Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Antidumpingové opatrenia

Antidumpingové opatrenia

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) 2016/1036 o ochrane pred dumpingovými dovozmi z krajín mimo EÚ

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

V nariadení (EÚ) 2016/1036 sa stanovujú pravidlá pre ochranu obchodu pred dumpingovými dovozmi na trh EÚ z krajín mimo EÚ.

Nariadenie bolo trikrát zmenené: nariadením (EÚ) 2017/2321, nariadením (EÚ) 2018/825 a delegovaným nariadením (EÚ) 2020/1173.

HLAVNÉ BODY

Nariadením (EÚ) 2016/1036 sa stanovujú tieto pravidlá.

Podmienky

Pred uložením antidumpingových opatrení na dovoz výrobku musia byť splnené štyri podmienky:

  • dovoz musí byť dumpingový – vývozná cena výrobku do EÚ je nižšia než jeho normálna hodnota*,
  • musí vzniknúť značná ujma* pre odvetvie EÚ, ktoré vyrába podobný výrobok*,
  • musí existovať príčinná súvislosť medzi dumpingovými dovozmi a značnou ujmou a
  • antidumpingové opatrenie* nesmie byť v rozpore so záujmom EÚ – opatrenia nemajú spôsobiť jej celkovému hospodárstvu väčšiu škodu, než je úľava dosiahnutá pre odvetvie, ktoré dovozom trpí.

Začiatok podnetu

  • Antidumpingový podnet podávajú Európskej komisii výrobcovia EÚ, ktorí vyrábajú dotknutý výrobok, alebo sa podáva v ich mene, a to buď priamo alebo prostredníctvom orgánov krajiny EÚ. Podnety môžu spoločne s odvetvím EÚ podávať aj odborové zväzy a stať sa zainteresovanými stranami v konaní. V mimoriadnych prípadoch môže Komisia začať prešetrovanie aj z vlastnej iniciatívy.
  • Každý podnet musí zahŕňať dôkazy o dumpingu, ujme a príčinnej súvislosti medzi údajnými dumpingovými dovozmi a údajnou ujmou.
  • V záujme ochrany dôverných obchodných informácií je potrebné predložiť dve verzie podnetu: dôvernú verziu a verziu, ktorá nemá dôverný charakter. Prvú budú mať k dispozícii len útvary Komisie priamo pracujúce na prípade. Verziu, ktorá nemá dôverný charakter, budú mať k dispozícii všetky zainteresované strany po začatí prešetrovania.
  • Komisia musí preskúmať presnosť a primeranosť dôkazov uvedených v podnete, aby stanovila, či existuje dostatočný základ na začatie prešetrovania. Musí to urobiť do 45 dní od podania podnetu.

Antidumpingové prešetrovanie

  • Keď sa Komisia rozhodne začať prešetrovanie, musí uverejniť oznámenie v Úradnom vestníku Európskej únie. Kontaktuje všetkých známych výrobcov a všetky ďalšie zainteresované strany a požiada ich, aby v presne stanovenej lehote vyplnili formuláre.
  • Ak je počet potenciálne zainteresovaných strán veľký, Komisia sa môže rozhodnúť, že prešetrovanie vykoná na základe vzorky hospodárskych subjektov (vyvážajúcich výrobcov, výrobcov EÚ, dovozcov, používateľov).
  • Podľa pôvodného nariadenia (EÚ) 2016/1036 mohlo prešetrovanie trvať deväť mesiacov a potom mohla Komisia uložiť predbežné opatrenia na základe svojich predbežných zistení.

Zistenie dumpingu

Ak Komisia na základe svojho prešetrovania dospela k názoru, že došlo k dumpingu, môže sa postupovať takto.

  • Na dovoz posudzovaného výrobku do EÚ môžu byť uložené antidumpingové opatrenia, ktoré majú zvyčajne podobu:
    • hodnotového cla – percentuálneho podielu dovoznej hodnoty príslušného výrobku,
    • osobitných ciel – pevne stanovenej hodnoty za určité množstvo tovaru, napr. 100 eur na tonu výrobku, alebo
    • cenového záväzku – záväzku vývozcu dodržiavať minimálne dovozné ceny.
  • Ak Komisia uloží predbežné opatrenia, je to maximálne na šesť mesiacov. Po nich môžu nasledovať konečné opatrenia, ktoré zostávajú v platnosti počas piatich rokov.
  • Clá platí dovozca v EÚ a vyberajú ich vnútroštátne colné orgány príslušných krajín EÚ.
  • Platné opatrenia sa môžu za určitých podmienok preskúmať (priebežné revízne prešetrovanie). Rozsah tohto revízneho prešetrovania sa zvyčajne obmedzuje na jeden prvok alebo na rôzne prvky pôvodných opatrení, napr. na úroveň dumpingu a/alebo ujmy, rozsah pôsobnosti výrobku, formu opatrení.
  • Po piatich rokoch opatrenia zaniknú, pokiaľ sa v revíznom prešetrovaní pri uplynutí platnosti nezistí, že ak by sa platnosť opatrení skončila, dumping alebo značná ujma by pravdepodobne pokračovali alebo sa znovu vyskytli.
  • Dovozcovia môžu požiadať o úplnú alebo čiastočnú náhradu zaplatených ciel, ak preukážu, že dumpingové rozpätie*, na základe ktorého bolo clo zaplatené, bolo odstránené alebo znížené.

Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2017/2321 sa zavádza metodika výpočtu dumpingu, ktorá sa má používať v prípadoch týkajúcich sa dovozu z členských krajín Svetovej obchodnej organizácie, v ktorých existujú významné deformácie trhu v dôsledku zasahovania štátu.

Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2018/825

Nariadením sa okrem iného zavádzajú tieto zmeny.

  • Skracuje sa lehota na uloženie prípadných predbežných antidumpingových opatrení z deviatich mesiacov od začiatku prešetrovania na sedem mesiacov, s možnosťou predĺžiť túto lehotu na osem mesiacov.
  • Uľahčuje sa účasť malých podnikov na prešetrovaniach na ochranu obchodu [okrem iného zriadením poradenského strediska pre malé a stredné podniky (MSP) v oblasti ochrany obchodu, vytvorením špecializovaného webového sídla pre MSP a vydaním príručky pre MSP].
  • Mení sa ním spôsob uplatňovania pravidla známeho ako „pravidlo nižšieho cla“ v antidumpingových prípadoch. EÚ mohla predtým uložiť opatrenia len na nižšej úrovni, než bol plný rozsah dumpingu, pokiaľ bola nižšia úroveň („rozpätie ujmy“) dostatočná na odstránenie ujmy, ktorú odvetvie EÚ utrpelo. Podľa nových pravidiel sa antidumpingové opatrenia môžu uložiť v plnom rozsahu dumpingu, ak existujú dôkazy o významných deformáciách súvisacich s príslušnými surovinami používanými pri výrobe dotknutého výrobku na vyvážajúcom trhu, a pod podmienkou, že takýto krok je v záujme EÚ ako celku.
  • Zavádzajú sa ním nové pravidlá pre výpočet „ceny nespôsobujúcej ujmu“ (ceny, ktorú má odvetvie podľa očakávaní za normálnych podmienok účtovať). Vo výpočte sa teraz môžu zohľadniť náklady na potrebné investície, napríklad do infraštruktúry alebo výskumu a vývoja, ale aj budúce výdavky spojené so sociálnymi a environmentálnymi normami, napríklad v rámci systému obchodovania s emisiami EÚ. Pre cenu nespôsobujúcu ujmu sa teraz predpokladá minimálny zisk 6 %, ktorý bude do zahrnutý výpočtu, pričom v jednotlivých prípadoch je možné započítať väčšie rozpätie zisku.
  • Zavádza sa ním obdobie predbežného poskytovania informácií, počas ktorého dostanú zainteresované strany informácie o uložení či neuložení predbežných opatrení tri týždne vopred, pričom Komisia mala povinnosť do 9. júna 2020 preskúmať, či v tomto trojtýždňovom období predbežného poskytovania informácií nastalo podstatné zvýšenie dovozu, a pokiaľ takéto zvýšenie nastalo, či spôsobilo dotknutým odvetviam EÚ ďalšiu ujmu.
  • Zavádza sa ním vrátenie ciel vybraných počas prebiehajúceho revízneho prešetrovania pred uplynutím platnosti, ak prešetrovanie vedie k ukončeniu opatrení.

Delegované nariadenie (EÚ) 2020/1173

Na základe preskúmania v súlade s pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2018/825 dospela Komisia k záveru, že dovoz počas obdobia predbežného poskytovania informácií celkovo nespôsobil odvetviu EÚ žiadnu ďalšiu ujmu. Prijala preto delegovaný akt, ktorým sa dĺžka obdobia predbežného poskytovania informácií mení na štyri týždne.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

  • Uplatňuje sa od 20. júla 2016. Nariadením (EÚ) 2016/1036 sa kodifikovalo a nahradilo nariadenie (ES) č. 1225/2009 a jeho následné zmeny.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2017/2321 sa uplatňuje od 20. decembra 2017.
  • Pozmeňujúce nariadenie (EÚ) 2018/825 sa uplatňuje od 8. júna 2018.
  • Delegované nariadenie (EÚ) 2020/1173 sa uplatňuje od 11. augusta 2020.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Normálna hodnota: zvyčajne sa za ňu považuje trhová cena za výrobok v krajine vývozu. Ak sa však výrobok na domácom trhu nepredáva, predáva sa so stratou alebo je objem predaja len nízky, normálna hodnota výrobku sa obvykle vypočíta na základe výrobných nákladov v krajine vývozu plus primeraná výška nákladov na predaj, všeobecných a administratívnych nákladov a zisku. Pre hospodárstva, ktoré podliehajú významným deformáciám, existujú osobitné pravidlá.
Značná ujma: podstatná ujma pre odvetvie EÚ, napr. strata trhového podielu, zníženie cenových úrovní a/alebo menšia výnosnosť.
Podobný výrobok: výrobok, ktorý je totožný s posudzovaným výrobkom alebo sa naň veľmi podobá.
Antidumpingové opatrenia: opatrenia uložené na dovoz výrobku, ktorý sa predáva za cenu nižšiu, než je normálna hodnota tohto výrobku, a ktorý spôsobuje výrobcom EÚ značnú ujmu.
Dumpingové rozpätie: rozdiel medzi normálnou hodnotou a cenou, ktorú si ten istý vývozca účtuje za tento výrobok na trhu EÚ (vývozná cena).

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1036 z 8. júna 2016 o ochrane pred dumpingovými dovozmi z krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 176, 30.6.2016, s. 21 – 54)

Následné zmeny nariadenia (EÚ) 2016/1036 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACI DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1037 z 8. júna 2016 o ochrane pred subvencovanými dovozmi z krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 176, 30.6.2016, s. 55 – 91)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 16.10.2020

Top
  翻译: