26.1.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 40/20


Uverejnenie oznámenia o schválení štandardnej zmeny špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 17 ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33

(2022/C 40/04)

Toto oznámenie sa uverejňuje v súlade s článkom 17 ods. 5 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33 (1).

OZNÁMENIE O ŠTANDARDNEJ ZMENE JEDNOTNÉHO DOKUMENTU

„Almansa“

PDO-ES-A0044-AM04

Dátum oznámenia: 26. 10. 2021

OPIS A DÔVODY SCHVÁLENEJ ZMENY

1.   Terminológia použitá pre analytické parametre zvyškového cukru sa zosúladila s platnými právnymi predpismi.

Opis:

Analytický parameter „zvyškový cukor“ bol premenovaný na „celkový obsah cukrov vyjadrený ako glukóza a fruktóza“ v súlade s článkom 20 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2019/34 zo 17. októbra 2018, v ktorom sa stanovuje určovanie celkového obsahu cukrov vyjadreného ako fruktóza a glukóza.

Oddiel 2.1 špecifikácie výrobku sa zmenil, nemá to však vplyv na jednotný dokument.

Ide o štandardnú zmenu, keďže sa ňou upravuje terminológia použitá v prípade fyzikálno-chemických vlastností, ale nevyplýva z nej žiadna zmena konečného výrobku. Výrobok si naďalej zachováva vlastnosti a profil vyplývajúce zo vzájomného vzťahu medzi prírodnými a ľudskými faktormi, ako sa opisuje v bode týkajúcom sa súvislostí. Táto zmena teda nepatrí do žiadnej z kategórií stanovených v článku 14 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2019/33.

Dôvod:

Bolo potrebné špecifikovať spôsob, akým sa vyjadruje obsah cukru vo vínach.

2.   Revízia analytických parametrov

Opis:

Vykonali sa tieto zmeny: zníženie kyslosti a zníženie limitu farieb pre červené vína.

Takisto sa zmenili druhy vín, a to na: suché biele a ružové vína, suché červené víno, polosuché, polosladké a sladké vína a akostné šumivé vína.

Zmenil sa oddiel 2 špecifikácie výrobku a bod 4 jednotného dokumentu.

Ide o štandardnú zmenu, keďže z nej nevyplývajú žiadne zmeny konečného výrobku. Výrobok si naďalej zachováva vlastnosti a profil vyplývajúce zo vzájomného vzťahu medzi prírodnými a ľudskými faktormi, ako sa opisuje v bode týkajúcom sa súvislostí. Táto zmena teda nepatrí do žiadnej z kategórií stanovených v článku 14 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2019/33.

Dôvod:

Celková kyslosť znížená o 0,5 g/l: V posledných rokoch sa priemerné teploty zvýšili, čo viedlo k celkovému poklesu kyslosti všetkých odrôd viniča. Vína sa tak vyznačujú nižšími úrovňami celkovej kyslosti, ktorá sa ešte viac znižuje počas dlhého obdobia skladovania v sudoch v dôsledku vyzrážania solí z kyseliny vínnej. Preto treba upraviť fyzikálno-chemické parametre.

Nižší minimálny limit farieb pre červené vína: V oblasti výroby vín s označením pôvodu „Almansa“ koexistujú rôzne muštové odrody. Na jednej strane sa z odrody Garnacha Tintorera prirodzene vyrábajú vína s veľmi vysokým farebným potenciálom, kým na druhej strane sa z odrôd Monastrell a Garnacha Tinta vyrábajú jemnejšie vína so strednou intenzitou farby. Vo všeobecnosti za posledné desaťročie existuje na trhu dopyt po ovocnejších jednoodrodových vínach, ktoré vyvolávajú ohlas najmä u nových generácií spotrebiteľov vstupujúcich do vínnej kultúry. Enológovia v každom vinárskom podniku musia mať nástroje potrebné na výrobu vín, ktoré majú ohlas na vnútroštátnom i medzinárodnom trhu, pričom si zachovajú vlastnosti ponúkané našou oblasťou výroby a našimi odrodami.

Zníženie minimálneho limitu intenzity farby pre červené vína nevedie k poklesu kvality. Naopak, rozširuje sa ním škála možností poskytovaných rôznymi muštovými odrodami v danej oblasti, a vyrábajú sa tak jemnejšie, komplexnejšie a atraktívnejšie vína.

3.   Nové vymedzenie organoleptických vlastností

Opis:

Prepísali sa organoleptické opisy rôznych druhov vín.

Zmenil sa oddiel 2.2 špecifikácie výrobku a bod 4 jednotného dokumentu.

Ide o štandardnú zmenu, keďže sa ňou prispôsobujú organoleptické vlastnosti tak, aby ich bolo možné lepšie posudzovať pri senzorickej analýze, a nevyplýva z nej zmena výrobku. Výrobok si naďalej zachováva vlastnosti a profil vyplývajúce zo vzájomného vzťahu medzi environmentálnymi a ľudskými faktormi, ako sa opisuje v bode týkajúcom sa súvislostí. Táto zmena teda nepatrí do žiadnej z kategórií stanovených v článku 14 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2019/33.

Dôvod:

Vykonávanie normy UNE-EN-ISO 17065 pri overovaní špecifikácie si vyžaduje zmenu organoleptického opisu príslušných vín tak, aby sa ich vlastnosti dali prepojiť s deskriptormi, ktoré môže posúdiť degustačná komisia spĺňajúca kritériá stanovené v norme UNE-EN-ISO 17025.

4.   Prispôsobenie osobitných enologických postupov

Opis:

Vypustili sa určité enologické požiadavky a zvýšila sa miera spracovania modrého hrozna na víno tak, aby výnos nepresiahol 74 litrov vína na 100 kilogramov hrozna; v prípade bielych muštových odrôd sa výnos ponecháva na úrovni 70 litrov vína na 100 kilogramov hrozna.

Zakázalo sa sceľovanie bielych a modrých muštových odrôd.

Stanovili sa limity pre alkoholový potenciál hrozna.

Zakázali sa techniky ohrevu na vynútenú extrakciu farbív.

Zmenili sa oddiely 3 a 5 špecifikácie výrobku a bod 5 jednotného dokumentu.

Ide o štandardnú zmenu, keďže z nej nevyplývajú žiadne zmeny výrobku. Výrobok si naďalej zachováva vlastnosti a profil vyplývajúce zo vzájomného vzťahu medzi prírodnými a ľudskými faktormi, ako sa opisuje v bode týkajúcom sa súvislostí. Táto zmena teda nepatrí do žiadnej z kategórií stanovených v článku 14 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2019/33.

Dôvod:

Podobne ako každý agropotravinársky priemysel aj sektor vinohradníctva a vinárstva prešiel v posledných rokoch technologickým vývojom. Tento vývoj ponúka enológom nové nástroje na zvýšenie atraktívnosti vín, ako aj ich udržateľnosti a šetrnosti k životnému prostrediu. Enologické postupy stanovené v špecifikácii sú v mnohých ohľadoch zastarané a nezohľadňujú nové enologické technológie, nové spôsoby výroby ani nové druhy vín, po ktorých je v súčasnosti na trhu dopyt. Medzi tieto enologické postupy patrí úplné kvasenie cukrov, stanovenie minimálnych časov macerácie, obmedzenie teplôt kvasenia a extrakcie vín na 70 %, čo prispieva nielen k zlepšeniu kvality vína, ale v mnohých ohľadoch si to vyžaduje, aby technickí pracovníci v rámci každej výrobnej šarže získali z hrozna len to najlepšie. Vzhľadom na uvedené skutočnosti musia byť enologické postupy zamerané na výrobu akostného vína tak, aby znalosti, skúsenosti a schopnosti každého tímu technických pracovníkov prispievali k uplatňovaniu najlepších techník, ktoré sú v súlade s vlastnosťami vín, na ktoré sa vzťahuje označenie pôvodu „Almansa“ stanovené v špecifikácii.

Zvýšenie výnosu zo 70 litrov na 74 litrov na 100 kilogramov modrého hrozna je založené na skutočnosti, že niektoré odrody v tejto oblasti výroby ako Monastrell, Cabernet, Garnacha a Merlot pri mierne vyššom tlaku v lisoch produkujú mušty s koncentráciou polyfenolov vysokej kvality, ktoré sa podľa platných pravidiel musia vyradiť, aby sa neprekročil stanovený limit.

Kvalita vín vyrobených z niektorých odrôd s CHOP „Almansa“, ktoré majú menší obsah antokyanínov a polyfenolov, by sa týmto zvýšením o 4 % zlepšila, čoho výsledkom by bolo víno s vyššou koncentráciou týchto zlúčenín.

Pokiaľ ide o zákaz sceľovania modrého a bieleho hrozna, cieľom je zachovať expresívnosť a charakter červených vín z našej oblasti, pričom vysoká koncentrácia farbív, tanínov a arómy, ktorú poskytuje naše modré hrozno, je základnou a unikátnou charakteristikou nášho označenia pôvodu. Tento druh sceľovania sa preto považuje za postup, ktorý oslabuje uvedený charakter a v dôsledku ktorého sa odďaľujeme od zásadného unikátneho faktora, na ktorom je založené naše označenie pôvodu, a to vypustením jedného z najdôležitejších charakteristických znakov.

Pokiaľ ide o potenciálny obsah alkoholu hrozna, z enologického hľadiska sa preukázalo, že pri výrobe akostných vín je kľúčovým faktorom zrelosť hrozna. Z hrozna, ktoré pri zbere nedosahuje stanovené limity, sa vyrobia vína s vlastnosťami, ktoré neodzrkadľujú skutočný charakter nášho označenia pôvodu, čím sa oslabuje dobré meno a prestíž tejto vinohradníckej oblasti.

Jedným z cieľov tohto označenia pôvodu je takisto odlíšiť naše vína od vín z iných oblastí. To by nebolo možné bez toho, aby sme sa pokúsili využiť plný potenciál ponúkaný naším hroznom.

Pokiaľ ide o techniky ohrevu, trvanie macerácie šupiek s muštom je zásadné na extrakciu vlastností každej muštovej odrody. Pri technikách, ktoré sa používajú na extrakciu farbív ohrevom, sa šupky nezachovajú dostatočne dlho na to, aby vína nadobudli arómy a príchute získavané tradičnou maceráciou. Vyrábajú sa tak vína dobrej kvality, ktoré však strácajú unikátnu charakteristiku vína s CHOP „Almansa“. Z tohto dôvodu boli tieto techniky zakázané.

5.   Doplnenie nových muštových odrôd

Opis:

Doplnili sa dve nové odrody: Macabeo v kategórii bielych odrôd a Cabernet Franc v kategórii modrých odrôd.

Oddiel 6 špecifikácie výrobku bol zmenený. Nemá to vplyv na jednotný dokument, keďže tieto odrody sa doplnili ako doplnkové odrody.

Ide o štandardnú zmenu, ktorej výsledkom je výroba rovnakých druhov vín s rovnakými vlastnosťami a profilom, ktoré sú opísané v bode týkajúcom sa súvislostí a ktoré vyplývajú zo vzájomného vzťahu medzi prírodnými a ľudskými faktormi. Táto zmena teda nepatrí do žiadnej z kategórií stanovených v článku 14 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2019/33.

Dôvod:

V rámci oblasti výroby vína s CHOP „Almansa“ sú už tieto odrody vysadené a vyrábajú sa z nich vína zachovávajúce si vlastnosti stanovené v špecifikácii v prípade vín, na ktoré sa vzťahuje toto označenie pôvodu, a ich zahrnutie je odôvodnené súčasným dopytom na trhu.

6.   Prepracovanie iných požiadaviek (označovanie)

Opis:

Zmenil sa percentuálny podiel odrody, ktorý je potrebný na uvedenie iba tejto odrody na etikete. Takisto sa vypustili dva tradičné pojmy („Superior“ a „Rancio“).

Zmenil sa oddiel 8 špecifikácie výrobku a bod 9 jednotného dokumentu.

Ide o štandardnú zmenu, keďže predstavuje aktualizáciu právnych predpisov a prispôsobenie sa uplatniteľným požiadavkám. Touto zmenou sa umožňuje výroba rovnakých druhov vín s rovnakými vlastnosťami, aké má chránený výrobok. Táto zmena teda nepatrí do žiadnej z kategórií stanovených v článku 14 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2019/33.

Dôvod:

V prvom odseku bol percentuálny podiel konkrétnej muštovej odrody, ktorý je potrebný na uvedenie iba tejto odrody na etikete, zmenený na 85 %. Došlo tak k zosúladeniu s uplatniteľnými právnymi predpismi [článok 50 písm. a) bod i) delegovaného nariadenia (EÚ) 2019/33]. V treťom odseku sa vypustili dva tradičné pojmy, pretože sa nepoužívajú.

7.   Aktualizácia certifikačných orgánov a platných právnych predpisov

Opis:

Aktualizoval sa zoznam schválených kontrolných orgánov a odkaz na platné predpisy EÚ.

Zmenili sa oddiely 8 a 9 špecifikácie výrobku, nemá to však vplyv na jednotný dokument.

Ide o štandardnú zmenu, keďže predstavuje aktualizáciu zoznamu certifikačných orgánov a platných právnych predpisov. Táto zmena teda nepatrí do žiadnej z kategórií stanovených v článku 14 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2019/33.

Dôvod:

Tieto informácie si vyžadovali aktualizáciu.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

1.   Názov (názvy)

Almansa

2.   Druh zemepisného označenia

CHOP – chránené označenie pôvodu

3.   Kategórie vinohradníckych/vinárskych výrobkov

1.

Víno

5.

Akostné šumivé víno

4.   Opis vína (vín)

1.   Suché biele a ružové vína

STRUČNÝ SLOVNÝ OPIS

Biele vína sú ľahké, majú primeraný obsah alkoholu a majú svetlejšiu žltú až zlatožltejšiu farbu. Prevládajú ovocné vnemy, no môžu sa kombinovať s drevnatými a praženými arómami. Dobrá kyslosť, svieže a ovocné príchute. Môžu sa objaviť ľahké drevnaté a pražené príchute.

Ružové vína majú farbu od jahodovoružovej po malinovú či lososovú. Sú svieže, ľahké a stredne kyslé. Majú pestrú a ovocnú chuť.

*

Maximálny celkový obsah alkoholu je v rámci zákonných limitov stanovených príslušnými právnymi predpismi EÚ.

VŠEOBECNÉ ANALYTICKÉ VLASTNOSTI

Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

11,5

Minimálna celková kyslosť

4 gramy na liter, vyjadrená ako kyselina vínna

Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

10

Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

180

2.   Polosuché, polosladké a sladké biele, ružové a červené vína

STRUČNÝ SLOVNÝ OPIS

Vzhľad a aróma týchto vín pripomínajú iné suché vína vyrábané z rovnakej odrody.

Majú vyváženú arómu z hľadiska obsahu alkoholu, kyslosti a obsahu zvyškového cukru.

*

Maximálny celkový obsah alkoholu zodpovedá zákonným limitom stanoveným príslušnými právnymi predpismi EÚ.

*

Maximálny celkový obsah oxidu siričitého: 180 mg/l, ak je celkový obsah cukru vyjadrený ako fruktóza a glukóza vyšší ako 5 g/l, a limit stanovený právnymi predpismi, ak je celkový obsah cukru vyjadrený ako fruktóza a glukóza nižší ako 5 g/l.

VŠEOBECNÉ ANALYTICKÉ VLASTNOSTI

Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

9

Minimálna celková kyslosť

3 gramy na liter, vyjadrená ako kyselina vínna

Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

16,7

Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

3.   Suché červené víno

STRUČNÝ SLOVNÝ OPIS

Tieto vína môžu mať strednú až vysokú intenzitu farby s nádychmi od červenej po fialovú, purpurovú, granátovú, čerešňovú alebo rubínovú a môžu sa vyznačovať tehlovočervenými odtieňmi.

Stredná až vysoká intenzita s čistými arómami a zároveň možné drevnaté a pečené arómy.

Tieto vína môžu mať strednú až vysokú intenzitu, dobre vyvážené a štruktúrované príchute s charakteristickými drevnatými príchuťami s pečenými nádychmi.

*

Maximálny celkový obsah alkoholu je v rámci zákonných limitov stanovených príslušnými právnymi predpismi EÚ.

VŠEOBECNÉ ANALYTICKÉ VLASTNOSTI

Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

12

Minimálna celková kyslosť

4 gramy na liter, vyjadrená ako kyselina vínna

Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

11,7

Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

150

4.   Akostné šumivé víno

STRUČNÝ SLOVNÝ OPIS

Jemná a vytrvalá pena v prípade bielych vín s lesklými svetlými až zlatistými odtieňmi a v prípade ružových vín s ružovými až tehlovými odtieňmi. Arómy sú čisté a ovocné. Vína „Reserva“ majú intenzívne arómy. Príchuť v ústach je vyvážená s ľahkou štruktúrou na podnebí.

*

Maximálny celkový obsah alkoholu je v rámci zákonných limitov stanovených príslušnými právnymi predpismi EÚ.

VŠEOBECNÉ ANALYTICKÉ VLASTNOSTI

Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

10

Minimálna celková kyslosť

3,5 gramy na liter, vyjadrená ako kyselina vínna

Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

13,3

Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

185

5.   Vinárske výrobné postupy

5.1.    Osobitné enologické postupy

Osobitný enologický postup

Pri extrakcii muštu alebo vína a jeho oddelení od matolín sa musí použiť správny tlak, aby výnos nepresiahol 74 litrov vína na 100 kilogramov modrého hrozna a 70 litrov vína na 100 kilogramov bieleho hrozna.

Minimálny čas macerácie pri výrobe červených vín je 48 hodín.

Sceľovanie odrôd bieleho a červeného vína nie je povolené.

Drevené nádoby používané v procese zrenia musia byť vyrobené z dubového dreva a musia mať kapacitu, ktorá je v súlade s objemovými limitmi stanovenými platnými právnymi predpismi na používanie určitých tradičných pojmov.

Vyzrievanie v sudoch.

5.2.    Maximálne výnosy

Biele odrody vedené systémom Gobelet

7 860 kilogramov hrozna na hektár

55 hektolitrov na hektár

Modré odrody vedené systémom Gobelet

6 430 kilogramov hrozna na hektár

47,58 hektolitrov na hektár

Biele odrody vedené systémom, pri ktorom sa používa oporná konštrukcia

11 430 kilogramov hrozna na hektár

80 hektolitrov na hektár

Modré odrody vedené systémom, pri ktorom sa používa oporná konštrukcia

10 000 kilogramov hrozna na hektár

74 hektolitrov na hektár

6.   Vymedzená zemepisná oblasť

Oblasť zahŕňa parcely a menšie pozemky nachádzajúce sa v týchto obciach:

Almansa,

Alpera,

Bonete,

Corral Rubio,

Higueruela,

Hoya Gonzalo,

Pétrola,

Chinchilla: oblasť ohraničená obslužnou cestou AB-402 (prechádzajúcou z obce Horna do Venta de Alhama) a hraničiaca na jednej strane s obcami Pétrola a Corral Rubio a na druhej strane s obcami Bonete, Higueruela a Hoya Gonzalo.

7.   Hlavné muštové odrody

GARNACHA TINTORERA

MONASTRELL

VERDEJO

8.   Opis súvislostí

8.1.    Víno

Oblasť výroby vína s označením pôvodu „Almansa“ sa nachádza v klimatickom prechodnom pásme. Vinohrady sa nachádzajú na nížinách, ktoré sa vyznačujú priepustnými pôdami bohatými na vápenec a s nízkym obsahom živín. Priemerné zrážky sú nízke – 250 mm/rok. Malý úhrn zrážok, priepustnosť pôd a nízky výnos umožňujú výrobu vín s veľmi intenzívnou arómou a farbou.

8.2.    Akostné šumivé víno

Extrémne teploty a bohatosť vápencovej pôdy umožňujú pestovanie autorizovaných odrôd, ktoré vínam dodávajú telo a rovnováhu. Podobne aj prirodzený obsah alkoholu, ktorý vzniká v dôsledku nedostatku zrážok a dĺžky vystavenia slnečnému svitu, prispieva k výrobe vín so stanovenými úrovňami obsahu alkoholu. Na výrobu šumivých vín sa ako cuvée používajú vína uvedené v predchádzajúcom bode, takže opis ich súvislosti sa vzťahuje aj na šumivé vína.

9.   Iné základné požiadavky (balenie, označovanie, iné požiadavky)

Právny rámec:

Vnútroštátne právne predpisy

Druh ďalšej podmienky:

Dodatočné ustanovenia súvisiace s označovaním

Opis podmienky:

Aby bolo možné uviesť konkrétnu a jedinečnú odrodu, je nutné, aby aspoň 85 % hrozna pochádzalo z tejto odrody a aby to bolo uvedené v registroch vín.

Odkaz na špecifikáciu výrobku

http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/consejos_new/pliegos/Mod_AM04%20_ALMANSA_cc_20210423.pdf


(1)  Ú. v. ES L 9, 11.1.2019, s. 2.


  翻译: