EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli6. 7. 2015
COM(2015) 325 final
2015/0142(NLE)
Návrh
ROZHODNUTIE RADY,
ktorým sa stanovuje pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie vo Výbore pre vládne obstarávanie k pristúpeniu Moldavskej republiky k Dohode o vládnom obstarávaní
DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.KONTEXT NÁVRHU
•Dôvody a ciele návrhu
Dňa 7. januára 2002 Moldavská republika predložila žiadosť o pristúpenie k Dohode Svetovej obchodnej organizácie o vládnom obstarávaní (ďalej len „GPA“). Dňa 13. septembra 2012, 16. januára 2014 a 24. júna 2014 predložila prepracované ponuky týkajúce sa rozsahu pôsobnosti.
Komisia dohodla v mene Únie celý rad záväzkov týkajúcich sa otvorenia trhu Moldavskou republikou, a to tak v rámci dvojstranných rokovaní, ako aj v rámci Výboru Svetovej obchodnej organizácie pre vládne obstarávanie (ďalej len „výbor GPA“).
Moldavská republika následne 27. mája 2015 predložila výboru GPA svoju konečnú ponuku. Zhrnutie konečnej ponuky Moldavskej republiky a jej posúdenie Komisiou sú uvedené ďalej.
Toto rozhodnutie umožňuje Komisii vyjadriť v rámci výboru GPA stanovisko Únie k pristúpeniu Moldavskej republiky.
•Súlad s existujúcimi ustanoveniami v danej oblasti politiky
Ide o štandardný postup, ktorý sa uplatňuje, keď Komisia potrebuje vyjadriť stanovisko Únie k pristúpeniu tretej krajiny v rámci výboru GPA.
•Súlad s ostatnými politikami Únie
Neuplatňuje sa.
2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
•Právny základ
V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „ZFEÚ“) sa stanovuje, že ak je v rámci orgánu zriadeného medzinárodnou dohodou potrebné prijať rozhodnutie s právnymi účinkami, Rada by mala na návrh Komisie prijať rozhodnutie, ktorým sa stanoví pozícia, ktorá sa má prijať v mene Únie. Rozhodnutie výboru GPA, ktorým sa stanovia podmienky pristúpenia Moldavskej republiky, spadá do rozsahu pôsobnosti článku 218 ods. 9 ZFEÚ, pretože sa prijíma v rámci orgánu zriadeného medzinárodnou dohodou a bude mať právne účinky.
•Subsidiarita (v prípade iných ako výlučných právomocí)
EÚ má výlučnú právomoc v záležitostiach súvisiacich s obchodom. Najväčší pákový efekt vo vzťahu k tretím krajinám je možné zabezpečiť zosúladenými opatreniami na úrovni Únie.
•Proporcionalita
Neuplatňuje sa.
•Výber nástroja
V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie sa stanovuje, že ak je v rámci orgánu zriadeného medzinárodnou dohodou potrebné prijať rozhodnutie s právnymi účinkami, Rada by mala na návrh Komisie prijať rozhodnutie, ktorým sa stanoví pozícia, ktorá sa má prijať v mene Únie.
3.VÝSLEDKY NÁSLEDNÝCH HODNOTENÍ, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU
•Následné hodnotenia/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov
Neuplatňuje sa.
•Konzultácie so zainteresovanými stranami
Neuplatňuje sa.
•Získavanie a využívanie expertízy
Neuplatňuje sa.
•Posúdenie vplyvu
Pristúpenie tretej krajiny k medzinárodnej dohode, ktorej je Únia zmluvnou stranou, si nevyžaduje posúdenie vplyvu.
•Vhodnosť právnych predpisov a ich zjednodušenie
Neuplatňuje sa.
•Základné práva
Neuplatňuje sa.
4.VPLYV NA ROZPOČET
Žiadny.
5.OSTATNÉ PRVKY
•Plány vykonávania a monitorovanie, hodnotenie a predkladanie správ
Neuplatňuje sa.
•Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)
Neuplatňuje sa.
•Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu
Konečná ponuka Moldavskej republiky
Záväzky týkajúce sa prístupu na trh (zahrnuté subjekty, tovar, služby a stavebné služby)
Finančné limity
Finančné limity v súvislosti s jednotlivými prílohami ponúknuté Moldavskou republikou zodpovedajú bežným finančným limitom uplatňovaným zmluvnými stranami GPA. Moldavská republika však prostredníctvom poznámok pod čiarou poskytuje dvojročné prechodné obdobie pre finančné limity uplatňované na obstarávanie tovaru a služieb uskutočňované subjektmi, na ktoré sa vzťahujú prílohy 1 až 3.
Subjekty
V prílohe 1 („Subjekty ústrednej štátnej správy“) Moldavská republika uvádza vyčerpávajúci zoznam zahŕňajúci subjekty ústrednej štátnej správy, k obstarávaniu ktorých majú zmluvné strany GPA prístup. V tejto prílohe nie sú zahrnuté žiadne poznámky. Finančné limity, pokiaľ ide o tovar a služby, sú na prvý rok po pristúpení stanovené na 300 000 SDR, na druhý rok na 200 000 SDR.
Do prílohy 2 („Subjekty štátnej správy na nižšej úrovni“) Moldavská republika zahrnula vyčerpávajúci zoznam miestnych verejných obstarávateľov vymedzených v zákone č. 436-XVI z 28. decembra 2006 o miestnej verejnej správe. V poznámke k tejto prílohe Moldavská republika spresňuje, že uvedené subjekty zahŕňajú aj ich podriadené subjekty a organizácie, ktoré sú pod dohľadom alebo kontrolou takýchto orgánov. Finančné limity, pokiaľ ide o tovar a služby, sú na prvý rok po pristúpení stanovené na 400 000 SDR, na druhý rok na 300 000 SDR.
V prílohe 3 („Iné subjekty“) Moldavská republika poskytuje zmluvným stranám GPA prístup k obstarávaniu všetkých právnických osôb (orgánov, inštitúcií a nadácií), ktoré sa riadia verejným právom a nemajú priemyselný alebo obchodný charakter a na obstarávanie ktorých sa vzťahuje zákon č. 96-XVI z 13. apríla 2007 o vládnom obstarávaní. Uvedená príloha obsahuje orientačný zoznam takýchto subjektov.
Moldavská republika navyše v rámci prílohy 3 ponúka prístup k obstarávaniu všetkých právnických osôb podľa vnútroštátneho práva, ktoré pôsobia v odvetviach verejnoprospešných služieb, ako je výroba, preprava alebo distribúcia pitnej vody, elektriny a/alebo tepelnej energie, v oblasti prístavných alebo iných terminálových zariadení, letiskových zariadení, v oblasti mestskej dopravy a železničnej dopravy. Zahrnutý je orientačný zoznam subjektov. V tejto prílohe nie sú uvedené žiadne výhrady.
Finančné limity, pokiaľ ide o tovar a služby, sú na prvý rok po pristúpení stanovené na 600 000 SDR, na druhý rok na 500 000 SDR.
Tovar
Tovar uvedený Moldavskou republikou je takmer totožný s tovarom stanoveným EÚ. Moldavská republika konkrétne do prílohy 4 zahrnula aj 36., 72., 88. a 97. kapitolu harmonizovaného systému (ďalej len „HS“). Vyňala však položky 6505, 8208 a 8903.
Pri následných zmenách svojej konečnej ponuky, ktoré boli naposledy oznámené 27. mája 2015, Moldavská republika do zoznamu zahrnutých kategórií tovaru a zariadení pre ministerstvo obrany ďalej doplnila 85. kapitolu HS, pričom vyňala položky 8503, 8513 a 8515.
Služby
Moldavská republika stanovuje zoznam zahrnutých služieb, ktorý je rozsiahlejší než zoznam EÚ. V poznámke o reciprocite uvedenej v prílohe sa však uvádza, že tieto služby sú vo vzťahu ku konkrétnej strane zahrnuté, len pokiaľ ich táto strana zahrnula do svojej prílohy 5.
Stavebné služby
Moldavská republika ponúka v rámci svojej prílohy 6 celý oddiel 51 predbežnej ústrednej klasifikácie produkcie. Neponúka žiadne zmluvné koncesie na stavebné práce.
Všeobecné poznámky
V prílohe 7 Moldavská republika uvádza tri poznámky. Poznámka 1 sa týka obstarávania poľnohospodárskych produktov, ktoré sa vykonáva na podporu poľnohospodárskych podporných programov a programov pre ľudskú obživu, pričom je totožná s prvou časťou poznámky 1, ktorú v prílohe 7 uvádza EÚ. Ďalšie dve poznámky sa nevzťahujú na EÚ.
Právne predpisy Moldavskej republiky
Právne predpisy Moldavskej republiky v oblasti verejného obstarávania sú nediskriminačné. Nezahŕňajú žiadne ustanovenia, na základe ktorých by zaobchádzanie s domácimi dodávkami a dodávateľmi bolo priaznivejšie ako zaobchádzanie priznané zahraničným dodávateľom alebo dodávkam. Právne predpisy Moldavskej republiky týkajúce sa verejného obstarávania sa zdajú otvorené, transparentné a nediskriminačné, čo je v súlade s požiadavkami GPA.
Posúdenie ponuky Moldavskej republiky Komisiou
Konečná ponuka Moldavskej republiky počíta s rozsiahlou pôsobnosťou vzťahujúcou sa na subjekty ústrednej štátnej správy, subjekty štátnej správy na nižšej úrovni a subjekty pôsobiace v odvetví verejnoprospešných služieb, tovaru, služieb a stavebných služieb. Preto je uspokojivá a prijateľná. Právne predpisy Moldavskej republiky o vládnom obstarávaní sú v súlade s GPA.
Do dodatku I EÚ sa zahrnú najmä tieto podmienky pristúpenia Moldavskej republiky:
Vzhľadom na skutočnosť, že Moldavská republika stanovuje vo svojej prílohe 1 vyčerpávajúci zoznam subjektov, prístup tovaru, služieb, dodávateľov a poskytovateľov služieb z Moldavskej republiky k rozsahu pôsobnosti EÚ by mal zodpovedať rozsahu pôsobnosti uvedenému v oddiele 2 bode 2 prílohy 1 EÚ, teda prístupu k obstarávaniu verejných obstarávateľov z ústrednej štátnej správy uvedených v prílohe 1.
Odporúčanie
Očakáva sa, že pristúpenie Moldavskej republiky ku GPA veľmi pozitívne prispeje k ďalšiemu medzinárodnému otváraniu sa trhov verejného obstarávania, a to tým, že sa ním zvýši počet zmluvných strán GPA a tým sa ďalšie krajiny povzbudia k tomu, aby pristúpili ku GPA. Komisia odporúča, aby sa konečná ponuka Moldavskej republiky prijala s už uvedenými podmienkami.
V súlade s tým sa navrhuje, aby Komisia bola poverená vyjadriť vo Výbore pre vládne obstarávanie pozíciu Únie, ktorá spočíva v súhlase s pristúpením Moldavskej republiky a ktorá by sa mala zohľadniť v rozhodnutí výboru GPA o pristúpení Moldavskej republiky.
2015/0142 (NLE)
Návrh
ROZHODNUTIE RADY,
ktorým sa stanovuje pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie vo Výbore pre vládne obstarávanie k pristúpeniu Moldavskej republiky k Dohode o vládnom obstarávaní
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 207 ods. 4 prvý pododsek v spojení s jej článkom 218 ods. 9,
so zreteľom na návrh Európskej komisie,
keďže:
(1)Dňa 7. januára 2002 Moldavská republika predložila žiadosť o pristúpenie k Dohode o vládnom obstarávaní (ďalej len „GPA“).
(2)Záväzky Moldavskej republiky týkajúce sa rozsahu pôsobnosti sú stanovené v jej konečnej ponuke, ktorá bola ďalej upravená tak, ako bolo zmluvným stranám GPA oznámené 27. mája 2015.
(3)Konečná ponuka Moldavskej republiky počíta s rozsiahlou pôsobnosťou vzťahujúcou sa na subjekty ústrednej štátnej správy, subjekty štátnej správy na nižšej úrovni a subjekty pôsobiace v odvetví verejnoprospešných služieb, tovaru, služieb a stavebných služieb. Preto je uspokojivá a prijateľná. Podmienky pristúpenia Moldavskej republiky, ako sú uvedené v prílohe k tomuto rozhodnutiu, sa zohľadnia v rozhodnutí prijatom Výborom pre vládne obstarávanie (ďalej len „výbor GPA“) v súvislosti s pristúpením Moldavskej republiky.
(4)Očakáva sa, že pristúpenie Moldavskej republiky ku GPA pozitívne prispeje k ďalšiemu medzinárodnému otváraniu sa trhov verejného obstarávania.
(5)V článku XXII ods. 2 GPA sa stanovuje, že ktorýkoľvek člen WTO môže pristúpiť ku GPA za podmienok dohodnutých medzi týmto členom a zmluvnými stranami, pričom tieto podmienky sa stanovia v rozhodnutí výboru GPA.
(6)Preto je potrebné stanoviť pozíciu, ktorá sa má v súvislosti s pristúpením Moldavskej republiky zaujať v mene Únie vo výbore GPA,
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie vo Výbore pre vládne obstarávanie, je schváliť pristúpenie Moldavskej republiky k Dohode o vládnom obstarávaní s výhradou osobitných podmienok pristúpenia stanovených v prílohe k tomuto rozhodnutiu.
Článok 2
Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.
V Bruseli