This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52006XG0309(01)
EU Action Plan on biological and toxin weapons, complementary to the EU Joint Action in support of the BTWC
Akčný plán EÚ týkajúci sa biologických a toxínových zbraní, ktorý dopĺňa jednotnú akciu EÚ na podporu BTWC
Akčný plán EÚ týkajúci sa biologických a toxínových zbraní, ktorý dopĺňa jednotnú akciu EÚ na podporu BTWC
Ú. v. EÚ C 57, 9.3.2006, p. 1–2
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
9.3.2006 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
C 57/1 |
Akčný plán EÚ týkajúci sa biologických a toxínových zbraní, ktorý dopĺňa jednotnú akciu EÚ na podporu BTWC
(2006/C 57/01)
Úvod
Rada 27. februára 2006 prijala jednotnú akciu EÚ na podporu BTWC vrátane finančnej pomoci EÚ. Okrem toho EÚ prijíma akčný plán týkajúci sa biologických a toxínových zbraní, ktorý dopĺňa opatrenia uvedené v tejto jednotnej akcii. Tento akčný plán obsahuje dve opatrenia, ktoré majú vykonať členské štáty a ktoré nevyžadujú financovanie EÚ.
I. Efektívne využívanie CBM (opatrení na budovanie dôvery)
Účel
EÚ si želá obnoviť záujem o CBM a ich využívanie. Intenzívnejšie využívanie CBM by zvýšilo transparentnosť pri vykonávaní BTWC.
Opis
Ako prvý krok na dosiahnutie tohto účelu všetky členské štáty EÚ zabezpečia splnenie svojho záväzku v rámci BTWC, ktorým je každoročné zaslanie návratky CBM, po prvý raz v roku 2006. EÚ predovšetkým zabezpečí, aby každý členský štát EÚ, ktorý je zmluvnou stranou BTWC, podával každoročne správu o deviatich témach, z ktorých pre každú existuje osobitný formulár. Pokiaľ by všetky členské štáty každoročne predkladali správy o CBM, EÚ by mohla prijať diplomatické kroky voči iným štátom, ktoré sú zmluvnými stranami BTWC, s cieľom plnenia ich záväzkov vyplývajúcich z dohovoru. Členské štáty EÚ okrem toho hlbšie pouvažujú, ako najvhodnejšie zlepšiť účinnosť CBM v súvislosti s BTWC, a budú o tom rokovať s ostatnými štátmi, ktoré sú zmluvnými stranami BTWC.
II. Vyšetrovanie údajného používania biologických zbraní
Účel
EÚ si želá zvýšiť efektívnosť súčasného mechanizmu generálneho tajomníka OSN pri vyšetrovaní prípadov údajného používania (chemických) biologických a toxínových zbraní. Uvedený mechanizmus je z právneho hľadiska dobre zakotvený, keďže ho schválilo Valné zhromaždenie aj Bezpečnostná rada. EÚ sa osobitne domnieva, že mechanizmus, ktorý má teraz 15 rokov, by sa mal preskúmať a podľa potreby aktualizovať.
Opis
Členské štáty EÚ posúdia a dobrovoľne poskytnú generálnemu tajomníkovi odborné znalosti pri aktualizovaní zoznamu odborníkov a laboratórií, na ktoré sa môže pri vyšetrovaní obrátiť. Cieľom členských štátov EÚ je predložiť informácie generálnemu tajomníkovi OSN do konca decembra 2005 a preskúmať a aktualizovať tieto informácie každé dva roky. Členské štáty EÚ budú priebežne informovať partnerov o krokoch, ktoré podnikli na vykonanie tohto projektu a s podobne zmýšľajúcimi členmi OSN budú pracovať na dosiahnutí tohto úmyslu.