This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Conserving stocks of highly migratory species
Ochrana zásob druhov migrujúcich na veľké vzdialenosti
Ochrana zásob druhov migrujúcich na veľké vzdialenosti
Jeho cieľom je chrániť a zachovať určité zásoby morských druhov migrujúcich na veľké vzdialenosti (a vedľajších úlovkov) vymedzením technických opatrení na reguláciu ich lovu a vykládky.
Druhy migrujúce na veľké vzdialenosti sú vymedzené ako:
Atlantický oceán
Ryby nedosahujúce lovnú veľkosť
Tropické tuniaky a mečiare menšie ako sú odporúčania Medzinárodnej komisie na ochranu atlantických tuniakov (ICCAT) sa musia okamžite vrátiť do mora. Zaradenie rýb týchto druhov, ktoré nedosahujú lovnú veľkosť, pochádzajú z krajín mimo EÚ a ulovili sa v Atlantickom oceáne, do predaja alebo ich uvedenie na trh je zakázané.
Obmedzenia týkajúce sa rybárskych plavidiel a vybavenia
Pre plavidlá loviace tuniakov veľkookých pomocou kruhových záťahových sietí a pre plavidlá na lov tuniakov udicami platí zákaz rybolovu počas novembra v určitých tropických vodách vymedzených takto:
Rovnako je zakázané loviť alebo uchovávať na palube akékoľvek množstvo tuniakov pruhovaných, tuniakov veľkookých alebo tuniakov žltoplutvých ulovených pomocou kruhových záťahových sietí* v určitých vymedzených portugalských vodách.
Počet rybárskych plavidiel
Rada určuje povolený počet a celkovú kapacitu vyjadrenú v hrubej nosnosti (GT) rybárskych plavidiel EÚ dlhších ako 24 metrov, ktoré lovia tuniaka veľkookého v Atlantickom oceáne a priľahlých moriach (ako je stanovené v článku 1 dohovoru ICCAT), vychádzajú z priemerného počtu počas obdobia rokov 1991 a 1992 a z obmedzenia počtu plavidiel EÚ loviacich tuniaka veľkookého v roku 2005, ktoré sa ICCAT oznámilo 30. júna 2005.
Rada rovnako určuje počet plavidiel loviacich tuniaka dlhoplutvého v severnej časti Atlantického oceánu na základe priemerného počtu počas obdobia rokov 1993 až 1995.
Každý rok do 15. mája informuje každý členský štát EÚ Európsku komisiu o počte (ak je vhodné aj nosnosti) plavidiel, ako je uvedené vyššie, aby údaje posunula ICCAT.
Necieľové druhy
Členské štáty musia podporovať vracanie živých náhodne ulovených morských korytnačiek a živých žralokov (najmä nedospelých jedincov) a tiež znižovanie počtu odhodených žralokov zlepšením schopnosti selekcie rybárskeho výstroja.
Členské štáty musia zakázať používanie vlečných sietí, kruhových sietí, kruhových záťahových sietí, škrabákov, žiabrových sietí, viacstenných žiabrových sietí a dlhých lovných šnúr na lov tuniakov a príbuzných druhov v Stredozemnom mori pri športových a rekreačných rybolovných činnostiach a zabezpečia, aby sa ryby ulovené týmto spôsobom neuviedli na trh.
O vykonávaní týchto opatrení sa musí vypracúvať výročná správa.
Indický oceán
Počet rybárskych plavidiel
Rada rozhoduje o počte rybárskych plavidiel EÚ dlhších ako 24 metrov, ktoré majú povolenie loviť v Indickom oceáne na základe údajov z roku 2003.
Necieľové druhy
Členské štáty musia podporovať vracanie náhodne ulovených živých žralokov (najmä nedospelých jedincov) a takisto znižovať počet odhodených žralokov.
Členské štáty musia robiť všetko pre to, aby zmiernili vplyv rybolovu na populácie morských korytnačiek vrátane:
Západný a stredný Tichý oceán
Odpad
Členské štáty musia minimalizovať množstvo odpadu, odhodení, prípadov zachytenia rýb do strateného alebo vyhodeného výstroja, znečistenia spôsobeného rybárskymi plavidlami, prípadov ulovenia druhov rýb a živočíchov, ktoré nie sú cieľové, ako aj dosahov na súvisiace alebo závislé druhy, najmä na druhy, ktorým hrozí vyhynutie.
Morské cicavce
Obkľučovanie húfov alebo skupín morských cicavcov pomocou kruhových záťahových sietí sa zakazuje.
Uplatňuje sa od 1. júna 2007.
EÚ je zmluvnou stranou Dohovoru Spojených národov o morskom práve (pozri súhrn).
Nariadenie Rady (ES) č. 520/2007 zo 7. mája 2007, ktorým sa ustanovujú technické opatrenia na ochranu určitých zásob druhov migrujúcich na veľké vzdialenosti a ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 973/2001 (Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2007, s. 3 – 13)
Následné zmeny nariadenia (ES) č. 520/2007 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Rozhodnutie Rady 2005/75/ES z 26. apríla 2004 o pristúpení Spoločenstva k Dohovoru o zachovaní a riadení zdrojov veľmi sťahovavých druhov rýb v západnom a strednom Tichom oceáne (Ú. v. EÚ L 32, 4.2.2005, s. 1 – 2)
Rozhodnutie Rady 95/399/ES z 18. septembra 1995 o pristúpení spoločenstva k Dohode o založení komisie pre tuniaky z Indického oceánu (Ú. v. EÚ L 236, 5.10.1995, s. 24)
Dohoda o založení Komisie pre tuniaka v Indickom oceáne (Ú. v. ES L 236, 5.10.1995, s. 25 – 33)
Medzinárodný dohovor o zachovaní atlantických tuniakov (Ú. v. ES L 162, 18.6.1986, s. 34 – 38)
Protokol, ktorým sa mení Medzinárodný dohovor o zachovaní atlantických tuniakov (Ú. v. EÚ L 313, 4.12.2019, s. 3 – 13)
Rozhodnutie Rady 86/238/EHS z 9. júna 1986 o pristúpení spoločenstva k Medzinárodnému dohovoru o zachovaní atlantických tuniakov, zmenenému a doplnenému protokolom pripojeným k záverečnému aktu z konferencie splnomocnených zástupcov zmluvných štátov k dohovoru podpísanému v Paríži 10. júla 1984 (Ú. v. ES L 162 18.6.1986, s. 33)
Posledná aktualizácia 29.04.2021