Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Civilná ochrana

Civilná ochrana

Civilná ochrana je ochrana ľudí, životného prostredia a majetku pred všetkými druhmi prírodných a človekom spôsobených katastrof. Okrem nasadenia síl a vybavenia v reakcii na núdzovú situáciu zahŕňa aj plánovanie a prípravu na takého udalosti. Patrí sem posúdenie rizík a prijatie plánov a postupov v oblasti ochrany a záchrany.

Na činnosti Európskej únie (EÚ) v oblasti civilnej ochrany sa vzťahuje článok 196 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) a ich cieľom je:

  • podporovať a dopĺňať činnosti členských štátov EÚ na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni v oblasti prevencie rizík, pri príprave ich zamestnancov civilnej ochrany a pri reakcii na prírodné a človekom spôsobené katastrofy;
  • presadzovať rýchlu a účinnú operatívnu spoluprácu medzi vnútroštátnymi útvarmi civilnej ochrany a
  • presadzovať súlad v medzinárodnej činnosti v oblasti civilnej ochrany.

Civilnú ochranu na úrovni EÚ upravuje sekundárny právny predpis, rozhodnutie č. 1313/2013/EU, ktorým sa vytvára mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany (UCPM). Právny základ bol nedávno dvakrát zmenený a doplnený s cieľom posilniť kolektívnu schopnosť EÚ predchádzať katastrofám, pripravovať sa na ne a reagovať na ne a v poslednom čase rýchlejšie a účinnejšie reagovať na budúce krízy s cezhraničnými dôsledkami, ako je napríklad kríza COVID-19 (rozhodnutie (EÚ) 2019/420 a nariadenie (EÚ) 2021/836). Hlavnou politikou nedávnej revízie UCPM je zriadenie rescEU. RescEU je rezerva dodatočných európskych zásahových kapacít, ktoré môžu byť nasadené ako pomoc, keď sú členské štáty postihnuté katastrofou.

Hoci spolupráca EÚ v oblasti civilnej ochrany patrí do vnútorných politík a činností EÚ, má veľmi dôležitú vonkajšiu zložku: UCPM sa môže aktivovať aj v prípade katastrof, ktoré postihnú krajiny mimo EÚ.

Okrem členských štátov sa na UCPM môžu zúčastniť aj krajiny mimo EÚ: krajiny Európskeho združenia voľného obchodu, ktoré sú členmi Európskeho hospodárskeho priestoru, pristupujúce krajiny, kandidátske krajiny a potenciálne kandidátske krajiny a ostatné európske krajiny. K dnešnému dňu má UCPM 6 zúčastnených štátov: Island, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Nórsko, Srbsko a Turecko.

Podľa článku 222 ZFEÚ (doložka o solidarite), ak je členský štát EÚ terčom teroristického útoku alebo obeťou prírodnej alebo človekom spôsobenej katastrofy a jej orgány požiadajú o pomoc, EÚ jej musí pomôcť tak, že zmobilizuje všetky nástroje, ktoré má k dispozícii. Koordináciu musí zaistiť v Rada Európskej únie.

POZRI AJ

Top
  翻译: