Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62008CN0229

Vec C-229/08: Návrh na začatie prejudiciálneho konania, ktorý podal Verwaltungsgericht Frankfurt am Main (Nemecko) 28. mája 2008 – Colin Wolf/Mesto Frankfurt nad Mohanom

Ú. v. EÚ C 223, 30.8.2008, p. 21–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.8.2008   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 223/21


Návrh na začatie prejudiciálneho konania, ktorý podal Verwaltungsgericht Frankfurt am Main (Nemecko) 28. mája 2008 – Colin Wolf/Mesto Frankfurt nad Mohanom

(Vec C-229/08)

(2008/C 223/33)

Jazyk konania: nemčina

Vnútroštátny súd, ktorý podal návrh na začatie prejudiciálneho konania

Verwaltungsgericht Frankfurt am Main

Účastníci konania pred vnútroštátnym súdom

Žalobca: Colin Wolf

Žalovaný: Mesto Frankfurt nad Mohanom

Prejudiciálne otázky

1.

Prináleží vnútroštátnemu zákonodarcovi v rámci možností poskytnutých článkom 6 ods. 1 smernice 2000/78/ES (1) široký priestor pre voľnú úvahu, alebo je tento priestor pre voľnú úvahu v každom prípade obmedzený na nevyhnutnú mieru, keď ide o stanovenie hornej vekovej hranice uchádzačov, ktorá vyplýva z nutnosti minimálnej doby služby pred odchodom do dôchodku podľa článku 6 ods. 1 druhého pododseku písm. c) smernice 2000/78/ES?

2.

Konkretizuje nutnosť upravená v článku 6 ods. 1 druhom pododseku písm. c) smernice 2000/78/ES primeranosť prostriedku uvedeného v článku 6 ods. 1 prvom pododseku smernice 2000/78/ES a obmedzuje tak rozsah pôsobnosti tohto všeobecného predpisu?

3.

a)

Ide o legitímny cieľ v rámci článku 6 ods. 1 prvého pododseku smernice 2000/78/ES, keď zamestnávateľ pomocou hornej vekovej hranice uchádzačov sleduje svoj záujem na čo možno najdlhšej aktívnej dobe výkonu služby úradníkov, ktorí sa majú zamestnať?

b)

Je prebratie takéhoto cieľa neprimerané, keď sa tým sleduje zámer, aby úradníci vykonávali službu dlhšie než je nutné na nadobudnutie zákonom stanoveného vnútroštátneho minimálneho zabezpečenia pri predčasnom odchode do dôchodku po uplynutí 5 rokov výkonu služby?

c)

Je prebratie takéhoto cieľa neprimerané až vtedy, keď sa tým dosiahne, že úradníci budú vykonávať službu dlhšie než je potrebné na získanie zákonom garantovaného minimálneho zabezpečenia pri predčasnom odchode do dôchodku, momentálne 19,51 roka?

4.

a)

Ide v zmysle článku 6 ods. 1 prvého pododseku smernice 2000/78/ES o legitímny cieľ, pokiaľ sa pomocou najnižšej možnej hornej vekovej hranice uchádzačov o zamestnanie má zachovať čo možno najnižší počet celkove prijatých úradníkov, a tým zachovať čo možno najnižší počet plnení v jednotlivých prípadoch, akými sú zabezpečenie v prípade úrazu alebo nemocenská a zdravotná starostlivosť (dávky pomoci aj pre rodinných príslušníkov)?

b)

Aký význam má okolnosť, že so zvyšujúcim sa vekom sú plnenia v prípade úrazov alebo podpory v prípade choroby (aj pre rodinných príslušníkov) vyššie než pri mladších úradníkoch, takže sa pri zamestnaní vekovo starších úradníkov alebo úradníčok pravdepodobne celkovo zvýši výška plnenia, ktorú je potrebné poskytnúť?

c)

Musia na tento účel existovať dôveryhodné prognózy alebo štatistiky alebo postačujú všeobecné pravdepodobné odhady?

5.

a)

Ide o legitímny cieľ v zmysle článku 6 ods. 1 prvého pododseku smernice 2000/78/ES, keď chce zamestnávateľ uplatniť určitú hornú vekovú hranicu uchádzačov, aby zabezpečil „vyrovnanú vekovú štruktúru v príslušnom služobnom postupe“?

b)

Aké požiadavky prípadne musia postačovať pri úvahách o vytvorení takejto vekovej štruktúry, aby boli splnené predpoklady na jej odôvodnenie (primeranosť a potrebnosť, nevyhnutnosť)?

6.

Ide o legitímnu úvahu v zmysle článku 6 ods. 1 prvého pododseku smernice 2000/78/ES, keď zamestnávateľ v súvislosti s hornou vekovou hranicou pre nástup do zamestnania poukazuje na to, že do dosiahnutia takéhoto veku je spravidla možné nadobudnúť vecné predpoklady pre zamestnanie vzdelaním na úrovni stredného služobného pomeru hasičskej služby formou zodpovedajúceho akademického a odborného vzdelania?

7.

Podľa akých kritérií je potrebné posudzovať, či je minimálna doba výkonu služby až do odchodu do dôchodku primeraná alebo nevyhnutná?

a)

Je možné odôvodniť nevyhnutnosť minimálnej doby výkonu služby výlučne ako ekvivalent pre nadobudnutie kvalifikácie, ktorú financuje výlučne zamestnávateľ (spôsobilosť na výkon služby v strednej službe hasičov), aby sa zabezpečila v súvislosti s takouto kvalifikáciou primeraná následná doba výkonu služby u zamestnávateľa, takže si úradník postupne takýmto spôsobom odpracuje náklady na odbornú prípravu?

b)

Aká dlhá môže byť doba výkonu služby nasledujúca po dobe odbornej prípravy? Môže prekročiť 5 rokov, a ak áno, za akých okolností?

c)

Môže sa primeranosť alebo nevyhnutnosť minimálnej doby výkonu služby nezávisle od bodu 7 písm. a) odôvodniť úvahou, že v prípade úradníkov, ktorých dôchodkové zabezpečenie financuje výlučne zamestnávateľ, musí očakávaná doba aktívneho výkonu služby od prijatia do zamestnania až do predpokladaného odchodu do dôchodku postačovať na získanie zákonom zabezpečeného minimálneho zabezpečenia v dôchodku vďaka dobe výkonu služby v súčasnosti 19,51 rokov?

d)

Je naopak odmietnutie prijatia do zamestnania podľa článku 6 ods. 1 smernice 2000/78/ES odôvodnené len v prípade, keby bola osoba prijatá do zamestnania vo veku, ktorý by v prípade predpokladaného odchodu do dôchodku viedol k tomu, že by bolo potrebné platiť minimálne zabezpečenie, hoci táto osoba ešte nezískala nárok na zabezpečenie?

8.

a)

Je pre posúdenie nástupu do dôchodku podľa úpravy článku 6 ods. 1 druhého pododseku písm. c) smernice 2000/78/ES potrebné zohľadniť zákonom upravenú vekovú hranicu pre odchod do dôchodku s následným právom na poberanie dôchodku alebo je potrebné zohľadniť štatisticky priemerný vek nástupu do dôchodku určitej skupiny úradníkov alebo profesie?

b)

V akom rozsahu je potrebné prípadne zohľadniť, že je u jednotlivých úradníkov možné posunúť bežný odchod do dôchodku o dva až tri roky? Vedie táto okolnosť v zodpovedajúcom rozsahu k zvýšeniu hornej vekovej hranice uchádzačov o zamestnanie?

9.

Je možné pri výpočte minimálnej doby výkonu služby pripočítať podľa článku 6 ods. 1 smernice 2000/78/ES odbornú prípravu, ktorú je potrebné absolvovať na začiatku služobného pomeru úradníka? Je dôležité, či je možné zohľadniť celú dobu odbornej prípravy ako dobu výkonu služby pri posudzovaní vzniku nároku na dôchodok, alebo je potrebné dobu odbornej prípravy vyňať z doby, ktorú je zamestnávateľ oprávnený požadovať podľa článku 6 ods. 1 druhého pododseku písm. c) smernice 2000/78/ES ako minimálnu dobu výkonu služby?

10.

Sú právne predpisy v § 15 ods. 1 druhej vete a ods. 3 všeobecného zákona o rovnakom zaobchádzaní zlučiteľné s článkom 17 smernice 2000/78/ES?


(1)  Ú. v. ES L 303, s. 16; Mim. vyd. 05/004, s. 79.


Top
  翻译: