This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Znižovanie rizika - prírodné a človekom spôsobené katastrofy
V uplynulých desaťročiach sa neprestajne zvyšuje závažnosť a frekventovanosť prírodných katastrof, čo je čiastočne spôsobené zmenou klímy, urbanizáciou, populačným rastom a zhoršovaním stavu životného prostredia.Európa je husto osídlený a hospodársky rozvinutý kontinent. Znamená to, že prípadné katastrofy môžu mať veľmi tvrdé dôsledky a spôsobiť aj vážne hospodárske škody.
AKT
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov: Akčný rámec z Hjóga na obdobie po roku 2015: riadenie rizík v záujme dosiahnutia odolnosti [COM(2014) 216 final z 8. apríla 2014]
Závery Rady o akčnom rámci z Hjóga na obdobie po roku 2015: riadenie rizík v záujme dosiahnutia odolnosti (jún 2014) (pozri s. 29 -33)
SÚHRN
V uplynulých desaťročiach sa neprestajne zvyšuje závažnosť a frekventovanosť prírodných katastrof, čo je čiastočne spôsobené zmenou klímy, urbanizáciou, populačným rastom a zhoršovaním stavu životného prostredia.Európa je husto osídlený a hospodársky rozvinutý kontinent. Znamená to, že prípadné katastrofy môžu mať veľmi tvrdé dôsledky a spôsobiť aj vážne hospodárske škody.
Priemerné ročné straty vyplývajúce z prírodných katastrof sa zvýšili z 9 miliárd EUR v 80. rokoch 20. storočia na vyše 13 miliárd EUR v prvých rokoch 21. storočia. Tieto znepokojivé trendy si vyžadujú prijatie politík na predchádzanie rizikám a ich riadenie.
Právne predpisy Európskej únie (EÚ) v oblasti občianskej ochrany sa zameriavajú predovšetkým na politiku a opatrenia na zabezpečenie pripravenosti a prevencie. Na domácej pôde sa v mechanizme vymedzujú nové záväzky na ďalší rozvoj posudzovania rizík, posudzovania kapacít riadenia rizík a využívanie partnerských preskúmaní, aby sa krajiny EÚ navzájom vzdelávali o riadení rizika katastrof, a vymieňali si poznatky a skúsenosti o riadení katastrof. Na popredných miestach programu sú tiež inovačné riešenia financovania prevencie katastrof vrátane využívania poistenia ako nástroja riadenia katastrof a ako stimulu na podporu informovanosti o rizikách, predchádzania rizikám a ich znižovania.
Otázky predchádzania rizikám a ich riadenia sa zapracovali do mnohých kľúčových politík EÚ, medzi ktoré patria politika súdržnosti, zdravie, posudzovanie vplyvov na životné prostredie, prispôsobenie sa zmene klímy, ekosystémy, poľnohospodárstvo, bezpečnosť potravín a výživy, voda, riadenie povodňového rizika, prevencia veľkých priemyselných havárií, rizikové financovanie, jadrová bezpečnosť, doprava, energetika, výskum a inovácia.
ČO SA UVÁDZA V TOMTO OZNÁMENÍ?
Komisia prijala oznámenie o akčnom rámci z Hjóga na obdobie po roku 2015: riadenie rizík v záujme dosiahnutia odolnosti. S podporou záverov Rady sa v ňom podporuje spoločná pozícia EÚ v rámci celosvetových rokovaní na úrovni Organizácie Spojených národov (OSN) o novom akčnom rámci pre znižovanie rizika katastrof po roku 2015.
Komisia zostavila odporúčania na základe minulých úspechov v oblasti riadenia rizika katastrof v rámci rôznych politík EÚ vrátane civilnej ochrany, ochrany životného prostredia, vnútornej bezpečnosti, prispôsobenia sa zmene klímy, zdravia, výskumu a inovácií a vonkajšej činnosti. Tieto úspechy predstavujú významný príspevok EÚ k vytváraniu jednotnej politiky riadenia rizika katastrof na európskej a medzinárodnej úrovni.
Hlavné návrhy Komisie
Väčšia transparentnosť a lepšia správa nového akčného rámca z Hjóga po roku 2015 - Komisia navrhuje správne normy, pravidelné partnerské preskúmania vykonávané krajinami a zhromažďovanie a výmenu globálne porovnateľných údajov o stratách a hrozbách pri katastrofách.
Zameranie sa na výsledky - Komisia navrhuje zaviesť ciele a merateľné opatrenia na znižovanie rizika katastrof.
Opatrenia na znižovanie rizika by mali prispievať k udržateľnému a inteligentnému rastu - všetky veľké infraštruktúry a projekty by mali zohľadňovať riziká a odolnosť voči vplyvu zmeny klímy a katastrofám (t. j. mali by byť navrhnuté tak, aby boli voči katastrofám čo najodolnejšie). Mali by sa ďalej podnecovať inovačné technológie a nástroje na podporu riadenia katastrof (montáž systémov včasného varovania, odolná infraštruktúra a budovy, ekologická infraštruktúra, komunikácia o rizikách atď.), čo by malo viesť k zvýšeniu obchodných príležitostí a prispievať k ekologickému rastu.
Osobitná pozornosť venovaná najzraniteľnejším osobám - Komisia takisto vyžaduje, aby nový rámec z Hjóga viac zohľadňoval rodové hľadisko a aby sa zameriaval na zraniteľné skupiny, ako sú deti, starší ľudia, osoby so zdravotným postihnutím, bezdomovci a chudobní. Osobitná pozornosť by sa mala venovať budovaniu odolnosti vo všetkých mestských a zraniteľných vidieckych sídlach, ako aj v pobrežných oblastiach.
Okrem prírodných hrozieb by sa mal medzinárodný rámec takisto zameriavať na konflikty a iné formy násilia a krehkosti štátu (krajiny so slabými štátnymi kapacitami a inštitúciami), ako aj na technologické riziká (napr. jadrové), nedostatočnú bezpečnosť potravín a výživy a na epidémie.
KONTEXT
EÚ podporuje akčný rámec z Hjóga, ktorým sa presadzuje znižovanie rizika katastrof a zvyšovanie povedomia na celom svete. Zároveň sa zasadzuje za začlenenie znižovania rizika katastrof do rámca, ktorý sa týka odstraňovania chudoby a udržateľného rozvoja po roku 2015. V tejto súvislosti Európska komisia v roku 2014 vydala oznámenie o akčnom rámci z Hjóga na obdobie po roku 2015: riadenie rizík v záujme dosiahnutia odolnosti. Tento dokument pomohol pri tvorbe spoločnej pozície EÚ počas medzinárodných rokovaní o novom medzinárodnom rámci v oblasti znižovania rizika katastrof (OSN).
Akčný program z Hjóga s názvom Budovanie odolnosti národov a spoločenstiev voči katastrofám je 10-ročný plán prijatý 168 členskými štátmi OSN, ktoré sa dobrovoľne zaviazali pracovať na piatich prioritných opatreniach s cieľom zvýšiť bezpečnosť vo svete, pokiaľ ide o prírodné katastrofy, a vybudovať odolnosť voči katastrofám. Vzťahuje sa na obdobie rokov 2005 - 2015 a nahradí ho rámec pre znižovanie rizika katastrof po roku 2015, ktorý bol schválený na 3. svetovej konferencii o znižovaní rizika katastrof v Sendai (Japonsko) 14. - 18. marca 2015.
SÚVISIACE AKTY
Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1313/2013/EÚ zo 17. decembra 2013 o mechanizme Únie v oblasti civilnej ochrany (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 924 - 947)
Posledná aktualizácia 08.12.2014