This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52005XR0275
Resolution of the Committee of the Regions on the European Commission's work programme and the Committee of the Regions' priorities for 2006
Uznesenie Výboru regiónov k pracovnému programu Európskej komisie a prioritám Výboru regiónov na rok 2006
Uznesenie Výboru regiónov k pracovnému programu Európskej komisie a prioritám Výboru regiónov na rok 2006
Ú. v. EÚ C 115, 16.5.2006, p. 69–73
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
16.5.2006 |
SK |
Úradný vestník Európskej únie |
C 115/69 |
Uznesenie Výboru regiónov k pracovnému programu Európskej komisie a prioritám Výboru regiónov na rok 2006
(2006/C 115/15)
VÝBOR REGIÓNOV,
SO ZRETEĽOM NA
pracovný program Komisie: Uvoľnenie celého potenciálu Európy (KOM(2005) 531, konečné znenie),
SO ZRETEĽOM NA strategické ciele 2005 – 2009 (KOM(2005) 12, konečné znenie),
SO ZRETEĽOM NA viacročný strategický program šiestich predsedníctiev (2004 – 2006),
SO ZRETEĽOM NA oznámenie Komisie: Príspevok Komisie k obdobiu hodnotenia a po ňom: Plán D pre demokraciu, dialóg a diskusiu (KOM(2005) 494, konečné znenie),
SO ZRETEĽOM NA protokol k dohode o spolupráci medzi Európskou komisiou a Výborom regiónov (DI CdR 81/2001 rev. 2),
SO ZRETEĽOM NA uznesenie Výboru regiónov k obnoveniu dynamiky Lisabonskej stratégie (CdR 518/2004),
SO ZRETEĽOM NA uznesenie Výboru regiónov k finančným perspektívam 2007 – 2013 (CdR 334/2005),
KEĎŽE regionálne a miestne orgány sú zodpovedné za uplatňovanie najväčšej časti opatrení EÚ;
KEĎŽE regionálne a miestne orgány pomáhajú definovať priority, ktoré vo veľkej miere napomáhajú zvýšiť demokratickú legitímnosť opatrení EÚ;
KEĎŽE Výbor regiónov bude stanovovať svoje priority na obdobie štyroch rokov vo februári 2006, na začiatku svojho štvrtého funkčného obdobia (2006-2010),
prijal na svojom 62. plenárnom zasadnutí 16. a 17. novembra 2005 (schôdza zo 17. novembra) nasledujúce uznesenie:
VÝBOR REGIÓNOV
FINANČNÝ VÝHĽAD
Domnieva sa, že prijatie ambiciózneho finančného výhľadu ešte počas britského predsedníctva je nevyhnutné pre to, aby Európska únia mohla splniť svoju úlohu a zabezpečiť silnejšiu verejnú podporu pre pokračovanie v procesoch reforiem, pre zabezpečenie európskeho prínosu spoločnej kohéznej a poľnohospodárskej politiky a pre položenie základov pre efektívny výskum na úrovni Spoločenstva a politiku inovácie.
OBDOBIE REFLEXIE
Potvrdzuje svoju podporu Zmluve o Ústave a jej pokrokom, ktoré zaručujú lepšie európske riadenie prostredníctvom podstatného zlepšenia fungovania, jednoduchosti a transparentnosti EÚ v porovnaní s existujúcimi zmluvami.
Odporúča, aby Európska komisia vzala do úvahy jeho plán decentralizovaných diskusií počas obdobia reflexie, čím by naznačila potrebu jednania na úrovni bližšej obyčajným občanom, vedených na pôde orgánov miestnej a regionálnej správy, ktoré by sa zameriavali na dôvod a prínos existencie Európskej únie, jej základné hodnoty a princípy.
Vyzýva Európsku komisiu, aby prijala ambiciózny, proaktívny a predovšetkým decentralizovaný prístup pri uplatňovaní Plánu D ako aj svojej budúcej informačnej a komunikačnej politiky, s cieľom získať podporu verejnosti pre európsky projekt.
Je pripravený v tomto ohľade prijať zodpovednosť za miestne a regionálne orgány verejnej správy a miestnu a regionálnu tlač, ktoré predstavujú hlavné spojivo s občanmi; žiada preto navýšenie finančných prostriedkov, ktoré mu boli pridelené, aby mohol efektívne prispieť k obdobiu reflexie.
EURÓPSKE RIADENIE
Víta postoj Európskej komisie, že Európska únia bude môcť dosiahnuť svoje ciele len vtedy, pokiaľ k nim spoločne prispejú jej inštitúcie a národné, regionálne a miestne orgány ako aj občania. Dúfa, že toto partnerstvo v procese prípravy a uplatňovania opatrení Spoločenstva povedie najmä k:
— |
zohľadneniu možného prínosu cielených tripartitných dohôd a zmlúv pre opatrenia na obnovenie dynamiky Lisabonskej stratégie, |
— |
systematickým konzultáciám s regionálnymi a miestnymi orgánmi v skorej fáze prípravy európskej legislatívy, a to bez ohľadu na vývoj ratifikačného procesu, |
— |
čoraz systematickejšiemu používaniu nových metód hodnotenia dosahu v prípade hlavných iniciatív Európskej komisie, a zapojenie do metód hodnotenia dosahu, |
— |
zavedeniu regionálnej dimenzie do národných akčných plánov na zjednodušenie legislatívy, |
— |
špeciálnemu zameraniu na transpozíciu legislatívy Spoločenstva a jej účinku na právne predpisy na úrovni miestnych a regionálnych orgánov. |
Víta zintenzívnenie konzultačného procesu a procesu hodnotenia dosahu prijatých právnych predpisov, ktoré Komisia zamýšľa realizovať v rámci cieľa lepšej tvorby právnych predpisov. V súvislosti s možnými dôsledkami spoločnej obchodnej politiky na regióny a obce vyzýva VR Komisiu, aby prekonzultovala s VR aj iniciatívy spoločnej obchodnej politiky, predovšetkým pri vypracovaní odporúčaní pre rokovacie mandáty pre medzinárodné obchodné dohody.
Nalieha následne na Európsku komisiu, aby podporovala proaktívnejšiu úlohu Výboru regiónov pred tým, ako sa začne konať na úrovni Spoločenstva, a to prostredníctvom výhľadových stanovísk o budúcich opatreniach Spoločenstva, zameraných na ich dosah na miestne a regionálne orgány, ako aj prostredníctvom správ o dosahu z miestneho a regionálneho pohľadu k určitým smerniciam.
V kontexte úsilia o kodifikáciu a konsolidáciu legislatívnych návrhov, ku ktorým pristúpila Komisia, zdôrazňuje, že „lepšia tvorba právnych predpisov“ by nemala výhradne znamenať „tvorbu menšieho množstva predpisov“. Každé stiahnutie legislatívneho návrhu Komisie musí byť zdôvodnené hodnotením európskeho prínosu legislatívneho návrhu.
PROSPERITA
Znovu potvrdzuje svoje presvedčenie, že by mala byť venovaná rovnaká pozornosť všetkým trom pilierom Lisabonského procesu: hospodárskemu, sociálnemu a environmentálnemu.
Vyzýva Európsku komisiu, aby zohľadnila dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú miestne a regionálne orgány pri dosahovaní vyššieho rastu a zamestnanosti v EÚ v kontexte revízie a uplatňovania integrovaných usmernení pre rast a zamestnanosť.
Verí, že súdržnosť a konkurencieschopnosť sú dva vzájomne sa podporujúce ciele, ktoré je potrebné sledovať spoločne: využitie dosiaľ neuvoľneného potenciálu a kapitálu môže zlepšiť konkurencieschopnosť a prispieť v pozitívnom zmysle slova k dosiahnutiu cieľov územnej vyváženosti a súdržnosti. Okrem toho podporuje myšlienku, že konkurencieschopnosť závisí od fungujúceho jednotného trhu a trvá na tom, že je potrebné venovať zvláštnu pozornosť cezhraničným oblastiam.
Domnieva sa, že štruktúra riadenia Lisabonskej stratégie v jednotlivých členských štátoch by mala byť prispôsobená tak, aby umožňovala priamejšiu a užšiu formálnu integráciu podpory zo štrukturálnych fondov a Lisabonskej stratégie.
Plne súhlasí s odhadom Európskej komisie, podľa ktorého globalizácia je realitou, ktorú je potrebné využiť na obnovenie dynamiky rastu a vytvárania kvalitných miest v Európe, najmä zdôrazňovaním anticipácie a sprevádzaním globalizáciou podmienenej reštrukturalizácie.
Vyzýva Európsku komisiu, aby pokračovala v odstraňovaní bariér, ktoré bránia mobilite občanov a aby povzbudzovala občanov v tom, aby využívali pracovné príležitosti v celej Únii, čím sa vytvorí reálny proces dynamickej ekonomiky.
Uznáva, že vzdelávanie a odborná príprava sú kľúčovými nástrojmi na dosiahnutie Lisabonských cieľov a zabezpečenie zahrnutia všetkých občanov EÚ do spoločnosti založenej na vedomostiach. V tejto súvislosti víta skutočnosť, že Európska komisia sa chce zamerať na uznávanie kvalifikácií ako aj podporu mobility a investícií do podnikateľského sektora.
Pripisuje veľký význam podpore regionálnych a sociálne spravodlivých informačných spoločností, ktoré zaručujú, že občania majú všetky schopnosti potrebné na život a prácu v tejto novej digitálnej dobe. VR prispel a bude naďalej prispievať k rozvoju miestnych a regionálnych e-služieb a e-vlády, zdôrazňujúc, že aktivity na miestnej a regionálnej úrovni by boli najefektívnejším spôsobom dosiahnutia výsledkov.
Súhlasí s názorom Komisie, podľa ktorého je potrebné vybudovať transeurópsku sieť iniciatív rastu zabezpečením, že podstatné mimoriadne zdroje pre rast sa vyrovnajú novým metódam na zoperatívnenie a lepšiu koordináciu týchto sietí.
Domnieva sa, že transeurópske siete v oblasti dopravy, energetiky a telekomunikácií sú nevyhnutné pre dosiahnutie plného potenciálu európskeho hospodárstva, spojenie rozšírenej Európy a zlepšenie územnej súdržnosti.
SOLIDARITA
Naďalej je odhodlaný zameriavať svoje úsilie na zavedenie vhodného programu pre nové obdobie štrukturálnych fondov, ale upozorňuje v tejto súvislosti na administratívne a finančné dôsledky, ktoré pre miestne a regionálne orgány vyplývajú z oneskorení, ktoré sú v súvislosti s dohodou o finančnom výhľade.
Bude podrobne dozerať na uplatňovanie cieľa európskej územnej spolupráce, najmä s ohľadom na definíciu oblastí, ktoré majú nárok na podporu, zjednodušenie administratívnych procesov a konzistentnosť aktivít v rámci európskych usmernení.
Dôrazne odporúča, aby budúce programy, ktoré budú financované zo štrukturálnych fondov pokrývali aj také oblasti ako napríklad obnova miest, sociálna deprivácia, špecifické iniciatívy pre bývanie, hospodárska reštrukturalizácia a verejná doprava, ktoré sa všetky zvyknú vyskytovať v oblastiach veľkomiest, hoci uznáva dôležitosť všetkých európskych regiónov a dôležitosť zaistenia rovnováhy medzi mestom a dedinou v budúcich programoch.
Vyzýva členské štáty a ich regionálne a miestne orgány, aby finančné prostriedky ESF využívali cieleným spôsobom na pomoc oblastiam zasiahnutým mestskými násilnosťami. Vyzýva Komisiu, aby zabezpečila, že iniciatíva URBAN a jej ciele budú zachované v rámci štrukturálnych fondov.
Silne podporuje prínos nového právneho nástroja, ktorý predstavilo Európske združenie pre územnú spoluprácu (EGCT) na podporu iniciatív v oblasti spolupráce medzi miestnymi a regionálnymi orgánmi, a pripomína dôležitosť nepreťažovania monitorovacích procesov počas pilotnej fázy zavádzania EGCT. Výbor vytvoril platformu miestnych a regionálnych aktérov spolupráce na monitorovanie procesu zavádzania nariadenia a začatia prvých EGCT.
Potvrdzuje potrebu zachovania formy poľnohospodárstva, ktorá je multifunkčná vo všetkých regiónoch Európy, keďže vidiecke oblasti pokrývajú 90 % územia Spoločenstva, a víta pokračujúcu reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky v tých sektoroch, ktoré dosiaľ ešte neboli reformované; pripomína v tejto súvislosti, že príležitosť, ktorú ponúkla revízia opatrení Spoločenstva by mala byť využitá na hľadanie nových možností kompenzácie prírodných znevýhodnení, ktorým čelia najmä poľnohospodári, ale aj opatrení na podporu riadenia veľkých oblastí a, všeobecnejšie, ich hospodárskeho rozvoja.
Považuje za nevyhnutné, aby sa naďalej pokračovalo v aktivitách týkajúcich sa sektoru služieb všeobecného záujmu, ktoré majú pre územné samosprávy strategický význam. Obzvlášť zdôrazňuje potrebu horizontálneho, medzisektorového referenčného rámca Spoločenstva na definovanie rozsahu služieb všeobecného záujmu na základe pravidiel hospodárskej súťaže. V tejto súvislosti bude sledovať so zvláštnym záujmom oznámenie o sociálnom sektore služieb všeobecného záujmu v roku 2006.
Pripomína politickú, hospodársku a sociálnu výzvu, ktorú predstavujú demografické zmeny pre európske územné celky. Tieto zmeny by mali byť podnetom na aktivitu vo všetkých oblastiach verejného života, pretože udržateľnosť našej spoločnosti bude záležať na schopnosti tieto zmeny predvídať. Z tohto dôvodu vyzýva Komisiu, aby počas roku 2006 operatívne sledovala Zelenú knihu o demografických zmenách.
Víta iniciatívu Komisie na vytvorenie pracovnej stratégie pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, ktorá umožní Európskej únii vytvoriť koherentnejší rámec v tejto oblasti. Zdôrazňuje potrebu efektívneho zapojenia regionálnych a miestnych orgánov, najmä pri vytvorení zdravotných indikátorov a budúceho benchmarkingu.
Zdôrazňuje dôležitosť rovnosti príležitostí, oblasť, v ktorej zohrávajú miestne a regionálne orgány kľúčovú rolu, najmä s ohľadom na ich úlohu veľkých zamestnávateľov, ako aj ich zodpovednosť ako poskytovateľov tovaru a služieb. V tejto súvislosti očakáva oznámenie Európskej komisie o stratégie pre rovnosť pohlaví.
Víta návrh, aby bol rok 2008 rokom interkultúrneho dialógu a opätovne zdôrazňuje, že pre VR je rešpektovanie kultúrnej a jazykovej diverzity jedným zo základných princípov, na ktorých sa zakladá proces európskej integrácie, ktorý neznamená stieranie rozdielov alebo vytváranie jednotných identít, ale podporu väčšej spolupráce a pochopenia medzi občanmi Európy.
Súhlasí s názorom Európskej komisie, že boj proti klimatickým zmenám je jednou z najväčších výziev, ktorým bude EÚ v budúcnosti čeliť, a ktorá by mala byť riešená prostredníctvom portfóliového prístupu, prostredníctvom spolupráce medzi všetkými úrovňami riadenia, v partnerstve medzi verejným a súkromným sektorom, zdravotníctvom, spoločenskými a vzdelávacími skupinami a organizáciami pre energetickú účinnosť.
Vyzýva Európsku komisiu, aby zahrnula viac opatrení zameraných na zásobovanie energiou a distribučný priemysel do akčného plánu, a navrhuje podporu hospodárskych podnetov pre zavádzanie opatrení energetickej účinnosti – najmä tých, ktoré podporujú využívanie obnoviteľných zdrojov – a umožnenie využívania štátnej pomoci na zavedenie environmentálnych opatrení a zlepšení produktivity s cieľom zlepšiť energetickú účinnosť a tým podnietiť inováciu, čím sa Európa stane konkurencieschopnejšou a pritom bude zaručovať trvalo udržateľnú a bezpečnú dodávku energie.
Zdôrazňuje potrebu vytvorenia dynamického morského sektora založeného na trvalo udržateľnom rozvoji, avšak súčasne vyžaduje, aby bol príspevok miestnych a regionálnych orgánov k riadeniu morských zdrojov plne uznaný a zakomponovaný do novej politiky EÚ v tejto oblasti.
BEZPEČNOSŤ
Podporuje implementáciu desiatich priorít haagskeho programu pre obdobie nasledujúcich piatich rokov, ktoré sú dôkazom vôle a odhodlania podporiť priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, a vyzýva Európsku komisiu, aby vypracovala konkrétny akčný plán pre miestne a regionálne orgány, prostredníctvom ktorého by miestna a regionálna úroveň mohla zohrávať efektívnejšiu úlohu v postupe Spoločenstva.
Podporuje záväzok Európskej komisie, bojovať proti organizovanému zločinu a terorizmu a znovu opakuje svoj návrh zriadiť Európske monitorovacie stredisko pre bezpečnosť v mestách, ktorého členmi by boli zástupcovia miestnych a regionálnych orgánov z členských štátov, schopní poskytovať VR a všetkým ďalším príslušným európskym orgánom a inštitúciám všetky informácie týkajúce sa plánov polície, podpory a koordinácie výskumu a zhromažďovania, usporadúvania a spracovávania bezpečnostných údajov, najmä prostredníctvom šírenia príkladov a osvedčených postupov a budovaním partnerstiev na regionálnej a miestnej úrovni.
Opätovne predkladá svoje odporúčanie využívať štrukturálne fondy na udržanie a rozvoj nástrojov na realizáciu priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti a vyzýva Európsku komisiu, aby v rámci nového finančného výhľadu zaviedla do praxe podstatnú časť Tretej správy o súdržnosti.
Vyjadruje svoj súhlas s tým, že bezpečnosť dopravných systémov spadá najmä do kompetencie prevádzkovateľov dopravy a kľúčových zúčastnených strán, ako sú verejné orgány a cestujúci. Nedávne teroristické útoky v Londýne a Madride sú silným pripomenutím skutočnosti, že je potrebné intenzívnejšie sa venovať otázke bezpečnosti dopravných systémov v celej EÚ.
Nalieha na Komisiu, aby navrhla a vypracovala cezhraničný projekt, ktorý by vyžadoval aktívnu účasť pohraničných regiónov, a aby zlepšila koordináciu medzi novým fondom solidarity a štrukturálnymi fondmi. Ďalej navrhuje zlepšiť koordináciu európskeho mechanizmu v oblasti civilnej ochrany prostredníctvom zriadenia regionálnych centier civilnej ochrany v každej ohrozenej oblasti, ktoré by boli zodpovedné za zhromažďovanie a kontrolu údajov a zavedenie systému včasného varovania.
EURÓPA AKO GLOBÁLNY AKTÉR
Zamýšľa rozšíriť svoj záväzok v oblasti zabezpečenia interkultúrneho politického dialógu medzi predstaviteľmi miestnych a regionálnych orgánov členských štátov a pristupujúcimi a kandidátskymi krajinami; v tejto súvislosti považuje za vhodné založiť zmiešaný poradný výbor s Tureckom, a opätovne žiada Európsku komisiu, aby navrhla operatívne riešenie čo najskôr, s cieľom preklenúť nedostatočný právny základ pre ustanovenie zmiešaného poradného výboru v rámci Stabilizačnej a asociačnej dohody s Chorvátskom a krajinami západného Balkánu.
Podporuje Európsku komisiu, aby, v úzkej spolupráci s miestnymi a regionálnymi orgánmi a občianskou spoločnosťou, vyzdvihovala a podporovala informačné kampane o procese rozširovania EÚ na miestnej a regionálnej úrovni, ako v členských štátoch, tak aj v kandidátskych a potenciálnych kandidátskych krajinách.
Prihovára sa za rozšírenie politiky susedstva prostredníctvom nového akčného plánu; vyzýva Európsku komisiu, aby vzala do úvahy prínos cezhraničnej a medziregionálnej spolupráce v týchto plánoch a žiada, aby bol zapojený do ich prípravy, zavádzania a hodnotenia.
Opätovne potvrdzuje svoj záväzok posilňovať partnerstvo Európa-Stredomorie, spolu so svojimi výzvami na uskutočnenie krokov na zvýšenie zapojenia miestnych a regionálnych orgánov, a vyzýva na vytvorenie nového fóra spadajúceho do európsko-stredomorského inštitučného rámca, ktorý by mal za úlohu podporovať územnú a decentralizovanú spoluprácu a podporovať partnerstvá a rozvíjať programy, ktoré zahŕňajú schémy, ktoré je potrebné rozvinúť v stredomorskej oblasti.
Ľutuje, že príspevok európskych miestnych a regionálnych orgánov k európskej rozvojovej politike zostáva až dodnes v podstate neznámy, a preto odporúča nové prehodnotenie úlohy decentralizovanej spolupráce, spolu s uznaním skutočnosti, že miestne a regionálne orgány majú, okrem iných aktérov, špecifický know-how a skúsenosti, ktorými môžu prispieť ku globálnemu prístupu v boji proti celosvetovej chudobe a úsiliu pre dosiahnutie cieľov pre tisícročie OSN
Poveril svojho predsedu predložiť toto uznesenie Európskej komisii, Európskemu parlamentu, Rade, a rakúskemu a fínskemu predsedníctvu.
V Bruseli 17. novembra 2005
Predseda
Výboru regiónov
Peter STRAUB