21.12.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 486/15


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Sociálna taxonómia – výzvy a príležitosti

(stanovisko z vlastnej iniciatívy)

(2022/C 486/03)

Spravodajkyňa:

Judith VORBACH

Rozhodnutie plenárneho zhromaždenia

20. 1. 2022

Právny základ

článok 52 ods. 2 rokovacieho poriadku

 

stanovisko z vlastnej iniciatívy

Príslušná sekcia

sekcia pre hospodársku a menovú úniu, hospodársku a sociálnu súdržnosť

Prijaté v sekcii

9. 9. 2022

Prijaté v pléne

22. 9. 2022

Plenárne zasadnutie č.

572

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

123/26/12

1.   Závery a odporúčania

1.1

Týmto stanoviskom EHSV objasňuje myšlienku sociálnej taxonómie s cieľom podnietiť diskusiu. EHSV vyzýva Komisiu, aby uverejnila oneskorenú správu, v ktorej sa opisujú ustanovenia, ktoré by boli potrebné na rozšírenie rozsahu pôsobnosti taxonómie na „iné ciele udržateľnosti vrátane sociálnych cieľov“, ako sa vyžaduje v nariadení o taxonómii (1) (ďalej len „nariadenie“). EHSV sa zasadzuje za funkčne životaschopnú a koncepčne spoľahlivú sociálnu taxonómiu, aby sa využili príležitosti a zároveň zvládli výzvy. Taxonómia EÚ by mala byť v súlade s holistickým prístupom vrátane environmentálnej, ako aj sociálnej udržateľnosti. Vzhľadom na výzvy zelenej transformácie, hospodárske a sociálne vplyvy pandémie, vojnu na Ukrajine v dôsledku ruskej agresie a z toho vyplývajúcu napätú geopolitickú situáciu EHSV opakovane požaduje vyváženú hospodársku politiku a väčšie zameranie sa na sociálne ciele.

1.2

Minimálne záruky nariadenia sú vítané a mali by sa dôkladne zaviesť. Nestačia však na zabezpečenie sociálnej udržateľnosti pre pracovníkov, spotrebiteľov a komunity. Taxonómia EÚ by pomohla uspokojiť naliehavé investičné potreby v sociálnej oblasti prostredníctvom nasmerovania investícií týmto smerom. Dokonca nadobudne ešte väčší význam, ak bude súčasťou celkovej politiky zameranej na sociálnu spravodlivosť a začlenenie. Spravodlivá transformácia si vyžaduje udržateľné sociálne podmienky a sociálna taxonómia by mohla poskytnúť dlho očakávané usmernenia. EHSV vyzýva Komisiu, aby poskytla odhad finančných prostriedkov potrebných na vykonanie Európskeho piliera sociálnych práv. Celkovo budú verejné investície naďalej zohrávať kľúčovú úlohu v oblasti verejných služieb. Financovanie sociálneho zabezpečenia prostredníctvom vládnych výdavkov a stabilné systémy sociálneho zabezpečenia sú naďalej kľúčové. Spoločne dohodnutá sociálna taxonómia by však mohla poskytnúť usmernenia pre investície s kladnými sociálnymi účinkami.

1.3

EHSV odporúča, aby sa v správe Komisie dodržiaval viacúrovňový prístup založený na rozmanitosti, ktorý navrhuje platforma pre udržateľné financovanie (2) (ďalej len „platforma“). Užitočné by bolo začleniť sociálnu taxonómiu do legislatívneho prostredia EÚ v oblasti udržateľného financovania a riadenia, pričom treba mať na pamäti, že je potrebné vykonať ešte veľa práce. Dôležitým doplnkom sociálnej taxonómie, na základe ktorého by sa dali posudzovať a hodnotiť opatrenia, by bola najmä navrhovaná smernica o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov. Dobre navrhnutá sociálna taxonómia by takisto prispela k riešeniu potenciálneho problému uvádzania nepravdivých informácií s cieľom vyvolať dojem sociálnej angažovanosti (social washing). EHSV odporúča začať s jednoduchými a jasnými usmerneniami, zabezpečiť jednoduché a transparentné postupy a postupne ich doplniť v neskoršom štádiu. Konečným cieľom by mala byť úzka integrácia sociálnej a environmentálnej taxonómie, ale ako prvý krok môžu byť praktické vzájomné minimálne záruky.

1.4

V taxonómii EÚ by sa mali uvádzať činnosti a spoločnosti, ktoré výrazne prispievajú k sociálnej udržateľnosti a predstavujú zlatý štandard, ktorý odráža vyššiu úroveň ambícií, ako je stanovené v právnych predpisoch. EHSV víta navrhované ciele platformy týkajúce sa dôstojnej práce, primeranej životnej úrovne a inkluzívnych a udržateľných komunít. Hoci ako základ by mali slúžiť rôzne medzinárodné zásady a zásady EÚ, EHSV odporúča najmä odvolávať sa na Európsky pilier sociálnych práv a príslušné ciele udržateľného rozvoja, ako je cieľ udržateľného rozvoja 8 týkajúci sa dôstojnej práce. V každom prípade musí byť dodržiavanie ľudských práv a základných pracovných práv podmienkou súladu s taxonómiou. Dodržiavanie kolektívnych zmlúv a mechanizmov spolurozhodovania v súlade s príslušnými vnútroštátnymi a európskymi právnymi predpismi má zásadný význam a malo by predstavovať zásadu „nespôsobovať významnú škodu“ (3). Usmernenia s pozitívnym sociálnym vplyvom, ktoré sú založené na dohode sociálnych partnerov, by sa mali považovať za zlučiteľné s taxonómiou. Treba mať na pamäti, že úroveň pokrytia kolektívnym vyjednávaním sa v jednotlivých členských štátoch výrazne líši a v 22 z nich klesla, čo je problém, ktorý sa rieši v smernici o minimálnej mzde.

1.5

EHSV žiada, aby sociálni partneri a organizácie občianskej spoločnosti boli plne zapojení do navrhovania sociálnej taxonómie, jednak pretože sa ich týka a musia si plniť povinnosti v oblasti vykazovania, jednak aby sa zachovala ich spoluzodpovednosť. EHSV spochybňuje nadmerné používanie delegovaných aktov v oblasti taxonómie, pretože sa rieši široká škála politických otázok. Cieľom taxonómie je poskytnúť transparentnosť investorom, spoločnostiam a spotrebiteľom. V budúcnosti by sa malo riadne posúdiť a prediskutovať jej potenciálne využitie vládnymi inštitúciami ako referencie pre programy pomoci a financovania. Každé rozsiahlejšie použitie musí podliehať príslušnému rozhodovaciemu procesu. Je potrebné zabrániť neprimeranému zasahovaniu do vnútroštátnych právnych predpisov a autonómie sociálnych partnerov. Napokon treba vylúčiť nebezpečenstvo používania nepravdivých informácií s cieľom vyvolať dojem sociálnej angažovanosti (social washing). Mali by sa vytvoriť mechanizmy na vybavovanie sťažností pre odbory, zamestnanecké rady, spotrebiteľské organizácie a ďalších predstaviteľov organizovanej občianskej spoločnosti a príslušné vnútroštátne orgány by mali niesť väčšiu zodpovednosť za vykonávanie svojich povinností v oblasti kontroly.

1.6

EHSV by chcel zdôrazniť ďalšie výhody súvisiace so sociálnou taxonómiou. Po prvé, rastúci dopyt po sociálne orientovaných investíciách by sa mal podporiť poskytnutím spoľahlivej taxonómie, ktorá tvorí koherentnú koncepciu merania sociálnej udržateľnosti. Po druhé, sociálne škodlivé činnosti sa môžu premietnuť do hospodárskych rizík a taxonómia by mohla pomôcť tieto riziká minimalizovať. Po tretie, transparentnosť je kľúčová pre efektívnosť kapitálového trhu a mohla by prispieť aj k sociálnemu vnútornému trhu, ako sa uvádza v článku 3 ZFEÚ. Podporilo by to rovnaké podmienky, zabránilo by sa nespravodlivej hospodárskej súťaži a zviditeľnili by sa spoločnosti a organizácie, ktoré prispievajú k sociálnej udržateľnosti. Po štvrté, EÚ by mala stavať na svojich silných stránkach a snažiť sa stať sa vzorom a lídrom v oblasti environmentálnej a sociálnej udržateľnosti. Mala by sa obnoviť diskusia o ratingovej agentúre EÚ. EHSV takisto opakuje svoju výzvu, aby poskytovatelia finančných a mimofinančných údajov podliehali riadnej regulácii a dohľadu.

1.7

EHSV upozorňuje aj na výzvy a možné riešenia. Po prvé vznikajú obavy z uzavretia trhu. Investície sa však zakladajú aj na iných kritériách, ako je očakávaná návratnosť, ktorá môže prevládnuť nad cieľmi udržateľnosti, a existuje veľa prípadov synergií medzi záujmami investorov a iných zainteresovaných strán. V každom prípade sa nesúlad s taxonómiou nesmie považovať za škodlivý a Komisia by to mala jasne uviesť. Mal by sa klásť väčší dôraz na vplyv udržateľných investícií na činnosti reálnej ekonomiky. Po druhé vymedzenie toho, čo by malo byť zahrnuté do taxonómie, bude kontroverzné. To je presne dôvod, prečo by proces vymedzovania mal podliehať demokratickej diskusii a rozhodovaniu. Mohla by sa tak vyvinúť spoločná a spoľahlivá myšlienka udržateľnosti, na ktorú by sa mohli a mali odvolávať jednotlivé subjekty. Úspech taxonómie je spojený s jej dôveryhodnosťou a zahrnuté aktivity musia byť v súlade so všeobecne uznávaným vymedzením udržateľnosti. Po tretie sociálna taxonómia by mohla viesť k dodatočným požiadavkám na podávanie správ. EHSV vyzýva Komisiu, aby ich minimalizovala a zároveň zabránila prekrývaniu. Poradenstvo a poskytovanie služieb súvisiacich s taxonómiou zákonne oprávnenou agentúrou môže byť užitočné najmä pre malé a stredné podniky, družstvá a neziskové obchodné modely. Okrem toho by finančné inštitúcie mali byť nabádané, aby poskytovali posúdenia sociálnych vplyvov investícií, ako to v súčasnosti robia banky založené na hodnotách na celom svete.

2.   Kontext stanoviska

2.1

Rámec udržateľného financovania EÚ by mal pomôcť nasmerovať súkromné finančné toky na udržateľné hospodárske činnosti. Akčný plán pre udržateľné financovanie z roku 2018 pozostáva z taxonómie, systému zverejňovania informácií pre spoločnosti a investičných nástrojov vrátane referenčných hodnôt, noriem a označení, zatiaľ čo obnovená stratégia udržateľného financovania na rok 2021 sa zameriava na financovanie prechodu reálnej ekonomiky na udržateľnosť, ako aj na inkluzívnosť, odolnosť, prínos finančného sektora a globálne ciele. V tomto rámci EÚ pracovala na rôznych legislatívnych iniciatívach, v ktorých zohráva kľúčovú úlohu taxonómia EÚ. EHSV poukazuje na svoje príslušné stanoviská (4).

2.2

Taxonómia EÚ by mala zabezpečiť transparentnosť pre investorov a spoločnosti a podporiť ich pri identifikácii udržateľných investícií. Nariadenie predstavuje klasifikačný systém, ktorý sa zameriava na šesť environmentálnych cieľov v oblastiach zmiernenia zmeny klímy, adaptácie na zmenu klímy, vody, biodiverzity, predchádzania znečisťovaniu a obehového hospodárstva. Environmentálne udržateľná investícia musí významne prispievať k dosiahnutiu jedného alebo viacerých z týchto cieľov, nesmie nijako významne narúšať plnenie žiadneho z nich (zásada „nespôsobovať významnú škodu“) a spĺňať prahy účinnosti (označované ako technické kritériá preskúmania). Musí tiež spĺňať minimálne sociálne záruky a záruky súvisiace so správou a riadením (článok 18). Spoločnosti preto musia zaviesť postupy, aby zabezpečili zosúladenie činnosti s usmerneniami OECD pre nadnárodné podniky, s hlavnými zásadami OSN v oblasti podnikania a ľudských práv, s Deklaráciou Medzinárodnej organizácie práce o základných zásadách a právach pri práci a Medzinárodnou listinou ľudských práv.

2.3

V článku 26 nariadenia sa Komisia poveruje, aby do konca roka 2021 zverejnila správu s opisom ustanovení, ktoré by boli potrebné na rozšírenie jeho rozsahu pôsobnosti na „iné ciele udržateľnosti vrátane sociálnych cieľov“. To poukazuje na zámer rozšíriť jeho rozsah pôsobnosti, ale stále si to nevyžaduje zavedenie sociálnej taxonómie. V súlade s nariadením bola podskupina platformy pre sociálnu taxonómiu poverená úlohou preskúmať rozšírenie taxonómie na sociálne ciele. Jej záverečná správa o sociálnej taxonómii bola vydaná vo februári 2022 (5), čo je neskôr, ako bolo oznámené, a očakáva sa, že Komisia na základe toho vypracuje svoju správu. Okrem toho sa od platformy žiada, aby Komisii poradila pri uplatňovaní článku 18, t. j. poskytla usmernenia o tom, ako by spoločnosti mohli dodržiavať minimálne záruky, a o prípadnej potrebe doplniť požiadavky článku.

2.4

Platforma navrhuje štruktúru sociálnej taxonómie v rámci súčasného legislatívneho prostredia EÚ v oblasti udržateľného financovania a správy a riadenia. V prípade zavedenia sociálnej taxonómie by regulačné prostredie poskytli ďalšie ustanovenia vrátane navrhovanej smernice o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov, ktorou sa nahradí smernica o zverejňovaní nefinančných informácií a zavedú normy EÚ týkajúce sa povinného zverejňovania informácií o udržateľnosti, nariadenia o zverejňovaní informácií o udržateľnosti v sektore financií a smernice o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti. Predovšetkým v navrhovanej smernici o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov sa vyžaduje, aby spoločnosti riešili aj súbor informácií o sociálnych témach a podávali správy o faktoroch správy a riadenia a očakáva sa, že zlepší zverejňovanie v súvislosti so sociálnymi záležitosťami. Preto by bola dôležitým doplnkom sociálnej taxonómie, na základe ktorej možno tieto záležitosti merať a hodnotiť.

2.5

Napriek istým rozdielom platforma navrhuje sledovať štrukturálne aspekty environmentálnej taxonómie. Navrhuje tri hlavné ciele doplnené o čiastkové ciele. Cieľ dôstojnej práce zahŕňa čiastkové ciele, ako je posilnenie sociálneho dialógu, podpora kolektívneho vyjednávania a životné minimum, ktoré zaručuje dôstojný život. Cieľ primeranej životnej úrovne zahŕňa zdravé a bezpečné výrobky, kvalitnú zdravotnú starostlivosť a kvalitné bývanie a cieľ inkluzívnych a udržateľných komunít by mal tiež podporovať rovnosť a inkluzívny rast a podporovať udržateľné živobytie. Navrhované minimálne záruky sa vzťahujú na environmentálne, vládne a sociálne ciele, aby sa predišlo nezrovnalostiam, ako napríklad to, že by spoločnosť vykonávajúca udržateľné činnosti bola zapojená do porušovania ľudských práv. Okrem toho by sa mali osloviť príslušné zainteresované strany, a to konkrétne pracovná sila subjektu a pracovníci hodnotového reťazca, koncoví používatelia a dotknuté komunity. Navrhujú sa aj sociálne kritériá podľa zásady „nespôsobovať významnú škodu“ a zoznam škodlivých aktivít.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1

EHSV požaduje hospodársku politiku, ktorá by bola v súlade s cieľmi stanovenými v článku 3 Zmluvy o EÚ, ako aj s cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja. Je potrebný vyvážený prístup zameraný na kľúčové politické ciele, ktorými sú konkrétne environmentálna udržateľnosť, udržateľný a inkluzívny rast, plná zamestnanosť a kvalitné pracovné miesta, spravodlivé prerozdeľovanie, zdravie a kvalita života, rodová rovnosť, finančná stabilita, cenová stabilita, vyvážený obchod na základe spravodlivých a konkurencieschopných priemyselných a hospodárskych štruktúr a stabilné verejné financie. EHSV takisto poukazuje na agendu konkurencieschopnej udržateľnosti, v ktorej sa kladú jej štyri rozmery – environmentálna udržateľnosť, produktivita, spravodlivosť a makroekonomická stabilita – na rovnakú úroveň s cieľom dosiahnuť posilňujúce účinky a úspešnú zelenú a digitálnu transformáciu (6). Vzhľadom na vojnu na Ukrajine v dôsledku ruskej agresie EHSV zdôrazňuje svoju požiadavku na vyváženú hospodársku politiku, ktorá pomôže zmierniť jej hospodárske a sociálne vplyvy a pripomína vyhlásenie v Ústave MOP z roku 1919, že „celosvetový a trvalý mier možno nastoliť len na základe sociálnej spravodlivosti“.

3.2

EHSV objasňuje koncepciu sociálnej taxonómie s cieľom podnietiť diskusiu a zvýšiť informovanosť. EHSV sa zasadzuje za dobre navrhnutú, funkčne životaschopnú a koncepčne spoľahlivú sociálnu taxonómiu, aby sa overili značné možnosti a zároveň zvládli rôzne výzvy (pozri nižšie). Rovnako ako hospodárska politika ako celok, aj koncepcia udržateľnosti súvisiacej s financiami a najmä taxonómia EÚ by sa tiež mala zosúladiť s holistickým a viacrozmerným prístupom, v rámci ktorého by sme sa mali snažiť prikladať environmentálnej a sociálnej udržateľnosti rovnakú váhu. Okrem toho môže byť zelená transformácia škodlivá zo sociálneho hľadiska. Preto je potrebná ochrana a zlepšenie noriem v sociálnej oblasti s dôrazom na to, aby sa na nikoho nezabudlo. Spravodlivá transformácia si vyžaduje udržateľné sociálne podmienky a sociálna taxonómia by mohla poskytnúť príslušné usmernenia.

3.3

EHSV vníma sociálnu taxonómiu ako dôležitý a nevyhnutný doplnok sociálneho rozmeru EÚ a vyzýva Komisiu, aby včas zverejnila správu, ako sa požaduje v článku 26. V správe platformy by sa mal dodržať viacúrovňový prístup založený na rozmanitosti. Úsilie o dokonalosť a zahrnutie všetkých aspektov sociálnej udržateľnosti naraz však môže viesť k obrovským oneskoreniam pri zavádzaní sociálnej taxonómie a dokonca k riziku upustenia od projektu ako celku. EHSV preto odporúča začať proces s jednoduchými a jasnými usmerneniami, ako aj s jednoduchými postupmi transparentnosti a včas, a potom tento proces postupne krok za krokom dopĺňať. Pokiaľ ide o vzťah medzi environmentálnou taxonómiou a sociálnou taxonómiou, cieľom by malo byť úsilie o súdržnosť a úzku integráciu týchto dvoch prístupov. Ako prvý krok však môžu mať praktické výhody vzájomné minimálne záruky.

3.4

EHSV víta skutočnosť, že platforma zverejnila návrh svojej správy týkajúcej sa článku 18 nariadenia s cieľom poskytnúť spoločnostiam poradenstvo o tom, ako plniť požiadavky článku a prípadne umožniť jeho zmenu. Najmä v kontexte sociálnej udržateľnosti je kľúčové zhodnotiť skutočnú činnosť spoločnosti v oblasti ľudských práv, pracovnoprávnych vzťahov a dôstojnej práce. Hoci sú minimálne záruky environmentálnej taxonómie veľmi vítané a mali by sa dôkladne vykonať, nikdy by nenahradili sociálnu taxonómiu. Zďaleka nestačia na zabezpečenie sociálnej udržateľnosti pre pracovníkov, spotrebiteľov a komunity (7). EHSV okrem toho odporúča spolupracovať s miestnymi sociálnymi partnermi, organizáciami občianskej spoločnosti a sociálnymi podnikmi s cieľom monitorovať a podporovať pozitívny vplyv hospodárskych činností na zainteresované strany.

3.5

Sociálna taxonómia získa väčšiu váhu, ak bude súčasťou celkovej politiky zameranej na sociálnu udržateľnosť spolu s vhodnými pravidlami, napríklad pokiaľ ide o povinnú starostlivosť v oblasti ľudských práv. Nikdy však nenahradí riadnu vládnu reguláciu a sociálnu politiku. Financovanie sociálneho zabezpečenia prostredníctvom vládnych výdavkov a stabilné systémy sociálneho zabezpečenia sú naďalej kľúčové. Taxonómia by nemala slúžiť ako nástroj na vytláčanie alebo privatizáciu. Verejné investície naďalej zohrávajú kľúčovú úlohu v oblasti verejných služieb a často tiež stimulujú ďalšie súkromné investície. Sociálna taxonómia by však mohla poskytnúť kritériá udržateľnosti v oblasti infraštruktúry, zdravotníctva, vzdelávania a odbornej prípravy a sociálneho bývania pre všetkých investorov v snahe umožniť sociálne udržateľné investície a predísť používaniu nepravdivých tvrdení s cieľom vytvoriť dojem sociálnej angažovanosti. V budúcnosti by mohli taxonómiu využívať aj vládne inštitúcie ako referenciu pre programy pomoci a financovania. To sa bude musieť riadne posúdiť a prediskutovať.

3.6

Sociálna taxonómia by poskytla podrobnú štruktúru pozitívnych a negatívnych sociálnych vplyvov hospodárskych činností. Mnohé zvažované body úzko súvisia so záležitosťami, o ktorých sa tradične diskutuje medzi sociálnymi partnermi a medzi organizáciami občianskej spoločnosti. EHSV žiada, aby organizovaná občianska spoločnosť bola plne zapojená do navrhovania sociálnej taxonómie, najmä (čiastkových) cieľov, kritérií podľa zásady „nespôsobovať významnú škodu“ a zásad ochrany. Zamestnávatelia, zamestnanci, spotrebitelia, ďalšie zainteresované strany a komunity sú ovplyvnené navrhnutými cieľmi a/alebo musia plniť povinnosti v oblasti vykazovania. EHSV tiež poukazuje na dôchodkové fondy ako príklad situácie, keď zamestnanci profitujú z investícií. Zapojenie zainteresovaných strán je kľúčové na zachovanie spoluzodpovednosti. EHSV očakáva, že prostredníctvom revízie nariadenia by sa mohla zaviesť sociálna taxonómia, a teda by sa uskutočnil riadny legislatívny postup. Nadmerné používanie delegovaných aktov v kontexte udržateľného financovania a najmä pri zavádzaní taxonómie je otázne, pretože sa rieši široká škála politických otázok, ktoré ďaleko presahujú technické špecifikácie.

3.7

EHSV zdôrazňuje, že je dôležité zvýšiť kvalitu informácií v oblasti sociálne udržateľných investícií a predchádzať dezinformáciám o sociálnej situácii, aby sa zabránilo negatívnym vplyvom na všetky zainteresované strany. Dobre navrhnutá sociálna taxonómia by významne prispela k riešeniu takýchto problémov tým, že by jasne uviedla činnosti a subjekty, ktoré podstatne prispievajú k sociálnej udržateľnosti. Mala by predstavovať zlatý štandard a odrážať vyššiu úroveň ambícií, ako je už stanovené v právnych predpisoch, a zároveň by sa pomocou nej mala nájsť správna rovnováha medzi prílišnou globálnosťou a prílišnou obmedzenosťou. Zatiaľ čo environmentálne kritériá sú založené skôr na vede, sociálna taxonómia, ako ju navrhuje platforma, by sa viac opierala o normy a globálne schválené rámce, ktoré nemusia byť normatívne, ale pôsobia ako usmernenia s cieľom podporiť sociálne udržateľné aktivity.

3.8

Dodržiavanie ľudských práv a základných pracovných práv musí byť podmienkou súladu s taxonómiou. Podobne dodržiavanie kolektívnych zmlúv a mechanizmov spolurozhodovania v súlade s príslušnými vnútroštátnymi a európskymi právnymi predpismi má zásadný význam a malo by predstavovať zásadu „nespôsobovať významnú škodu“. Okrem toho usmernenia stanovujúce jednoduché a transparentné postupy s pozitívnym sociálnym vplyvom, ktoré sú založené na dohode sociálnych partnerov, by mali predstavovať hospodársku činnosť, ktorá je v súlade s taxonómiou. V tejto súvislosti je dôležité mať na pamäti, že úroveň a rozsah kolektívneho vyjednávania sa v jednotlivých členských štátoch značne líši, siahajúc od 7 % v Litve po 98 % v Rakúsku. Od roku 2000 rozsah kolektívneho vyjednávania klesol v 22 členských štátoch a odhaduje sa, že počet pracovníkov, na ktorých sa teraz vzťahuje kolektívna zmluva, je nižší minimálne o 3,3omilióna. Dôležitú úlohu pri vykonávaní sociálnej taxonómie zohráva nová smernica o minimálnych mzdách a rozšírenie uplatňovania kolektívnych zmlúv (8). Okrem toho EHSV odporúča poskytnúť jasné poradenstvo o vykonávaní minimálnych záruk v samotnom navrhovanom právnom akte, prípadne sa oprieť o správu platformy týkajúcu sa článku 18 nariadenia.

3.9

Ako základ pre sociálnu taxonómiu môžu slúžiť rôzne medzinárodné a európske normy a zásady. Pokiaľ ide o (čiastkové) ciele, EHSV odporúča odvolať sa na Európsky pilier sociálnych práv a súvisiaci akčný plán a príslušné ciele udržateľného rozvoja, konkrétne cieľ udržateľného rozvoja 8 (dôstojná práca a hospodársky rast), cieľ udržateľného rozvoja 1 (žiadna chudoba), cieľ udržateľného rozvoja 2 (žiadny hlad), cieľ udržateľného rozvoja 3 (zdravie a blahobyt), cieľ udržateľného rozvoja 4 (vzdelávanie a odborná príprava), cieľ udržateľného rozvoja 5 (rodová rovnosť), cieľ udržateľného rozvoja 10 (zníženie nerovností) a cieľ udržateľného rozvoja 11 (udržateľné mestá a komunity). Rámce, na ktorých sa dohodli sociálni partneri, by takisto mohli byť dôležitým zdrojom. EHSV sa nazdáva, že nápad platformy zaviesť minimálne záruky založené na hlavných zásadách OSN v oblasti podnikania a ľudských práv a usmerneniach OECD má kľúčový význam. Okrem toho Európska sociálna charta, Charta základných práv Európskej únie, Európsky dohovor o ľudských právach a navrhovaná smernica o náležitej starostlivosti podnikov z hľadiska udržateľnosti by tiež predstavovali cenné referenčné body pre sociálnu taxonómiu. A napokon činnosti, ktoré sa považujú za výrazne škodlivé, t. j. činnosti, ktoré sú zásadne a za každých okolností v rozpore so všetkými cieľmi udržateľnosti a nezostáva pri nich priestor na zníženie ich škodlivosti, by sa mali vylúčiť. Mali by sa sem zahrnúť zbrane odsúdené medzinárodnými dohodami, ako sú kazetové bomby alebo protipechotné míny. EHSV tiež odporúča vypracovať koncepciu vyrovnávania sa s agresívnymi a nepriateľskými režimami.

4.   Príležitosti sociálnej taxonómie

4.1

EHSV dôrazne odporúča využiť potenciál taxonómie na nasmerovanie investícií v prospech sociálne udržateľných činností a subjektov a na vytváranie dôstojných pracovných miest. Podstatne viac ako 20 % občanov EÚ je ohrozených chudobou; pandémia prehĺbila nerovnosti a vojna na Ukrajine opäť zvýši hospodárske a sociálne napätie. Celosvetovo sa odhaduje, že na dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja je potrebné zmobilizovať približne 3,3 až 4,5 bilióna USD ročne. Tovar vyrobený pri porušovaní ľudských práv súvisiacich s prácou je spojený s trhom EÚ tam, kam sa dováža. V EÚ existuje aj naliehavá potreba sociálnych investícií, napríklad do znižovania chudoby, celoživotného vzdelávania a zdravotníctva (9). Deficit v investíciách do sociálnej infraštruktúry v rokoch 2018 až 2030 sa odhadol prinajmenšom na približne 1,5 bilióna EUR (10). EHSV vyzýva Komisiu, aby poskytla aktualizovaný odhad investičných potrieb na dosiahnutie súladu s Európskym pilierom sociálnych práv a splnenie hlavných cieľov EÚ do roku 2030. Na presadzovanie sociálnej udržateľnosti sú potrebné značné verejné a súkromné prostriedky.

4.2

S pomocou sociálnej taxonómie by investori a spoločnosti mohli posúdiť sociálny vplyv svojej investície alebo činnosti a dobrovoľne to považovať za základný cieľ. EHSV poukazuje na rastúci dopyt po sociálne orientovaných investíciách a podporuje otvorenosť investorov k sociálne udržateľnému financovaniu. Naproti tomu chýba vymedzenie a štandardizácia a z analýzy ratingov týkajúcich sa environmentálnej a sociálnej oblasti a oblasti správy a riadenia (ESG) a súvisiacich výstupov takisto vyplývajú zásadné rozdiely v závislosti od poskytovateľa ratingov, čo sťažuje sociálne udržateľné investície. Sociálna taxonómia by predstavovala koherentnú koncepciu na vymedzenie a presadzovanie sociálnej udržateľnosti a meranie pokroku. Má potenciál zvýšiť zodpovednosť a poskytnúť jasné usmernenia. Rozhodne by teda podporila ambície investorov a mohla by predstavovať stimuly pre ďalších účastníkov trhu, aby investovali týmto smerom, pričom by sa zároveň predišlo používaniu nepravdivých tvrdení s cieľom vytvoriť dojem sociálnej angažovanosti (social washing).

4.3

Sociálne škodlivé činnosti sa môžu premietnuť aj do hospodárskych rizík. Ak je podnik spojený s porušovaním ľudských práv, existuje riziko bojkotu a spoločnosť sa vystavuje riziku vylúčenia z verejných zákaziek, ak by zanedbala náležitú starostlivosť v oblasti ľudských práv. V dôsledku porušovania ľudských práv by sa tiež mohla zamotať do nákladných súdnych sporov alebo by sa v dôsledku štrajkov mohli narušiť dodávateľské reťazce. Hospodárske a politické riziká spôsobené rastúcou priepasťou medzi bohatými a chudobnými by tiež mohli ovplyvniť investície. Tento súbor rizík by sa dal minimalizovať investičnými rozhodnutiami založenými aj na sociálnej taxonómii. EHSV upozorňuje aj na činnosť ECB zameranú na posilnenie monitorovania a riadenia systémových rizík v dôsledku zanedbania faktorov udržateľnosti. EHSV zdôrazňuje, že environmentálne riziká sú často sprevádzané sociálnymi rizikami, napríklad keď ľudia prídu o svoje domovy v dôsledku povodní. Celkovo vzaté, riziká sociálnej udržateľnosti by sa mali výslovne riešiť a mali by byť súčasťou opatrení ECB v oblasti rizík ohrozujúcich udržateľnosť.

4.4

EHSV ďalej poukazuje na to, že transparentnosť je základným prvkom efektívnosti trhu. Netýka sa to len kapitálových trhov. Sociálna taxonómia by tiež mohla slúžiť ako nástroj na podporu rovnováhy medzi hospodárskymi slobodami a sociálnymi a pracovnými právami (11). Posilnením transparentnosti môže prispieť k sociálnemu vnútornému trhu, ako sa uvádza v článku 3 ZFEÚ, a podporiť spravodlivú hospodársku súťaž. Sociálna taxonómia by navyše podporila rovnaké podmienky a väčšmi zviditeľnila tie spoločnosti, ktoré dodržiavajú ľudské práva a základné pracovné práva a podstatne prispievajú k sociálnej udržateľnosti, s cieľom pomôcť im prilákať investorov. Potenciálna transformačná úloha taxonómie by sa posilnila jej rozsiahlejším spropagovaním. V tejto súvislosti EHSV opäť poukazuje na pozitívnu úlohu, ktorú môžu zohrávať finančné nástroje pri rozvoji spoločností so sociálnym vplyvom (12).

4.5

Napokon, EÚ sa etablovala ako líder v oblasti environmentálne udržateľného financovania na medzinárodnej úrovni a aktívne prispieva k tomuto globálnemu úsiliu. EHSV víta toto úsilie, ale pripomína Komisii, že je potrebné podporiť aj sociálnu udržateľnosť a presadzovať ciele udržateľného rozvoja. Aj v kontexte sociálnej udržateľnosti by sa EÚ mala usilovať slúžiť ako vzor a stať sa lídrom tým, že túto tému otvorí na medzinárodných fórach. Najmä v časoch vojny a medzinárodného napätia sa musí v medzinárodnej štruktúre udržateľného financovania zohľadňovať aj sociálna udržateľnosť.

5.   Výzvy a možné riešenia

5.1

Zámery finančných investorov realizovať sociálne a environmentálne udržateľné investície sú veľmi vítané a musia sa podporovať. Účastníci finančného trhu však svoje investičné rozhodnutia vo všeobecnosti stavajú na očakávaniach týkajúcich sa návratnosti, rizika, likvidity a splatnosti. Tieto motívy môžu byť v rozpore so záujmami iných zainteresovaných strán a môžu byť v rozpore s environmentálnymi alebo sociálnymi cieľmi alebo nad nimi dokonca prevážiť. EHSV však poukazuje aj na mnohé možné synergie medzi záujmami investorov a iných zainteresovaných strán, napríklad keď zlepšenia účasti pracovníkov zvyšujú produktivitu podnikov alebo ak hospodárska činnosť prispieva k blahobytu komunít. V každom prípade hospodárske činnosti alebo subjekty, ktoré nemusia byť v súlade s taxonómiou, nemožno automaticky považovať za škodlivé. V tejto súvislosti vznikajú obavy z uzavretia trhu a EHSV žiada Komisiu o objasnenie a vyvážený prístup. Mal by sa klásť väčší dôraz na vplyv udržateľných investícií na činnosti reálnej ekonomiky.

5.2

Nesúlad by mohol vzniknúť, pretože sociálne záležitosti sú regulované na úrovni členských štátov a medzi sociálnymi partnermi, zatiaľ čo organizovaná občianska spoločnosť ako celok sa usiluje o zapojenie do sociálnych, environmentálnych a iných politických otázok. EHSV však víta správu platformy o rizikách porušovania iných nariadení a tiež predpokladá, že v návrhu Komisie sa bude dbať na to, aby sa predišlo protirečivým prekrývaniam a zásahom do vnútroštátnych sociálnych systémov, pracovnoprávnych vzťahov a nariadení. Okrem toho by sa sociálna taxonómia opierala o spoločné medzinárodné a európske deklarácie a zásady – ako je Európsky pilier sociálnych práv – a predstavovala by základ pre dobrovoľné rozhodovanie bez toho, aby sa stanovovala nejaká konkrétna sociálna politika. Každé rozsiahlejšie použitie taxonómie, ako bolo uvedené, však musí podliehať príslušnému rozhodovaciemu procesu. Je potrebné zabrániť neprimeranému zasahovaniu do vnútroštátnych právnych predpisov a autonómie sociálnych partnerov a je potrebné uznať rozdiely vo vnútroštátnych modeloch trhu práce a systémoch kolektívneho vyjednávania.

5.3

Vypracovanie sociálnej taxonómie, a teda štruktúrovaného prehľadu sociálne udržateľných činností a odvetví, sa dotýka aj politických hodnôt. Bude náročné vymedziť, ktorá hospodárska činnosť a/alebo odvetvie sa považuje za činnosť a/alebo odvetvie, ktoré sú v súlade s taxonómiou. To je však presne dôvod, prečo by zostavovanie taxonómie malo podliehať politickej diskusii a demokratickému rozhodovaniu (13). Len za týchto podmienok možno rozvinúť spoločnú myšlienku sociálnej udržateľnosti, na ktorú by sa jednotliví aktéri mohli a mali spoľahnúť a odvolávať. EHSV zdôrazňuje, že aj v sociálnej oblasti závisí úspech taxonómie od jej všeobecnej akceptácie. Zahrnuté činnosti a odvetvia musia spĺňať všeobecne uznávané vymedzenie udržateľnosti a musia byť založené na všeobecne uznávaných hodnotách, ako je ľudská dôstojnosť, rodová rovnosť, spravodlivosť, začlenenie, nediskriminácia, solidarita, cenová dostupnosť, blahobyt a rozmanitosť. Zabezpečenie dôveryhodnosti taxonómie je kľúčové na to, aby sa neohrozil projekt ako celok.

5.4

Ďalšou obavou je, že sociálna taxonómia by mohla viesť k nadmernému zaťaženiu spoločností dodatočnými požiadavkami na podávanie správ a potrebou poskytovať komplexné a zložité informácie v kombinácii s nákladnými postupmi auditu. EHSV vyzýva Komisiu, aby minimalizovala túto záťaž a vypracovala jednoduché a ľahko pozorovateľné kritériá, pričom by stavala aj na prekrývaní sa s inými požiadavkami na podávanie správ. EHSV víta prístup platformy pri štruktúrovaní cieľov sociálnej taxonómie podobným spôsobom ako v navrhovanej štruktúre smernice o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov. Celkovo EHSV žiada, aby sa vytvoril usporiadaný a konzistentný súbor pravidiel bez nadmernej zložitosti a duplicity, aby to fungovalo v praxi a zároveň poskytovalo potrebnú mieru transparentnosti. Užitočné môže byť aj poradenstvo a poskytovanie služieb súvisiacich s taxonómiou zákonne oprávnenou agentúrou pre spoločnosti a iné organizácie, ktoré chcú byť v súlade s taxonómiou. Tým by sa takisto zabezpečilo, že spoločnosti s menšími zdrojmi na podávanie správ budú mať prístup k taxonómii. Finančné inštitúcie však stále môžu vykonať posúdenie sociálneho vplyvu investícií, ako to v súčasnosti robia banky založené na hodnotách na celom svete.

5.5

Hoci cieľom taxonómie je poskytnúť spoľahlivý rámec pre sociálne udržateľné investície, nemožno vylúčiť nebezpečenstvo environmentálne klamlivých vyhlásení alebo klamlivých tvrdení s cieľom vytvoriť dojem sociálnej angažovanosti. EHSV súhlasí s platformou, že samotnou kontrolou záväzkov a politík sa nezabezpečí účinné vykonávanie a ochrana ľudských práv, ani sa tým nepodporuje rozvoj sociálne udržateľných činností. Existujú vážne ťažkosti pri dohľade a presadzovaní dodržiavania proklamovaných cieľov sociálnej udržateľnosti spoločnosti a pri hodnotení jej výkonnosti v rámci dnešných často veľmi zložitých dodávateľských reťazcov. Na druhej strane platforma poukazuje na sľubný vývoj v oblasti kvantifikovateľných sociálnych údajov, napríklad v kontexte revidovaného sociálneho prehľadu a cieľov udržateľného rozvoja. Celkovo vzaté, sociálna taxonómia musí byť transparentná, spoľahlivá a neustále aktualizovaná. EHSV tiež navrhuje, aby sa v tomto smere počítalo napríklad so zamestnaneckými radami a organizáciami občianskej spoločnosti.

5.6

EHSV navrhuje, aby sa obnovila diskusia o ratingovej agentúre EÚ, ktorá by sa teraz mohla zamerať na udržateľnosť, a tým by sa upevnila priekopnícka úloha EÚ v tejto oblasti. Takisto opakuje svoju výzvu, aby poskytovatelia finančných a mimofinančných údajov podliehali riadnej regulácii a dohľadu. Pre prípad nepravdivých tvrdení o súlade s taxonómiou by sa mali vytvoriť mechanizmy na vybavovanie sťažností pre odbory, zamestnanecké rady, spotrebiteľské organizácie a iných zástupcov organizovanej občianskej spoločnosti. EHSV uznáva, že v nariadení sa opatrenia a sankcie uplatniteľné v prípade porušenia ponechávajú na členské štáty. V každom prípade by príslušné vnútroštátne orgány (14) mali niesť väčšiu zodpovednosť za vykonávanie svojich úloh v oblasti kontroly, doplnenú o povinnosť podávať správy svojim parlamentom a občianskej spoločnosti.

V Bruseli 22. septembra 2022

Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  Ú. v. EÚ L 198, 22.6.2020, s. 13.

(2)  Platforma pre udržateľné financovanie | Európska komisia (europa.eu).

(3)  Zásada „nespôsobovať významnú škodu“.

(4)  Ú. v. EÚ C 517, 22.12.2021, s. 72.

(5)  Záverečná správa o sociálnej taxonómii (europa.eu).

(6)  Ú. v. EÚ C 275, 18.7.2022, s. 50.

(7)  Ú. v. EÚ C 152, 6.4.2022, s. 97.

(8)  Smernica o primeraných minimálnych mzdách v Európskej únii, článok 4 ods. 2., predbežná dohoda (dostupné v angličtine). V nej stanovená 80 % prahová hodnota pokrytia kolektívnym vyjednávaním, ktorá vyžaduje od členských štátov, aby prijali opatrenia na zvýšenie sadzby, by mala byť podporovaná v sociálnej taxonómii.

(9)  Záverečná správa o sociálnej taxonómii (europa.eu).

(10)  Boosting Investment in Social Infrastructure in Europe (Podpora investícií do sociálnej infraštruktúry v Európe), Európska komisia, diskusný dokument 074/január 2018.

(11)  Ú. v. EÚ C 275, 18.7.2022, s. 50.

(12)  Ú. v. EÚ C 194, 12.5.2022, s. 39.

(13)  Pozri vyššie, kapitola 3.

(14)  Pozri Nariadenie o taxonómii, článok 21.


  翻译: