52005DC0531

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu Hospodárskemu a Sociálnemu Výboru a Výboru Regiónov - Uvoľnenie celého potenciálu - Európy Legislatívny a pracovný program Komisie na rok 2006 /* KOM/2005/0531 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 25.10.2005

KOM(2005) 531 konečné znenie

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Uvoľnenie celého potenciálu Európy Legislatívny a pracovný program Komisie na rok 2006

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Uvoľnenie celého potenciálu Európy Legislatívny a pracovný program Komisie na rok 2006

1. ÚVOD

Náročné úlohy, s ktorými sa Európa borí, sú jasné a naliehavé. Globalizácia priniesla so sebou príležitosti a nové nároky. Modernizácia je nevyhnutná na udržanie historicky vysokej úrovne prosperity, sociálnej súdržnosti, ochrany životného prostredia a kvality života a na vytvorenie pracovných miest, ktoré potrebujeme. Európa môže najlepšie reagovať tak, že uvoľní potenciál svojich obyvateľov a podporí svoje spoločné hodnoty doma a vo svete. Komisia prijme túto výzvu vo svojom programe na rok 2006.

Na začiatku svojho mandátu si Komisia stanovila hlavné strategické ciele do konca desaťročia: prosperita, solidarita, bezpečnosť a Európa ako svetový partner. Tieto ciele si zachovávajú svoj význam, a preto sa schválilo, že budú tvoriť jadro práce Komisie. Poukazujú na rovnováhu, ktorá je potrebná v práci Únie: súbor politík, ktorý umožňuje Európe udržiavať konkurencieschopnosť a sociálnu spravodlivosť, chrániť jej občanov a podporovať ich slobody, pracovať v rámci Európe a podporovať jej hodnoty vo svete. Prijatie konkrétnych opatrení k dosiahnutiu týchto cieľov je najlepšou cestou ako presvedčiť Európanov, že Únia je hlavnou súčasťou riešenia problémov, ktorým Európa čelí.

Legislatívny a pracovný program Komisie (ďalej len „pracovný program“) na rok 2006 v plnej miere zohľadňuje súčasné hospodárske a politické trendy a to, kde stojí Európa v niekoľkých kľúčových strategických súboroch dokumentov. Pokrok dosiahnutý v týchto oblastiach bude mať rozhodujúci vplyv na schopnosť Európskej únie výrazne poskočiť vpred smerom k svojim cieľom na rok 2006.

Európska komisia výrazne podporuje ratifikáciu Ústavy a ponúkla pomoc všetkým členským štátom v ich informačných kampaniach. Ústava by predstavovala dôležitý krok k vytvoreniu demokratickejšej, transparentnejšej, účinnejšej a silnejšej Európskej únii voči vonkajšiemu svetu. Komisia preto ľutuje, že za súčasných okolností je nepravdepodobné, že v dohľadnej budúcnosti bude Ústava ratifikovaná. Ale ak diskusia o budúcnosti Európy bude prebiehať aktívne a účinne, vyplní významnú medzeru a poskytne silné základy, na ktorých sa má budovať budúcnosť. Komisia sa bude prostredníctvom „plánu D“ pre demokraciu, dialóg a diskusiu aktívne zúčastňovať na vnútroštátnych diskusiách a poskytovať im plnú podporu. A medzitým môže Európska únia čo najlepšie ukázať svoju hodnotu plnením politík, ktoré potrebujú Európania.

Dohoda o finančných výhľadoch – ktorým by sa malo venovať všetko úsilie, aby boli dokončené do konca roku 2005 – bude mať rozhodujúci vplyv na prácu Komisie pre rozšírenú Európu. Rok 2006 by mal byť svedkom intenzívnych príprav na dosiahnutie širokého spektra fungujúcich programov financovania do 1. januára 2007.

Skutočnosť, že tieto otázky sú predmetom intenzívnej diskusie, nás nesmie odvrátiť od naliehavej potreby opatrení na európskej úrovni. Môžeme najlepšie ukázať, čo môže Európa urobiť, keď splní opatrenia a poskytne obyvateľom hmatateľné dôkazy o tom, čo Európa musí ponúknuť.

Tento pracovný program stanovuje, čo Komisia urobí, aby splnila tieto ciele v roku 2006:

- Pokiaľ ide o prosperitu, rok 2006 bude rozhodujúcim rokom pre premenu slov na činy podľa Lisabonskej stratégie pre rast a zamestnanosť. Je potrebné, aby sa Európa starala o klímu, v ktorej obyvatelia a podniky môžu plne rozvinúť svoj potenciál.

- Solidarita znamená rozvíjanie súdržnej Únie, ktorá uznáva spoločné povinnosti a podporuje prosperitu. Vyžaduje si aj spoločnú prácu pri riešení dlhodobých problémov, ako demografické a klimatické zmeny.

- Požiadavku obyvateľov, ktorá sa týka reakcie na ohrozenie bezpečnosti, možno splniť iba spoločnou prácou zameranou na boj proti kriminalite a terorizmu, podporu zdravia a minimalizovanie rizika.

- Vo vonkajších vzťahoch musí Únia naďalej podporovať silný hlas vo svete a zamerať sa najmä na prípravu budúcich rozšírení, na svoje susedstvo a na Afriku; a využívať náš vplyv v globálnom hospodárstve s cieľom premeniť globalizáciu na príležitosť pre všetkých.

Komisia plní tieto ciele mnohými odlišnými spôsobmi. Jej regulačná a dozorná úloha je rozhodujúca pre účinné fungovanie európskych trhov na základe rovnakých podmienok hospodárskej súťaže. Jej výkonná úloha ju robí osobitne zodpovednou za zabezpečenie toho, že jej programy od výskumu cez študentskú mobilitu až po rozvojovú pomoc dobre fungujú. Komisia rokuje mimo Únie a podporuje spoluprácu v jej vnútri.

Mnoho z týchto prebiehajúcich činností sa v roku 2006 dostane do kritickej fázy. Lisabonská stratégia pre rast a zamestnanosť vstúpi do rozhodujúcej implementačnej fázy. Vytvoria sa základy pre novú generáciu programov v takých oblastiach ako štrukturálne fondy, rozvoj vidieka, inovácie, výskum a vzdelávanie. Rozvojové kolo z Dauhá by malo dospieť do záverečnej fázy.

Komisia posúva tento program vpred aj tým, že začala nové konzultácie za účelom získať názory a čerstvé nápady o tom, ako môže Európa pôsobiť a prostredníctvom nových iniciatív koordinovať politiky s jasnou európskou pridanou hodnotou. Zoznam prioritných činností na rok 2006 je uvedený v prílohe k tomuto pracovnému programu. Rovnako ako v roku 2005 sa Komisia zaviazala uskutočniť tieto činnosti.

Komisia sa okrem toho zameria na zabezpečenie ich kvality prísnym uplatňovaním lepších regulačných disciplín: zjednodušenie, modernizácia, poradenstvo a dôkladné hodnotenie dosahu politík sú kľúčové ciele, ktoré Komisia premení na priority v celej svojej práci. Rok 2006 bude svedkom prvého roku novej stratégie Komisie na zjednodušenie s nepretržitým procesom dolaďovania právnych predpisov za účelom splnenia meniacich sa potrieb riadiacich subjektov a užívateľov.

EÚ potrebuje aj náročný program na riešenie „nedostatkov v komunikácii“ v európskych otázkach, ktorý majú vypracovať a plniť všetky európske inštitúcie, členské štáty a občianska spoločnosť. Takto sa Biela kniha o komunikácii premení v priebehu roka 2006 na praktické kroky: podpora záväzku Komisie pripojiť sa k obyvateľom a posilniť demokratické základy európskeho projektu.

Komisia zohráva kľúčovú úlohu pri stimulovaní európskych činností. Je však iba jedným z aktívnych činiteľom medzi mnohými. Európska únia dosiahne svoje ciele iba vtedy, ak ich budú spoločne uskutočňovať jej inštitúcie, národné a regionálne vlády a miestne samosprávy a samotní občania. Partnerstvo musí byť inštinktívnou reakciou na spôsob, akým Únia vytvára a implementuje svoje politiky.

Na vypracovanie svojho programu na rok 2006 Komisia využila reakcie Európskeho parlamentu a Rady na ročnú stratégiu politiky na rok 2006. Tieto diskusie ukázali, ako sa tieto tri inštitúcie podieľajú na rovnakých kľúčových politických cieľoch, a že existuje široká zhoda pokiaľ ide o hlavné oblasti činností, ktoré sú nevyhnutné na splnenie týchto cieľov. Nová rámcová dohoda medzi Európskym parlamentom a Komisiou viedla najmä k podrobným návrhom o tom, ako by sa tieto ciele mali premeniť na konkrétne opatrenia. Stanoviská ostatných inštitúcií boli plne zohľadnené pri vypracovaní tohto programu.

2. PROSPERITA

Základnou funkciou verejnej politiky je zabezpečiť, aby podmienky na podporu prosperity boli zavedené rovnako v prospech občanov aj podnikov. Toto znamená stabilné regulačné systémy, primerané hospodárske politiky, zabezpečenie ekonomickej príležitosti a investovanie do kvalifikovaného a podnikateľského obyvateľstva. To znamená, že všetky príslušné aspekty vlastnej práce EÚ musia podliehať najvyšším normám lepšej regulácie. Viac práce na vytvorení podmienok na stimulovanie rastu a vytvorenie viac a lepších pracovných miest zostáva naďalej najdôležitejšou prioritou v úlohách Komisie v roku 2006.

Únia vytvorila svoju cestovnú mapu smerujúcu k rastu a zamestnanosti v Lisabonskej stratégii. Rok 2006 bude kritickým rokom premeny cestovnej mapy na realitu. Komisii takto pribúda zvláštna úloha pri monitorovaní implementácie upravenej stratégie na úrovni členských štátov aj Spoločenstva. Partnerstvo s členskými štátmi je nevyhnutné na zabezpečenie, že jednotné usmernenia o makroekonomickej politike, mikroekonomických reformách a zamestnanosti zostanú platné a budú výrazne podporované všetkými kľúčovými hráčmi. Komisia bude informovať Európsku radu na jej jarnom zasadaní o pokroku, ktorý sa dosiahol na vnútroštátnej úrovni – na základe 25 vnútroštátnych programov reforiem prijatých členskými štátmi – a na úrovni EÚ, ako aj predloží opatrenia stanovené v Lisabonskom programe Spoločenstva, ktorý bol prijatý v júli 2005.

Vedomosti a inovácie pre rast a lepšie pracovné miesta

Skúsenosti a vedomosti sú hlavnými aktívami Európy pri tvorbe rastu a pracovných miest: je však toho ešte oveľa viac, čo je potrebné uvoľniť.

- Vedomosti možno stimulovať prostredníctvom základnej infraštruktúry. Európsky inštitút technológie (EIT) by mohol, budovaním na existujúcich kapacitách, pôsobiť ako vlajková loď pokiaľ ide o vedomosti a inovácie v Európe. Komisia súčasne prijme potrebné opatrenia, aby mala všetko pripravené na začatie nového rámcového programu výskumu od roku 2007. V zmysle iniciatívy i-2010 sa akčný plán elektronickej správy (e-government) zameria na zlepšenie styčných plôch medzi štátnymi orgánmi, občanmi a podnikmi.

- Aby vedomosti mali maximálny účinok, potrebujú príležitosti. Komisia bude pracovať na zlepšení zemepisnej a pracovnej mobility pomocou Európskeho roka mobility pre pracovníkov a prostredníctvom transparentnosti, transferu a uznávania kvalifikácií v Únii.

Urobiť z Európy atraktívne miesto pre investovanie a prácu

- Podnikateľské prostredie v Európe je značne závislé od toho, ako funguje spoločný trh. Znamená to presadzovať opatrenia v takých oblastiach ako štátna pomoc, podnikateľstvo a posilňovanie kapacity MSP na zvyšovanie a vytváranie pracovných miest. Daňové predpisy v prípade cezhraničného podnikania si vyžadujú zjednodušenie a racionalizáciu a vytvorí sa nová generácia colných a daňových programov, ktoré zabezpečia, že vnútroštátne systémy budú spolu fungovať lepšie a jednoduchšie, a stratégia urýchlenia boja proti daňovým podvodom. Zvláštna pozornosť bude venovaná konkurencieschopnosti v kľúčových sektoroch, ako automobilový priemysel a priemysel obrany, ako aj siete a služby elektronickej komunikácie.

- Ďalšími kľúčovými hnacími motormi rastu sú európska dopravná infraštruktúra a európsky energetický trh. Rovnako ako príprava novej fázy transeurópskych sietí, nová iniciatíva podporí využívanie nákladnej železničnej dopravy v Európe. Súčasne s dokončením vnútorného trhu bude pokračovať činnosť na tvorbe nových technologických riešení s cieľom reagovať na energetické potreby so zameraním na čisté uhoľné technológie a technológie na báze obnoviteľnej energie. Vlajková loď - systém Galileo - vstúpi tiež do novej fázy skutočného rozvoja.

- V oblasti voľného pohybu na jednotnom trhu sa podrobne preskúma účinnosť súčasných právnych predpisov: dôjde k zjednodušeniu s cieľom podporiť väčšiu plynulosť na jednotnom trhu a podporiť rast. V návrhoch právnych predpisov budú podporované základné zásady vnútorného trhu. Okrem toho budú preskúmané návrhy týkajúce sa špeciálnych sektorov , ako poštové služby, verejné obstarávanie, zúčtovanie a vyplácanie cenných papierov a bankový sektor. Budú doplnené prebiehajúcou analýzou v takých oblastiach, ako investičné fondy, hypotekárne úvery, platobná schopnosť poisťovní a štátno-súkromné spoločnosti.

Rozširovanie eurozóny

- Stabilná makroekonomická klíma je základným predpokladom rastu. Riadenie eurozóny Komisiou sa dostane do novej fázy s očakávaním budúceho rozširovania eurozóny a hodnotením pripravenosti nových kandidátov na prijatie eura.

3. SOLIDARITA

Solidarita a sociálna spravodlivosť sú pre fungovanie EÚ rozhodujúce. Ide o budovanie spoločnosti, ktorú chceme pre seba a pre budúce generácie. Ide o podporu kvality života a uznanie spoločných povinností, ako ochrana životného prostredia. Ide o podporu zdravej spoločnosti, ktorá je základným kameňom prosperity a bezpečnosti a ktorej obyvatelia ostávajú sebaistými tvárou tvár zmene.

Tam sme sa však ešte nedostali. Dnešná Európa rieši množstvo náročných úloh, ktoré možno splniť iba prostredníctvom dohodnutých a stanovených opatrení. To je priestor, kam môže Únia priniesť jasnú pridanú hodnotu. Účinné politiky súdržnosti a rozvoja vidieka sú v súlade s Lisabonskou stratégiou rastu a zamestnanosti. Rok 2006 bude kritickým rokom, v ktorom budú zavedené programy účinného zamerania výdavkov na konvergenciu a konkurencieschopnosť v nasledujúcich siedmich rokoch. Reformy v poľnohospodárstve a rybnom hospodárstve už vydláždili cestu k trvalej udržateľnosti a zvýšenej konkurencieschopnosti. Služby verejného záujmu majú rozhodujúci význam pre európskych občanov a Komisia bude pokračovať vo svojej práci, aby zabezpečila, že takéto služby budú plne zahrnuté do politík Únie. Ohrozenie európskeho životného prostredia má nadnárodný a globálny rozmer, ktorý si vyžaduje silné vodcovské schopnosti EÚ.

Riešiť dlhodobé problémy teraz

- Starnutie obyvateľov Európy bude mať vážne dôsledky na našu prosperitu, životnú úroveň a vzťahy medzi generáciami. Hoci mnoho problémov spadá do kompetencie členských štátov, musí konať aj EÚ. Po skončení diskusie, ktorá začala v roku 2005, Komisia stanoví možnosti, ako môže Únia prispieť k vyriešeniu problému demografického starnutia Európy.

- Dosiahnutie účinného riadenia migračných tokov je jedným z najnaliehavejších problémov, ktorým čelí Európa vzhľadom na potreby trhu práce, ale aj pokiaľ ide o boj proti nezákonnej imigrácii. To si vyžaduje reakciu, ktorá by mala byť komplexná a vyvážená, pričom by uznávala európske humanitárne tradície.

- Ďalšou dlhodobou výzvou je klimatická zmena . Častejšie a zničujúcejšie prírodné katastrofy už poukázali na cenu, ktorú treba zaplatiť za nečinnosť. Rok 2006 bude kritickým rokom pre mnohostranné rokovania o klíme, ktoré prinesú záväzky na základe Kjótskeho protokolu na obdobie po roku 2012. Je tiež potrebné, aby si EÚ zachovala silu pri zavádzaní opatrení v oblasti klimatických zmien za účelom splnenia svojich cieľov prostredníctvom národných alokačných plánov a takých opatrení, ako zaradenie leteckého sektora do programu obchodovania s emisiami. Je tiež čas zvážiť, ako budovať na existujúcich dobrovoľných zmluvách s priemyslom s cieľom znížiť emisie CO2 z áut.

Trvalo udržateľné riadenie zdrojov

- Trvalo udržateľné riadenie našich prírodných zdrojov zodpovedá dlhodobým sociálnym, hospodárskym a environmentálnym záujmom. Reforma vinárskeho, ovocinárskeho a zeleninárskeho sektora a sektora banánov privedie súčasný proces poľnohospodárskej reformy do jeho záverečnej fázy a bude pokračovať v trende smerujúcom k zvýšenej konkurencieschopnosti.

- Nedávne prudké zvýšenie cien ropy naznačilo význam bezpečných, konkurenčných a trvalo udržateľných dodávok energie pre Európu. Snahy o zvládnutie a zníženie rizík sa zintenzívnia, najmä podporou energetickej účinnosti a obnoviteľných zdrojov a preskúmaním všetkých problémov, ktoré sú spojené s potenciálnym rozvojom biopalív.

- Riadenie zdrojov znamená aj ochranu nášho prírodného dedičstva. Európska a globálna biodiverzita neustále klesá tvárou v tvár zvyšujúcemu sa tlaku ľudstva: sú potrebné nové opatrenia na splnenie stanoveného cieľa zastaviť stratu biodiverzity v Európe do roku 2010. Potrebné sú aj opatrenia na zníženie rizika ohrozenia zdravia a životného prostredia pesticídmi a na zintenzívnenie činnosti v oblasti znečistenia ovzdušia .

Budovanie súdržnejšej Európy

- Vždy existuje riziko, že štátne politiky sa budú rozvíjať izolovane, bez úplného zohľadnenia účinkov jednej politiky na druhú. Nová námorná stratégia prerazí cestu novému jednotnému prístupu k vytvoreniu prosperujúceho námorného hospodárstva environmentálne udržateľným spôsobom, ktoré bude podporované dokonalosťou v námornej vede a technológii.

- Súdržnosť znamená povinnosť Únie zabezpečiť jednotné normy, ktoré idú pozdĺž otvorených hraníc, mobility a jednotného trhu. Súčasné pracovné právo by malo byť preskúmané z hľadiska hlavných trendov a rozhodujúcich otázok na nadchádzajúce roky; a politiky v oblasti rovnosti pohlaví a bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci by sa mali posilniť a modernizovať.

- Zefektívnenie otvorených metód koordinácie v sociálnej oblasti a začatie spolupráce v oblasti zdravotníckej starostlivosti a dlhodobej starostlivosti posilní podporu, ktorú EÚ poskytuje členským štátom v ich úsilí zmodernizovať systémy sociálnej ochrany a vyriešiť problém sociálneho vylúčenia.

- Ako sa občania stávajú v Európe mobilnejšími, očakávajú od Únie, že im ponúkne riešenia nových cezhraničných problémov v oblasti občianskoprávneho súdnictva : rozvod a majetkové vzťahy v manželstve a vymáhanie odškodnenia a iné cezhraničné občianskoprávne rozhodnutia. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať právam dieťaťa v takých oblastiach, ako opätovné spojenie rodiny, rodičovské povinnosti a obchodovanie s ľuďmi.

4. BEZPEČNOSŤ

Sotva prejde deň bez toho, aby neboli spomenuté nebezpečenstvá, ktoré ohrozujú bezpečnosť obyvateľov. Nedávne udalosti spôsobili, že táto otázka sa opäť dostala do centra pozornosti. Bombové výbuchy v Madride a Londýne, prírodné katastrofy doma a vo svete, hrozba vtáčej chrípky a možná pandémia chrípky u ľudí, energetická a dopravná kríza: to sú iba najviditeľnejšie príklady toho, ako sa každodenný život otočil hore nohami alebo ako sa riziko premenilo z možného na pravdepodobné.

Obyvatelia právom očakávajú prijatie opatrení na zvládnutie výzvy doma a vo svete. Vo všetkých týchto prípadoch obyvatelia dúfajú, že EÚ prijme účinné spoločné opatrenia: členské štáty naposledy uznali túto skutočnosť prostredníctvom Haagskeho akčného plánu. Účinný a realistický prístup si vyžaduje prijať opatrenia na niekoľkých rôznych úrovniach a mnohými odlišnými spôsobmi, vrátane prevencie, ochrany a reakcie.

Bezpečnejšia Európa na ochranu Európanov pred zločinom

- Terorizmus je v Európe trvalou hrozbou. Teroristické útoky môžu brutálne udrieť v celej Európe. Lepšia koordinácia medzi členskými štátmi pomôže účinnejšie vypátrať teroristov a ľahšie ich postaviť pred súd. Po bombových útokoch v Londýne sa práca urýchlila a bude pokračovať aj v roku 2006. Európa musí vystupovať ako celok pokiaľ ide o financovanie teroristov, podporu obetí a lepšiu koordináciu medzi policajnými a súdnymi orgánmi. Je potrebné vykonať viac práce pri zlepšovaní účinnosti cezhraničnej siete, aby bolo možné zlikvidovať terorizmus v jeho koreňoch.

- Cezhraničný rozmer organizovaného zločinu a sofistikované prostriedky používané na páchanie nových trestných činov si vyžadujú cielené a zdokonalené európske opatrenia. Mali by zahŕňať spojitý informačný systém medzi príslušnými orgánmi, ktorý obsahuje záznamy o trestných činoch, a komplexné zhodnotenie kybernetickej bezpečnosti.

- V Európe bez hraníc má bezpečnosť vonkajších hraníc rozhodujúci význam: panuje všeobecné porozumenie o tom, že si to vyžaduje spoločné opatrenia a jednotný vysoký stupeň stáleho dozoru nad tovarom aj osobami. Opatrenia na zabezpečenie pomoci členským štátom, ktoré majú na starosti vonkajšie hranice, a posilnenie a aktualizácia súčasného právneho poriadku (acquis) v oblasti vízovej politiky a colných opatrení pomôže podporiť účinné kontroly.

- Európa ponúka príležitosti na podporu práce v oblasti aplikácie práva . Spolupráca súdov a policajných orgánov by sa mala zintenzívniť, aby sa znížili právne prekážky, zaručili občianske práva a uľahčila výmena príslušných informácií a osvedčených postupov.

Poskytnutie lepšej bezpečnosti obyvateľom v ich každodennom živote

- Posilnenie dôvery v zdravotnej a spotrebiteľskej oblasti a riešenie zdravotných rizík sú jasnými posilňujúcimi prínosmi v zmysle európskeho hospodárstva a blaha obyvateľov. Je nevyhnutný účinný rámec pravidiel a opatrení v oblasti spotrebiteľských politík na európskej úrovni. Osobitné iniciatívy v oblasti bezpečnosti potravín sa budú zameriavať na vytvorenie koordinovaných cezhraničných opatrení s cieľom zabezpečiť účinný európsky rozmer na zvládnutie hrozieb. Opatrenia musia byť jednotné aj účinné: osobitný program odbornej prípravy v oblasti bezpečnosti potravín sa zameria na zabezpečenie účinnej špirály náročných požiadaviek pri vykonávaní kontrol.

- Nehody na mori, vo vzduchu a na cestách ukázali, ako nedostatky v bezpečnosti dopravy majú priamy vplyv na tých, ktorí používajú dopravné systémy a pracujú na nich, ako aj vedú k poškodeniu životného prostredia, výsledkom čoho môžu byť vážne hospodárske dôsledky. Rozvíjanie úlohy Agentúry pre leteckú bezpečnosť a Železničnej agentúry skutočne prispieva k bezpečnosti v celej Európe.

- Je potrebné zabezpečiť aj dôveryhodné, bezpečné a spoľahlivé komunikačné siete a informačné systémy , ktoré sú rozhodujúcou podmienkou na začatie sústredených digitálnych služieb.

- Komisia posilní aj svoju pôsobnosť v oblasti civilnej ochrany a vytvorí kapacitu pre rýchlu reakciu Európy, ktorá sa má použiť len čo dôjde k významným krízam.

5. EURÓPA AKO SVETOVÝ PARTNER

Aby Európa dosiahla svoje strategické ciele, nemôže pracovať osamotene. Nedávne rokovania s Čínou týkajúce sa textilného tovaru, nedávny hladomor v Nigeri, bezpečnostná situácia v Iraku, mierový proces na Strednom Východe: vonkajšie udalosti nám neustále pripomínajú, že prosperita, solidarita a bezpečnosť by mohli byť európskymi cieľmi, ale nemôžu závisieť iba od toho, čo dosiahneme doma. Európa musí urobiť viac, než len reagovať na vonkajší svet: musí tiež proaktívnejšie prispievať k jeho formovaniu..

Stabilita a prosperita na našich hraniciach

- V oblasti, ktorá je najbližšie k našim hraniciam, musia pokračovať rokovania o rozšírení a stabilizačné a asociačné procesy s kandidátskymi krajinami a budúcimi kandidátskymi krajinami. Monitorovacie správy o Bulharsku a Rumunsku, ktoré majú byť vydané na jar, si posvietia na záverečnú fázu prístupového procesu. Budú pokračovať prístupové rokovania s Tureckom a Chorvátskom, ako aj monitorovanie pokroku, ktorý sa dosiahol vo všetkých kandidátskych a budúcich kandidátskych krajinách. V prípade Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko bude ďalší rozvoj závisieť od stanoviska Komisie k žiadosti o pristúpenie. Rokovania o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA) so Srbskom a Čiernou Horou a s Bosnou a Hercegovinou sa uskutočnia s cieľom ich ukončenia pred koncom roku 2006.

- V našom susedstve bude Komisia a partnerské krajiny stavať na existujúcich akčných plánoch, ktorých implementácia sa bude analyzovať koncom roka 2006. Politika susedstva je kľúčovou prioritou pre vonkajšie vzťahy a posilní a doplní sa o súbor nových akčných plánov s kaspickými a stredomorskými krajinami, ktorými sa rozšíri záväzok týkajúci sa stability a prosperity aj na nových partnerov. Zvláštna pozornosť bude venovaná vytvoreniu integrovaných energetických trhov so susednými štátmi. Komisia pripraví aj pôdu pre obnovenú inštitucionálnu dohodu s Ruskom a Ukrajinou, vrátane vyhliadky na dohodu o voľnom obchode s Ukrajinou.

Globálne povinnosti

Pokiaľ ide o rozvojový svet, Európska únia sa musí riadiť svojimi novými a náročnými záväzkami: ak rok 2005 bol rokom zamerania sa na vývoj, rok 2006 musí byť rokom uskutočnenia. Ako následok samitu G8 a obnoveného záväzku plniť miléniové ciele rozvoja, je potrebné, aby EÚ začala pracovať dnes, aby splnila naše ciele zvýšeného finančného úsilia (ďalších 20 miliárd eur ročne do roku 2010) a zlepšila súdržnosť a účinnosť pomoci darcov z EÚ ako skupiny na základe nového vyhlásenia rozvojovej politiky navrhnutej Komisiou v júli 2005. Na dosiahnutie tohto cieľa bude Komisia uskutočňovať svoj postoj mapovaním pomoci EÚ, harmonizáciou postupov a geografickými stratégiami pre partnerov AKT a rozhodujúcimi témami, ako ľudské práva a demokracia.

- Základným cieľom akcií je Afrika . Budovaním na novej stratégii Afriky a novom vyhlásení rozvojovej politiky EÚ Komisia navrhne zintenzívnenie partnerstva s Afrikou v dvoch prioritných oblastiach, v riadení a infraštruktúre. Ako bolo navrhnuté na základe upravenej dohody z Cotonou, zintenzívni sa dialóg o bezpečnostných otázkach. Rokovania o dohodách o hospodárskom partnerstve (EPA) prejdú do svojej záverečnej fázy a uskutoční sa komplexné hodnotenie dohôd.

- Podpora obnovy a politického prechodu prejde do novej fázy s posilnenou spoluprácou v Iraku, ako aj podporou vývoja v Gaze a na Západnom brehu, prácou v Afganistane a v cunami postihnutých oblastiach. Európa bude pokračovať aj v poskytovaní humanitárnej pomoci obetiam kríz na celom svete.

- S uvedenými prvkami je v úzkom spojení bezpečnosť s novými iniciatívami v oblasti nešírenia zbraní a odzbrojenia, bezpečnosti ľudí a boja proti terorizmu v súlade s európskou bezpečnostnou stratégiou.

Globalizované hospodárstvo

- Globalizácia je realitou, ktorú musíme prijať, aby sme obnovili dynamický rast a kvalitu pracovných miest v Európe. Zahraničný obchod a investície idú ruka v ruke s hospodárskou integráciou vo vnútri Európy. Je čas zdôrazniť vonkajší rozmer konkurencieschopnosti predložením odporúčaní týkajúcich sa obchodných politík a politík súvisiacich s obchodom. Konferencia v Hongkongu v decembri 2005 by mala pripraviť pôdu pre náročný záver rozvojového programu z Dauhá do konca roku 2006, vrátane hmatateľných výsledkov pre chudobné rozvojové krajiny. Čína, ako náš druhý obchodný partner, ponúka hlavné výzvy a príležitosti a komplexné prehodnotenie by sa malo uskutočniť 5 rokov po jej pristúpení k WTO.

- Európa prispeje k účinnému multilaterálnemu prístupu k trvalo udržateľnému rozvoju vo svete, najmä vypracovaním politického rámca opatrení v oblasti globálnych verejných statkov, ako odlesňovanie a vodné hospodárstvo. Európske skúsenosti v oblasti životného prostredia spolu s inovačnými spôsobmi kombinovania štátnej rozvojovej pomoci so súkromnými investíciami sa spoja vo fonde pre obnoviteľnú energiu, ktorý pomáha rozvojovým krajinám dosiahnuť miléniové ciele v hygienickej a energetickej oblasti.

- Skutočné partnerstvo medzi európskymi inštitúciami je vo všetkých oblastiach jediným spôsobom, ako zabezpečiť, aby hlas Európy bol vo svete silnejší a súdržnejší. Európska únia by sa mala snažiť o väčšiu súdržnosť a účinnosť vonkajších činností Európy, či v Bruseli, New Yorku alebo inde vo svete, najmä prostredníctvom výmeny úradníkov.

6. PLNENIE A LEPŠIA REGULÁCIA

Účinné plnenie politiky je základom dôveryhodnosti a legitímnosti Európskej únie. Nejde tu však iba o to, aké politiky sa zvolia, ale je rovnako dôležité, ako sa politiky tvoria a ako sa uskutočňujú.

Komisia v roku 2005 zintenzívnila svoju existujúcu prácu na lepšej regulácii s cieľom zabezpečiť, aby právny rámec v EÚ spĺňal súčasné požiadavky. Cieľom je posilniť mieru prispenia lepšej regulácie k rastu a tvorbe pracovných miest a naďalej zohľadňovať sociálne a environmentálne ciele a dobré riadenie.

Hodnotenie dosahu sa stalo v prípade priorít pracovného programu predpísanou požiadavkou a boli prijaté nové usmernenia[1]. Komisia dôkladne zhodnotila návrhy, ktoré už boli predložené Európskemu parlamentu a Rade, z hľadiska zlučiteľnosti s lepšími právnymi zásadami, výsledkom čoho bude stiahnutie 68 návrhov[2]. Takto sa k činnosti Komisie pridáva jedna tretina všetkých jej prejednávaných návrhov od obdobia pred rokom 2004. Po tomto teraz nasleduje hlavná snaha o zjednodušenie existujúcich pravidiel. Výsledkom by mal byť dôležitý krok k výraznému zjednodušeniu a pochopeniu toho, čo robíme na úrovni EÚ pre obyvateľov a podniky EÚ. V tejto novej operačnej fáze Komisia vnútorne vytvorí účelovú štruktúru na zintenzívnenie implementácie zásad lepšej regulácie, aby tak zabezpečila politickú súdržnosť, kontrolu kvality a ďalšie hodnotenie právnych otázok.

- Subsidiarita a proporcionalita. Práca Komisie bude podrobená skúške pokiaľ ide o požiadavky subsidiarity a proporcionality: EÚ by mala konať iba v nutných prípadoch a čo najľahšou formou, ktorá je v súlade s dosahovaním jej cieľov. Komisia bude venovať zvláštnu pozornosť zabezpečeniu plného rešpektovania subsidiarity a proporcionality.

- Hodnota za peniaze, transparentnosť a zodpovednosť . Rozpočet EÚ by sa mal použiť iba vtedy, keď môže priniesť lepšiu hodnotu za peniaze, než ako keby boli prostriedky použité na vnútroštátnej úrovni. Použitie finančných prostriedkov musí byť tiež jasne vysvetliteľné so zavedenými medziinštitucionálnymi mechanizmami na uskutočnenie tejto práce. Musia byť zabezpečené primerané systémy auditu a kontroly a bude sa plniť cestovná mapa zameraná na pozitívne vyhlásenie o uistení zo strany Európskeho dvora audítorov. Ochrana finančných záujmov Únie ostáva naďalej prvoradou vecou. Komisia bude v roku 2006 uskutočňovať aj svoju európsku iniciatívu pre transparentnosť.

- Konzultácie. Politické iniciatívy musia byť dobre pripravené a cielené, aby boli odpoveďou na skutočné potreby dnešných Európanov. Konzultácie pri tvorbe politiky majú preto pre Komisiu veľký význam. Mnoho návrhov predložených v prílohe k tomuto pracovnému programu je výsledkom konzultácií; ďalšie návrhy podnietia nové konzultácie. Komisia bude naďalej čo najviac využívať existujúce nástroje zapojenia obyvateľov do procesu rozhodovania a bude podporovať nové formy konzultácií, ako sú občianske diskusné skupiny.

- Hodnotenie dosahu. Hodnotenie dosahu zabezpečuje, aby sa politika tvorila pri úplnom poznaní skutočností a uvedomení si dôsledkov. Usmerňuje aj proces tvorby politiky prostredníctvom otvorenej analýzy možností a poskytuje disciplínu, ktorá zabezpečuje, aby hospodárske, sociálne a environmentálne faktory boli plne zohľadnené, vrátane dosahu na konkurencieschopnosť. Hodnotenie dosahu by malo ovplyvňovať aj proces rozhodovania medzi inštitúciami a zabezpečuje jasné a dostupné vysvetlenie toho, prečo sa pripravuje návrh. Hodnotenie dosahu zostane preto štandardným znakom všetkých návrhov právnych predpisov a návrhov definujúcich politiku, ktoré sú v pracovnom programe na rok 2006[3]: a v určitých prípadoch môže viesť k rozhodnutiu uskutočňovať ciele iným spôsobom alebo ďalej nepokračovať. Hodnotenie dosahu vykonané v priebehu roka 2006 pripraví aj program na rok 2007. Protiváhou hodnotení dosahu sú následné hodnotenia, ktoré pravidelne hodnotia, či politiky a programy EÚ dosiahli svoje ciele.

- Transpozícia a implementácia. Komisia zintenzívni svoje úsilie v oblasti implementácie nového prístupu k aplikácii právnych predpisov Spoločenstva[4], najmä účinnejšou spoluprácou s členskými štátmi, preventívnymi opatreniami a podľa potreby nekompromisným postupom v prípade porušenia predpisov.

- Zjednodušenie. Je potrebné, aby sa právne predpisy a postupy EÚ vyhli nadmernej zložitosti, ktorá spôsobuje obyvateľom a podnikom skutočné náklady. Návrhy na nové právne predpisy sa budú prísne hodnotiť a aj existujúce právne predpisy si vyžiadajú nový pohľad. Komisia začne v októbri 2005 novú fázu zjednodušovania právnych predpisov (so sektorovým prístupom a systematickejšou diskusiou so záujmovými skupinami) a vypracuje 3-ročný nepretržitý program na preskúmanie právnych predpisov, ktoré môžu predstavovať pre obyvateľov a podniky v EÚ neprimerané bremeno.[5] Takto sa naďalej posilňuje rámec Spoločenstva pre zjednodušenie právnych predpisov stanovený v roku 2003. V prvej fáze sa pozornosť zameria na automobilový a stavebný priemysel a oblasť odpadov.

- Zjednodušenie v administratívnej oblasti: Komisia začala hodnotiť svoje vnútorné postupy s cieľom dosiahnuť výrazné vnútorné zjednodušenie: v roku 2006 uvidíme prvé výsledky iniciatívy v oblasti zjednodušenia právnych predpisov, najmä pokiaľ ide o administratívne, finančné riadenie a výberové konanie a verejné obstarávanie.

Ako napreduje práca na prioritných iniciatívach uvedených v prílohe a na iných politických iniciatívach, tieto lepšie regulačné zásady budú pre prácu Komisie hlavnými zásadami. Hodnotenie pracovného programu v polovici obdobia v lete roku 2006 umožní Komisii posúdiť tieto zmeny a podľa potreby zmeniť a doplniť zoznam priorít.

ANNEX : PRIORITY ITEMS FOR ADOPTION IN 2006

I. PROSPERITY

Title English | Type of proposal or act | Description of scope and objectives | Reference number |

Proposal for a Council Regulation establishing the European Institute of Technology (EIT) | Legislative Proposal / Regulation | This proposal will be presented only if the 2006 Spring European Council asks for it in the light of the Commission Communication on the same theme that will be annexed to the Commission report on the implementation of the Lisbon Strategy. In this case, the proposal will aim to establish the EIT (main functions and characteristics, structures and bodies, budget, etc.). | 2006/EAC+/004 |

Recommendation for a European Qualifications Framework | Non-legislative action / Recommendation | The main policy objective is to establish - on a voluntary basis - a European reference framework that will facilitate transparency, transfer and recognition of qualifications in Europe. A set of common reference levels will facilitate the comparison of education and training provisions and be supported by principles for quality assurance, validation, guidance, key competences etc. The EQF will support the comparability and thus eventually also the recognition of qualifications, provide a framework for development of qualifications at sector level and support the lifelong learning of individual citizens. | 2006/EAC/006 |

Convergence Report 2006 | Non-legislative action / Commission Communication | At least every two years, the Commission and the ECB each prepare a convergence report in accordance with the procedure laid down in Article 121(1). The reports examine to which extent the Member States with a derogation have achieved a high degree of sustainable convergence on the basis of the 4 convergence criteria. The compatibility of their national legislation with Community law also forms part of the assessment. | 2006/ECFIN/019 |

Proposal for a Council Decision under Art.122(2) abrogating the derogation for certain Member States | Legislative Proposal / Decision | If one or more Member States are deemed to fulfil the conditions for euro adoption, their derogation is abrogated by the Council. | 2006/ECFIN/020 |

Proposal for an amendment of Regulation (EC) No 2866/98 on conversion rates to the euro | Legislative Proposal / Regulation | Council decides on conversion rates of new euro area entrants in accordance with Article 123(5). | 2006/ECFIN/021 |

Legislative Proposal consolidating and strengthening new approach directives, policies and principles | Legislative Proposal / Decision | The main operational objectives are: Consolidating and reviewing key definitions; Enhancing mutual confidence in conformity assessment bodies and increasing transparency of the notification process by defining a Community policy on accreditation and by consolidating and reviewing designation requirements; Facilitating the notification process concerning notified bodies; Reviewing the existing conformity assessment modules; Clarifying the meaning of the CE marking and its relationship to voluntary marks; Establishing a Community framework consisting of essential requirements for national market surveillance activities; Enhancing cooperation of national market surveillance authorities; Improving the safeguard clause mechanism | 2006/ENTR/001 |

Community Regulation concerning the free movement of goods in the non-harmonised area | Legislative Proposal / Regulation | The main policy objective is improving the functioning of mutual recognition in the non-harmonised area, by finding a solution for most of the problems set out above. Mutual recognition in the non-harmonised area of goods needs more structure so as to enhance transparency and to encourage national authorities to act more ‘European’. It is also important that, in cases where mutual recognition is refused, the possibility for companies to demonstrate that the disputed product is indeed lawfully marketed elsewhere in the EU is clearly set out. | 2006/ENTR/002 |

Communication on a competitive automotive regulatory framework | Non-legislative action / Commission Communication | The main objective is to enhance the EU industry’s global competitiveness and employment, while sustaining further progress in safety and environmental performance of vehicles at a price affordable to the consumer. The main policy areas involved therefore are better regulation, competitiveness, environment and road safety. | 2006/ENTR/003 |

Revision of Directive 88/378/EC on the safety of toys | Legislative Proposal / Directive | The main policy objectives are the simplification of the current legislation, the improvement on the safety of toys by clarifying essential safety requirements, the improvement in the functioning of the Internal Market by developing conditions for a better common approach by national market surveillance authorities in the implementation of the legislation in force. | 2006/ENTR/004 |

Proposal for a European Parliament and Council Directive amending Directive 98/34/EC laying down a procedure for the provision of information in the field of technical standards and regulations and of rules on information society services | Legislative Proposal / Directive | To ensure that the Lisbon agenda goal of ensuring a smooth functioning of the Internal Market for services by 2010 is achieved. To eliminate potential obstacles to the Internal Market for services even before they appear, thus avoiding a posteriori and lengthier interventions and increasing the competitiveness of EU enterprises. To adjust the standardisation part of the Directive to the latest developments in this area. | 2006/ENTR/006 |

Communication Financing Growth - the European Way | Non-legislative action / Commission Communication | The Communication aims at specifying concrete actions contributing to the growth of the European innovative firms, in particular SMEs and mid-sized firms, by spreading good practices and policy learning in access to finance. In particular the new Member States, where the financial sector development is behind that of EU-15, can benefit from an open policy dialogue process. The Communication also aims to outline actions that would contribute to enhancing the single market by identifying and removing obstacles from cross-border investment. So far, the Member States have regularly confirmed their commitment to ease the access to finance, but have mainly focused on national solutions. | 2006/ENTR/007 |

Communication on Defence Industries and Markets | Non-legislative action / Commission Communication | The Commission wants to encourage the competitiveness of the European defence sector. Appropriate market legislation and substantial R&D programmes are the main tools to achieve this objective. | 2006/ENTR/008 |

Communication on the functioning of the regulatory framework for electronic communications and services | Non-legislative action / Commission Communication | Provides a report on the functioning of the regulatory framework for electronic communications and services and launches a public consultation on possible review. | 2006/INFSO/001 |

Communication on eGovernment | Non-legislative action / Commission Communication | The objective is to propose an Action Plan for 2006-2010 widely supported by Member States and Commission services that work on eGovernment related activities, as announced in the i2010 Communication. | 2006/INFSO/003 |

Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council amending Directives 89/665/EEC and 92/13/EEC as lastly modified, on the coordination of laws, regulations and administrative provisions relating to the application of review procedures to the award of public contracts | Legislative Proposal / Directive | L'objectif est d'encourager davantage les entreprises communautaires à soumissionner dans n'importe quel Etat membre de l'Union, en leur donnant la certitude qu'elles pourront, si nécessaire, engager des recours efficaces dans le cas où leurs intérêts auraient été lésés lors de procédures de passation de marchés de travaux, de fournitures ou de services. La proposition de directive vise à améliorer certaines dispositions des directives « recours » sans changer les principes qui ont inspiré leur adoption. En outre, la proposition de directive prendra essentiellement la forme d’un renforcement des procédures ou mécanismes existants en particulier par la mise en place de recours efficaces contre les marchés passés illégalement de gré à gré. Par ailleurs, les développements jurisprudentiels récents appellent une clarification voire une précision du cadre législatif existant, afin d’assurer une sanction effective, proportionnée et dissuasive des violations du droit communautaire des marchés publics. | 2006/MARKT/002 |

Commission White Paper on the Integration of the EU Mortgage Credit Market | Non-legislative action / White Paper | White Paper on mortgage credit announcing any initiatives to be proposed by the Commission to promote the creation of an EU mortgage credit market, based on the results of wide-spread consultation following the 2005 Green Paper 'Mortgage Credit in the EU'. | 2006/MARKT/003 |

White Paper on the next steps towards an efficient investment fund market | Non-legislative action / White Paper | The Green Paper on the enhancement of the EU framework for investment funds was published in July 2005. It presented an analysis of the European market for investment funds and an assessment of the ability of the EU regulatory framework in the area (UCITS Directives) to achieve its objectives in the current context. It also launched a debate on a series of options that could improve the functioning of the fund market. Drawing on a long process of consultation, research and impact assessment, the White Paper will present the concrete actions to be taken in order to achieve a more efficient market for investment funds. | 2006/MARKT/004 |

Directive of the European Parliament and of the Council on clearing and settlement in the securities field | Legislative Proposal / Directive | The proposal could provide a common regulatory framework to achieve an efficient, integrated and safe market for securities clearing and settlement, thus increasing market liquidity, reducing costs of capital and increasing EU growth. Currently several barriers, of different nature, generate inefficiency and increase costs for most of the cross-border securities settlements. | 2006/MARKT/005 |

Proposal for the full accomplishment of the Internal Market for Postal Services | Legislative Proposal / Directive | The objective of the proposal is to progress the accomplishment of the internal market for postal services while ensuring the provision of universal postal services for all users, irrespective of their location in the Union. The scope of the proposal will include, if it is appropriate, confirmation of the date of 2009 for the full accomplishment of the postal internal market (i.e. opening of remaining postal monopolies to competition) and may include, in addition, measures intended to ensure the provision of universal postal services, the protection of users in conditions of undistorted competition in the market. | 2006/MARKT/006 |

Proposal to review Article 16 of Directive 2000/12/EC of 20 March 2000 relating to the taking up and pursuit of the business of credit institutions (review of the supervisory approval process for major shareholdings) | Legislative Proposal / Directive | Article 16 of the European Banking Directive allows supervisors to effectively block proposed mergers and acquisitions of banks in their jurisdiction on prudential grounds. The review of Article 16 seeks to clarify the process and procedures that should be followed by supervisors, in order to ensure clear, transparent and equitable treatment by all European supervisors in relation to proposed mergers and acquisitions of banks. | 2006/MARKT/007 |

Recommendation from the Commission - Fair compensation for private copying: copyright levies reform | Non-legislative action / Recommendation | Reform of copyright levies applied to equipment and media used for private copying by consumers and others. | 2006/MARKT/008 |

Interpretative Communication on the application of Article 296 of the Treaty to Defence Procurement | Non-legislative action / Commission Communication | The fragmentation of the European defence market is among other things due to the uncertainty on how to apply article 296 of the Treaty, which allows MS to derogate from Public Procurement rules when essential security interests are at stake. In the context on a more global initiative aimed at opening up defence procurement markets, an Interpretative Communication would clarify the criteria to be used in order to asses whether the conditions for the application of this derogation are met. | 2006/MARKT/012 |

European Transparency Initiative | Non-legislative action / other | The goal of the initiative is to increase transparency (e.g. use of Community funds, lobbying) | 2006/SG+/008 |

Decision on the renewal of an Action Programme for Customs in the Community (Customs 2013) | Legislative Proposal / Decision | The Customs 2013 programme is the successor of the Customs 2007 programme and has as objective to further improve cooperation between tax administrations. The Customs programme will continue to develop and modernise the trans-European computerised systems that underpin the implementation of customs policy. The Customs 2013 programme will tackle a number of new challenges, such as securing the supply chain and support for the use of a common risk management system, while promoting the incorporation of risk management into all aspects of customs work. Customs 2013 will continue to support activities to protect traders from piracy and counterfeiting. The Customs programme will also support the further development of initiatives to set up a paperless electronic customs environment while underpinning indispensable initiatives such as modernisation and simplification of the customs legislation. | 2006/TAXUD/001 |

Decision on the renewal of a Community programme to improve the operation of the taxation systems in the internal market (Fiscalis 2013) | Legislative Proposal / Decision | The Fiscalis 2013 programme will continue to support initiatives that focus on improving the proper functioning of taxation systems in the internal market by increasing cooperation between participating countries, their administrations and officials. It will raise awareness of relevant Community law and encourage Member States to share experience of implementing Directives. The programme will also encompass tools to help combat harmful tax competition and tax fraud, both within the EU and in relation to third countries. To support administrative cooperation and mutual assistance between tax administrations, the programme will develop and modernise the trans-European computerised networks required for the exchange of information for control purposes, such as the VAT Information Exchange System (VIES) and the Excise Movement Control System (EMCS). | 2006/TAXUD/002 |

Communication to the Council and the European Parliament on a strategy to improve the fight against tax fraud | Non-legislative action / Commission Communication | The purpose of the communication is to launch a debate on an overall anti-tax fraud strategy at EU level. The responsibility for control and anti-fraud work is clearly a matter for the Member States. The role of the Commission is to provide an appropriate legislative framework at Community level and to facilitate co-operation between Member States. A communication is therefore the appropriate tool to launch the debate. However, achieving the objective of the anti-fraud strategy will probably require both legal and non-legal activities at a later stage | 2006/TAXUD/003 |

Commission Communication on the implementation of a dedicated European rail freight network | Non-legislative action / Commission Communication | Promoting the development of the rail transport (in particular the rail freight transport) and creating an integrated European railway area. Facilitating the internal rail freight market. Developing performing rail freight corridors on the trans-European rail network. Focusing Community funding on identified bottlenecks. Encouraging cooperation between infrastructure managers to increase the quality and efficiency of cross-border rail freight traffic by developing international timetabling, tailor-made paths. | 2006/TREN/003 |

Communication on transport logistics to facilitate intermodal transport | Non-legislative action / Commission Communication | Freight Transport is more crucial for Europe's industrial competitiveness than for its international competitors because of our unique geography; mountains, seas, peripheral regions, location of production and population etc. The growth in international trade, enlargement and changes in logistics processes mean that freight transport continues to grow faster than GDP. Action that could be considered includes: - Support the development and use of advanced ICT, - Set standards for intermodal transport and logistics systems and services, - Improve intermodal liability, - Examine means (technical, legal, financial) to promote intermodal transport more actively, - Improve logistics education and training, - Ensure fair competition between the modes, - Expand support for alternative services and innovation, - Enhance co-operation between industry, service providers and policy makers, - Ensure widespread dissemination and take up of best practice. | 2006/TREN/010 |

Galileo future applications | Non-legislative action / Commission Communication | The European satellite navigation infrastructure will provide initial positioning services as from 2008. The use of this technology in all sectors of modern economies will generate by 2020 a global market of some 300 billion euros, with 3 billion receivers in use in a wide range of electronic devices. Some 150.000 highly qualified jobs will be created, contributing to the Lisbon objectives. Applications spanning the whole EU territories can easily be implemented in view of the exploitation phase. Coordinated actions and standards have to be developed in order to take the full benefits of this pan-European positioning and timing technology. Public administrations can make use of the positioning service through a set of regulated applications. An assessment of the feasibility of several regulatory measures and their impact is necessary. | 2006/TREN/025 |

Communication on Clean Coal Technologies | Non-legislative action / Commission Communication | Stimuler le développement technologique et la démonstration à l'échelle commerciale des nouvelles technologies du charbon propre et, en particulier, par l'amélioration du rendement énergétique des centrales électriques utilisant ce combustible ouvrant la voie à la capture et au stockage du CO2. | 2006/TREN/026 |

Intermediate overall assessment of the measures advocated in the White Paper "European Transport Policy for 2010: time to decide" | Non-legislative action / Commission Communication | The Commission's White Paper established a mid-term review in 2005 to check whether its objectives and precise targets were being attained or whether adjustment need making. As the original instrument used was a Communication from the Commission, the mid-term review has to be same kind of instrument | 2005/TREN/011 |

II SOLIDARITY

Title English | Type of proposal or act | Description of scope and objectives | Reference number |

Council Regulation amending Regulation (EC) No 404/93 on the common market organisation for bananas | Legislative Proposal / Regulation | A review of the common market organisation (CMO) for bananas is envisaged based on the findings of an ongoing evaluation, in particular as concerns the aid scheme to the EU banana producers, also taking account of the new import system to be in place as of 2006. The main objectives of the review are to maintain an acceptable balance at the level of marketing of the three sources of supply of the Community market (EU production, ACP and dollar banana imports), to improve the efficiency of EU production, to provide fair prices to EU consumers, to support the sustainable development of the producing areas and to promote environmentally-friendly methods of cultivation and processing. | 2005/AGRI/003 |

Council Regulation amending Regulations Nos 2200/96, 2201/96 and 2002/96 on the common market organisation of fresh and processed fruit and vegetables | Legislative Proposal / Regulation | The reform of these sectors is part of the overall CAP reform process. The main objectives of the reform are to improve the competitiveness of processed fruits and vegetables industry through a more market orientated policy, while taking into account the important role of the sectors concerned in employment in rural areas; to update and upgrade the current instruments of the Common Market Organisation (CMO) for fresh products; to decrease trade distorting agricultural support; to remove useless rules, to simplify and clarify the remaining regulations. | 2006/AGRI/002 |

Commission Communication on reform of the common market organisation for wine | Non-legislative action / Commission Communication | The common market organisation for wine is one of the last agricultural sectors to undergo a significant reform in order to address a number of problems. The Commission Communication will set out orientations for the legislation aiming mainly to improve the competitiveness of the EU-produced wine, to reach a balance between supply and demand, to develop better instruments for a better knowledge and monitoring of the market, to simplify and clarify legislation, to ensure that wine production in Europe is sustainable, and to preserve the authenticity and character of the product. The Communication will be accompanied by an impact assessment and will later be followed by a proposal for a Council Regulation. | 2006/AGRI/003 |

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament on the future prospects for biofuels | Non-legislative action / Commission Communication | The Communication will present the result of reflections on the question of measures to promote the production of biofuels, including such production in less developed third countries. | 2006/AGRI/019 |

Communication from the Commission to the Council, the European Parliament, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions "Growth, prosperity and solidarity in an equal and democratic society: a roadmap for equality between women and men" | Non-legislative action / Commission Communication | Despite progress made in the last decades towards equality between women and men, several gender gaps in employment, unemployment, pay, decision making positions, as well as the phenomenon of violence against women and trafficking still remain. This Communication will represent the road map on gender equality and will define objectives and actions for EU policies in order to achieve gender equality, and to tackle remaining problems and obstacles. | 2006/EMPL/001 |

Communication from the Commission on a new Community strategy on health and safety at work 2007-2012 | Non-legislative action / Commission Communication | The new Community strategy on health and safety at work for the period 2007-2012 will build on the current strategy and on the evaluation of its results by combining a variety of instruments: up-dating and simplifying legislation, social dialogue, progressive measures, development of new instruments to help the implementation of legislation, economic incentives and on building partnerships between all players in this policy area. The objectives will be increased productivity and quality of work, in line with the Lisbon strategy, through a reduction of occupational accidents and absenteeism due to poor health. | 2006/EMPL/002 |

Green Paper on the evolution of labour law | Non-legislative action / Green Paper | As announced in the Social Agenda, the Green Paper is expected to launch a wide debate in Europe involving EU institutions, Member States, social partners and experts with the aim of establishing conclusions about the main trends in the recent evolution of labour law, both at EU and national level, and identifying the most crucial and urgent issues. | 2006/EMPL/003 |

Communication on the demographic future of Europe | Non-legislative action / Commission Communication | The Communication will present a synthesis of the replies to the 2005 Green Paper on ageing, the first results of the analytic studies prepared under the pilot action of the EP (Walter initiative) and the Commission's proposals for further action in this domain. | 2006/EMPL/004 |

Thematic Strategy on the Sustainable Use of Pesticides | Legislative Proposal / Directive | The Strategy will propose a number of measures and initiatives with the objective of a reduction of the impacts of pesticides on human health and the environment in order to achieve a more sustainable use of pesticides as well as a significant overall reduction in risks and of the use of pesticides consistent with the necessary crop protection. Justification for rescheduling: postponed from 2005 awaiting revision of SANCO directive 91/414 which is now foreseen for 2nd qtr 06 (Ref. 2003/SANCO/061). Communication with proposal for Framework Directive (Communication - option consultation ESC/CoR; Framework mandatory) | 2004/ENV/003 |

Communication - Halting the decline of biodiversity by 2010 | Non-legislative action / Commission Communication | The Communication will lay down a road map on priority objectives and actions to meet the EU and global objectives, set by heads of state and government, relating to halting (EU) and significantly reducing (global) the decline of biodiversity by 2010. The European Council 2003 and 2004 has called for accelerated action in this regard. ENV Council (28 June 2004) called for a report to Council and Parliament as early as possible in 2004, taking account of the ongoing biodiversity policy review process and in particular the 'Message from Malahide' (which comprises stakeholder consensus on objectives and targets towards achieving the overall 2010 objective). | 2005/ENV/011 |

Green Paper on adaptation to climate change | Non-legislative action / Green Paper | The Green Paper will help identify areas where action is needed at Community level to support the EU's adaptation to the increasing adverse effects of climate change. The need to consider EU-level action on adaptation was flagged in the Commission Communication "Winning the Battle against Global Climate Change". | 2006/ENV/012 |

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament: Results of the review of the Community Strategy to reduce CO2 emissions from cars. | Non-legislative action / Commission Communication | The Community's strategy to reduce CO2 emissions from cars will be reviewed and new options to complement existing measures, including the current voluntary agreements with car manufacturers will be examined. The aim is to reach an improved fuel efficiency. The results of this review will be presented and proposals on the way forward will be made. | 2006/ENV/013 |

Revision of Directive 2001/81/EC of the European Parliament and of the Council of 23 October 2001 on national emission ceilings (NEC) for certain atmospheric pollutants | Legislative Proposal / Directive | The revision of the NEC Directive is the key legislative initiative that will make concrete the environmental and health objectives set out in the Thematic Strategy on Air Pollution up to 2020. Limit emissions of acidifying and eutrophying pollutants and ozone precursors to improve the protection in the Community of the environment and human health against risks of adverse effects from acidification, soil eutrophication and ground-level ozone and to move towards the long-term objectives of not exceeding critical levels and loads and of effective protection of all people against recognised health risks from air pollution by establishing national emission ceilings, taking the years 2010 and 2020 as benchmarks, and by means of successive reviews. | 2006/ENV/016 |

Modification of Directive 2003/87/EC in order to include aviation in the EU Emissions Trading Scheme | Legislative Proposal / Directive | Amend the existing legislative framework to incorporate aviation emissions into the EU Greenhouse Gas Emissions Trading Scheme (ETS). | 2006/ENV/017 |

Green Paper on a future European Union Maritime Policy | Non-legislative action / Green Paper | The Green Paper on an all embracing EU Maritime Policy will present the state of the art of integrated sea related policies. It shall set out options for a more holistic approach of the EU and its Member States for policies relating to the sea. | 2006/FISH/001 |

Proposal for a Regulation on the applicable law and jurisdiction in divorce matters | Legislative Proposal / Regulation | There are currently no Community rules in the field of applicable law to divorces. The main policy objective is to provide solutions that enhance legal certainty and flexibility and meet the legitimate expectations of the citizens according to the Hague Programme. The choice of the Regulation will ensure the achievement of these purposes. | 2005/JLS/187 |

Green Paper on the conflict of laws in matters concerning matrimonial property regimes, including the question of jurisdiction and mutual recognition | Non-legislative action / Green Paper | The objective is to launch a wide consultation of interested subjects on legal and practical issues arising in international situations in the area of property rights of married and unmarried couples. | 2005/JLS/188 |

Communication from the Commission to the European Parliament and the Council on future priorities for the common policy on illegal immigration | Non-legislative action / Commission Communication | The strategic objectives of an efficient handling of the EU borders and ensuring the highest level of security at the external borders are partially fulfilled through the objectives of this legal instrument. The operational powers, which should be conferred to the seconded national experts/border guards, are a minimum requirement in view of providing effective assistance to the requiring, host MS. With these powers the guest border guards contribute to reduce the risks and prevent the threats at those stretches of the EU external borders, which are under more intense threat. | 2006/JLS/005 |

Green Paper on Enforcement: A European system for the attachment of bank accounts | Non-legislative action / Green Paper | The objective is to launch a wide consultation of interested parties on how to improve the enforcement of monetary claims in the EU. The Green Paper describes the current legal situation and proposes the creation of a European System for the attachment of bank accounts as a possible solution. Different options are proposed as to the specific features of such a system. | 2006/JLS/006 |

European elections 2004: Commission Communication on the participation of the Union citizens in the Member State of residence (Directive 93/109/EC) and on the electoral modalities (Decision 76/787/EC as amended by Decision 2002/772/EC) | Non-legislative action / Commission Communication | Firstly, the Communication will assess the application of Directive 93/109/EC on the voting rights of the Union citizens in their Member State of residence in the June 2004 elections to the European Parliament. The Report will draw the attention of the European Parliament to the question concerning publication of results of elections in Member States with the view of amending the relevant provision to be clear and to be implemented in a uniform way, which is not the case at the moment. It will be up to the European Parliament to contemplate the appropriateness of any legislative initiative. | 2006/JLS/008 |

Communication on the implementation of the rights of the child | Non-legislative action / Commission Communication | The Communication intends to set a framework where concrete actions will allow the implementation of the rights of the child within the European Union. Also, the defence of children’s rights in the external Policy of the Union will be included. The action plan included in the Communication should help the Union and the Member States to fulfil their obligations vis-à-vis the UN Convention of the Rights of the Child. | 2006/JLS/009 |

Green paper on drugs and civil society in the EU | Non-legislative action / Green Paper | Produce a Green paper to provide a framework for working with the civil society in the drugs field at the EU level. Ensure effective implementation of actions n° 3 (1) and 3 (2) of the EU Drugs Action Plan 2005-2008. | 2006/JLS/007 |

Proposal for a Council Regulation concerning Community Financial Contributions to the International Fund for Ireland (2007-2008) | Legislative Proposal / Regulation | Article 5 of Council Regulation (EC) No 177/2005 of 24 January 2005 establishes that by 31 March 2006 the Commission shall submit a report to the Budgetary Authority, assessing the results of the activities of the Fund & the need for continuing contributions beyond 2006. | 2006/REGIO+/006 |

Proposal for a Council Decision on Strategic Community Guidelines on Cohesion | Legislative Proposal / Decision | Définition des priorités de la Communauté en matière de cohésion économique, sociale et territoriale. | 2005/REGIO+/013 |

Proposal for a Directive amending Council Directive 91/414/EEC concerning the placing of plant protection products on the market | Legislative Proposal / Directive | Adaptation to technical progress and re-organisation of regulatory provisions concerning the placing of plant protection products on the market. Commitment of the Commission in its progress report to Council and European Parliament (COM 444(2001)final). | 2003/SANCO/61 |

Package of proposals aiming to reinforce the position and the normative framework of inland waterway transport, namely: (1) Proposal for a regulation of the European Parliament and of the Council establishing a European institutional framework for inland waterway transport; (2) Proposal for a negotiation mandate aiming at allowing third countries to participate in the institutional framework and, if possible, to establish a common normative framework between the EU and third countries | Legislative Proposal / Regulation | Le renforcement du cadre institutionnel, p.ex. l'établissement d'une Agence européenne pour la navigation intérieure, devrait inscrire le transport fluvial dans le cadre d'une politique des transports plus stratégique. Une telle agence devrait concentrer les aptitudes et ressources disponibles et éviter les doubles emplois dans les travaux de différents organismes, tout en combinant des missions différentes afin de susciter des synergies. En utilisant le cadre communautaire comme seul cadre approprié, la prise de décisions et l’établissement de règles communes seront facilités. Dans l’objectif de permettre la participation des Etats tiers intéressés dans les travaux de l’agence, et de parvenir à un cadre réglementaire harmonisé en Europe, l’établissement de l’Agence devra être accompagné par des accords bi- ou multilatéraux avec des pays tiers. | 2006/TREN/009 |

Action Plan on energy efficiency | Non-legislative action / Commission Communication | L'énergie est au cœur de notre système économique et pourtant l'Europe doit importer 50% de ses besoins énergétiques, soit une facture annuelle de 240 milliards d’euros. Si rien n’est fait, ce sera 70% en 2030 alors que le prix du pétrole s’envole. La maîtrise de notre consommation d’énergie est indispensable si l’on veut réduire cette dépendance énergétique. C’est pourquoi l’efficacité énergétique est une des priorités de la stratégie de Lisbonne pour une Europe plus compétitive. Suite au débat public lancé cette année avec le Livre vert sur l’efficacité énergétique, cette communication définira un plan d’action visant des économies d’énergie de l’ordre de 20% d’ici 2020. | 2006/TREN/032 |

Green Paper on a secure, competitive and sustainable energy policy for Europe | Non-legislative action | The Green Paper will prepare the Communication on this subject which will be issued later in the year. The intention is to give the widest possible consultation pursuant to Better Regulation. | 2006/TREN/XXX |

III SECURITY

Title English | Type of proposal or act | Description of scope and objectives | Reference number |

Communication on a strategy for a secure information society "Strengthening Trust in ICT" | Non-legislative action / Commission Communication | The strategy will propose a general framework for future activities in the field of internet, network and information security. It will take stock of actions already taken and identify areas where an action at EU level can provide particular added value, while respecting subsidiarity and activities already undertaken by Member States. It will also provide a link to further security related activities planned for 2006. | 2006/INFSO/002 |

Proposal for a Decision on a computerised system of exchange of information on criminal convictions | Legislative Proposal / Decision (CFSP/JHA) | La décision aura pour objectif de créer les bases nécessaires à la mise en place d'un mécanisme européen informatisé permettant d'échanger les informations contenues dans les registres nationaux. | 2004/JLS/116 |

Council Decision creating a European Law Enforcement Network in the fight against terrorism (LEN) | Legislative Proposal / Decision | Pursuant to the Communication of the European Commission on Preparedness and the Consequence Management in the Fight against Terrorism the Commission proposes additional measures to strengthen the existing instruments on civil protection and consequence management. The intention of the Commission is to establish a law enforcement alert mechanism (the Law Enforcement Network, LEN) to be hosted by Europol and connected with other European rapid alert and rapid response systems managed by the Commission (notably ARGUS) whilst respecting national competences. | 2005/JLS/077 |

Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing a Community Code on short stay visas | Legislative Proposal / Regulation | One of the fundamental components of further development of the common visa policy as part of a multi-layer system aimed at facilitating legitimate travel and tackling illegal immigration through enhanced harmonisation of national legislation and handling practices at diplomatic and consular posts (as defined in the Hague Programme), is the establishment of a "common corpus" of legislation. Therefore it is necessary to consolidate, update and develop the current acquis. As current legal instruments is a mixture of Community rules and administrative and practical provisions, a proper "Visa Code" is to be drafted and accompanied by practical guidelines for the operational implementation of these rules. | 2006/JLS/002 |

Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council in view of setting up the powers and the financing of teams of national experts of Member States to provide technical and operational assistance to Member States in the activities dealing with the control and surveillance of the external borders in the framework of the European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the European Union | Legislative Proposal / Regulation | Based on the results of the study on the powers of the MS border guards, whose final report should be ready end of 2005, the proposal of the EP and Council legal instrument aims to set up powers and financing for the border guards, when seconded in another MS. The objective is to enable the MS border guards to provide effective assistance to their colleagues of the requesting, host MS, since they should receive the appropriate powers in view of executing the regular tasks linked with the control and surveillance of the external borders. Furthermore the draft act should define the financial framework for enacting such a programme of technical assistance between the MS border guards. | 2006/JLS/003 |

Proposal for a Framework Decision on Conflicts of Jurisdiction and the Principle of ne bis in idem in criminal proceedings | Legislative Proposal / Framework decision (JHA) | The proposal aims to create a mechanism which would facilitate the choice of jurisdiction in criminal proceedings in situations where two or more Member States could be interested to prosecute the same case. It would also aim to clarify the scope, applicability and the interpretation of certain elements / definitions of the current rules on the trans-national EU principle of ne bis in idem, which are found in Articles 54-58 of the Convention Implementing the Schengen Agreement (CISA). | 2006/JLS/010 |

EU Action Plan on public private partnership for combating crime and terrorism | Non-legislative action / Other | To establish a recommended model for public private partnerships against crime and terrorism at the EU level. | 2006/JLS/012 |

Proposal for a modification of the Council Framework Decision on Combating Terrorism, in particular to make the transmission of expertise in explosives/bomb-making for terrorist purposes a crime | Legislative Proposal / Framework decision (JHA) | The proposal is intended to continue making life difficult for terrorists or would-be terrorists by making the intentional transmission of expertise in the making of bombs and explosives for terrorist purposes a crime under the Framework Decision. This Proposal would also tie in with the policy being developed by the Commission in the field of violent radicalisation as the transmission of such expertise could be one aspect transforming persons having violently radical views into terrorists or as a way for terrorist groups/networks to recruit new people. | 2006/JLS/013 |

Communication on a European Cyber-security and Cybercrime policy | Non-legislative action / Commission Communication | A comprehensive update of the Commission's cybercrime policy, including issues related to protection of the critical information infrastructure, terrorist use of the internet, identity theft, pan-European admissibility of electronic evidence, combating on-line child pornography, etc. | 2006/JLS+/015 |

First implementation report of the Hague Action Plan – Scoreboard Plus | Non-legislative action / Other | The objective is to develop and produce a yearly report that focuses on the correct and timely transposition of legislative acts adopted and on the effective implementation of measures agreed. | 2006/JLS/016 |

Communication on the objective and impartial evaluation of the implementation of EU measures in the field of Freedom, Security and Justice. | Non-legislative action / Commission Communication | The main objective is to improve policies in the area of freedom security and justice through the establishment of a mechanism, which provides for effective evaluation of the implementation and results of policies in this area. | 2006/JLS/017 |

Commission Communication on organ donation and transplantation in the EU | Non-legislative action / Commission Communication | Organ transplantation is currently a common technique used in medicine. Transplants are in many cases the only treatments to end stage organ failures. This process is not risk free to the donor and the recipient. The Commission, under article 152 of the Amsterdam Treaty, has the right to establish the necessary measures for setting high standards of quality and safety of organs. Organ transplantation is a very complex area that only could be addressed successfully taking into account all the elements. | 2005/SANCO/006 |

White Paper on "Better training for safer food" | Non-legislative action / White Paper | The heart of the problem is a lack of a harmonised approach to the design and developments of national control systems. The WP on Food Safety placed particular emphasis on this and clearly indicates the need to address the issues with appropriate actions to achieve a high standard of consumer protection across the EU. The EP and the Council, on 29 April 2004, adopted Regulation (EC) No 882/2004 on official controls which identifies training as a key issue. Article 51 of the Regulation empowers the Commission to develop training programmes for staff of competent authorities of the Member States, which may be open to participants of third countries, in particular developing countries. This action will develop a White Paper on a Community training strategy in the area covered by Regulation (EC) No 882/2004. | 2005/SANCO/024 |

Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council amending Regulation (EC) No 1774/2002 on animal by-products | Legislative Proposal / Regulation | The key objective is to review the health rules on ABPs taking into account the experience gained in applying Regulation 1774/2002. Removing disproportionate provisions and clarifying the scope of the Regulation would lead to a clear text, making the measures more effective and efficient. The review will reduce unnecessary burden and negative impacts, increasing benefits by simplifying and avoiding duplication of administrative procedures for national authorities and operators. | 2005/SANCO/058 |

Green Paper on the Review of the consumer protection regulatory framework (acquis) | Non-legislative action / Green Paper | Green paper will launch the public consultation in order to allow the Commission to: analyse the transposition and application of the eight consumer directives constituting the acquis by the MS - start a comparative law analysis of the relevant national laws - identify regulatory problems and internal market barriers. The final purpose is: to rationalise and simplify the acquis in order to get rid of possible inconsistencies, overlaps, internal market barriers and distortions of competition, in order to complete the internal market and achieve better consumer protection. | 2006/SANCO/007 |

Commission Communication on a coordinated approach in Europe to tackle alcohol-related harm | Non-legislative action / Commission Communication | Council Conclusions of 5 June 2001 on Community strategy to reduce alcohol-related harm invites the Commission to come forward with measures in this respect. The Council reiterated the invitation on 2 June 2004. The main policy objective is to reduce the health and social harm due to alcohol consumption and contribute to higher productivity and a sustainable economic development in EU in line with the objectives set out in the Lisbon Strategy. | 2005/SANCO/032 |

Extension of the competences of the European Rail Agency - Amendment of Directive 2004/59/EC | Legislative Proposal / Directive | La longueur et le coût des procédures nationales d'homologation des locomotives ne sont pas optimales. Il convient d'examiner les modalités de participations de l'agence ferroviaire pour faciliter/améliorer les procédures actuelles en favorisant les reconnaissances mutuelles. | 2006/TREN/005 |

Communication on the protection of critical transport and energy infrastructure | Non-legislative action / Commission Communication | To reduce the likelihood of European critical transport and energy infrastructure being lost or damaged by identifying it and ensuring its adequate protection. | 2006/TREN/011 |

Communication on minimum maritime labour standards | Non-legislative action / Commission Communication | The general objective is to explore the integration of ILO consolidated Convention, possibly through an agreement of social partners, in order to be able to extend the port state control to labour standards applied on board all ships calling at European ports regardless of the flag and the nationality of seafarers. | 2006/TREN/007 |

Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council modifying Regulation (EC) No 1592/2002 with a view to extending the tasks of the European Aviation Safety Agency (EASA) to the domains of Air Traffic Management (ATM), Air Navigation Services (ANS) and airports | Legislative Proposal / Regulation | The extension of EASA's tasks related to rulemaking (safety & interoperability), certification, licensing and standardisation of services and organisations across Member States, in the domains of ATM, ANS and airports. | 2006/TREN/033 |

IV EXTERNAL

Title English | Type of proposal or act | Description of scope and objectives | Reference number |

ommunication from the Commission to the Council and the European Parliament on an "EU Governance Facility for Africa" | Non-legislative action / Commission Communication | The EU will back African-owned efforts to improve governance. The EU must encourage and support African countries to systematically develop good governance plan within their national PRSP. A powerful tool to further boost efforts is, in particular, the voluntary African Peer Review Mechanism (APRM) and the reforms that it will trigger. To this aim, the Commission will launch a Governance Initiative that will encourage participation in the APRM process and provide further support to African countries for the implementation of their APRM-driven reforms. This support should be additional to, and fully in line with, Poverty Reduction Strategy Papers and should respect African ownership both of the process and the reforms pursued. | 2006/DEV/005 |

EU-Africa partnership on infrastructure. A response to Africa's strategy for regional economic growth and integration | Non-legislative action / Commission Communication | Ongoing efforts to develop and sustain Africa's infrastructure and access to services must accelerate for economic growth that contributes to reduce poverty. The Commission proposes to establish an EU-Africa Partnership for Infrastructure to support and develop sustainable Networks that facilitate interconnectivity at a continental level for the promotion of regional integration. The Partnership for Infrastructure should encompass investments in trans-boundary and regional infrastructure and their regulatory frameworks in the widest sense. African ownership will come through close engagement with African continental and regional institutions – the AU/NEPAD and the RECs. | 2006/DEV/006 |

Communication to the Council and the European Parliament on a EU Development Support Strategy for the Pacific Region | Non-legislative action / Commission Communication | Update of EU/EC policy vis-à-vis the Pacific region to enhance efficiency of EC assistance. | 2006/DEV/002 |

Communication from the Commission to the Council, the European Parliament and the European Economic and Social Committee on an EU development support strategy for the Caribbean | Non-legislative action / Commission Communication | The Communication will provide for a political and implementation strategy framework to ensure that the EU supports the efforts of the Caribbean to tackle their vulnerabilities, complete their regional integration process and reposition themselves as a high potential added value region. The strategy will also contribute to the creation of a single coherent and comprehensive EU policy towards the Caribbean. | 2006/DEV/004 |

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament on the monitoring of Bulgaria and Romania composed of: • Summary Paper on the Comprehensive Monitoring Reports for Bulgaria and Romania • Comprehensive Monitoring Reports for Bulgaria and Romania | Non-legislative action / Commission Communication | The Summary Paper for Bulgaria and Romania will specifically focus on the final preparations for accession by identifying the main gaps and make recommendations, if appropriate. The comprehensive monitoring reports cover the progress made by the 2 countries towards accession (Commission staff working papers - 100 pages) | 2006/ELARG/001 |

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament on the 2006 Enlargement Package composed of: • Strategy Paper on Enlargement • Progress Reports on Croatia, Turkey, Albania, Bosnia & Herzegovina, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Serbia & Montenegro/Kosovo • Comprehensive Monitoring Reports for Bulgaria and Romania | Non-legislative action / Commission Communication | The Strategy Paper contains the main findings of the Progress and Monitoring Reports and includes proposals for policy recommendations. The Progress Reports contain the progress made by Croatia and Turkey towards accession as well as the progress made in implementing the Stabilisation and Association process by Albania, Bosnia & Herzegovina, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Serbia & Montenegro including Kosovo (Commission staff working papers). The Comprehensive Monitoring Reports contain the progress made by Bulgaria and Romania towards accession. | 2006/ELARG/002 |

Communication concerning the Establishment of The Global Renewable Energy Fund of Funds -- An Innovative Public-Private Financing Mechanism in support of the Global Sustainable Development Agenda | Non-legislative action / Commission Communication | The Communication will provide an outline of the key features of the proposed innovative public-private financing mechanism which aims to (1) create affordable "patient" risk capital so as to increase access to risk capital for renewable energy entrepreneurs and project developers, (2) increase engagement of private sector experts and investors, and (3) increase the leverage of public sector funds. In addition to the strong focus on Developing Countries, Europe and its neighbouring countries will also be considered. | 2006/ENV/015 |

Communication on a EU External Relations Strategy to Counter Terrorism | Non-legislative action / Commission Communication | The communication is intended to develop a horizontal strategy to encourage projects aimed at countering terrorism in third states through the appropriate legal instruments under the new financial perspectives (2007-2013). | 2006/RELEX/012 |

Communication on a Strategy for non- proliferation and disarmament of WMD and Programming of the Community contribution | Non-legislative action / Commission Communication | The communication is intended to define a strategic framework for initiatives and projects against the proliferation of WMD, to be implemented through the appropriate legal instruments under the new financial perspectives (2007-2013). | 2006/RELEX/014 |

Commission Communication: "Conventional Disarmament as contribution to Human security" | Non-legislative action / Commission Communication | The communication aims at extending the scope of the Anti-Personnel Landmines Regulations (1724/01 and 1725/01), which provide a stepping stone for a wider action on weapons removal. This Communication will pave the way to the Multi-annual Programming exercises under appropriate legal instruments (e.g. Stability, Pre-accession, Neighbourhood and Development Instruments). | 2006/RELEX/013 |

Proposal for a Council decision establishing negotiating directives for an enhanced agreement to replace, or amend, the Partnership and Co-operation Agreement between the European Community and its Member States and Ukraine | Agr. with third countries / Draft or recom. for a neg. mandate | Content to be defined, subject to further discussion with Member States and Ukraine. Objective is to define the overall framework for EU - Ukraine relations after the end of the initial 10 year period of the PCA. | 2006/RELEX/019 |

New ENP action plans and first reviews of ENP Action Plan Implementation | Non-legislative action / Commission working paper | Action plans will be set up with Egypt, Lebanon, Armenia, Azerbaijan and Georgia. For Algeria a country report will be established. Première évaluation de la mise en oeuvre des plans Politique Européenne de Voisinage pour la Moldavie, l'Ukraine, le Maroc, la Tunisie, la Jordanie, Israël et l'Autorité palestinienne. Une communication accompagnera le document des services présentant les conclusions de cette évaluation. | 2006/RELEX/007 |

The EU and China | Non-legislative action / Commission Communication | China’s rise as a major global player and the development of its relations with the EU make it necessary to define a new comprehensive strategy over the next five years. This strategy will bring together, in a single framework: – A Communication defining a new general strategy for EU-China relations over the next five years and updating the 2003 Communication. – A specific Communication offering a pro-active vision for trade and investment relations with China for the next five years. 2006 will be the final year of the 5 year transition period granted to China to fully implement her WTO commitments in most areas: a timely opportunity to comprehensively review China’s implementation of her WTO commitments and to propose a forward- looking strategy to "close the gaps” | 2005/RELEX+/040 |

Communication of the Commission to the Council, the European Parliament and the European Economic and Social Committee on External Aspects of Competitiveness | Non-legislative action / Commission Communication | The top priority today is to restore sustainable dynamic growth and jobs in Europe with a view to put Europe back on track to long term prosperity, in accordance with the new Lisbon strategy. In the last decade, Europe's growth and productivity gains have failed to match those of its major economic partners. A low labour force participation and employment ratio give rise to sluggish internal demand, low investment and innovation, and directly feed oppositions to structural change as well as to open and competitive markets. Greater openness to trade and investment represents a major engine of growth and productivity gains through greater competition, better specialisation based on comparative advantage, innovations generated by greater competition, the technology included in foreign imports and investments, and increased economies of scale. Trade negotiations can offer new opportunities to open new markets for European exports and better rules to improve fair competition with a view to develop qualified jobs in Europe. The Communication will assess a critical review of the current trade policy impact on European competitiveness and make some recommendations on trade and trade-related policies to maximise their contribution to the main objectives of the new Growth and Jobs Strategy. The Communication will represent a general framework for new initiatives in trade and trade-related policies and will pave the way for more specific Communications and EU actions.i | 2006/TRADE/001 |

Communication of the Commission to the Council, the European Parliament and the European Economic and Social Committee on the renewed Market Access Strategy | Non-legislative action / Commission Communication | L'adaptation des modalités d'action de la Stratégie Européenne d’Accès aux Marchés est nécessaire pour développer l'ouverture des marchés mondiaux, au bénéfice de l'Union européenne comme des pays tiers. Il s’agit d’utiliser au mieux l’ensemble des instruments de politique commerciale, qu’ils impliquent des négociations aux niveaux multilatéral régional et bilatéral ou qu’ils prennent la forme d’instruments spécifiques tels que le dialogue réglementaire qui vise à suivre la bonne mise en œuvre des engagements pris par nos partenaires L’interactivité avec les entreprises européennes découlant de l’utilisation de la Base de Données Accès aux Marchés constitue à cet égard un atout qu’il convient d’exploiter plus finement. En termes de politique commerciale, les objectifs concernent la facilitation des exportations de biens et de services, et des investissements, notamment dans les pays émergents à fort potentiel de croissance Il s’agit aussi, en levant les barrières à l’accès aux marchés où qu’elles se trouvent, d’aider les entreprises européennes travaillant dans les secteurs à plus fort potentiel, à tirer profit de la spécialisation sectorielle mondiale par des économies d’échelle. Il est prévu que les critères d’importance de ces pays et secteurs soient énoncés dans une communication de la Commission prévue pour avril 2006 sur le thème des aspects externes de la compétitivité. | 2006/TRADE/002 |

Draft recommendation for a negotiation Mandate. Economic integration and free trade agreement with the Republic of Ukraine | Agr. with third countries / Draft or recom. for a neg. mandate | The proposal will request a mandate from the Council to negotiate an economic integration and free trade agreement with the Republic of Ukraine. The objectives of the agreement are to foster trade, investment and economic ties between the EU and Ukraine, which is an important neighbour of the enlarged EU. | 2006/TRADE+/003 |

Communication to the European Parliament and the Council on the development of energy markets with neighbouring countries | Non-legislative action / Commission Communication | La communication portera sur la création d'un marché de l'énergie avec les pays voisins fondé sur la complémentarité des stratégies énergétiques de l'Union et de ses voisins immédiats, qu'ils soient producteurs, consommateurs, ou pays de transits. L'objectif est de concourir par la création de ce marché à la sécurité de l'approvisionnement énergétique de l'Union Européenne qui, dans les décennies à venir, devrait demeurer fortement dépendante des sources externes d'énergies fossiles. | 2006/TREN+/015 |

[1] SEC(2005)791

[2] Okrem toho bude v prípade ďalších 5 súborov dokumentov podporená hospodárska analýza.

[3] Jedinými prípadmi, keď nie je nutné hodnotenie dosahu, sú Zelené knihy a konzultácie so sociálnymi partnermi. V týchto prípadoch bude hodnotenie dosahu nasledovať v neskorej fáze, keď sa má iniciatíva uskutočniť.

[4] KOM (2002) 725 konečná verzia.

[5] Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Stratégia pre zjednodušenie acquis communautaire (KOM(2005)535).

  翻译: