 |

Uwagi | 1.Rodzaj transportu podlega następującemu rozbiciu:krajowymiędzynarodowy2.W przypadku tablic C1 i C2 Państwa Członkowskie mogą dostarczyć dane tymczasowe oparte na sprzedaży biletów w kraju sprawozdawcy lub innych dostępnych źródłach. W przypadku tablic C3 i C4 Państwa Członkowskie dostarczają ostateczne dane skonsolidowane zawierające informacje oparte na sprzedaży biletów poza krajem sprawozdawcą. Informacje te można uzyskać bezpośrednio od organów krajowych w innych krajach lub za pośrednictwem międzynarodowych programów w zakresie odszkodowania za bilety. |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK D

ROCZNA STATYSTYKA TRANSPORTU PASAŻERÓW — SPRAWOZDAWCZOŚĆ UPROSZCZONA

Lista zmiennych i jednostek miary | Transport pasażerów w: liczbie pasażerówpasażerach-kmRuch pociągów pasażerskich w: pociągach-km |

Okres bazowy | Rok |

Częstotliwość | Corocznie |

Lista tablic z rozbiciem dla każdej tablicy | Tablica D1: transportowani pasażerowieTablica D2: ruch pociągów pasażerskich |

Termin przekazywania danych | Osiem miesięcy od końca okresu bazowego |

Pierwszy okres bazowy | 2004 |

Uwagi | 1.W przypadku tablicy D1 Państwa Członkowskie mogą dostarczyć dane oparte na sprzedaży biletów w kraju sprawozdawcy lub innych dostępnych źródłach. |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK E

KWARTALNA STATYSTYKA TRANSPORTU TOWARÓW I PASAŻERÓW

Lista zmiennych i jednostek miary | Transportowane towary w: tonachtonach-kmTransport pasażerów w: liczbie pasażerówpasażerach-km |

Okres bazowy | Kwartał |

Częstotliwość | Co kwartał |

Lista tablic z rozbiciem dla każdej tablicy | Tablica E1: Transportowane towaryTablica E2: Transport pasażerów |

Termin przekazywania danych | Trzy miesiące od końca okresu bazowego |

Pierwszy okres bazowy | Pierwszy kwartał 2004 r. |

Uwagi | 1.Tablice E1 i E2 mogą bazować na danych tymczasowych, również na szacunkowych obliczeniach. W przypadku tablicy E2 Państwa Członkowskie mogą dostarczyć dane oparte na sprzedaży biletów w kraju sprawozdawcy lub innych dostępnych źródłach.2.Statystyka ta jest dostarczana dla przedsiębiorstw objętych załącznikami A i C. |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK F

REGIONALNA STATYSTYKA TRANSPORTU TOWARÓW I PASAŻERÓW

Lista zmiennych i jednostek miary | Transportowane towary w: tonachtonach-kmTransport pasażerów w: liczbie pasażerów |

Okres bazowy | Jeden rok |

Częstotliwość | Co pięć lat |

Lista tablic z rozbiciem dla każdej tablicy | Tablica F1: krajowy transport towarów według regionu załadunku i regionu rozładunku (NUTS 2)Tablica F2: międzynarodowy transport towarów według regionu załadunku i regionu rozładunku (NUTS 2)Tablica F3: krajowy transport pasażerów według regionu rozpoczęcia i regionu zakończenia podróży (NUTS 2)Tablica F4: międzynarodowy transport pasażerów według regionu rozpoczęcia i regionu zakończenia podróży (NUTS 2) |

Termin przekazywania danych | 12 miesięcy od końca okresu bazowego |

Pierwszy okres bazowy | 2005 |

Uwagi | 1.Jeżeli miejsce załadunku lub rozładunku (tablice F1, F2), miejsce rozpoczęcia lub zakończenia podróży (tablice F3, F4) znajduje się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, Państwa Członkowskie podają tylko nazwę kraju.2.Aby pomóc Państwom Członkowskim w przygotowywaniu tych tablic, Eurostat dostarcza Państwom Członkowskim listę kodów stacji UIC oraz odpowiednie kody NUTS.3.W przypadku tablic F3 i F4 Państwa Członkowskie mogą dostarczyć dane oparte na sprzedaży biletów lub innych dostępnych źródłach.4.Dane statystyczne będą dostarczane dla przedsiębiorstw objętych załącznikami A i C. |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK G

STATYSTYKA DOTYCZĄCA RUCHU W SIECI KOLEJOWEJ

Lista zmiennych i jednostek miary | Transport towarów: liczba pociągówTransport pasażerów: liczba pociągówInne (pociągi obsługi itp.) (opcjonalnie): liczba pociągów |

Okres bazowy | Jeden rok |

Częstotliwość | Co pięć lat |

Lista tablic z rozbiciem dla każdej tablicy | Tablica G1: transport towarów, wg segmentu sieciTablica G2: transport pasażerów, wg segmentu sieciTablica G3: inne (pociągi obsługi itp.), wg segmentu sieci (opcjonalnie) |

Termin transmisji danych | 18 miesięcy od końca okresu bazowego |

Pierwszy okres bazowy | 2005 |

Uwagi | 1.Państwa Członkowskie definiują zestaw segmentów sieci obejmujący przynajmniej kolej TEN na terytorium danego kraju. Państwa Członkowskie przekazują Eurostatowi informacje dotyczące:koordynatów geograficznych oraz inne dane potrzebne do identyfikacji i umiejscowienia każdego segmentu sieci, a także połączeń między segmentami,informacje na temat charakterystyki (w tym pojemności) pociągów korzystających z każdego segmentu sieci.2.Każdy segment sieci stanowiący część transeuropejskiej sieci kolejowej (TEN) jest identyfikowany na podstawie dodatkowego atrybutu w rekordzie danych, co umożliwi kwantyfikację ruchu w ramach TEN. |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK H

STATYSTYKA WYPADKÓW

Lista zmiennych i jednostek miary | liczba wypadków (Tablice H1, H2)liczba zabitych (Tablica H3)liczba ciężko rannych (Tablica H4) |

Okres bazowy | Rok |

Częstotliwość | Corocznie |

Lista tablic z rozbiciem dla każdej tablicy | Tablica H1: liczba wypadków, wg rodzaju wypadkuTablica H2: liczba wypadków związana z transportem towarów niebezpiecznychTablica H3: liczba zabitych, wg rodzaju wypadku i kategorii osobyTablica H4: liczba ciężko rannych, wg rodzaju wypadku i kategorii osoby |

Termin transmisji danych | Pięć miesięcy od końca okresu bazowego |

Pierwszy okres bazowy | 2004 |

Uwaga | 1.Rodzaj wypadku podlega następującemu rozbiciu:kolizje (z wyjątkiem wypadków na skrzyżowaniach jednopoziomowych)wykolejeniawypadki na skrzyżowaniach jednopoziomowychwypadki z udziałem osób spowodowane przez tabor kolejowy w ruchupożary w taborzeinneogółem.Rodzaj wypadku odnosi się do pierwotnego wypadku.2.Tablica H2 podlega następującemu rozbiciu:na ogólną liczbę wypadków z udziałem co najmniej jednego pojazdu szynowego przewożącego towary niebezpieczne zgodnie z listą towarów ujętych w załączniku Kna liczbę takich wypadków, w których towary niebezpieczne zostały uwolnione.3.Kategoria osoby podlega następującemu rozbiciu:pasażerowiepracownicy (w tym kontrahenci)inneogółem.4.Dane w tablicach H1-H4 są dostarczane dla wszystkich kolei objętych niniejszym rozporządzeniem.5.W ciągu pierwszych pięciu lat obowiązywania niniejszego rozporządzenia Państwa Członkowskie mogą zdawać sprawozdanie z tego typu statystyki w oparciu o krajowe definicje, jeżeli nie są dostępne dane zgodne z ujednoliconymi definicjami (przyjętymi zgodnie z procedurą w art. 11 ust. 2). |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK I

Lista zmiennych i jednostek miary | Patrz niżej |

Okres bazowy | Jeden rok |

Częstotliwość | Co roku |

Lista tablic z rozbiciem dla każdej tablicy | Patrz niżej |

Termin przekazywania danych | Pięć miesięcy od końca okresu bazowego |

Pierwszy okres bazowy | 2003 |

Uwaga | Informacje podane niżej (tablica I1) są dostarczane dla każdego przedsiębiorstwa kolejowego, dla którego dane dostarcza się zgodnie z załącznikami od A do H. Informacje te są wykorzystywane do: sprawdzenia, które przedsiębiorstwa są objęte tablicami w załącznikach od A do Hzatwierdzenia zakresu załączników A i C w odniesieniu do ogółu kolejowej działalności transportowej. |

Tablica I1

Identyfikacja źródła danych

I1.1.1 | Kraj sprawozdawca | |

I1.1.2 | Rok bazowy | |

I1.1.3 | Nazwa przedsiębiorstwa (opcjonalnie) | |

I1.1.4 | Kraj, w którym mieści się przedsiębiorstwo | |

Typ działalności

I1.2.1 | Transport towarów: międzynarodowy | tak/nie |

I1.2.2 | Transport towarów: krajowy | tak/nie |

I1.2.3 | Transport pasażerów: międzynarodowy | tak/nie |

I1.2.4 | Transport pasażerów: krajowy | tak/nie |

Dane zawarte w załącznikach od A do H

| Załącznik A | tak/nie |

| Załącznik B | tak/nie |

| Załącznik C | tak/nie |

| Załącznik D | tak/nie |

| Załącznik E | tak/nie |

| Załącznik F | tak/nie |

| Załącznik G | tak/nie |

| Załącznik H | tak/nie |

Poziom działalności transportowej (opcjonalnie)

I1.3.1 | Transport towarów ogółem (tony) | |

I1.3.2 | Transport towarów ogółem (tony-km) | |

I1.3.3 | Transport pasażerów ogółem (pasażerowie) | |

I1.3.4 | Transport pasażerów ogółem (pasażerowie-km) | |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK J

KLASYFIKACJA TOWARÓW

Poniższe grupy towarów będą stosowane do czasu ustalenia nowej klasyfikacji zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 11 ust. 2.

Grupy towarów | NST/R rozdział | Grupy NST/R | Opis |

1 | 0 | 01 | Zboża |

2 | 02, 03 | Ziemniaki, inne świeże lub mrożone warzywa i owoce |

3 | 00, 06 | Żywe zwierzęta, buraki cukrowe |

4 | 05 | Drewno i korek |

5 | 04, 09 | Tekstylia, artykuły tekstylne i włókna sztuczne, inne surowce pochodzenia zwierzęcego i roślinnego |

6 | 1 | 11, 12, 13, 14, 16, 17 | Środki spożywcze i pasze dla zwierząt |

7 | 18 | Nasiona oleiste oraz oleiste owoce i tłuszcze |

8 | 2 | 21, 22, 23 | Stałe paliwa mineralne |

9 | 3 | 31 | Ropa naftowa |

10 | 32, 33, 34 | Produkty naftowe |

11 | 4 | 41, 46 | Ruda żelaza, odpady żelaza i stali oraz pył wielkopiecowy |

12 | 45 | Odpady i rudy nieżelazne |

13 | 5 | 51, 52, 53, 54, 55, 56 | Wyroby metalowe |

14 | 6 | 64, 69 | Cement, wapno, gotowe materiały budowlane |

15 | 61, 62, 63, 65 | Minerały surowe i przemysłowe |

16 | 7 | 71, 72 | Nawozy naturalne i sztuczne |

17 | 8 | 83 | Produkty węglopochodne, smoła |

18 | 81, 82, 89 | Chemikalia inne niż węglopochodne lub smoła |

19 | 84 | Pulpa papierowa i papier odpadowy |

20 | 9 | 91, 92, 93 | Sprzęt transportowy, maszyny, aparaty, silniki zmontowane lub nie oraz ich części |

21 | 94 | Wytwórczość metalu |

22 | 95 | Szkło, wyroby szklane, wyroby ceramiczne |

23 | 96, 97 | Skóra, tekstylia, odzież, inne artykuły przemysłowe |

24 | 99 | Artykuły różne |

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK K

KLASYFIKACJA TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH

1. Materiały wybuchowe

2. Gazy sprężone, ciekłe lub rozpuszczone pod ciśnieniem

3. Płyny łatwopalne

4.1. Łatwopalne ciała stałe

4.2. Substancje podatne na samozapłon

4.3. Substancje emitujące gazy łatwopalne w zetknięciu z wodą

5.1. Substancje utleniające

5.2. Nadtlenki organiczne

6.1. Substancje toksyczne

6.2. Substancje mogące powodować infekcje

7. Materiały radioaktywne

8. Czynniki korozyjne

9. Różne niebezpieczne substancje

Uwaga:

powyższe kategorie zostały zdefiniowane w rozporządzeniach dotyczących międzynarodowego przewozu kolejowego towarów niebezpiecznych znanych zazwyczaj pod nazwą RID, przyjętych na mocy dyrektywy Rady 96/49/WE z dnia 23 lipca 1996 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do kolejowego transportu towarów niebezpiecznych i późniejszych zmian do tej dyrektywy [1].

[1] Dz.U. L 235 z 17.9.1996, str. 25. Dyrektywa zmieniona przez dyrektywę Rady 2001/6/WE (Dz.U. L 30 z 1.2.2001, str. 42.).

--------------------------------------------------

  翻译: